Het BetaHftijltste 52e Jaargang No. 15663 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 1b juii ia34 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEE RE BOOM, ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50 -, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-. Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. De Haarlemsche gemeente- begrooting voor 1935. Wordt ook eerst door Ged. Staten ingezien. Publicatie niet voor October te verwachten. De gemeente Amsterdam heeft dit jaar een record willen slaan. De ontwerp-begrooting voor 1935 is al gereed gekomen! Aan zoo'n vroege samenstelling zijn voor- en nadeelen verbonden. Het is een voordee.l dat er veel tijd voor bestudeering en behandeling beschik baar is. maar een nadeel, dat in het tijdvak van Juli tot December nog groote veranderingen kunnen plaats hebben, waardoor een ontwerp- begrooting die in Juli zou sluiten in December een ongedekt tekort kan aanwijzen. Wij vernemen dat het Haarlemsche ge meentebestuur het Amsterdamsche voorbeeld niet zal volgen. De begrooting wordt pas in begin September in het college van B, en W. behandeld. Publicatie is dus niet voor October te vernachten. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben, zooals wij reeds mededeelden, aan de gemeentebesturen gevraagd de begrooting voor 1935 bij hun college ter controle in te zenden vóór de aanbieding aan den gemeenteraad plaats heeft. Uit goede bron vernemen wij dat dit voor gemeenten die een sluitende be grooting indienen niet veel meer dan een vorm quaestie betreft. Gedeputeerde Staten willen evenwel van gemeenten die voor bijzondere moeilijkheden staan de begrooting bestudee ren vóór de behancjfling in den gemeente raad plaats heeft. Daar het college van B. en W. van Haarlem er naar streeft wij kregen den indruk, dat de wethouder van financiën, de heer W. Roo- denburg, vol vertrouwen is, dat het hem ge lukken zal een sluitende begrooting in te dienen, zal de voorloopige controle door Ged. Staten wel niet lang ophouden. In de eerstvolgende raadszitting, vermoede lijk te houden op 25 Juli, zullen de door B. en W. ingediende voorstellen tot herziening der ïoonen en salarissen van het gemeente-perso neel behandeld worden. Het is de bedoeling, dat die op 1 Augustus zullen ingaan. De nieuwe Ïoonen en salarissen zullen dan in de begroo ting voor 1935 verwerkt worden. Zooals men weet is de belangrijkste bepaling uit het voorstel van B. en W. de overgangs bepaling. Deze houdt in, dat het tegenwoor dige personeel, ook al is voor de functie in het nieuwe reglement een lager loon of salaris vast gesteld, thans in geldinkomen niet meer dan 1 1/2 pet. zal achteruitgaan, een percentage dat ook de ambtenaren en werklieden zullen •derven wier functie niet lager bezoldigd zal worden, omdat het pensioen-premieverhaal met 1 1/2 pet wordt verhoogd. Wij stelden de vraag of het college van B. en W. van meening is dat die overgangsbepaling door de regeering die aandrong op nivelleering van de Ïoonen van het geme.entepersoneel met het rijkspersoneel, zal worden goedgekeurd. Het antwoord luidde: wij hebben gegronde hoop, dat de regeering daarmede accoord gaat. De begrooting voor 1935 verkeert dus nog ge heel in 'n stadium van voorbereidinge, de nieu we wethouder van financiën moet zich nog in verschillende dingen inwerken. Wel verklap pen wij geen geheim als wij mededeelen, dat voortgegaan wordt met te streven naar een uiterst zuinig beheer. Er is nu pas weer een leelijke schadepost aangekondigd. liet ministerie heeft, zooals wij mededeelden, een wetsontwerp bij de Kamer ingediend om ook in de komende 10 jaar de rijksuitkeeringen aan de gemeenten belangrijk te verlagen. Wij deelden mede. dat de uitkee- ring aan Haarlem over het belastingjaar 1935- 1936 f 1.364.743 zal bedragen. De Nieuwe Haarlemsche Courant