TIP, Neem 'n "AKKERTJE" Welkom thuis! MAANDAG 23 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 EXAMENS. Voor de opleiding Particulier-Secretaresse behaalden de volgende leerlingen het diploma aan het Instituut „Schroevers" de dames: P. Horsting en C. Trouw. Voor het examen Alge meen-Secretaresse de dames A. J. v. d. Schaar E. F. Jansen en M. Keuls. Voor de opleiding Steno-Correspondente de dames: P. Smit en A. de Hom. M.U.L.O.-EXAMENS Geslaagd op 21 Juli: A-diploma: L. A. Ex te Heemstede, A. v. Veen, Heemstede, G. Ploog. Velsen, W. J. N. Meijer, Haarlem. C. Langerak, Haarlem, T. H. Klijn. Haarlem. A, v. Ent, Heemstede, PI. Ensink, Haarlem. M. v. Asten Haarlem. D. C. Barendsen, IJmuiden, E. Ver- wer. IJmuiden, M. Woudenberg, IJmuiden, G. Out, IJmuiden, H. J. Jongsma, IJmuiden, J. J. Dalmeijer, IJmuiden. W. Bouman. IJmuiden S. H. Booiman. Haarlem. B. Bunt, Haarlem. N. J. C. Jeekel, Haarlem. C. I. Ravelli, Haarlem M. Bakker, IJmuiden. N. Broekman. IJmui den T. Cornet, IJmuiden. J. M. Dekker, IJmui den. B-diploma: M. Langbroek te IJmuiden. Openbare ULO-school B Junoplantsoen 58. Voor het MULOdiploma A slaagden de meisjes: Annie Blommaert. Bea Bunt, Nellie van Joolen, Leni van Loenen. Carla Ravelli, Tilly Ravelli, J0 Rudolphy. Willy Sterkenburg Tini Terpst ra. Jannie Vallentgoed. Emmy van Velzen, Greta van de Water, Greta Weze- naar, Klara Wit, Aaf van Zonnevelt. De jon gens: Z. J. Boer, S. H. Booiman. B, Bunt. J. Hubregtse. J. R. Jansen, L. F. Jansen. N. J. C Jeekel, J. Leuvenberg, A. J. van der Mark, J. G. A. J. Oldenhave. C. A. Schipper, L. B Schipper, Tj. de Vries. Voor het MULO-diploma B slaagden Gerda Meijer en de jorgens: P. Clement, A. Doets, W. Fehres, J. A. Felder, L. de Klerk, D. G. H. van der Las, W. F. van Leeuwen, W. H. J. A. Oldenhave, P. A. de Weerd. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem 2 lJuli. Geexamineerd 8 vrl. Candida ten. Geslaagd zijn de dames: E. J. Hogenkamp, Haarlem: F. W. Hooger- beets, Haarlem; J. E. C. D, de Jonge, Driehuis; E. van Weenen, Haarlem; S. M, van Andel, IJmuiden; J. W. Andrea, Haarlem; G. Beljon, Haarlem. ORGELBESPELING in de groote- of St. Bavo kerk te Haarlem, op Dinsdag 24 Juli 1934. 's avonds van 8 1/4 9 1/4 uur, "door Mme Marthe Bracquemond, Paris. Programma: 1. Prélude et Fugue mi maj. J. S. Bach. 2. 2de Sonate. J. S. Bach. 3. Prélude et Fugue. Haendel. 4. Andante et Scherzo, Widor. 5. Variations sur un Noël. M. Dupré. 6. Prélude et Fugue sol min. M. Dupré. PERSONALIA. De heer J. J. van Honschooten, te Haarlem, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen handteekenen L.O. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens van de Koninklijke Nederlandsche Toonkun- stenaarsvereeniging, slaagde voor piano- lager onderwijs, mejuffrouw Alida Reijer, leerlinge der Toonkunst Muziekschool te Haarlem. GOUDEN ECHTPAAR Bezuinigingen op het L. 0. te Haarlem. Welke leerkrachten ontslagen worden. Als het gevolg van het raadsbesluit dd. 12 Juli j.l., o.a. tot opheffing van twee scholen voor gewoon lager onderwijs, is het noodig. mede in verband met de gewijzigde klassen formatie. voor den nieuwen cursus te geraken tot een indeeling van de leerkrachten. Van het personeel, dat wegens opheffing der school of van hunne betrekking voor toe kenning van ontslag in aanmerking komt, kan een deel naar andere scholen worden overgeplaatst, zoodat. naar B. en W. aan den raad