Flora's eerste paal ingeheid. U#t iktoMtiikste 52e Jaargang No. 15662 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 17 'uli 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10000 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlcN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie by abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600 -, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM. 17 Juli. De Onfeilbare. Zeker Hermann Schultz is tot éénentwintig maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zich oneerbiedig heeft uitgelaten over den Onfeilbare: Adolf Hitler. De rechter overwoog in zijn vonnis, dat het vergrijp eigenlijk nog zwaarder gestraft diende te worden, daar ieder de persoonlijkheid van den Rijkskanse lier precies kent. Maar ondanks deze over weging gaf hij hem toch „maar"' 21 maanden. Wat Hermann Schultz gezegd heeft, is niet bekend gemaakt. Heel erg zal het wel niet geweest zijn, anders zou het wel als laster of smaad zijn gequalificeerd. De term „beleedi- ging" wordt vermoedelijk ten aanzien van Hitier niet toegepast, want kan men een On feilbare beleedigen? Natuurlijk niet. Intusschen wordt de oneerbiedige zondaar voor een jaar en negen maanden opgebor gen. en zijn triest lot geeft te denken. Zijn er onder u, lezers, die hun vacantie in Duitschland gaan doorbrengen, dan raad ik u in uw eigen bestwil aan, uw tong aldaar ten krachtigste in bedwang te houden. In brieven en vooral op briefkaarten naar huis zult gij ook uw pen volmaakt dienen te be- heerschen. Mocht gij iets vernemen over de terechtstelling van de zevenenzeventig verra ders (sinds Vrijdag is het bezworen aantal van 46 plotseling tot 77 gestegen! antwoordt dan maar liever heelemaal niet. Zeg hoog stens „O". Een ronde, ongevaarlijke letter. Bedenk dat de huidige Duitsche begrippen omtrent de verleening van gastvrijheid van excessieven aard zijn. Probeer ook niet te we ten te komen, wie de zevenenzeventig zijn. Er is zoowat een dozijn bij name van bekend, en de z-est gaat ons niets aan. Die gaat zelfs de Duitschers niets aan. Het is ongepast, zooals Goering heeft gezegd, den Onfeilbare meer te vragen dan het hem behaagt te vertellen. Naast mij ligt een oproep van het Neder- landsche Von Ossietzky-coinité. Het telt vele en velerlei namen en interesseert zich voor het lot- van Von Ossietzky en Ludwig Renn (twee aristocraten die de misdaad hebben be gaan, pacifistische actie te voeren), voor den dichter Ericb Mühsam, voor den communist Thalmann die straks achter gesloten deuren en zonder verdediger terecht zal moeten staan, en voor eenige anderen die al sinds tijden in het gevang zuchten. Een wat richting er streven betreft zeer uiteenloopende groep ge vangenen van den Onfeilbare. Misschien zult u opmerken dat Deze ook wel eens, net als Renn en Von Ossietzky, vredelievende rede voeringen heeft gehouden. U begrijpt dat niet? Denk nu eens even na. Kan een Onfeil bare concurrentie dulden? Natuurlijk niet. En bent u soms onfeilbaar? Ik geloof er niets van. Nu dan! Men is nooit te oud om te leereri, en toen ik 'dezer dagen Goerings toespraak tot de Duit sche advocaten las. over Hitler-die-het-Recht- zelf-is, heb ik gepoogd mij in deze mentaliteit in te denken. Ik ben gaan beproeven, mij een Onfeilbaar Mensch voor te stellen. Teneinde zoo onbevangen mogelijk te zijn, heb ik het Charlie Chaplin-snorretje, de ietwat-vage ge laatsuitdrukking en den ietwat-pathetischen oogopslag van den Grooten Man uit mijn ge dachten verbannen. Maar zelfs daarna lukte het nog niet. Toen heb ik mij afgevraagd: „Kan ik nu niet aanvaarden dat een Onfeil baar Opperrechter zooals Adolf Hitler geen tijdroovende processen houdt maar zijn te genstanders, w.o. eenige oude vrienden van hem, zonder eenige rechtspraak laat neer paffen, en daarna van de meesten hunner zelfs de namen niet wil onthullen?" Ik ben er niet in geslaagd dit te aanvaar den. Merkwaardig noe zekere begrippen over Recht, zij het dan slechts aardsch Recht, in de ziel eens feilbaren geworteld kunnen zit ten. Maar er zijn hier en daar menschen die er minder moeite mee