heeft haar lezers reeds verontrust met de mededeeling. dat dit voor Haarlem vergeleken bij het nu loopende jaar een vermindering van f 400.000 beteekent. Dit is evenwel niet juist. De N. H. Ct. heeft de cijfejs van de ontwerp-begrooting voor 1934 genomen en er geen rekening mee ge houden dat daarna een groote korting op de uitkeering uit de Fondsbelasting is ingevoerd. De werkelijke uitkeering over 1934-1935 wordt thans ten Stadhuize geschat op f 1.426.000, zoo dat de nieuwe korting een vermindering be teekent van ongeveer f 62.000. Deze verminde ring drukt evenwel slechts voor 3 4 op de be grooting voor 1935. omdat het verrekenjaar loopt van 1 April tot 31 Maart. Als het wets ontwerp dus door de Kamers aangenomen wordt, beteekent dit voor de begrooting voor 1935 een verliespost van ongeveer f 47.000. Brand in een blok huizen te 's-Hertogenbosch. Werk van brandstichters. 's-HERTOGENBOSCH. 18 Juli Heden morgen omstreeks 4 uur werd brand ontdekt in een der blokken van 112 in aanbouw zijnde arbeiderswoningen, die voor rekening der ge meente in de Vogelwijk alhier worden opge trokken. De huizen waren reeds bijna gereed. De brandweer slaagde er in twee huizen, waar in de brand woedde, in zooverre te behouden, dat slechts de bovenverdiepingen uitbrand den. Een huis. waarin 160 deuren voor den bouw van het complex waren waren opgesla gen. brandde met de inventaris geheel uit. Het kan niet anders, of brandstichting is de oor zaak. evenals het geval was bij een brand, die ln dezelfde wijk een week geleden heeft ge- tyoecl De aannemers zijn verzekerd. Stakers te San Francisco aanvaarden arbitrage. Eenige honderden arrestaties. Communistische gebouwen bestormd. (Vervolg van pagina 4) SAN FRANCICO. 18 Juli. <V D.) Ondanks het feit. dat het stakingscomité eenige con cessies gedaan heeft met betrekking tot het rijden van de tram en het opener, var. restau rants. was de toestand gistermiddag laat in de stad nog zeer gespannen. De levensmid delenvoorziening is nog allesbehalve in orde. De stakers hebben, ten einde de sympathie van het publiek niet te verliezen, het parool uitgegeven levensmiddelertransporten door te laten, maar dit neemt niet weg. dat de totale aanvoeren betrekkelijk gering blijven. De stakingsbeweging breidt zich inmiddels nog steeds uit en is thans ook reeds overge slagen tot Oakland en verschillende andere plaatsen aan de Oostkust, waar thans Lr. to taal een 100.000 arbeiders in staking zijn ge gaan. Afdeelingen nationale gardisten zijn naar Oakland gezonden ter versterking van de al daar toch reeds uitgebreide politie, teneinde orde en rust te handhaven en daar daden van sabotage te voorkomen. Den tweeden dag van de algemeene stakipg zijn ondanks het parool der stakirgsleiding verschillende vensterruiten ingeslagen. De stakers blijven fanatiek posten en maken het vrijwel ondoenliik voor de werkwilligen om aan den arbeid te gaan. Langs de havens ziin thans 4600 nationale gardisten achter barricades ongesteld Ook de wijk van den groothandel staat onder zeer strenge bewaking van troepen, die met ma chinegeweren, bajonetten en revolvers gewa pend ziin. en aldus de verzending van graan voorraden beschermen. Ook in Minneapolis is de toestand gespan nen. De 7000 chauffeurs van vrachtwagens, die eenigen tijd geleden reeds een noodstaking hadden aangegaan, hebben ook thans weer het werk neergelegd. Er is militaire verster king naar de stad gezonden en de bewaking wordt er streng gehandhaafd. Er kwamen dan ook slechts ongeregeldheden van weinig be- teekenis voor. In Alabama staken in totaal thans 22.000 textielarbeiders. Zij stellen eischen met be trekking tot Ïoonen en werkuren. Bij de groo te Carnegie Steel Fabrieken te Duquesne dreigt eveneens een staking. SAN FRANCISCO, 18 Juli (Reuter!Het sta kingscomité heeft verklaard or mede in te stemmen, dat het conflict door arbitrage wordt beslecht. SAN FRANCISCO, 18 Juli. (Reuter). Het stakingscomité doet opmerken, dat het be sluit, dat met 207 tegen 108 stemmen ls ge nomen om arbitrage te aanvaarden, nog geen onmiddellijk einde van de staking beteekent. Er is hier slechts sprake van een aanbeve ling aan de stakers. Het comité heeft de gouverneurs van Cali- forndë, Oregon en Washington, alsmede de burgemeesters van de betrokken havens ver zocht aan Roosevelt te vragen een eventueele arbitrage wettig te verklaren. SAN FRANCISCO. 