De Vierdaagsche afstandsmarschen. Nu kunnen wij gaan! VRIJDAG 20 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 10 WANDELSPORT. strijd, malen Dc training De leiders der buitenlandsche groepen, die aan de marschen deelnamen, toonden zich steeds zeer enthousiast. Dat dit enthousiasme niet alleen uit de hoffelijkheid voortvloeide, kan men wel uit de jaarlijksche opkomst van dezelfde nationaliteiten opmaken. Maar deze marschen in hun eigen land invoeren daar konden zij niet toe besluiten. Dat zou toch rr.aar een échec worden meenden zij: het was immers geen wedstrijd. Of deze leiders dit' goed gezien hebben, kunnen wij moeilijk be- oordeelen. Voor deze marschen is een even serieuze voorbereiding noodig als voor een wedstrijd. Of meent men soms dat het mogelijk is zonder training vier dagen achter elkaar 55 K.M. af te leggen? De training, die militairen en politie-agen- ten moeten ondergaan, is minder streng en wijkt geheel af van die der kantoorbedienden en van alien die een beroep hebben dat hen in huis houdt. Wil men plezier van de mar schen hebben dan moet men zorgen dat men voor 100 pCt. fit is. En dat kan alleen door rieuze training. De N. B. L. O. waardeert het dat duizenden aan de vierdaagsche deelnemen, zij vindt het echter oneindig aangenamer, wanneer iedere deelnemer de marschen succesvol eindigt. Bij aanvrage om inlichtingen ontvangt iedereen een reglement. Op de eerste pagina's staan wenken voor de training. Dat dit streven, goed getrainde deelnemers té werven, goede vruch ten afwerpt, merkt men. wanneer men in de gelegenheid gesteld wordt de statistiek van de marschen door te kijken. Bedroeg in 1927 het aantal uitvallers nog 13.4 pCt., in 1930 is dit gedaald tot 3.80 pCt., in 1932 tot 3,2 pCt. Alleen 1933 toont een ongunstige wending, 6 7 pCt. Dit. in vergelijking met de vorige ja- hooge cijfer moet echter geweten worden aan de abnormale hitte, die er toen heerschte. Reeds vroeg in het jaar Januari en Fe bruari beginnen de deelnemers zich voor te bereiden. De vierdaagsche is oorzaak geweest dat ons land thans een groot aantal wandel clubs telt. Deze clubs schrijven bij wijze van training eendags-marschen uit, die naat ge lang de maand Juli dichterbij komt, grooter worden. Het best kan men beginnen met een tiental marschen varieerend tusschen 10 en 25 K.M. De afstanden moeten in een rustig, gelijk tempo afgelegd worden. Steeds moet men er om denken, dat een tempo van 5 a 6'< K.M. tijdens marschen gedurende 6 a 9 uur volge houden moet kunnen worden. Na de 25 K.M. marschen wordt dan overge gaan naar afstanden tot 40 K.M. en daarna tot 50 of 55 K.M. De taak van leider bij deze oefenmarschen kan niet te ernstig opgevat worden. Niet al leen moet deze er zorg voor dragen, dat de physieke toestand van zijn groep puik is maar het moreel moet zijn onverdeelde aan dacht hebben. Moedeloozen moeten opgekik kerd worden, al te overmoedigen, die op hun sukkelende makkers wijzen, zacht terecht ge wezen worden. Kortom hij moet een vredes engel zijn. De kleetling Een zeer belangrijk onderdeel is natuurlijk de kleeding. Militairen, burgerwachten en po litiecorps loopen in verplichte uniform. Bur gers daarentegen worden in de keuze vrijge laten in zooverre, dat voor dames marchee- ren ln skibroeken, trainingspakken en rij broeken en voor allen kleeding, die aan poli tieke gezindheid uiting geeft, verboden is Dit is het eenige wat bij deze