Tata Zm^a 1 3 O O O Het BeioH^kste 52e Jaargang No. 15666 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 21 Juli 1934 HAARLEMS DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ÜITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150 -, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Nieuwe reeks aanslagen in Oostenrijk. O.a. op electrische centrale te Reutte. WEENEN, 20 Juli (V.D.) De officieele lijs! der dynamietaanslagen was Vrijdag bizonder omvangrijk. Te Leutasch (Tirol) is een groote hoeveel heid pistolen en munitie gevonden. Een her bergier wiens zaak van overheidswege reeds gesloten was wegens het gelegenheid geven aan nationaalsocialisten te vergaderen, is in verband met deze affaire gearresteerd. Op de pastorie te Fehnsdorf (Stiermarken) ls in den afgeloopen nacht een aanslag ge pleegd, waarbij groote materieeele schade is aangericht. Te Sankt Peter (Stiermarken) is een brug ernstig beschadigd. Te Suessenbrunn (Beneden Oostenrijk) zijn tal van bommen gevonden. Tegen den huiseigenaar is een vervolging ingesteld. Te Hall zijn in de afgeloopen nacht ten gevolge van een ontploffing talrijke venster ruiten vernield. WEENEN, 20 Juli. In den afgeloopen nacht ts een aanslag gepleegd op de electrische cen trale te Reutte in Tirol. De daders lieten een waterbuis met een boorsnee van 90 centimeter waardoor het water van de Plansee naar de centrale wordt gevoerd, in de licht vliegen. Een tweede buis met een doorsnee van 110 cM. werd over een lengte van 3 meter open gescheurd. Door den plotsélingen druk van het water werd een der betonpalen, die op afstanden van elkaar geplaatst zijn en waar de buizen over heen loopen, omhoog geslingerd, waardoor de paal in de lucht kwam te hangen. Ten ge volge van den aanslag ligt de centrale stil en is men aangewezen op stroomlevering uit andere plaatsen. De burgerlijke luchtvaart in Engeland. Onder civiele autoriteiten? LONDEN, 21 Juli (Reuter). Lord Lon donderry, de minister van Luchtvaart heeft in een memorandum zijn houding uiteengezet ten aanzien van de vraag, of het niet doelmatig zou zijn het beheer der burgerlijke luchtvaart los te maken van het ministerie van Lucht vaart en aan zuiver civiele autoriteiten over te dragen. De regeering, aldus Lord Londonderry, is niet voornemens een dergelijke reorganisatie in te voeren. Zulk een maatregel is niet vereischt, daar de civiele luchtvaart- door het betref fende ministerie in het geheel niet beschouwd wordt als een reservoir, zoowel wat personeel als wat materiaal aangaat, voor de militaire luchtvaart. De Engelsche verkeersvliegdienst moet beschouwd worden als een instrument om de handelsbelangen te dienen. „BORIS I" VAN ANDORRA. GISTEREN GEARRESTEERD. BARCELONA, 20 Juli. (Reuter). Boris I, die zich als koning van Andorra uitgeeft is he denmiddag te Seo de Urgel gearresteerd. Voorsteden van Warschau bedreigd. Weichsel blijft wassende. WARSCHAU, 21 Juli (Reuter). De Weich sel wast nog steeds met ongeveer 9 c.M. per uur, zoodat men vreest, de nooddijken niet tijdig genoeg gereed te hebben, om de water massa tegen te houden, welke de voorsteden van Warschau bedreigen. In allerijl worden de bedreigde wijken ontruimd, terwijl militairen en arbeiders de dijken bewaken en gereed staan, uit te rukken. Uit Zuid-Polen wordt gemeld, dat de water stand vermindert. ERNSTIG VLIEGONGELUK IN ARGENTINIë. BUENOS AIRES. 