schijnen te hebben, al heb ik nog maar zeer weinig van dezulken ontmoet. Hun superieure rechtsbegrip komt ongeveer neer op: ..Gelijk heeft-ie: je moet d'r dadelijk op inhakken". Deze onfeilbare medestanders van den Onfeilbare kunnen met gerustheid hun vacantie in Duitschland gaan doorbrengen. Maar wat de rest betreft, "feil baar evenalsik: laat zij voorzichtig zijn. Is het- eenentwintig maanden waard, een keer tje oneerbiedig te wezen? Hebben zij 't er heusch voor over? Enfin, dat zult u rustig dienen te over denken. Wat de Europeesche beschaving betreft: die gaat hollende vooruit. In Frankrijk hebben ze nu ook een wetsontwerp tegen „onverant woordelijke pacifistische actie" ingediend. Denk er aan, hoor! De vrede da's heel slecht, en erg gevaarlijk. Pas op uw tellen. R. P. Botsingen met fascisten te Amerongen. Drie arrestaties. Nog weinig industriëele op drachten van Rusland. De arbeid der Rijkscommissie werk verruiming. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie Werkverruiming te 's-Gravenhage. Met vol doening werd er kennis van genomen, dat. mede door bemiddeling van den mïjnraad, een langrijke order door de Staatsmijnen hier te lande was geplaatst. Medegedeeld werd op welke wijze de Commissie had bevorderd, dat een Nederland- sche fabriek naar een belangrijke machine order kon mededingen. Met teleurstelling werd vernomen, dat van het plaatsen van belangrijke industrieele opdrachten door Rus land hier te lande nog weinig ls gekomen In overleg met de Commissie is door een electriciteitsbedrijf bevorderd, dat met het oog op de verdere ontwikkeling van onze electro-technische industrie, een bepaalde opdracht zal worden uitgevoerd door een bui tenlandsche onderneming is samenwerking met een in Nederland gevestigde onder neming. Door samenwerking van meerdere instan ties was het mogelijk te bereiken, dat aan enkele Nederlandsche scheepsbouwwerven opdrachten voor den bouw van schepen voor de internationale binnenvaart konden wor den verstrekt. Door de Commissie wordt een onderzoek ingesteld naar de vraag of de eischen. welke hier te lande aan het gebruik van sommige electrische apparaten worden gesteld, al of niet de ontwikkeling van de electro-techni sche -industrie bevorderen. Met groote instemming nam de Commissie kennis van een circulaire van den Minister van Waterstaat aan de onder zijn Departe ment ressorteerende autoriteiten, houdende mededeeling ,dat in het belang van de natio nale industrie bestellingen bij de buitenland- sche nijverheid niet zullen worden goedge keurd, indien niet blijkt, dat de Commissie daarover is gehoord. Voorts werd een overzicht gegeven van een groot aantal gevallen, waarin de Commissie met meer of minder succes heeft kunnen verkrijgen, dat de opdracht aan de Neder landsche industrie werd verstrekt. GEEN COLPORTAGEVERBOD MEER TE AMSTERDAM De Burgemeester van Amsterdam heeft be sloten het venten met'gedrukte of geschreven stukken weer toe te staan. Van 7 Juli af had de Burgemeester dit verboden, doch dit besluit is thans weer opgeheven. POSITIE VAN BISSCHOP MüLLER VERSTERKT? INLIJVING WORDT MET GEWELD- MIDDELEN DOORGEZET. BERLIJN. 17 Juli V.D.) Het heeft er allen schijn van. dat de positie van rijksbis schop M"ller en zijn medewerker, dr. Jager, door onbekende oorzaken weer sterker is ge worden. Gisteren zou de rijksbisschop door Hitier worden ontvangen. Het is echter niet bekend of dit bezoek is doorgegaan. Het verluidt, dat de rijksbisschop getracht heeft uitgebreider volmachten te krijgen, ten einde de inlijving van de regionale kerken onder zijn centraal bestuur te kunnen door zetten. Het onderhoud was van te voren aan gekondigd en er werd verklaard dat de aan leiding daartoe lag in de inlijving van de eerste Zuid-Duitsche regionale kerk. die van Hette-Waldeck, in de Evangelische rijkskerk. De inlijving is doorgezet met behulp van de politie, die een kerkcongres ui teen joeg, waar de noodige meerderheid van twee-derden ten gunste van de inlijving niet verkregen was en dat weigerde zichzelf te ontbinden. Ook in Baden is tot inlijving besloten tegen den wil van het regionale kerkcongres in. Scheepsbrand in de Indische wateren. Motorschip ,,Kota Boenan" in vlammen. Wandgedierte en Vlooien. Onze jarenlange ervaring garandeert U afdoende verdelging. Alles onder ge heimhouding en schriftelijke garantie. Prijsopgaaf zonder eenige verplichting le Haarl. Zuiveronderneming „RADICAAL". GEN. CRONléSTRAAT 155 Telel. 