marschen ver boden is! „De ordelijke vrijheid, die bij onze marschen heerscht". zei kapitein Breunese, „acht ik een van de oorzaken van ons succes De verzorging van de voeten is vanzelfspre kend nummer één. Goed knippen van de na gels. geregeld wasschen en poederen. Heeft men last van teere huid, dan is kamferspiritus een uitstekend middel om de huid te harden. Tijdens den marsch moeten dikke sokken ge dragen worden om doorschuren van de huid tegen te gaan. Dat er geen stoppen in de kou sen mogen zitten begrijpt een ieder. En dan dc schoenen vooral geen sandalen. H^oge schoenen zijn practisch, daar het binnen dringen van steentjes en zand hierdoor wordt tegengegaan. Nu is liet een feit dat veel men schen en vooral de dames een antipathie voor hooge schoenen hebben. Deze wande laars kunnen echter met een gerust geweten ook op lage schoenen loopen. De hoofdzaak is, dat het schoeisel breed is, zoodat de voet er vrij in ligt, dat er dubbele zolen onder zit ten en dat de hak niet te laag is. Voor de lieeren is verder aan te bevelen een korte broek en een khakihemd. voor dames een eenvoudige losse jurk van soepele stof. Deze marschen zijn voor hen. die goed ge traind zijn, een genoegen. Dan heeft men in derdaad niets anders te doen dan te wande len en van het puike traject te genieten, dat lederen dag anders ls. 's Avonds geen gezoek naar pension of kampplaats, geen geharrewar om zelf zijn eten te koken. Alles staat netjes klaar. Talloos zijn degenen, die na een verfris- schend bad en sterkend avondmaal *s avonds nog een paar uren dansen. Voor hen die zich niet geheel fit gevoelen in den regel door blaren, die ook een ge oefend looper kan opdoen is een medische staf in actie gn vijftien man verplegend per soneel. Voor de vacantiegangers, die in de omslre ken van Nijmegen vertoeven, zullen deze vier daagsche afstandmavschen een genoegen zijn. ook al nemen zij er niet aan deel. Drieduizend, meest jonge menschen trek ken samen op zonder andere bedoelingen dan ontspanning te vinden door elkaar en met el kaar. WATERPOLO. IÏ.V.G.B. 2D.J.K. 3 (4—2). Al direct ontspint zich een vlugge Nadat de H.V.G.B.-doelman eenige heeft moeten ingrijpen, komt het ieder bij Bongertman, die met een schuin sohot den D.J.K.-keeper het nakijken geeft. Onmiddel lijk hierop zorgt Zwaneveld evenwel voor den gelijkmaker. (11). In de tweede helft combineert H.V.G.B. fraai, al spoedig scoort Bongertman met een door slagbal in den linkerhoek. Weer is het Zwane veld, die met een ver doch houdbaar schot gelijk maakt. Er wordt enthousiast gespeeld. Bongertman krijgt den bal wederom zuiver toegespeeld, waarna hij op fraaie wijze zijn derde doel punt maakt. (32). Een der H.V.GJB.'ers moet nu het water ver laten. Door de numerieke meerderheid zijn de Amsterdammers sterk in den aanval. Bij H.V.G.B. wordt goed verdedigd. Het gelukt H.V.G.B. zelfs nog een vierde doelpunt te ma ken, gescoord door Hollander. (4—2) Hiermee kwam het einde. KAATSEN ZIJLSTRAPARTIJ TE HILVERSUM. In het Gemeentelijk Sportpark te Hilver sum heeft a.s Zondag de bovengenoemde partij plaats. ..Frlsla" zal vertegenwoordigd worden door de spelers S. Broersma, P. Pan en S. Goinga. wanl nu wij "Akkertje" bij ons hebben zullen wij zeker géén last hebben van hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, of der gelijke kwaaltjes die zoo dikwijls een prettig uitstapje kunnen bederven! "AKKER'TJES kosten slechts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 Stuks 20 Cl. (omzetbelasting inbegrepen). (Adv. Ingez. Med.) JAC. VAN EGMOND OP DE HEEMSTEED- SCHE WIELERBAAN. ROEIEN )e Ned. Kampioenschappen te Sloten. Donderdag begonnen. Op de Slotensche roeibaan zijn Donderdag de kampioenschappen van Nederland begon nen. 