mededeelen. het te verleenen ontslag blijft beperkt tot achttien onderwijzers 'essenï waarvan er met 1 Januari 1935 waar schijnlijk vier herplaatst kunnen worden in op genoemden datum ontstaande verplichte vacatures. In hun pogingen om, in afwijking van de wettelijke voorschriften, Haarlemsche onder wijzers in aanmerking te brengen voor de betrekking van hoofd eener school, zijn B. en W. heiaas niet geslaagd. De minister van OndeiHvïjs, Kunsten en Wetenschappen heeft daartoe afwijzend be schikt met het oog op de daaraan verbonden consequenties voor andere, reeds op wacht geld gestelde personen. De onderwijzers (essen), die buiten betrek king komen, verkrijgen allen wettelijke aan spraken op toekenning van wachtgeld ten ^aste van het Rijk. B. en W. stellen voor aan de volgende dames en heeren eervol ontslag te verleenen met in gang van 1 September wegens opheffing van hun school of betrekking. Mej. M. S. de Boer, school Tuchthuis straat; mej. F. J. C. Cremer, school Boter markt: J. A. van der Schaaf, school Boter markt; mej. J. R. Bruijnsteen. school Park laan; K. Reiding. school Spaarnwouderstraat. Mej. P. J. van den Berg, Haarlemmerliede- straat: C. Minderhoud. Haarlemmerliede- straat; mej. E. H. Heijboer. Linschotenstraat; mej. P. den Baars. Sophiastraat: J. C. A. Bergacker, Prins Hendrikstraat; mej. W. G Roest. Tetterodestraat; mej. D. A. M. Geelen, Wouwermansstraat; mej. C. J. Sangster, Overton straat; mej. J. J. Schouten, Soenda- straat: W. J. de Konink, Rijksstraatweg, mej. G. Cancrinus Middenweg: mej J. E. C. Ver- nout, Allard Piersonstraat; J. Ph. Peper. Wil genstraat, mej. A. C. Sluiter. Junoplantsoen: D. H. Querner. Friesche Varkenmarkt: mej H. J. du Buij. Bakkerstraat: mej. J. M, E. van Baer, Junoplantsoen. Wegens pensioeneering zal, naar B. en W. voorstellen, ook eervol ontlag verleend wor den aan den heer H. L. Brons (school Scho terstraat). HET STATIONSPLEIN KRIJGT EEN BEURT. Het Stationsplein wordt gereorganiseerd. Dat hebben wij reeds geruimen tijd geleden meegedeeld. Zooals men nu kan zien is een hiek opgebroken: de plaats waar de taxis tegenwoordig staan. Dit is voor de rioleering en hierna komen de andere leidingen aan de beurt. Als alle tramlijnen zijn verdwe.nen. behalve de ..groote". zal het Stationsplein waar schijnlijk een beter aanzien kunnen krij gen. dan de verwarde toestand van nu, waar de tram met veel railsgekronkel zeven achtste van het geheeile plein voor zich opeischt en het andere verkeer zich door twee nauwe geultjes mag wringen. DE BURGEMEESTER MET VERLOF. Bij den Haarlemschen gemeenteraad is in gekomen een brief van den Commissaris dei- Koningin in de provincie Noordholland, hou dende mededeelïng, dat door hem aan den burgemeester op zijn verzoek verlof is ver leend om zich gedurende een maand buiten de gemeente op te houden. Op 6 Augustus a.s. zal het echtpaar A. Cuyon en P. J. CuyonVisser, Leidschestraat 132. zijn gouden huwelijksfeest vieren. Ter gelegenheid hiervan zal de Haarl. Har monie „Voorwaarts", directeur de heer H. J. Schulpzand, hun een serenade brengen, op Maandag 30 Juli. des avonds half negen. INFORM ATIEKOERGEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.). Londen 7.457.45 1/2. Berlijn 57.32 1 2—57.60. Parijs 9.74—9.74 1 2. Brussel 34.48—34.51. Zurich 48 17 1 2—48.20 1 2. Rome 12.67—1271. New-York 1.47 3,4—1.48. Verzacht de pijnen van snij-en brandwonden! Kinderen zijn zoo