Hst BdoMuiikde 52e Jaargang No. 15668 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 24 Juli 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-. Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 Juli. Dillinger. Amerika's „gemeenschaps-vijand nr. 1' public enemy nr. 1 is dood. Sinds 3 Februari van dit jaar, toen hij, na wegens een reeks misdrijven ter dood te zijn veroordeeld, uit de gevangenis Crown Point in Indiana ontsnapte, zocht de politie naar hem. Zoeken is er een zwak woord voor. Het was een nationale sen- satiejacht geworden, en behalve op sensatie joeg men ook op John Dillinger. Tenslotte schijnt een vrouw hem verraden te hebben. De veronderstelling is tenminste dat het een vrouw moet geweest zijn. Door de politie is al leen medegedeeld dat het geen lid van de Dillinger-bende is. Als de politie meer mee deelde zou de aanbrengster vermoedelijk geen 24 uur meer in leven blijven. Doux pays. Het einde van den bandiet kwam, toen men hem eenmaal ontdekt had, zeer snel. De staatspolitie was ingelicht omtrent zijn voor nemen. een bioscoop in Chicago te bezoeken. Zij omsingelde de bioscoop, liet hem rustig binnengaan en wachtte geduldig, twee uur lang. Toen hij eruit kwam stonden vijftien scherpschutters gereed, en omringden hem. Hun instructie was te vuren, zoodra hij naar zijn revolver zou grijpen. Dat deed hij inder daad, en meteen werd hij door ettelijke kogels getroffen en zeeg dood neer. Zijn vader, een eerbaar landbouwer te Mooresville 'Indiana) is al naar Chicago vertrokken om voor de be grafenis van zijn zoon te zorgen. John Dillinger was 32 jaar oud. en gold als opvolger van Al Capone. die vóór hem gold als „public enemy nr. 1". Een echte sensatie- titel, die in misdadigerskringen ongetwijfeld zooiets als een nationaal kampioenschap zal beteekenen, en dus zeker opnieuw worden na gestreefd. Voor Al Capone, was er Jack Diamond, en daarvoor een ander gedéséquili- ■breerd individu, welks naam me ontschoten is, want in onzen tijd volgen de „beroemd heden" elkaar zoo snel op. Dat Amerika zich zoo buitengewoon verlicht heet te gevoelen over den dood van Dillinger, doet dus wel eenigszins belachelijk aan. De volgende sollicitanten voor den eere-sensatie- titel staan ongetwijfeld al gereed, zijn wel licht reeds aan hun kampioenschaps-daden •begonnen, en men kan er zeker van zijn, dat binnenkort de jacht op den volgenden „held" begint. Daar kunnen dan ook weer zestien of meer menschen het leven bij inschieten, en de opwinding zal even gevaarlijk zijn. Ook zullen er dan ongetwijfeld weer heel wat lieden bereid blijken, den baijdiet te verstop pen. Dat hebben in Dillinger's geval velen ge daan, en sommigen zijn er al voor gestraft. Hun redeneering was, dat Gemeen- schaps-Vijand nr. 1 als slachtoffer des Nood- lots beschouwd moest worden. Immers, deze man was in zijn jeugd door een oudere op het slechte pad gebracht en tot acht jaar veroor deeld omdat hij bij een inbraak op den uit kijk had gestaan. In die acht jaar hadden de boeven in het gevang hem tot een volleerd misdadiger ontwikkeld. Inderdaad schijnt deze historie nogal sterk tegen Amerikaansche gevangenisstelsels te pleiten, maar het is toch wel waarschijnlijk dat John Dillinger een sterken crimineelen aanleg gehad heeft. Anders had eerst die oudere man, en hadden later zijn medege vangenen hem nooit zoover gekregen. Hij overtrof trouwens zijn leermeesters. En het is wel een zeer averechtsche beschouwing, die er toe leidt en dérgelijken gevaarlijken dé généré te beschermen en uit de handen der politie te houden. De sensatiejacht der laatste vijf maanden is door haar lawaai een weerzinwekkende ver tooning geworden. Opnieuw heeft men in Amerika een misdadiger van het laagste allooi tot een soort heldenrol verheven, en daarmee meteen den grondslag gelegd voor de voort zetting van zijn misdaden door anderen. In Europa is daar in vrij sterken mate aan mee gedaan, want we leven in een tijd