's Middags twaalf uur had een race plaats en in den vooravond werden nog twee heats verroeid. De eerste heat in de achten werd verroeid tusschen Triton en Laga, resp. aan boei 1 en boei 2 Het werd een fraaie race, vooral van de zijde der Utrechtenaren. De start van de ploeg was snel; bij 500 Meter lag Triton reeds voor. Geen moment verslapte het tempo. Zien- deroogen liep Triton uit. Op de helft van den afstand bedroeg de voorsprong reeds een lengte. Ondanks vele spurten van de Lagaploeg gelukte het niet in te loopen. In een prach- tigen stijl doorroeiend vergrootte Triton steeds den voorsprong. Het resultaat was: 1. Triton tijd 6 min. 15 sec. Nieuw baanrecord. Het oude Slotensche record stond op naam van Laga met een tijd van 6 min. 17 3/5 sec en dateerde uit 1932. 2. Laga op 3 lengten. Te half acht werden de wedstrijden voort gezet met de eerste heat van het nummer vier zonder stuurman tusschen Nereus en Laga. resp. aan boei 1 en boei 2. Beide ploegen start ten mooi gelijk; de eerste paar houder meter lagen de booten boord aan boord. Laga, die een sneller tempo sloeg, kwam tegen de 500 Meter wat vóór. De Delftenaren, die een be hoorlijken stijl hadden en een baantempo van 32 slagen, vergrootten hun voorsprong meer en meer; bij de 1500 Meter was dit reeds drie lengten geworden. Nereus deed geen moeite om bij te komen. De uitslag was; 1. Laga tijd 7 min. 11 sec. 2. Nereus ver achter. Des avonds had een eindwedstrijd plaats, n.l. in het skiffnummer. Aan den start verschenen Brommet (Trion) en Vos (Nautilus). Men kreeg niet den indruk, dat hier twee roeiers aan het werk waren, die in aanmerking wenschten te komen voor den titel van Neder- landsch kampioen. Beiden hadden een zeer slechten stijl. Bij Brommet was het water werk verwaarloosd, terwijl Vos juist een slecht figuur sloeg met zijn lichaamswerk. Het eenige :>oede bij beide scullers was, dal zij in den beginne goed hun baan hielden. Van strijd was geen sprake; bij 500 Meter was Brommet een halve lengte voor; op de helft van den afstand was er licht tusschen de booten. Met vier a 5 lengten won Brommet. De uitslag was: 1. Brommet (Triton) kampioen van Nederland tijd 8 min. 9 3/5 sec. 2. Vos (Nautilus) ver ach ter. De Vries van Het Spaarne kwam niet uit. Hij vertoeft voor zaken in het buitenland. Het laatste nummer vormde de eerste heat van de vier met stuurman, doch dit kwam door het terugtrekken van Triton te vervallen, zoo dat Argo zonder strijd hedenmiddag in den eindstrijd tegen Nereus komt. gemakkelijk. Wel is Ajax II vaak onvolledig, maar als de ploeg volledig is, dan heeft E. D. O. een zwaren middag. H. H. C. trekt Zaterdagmiddag naar Quick te Amsterdam. Nu deze ploeg de twee punten van Zondag al aan H. H. C. cadeau heeft moe ten doen, zal er wel alles op gezet worden om ae andere twee punten zelf te houden. Te oor- deelen naar Zondag j.l. wint H. H. C. Verder wint Ajax natuurlijk met groot ver schil van Z. R. C. Voor de Haarlemsche Competitie wordt Za terdagmiddag aan de Kleverlaan gespeeld D. E. V—Haarlem III; op denzelfden tijd speelt E D. O. III op het Hoogoventerrein tegen S. S. H., en Swastika op het terrein van de H. B. S. te Velsen tegen de R. H. B. S. LAWNTENNIS Jeugdkampioenschappen. Vrouwen lijden onder de steunverlaging. Aan de Spanjaardslaan. Donderdag zijn in alle nummers de halve finales bereikt, welke met de finales Vrijdag den geheelen dag gespeeld worden. De uitslagen luiden: Jongensenkelspel (tot 18 jaarKermer slaat Munster van Heuven 64, 46. 