20 Juli (Reuter). Nabij Metan is een vliegtuig omlaag gestort, waar door Meio, de minister van Binnenlandsche Zaken en vier andere personen werden ge wond. VERDERE VERHOOREN VOOR DE STAVISKY-COMMISSÏE. PARUS, 20 Juli (Reuter). Voor de Sta- visky-commissie verklaarde Allex de con troleur van de Süreté-Géneral, dat hij in 1932 mondelinge en geschreven rapporten over de handelingen van Stavisky heeft ingediend bij Thomé. den directeur der Süreté. die ze op zijn beurt aan minister Chautemps had moe ten overhandigen. Gehoord door de commissie verklaarde Thomé, zich dit niet meer nauw keurig te kunnen herinneren. Niettemin gaf hij toe, dat het waarschijnlijk is. dat hem £en geschreven rapport is overhandigd. Breestraai 6 Metalen Roliilm Camera 6X9. fl. 2.50 Color-films, S opn., 23" Schtl- 0.40 S -liede metalen statieven v.a. II. 1.50 VOOR BEZITTERS VAN 8 m.M. apparaten Gevaert 8 m.M. film 15 Meter, incl. afwerken 3 25 Fraaie, snelle en billijke afwerking van Uw vacantie-foto's. (Adv. Ingez. Med.) Voorzitter der 0. S. P. blijft in arrest. De voorzitter van de Onafhankelijke Socia listische Partij, de heer P. J. Schmidt, die dezer dagen op last van den officier van Justitie werd gearresteerd, zulks naar aan leiding van verschillende opruiende artike len die hij in het partijblad der O.S.P. ,,De Fakkel" had geschreven, is in het Huis van Bewaring te Amsterdam opgesloten. Rechtbank geeft „Tribune"- persen niet vrij. Op het verzoek is afwijzend beschikt. De vacantiekamer der Amstedamsche rechtbank heeft afwijzend beschikt op het request dat bij haar werd ingediend om de persen van het dagblag „De Tribune" vrij te geven. De Winkelsluitingswet. Minister zal uniformiteit in verkoop op Zondag bevorderen. In zijn memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over het wets ontwerp tot wijziging der Winkelsluitingswet zet de minister van Economische Zaken uit een, dat hij het inschakelen van de gemeen teraden een voordeel acht. De kwestie kan dan locaal worden bezien. Plaatselijk kunnen de behoeften en verlangens immers uiteenloopen. Ten einde de verschillende verlangens be ter tot haar recht te doen komen, zullen de gemeentebesturen bij „belanghebbenden" te rade moeten gaan. Inderdaad zal deze ruime omschrijving ingevolge den wensch der Twee de Kamer in het wetsontwerp gebracht, de gemeenteraden voor de beantwoording van vragen stellen, waarvoor bij de meer strikte gedachte van het regeeringsvoorstel geen plaats was geweest. De minister hoopt de moeilijkheden, welke hij ten deze verwacht, zoo goed mogelijk op te lossen. Overigens stelt hij zich voor omtrent de wijze van toepassing van het voorschrift aan de gemeentebesturen nog enkele aanwijzingen te geven, opdat al thans eenige uniformiteit in de wijze van uit voering wordt verkregen. Zulks zal er, naar hij vertrouwt, mede toe kunnen bijdragen, dat de strijd in de gemeenteraden omtrent wat al of niet plaatselijk dient te geschieden, be perkt blijft. ZWARE BRAND TE TOURS. TOURS, 20 Juli .Reuter). Een garage en een café hier ter stede zijn door een hevigen brand vernield. Drie belendende perceelen werden eveneens gedeeltelijk door het vuur aangetast. De aangerichte schade bedraagt een millioen francs. TAXI NAAR ZANDVOORT (Adv. Ingez. Med.) Staat van beleg te Minneapolis? Heftige straatgevechten. MINNEAPOLIS. 21 Juli. (Reuter). Gister avond hebben stakende arbeiders vrachtauto's met levensmiddelen aangevallen. Tengevolge hiervan ontstonden gevechten met de politie, waarbij 70 personen ernstig en 40 lichter wer den gewond. De gouverneur overweegt de afkondiging van den staat van beleg, terwijl 3400 nationaal garden op weg zijn naar Minneapolis. Stakers met traangasbommen verdreven. SEATTLE, 21 Juli. (Reuter). De politie maakte gebruik van 200 traangasbommen om 2000 stakers uiteen te drijven, die niet bij den Bond aangesloten bootwerkers wilden belet ten