levendig.dat zij het niet kun nen helpen als zij zich bezeren. Zij loopen dan niet alleen het gevaar van lichamelijke pnn, maar ook van bloedvergiftiging. Gebruik Absorbine Jr. het verzachtende, antiseptische smeersel, het verlicht de pijnen bijna direct, Absorbine Jr. prikkelt zelf de teerste huid niet. Het verzacht, neemt de pijn u-eg en bevordert de genezing buna onmiddellijk. Houdt het bii de hand voor de vele onge lukjes, dit kinderen en volwassen dagelijks over komen. Gebruik het ook voor inscctenbeten. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. (Adv. Ingez. Med.) STADION AMSTERDAM. HET PARIJSCHE NACHTFEEST Het „Nachtfeest" in het Stadion te Amster- dan, aangekondigd als „La Nuit Féerique de Paris", dat de zomerfeesten, georganiseerd door het initiatief-comité, afsloot, begon met een niet in het programma vermeld nummer. Reeds lang dreigde het onheilspellend in de inkt-zwarte lucht en nauwelijks was het mu ziekkorps van het 8ste Belgische Linie-Regi ment opgemarcheerd en hadden de tonen van het Wien Neerlandsch Bloed weerklonken, of de bliksem zigzagde over het Stadion. Het door het publiek hartelijk toegejuichte Brusselsche korps had nog juist tijd de Brabangonne en de Marseillaise te spelen en de regen stroomde neer. Het zoo joyeus aangekondigde water theater van Versailles werd er één van Am sterdam. Een algemeen sauve qui peut van het publiek der open tribunes naar de Marathon- en de eere-trlbune volgde, waar het van den regen in den drup kwam. Want de overkap ping beveiligt het publiek in het stadion niet voor een donderbui en zoo zaten wij onder paraplu's te wachten op_wat komen zou. en wa't nu niet bepaald bevorderlijk was voor de stemming, vereischt voor een „sprookjesachtig Parijsch nachtfeest". Of die bij beter weer met dit programma spoediger gekomen zou zijn. waag ik te be twijfelen. Een stadion lijkt mij niet de aange wezen plaats voor een „nuit feèrique de Paris". De omgeving is er te nuchter en feitelijk te ongezellig voor en zelfs de waarlijk schitte rende en fantastische „lichtfonteinen van Vedovelli" konden ons moeilijk ook niet in gedachten naar Versailles verplaatsen. En voor het Brusselsche ballet van het Thèatre Royal de la Monnaiè was er wel geen ongun stiger gelegenheid om te dansen denkbaar dan het opgerichte groote schavot in het Amster- damsche stadion met als achtergrond het hel lende grijze vlak van de wielerbaan en de ledige tribunes. Daar zou zelfs geen Pawlowa ons in vervoering hebben kunnen brengen, te meer niet daar de afstand zoo groot was, dat elk detail zoowel bij solodans als bij het ensemble ons ontging. Daarbij kwam nog, dat het door den regen levensgevaarlijk voor de danseressen was om zich op dezen ondanks heele zakken er over uitgestrooid poeder gladden dansvloer te wagen. Vier malen zagen wij een danseuse vallen en mademoiselle Bella Darms gooide tijdens de uitvoering van Anitra's dans na een gevaarlijke glijpartij haar dansschoentjes uit, om geen verdere ongelukken te krijgen. Neen. dit ballet in deze omgeving en op een zoo groo- ten afstand bleek een vergissing en zou ons zelfs op een mooien zomeravond niet hebben kunnen enthousiasmeeren. Het lijkt mij dan ook onbillijk om onder deze omstandigheden kritiek te leveren op de verrichtingen van het Brusselsche ballet, dat naar het mij toe scheen nog stevig aan oude tradities vast houdt. Het meest effectvol was nog de dans der