86. Stalling slaat S. Hiemstra 6—2. 6—1. J. Oudes slaat J. Baars 63, 61. Jongensenkelspel (tot 16 jaar): Knoop slaat G. der Kinderen 6—1. 6—1 Tynensen slaat L. Oei 6—1, 64.R. Kaars Sypesteyn slaat A. Pit Wanneer ooit een fraai programma op de Heemsteedsche Wielerbaan verreden wordt, dan is dat ongetwijfeld Zondag a.s. - - ---- --- r- „r. Het is aan de directie gelukt te contractee- j 46. 63, 63. PJosso slaat L. Wickers 6 2, Halve eindstrijd: P. Josso slaat R Kaars Sypesteyn 63, 60. Meisjesenkelspel: S. Kerkhoven verliest van van Beeck Vollenhoven 63. 64. N. de Roos slaat N. Schmidt 6—1. 6—2. P. v. Rooy slaat T. de Roos 8—6. 6—1. T. Oudes slaat L. van Wezel 63, 36, 62. Jongensdubbelspel (tot 18 jaar); gebr. van Löben Seis slaan gebr. Naessens 60, 61. J. Oudes en A. Tynensen slaan Kermer en Kaars Sypesteyn 61, 61. Jongensdubbelspel (tot 16 jaar) Droste en Roos slaan Kranenburg en R. Kaars Sype steyn 6—3. 6—0. H. Knoop en W. Munster van Heuven slaan A. Pit en P. Josso 6—2, 6—2. J. André de la Por te en C. Breitenstein slaan L. Wickers en D. Dickman 79, 75. 63. Jonk- hart en L. Oei slaan G. der Kinderen en M. Oei 3—6. 6—3, 8—6. Meisjesdubbelspel: L. Valcken en Baronesse v. Dedem slaan T. Gunning en M. v. d. Mersch 6—4. 6—2. A. van Beeck Vollenhoven en T. Oudes slaan M. Breitenstein en M. Schmeink 6—2, 6—1. M. Smidt van Gelder en N. v. d. Brandeler slaan M. Kauffmann en E. Dros 6—0, 6—0. N. van Waveren en I. Bierens de Haan slaan N. Schmidt en N. Siewerts van Reeseme 6—2, 8—6. W. Tameling en I. Siewerts van Reesema slaan I. Swens en T. van Lim burg Stirum 6—4, 6—2. T. de Roos en S. Kerk hoven slaan N. de Roos en L. Rückenbrock 6_o, 6—0. H. Heythekker en L. van Wezel slaan M. van Nierop en C. Vermeulen 6—0. 57. 64. A. van Beeck Vollenhoven en T. Oudes slaan Baronesse G. van Dedem en L Valcken 6—3. 6—2. M. Smidt van Gelder en N, v. d. Brandeler slaan N. van Waveren en I. Bierens de Haan 6—3. 6—1. T. de Roos en S. Kerkhoven slaan W. Tameling en I. Siewerts van Reesema 64, 64. Gemengd dubbelspel: W. Kermer en T. Oudes slaan 'H. Tynensen en I. Swens 6—1, 6—3. A. van Löben Seis en L. Valcken slaan B. Munster van Heuven en H. Breitenstein 63, 6_3. w. Naessens en W. Tameling slaan G der Kinderen en L. van Wezel 6—4, 6—1. S. Nyenbranding de Boer en N. Jonker slaan F. Droste en H. Heythekker 8—3. 9—7. H. Stalling en A van Beeck Vollenhoven slaan J. Oudes S. Kerkhoven 9—7. 5—7. 6—4. H. Stalling en A. van Beeck Vollenhoven slaan S. Nyen branding de Boer en N. Jonker 62. 62. J Baas én N. Fonkert slaan G. van Löben Seis en N. v. d. Brandeler 36, 63, 63. ren met Piet Moeskops, Cor Wals, Jac. van I 7 Egmond, Ger. Leenen, J. v. d. Heuvel e.a., zoo- w dat met recht gesproken kan worden van een revanche om het sprintkampioenschap, dat op de Stadionwielerbaan verreden werd. Verder vermeldt het programma een kop pelwedstrijd over 50 K.M. met als een der deelnemende koppels Jac. v. Egmond-Cor Wals. Reeds het mederijden van Van Egmond, die zich de sterkste toonde over alle renners