waarin spe culatie op de slechtste instincten van de massa een steeds aanvaardbaarder zaak schijnt te worden. Als de massa maar juicht, waarom dan ook, is het goed. De Dillinger-episode her innert weer levendig aan de juistheid van Ortega y Gasset's betoog in zijn boek „De Op stand der Horden." Dillinger's einde was ook kennelijk sensa tioneel op touw gezet. Wie even nadenkt be grijpt dat het volmaakt onnoodig was. er zoo'n vertooning niet vijftien scherpschutters van te maken. Vele simpele middelen waren denk baar geweest, vooral nu men tevoren wist waar en hoe laat hij zich vertoonen zou. Maar men heeft er een gala-sensatie-voorstelling van ge maakt. natuurlijk alweer om de Horde een plezier te doen. Achteraf wordt nu huichel achtig beweerd, dat het publiek zich „verlicht voelt". Gelooft u er maar niets van. Het zal zich vandaag al vervelen, en uitzien naar Dil linger's opvolger, bij voorbaat heerlijk rillend van angst Bah. Wat een minderwaardige vertooning. R. P. De eerste dag van de Vierdaagsche Afstands- marschen te Nijmegen. Het signaal voor vertrek. De Vierdaagsche Afstands- marsch begonnen. 3050 deelnemers. Concurrentie voor Boris I. Zen nieuwe troonpretendent in Andorra. Madrid. 24 Juli. Terwijl Boris I, troonpretendent van Andorra, thans gevanke lijk is overgebracht naar Madrid, is plotseling een tweede pretendent naar den troon van Andorra opgedoken Het is markies Castillejo, die te kennen heeft gegeven, dat de directe heerschappij over de Andorraansche Valleien erfdeel is van de graven van Urgel, van wie hij een regelrechte afstamming is. Ofschoon hij den huldigen toestand van Andorra eer biedigt. acht de markies zijn rechten op den troon van dit rijk toch rechtmatig. NIJMEGEN. 24 Juli Hedenochtend te 5 uur zijn de eerste deelnemers aan de Vier daagsche vertrokken, in den loop van den vroegen ochtend gevolgd door de overige deelnemers en deelneemsters. In totaal hebben zich ruim 3050 deelnemers aangemeld, onder wie 370 dames. Voor het eerst nemen er aan de Vierdaagsche meer burgers dan militairen deel. In den vroegen ochtend hing er langs de wegen een zware mist, die eerst tegen 9 uur optrok. Vooral tusschen de boomen 'bleef de damp lang hangen. De leiding berust dit jaar bij kapitein Breunese, als plaatsvervanger van jhr. mr. Schoter, die door ziekte niet aanwezig kon zijn. Tot 11 uur hedenochtend is alles uitstekend verloopen. De belangstelling is ook dit jaar zeer groot. De binnenstad van Nijme gen en de dorpen langs de wegen, welke de deelnemers passé eren, zijn in vlaggentooi. Sabotage aan boord van H. M.'s „Nautilus". Smeerolie verontreinigd. Zondagmorgen j.l. rezen er vermoedens, dat men aan boord van II.M.'s „Nautilus", welk schip in den loop van dien dag, volgens het vastgestelde reisprogram. naar de Noordzee zou vertrekken ter uitoefening van het toe zicht op de visscherij, door verontreiniging van de smeerolie had getracht de hoofdma chine onklaar te maken. Het schip is Zondag morgen naar zee vertrokken, maar moest na korten tijd terugkeeren wegens het warm- loopen van de hoofdmachine. Het is in de haven van Nieuwediep gesleept, waarna men met de herstelling is begonnen. Een uitgebreid onderzoek naar de gepleegde sabotage wordt ingesteld. Toch een Italiaansch protest te Berlijn. Tegen het terrorisme in Oostenrijk ROME. 24 Juli 'V.D.)) Men acht het hier waarschijnlijk, dat de Italiaansche re geering een formeel protest zal indienen bij rijkskanselier Hitler in verband met het voort durende nationaal socialistische terrorisme in Oostenrijk. Mussolini zou te kennen heb ben gegeven, dat de Italiaansch-Duitsche vriendschap niet tot stand zou kunnen ko men zoolang de huidige terreurgolf blijft voortduren. Vierhonderdtien hitte-slacht- offers. In de Vereenigde Staten. NEW-YORK 23 Juli 'V. DA Volgens de laatste berichten is het totaal aantal slacht offers van de buitengewone hitte in de Ver eenigde Staten gestegen tot vierho^derdtien. Wandgedierte en Vlooien. Onze jarenlange ervaring garandeert U af doende verdelging. Alles onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Prijsopgaaf zonder eenige verplichting. Ie Haarl. Zuiveronderneming „RADICAAL". GEN. CRONJéSTRAAT 155 - Telef. 