11557. (Adv. lngez. Med.) Regeling voor Bulgaarsche fondsen. opvarenden op één na gered. GORONTALO, 17 Juli (Aneta) Het moto: schip „Kota Boenan", hetwelk de kustvaart uitoefent vanuit Corontalo in de Tominibocht, is hedenmorgen te 5 uur, terwijl het de reede van Gorontalo opstoomde, eenige mijlen voor de haven bereikt was, in brand gevlogen. Verschillende visschersprauwen schoten te hulp en konden de bemanning en de passa giers met uitzondering van een Chineeschen passagier redden. Het brandende wrak is naar zee afgedreven en wordt thans door het mo torschip „Mastoer", hetwelk aan de zelfde ree- de rij toebehoort, voor berging gezocht. De „Kota Boenan' is niet verzekerd. De wereld-bloemententoonstelling in Groenendaal gaat groeien. Aflossing opgeschort tot 31 Maart 1936. In December 1933 is kennis gegeven van een door de Vereeniging voor den Effectenhandel in October van dat jaar met de Bulgaarsche Regeering getroffen regeling, waarbij werd be paald. dat de betaling in contanten van 25".; van de coupons, op basis van de annuïteiten vastgesteld bij de overeenkomst van 11 Decem ber 1926. zou worden gehandhaafd en dat de houders van het overige deel scrips zouden ontvangen. Tevens werd bepaald dat dc scrips uitgegeven voor in de periode van 1 April 1932 tot en met 15 April 1934 vervallen coupons van bovengenoemde leeningen zouden worden af gelost met 10'7,. en wel in vier halfjaarlijksche termijnen, te beginnen in Januari 1934. De eerste aflossingen van scrips hebben inmiddels plaats gevonden. In April 1934 zou de verdere dienst der leening worden geregeld. De in April van dit jaar gevoerde besprekin gen tusschen de Bulgaarsche Regeering en de vertegenwoordigers der houders, hebben ge leid tot een regeling van de Bulgaarsche staatsschulden gedurende de periode van 1 April 1934 tot en met 31 Maart 1936. Deze nieuwe regeling komt in het kort neer op het volgende; De aflossingen, die, te beginnen met 1 April 1933, hadden moeten worden hervat blijken opgeschort tot 31 Maart 1936. Gedurende het tijdvak van 1 April 1934 tot en met Maart 1936 wordt het bedrag van 25 ver hoogd tot 32 12";, van de annuïteiten, welke bij de overeenkomst van 11 December 192(5 waren vastgesteld voor het tijdvak van 1 April 1930 tot 1 April 1933. Het totaal van de annuïteiten zal echter worden opgenomen in het budget van de jaren 1934—1935 en 19351936. In het begin van ieder jaar zullen door de Bulgaarsche Re geering, voor de niet over te maken 67 1 2",',. niet rente gevende schatkistbiljetten worden gedeponeerd bij een gevolmachtigde, aange wezen in overleg tusschen de Bugaarsche Re geering en de vertegenwoordigers der obliga tiehouders. Aan het einde van ieder jaar zul len, wanneer de overeengekomen 32 1/2"/, zijn getransfereerd, genoemde schatkistbiljetten aan de Bulgaarsche Regeering worden terug gegeven. Wanneer voor andere buitenlandsche lee ningen, uitgegeven of gegarandeerd door Bul garije, een gunstiger regeling wordt getrof fen, zal deze regeling eveneens van kracht zijn voor de in de thans gesloten overeenkomst ge noemde leeningen. Vóór 1 Januari 1936 zullen besprekingen worden geopend over de voorwaarden, waarop voor de jaren, aanvangende 1 April 1936, de dienst der leeningen zal worden geregeld. De in October 1933 overeengekomen aflos sing a 10 van de scrips, uitgegeven voor niet overgemaakte rente gedurende de periode van 5 April 1932 tot en met 14 April 1934. blijft ge handhaafd. Blijkens mededeeling van het Comité voor de Volkenbondsleeningen te Londen geldt bovenstaande regeling, voor wat betreft het percentage van 32 1 2"/, in contan ten en de aflossing van de scrips a 10"/, ook voor de 7 12",; Stabilisatieleéning 1928 en de 7','.', Vluchtelingenleening 1926 van Bulgarije. Deze leeningen vallen