ln de verschillende categorieën (sprint der amateurs, profs, en onafhankelijken) is een gang naar de wielerbaan waard. Er is gele genheid tot voorverkoop. Naar wij vernemen ligt het verder in de bedoeling van de H.S.V. „de Kampioen" dien dag haar lid J. van Egmond te huldigen voor het behalen van het kampioenschap van Ne derland. Ook de directie van de Heemsteed sche Wielerbaan zal dit doen. WEDSTRIJDEN TE WAGENINGEN. Op de wielerbaan te Wageningen werd Donderdagavond onder vrij groote belang stelling een Interessant internationaal pro gramma verwerkt. De hoofdnummers waren sprintwedstrijden voor amateurs en profes sionals, waaraan door onze beste sprinters werd deelgenomen, die ook hun krachten konden meten met Belgische en Duitsohe te genstanders. De resultaten waren als volgt: Sprintwedstrijd voor amateurs: !e serie: 1 v. d. Linden (tijd laatste 200 M. 13 sec.) 2 Kxemers. 2e serie: 1 v. d. Linden (tijd laatste 200 M, 13 7 sec. 2 B. Leene 3e serie: 1 Kremers (tijd laatste 200 M, 13.5 sec.). 2 B. Leene Totaaluitslag: 1 v. d. Linden 2 pnt.; 2 Kre mers 3 pnt., 3 B, Leene 4 pnt. Een zelfde wedstrijd voor .professionals werd ln 15 ronden verreden, waarvan het eindre sultaat was 1 en 2 J. Pijnenburg en J. v d. Heuvel, elk punten: 3 Oszmella (Duitschland) 7 pnt.; 4 Scherens 8 pnt (België), 5 Van Egmond 9 pnt.: 6 G. Leene 9 pr.fc. In verband met het feit dat Pijnenburg v. d. Heuvel eenzelfde aantal punten hadden en er dus eigenlijk geen beslissing gevallen was, liet de wedstrijdleiding door de deelne mers aan den sprint.wedstrijd een tijdrace over één ronde verrijden. Het resultaat, hiervan was: 1 Scherens 12.3 sec.; 2 Pijnenburg 12.5 sec.; 3 Van Egmond 12.6 sec.; 4 G. Leenen 12,7 sec. 5 v. d. Heuvel 12.7 sec.; 6 Oszmella 12.8 sec. Daar Pijnenburg bij deze tijdrace een be ter resultaat behaalde dan v. d. Heuvel, werd hij winnaar van den sprintwedstrijd en v. d. Heuvel tweede DAMMEN. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandagavond a.s. zal de door de Haarlem sche Damclub georganiseerde cursussen-reeks beginnen met een cursus over de openingen en middenspel, te geven door den heer j!'B. Sluiter Jr. uit Aerdenhout (oud-kampioen van Haarlem) CRICKET DE FLAMINGO'S IN ENGELAND. Uit Londen wordt aan het Alg. Hbld. ge meld: De Harrow Wanderers hebben de Fla mingo's met 9 wickets geslagen. Flamingo's: J. J. v. d. Bosch 38, Hamburger 8. J W. v. d Bosch 3. Van Mannen 59. Schnifcger 24. Bak ker 7. Neuerburgh 3. Koeleman 0, Schell 25. Stroink 16. no.a.. Sodderland 2, extra's 6. To taal 191. Harrow Wanderers 62— 1. J. w. v d. Bosch 1—10. WIELRIJDEN. De Zesdaagsche te Londen. MIETHEVROOMEN HEBBEN EEN VOORSPRONG. LONDEN. 20 Juli (V. D.) Het koppel MietheVroornen, dat gisteravond de leiding ln de Londensche Zesdaagsche heeft genomen, heeft deze ook gedurende den nacht behou den. Piet van Kempen en Cozens slaagden er in een ronde teru gte nemen. Hedenmorgen bij het begin van de neutrali satie was de stand als volgt: Aan den kop; 1. MietheVroornen 348 pnt, Op 1 ronde: 2. P. van KempenCozens 645 pnt.; 3. WinterOttevaire 219 pnt. Op 2 ronden: 4. Kilian—Vopel 413 pnt.; Bartell—Malmesi 110 pnt. Op 3 ronden: 6 AnhesAerts 100 pnt. Op 4 ronden: 7. BockumMuller 261 pr.t.; 8 LepageAudy 227 pnt. Op 5 ronden: 9. MarcillacClignet 154 pnt. SCHAKEN HET TOERNOOI TE ZüRICH. Uit Ziirïch wordt aan de Tel. gemeld: De zesde ronde van het int. schaaktournooi bracht de