18 Juli (Reuter). Het besluit van het stakingscomité om het con flict langs scheidsrechterlijke weg tot een op lossing te brengen wordt beschouwd, als een bewijs dat de meer bezonnen elementen weder de overhand gekregen hebben. Dit besluit is voornamelijk genomen, doordat eenige honderden leden van het afweer-comi- té uit de burgerij, een aantal communistische agitatie-centra hebben verwoest. De politie heeft gisteravond reeds 340 per sonen. meerendeels communisten gearresteerd. Eenige dezer communisten werden door de menigte zoo toegetakeld dat zij naar het zie kenhuis moesten worden gebracht De autoriteiten hebben aangekondigd, dat het staatsburgerschap van alle arrestanten nauwkeurig zal worden onderzocht en dat alle buitenlanders, die aan de stakings-agitatie hebben deelgenomen uit land zullen worden gezet. Deze zuiveringsactie alsmede het toenemen de inzicht, dat noch de getroffen bevolking, noch de openbare meening in het geheele land, de algemeene staking gerechtvaardigd acht. hebben waarschijnlijk aanleiding gege ven tot de gewijzigde houding van het sta kingscomité Hoofdkwartier der communisten verwoest. SAN FRANCISCO. 17 Juli (Reuter). De politie heeft het zoogenaamde communistische hoofdkwartier overvallen, de ramen en deuren, inventaris enz. werden vernield. De leden boden eerst tegenstand maar kozen daarna het hazenpad. Bij het gevecht werden er drie gewond. Communistisch dagbladbureau bestormd. SAN FRANCISCO. 17 Juli (Reuter). Een aantal met baseball-slaghouten gewapende mannen deden een inval in de bureaux van het Communistische orgaan „Daily Worker" en vernielden zonder dat zij verzet ontmoet ten. den geheelen inventaris waarna zij weer verdwenen. MOTORDIENST. De dienstplichtige sergeanten titulair van de officiersopleiding H J. Stokvis. J D. Fok- kinga. F. Holdert. H. C. Baarens. P. W. J. Joos- ten en J. Pouwer zijn met Ingang van 1 Augus tus a.s. benoemd tot vaandrig bij de School- compagnie van den Motordienst. De dienst plichtige sergeanten tit. v. d. off opl. I. Du- four. F. S. Muller en A. G J. Coster met in gang van denzelfden datum tot vaandrig- technlsch-opzichter bij het korps. Thans zijn alle gedetacheerde onderdeelen van het korps teruggekeerd uit Amsterdam. Samos-incident nog niet geëindigd. Turkije zou Engelsche deel neming aan het onderzoek weigeren. Herinnering aan een rede van Mussolini. LONDEN, 18 Juli iReuter.) De door de Engelsche oorlogsschepen bij het eiland Samos verrichte nasporingen naar het lijk van den door Turksche kustwacht doodgeschoten En- gelschen marinedokter Robinson, hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Uit Istamboel wordt gemeld, dat de door den Britschen gezant in Turkije gestelde eisen, cm gemeenschappelijk door Britsche marine officieren en Turksche beambten een onder zoek naar het gebeurde te doen instellen, in Turksche regeeringskringen groote verrassing heeft teweeggebracht. Naar gisteravond laat gemeld werd. zal de Turksche regeering dezen eisch waarschijnlijk niet inwilligen. Hedenmorgen heeft te Ankara een bespre king plaats tusschen den Engelschen gezant en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Tewfik Ruchdu Bey. In verband met het incident zal minister president Ismet Pasja zijn vacantie waar schijnlijk uitstellen. De Turksche minister