MAANDAG 23 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Partijraad R.-K. Staatspartij Prof. Aalberse houdt een groote rede. Er zou thans nog op de begrooting-1935 10 millioen tekort zijn. In Concordia te Breda werd de veertiende vergadering van den Partijraad der R K Staatspartij geopend met een herdenking door den voorzitter, oud-minister P. J. Aal berse, van de Koningin-Moeder en Prins Hen drik, De voorzitter van het Partijbestuur Mr. C Goseling gaf een korte parafrase op de agenda van deze vergadering en deed eenige mededeelingen omtrent het werk van het Partijbestuur onder de jongeren n.l. de R.K. jonge menschen van 18 tot 25 jaar. De R.K. Staatspartij wil geen afzonderlijk politieke jeugdorganisatie. Daarom moeten bij het werk onder de jongeren de ouderen de leiding be houden. zoowel wat de staatkundige als gods dienstige vorming der jongeren betreft. Handleidingen over de Katholiek vrijwording de Katholieke Staatsleer enz., zijn in bewer king. Rede prof. Aalberse. Prof. Aalberse wees in een uitvoerige rede op het belang als Katholieken bijeen te blij ven en in eenheid kracht te zoeken. Spr wilde vooral het belang naar voren brengen, om juist de jongeren deze noodzaak bij te brengen. De grondslagen voor iedere gezonde demo cratie is het vertrouwen, meende spr, en ver trouwen moet er ook in de partij zijn! De drie groote vraagstukken van het heden, de voortdurende crisis de werkloosheid en de steunregeling, moet men niet beschouwen daar zij eigenlijk één geheel vormen. We heb ben een toestand van crisis die heel lang zal aanhouden. Dat komt. volgens spr. omdat de oorzaken ook steeds voortduren. Het streven in ieder land, ook al ziet men het verkeerde ervan, om gedwongen het eigen afzetgebied te beschermen, maakt de toestand een lang durige. En het gevolg van dit alles is ook in ons land een ontzaggelijke werkloosheid. De middelen om de werkloosheid te bestrijden zijn: werkverruiming, werkverschaffing en steun! Ook deze drie bestrijdingsmiddelen zijn nauw verbonden, terwijl de werkverruiming wel de voornaamste is! Zooals het nu is, wordt door de werkverruiming echter niet de werk loosheid verminderd, maar verschoven. Een voordeel, zag spr. in het verminderen van be stellingen in het buitenland, van producten die in eigen land evengoed kunnen worden ge produceerd. Verder vond spr. het noodig, om nieuwe industrieën op te richten, terwijl spr. hulde bracht aan de initiatiefnemers in het Zuiden, om tot oprichting te komen van een industriebank. Vervolgens ging spr. over tot de bespreking van den steun. Men moet er aan denken, aldus spr., dat behalve de werk- looze arbeiders, er nog meer groepen zijn van menschen die gesteund worden. In de nieuwe regeling heeft men niet alleen gestreefd naar verlaging, maar naar een goede verdeeling van het beschikbare bedrag. Men heeft twee dingen, volgens spr., waar men aan moet den ken: welk bedrag is noodig en kan men dit bedrag blijven uitkeeren. Spr. vond ook de steun in ons land te laag, omdat de levens standaard in ons land voor arbeiders nu een maal hoog is. Ook de hooge huren maken de steunregeling niet voldoende; spr. was dan ook van meening dat men op den duur zou moeten overgaan tot wettelijke regeling van de huren. Daarnaast is echter altijd de vraag van iedere regeerig: wat is mogelijk. Bovendien zal er een groot bedrag beschikbaar gesteld moet worden voor "t groote aantal gemeenten die de begroo ting niet kloppend kunnen krijgen .Spr. keurde verder ten sterkste af, dat zoovele Nederland- ders om de belasting te ontloopen zich in het buitenland vestigen. In het algemeen was spr. van indruk dat met de nieuwe steunregeling diegenen die lageere loonen hadden