1165- (Adv. Ingez. Med.) Frankrijk vermindert ons kolen- contingent. Nieuwe tegenslag. Vooral voor particuliere mijnen. Naar wij vernemen zal Frankrijk met in gang van 1 Augustus a.s. het contingent, waartoe de invoer van Nederlandsche kolen beperkt is. opnieuw verlagen en wel met 10 pet. Van bevoegde zijde wijst men er ons op. dat deze nieuwe verlaging opnieuw een niet onbeteekenende verslechtering van de posi tie onzer mijnindustrie, vooral der particuliere mijnen zal beteekenen. John Dillinger's einde. Twee tuchthuisboeven en een vrouw verraadden hem. NEW YORK. 24 Juli (V. D.> Het schijnt thans -al vast te staan, dat de politie op het spoor van John Dillinger is gekomen door ver raad van twee oud-tuchthuis-boeven en een vrouw. De politie weigert iedere mededeeling over deze personen. Er verluidt echter, dat de aanbrengers den prijs van S 15000 zullen krij gen. die op het hoofd van Dillinger was gesteld, Dillinger schijnt in financieele moeilijkhe den te hebben verkeerd, althans in zijn zakken werd slechts zeer weinig contant geld gevon den. De leiders der door Dillinger beroofde banken hebben zich naar Chicago begeven, ten einde aldaar hun rechten te doen gelden voor het geval mocht blijken, dat de federale oolitie nog gelden van Dillinger op het spoor komt. NEW YORK. 24 Juli 'V DA Met alle kracht is thans de achtervolging opgenomen van de overlevenden van de bende van Dil linger, n.l. John Hamilton. George Babyface, Nelson en Homer van Meter. NEW-YORK. 23 Juli (V.D.) De politie te Chicago heeft geconstateerd dat John. Dillinger zich in het bezit had gesteld van een valsche pas om dezer dagen de Vereenigde Staten te verlaten. Waarschijnlijk heeft hij zich naar Zuid-Amerika willen begeven om daar een farm te koopen. Dillinger's vader wenscht het lijk van zijn zoon na de Woensdag te houden kerkelijke plechtigheid te laten bijzetten naast het graf van zijn vroeg gestorven moeder te Indeana- polis. Marxistisch complot in Oostenrijk? Groot aantal arrestaties te Weenen. WEENEN. 24 Juli D.N.B. In alle wijken van. Weenen zijn gisteren talrijke socialisten en communisten gearresteerd. Hoe groot het aan tal der arrestanten is. is niet bekend gemaakt, doch volgens geruchten zou het 600 tot 1000 bedragen. De reden voor deze massa-arrestaties zou zijn. dat de politie ex Marxistisch complo! tot omverwerping der regeering op het spoor is gekomen. Bevestiging hiervan was echter niet ver krijgbaar. Volgens de autoriteiten zou er geen bepaalde aanleiding voor de arrestaties zijn. Bekend is. dat de Marxisten thans een leven dige actie ontploien. Volgens particuliere berichten uit de pro vincie zijn ook daar talrijke arrestaties ver richt. Dc eindelooze reeks. WEENEN. 34 Jul (D.N.BA Van offi- cieele zijde wordt gemeld, dat te Villach (Karinthia) in een huis 22 geweren zijn ge vonden. De eigenaar is gearresteerd en zal volgens hft standrecht worden gevonnisd. Te Nautern in Stiermarken is een transport ondernemer aangehouden, daar men hem ver denkt ontplofbare stoffen te hebben bewaard en vervoerd. Zondagavond is in Klagenfurth voor het politiegebouw een amonietpatroon ontploft, waardoor materieele schade veroorzaakt werd Tegelijkertijd ontplofte voor het- gebouw van de landsregeering van Karinthe een bom, waar door ex pilaster werd beschadigd en een groot aantal vensterruiten werd vernield. Maandag morgen is voor het gebouw van het- landsge- recht te Klagenfürth een bom ontploft, die eveneens groote materieele schade heeft aan jericht. Ter zelfder tijd werd een bom gewor pen in den tuin van een pastorie. De bom ontplofte echter niet. Terechtstellingen verwacht. WEENEN, 24 Juli (D.N.B.) Dr. Karwinsky de Staats-secretaris voor veiligheid heeft mee gedeeld, dat de volgende ontplofbare stoffen zijn ingeleverd: 160 kilogram amoniet en dynamiet. 