van Oorlog, Zakei Bey. is naar de plaats van het incident vertrokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen. Tusschen de Turksche en Engelsche uiteen zetting van het gebeurde bestaat groot ver schil. De Turksche autoriteiten verklaren, dat de Engelsche officieren zich bij de beschieting aan land bevonden, terwijl van Engelsche zijde wordt verklaard, dat de officieren zich aan boord van een zeilboot van de kruiser ..De vonshire" bevonden hebben op het oogenblik dat zij beschoten werden. Volgens een bericht uit Athene zou de zeil boot met machinegeweervuur en niet met ge weervuur aangevallen zijn. LONDEN, 18 Juli (Reuter.) Naar uit Is tamboel gemeld wordt is men daar van mee ning, dat het incident bij het eiland Samos een gevolg is van de nervositeit der Turksche autoriteiten, in verband met de rede die Mus solini in Februari gehouden heeft en waarin hij de noodzakelijkheid heeft uiteengezet van een Italiaansche expansie in Azië. De Turksche regeering zou gevreesd hebben, dat Mussolini een Italiaansche actie tegen de Aegaeische kust bedoeld heeft en daarom zouden zij aan de Turksche kustwachten en douane-beambten opdracht hebben gegeven de grootst mogelijke waakzaamheid in acht te nemen. Sterke aardbeving in Midden- Amerika. Te De Bilt geconstateerd. Hedennacht om 1 uur, 48 minuten, 48 se conden (tijd van Greenwich) werd aan het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch In stituut te De Bilt een sterke aardbeving opge- teekend, afstand 9300 K.M., oorsprong nabij Midden-Amerika. COTY ERNSTIG ZIEK. PARIJS, 18 Juli (Reuter). De bekende, parfum-fabrikant en oprichter van het dag blad „Ami du Peuple", Coty is ziek. Naar verluidt is zijn toestand bedenkelijk. PERSONALIA Voor het examen boekhouden (Federatie- examens) is geslaagd de heer B. H. A. Schmeink, alhier. Twee ïeaen van ue lyUiusche Hüua.aya- expeditie. Willy Merkl (links) en Ulrich Wieland, zijn tijdens een sneeuwstorm om het leven gekomen DRAMA IN AMERIKAANSCHEN DIERENTUIN. BEER VERDRINKT DEN OPPASSER. NEW YORK 18 Juli (Reuter). In den die rentuin van Denver (Colorado) hebben twee grijze beren een oppasser gedood Bij het reinigen van de hokken richtte de 70- jarige man den waterstraal op de dieren, die kwaad werden en hem tegen den grond sloe gen. Ten slotte wierpen de beesten hem In de waterkuil, waar het wijfje het hoofd van den man zoulang onder water hield, totdat hy verdronk. De beide beren zijn daarna afgemaakt. Vechtpartij te Dinter. Jonge man doodgestoken. DINTER, 18 Juli. Hedennacht te om streeks half twaalf alhier heeft een vecht partij plaats gehad, waarbij de 26-jarige L van Erp is doodgestoken. De gebroeders W en L, van Erp, die te Heeswijk kermis hadden gheouden, toen zij huiswaarts gingen, in de Torenstraat te Dinter twist met een drietal jonge mannen uit Nistelrode. Er ontstc/d een vechtpartij, waarbij L. van Erp met een mes een diepe steek in den rug en een in de hart streek kreeg. Hij viel bewusteloos neer en overleed vrijwel onmiddellijk. De politie heelt naar de daders, die na de vechtpartij de vlucht namen een onderzoek ingesteld. Zij werden in den loop van den nacht gearresteerd en hebben bekend den doodslag te hebben gepleegd. Men kon ons. daar het verhoor nog in vollen gang is, niet mededeelen, wie de eigenlijke dader is. DEN BOSCH 18 Juli. In verband met den doodslag ie Dinter zijn gearresteerd Th. van der H. en M. van N„ beiden uit Nistel rode. die de doodelijke steken hebben toege bracht. De derde gearresteerde, M H. van der V. eveneens uit Nistelrode, wordt ver dacht van medeplichtigheid. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 17 Juli. Geëxamineerd 7 mannl. candidaten Geslaagd de heeren: C. Hoogvorst SchoorlG. J. Koch, Bakkum; J. J. Vorsten - bosch, Heemstede. Grieksch klooster door brand verwoest. 