gehad en de groote gezinnen vooruit gingen. Het bedrag dat volgens de nieuwe steun regeling minder zal worden uitgekeerd is, naar spr. had vernomen f 13.000.000. Namens de Katholieke kamerfractie ver klaarde spr. tenslotte dat de fractie alles zou doen in het belang van de partij. Vervolgens werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Na het noenmaal ging Prof. Mr. Aalberse over tot behandeling der opmerkingen en ge stelde vragen. Prof. Aalberse vestigde er de aandacht op, dat hij, waar hij heeft gewezen op het goede in de nieuwe regeling daarmede niet wilde zeggen dat hij de geheele steunregeling zoo goed vond. Op de vraag of de Katholieke kamerfractie het had moeten laten komen tot een conflict met de regeering, antwoordde spr. dat zij dit alleen had mogen doe» wan neer zij dacht dat bij het vallen van de re geering beter werk zou worden geleverd. Over de opmerking dat de belastingen nog wel konden worden verhoogd, zei spr. dat on getwijfeld daardoor verschillende industrieën in de put zouden geraken en ook de midden stand een klap zou krijgen. En dan moet men niet denken aan een verhooging van een mil lioen. want dat zou veel te weinig zijn Aanvankelijk was er op de begrooting voor 1935 een tekort van ruim f 80 millioen. De be grooting is daarop naar de departementen teruggezonden. Thans moet nog voor circa f 10 millioen dekking worden gevonden. Dat in de valuta van den gulden een op lossing voor het crisis-vraagstuk zo uzijn te vinden, daarmee zal men zeer voorzichtig moeten zijn. Trouwens wat voor voordeel zouden de werkloozen erbij hebben. Aan de stakingen in Amerika kan men zien dat zij er integendeel juist nadeel van zouden hebben. Zeker bouden schulden makkelijker af zijn te betalen, maar aan de andere kant zouden grondstoffen voor de industrie, die in ons land voornamelijk worden ingevoerd, duurder wor den. Het speet spr. dat het devalutavraagstuk zooveel hoofden op hol heeft gebracht. Spr weer er op dat alle landen die er toe zijn overgegaan moeite doen om uit de opgeroepen moeilijkheden te geraken. Na een kort woord ging de voorzitter, de heer Goseling over tot het behandelen van de schriftelijk ingekomen vragen. Op een vraag of het verbod voor ambtena ren om lid te zijn van de N.S.B. of dat niet. uitgebreid moet worden tot de S.D.A.P.. ant woordde spr. dat men wat dat betreft zijns inziens een blindelings vertrouwen in de re- geerir.g moet hebben. De laatste vraag was. hoe het part^bestuur dacht over stersterking van de weermacht. Het antwoord hierop w dat een beetje leger en vloot veel erger kan zijn dan heelemaal geen leger en vloot. Prac- tich is echter uitbreiding wel lastig uit te voeren. Vallende bloempot oorzaak van incident. Politie lost enkele schoten. Man ernstig gewond. Op den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam heeft zich Zondagavond te ongeveer kwart voor zeven een ernstig incident voorgedaan, als gevolg waarvan de politie van de vuur wapenen gebruik heeft gemaakt. De oorzaak van het gebeurde was dat uit een der huizen een bloempot is geworpen, welke neerkwam in de onmiddellijke nabijheid van een passee- renden agent. De politieman, in de overtuiging dat het voorwerp met opzet in zijn richting was ge gooid. trok zijn revolver en loste een schot, dat door het raam van de eerste verdieping den vermoedelijken dader in het hoofd trof. Voor het slachtoffer, een nog jong persoon, die ernstig gewond werd, door den Genees kundigen Dienst was geholpen, was er voor het huis een volksoploop ontstaan, welke zulk een dreigende houding aannam, dat een col lega van den agent, die te hulp gekomen was. zich verplicht zag eenige schoten in de lucht te lossen. Dit