acrobatische soldaten" van de jeugdige Am- brosinettes; een soort revue-dans, die dan ook herhaald moest worden, al was ze zeker niet het artistiekst. Veel grooter was het succes van het PariJ- sche ballet van Loïe Fuller, dat na dat van Brussel optrad. De PariJzenaars begingen niet de 'out. dansen, welke voor een schouwburg zaal bestemd zijn, uit te voeren op een nuch ter. leelljk platvorm in de open lucht, waarbij alle proporties van afstand zoek waren! Zij voerden dansen uit. die voor een groote ruimte ontworpen waren. Zij hielden de omgeving donker en dansten in het schijnsel van licht bundels van telkens veranderende kleur. Hier door zag men enkele dansende figuren, die door de serpentine-bewegingen van hun sluier-gewaden dikwijls fantastische vormen aannamen, volkomen geëigend voor een groote ruimte. Dit was waarlijk „féerique" en voor het eerst wisten de danseuses van dit Parijsche ballet de sprookjesachtige stemming op dezen avond bij ons op te roepen. Effectvol was bijvoorbeeld de dans van le ..lys" od mu ziek van Saint Saëns v>or een der solo-danse ressen die haar sluiers in breede kringen om zich heen cirkelde, zoodat het scheen, of daar in het lichtschiinsel een gigantische sprook jes-figuur danste Van sterk fantastische werking was ook La Mer op muziek van Debussy, waarin werkelijk de illusie van een op de golven der zee dan sende nimf werd verkregen. Sprookjesachtig ook Les Etincelles. die de herinnering opriep van op en neer dansende glimwormpjes en waarvan vooral het slot zeer verrassend was. En toen tenslotte het heele ensemble tegen den achtergrond van spuitende lichtfonteinen danste, was er eindelijk de sfeer die - hoewel wat revue-achtig toch de aankondiging van „la nuit féerique de Paris" rechtvaardig- de. Ook was die bij het schitterend vuurwerk van de Parijsche „meester-pvrotechnici" Ruc- gieri, dat daarop volgde. Wij zagen aan dit soms overweldigend -kleurenspel en lichteffect dat Parijs een traditie heeft op dit gebied. Het publiek werd er een uitzonderlijk verschijn sel bij een vuurwerk soms stil van. wat wel de grootste lof mag heeten voor deze Parij sche pyrotechnici. Dat 'het stadion niet de meest Ideale plaats voor muziekuitvoeringen Is. bleek ook dezen avond. Ondanks of misschien juist door de luidsprekers kwam de muziek heel onvoordee- lig over. het allerergte wel de hoornmuziek van de „Cercle Royal St. Hubert", die zoo on geveer tot ons kwam als de muziek van twee door elkaar brommende radiostations bij atmosferische storing. Nu hinderde ons dat minder bij deze hoorn muziek, waarvan de schoonheid bij goed „doorkomen" ook nog dubieus zou zijn ge weest. meer echter bij die van het korps van het 8ste Belgische linie-regiment, welke wij gaarne onder gunstige omstandigheden had den gehoord. Dit korps, dat de dansen bege leidde. trof het toch al niet. doordat het dooi den regen zijn programma moest, inkorten en daardoor niet 'de ouverture van Rienzi van Wagner en de tweede Rhapsodie van Liszt kon spelen. Het publiek heeft het Brusselsche korps er echter niet minder geestdriftig om toegejuicht. Maar de grootste voldoening moet voor deze Belgische stafmuziek de marsch 's middags door Amsterdam's straten zijn ge weest. welke volgens oog- en oorgetuigen - een ware triomftocht is geworden. J. B. SCHUIL uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 23 JULI Palace: „Als Ik een millioen hadToo- neel: Pettichini's, dansfantasieën. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: ,,S. O. S. IJsberg" en „De ridders van de droevige figuur" 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Als je jong bent.. Tooneel: Sealtiek. the king of the pick pockets. 2.30, 7 en 9.15 uur. TeyleLs Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 24 JULI Bioscoopvoorstellingen 's middags en dee avonds. RADIO-PROGRAMMA fj DINSDAG 24 JULI 1934. HILVERSUM 1875 M. AVRO 8.01 Populaire gramofoonmuziek: 8.15 PrccisietUdsein; 9.00 Ochtendconcert door hot Ensemble Rentmeester; 10.00 Tijd sei:: AVRO.-k'.ok 10.1 Morgenwijding: 10.15 Gewijde gramofoonmuziek: 10.30 Voortzetting Ochtendconcert: 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. Lotgciing-Hillebrand; 11.30 Gra mofoonmuziek: 12.15 Lunchconcert door Tus hinsky's Select Salon-Orkest o.l.v. Max Tak; 1.45 Gramofoonmuziek: 2.00 Orgelconcert door Frans Hasselaar. Soliste: mevr. Anna Stro nek Kappel; 3.00 Kovacs Lajos en zijn orkest; 3.15 Precisietijdsein4.00 Onderbroking van het AVRO.-programma. Overschakeling naar den zender ..Radio Kootwijk' 4.15 Gramo foonmuziek: Duitsche Schlagers: 4.30 Rad 10- klnderkoorzang o.l.v Jacob Hamel: 5.00 Voor kleine kinderen: 5.30 Dinerconcert door ..De Lepelaars" o.l.v. Henri Zeldenrust. Intermez zo: Gino Bordm en zijn Hawalian-orkest: 7.40 Causerie door mr K Jansma. secretaris v. d. Zuiderzeeraad; 8.00 Tijdsein AVRO-klok; 801 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 805 Ope rette-concert door ..De Lepelaars" o.l.v. Henrl Zeldenrust. m m. v. Grethe Weijnschenk-Ho- genbirk. sopraan en Henk Vlskil, tenor: 9.10 Louis Noiret met nieuwe liedjes; 9.30 Aan sluiting met het. Kurhaus te Scheveningen. Fransoh concert door het Residentie-orkest o.l.v. Carl Schuricht. Soliste: Janine Weill; 10.30 Populaire gramofoonmuziek; 11.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 11.10 Kovacs Lajos en zijn orkest; 12.00 Tijdsein AVROklok en sluiting HUIZEN 301.5 M. KRO. S— Morgenconcert: 10.00 Gramo foonmuziek; 10.30 Muziekuitzending voor fa brieken; 11.00 Gramofoonmuziek: 11.30 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor I- H Per- quln: 12.00 Politieberichten: 12.15 Lunchcon cert op gramofoonolaten; 1.45 Verzorging van. den zender: 2.00 Vrouwenuurtje, door mevr. P. H. Schim v. d. Loeff-Franssen v. d. Putte; 3.00 Gramofoonmuziek: 3.15 Zangrecital door Tosca v. d. Burg: 3.30 Gramofoonmuziek; 4 00 Vervolg: Zangrecital; 4 15 ,,'n Muzikale tour nee door Europa": 5.15 Concert door Aiphens Dreissen op cinema-orgel In de Standaard- fabrieken te Schiedam. 5.15 ,,'n Muzikale tournee door Europa": 6.15 Vervolg Orgelcon cert. 6.45 Gramofoonmuziek: 7.00 Politiebe richten: 7.15 ..Het Achtste eeuwfeest van de Abdij van Berne" door Pater Dr. H Heyman O. Praem: 7.35 Gramofoonmuziek: 7.50 Het KRO.-orkest o.l.v Pierre Reinards. Jo Juda, viool" 8.20 Gramofoonmuziek: 8 30 Vaz Dias: 8.35 Het KRO. orkest o.l.v. Pierre Rmnards. Jo Juda. viool" 9.15 Voordracht door H. v. d. Eerenbeemt: 9 30 Vioolsoli door Jo Juda e i. vleugel Fred Boshari: 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 Het KRO. orkest o.l.v. Pierre Remards; 10.30 Vaz Dias; 10.35 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG 1304 M. 7 uur Belgische avond Gevarieerd concert door het omroeporkest o.l.v. He«ri Pensis; 7.20 Vervolg Belgisch concert: 8 20 Vervolg gevarieerd Be'gisch concert: 