schepen te lossen. Een 4-tal politiemannen werd ernstig ge wond; een aantal stakers werd gearresteerd. Staking te San Francisco definitief geëindigd? SAN FRANCISCO 21 Juli 'Reuter). De Bond van Voerlieden heeft met 1138 tegen 283 stemmen besloten, het werk te hervatten, zoo dat de staking thans officieel geëindigd is Staking te Oakland afgeloopen. Het stakingscomité te Oakland heeft even eens gisteren besloten de staking te doen ein digen. De bond van voorlieden heeft evenwel besloten geen goederen te vervoeren, zoolang het conflict bij de havenarbeiders niet ge regeld is. Overigens krijgt San Francisco hoe langer hoe meer een normaal aanzien. Vrachtauto's met goederen rijden weer door de straten, waar een prettige en opgewekte stemming heerscht. De restaurants en cafés zijn overvol met per sonen die zich willen schadeloos stellen voor de ontberingen der laatste dagen. Men hoopt dat het conflict met de havenarbeiders, die het werk nog niet hebben hervat, binnen één of twee dagen geregeld zal worden. Association du Droit International. Bezoek aan Haarlem. 35 leden van de Association du Droit In ternational (Vereer.iging voor Internationaal Recht» brachten heden een bezoek aan Haar lem. Namens het bestuur van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer zou de heer Ant. Meyer hen ontvangen en geleiden. Op het program ma stonden bezoeken aan het Stadhuis, de Groote Kerk (waar een orgelconcert bijge woond zou worden) en het Frans Hals Mu seum. een gemeenschappelijke lunch te Haar lem en een tea te Zand voort. De Phoenixweg. Wordt aan het verkeer onttrokken. In de raadszitting van a.s. Woensdagmiddag komt een voorstel aan de orde om den Phoenix weg aan het openbaar verkeer te onttrekken. HET LAGER ONDERWIJS. Bij den raad van Haarlem zijn aanvragen om eervol ontslag ingekomen van mej. G. H Punt (onderwijzeres aan school 161 de heer J. Ott (onderwijzer aan school 25) en de heer C. Doeven (onderwijzer aan de centrale school II). Haarlemsche geldleeningen. Weer conversie. De agenda voor de a.s. Woensdag te houden vergadering van den Haarlemschen gemeente raad bevat weer de aankondiging van een voorstel van B. en W. tot conversie van geld leeningen. Impressies van Scheveningen Middagje thuis. HOOG BEZOEK BIJ DE PINGUÏNS Het Britsche koningspaar bracht op de reis in Schotland o.m. een bezoek aan den dierentuin te Edinburgh; De juffrouw, die de kamer naast mij be woont studeert plano. Haar toonladders roe pen een wereld op. Herinnering. Melancholie. Aanvaarding van dit leven dat één toon ladder is. Dissonanten op en neer. Wanklan ken. regelmatig terugkeerend, stijgend, bui telend. snikkend in de leegte. Het hondje van kamer-9-met-bad blaft. De rijkaards zijn uitgegaan. Het hondje is alleen thuis. Met juffrouw Aalbers, den on- dergeteekende en Suzy, die het Woensdagsche gehakt door den molen draait. Ik ruik vanille en denk dat we wéér wentelteefjes na heb ben. Scheveningen is heerlijk. Vacantie in Sche veningen is zalig. Maar op een gloeiendwar- men dag in het pension te blijven en juffrouw Aalbers toonladders te hooren spelen is ver schrikkelijk. Want ge gaat bedenken dat zulke toonlad ders overal klinken. De leelijke dochter van den dokter te Sneek, het zoontje van den gymnasiumleeraar te Zutfen, het eenzame meisje van den Bos in MeerssenZij allen spelen nu toonladders en hun kinderen zul len toonladders spelen en alle wei-opgevoede dames, die van brood alleen niet kunnen le ven. zullen toonladders spelen. Een stille, gloeiende Zomermiddag in een klein Scheveningsche pension met een grauw tuintje en de rug tegen ruggen van huizen is óók een aspect van