optreden had tot gevolg dat de menigte naar alle kanten weg vluchtte. De getroffene is naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Nader vernemen wij, dat de verontwaardi ging van het publiek verklaard zou moeten worden uit de omstandigheid, dat de bloempot niet uit het raam gegooid is. maar door een hond, die over de vensterbank leunde, met een poot uit het venster zou zijn geschoven. Overeenstemming met Denemarken bereikt. Handelsverkeer tot het eind van dit jaar geregeld. Te Kopenhagen is tusschen de Nederland- sche en de Deensche delegatie overeenstem ming bereikt inzake een regeling van het handelsverkeer tusschen beide landen tot het einde van 1934. Deze regeling werd door Nederland gepara feerd door den heer A. Th. Lamping, direc teur van den Economischen Voorlichtings dienst en van Deensche zijde door den heer E. Waerum, afdeelingschef aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken te Kopen hagen. C. P. H. stelt eenheidsfront voor, Tegen fascisme en oorlogsvoorbereiding. Het partijbestuur van de Communistische Partij Holland heeft een brief gericht aan het Partijbestuur, de afdeelingen en de leden van de S. D A. P. en een soortgelijk schrijven aan het partijbestuur en de afdeelingen van de O. S. P., waarin wordt voorgesteld ter voor bereiding van een gemeenschappelijke actie tegen fascisme en oorlogsgevaar op 1 Aug. a s. In de voornaamste steden van Nederland ge meenschappelijke vergaderingen en demon straties te beleggen, waar uitsluitend de gemeenschappelijke strijd tegen het fascisme en de oorlogsvoorbereiding aan de orde zal worden gesteld. DE FILM „BLEEKE BET GEREED. Naar ons bericht wordt, is Richard Oswald met zijn staf uit Londen, waar hij een Engel- sche film gemaakt heeft, te Amsterdam aan gekomen en heeft Zaterdag de laatste hand aan „Bleeke Bet" gelegd. Het ligt in de bedoeling deze film begin Augustus aan de filmkeuring aan te bieden. Verhooging crisisheffing op margarine. Met ingang van heden. Bij beschikking van den minister van eco nomische Zaken dd. 21 Juli 1934, is de prijs van de Crisisheffing op margarine ver hoogd. Met ingang van 23 Juli 1934 be draagt de prijs voor het merk voor marga rine A 30 per K.G de prijs voor het merk margarine B. bestemd als grondstof voor de fabricage van margarine A. 40 cent per K.G en de prijs voor het merk voor ritueele on vermengde en onvermengde plantaardige margarine 56 1/4 cent per K.G. De vervoervergunningen voor uit het bui tenland ingevoerde, onvermengde marga rine worden verstrekt tegen betaling van 40 cent per K.G., voor zoover de waar bestemd is als grondstof voor margarine A en 56 14 cent per K G voor zoover het betreft ritueele onvermengde plantaardige margarine. CIRCUSACROBAAT VERONGELUKT. Zondagmiddag tegen half vijf heeft een 18- jarig circus-acrobaat van de Chineesche Acro- batentroep. die in het cabaret op Klein Vene tië op de tentoonstelling te Tilburg optreedt, een ernstig ongeluk gehad. Vóór Iedere voorstelling liet de man zich aan zijn haren langs een kabel van den tentoon stellingstoren naar het attractie-terrein zak ken. Zondagmiddag schijnt de kabel iets ge rekt te zijn. De man sloeg in vollen vaart te- een te leuning van de brug over den vijver op Klein Venetië Met een bekkenfractuur en een beenbreuk is de man naar het St. Elisabeth- ziekenhuis overgebracht. De nieuwe verkeersregelen. Rechterhelft 1 v.h. bord: wit linkerhelft I roode rand, m. rood door- j gestreep t e 1 iwarto P) Aan de linker- zijde d. straat is parkeeren va-boden. de rechter straathelft is dus vrij. Heffing op oliën en vetten. Op oliën 24 cent op vetten van 35 tot 24 cent verlaagd. De minister van economische zaken heeft een beschikking