8,45 Vervolg concert: 9.00 E«sniubeconc^rt o.l.v. Ferry Ju da: 9.40 Zangrecital van Reielsche me1odieën door Gustave Simon; 10.15 Dansmuziek 'gra mo'ennrPaten V BRUPSFL 484 M 1.30 Max Alexvs' orkest: 5.15 Beieische mu ziek door het omroensvmphonioorkest o.l.v. Arthur Meuiemand: 8.20 Josenh Revelandt- ooneert: 9.35 Het omroepsvmphonle-orkest. BRUSSEL 322 M. 1.30 Gramofoonmuziek: 6.5ö Ged. uit „Der ^reischütz" van Weber: 8.20 Populair concert 9 20 idem: 10.30 Gramofoonmuziek. KAITJNOBORG 1261 M 12 20 Herlad Andersen' ensemble- 3.50 Louis Preil's instrumentaal ensemble; 820 Opera- of tooneeluitzerding. BFRT T.TN 357 M 4.20 Gramofoonmuziek van Mascagni: 5.20 Populair concert o.l.v. WUly Stelner; 9.55 Het kleine omroeporkest snoeit wn^muzick: 11.10 Een kamerorkest o.l.v. Bill Fiedler; 12.20 Dans muziek. HA MRVRG 332 M 12 35 Hans Joachim's Fierke's kapel; 10.45 Muzikaal tusschenspel; 11.20 Populair con cert. D WFNTRY 1500 M 2.00 Het Western Studie-orkest o.l.v. Frank Thomas; 3.20 Het Stedelijk orkest van Ter- quay o.l.v Ernest, W. Goss: 7.50 Sollsteneon- cert; 10 50 Lew Stone en zijn band in „Mon seigneur". a KEULEN 456 M. 12.20 Gramofoonmuziek: 12.20 Het West- Duitschc kamerorkest; 5.40 Het Klempt vo caal-trio zingt. PARIJS 'Poste Parlsien) 313 M. 7.09 Balalika-muzlek: 7.40 Aniki Muktenen zingt; 8 00 Het omroeporkest: 8.35 Operette muziek door het omroeporkest; 9.30 Dansmu ziek. PARIJS 'Radio) 1648 M 12 20 Het Victor Pascalorkest; 10.50 Het Andelfi-dansorkest. Mn AAN 369 M 5.30 Populaire gramofoonmuziek: 9.05 „La donna nerduta". ooerette van G. Pletri FEUILLETON De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG. (Nadruk verboden). 18) „Is zij knap?", vraagt hij en hij tracht daar bij wat schelms te kijken. De ander meent hem te hebben begre pen. „Zeer knap!" verzekert hij, zonder eenig voorbehoud. „Een alleraardigst gezichtje en goudblond haar!" Dat zit nog! denkt Kaiserlien. In Berlijn was zij een tijdlang rood-blond. „Nog jong?" „Even in de twintig, denk ik, is het ant woord. „Nog zóó jong?" vraagt Kaiserlien. kwasie verbaasd. „En dan al zooveel op reis?" „Och. u moet weten, haar vader was nogal een eigenaardige kerel, die haar altijd zeer kort heeft gehouden. Geen slecht mensch, maar enfin met gepaalde inzichten, waar van hij zich door niemand liet afbrengen. Zoo als ik zei, zij werd streng opgevoed en nu zal zij dan natuurlijk wel van haar vrijheid ge nieten". Waarschijnlijk heeft die papa zijn dochter gekend, denkt Kaiserlien. Vijf minuten later belt hij aan de deur, waarop met groote letter de naam „Wismut'n" prijkt. Een dienstmeisje verschijnt in de ope ning: „Wat wenscht u?" Hij moet het nu klaarspelen binnen te ko men. De rest'zou dan we! vanzelf volgen. ..Heb ik het genoegen juffrouw Wismuth persoonlijk te spreken?" vraagt hij tegen beter weten in. Deze pijl treft onmiddellijk doel. Er is geen dienstbare, die zich niet gestreeld voelt, wan neer men haar voor de vrouw des huizes aan ziet. Daarmee heeft hij Sabine Vollert's ;ympathie bij den eersten aanval gewonnen. „Juffrouw Wismuth zelf is op het oogenblik niet te spreken!" zegt zij vriendelijk. „Maar als lk u misschien kan helpen?" en tegelijker tijd houdt zij met een uitnoodigend gebaar de deur voor hem open. Een vrouw zou bij den eersten blik hebben geconstateerd, dat deze Sabine Vollert niet het ideaal van een dienstbare is. Ware dat wel he! geval geweest, dan zouden