badplaatsleven. Het aspect van alle levenwaschgoed aan een drooglijn, een blaffend hondje, en een meisje dat gehakt draait en zingt: Kom vader, zit bij mij neder, Geef mij een hand en zie mij aan. Zeg vader wilt. ge 't mij vergeven. Als ik u soms heb leed gedaan. Voorzeker 'k zal niet lang meer leven. Ik ben zoo ziek en zwak en moe. Daar vader, als ik nu moet sterven, Ga 'k immers naar mijn moeder toe? Wie hebben vóór mij ir. deze kamer geze ten en de tierelantijntjes van het plafond aangestaard en de krakende deur van het dressoir open en dicht gedaan en gedacht: „wéér gehakt met wentelteefjes vandaag"?" Wie zullen na mij in deze kamer zijn en over het leven peinzen, over den achter kant van een mondaine badplaats, waar veel grauwe tuintjes zijn en badpakken drogend in de zon? De juffrouw naast mij speelt onverdro ten toonladders, het hondje doet klagelijk en het gehakt is klaar. Ik zou er. graag een snippertje ui in hebben, maar de menschen van kamer 9 houden niet van ui en zij be talen f 5.50 per persoon, ongerekend de liters mineraalwater, die zij verzwelgen. Een dame met pantoffels hangt een deken over de drooglijn in haar tuintje. Morgen zal er een nieuwe gast komen, dan moet de deken schoon en frisch zijn. Hoeveel lieden hebben onder die deken gelegen en gedacht aan het leven en hoe wonderlijk de bloemen van het behang, zijn. als de maan er op schijnt en de slaap niet komt en men onwennig in een vreemd bed in een vreemd huis ergens in de wereld, ergens aan zee ligt. Dan krijgen roode rozen op een gelig be hang wonderlijke gezichten. Het worden oude vrouwtjes, die sprekend op tante Elizabeth gelijken, maar dan worden het feeën-ge zichten met groote oogen als van die kleine- meid-in-organdie. gisteravond in het Paleis de Danse. Ik ga naar de conversatiekamer. De gas ten zijn zoo langzamerhand thuisgekomen. Ik ga een borrel drinken met majoor Blixums en ik ga met hem converseeren over de de generatie van de tegenwoordige jeugd. Vrou wen in mannenbroeken. Mannen in kleine polohempjes. Kinderen in avond-toilet. En al maar dansen meneertje. En al maar geid uitgeven. En geen flauw begrip van wat er in de wereld te koop is. meneertje En we gaan rustig dineerer.. En een héél rustige conversatie met juf frouw Kwintus. Blijft u vandaag thuis? Dat mag óók wel aan den balk geschreven worden! Kan ik u misschien vangen voor een partijtje bridge? Nee. ik ga naar mijn kamer. Ik moet alle kranten van de heele weck nog lezen en dat kan ik nu eens rustig doen. En na de wentelteefjes ga ik naar mijn kamer en zet de balcondeuren open op de avondzee. En groet den grootvader van de weduwe Saladine aan mijn wand. En glimlachend tegen den steenen vls- sohersknaap. hengelend in het niets, hoog gezeten in een hoek van mijn kamer. En bekijk de kopergravures om grootpa pa Saladine met de hangsnor. „Mazeppa's Vlucht." ..La belle mendiante". En de roode bloempjes op het behang. Het handdoekenrekje. Het pitch-pine ledikant. De schelpendoos en ae zes bonbonnières. Ik zit op mijn Scheveningsche kamer in dezen warmen, zonnigen dag en hoor de toonladders van juffrouw Aalbers, die héél mager is en een lorgnet aan een gouden ket tinkje voor haar dof-grijze oogen heeft. En zie een deken, rood en wit. wiegend op den wlnd-over-de-wereld in een grauw-grUs, tuintje in laaiende zon. En zie roode ro zen op een geel-wil behang en denk: „ik eet een heel jaar geen wentelteefjes meer en dommel in in de schommelstoel uit het grootvaderlijk huis van de eigenaresse van Pension „Huize Saladine". Mr. E. ELIAS. De Belgische Kamer heeft de economische en financieele volmachten goedgekeurd. pag 4 Tardieu