genomen, waarbij met ingang van Zaterdag een heffing op alle oliën wordt gelegd en in verband daarmede de heffing op vet met ingang van 6 Augustus wordt verlaagd. Tot nu toe waren de oliën nog niet belast. Door het feit, dat de olieprij zen voortdurend meer terugliepen, ontstonden steeds grootere verschui vingen van boter- en vetgebruik naar het gebruik van oliën, waardoor de maatregelen ten behoeve van zuivel producten in gevaar kwamen. De mi nister heeft dan ook het leggen van een heffing op alle oliën onvermijde lijk geacht. Teneinde echter te voorkomen, dat de heffing een te zwaren druk op de bevolking zou leggen, heeft de mi nister de heffing op oliën op f 0.24 per per K G.bepalende de heffing op vetten met ingang van 6 Augustus verlaagd van f 0.35 op f 0.24 per K.G., waar door voorkomen wordt, dat in het al gemeen de huishoudelijke uitgaven voor de bevolking onevenredig zouden worden verzwaard. Stoomschip in brand. Door broeiing in lading lijn koeken. Het schip Zondag den Waterweg binnen- geloopen. Schuimbluschapparaat der „Zwarte Zee" verricht goed werk. Zondagmiddag ls het Roemeensche stoom schip ..S. F. Nicolae" met een brandende la ding lijnkoeken den Waterweg binnen geloo- pen en tegenover de seinpost te Hoek van Holland voor anker gegaan. Bergingsvaartui gen en sleepbooten zijn in de nabijheid. Het schip, dat op weg was van de Roemeen sche haven Ibrail naar Aarhus in Denemar ken, heeft Zondagmiddag omstreeks twaalf uur, toen het zich op de Noordzee, op onge veer 30 a 40 mijl afstand van den Waterweg bevond, Dirkzwager's Scheepsagentuur radio telegrafisch ervan in kennis gesteld, dat het brand aan boord had en op weg was naar Hoek van Holland. Men heeft toen onmiddel lijk maatregelen genomen om bij de aankomst van het schip dadelijk met het blusschings- werk te beginnen. Ter assistentie lagen ge reed de motorsleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst en het bergingsvaartuig „Ram" van Van der Tak's Bergings Maatschappij, alsmede nog eenige sleepbooten van Smit en Co. Toen het schip, dat in dichten rook gehuld was, de kust naderde heeft men van de zijde van het publiek, dat van alle kanten nieuws gierig samenstroomde, den eerste-hulpdienst gealarmeerd, welke zich, direct na de aan komst van het schip, onder leiding van een geneesheer aan boord heeft begeven. Geluk kig bleek, dat zich geen persoonlijke onge lukken hadden voorgedaan. De „S. F. Nicolae" meet ongeveer drie dui zend ton. Het schip had behalve lijnkoeken een lading mais aan boord. De brand is Za terdagochtend om tien uur. toen het schip zich in volle zee bevond, uitgebroken in ruim 3, in het achterschip. Men heeft nog getracht het vuur met eigen middelen te blusschen, doch is daar niet in geslaagd. Daarop heeft men het brandende ruim met planken, dek- kleeden enz. zooveel mogelijk luchtdicht af gedekt, teneinde den brand te kunnen locali- seeren. Dit is met groote moeite gelukt Toen Zondagmorgen de door de rookontwikkeling ontstane druk te groot werd. zijn de luiken van het brandende ruim gevlogen. Toen even later de houten schotten tusschen dit ruim en ruim vier, waarin een lading mais was op geslagen. vlam vatten, ontstond een hache lijke situatie. Met vereende krachten wist. men het dreigende gevaar echter te bezweren. Door het inwerpen van een groote hoeveelheid wa ter heeft men het overslaan van het vuur naar het andere ruim weten te voorkomen. De la ding graan bleef onbeschadigd. Door den ber- gingsdienst werd het brandende ruim opnieuw zorgvuldig afgedekt, waarna door een der lui ken een gat werd geboord, waardoor een pijpleiding van de „Zwarte Zee" werd ge legd. De kapitein maakte echter bezwaar te gen het gebruik