echter niet onder de in den aanvang genoemde overeenkomst van 11 December 1926, zoodat het percentage van 32 12",', betaald wordt van het volle op de cou pons vermelde bedrag. In China zijn tengevolge van de hitte en de droogte duizenden menschen om het leven gekomen. pag. 4 Bij het eiland Santos zijn Britsche officieren door Turksche kustwacht beschoten. pap. 4 Te San Francisco hebben zich tal van excessen voorgedaan; de stakingsbeweging zet zich langs de kust voort. Pag 4 De politie te Deventer heeft een man aange houden. die een drietal branden heeft ge sticht. pag 3 Het faillissement van de drukkerij, waar „De Tribune" wordt gedrukt, is aangevraagd. pag. 3 Er zouden plannen bestaan den steenkolcnin- voer te contingenteeren. waarbij het jaar 1933 als basisjaar zou worden aangenomen. Pag- 3 De rijksmiddelen blijven beneden de raming. pag. 3 De laatste wedstrijden om het landskampioen schap zuilen op drie achtereenvolgende avonden te Amsterdam worden gespeeld. pag. 6 De eerste heipaal voor dc wereldbloementcn- toonstelling in Groenendaal is ingeheid. pag. 1 pag. 7 Laatste berichten. ARTIKELEN, ENZ R. P.: De onfeilbare. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollcrus: De uitvoer van boter en kaas naar Ned. Indië. pag. 5 C. Sipkes: De flora in het Geuldai, Het uitvoerend comité van Flora, vertegenwoordigers van Heemstede's gemeente bestuur, architect en aannemers zien de met bloemen versierde, eerste heipaal verdwijnen. DOORN. 17 Juli. Maandagavond hielden eenige N.SB.'ers een openluchtvergadering in een weiland onder de gemeente Amerongen. Op den terugweg naar Leersum en Doorn kwam het tot een botsing tusschen een aantal N.S B.'ers en een groepje politieke tegenstan ders. De poüne van Leersum heeft een aantal leden van de N.S B. naar Doorn begeleid. Hal verwege Doorn werden drie personen gearres teerd. Er is proces-verbaal tegen hen opge maakt. Even na tien uur dreunde de heimachine in Groenendaal het wandelbosch Groenendaal in Heemstede, het heiblok viel ettelijke keeren en enkele minuten was de eerste heipaal grootendeeis in den grond verdwenen, één paai van de honderd ongeveer, waarop het hoofdge bouw van de wereldbloemententoonstelling zal moeten rusten. In Februari zal dit gebouw klaar moeten zijn en 15 Maart wordt de bloemententoonstel ling Flora geopend. „Een heipaal is een mijlpaal", zei de voorzitter van het uitvoerend comité de heer T. M. H. van Waveren, en in dit geval was het een ver sierde mijlpaal, want met de heipaal verdwe nen klaprozen en andere veldbloemen in den grond, nagekeken door het uitvoerend comité, den burgemeester van Heemstede. Jhr J P. W. van Doorn en wethouder dr. E. A. M. Droog, oen architect, den heer J. C. Brand en de uit voerders van het werk, Gebr. Van den Putten. Rookpluimen stegen uit ae pijp van de hei machine op, stofwolkjes dwarrelden door de lucht en na enkele minuten was de eerste stut voor het groote bioemenpaleis gelegd. In de directiekamer werden daarna enkele toespraken gehouden, o.a. door den voorzitter van het uitvoerend comité die het gemeente bestuur dank bracht voor de verleende mede werking. De burgemeester zeide erkentelijk te zijn dat men voor deze tentoonstelling, evenals dat in 1925 het geval was. de gemeente Heem stede heeft uitgekozen en hij prees het initia tief om nu zulk een grootsche expositie op te zetten. De heer E. H. Krelage voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur wijdde enkele waardeerer.de woorden voor het werk dat de heer Van Waveren reeds heeft verricht. Na een dag of vijf zal het heiwerk afgeloo- pen zfjn en kan met den bouw worden begon nen. Langzamerhand wordt het werk dus zichtbaar en zal men dus ook van buiten af kunnen volgen hoe Flora groeit, waardoor na tionaal en internationaal propaganda gemaakt wordt voor Heemstede, maar voor de bloemen en planten vooral. SIR JOHN SIMON WORDT BEWAAKT. LONDEN. 