volgende resultaten: Aljechin wint van Rosselli del Turco. Nimzowitsch remise met Bogoljubow Johner remise met Bernstein. La.sker wint van Henneberger. Miiller remise met Stahlberg. NaegeliGygli afgebroken. Joss—Grob afgebroken. Euwe remise met Flohr. De hangpartij tusschen Flohr en Johner werd door eerstgenoemde gewonnen De stand luidt thans: Ffohr 5; Euwe. Alje chin en Lasker 4 1 2; Stahlberg 4. Bogolju bow 3 12; Johner, Nimzowitsch en Muller 3 Henneberger en Bernstein 2 12; Naegeli, Grob en Gygli 1; Rosselli en Joss 1/2. HONKBAL HET PROGRAMMA. Het programma voor Zaterdag en Zondag luidt; ZATERDAG Eerste klasse Quick—H H. C. I Ajax I—Z. R. C. Tweede klasse Shell—A. F. C. V. V. G. A. II—Blauw wit n D. E. C.—A. M. V. J. Haarl. Competitie. D. E. V.—Haarlem III S. S. H.—E. D O in R. H. B. S.—Swastika ZONDAG Eerste klasse Haarlem IV. V. G. A. I Tweede klasse E. D. O. I—Ajax n De oorspronkelijk op het programma voor komende wedstrijd H. H. C. I—Quick is door Quick gewonnen gegeven. Zondagmorgen is aan de Kleverlaan te zien de ontmoeting HaarlemV. V. G, A, Dit is voor Haarlem nog een zeer lastige klip. V. V. G. A. heeft zich al zoo zeer hersteld, dat zij er in ge slaagd is met flink verschil van Ajax te win nen. Als Besanjer in dien zelfden vorm werpt, is de kans voor Haarlem vrijwel nihil. Ook E. D. O. heeft het Zondagmiddag niet TOURNOOI GROENENDAAL. Het tournament in Groenendaal maakt goede vorderingen. De uitslagen van de partijen van Donderdag luiden als volgt: Damesenkelspel derde ronde: mevr. Kuhn slaat mej. Blikslager 6—0, 6—4; mej. v. d. Haar slaat mej. Leendertz 62, 64. Damesdubbelspel le ronde: mevr. Seckler en mevr. Ramkema slaan mevr. GÖbel en mevr. Kruyt 60, 60. Tweede ronde: mevr. Kramer en mej. E. Fonkert slaan mej. Blikslager en mej. N. Fon kert 6—3. 6—4. Gemengddubbelspel eerste ronde; mej. Es sen en v. Hezel slaan mej. Lioni en de Vletter 7—5, 4—6, 6—3: mevr. de Ruiter en de Ruiter slaan mej. Schuttevaer en Hermes 6—1, 6—3. Tweede ronde: mevr. Kramer en v. Dries- sum slaan mej. Bosch en de Kadt 60, 6—2 Heerenenkelspel tweede ronde: R Frant slaat A van Huissteden 64, 46, 64; A. Baart slaat F. Kramer 6—3, 6—1; A. van Hou- turn slaat W. de Kamper 63, 119; H. van Driessum slaat H. Tetterode 62, 64. Derde ronde: C. Melse slaat R. Frant 61, 62: H. van Driessum slaat E. Lantzius 60, 62; H Knoop slaat P Aarts 62, 62; Verwey slaat A. de Groot 64, 75. Heerendubbelspel tweede ronde: Tetterode en Melse slaan Lantsius en van Houtum 6—1, 6—1; Sluiter en Leupen slaan Blikslager en Hazevoet 6—4, 46, 6—4. Protestvergadering van de Syndicalistische Vrouwenbeweging. In Caecilia werd Donderdagmiddag een protestvergadering gehouden door de Haar lemsche Syndicalistische Vrouwenbeweging tegen de laatste steunverlaging. De presidente, mevrouw C. G. Meeter Ne- grijn. schilderde de nood die in de onder steunde gezinnen heerscht. waar elke cent waarde heeft, twee gulden tekort een tranen dal beteekent en ondervoeding bij ae kinde ren geen zeldzaamheid is. met alle ellende en consequenties voor de toekomst, daarvan. Daarom moeten de vrouwen protesteeren te gen het tekort in de steunverleening. Hier is een tekort, terwijl voor andere doeleinden .roote sommen gelds worden uitgegeven. Men denke aan de bewapening, waarbij elk schot een aanzienlijk bedrag kost. Een vrouw van een werklooze vertelde over de moeilijkheden in de werklooze gezinnen, hoe door de f 