van bluschwater. omdat hij vreesde, dat de lading graan hierdoor ernstige schade zou oploopen. In den loop van den middag is het schip tot voorbij Maassluis opgestoomd. Men zou daar de verdere ontwikkeling van den brand afwachten. Overwogen werd om het schip aan den grond te zetten. Een definitieve beslis sing was des avonds te acht uur nog niet ge nomen. De rook was op dat tijdstip nagenoeg geheel verdwenen. Men hoopte het vuur spoedig meester te zijn. De blussching werd verricht met het schuimbluschappaat van de „Zwarte Zee" dat uitmuntend functioneerde. Toch geloofde men wel. dat met het blus- schingswerk de geheele nacht gemoeid zou zijn. Als alle vuurverschijnselen verdwenen zijn, zullen de luiken worden geopend en zal een inspectie ln het ruim worden ingesteld. Om trent de schade kon men nog geen inlich tingen geven. De oorzaak van den brand moet waarschijn lijk aan broeiing worden toegeschreven. Crediet voor de haring- visscherij. Ten hoogste f 750.000. Met ingang van 1 September. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den minister van Eco nomische Zaken om met ingang van 1 September a.s. wederom steun te verleenen aan de haringvisscherij. Deze steun zal hierin bestaan, dat de stichting voor de Nederlandsche haringvisscherij te 's-Gravenhage in staat gesteld wordt een deel van de na 1 September a.s. aangevoerde ha ring uit de markt te nemen, indien deze haring althans een door den minister vast te stellen minimumprijs niet opbrengt. Ter uitvoering van deze steunmaatrege len zal uit het Landbouw Crisis Fonds aan genoemde stichting, welke wederom belast wordt met den opslag en verkoop van de haar in eigendom overgedragen haring ten be hoeve van de bij haar aangesloten reeders een crediet worden verleend van ten hoogste f 750.000. Ten einde te voorkomen, dat door een groote aanvoer de hoeveeilheid uit de markt te ne men haring te zeer zou oploopen, zullen door den minister tevens maatregelen genomen worden om den aanvoer te beperken. Brandstichter in Den Bosch aan het werk. Drie branden in twee weken tijds. Eén dezer nachten brak brand uit in de wo ning van den politie-agent K. Gol. gelegen aan den Graafscheweg te Den Bosch. Het vuur greep zoo snel om ztch heen, dat de bewoners nauwelijks tijd hadden om te vluchten. De Bossche brandweer was spoedig aanwezig, doch kon niet voorkomen dat de woning ge heel uitbrandde. Daar de brand op verschillende plaatsen in "t huis woedde en in petroleum gedrenkte doe ken zijn gevonden wordt brandstichting ver moed. Dit is reeds de derde brandstichting in twee weken te Den Bosch. Het huis was laag verzekerd. Dr. Hirschfeld weer in ons land. Per „Havik van de K. L. M. teruggekeerd. Rotterdam. 21 Juli. Dr. H. M. Hirschfeld. de leider van de delegatie inzake de handels besprekingen tusschen Nederland en Enge land. is Zaterdag met het vliegtuig „Havik" van de K L M. naar Nederland teruggekeerd Te ruim half 12 landde het toestel op Waal haven. Er waren 14 passagiers; dr. Hirschfeld was de eenige van de delegatie, die de thuis reis per vliegtuig hc-eft afgelegd. Hij is onmid dellijk doorgereisd naar Den Haag. Steiger van Rijnbrug ingestort. Drie arbeiders gewond. Bij de in aanbouw zijnde vaste brug over den Rijn bij Arnhem is een steiger ingestort. Een drietal arbeiders zijn naar beneden ge vallen. Zij zijn met kneuzingen naar het St Elisabeth Gasthuis te Arrthem overgebracht. De toestand is van geen van drie ernstig. N.Y. ATLANTA TEGEN FAILLISSEMENT IN BEROEP. De NV Atlanta, de drukkerij van de „Tri bune is in appèl gegaan van de beslissing van de Amsterdamsche rechtbank, waarbij zij failliet Is verklaard. Belgische autobelasting-maat- regelen opgeschort. Automobielverkeer