17 Juli (V. D De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, is. naar de „Daily Telegraph" meldt, den Jaatsten tijd meer malen per telefoon met den dood bedreigd. In verband daarmede is bij het huis van den minister een speciale politiewacht opgesteld. Kort geleden werd Lady Simon opgebeld door een onbekende, die zeide: „Sir John Simon leidt Engeland naar den oorlog. Ik zal hem vernietigen." HENK ANDRIESSEN NAAR UTRECHT. Naar wij vernemen is de benoeming van den heer Henk Andriessen alhier tot dirigent van het Kathedrale koor te Utrecht, als opvolger van Joh. Winnubst. spoedig te verwachten. Zeer waarschijnlijk zal de heer Andriessen met September a.s. zijn nieuwe functie aanvaarden en zich te Utrecht vestigen. Hendrik Andriessen werd in 1892 te Haar lem geboren, als zoon van den bekenden mu- ziekieeraar N. H. Andriessen. Hij kreeg het eerste muziekonderwijs van zijn vader en bezocht daarna het Conservato rium te Amsterdam, waar hij tot de leerlingen behoorde van Bernard Zweers (compositie) en J. B. de Pauw (orgel en piano). Sedert 21 jaar ls de heer Andriessen organist der St.-Josephkerk alhier, welke functie hij als opvolger van zijn vader aanvaardde. Eerst sinds kort was hij aangewezen als koorleider .n de genoemde kerk. Hij componeerde onder meer drie missen -rgelwerkenToccata er. Choral. Sonate voor cello en piano: Passacaglia en vele liederen. Hij is leeraar aan het Conservatorium te Amsterdam Sn harmonie en analyse. Langs de Straat A. J. Aanstoots. C. VI, pag. 5 De steen des H. D. Vertelling. Elise Kaiser: Het paard. pag. De toestand te San Francisco. Steeds meer versterkingen rukken aan. Stakingsleiding tot concessies bereidt? (Zie ook pag. 4.) SAN FRANCISCO. 17 Juli (V.D.) Het is buiten kijf, dat de algemeene staking alhier voor de stakers een succes is geworden, Het gemeentebestuur heeft besloten zich te weer te stellen tegen de stakers door te trachten het gemeentelijk spoorverkeer met werkwilligen aan den gang te houden. Aangekondigd ls reeds dat gewapende politie de wagens zal bescher men. De toestand, gelijk die thans is, kan echter niet al te lang duren, aangezien reeds thans het spcok van den honger zijn intrede heeft gedaan, tengevolge van het feit. dat de posters op de groote wegen er volledig in geslaagd zijn levensmiddelentransporten naar de stad tegen te houden. Winkels worden overvallen en ge plunderd. De staat van beleg is nog niet afge kondigd. SAN FRANCISCO, 17 Juli (V.D.) De krachtige troepenbezetting. welke thans na het aankomen van versterkingen uitgebreid is tot 7000 man, benevens het demonstratieve opstel len van kanonnen, machinegeweren en tanks, schijnen tezamen met de onzekerheid met be trekking tot de houding der bevolking een eenigszins ontnuchterende invloed op de sta kingsleiding te hebben, die thans bereid is con cessies te doen met betrekking tot den toe voer van levensmiddelen. Desondanks worden de gevolgen van de sta king van uur tot uur meer merkbaar De pers van de geheele Westkust veroordeelt met de grootste scherpte de algemeene stakingsbewe ging. Het gaat hier om een communistische re volutie tegen de regeering. Gouverneur Mer- riam heeft voor de radio een toespraak gehou den, waarin hij mededeelde, dat hij dè mili taire troepen heeft ontboden, nadat hem me degedeeld was. dat het bedrijf van <ie door de havens leidende stadsspoorlijnen niet toege staan was Mochten de troepen niet voldoende zijn dan behoudt Merriam zich de toepassing voor van alle middelen, die noodig zullen zijn voor de bescherming van het algemeen wel zijn. ERNSTIGE BOTSING MET FASCIS^N IN BARCELONA. BARCELONA. 17 Juli (V.D.) Tijdens een botsing tusschen fascisten en politieke tegen- itanders zijn hier Maandag verscheidene per- onen gewond, terwijl één persoon gedood werd. Een agent van politie bekwam zware brandwonden, toen een der extremisten een brandbare vloeistof over hem uitstortte Ten huize van een communist heeft de politie een hoeveelheid springstof in beslag genomen. 5500 PARAGUANEN GEDOOD? Volgens Boliviaanse)! communiqué. LAPAZ. 17 Juli (V.D) Een officieel com muniqué deelt mede, dat het offensief van Paraguay afgeslagen is. De vijandelijke regi menten Mariscal Lopez en Pitiantuta zijn practisch vernietigd. 5500 dooden zijn g' .aller..

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1