1,50 steunverlaging een huls vrouw moest besluiten den groenteboer af te zeggen en alleen voor den Zondag groenten te nemen. Het was vóór de steunverlaging reeds scqarrelen om rond te komen. Het is nu nog erger. Zij wekte de aanwezigen op geor ganiseerd de maatschappelijke verhoudingen te verbeteren door aansluiting bij de syndi calistische vrouwenbeweging. De heer Albert de Jong zeide. dat er op het oogenblik twee categorieën zijn: menschen, die voldoende te eten hebben en zij die hun kinderen niets kunnen geven en zelf ook hon ger lijden. Deze laatsten kennen daarbij de angst voor de toekomst. Moeders vragen om behoorlijk voedzaam eten voor hun kinde ren in een wereld waarin het eten wordt ver nietigd. Iemand die het wel goed heeft en met de andere groep medeleeft, schaamt zich. Dit is niet het geval als hij die groep als een ander soort menschen zou beschouwen Men moet begrijpen dat „relletjes" ontstaan door honger en ellende, doordat gezinnen van zeven personen die eerst van f 11,50 rond moesten komen nu f 8,80 daarvoor hebben. ,Wie honger heeft, heeft gelijk en wie ande en het eten onthoudt is een dief van de ergste soort. Plet graan wordt verbrand, de vruchten weggegooid, terwijl menschen hon ger lijden en door ondervoeding ziek worden" zei de heer De Jong. .Tegen het geweld bereikt men met geweld niets" vervolgde de heer De Jong, Anderen verwachten weer heil van verkiezingen. Het kwaad ligt echter in het gebrek aan werkgelegenheid, niet in de betrekkelijke steunverlaging. Als men nu de verkiezings beloften naleest en ziet wat van de leuzen terecht is gekomen, bemerkt men welke waarde de verkiezingen hebben. „Elk mensch heeft het recht van zijn arbeid te leven. Als hieraan niet wordt voldaan is de bron van ellende geschapen. De eisch moet in de eer ste plaats zijn„werk". Volgens spreker moesten de werkloozen te rug gaan naar het bedrijf waar zij het laatst werkzaam waren. „Het is niet waar dat zij overbodig zouden zijn. want zij die werken, werken langer dan normaal." Verkorting van arbeidstijd met behulp van de machines zou aan velen werk kunnen ge ven. Nu zijn de bedrijven er om winst te ma ken; zij behooren er te zijn voor de behoef ten, in welk productieproces elkeen recht op een gelijk aandeel heeft. Ook de vrouwen moeten strijden voor een betere maatschappij, uit moederliefde voor eigen en anderer kinderen. Niet zooals in den oorlog, toen de moeders baden voor het behoud van hun eigen zoon alleen. Het stre ven moet zijn naar meer geluk en minder onrechtvaardigheid. Naar den minister van sociale zaken en naar den burgemeester van Haarlem is een brief gezonden waarin gezegd wordt dat de moeders niet kunnen dulden dat in een wereld van overvloed hun kinderen honger lijden en dat zij, ofschoon zij het niet eens zijn met het systeem van steunverleening en werk verschaffing, protesteeren tegen de steun verlaging en aandringen op herstel van den toestand als voor 1 Juli. Ter vergadering werd nog de opmer king gemaakt dat zelfs nu de bestaande regeling niet ten volle wordt toegepast in het nadeel der ondersteunden, met welke opmer king bij het schrijven van den brief rekening :ehouden. ZWEMMEN NEDERLAND—FRANKRIJK. Naar de Tel, verneemt zijn de Nederland- sche equipes, die 29 Juli in het daarvoor in te richten Stadion te Sïttard tegen de Fran- schen zullen uitkomen, als volgt samenge steld: DAMES. 