naar België tot 1 Augustus weer gewoon. De K.N.A.C. deelt mede. dat de Belgische re geering tot 1 Augustus a.s. de door haar inge voerde belastingmaatregelen aan de Neder- landsch-Belgische grens heeft opgeschort. Zooals mor. weet. was 16 Juli j.l. de overeen komst met Nederland over wederkeerige be lastingvrijdom voor automobilisten geëindigd, zoodat van dien dag de Nederlandsche reizi gers die per auto naar België gingen belasting moeten betalen of een z.g. belasting-carnet dat 90 dagen vrijdom van belasting waarborgt, moesten laten afteekenen. Een en ander heeft zooveel oponthoud en moeilijkheden aan de Nederlandsche grens veroorzaakt, dat men van Belgische zijde in afwachting van even tueel nieuwe maatregelen, den ouden toestand tot 1 Augustus heeft hersteld. NEDERLANDSCH ARTIST BIJ JACK HYLTON. De jeugdige Nederlandsche radio- en gra- mofoonzangerLeo Fuld. die tijdens zijn verblijf in Engeland een achttal malen voor de B B C- microfoon is opgetreden, is na zijn laatste op treden op 6 Juli j 1. door Jack Hylton geënga geerd als solist bij diens band en in Eddie Poïa's „America Calling". In October zal hij met Jack Hylton medewer king aan een groote film verleenen en in het begin van 1935 gaat hij met Hylton op tournee naar Amerika Inmiddels zal hij reeds in enkele „Short Pictures" medewerken. Een wandelbewijs voor het heele land. Bevordering van het wandeltoerisme. De herleefde belangstelling voor het wan deltoerisme. waartoe destijds de A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland den stoot gaf door de instelling van Bondswandelwegen en die de Bond voorts aanmoedigde door het uitschrijven van rondwandelingen en de uit gifte van boekjes met kaarten, waarin wande lingen door de schoonste streken van ons land uitvoerig worden beschreven, heeft zich in de laatste jaren sterk uitgebreid. Het aantal toe ristische wandelaars neemt voortdurend toe en dit is voor den A. N. W. B aanleiding ge weest om te zoeken naar een regeling, die- eenheid brengt in de toegangsregeling tot de verschillende landgoederen, teneinde, met vol ledige behartiging der belangen van de land goedeigenaren, den bona-fide wandeltoerist meer nog dan to'. dusverre ln de gelegenheid te stellen, op rustige wijze het natuurschoon van het eigen land te loeren kennen. Daartoe heeft de A. N. W. B een Commissie voer het Wandeltoerisme ingesteld. Voorgelicht door deze commissie heeft de A. N. W. B. een plan uitgewerkt tot het instel len van een zgn. „Wandelbewijs". zijnde een passepartout bewijs van toegang tot verschil lende voor het publiek opengestelde landgoe deren en tot het sluiten van een overeenkomst met de betrokken eigenaren van landgoederen, waarbij deze machtiging verleenen tot het ge ven van Wandelbewijzen. als bewijs van toe gang tot hunne landgoederen op bepaalde voorwaarden. Een lijst met de namen van Bondsleden, die een wandelbewijs aanvragen, wordt aan de landgoedcigenaren gezonden, met verzoek te willen mededeclen of zij tegen het uitreiken van bepaalde wandelbewijzen bezwaar hebben. Worden bezwaren Ingediend, dan wordt op het wandelbewijs aangeteekend. dat het niet gel dig is voor het betrokken landgoed, terwijl indien meer eigenaren te kennen geven dat zU het niet gewenscht achten een bepaald per soon op hun landgoed toe te laten het wandelbewijs niet wordt uitgereikt. Om van de leden eenigen waarborg te ver krijgen. dat zij de voorwaarden van toegang tot de terreinen zullen nakomen, eischt de A. N. W B. de storting van een waarborgsom van vijf gulden, welke, nadat het wandelbewijs is komen te vervallen, wordt terugbetaald, ten zij de houder deze heeft verbeurd, door scha de aan te richten, of op andere