en Herriot uit het Fransche kabinet? pag. 4 De hittegolf in de Vereenigde Staten heeft totnogtoe 50 slachtoffers geëischt. Dag. 4 Een nieuwe cjrerstrooming bedreigt Polen door het buiten de oevers treden van den Weichsel. pag 4 Ook China wordt geteisterd door overstroo mingen; er zouden 50.000 dakloozen zijn. pag. 4 De meerderheid van het college van B. en W. van Haarlem zijn van meening, dat stcun- verhaal moet worden toegepast. pag 5 Minister Ka Iff heeft een nieuwe motor- en rij- wielwet bij de Staten Generaal ingediend, waarbij o.m. zwaardere eischen voor de ver krijging van een rijbewijs zijn gesteld. pag 3 De Amsterdamsche rechtbank heeft dc „Tri- bune '-persen niet vrij gegeven. pag 1 Dr. Colijn heeft een nauwkeuriger omschrij ving gegeven van dc bevoegdheid en taak van het bestuur van het werkfonds 1931. pag 3 Maandag zal beslist worden of er bij de Do- maniale en Willem Sophia mijnen gestaakt zal worden. pag. 3 Nieuwe reeks aanslagen in Oostenrijk. pag l Vrijdagavond is het te Minneapolis tot hefti ge straatgevechten gekomen. pag. 1 Een Schiedamsch verzetpleger is tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. pag. 2 Water polospelers mishandelen elkaar te Maarsen. pag 2 De vierde testmatch brengt groote verrassingen pag 6 Bioscopen. pag 9 Laatste berichten. pag 2 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londcnschen correspondent: Het conflict RothermcreMosley. pag. 4 Van onzen Berlijnschen correspondent: De Duitscher en het Duitsche ras. pag. 15 Mr. E. Elias: Impressies van Scheveningen. pag. 1 Dr. W. G. N. van der Slcen: Curasao. pag 7 Financieele kroniek: Dc belegger op zoek naar compensatie voor conversienadeelen. pag. 11 Ji B. Schuil: Jongensboeken. pag. 9 K. de Jong: Radioinuziek van de week. pag 9 Henry A. Lcsturgeon: Waar dc geschiedenis spreekt. pag. 8 Op de Nijlpaardcnjachtmaar zonder re sultaat. pa a 8 Willy van der Tak: Een teeken van dezen tijd. „Geleende boeken"-dag. >ag. 8 Varen tusschen zeeroovers. pag. 7 Het Haarlemsche Stadsbeeld: Dc Zijlstraat. pag. 8 H. D. verteling, Helen: Een Oase. pag 7 MODERNE VRIJE WONINGEN TE HUUR, in prijzen vanaf f 37.50 per maand. S VELDKAMP. Van Dortstraat 90. Telefoon 16290. (Adv. Ingez. Med.) Udet aan den dood ontsnapt. Geslaagde parachutesprong. BERLIJN. 20 Juli. (D.N.B.) Heden is de be kende Duitsche kunstvlieger maar op het kantje aan den dood ontsnapt Hij maakte een vlucht met zijn nieuwe, uit Amerika mee gebrachte. vliegtuig: oefening voor de kunst vliegerij voor a.s. Zondag. Op ongeveer 1020 M. hoogte kreeg Udet moeilijkheden. Midden in een moeilijke figuur. Wat precies gebeurde is niet duidelijk, maar Udet's toestel viel. Op ongeveer 800 M. hoogte sprong de vlieger er uit: het valscherm ontplooide zich correct en Ernst Udet kwam behouden op den grond: zijn „kist" sloeg natuurlijk te pletter. (Udet werkte aan verscehldene films mede o.a. S.O.S. IJsbcrg). EXAMENS. M.U.L.O.-EXAMEN. Opgave van 20 Juli. Geslaagd voor diploma A: B. J. Boer en L. F. Jansen, beiden te Haarlem. L. S. May, Heemstede. P. C. G. Roosen, C. Wolff, W. E. Lleuwers. M. H. v. d. Berg en E. J. v. d. Aardweg, allen te Haarlem. P. A. Fibbe en G. Hamringa, beiden te Heemstede,J. Wij- ker. A. Schenk. A. J. Jansen, J. Cupido, C. A. Combé. allen te IJmuiden, Ev. Monsjou, Velsen, W. Zwemmer, Bloemenöaal. G. v. Nieuwkoop. IJmuiden, J. G. Voogt. Velsen, F. Rietman, D. Rijkeboer. A. Schol. G. Stam, allen te IJmui den. B. Sorgdrager.A. v. Es veld, H. J. Koov, allen te Haarlem, Gie Groot. Ar. v. Brink, N. Koster. A. Meyerlnk en J. H. Verkoog, allen te IJmuiden,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1