de kleine pluche fauteuils in de hall niet zoo onder de stof heb ben gezeten, de kleedjes op het tafelje zouden dan zeker reeds lang naar de wasscherij zijn gestuurd en het karpet zou dan vrij zijn ge weest van broodkruimels. Maar Kaiserlien heeft zijn aandacht wel voor iets anders noodig. Hij taxeert een oogenblik peinzend het meisje voor hem. Alles hangt er van af haar op de juiste wijze te behandelen. Bepaald sympathiek is zij niet en het pleit niet voor mevrouw Edith, dat zij dit meisje in haar dienst heeft genomen. De slordig aangebrachte laag poeder op haar gelaat, het rouge op haar volle lippen en de wat al te weelderige bruine haardos wekken allerminst den indruk van een degelijke dienstbode, wier werk haar belet aan haar uiterlijk meer dan gewone zorg te besteden. Maar voor Sabine Vollert komt werken dan ook pas in de tweede plaats. Het bezoek van dezen onbekende beteekent voor haar een welkome afleiding na dragen van verveling. Kaiserlien begint de smaak van dit soort visites beet te krijgen en hij behoeft zich dan ook niet lang te bedenken. „Ik was een goede vriend van den ouden heer Wismuth en ik kwam om eens kennis te maken met zijn doch ter. Hebt u den ouden heer nog gekend?" „Ja zeker!' bevestigt Sabine, al voelt ze In stinctief. dat de bezoeker niet gekomen is om met haar»over den ouden heer te praten. „Een nogal eigenaardige baas", gaat Kaiser lien voort, „maar met een goed hart. Hij heeft mij vaak van juffrouw Edith verteld; ik ge loof. dat hij buitengewoon trots op haai* was. al schijnt hij haar nogal kort te hebben ge houden". „Ja. zeker!" bevestigt Sabine weer. Iets anders weet zij niet te zeggen. Zoo kom ik niet verder! denkt Kaiserlien. Ik moet dat meisje op de een of andere ma niet aan het praten krijgen. En wederom treft hij haar in haar zwakke plek door haar te verheffen boven de plaats, welke zij in dit huis inneemt. „Permitteert u. dat ik rook?" Sabïne is zichtbaar verlegen. „Natuurlijk, gaat uw gang!" Kaiserlien houdt haar zijn koker voor. „Mag ik u misschien een sigaret presenteeren?" Met een gevlijd lachje grabbelt Sabine in het gouden étui. Onder deze omstandigheden kan zij haar bezoeker bezwaarlijk laten staan. Van siga retten geniet men het meest, wanneer men zich diep genesteld heeft in een behaaglijke fauteuil en men onder gezelligen kout de blauwe rookwolkjes kan nastaren. „Ik zou het werkelijk aardig hebben ge vonden eindelijk ook eens persoonlijk met juffrouw Edith kennis te kunnen maken" begint Kaiserlien opnieuw, als hij in een der gemakkelijke st-oelen heeft plaats geno men. „Ik heb in Saarbrücken een en ander te doen, zoodat ik wel een paar dagen zal moe ten blijven. Denkt u. dat ik juffrouw Edl'h aan het eind van de week thuis zal tref fen?". ..O neen!" antwoordde Sabine beslist. „Zij was het laatste halfjaar zeker nog geen drie Jagen hier". „En weet u ook niet, waar ik haar bereiken kan?" Het meisje aarzelt een oogenblik, maar dan zegt zij. zij het niet op overtuigenden toon „Neen!" Deze aarzelende houding wekt bij Kaiserlien het vermoeden dat het meisje hem meer zou kunnen vertellen, als zij wilde. „Mijn naam is Frans Tiinnerhoff", liegt hij onverstoord verder om het gesprek tenminste gaande te houden. „Als Juffrouw Edith terugkomt, zegt u dan, dat meneer Tünnerhoff uit Krefeld hier geweest is; misschien heeft zy mijn naam wel eens gehoord". „Graag!" belooft Sabine. „Maar dat kan nog wel