wijze de voor waarden van toegang heeft overschreden. Eventueel door houders van wandelbewijzen aangerichte schade wordt gedeeltelijk door den A N W. B. vergoed, onverminderd de ci vielrechtelijke aansprakelijkheid van den hou- er tegenover den landgoedeigenaar voor het niet vergoede deel der schade. Reeds een 80-tal landgoedeigenaren hebben hun medewerking toegezegd. „Jagersfontein" te water gelaten Laatste van vier schepen voor de Ver. Ned. Scheepvaart Mij. Ter gelegenheid van den stapelloop van het voor rekening van de Vereenigde Nederland sche Scheepvaart Maatschappij te Den Haag gebouwde m.s. Jagersfontein", heeft de heer D. Goedkoop Dzn.. directeur van de Neder landsche Scheepsbouw Maatschappij, die dit schip heeft gebouwd, een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Vijf weken na de feestelijke te water lating van de „Bloemfontein" hebben wij de „Jagers fontein". het laatste van de vier schepen, welke wij achter elkaar bouwden voor de Ver eenigde Nederlandsche Scheepvaart Mij., te water gelaten en ons programma, wat het werk op de hellingen betreft, afgewerkt. Ondanks de geslaagde te water lating en het mooie weer. ligt or een waas van droefheid over dezen dag, droefheid in het industrieele Nederland. Coen Stork bouwde de machines voor de „Jagersfontein" en weinig dachten wij twee weken geleden, dat hij hier niet zou zijn, maar dat wij naar Twente zouden gaan om voor altijd afscheid van hem te nemen Hol land en vooral haar metaalindustrie lijdt een groot verlies en ik breng hier een stillen groet aan dezen grooten industrieel en dezen hoog- staanden man". Het schip is een zusterschip van het ms. „Bloemfontein", dat op 16 Juni j.l. te water gelaten werd. Dc dekkraantjes worden gele verd door de N.V. Stork-Hijsch te Haarlem. Ter aarde bestelling dr. ir. C. F. Stork. Groote belangstelling op de begraafplaats te Oldenzaal. Op de algemeene begraafplaats te Oldenzaal is Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van dr. ir. C. F. Stork ter aarde besteld. De lijkstoet die van het sterfhuis „De Paasch- berg" kwam, werd nabij Oldenzaal opgewacht door een zeer groot deel van het personeel der machinefabriek, dat per extra-trein van Hengelo was aangekomen. Onder de zeer talrijke belangstellenden merkten wij o.m. op prof. dr. Rutgers, rector- magnificus van de Technische Hoogeschool te Delft; prof L. A. van Royen. namens het Kon. Instituut van ingenieurs: mr R J. H Patijn en prof de Bruin namens de Ned. Bank en de Ned. Gist- en Spiritusfabriek; mr. P. H. Cort van der Linden, namens het Verbond van Ned. Werkgevers: dr. A. F. Philips uit Eindhoven; de heer E. Enthoven, voorzitter van den raad van bestuur der K. L. M Verder den directeur der Hoogovens en staalfabrie ken in Nederland, ir. A. H. Ingen Housz. ver tegenwoordigers van den raad van toezicht van „Centraal Beheer" en van de Centrale werkgevers Rlsicobank; den heer Iterson, di recteur der Staatsmijnen; den heer J. Wilton uit Rotterdam; den directeur van het tech nisch bureau van het ministerie van Kolo niën; vertegenwoordigers van de Twentsche Bar.k en de Ned. Scheepvaart Mij. en tenslotte de commissarissen van de machinefabriek Stork en Co. Aan de groeve is het woord gevoerd door den heer Rehbock. president-commissaris der machinefabriek, den heer G. J. ter Horst, hoofdbaas der gieterij van de machinefabriek, ir. W. van Leeuwen als vriend van de familie, de heer H. P. Gelderman. namens het Verbond van Ned. Werkgevers, mr. G. Jansen, burge meester van Hengelo, dr. F. E. Posthuma. pre sident-directeur van „Centraal Beheer" en de heer Ch Stork. De oudste zoon van den overledene dankte,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5