100 meter vrije slag". Willy den Ouden (R, D.Z.); Rie Mastenbroek (O.D.Z.) 200 meter schoolslag: Jenny Kastein (H. D.Z.)Fr. Hcssel (IJ). 100 meter rugslag: Puck Oversloot (O.D.Z.) N. Sen ff A.D.Z.) Op de 4 maal 100 meter estafette zal onze wereldrecord ploos: volledig uitkomen en wel de dames J. Selbach «A.D.Z.». A. Timmermans iR.D.Z.»R. Mastenbroek (O.D.Z,) en Willy den Ouden (RD.Z.) HEEREN. De heerenploeg is als volgt samengesteld: 100 meter vrije slag: C. G. van Aelst (H.Z. en P.C.), S. L. Mooi (H.P.C 20 Ome ter schoolslag: H. Paerl (IJ); A. van Kalken (D.J.K.) 100 meter rugslag: J. C. Scheffer (D.J.K, A. van de Moer Jr. (Haarlem). 5 maal 50 M. estafette: C. A. Kreffer (D.J. K.); G Regter «RZ.C C. G. van Aelst »H. Z. en PC S. L. Mooi (H.P.C.); J. C. Schef fer (D.J.K.) CONCERT DER H. O. V. Ridderromantiek in haar meest stralende pracht dat schijnt Weber's Euryanthe- Ouvevture. waarmee we Donderdagavond wer den begroet. Welk een voortvarendheid en fierheid in de rythmen van het begin, in de harmoniek van het vervolg! Dan de tegen stellingen: de heerlijke liefdesmelodie van Adolar, het mystieke coloriet van het Largo, de geleidelijke opleving een rijkdom van machtige factoren, die Weber's genie tot een der schitterendste orkeststukken van alle tij den verwerkt heeft. Ons orkest kent deze muziek en voelt er zich in thuis. Ook in de vertolking was dus schit tering. was een élan, dat meesleepend werkte. Nog wat scherper contrastwerking in détails van rythme en dynamiek, wat geleidelijker en grooter climax naar de hervatting van het hoofdthema had ik me kunnen denken de overweging sluit allerminst een afkeuring in. Na Weber's Ouverture moest het Cello concert van Lalo wel afvallen. De innerlijke kracht van deze compositie ls veel geringer; het hartstochtelijke lijkt eenigszins gewild. Men zou van inflatie kunnen spreken. En daaraan moet de voordracht evenredig zijn. Slechts groote vurigheid van spel kan haar boeiend, kan haar overtuigend maken. Hierin nu schoot de vertolking door Louis van Maa- nen te kort. Zij was degelijk, maar te objectief: we kwamen niet boven de noten uit. Bovendien begeleidde het orkest rijkelijk sterk en misten we in het musette-gedeelte van het Intermezzo zoowel bij solist als orkest de fijnheid die er de bekoorlijkheid aan kan geven. Dat neemt niet weg dat de solo-cellist der H O. V. zich Donderdagavond als een zeer bekwaam be speler van zijn instrument heeft doen kennen, en het vrij talrijke auditorium heeft hem dan ook zijn erkentelijkheid niet onthouden. De „Pastorale" kwam na de pauze. Ik heb haar altijd de minst geslaagde van Beethoven s symphonieën gevonden en de auditie van Donderdagavond heeft mij zeker niet daarom trent kunnen bekeeren. Dc tallooze herhalin gen en herkauwingen gingen in grijze eento nigheid langs me heen. Zij zijn natuurlijk niet te vermijden, maar had een levendiger uit werking van kleinigheden hier niet ten goede kunnen strekken? Vooral de schier eindelooze ..Scene am Bach" heeft daar behoefte aan. En waarom had de koekoek zoo*n haast, waar het hem toch niet helpen kon om het stuk vlugger uit te maken, wi.il hij telkens zijn beurt moest afwachten? Het onweer hadden we den vorigen avond in natura heel wat in drukwekkender gehoord, maar ik moet toch den paukerrist der H. O. V. prijzen: hij had het beste deel in de styleering van het, grootsche 'natuurverschijnsel. K. DE JONG,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14