een poosje duren". „Dan hebt u een vrij groote verantwoorde lijkheid. wanneer u al dien tijd de huishouding alleen moet doen", zegt hij met iets van be wondering. „Dat gaat wel, maar het heeft het voor deel, dat ik m'n eigen baas ben en mij aan niemand behoef te storen. Als ik 's avonds eens naar de bioscoop wil, behoef ik dat geen mensch te vragen. Moet ik dat opvatten als een aanmoediging tot een invitatie? denkt Kaiserlien en hoewel hem dat eenige moeite kost, maakt hij een gebaar van blijde verrassing. „U hebt dus 's middags en 's avonds zooveel tijd als u wilt?" „En of!" zegt zij met een uitdagenden blik welke aan duidelijkheid niets te wenschen over laat. „Dat zal uw verloofde wel prettig vinden!" „Eerst een hebben!", lach' Sabine koket. Kaiserlien begrijpt, dat hem nu niet veel anders overblijft dan uit dit gesprek de eenige consequentie te trekken en het meisje voor een bezoek aan een schouwburg of een bios coop te inviteeren. Maar daartegen komt zijn gevoel toch in opstand. Hij tracht over zijn verlegenheid heen te komen door haar opnieuw een sigaret aan te bieden. Daarbij valt zijn hoed, dien hij op zijn knieën heeft gelegd, cp den grond en rolt voor de voeten van Sabine. Deze raapt hem op en houdt hem even taxeerend in de handen. Kleinigheden kunnen iemand verraden. Sa bine's nieuwsgierige oogen hebben ontdekt, dat in den rand de initialen dr. K. zijn aan gebracht, Zij geeft haar bezoeker den hoed over de tafel heen terug, maar de allures van de dame. die zij tot dusverre aannam, laat zij nu plotseling varen. Th§ns is zij niet meer dan een nieuwsgierig kamerkatje. „U bent heelemaal niet meneer Tünnerhoff!" zegt zij ronduit, terwijl zii vrijmoedig haar stoel wat naderbij schuift. „U bent heel iemand anders!" Kaiserlien is haar ontdekking ontgaan en hij is dan ook lichtelijk vrbijsterd door deze ipmerking. „Ik? Hoezoo? Wie zou ik dan moe ten zijn?" ,.U bent de doctor, met wien Juffrouw Edl!ii In 't geheim getrouwd is". „Aha, er viel dus niet meer te loochenen Kaiserlien begrijpt, dat het geen nut heeft deze comedie verder te spelen. Het was beter nu door openharigheid eruit te lokken, wat er uit te krijgen was. „Zoo.Enfin, als u dat weet, dan behoef Ik mij tegenover u niet langer als meneer Tünnerhoff voor te doen", greft hij toe „Maar dan zult u ook wel kunnen be grijpen, dat ik er eenig belang bij heb te weten waar mijn vrouw zich op het oogenblik be vindt". „Ja. eigenlijk wel!" geeft Sabine aarzelend toe. „Maar de juffrouw heeft mij streng ver boden .Ach. maar dat verbod kan toch niet voor mij gelden!" Sabine weet zeer wel, dat haar de zwijg zaamheid juist met het oog op Edith's echt genoot is opgelegd. Zij kan het echter niet over haar hart verkrijgen den vriendelijken bezoeker Iets te weigeren en bovendien komt Kaiserlien op het beslissende moment op het gelukkige idee door een veelzeggende handbe weging Sabine's aarzeling te overwinnen. Hij haalt zijn portefeuille te voorschijn. „Ik wil u gaarne miin erkentelijkheid be- toonen". In zijn hand kraakt een bankbiljet van honderd mark. Dat beslist de zaak. „Juffrouw Edlth woont al sinds maanden in Montreux in Hotel du Lac. Ik denk, dat zij daar wel te bereiken zal zijn". .•Ik ben u zeer dankbaar!" zegt Kaiserlien oprecht en het bankbiljet verandert van eige naar. „U hebt mij hier mee een grooten dienst .(Wordt vervolgd).,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7