'Het beroemde klooster Megaspelion, gelegen tegen de rotsen van de Peleponesus, is door brand volkomen ver nield. Naar aanleiding van het conflict op Samos zijn aldaar een aantal Engelsche oorlogs schepen aangekomen. pag 4 Yargos is tot president van Brazilië gekozen. Pag. 4 Te San Francisco is het post- en tramverkeer hervat. pa«. 4 De heer C. W. F. van Hoeven heeft gisteravond een lezing gehouden over de herziening der steunregeling. Pag 3 Tegen twee huwelijkszwendelaars te Amster dam zijn zware straffen geeischt. pa?. 3 Iïe handelsbesprekingen te Londen zijn hervat. pag 3 De Raad van Beheer der Gemeenschappelijke Mijnbouw maatschappij Billiton heeft beslo ten over te gaan tot de aanschaffing van een groote cmmerbaggcrinstallatie. pag. 3 Onaangenaam geschrijf in Japansche couran ten betreffende de onderhandelingen in Ba tavia. pag. 3 Ook voor Belg ie is een internationaal belas ting carnet noodig. pag. 3 De Haarlemsche gemeentebegrooting voor 1935 is niet voor October a.s. te verwachten. pag. 1 Brandstichters steken te 's Hertogenbosch een blok huizen in brand. pag. 1 Jac. van Egmond heeft het Nederlandsch sprintkampioenschap gewonnen. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. Willy van der Tak: Het buitenlandseh boek van deze maand. pag. 5 K. Zweeres: Prikkelbaar volkje. pag. 5 pag. 9 pag. 7 Damrubriek. Laatste berichten. ZES ARRESTATIES IN BEIEREN. VROEGERE LEDEN DER BEIERSCIIE VOLKSPARTIJ. MUNCHEN. 18 Juli (V. D Zes leden van de voormalige Bayern-wacht, een organisatie van de vroegere R.K Beiersche volkspartij, zijn in Schutzhaft genomen door de politieke politie te Bamberg. Zij worden er van ver dacht illegale partijpropaganda te hebben gevoerd. RADIOREDE VAN DOUMERGUE. „Frankrijk hartstochtelijk met den vrede verbonden." PARIJS. 17 Juli (Reuter). Minister-presi dent Doumergue heeft aan het eindt- der par- lementszitting hedenavond een draadloos ver spreide rede tot het Fransche volk gehouden. Hij betoogde o.a„ dat hij bij de vervulling van zijn taak van de gewone parlementaire procedure heeft moeten afwijken, omdat an ders de begrooting voor 1934 nog niet zou zijn afgehandeld. Bij de opsomming van de verdiensten van zijn kabinet maakte hij er gewag van, dat sedert Maart 5 12 milliard goudmetaal naar Frankrijk was gevloeid. De regeering had zich verder beziggehou den met het veiligheidsvraagstuk en met het brengen ln verdedigingstoestand van de Fran sche grenzen. Doumergue verklaarde, dat niemand in Frankrijk er aan denkt onder wolk voorwend sel ook een initiatief te nemen tot een aan val. Frankrijk was hartstochtelijk met den vrede verbonden, hot zou nooit den vrede van een ander verstoren. Men wilde echter ook niet. dat de onvoldoendheid van zijn verde digingsmiddelen en zijn weerstandsvermogen iemand de bedoeling konden suggereeren, met geweld de deur van Frankrijk in te slaan en een inval op zijn gebied te onderne men. Frankrijk zou onvermoeibaar de hand having van den vrede op de wereld nastreven. Frankrijk was bereid tot iedere toenadering en tot elke overeenkomst mede te werken, die de anderen en Frankrijk zelf in vrede laten leven en arbeiden, hetgeen de minister van buitenlandsche zaken had medegedeeld, waar aan hij bezoeken had gebracht. Doumergue deed tenslotte een beroep op de eenheid Verhoor dezen wensch. zoo be sloot hij, eer in uw belang dan in het mijne. Drukkerij van „De Tribune" failliet verklaard. Raad van Arbeid vroeg faillissement aan. De vacantiekamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft hedenmiddag het faillissement uitgesproken van de drukkerij N.V. Atlanta, uitgeefster van het dagblad De Tribune. Het faillissement was namens den Raad van Ar'r? d aangevraagd. Tot rechter-commissaris werd benoemd Mr. A M. Baron van Tuyll van Serooskerken en tot curator mr. D. Giltay Veth..

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1