202 pak jes andere ontplofbare stoffen. 1150 patronen, 2300 gloeilonten, 621 meter lont, verder batte rijen enz Dr. Karwinsky zeide, dat de Nazis er nooit in zouden slagen de regeering klein te krijgen maar dat deze hen allen zou arresteeren en dat de vijanden der regeering de volle scherpte dei- wet zouden voelen In politieke kringen ziet men in deze uiting een voorspelling, dat nog deze week vele dood vonnissen zullen worden geveld. Op zoek naar Byrd. Speurtocht van expeditie-leden totnogtoe vergeefsch. Fatale picnic te Blaricum. Achtjarig jongetje thans overleden. AMSTERDAM. 24 Juli. Zooals wij hebben medegedeeld is Zondagmiddag te Blaricum. toen daar een Amsterdamsche familie aan het picniccen was. het toestel, warop de maaltijd werd bereid, uit elkaar gesprongen, warbij een 8-jarige jongen ernstige brandwonden op liep. Wij vernemen thans, dat het kind is overleden. Leden van de Zuddpool-expeditie van vice- admiraal Byrd zijn, naar Reuter uit New York verneemt, met een auto met rupsbanden op weg gegaan om Byrd af te halen van den meteorologischen waarnemingspost, welken hij sinds veir maanden alleen betrokken heeft. Zij hebben byrd's kamp dat door oranje vlaggen kenbaar zou zijn, tot nu toe echter niet kunnen terugvinden. LIJK TE DUIVENDRECHT OPGEHAALD DUIVENDRECHT. 24 Juli. Uit de Dijksloot, gelegen aan den Rijksstraatweg te Duiven- drecht, is h et lijk opgehaald van een naar schatting 55-jarigen man. De identiteit kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Dr. H. P. BERLAGE ERNSTIG ZIEK. Naar wij vernemen ligt de bekende archi tect Dr. H. P. Berlage in zijn woning te 's-Gravenhage ernstig ziek. Dr. Berlage dezen winter 78 jaar geworden. In het Britsche Hoogcrhuis heeft Lord Pou- souby zijn argwaan t.o.z. van de luchtmacht uitbreiding te kennen gegeven. pag. 4 Een naar Zwitserland gevluchte S. A.-man heeft sensationeels mcdedeclingen over den Rijksdagbrand gedaan. P3? Zeven Russische ingenieurs zijn onder beschul diging van hoogverraad gefusilleerd. Dag. 4 Bulgarije heeft de diplomatieke betrekkingen met Rusland hersteld. pag. 4 Het tekort op de rijksbegrooting 1935 is nog niet tc ramen. PaS- 3 De koningin en Prinses vertrekken Zaterdag a.s. naar Noorwegen. pag. 3 Het dorp Oudcnhorn is Maandag door een ern- stigen brand geteisterd. pag 3 Bij een brand in een borstclfabriek te Schie dam is groote materieele schade aangericht. pag 3 Frankrijk vermindert ons kolencontingent. pag. 1 B. en van Haarlem stellen den gemeente raad voor voor het Noorder- en Zuider Bui ten Spaarne een kadegeld te heffen. pag. 6 B. en W. van Haarlem stellen voor een aan tal woningen tc bouwen voor financieel zwakken. pag 6 pag 2 pag. 5 Vergadering van Provinciale Staten. Laatste berichten. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Dillinger. Pag- 1 Van onzen Londcnschen correspondent: In de Engelsche politiek. Broeiing in de Tory ge lederen. pag. 4 Helen: Heen..., en terug. T pag. 3 Langs de Straat. Ls. De overwinning van de stille straat. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 7 De legi es. Een nieuw tarief. B. en W. van Haarlem hebben aan den raad een nieuwe verordening op de leges voorge steld. Het trouwboekje. Tot heden werd het trouwboekje kosteloos gegeven. Dit. kost de gemeente, die er elk jaar ongeveer 900 uitgeeft, f 72. Nu willen B. en W. in het vervolgd f 0.30 per boekje vragen. Dan wordt er dus niet f 72 aan verloren, maar maar bijna f 200 aan verdiend. Bewijzen van Nederlanderschap Het tarief voor bewijzen van Nederlander schap wordt van f 2 op f 2.50 gebracht. Tarieven voor huwelijken. Deze worden als volgt voorgesteld: le klasse op Woensdag f lOO.— Ie klasse op andere dagen 150. 2e klasse op Woensdag 25.— 2e klasse op Donderdag 40.— 2e klasse op andere dagen 60. 3e klasse op Woensdag io.— 3e klasse op Donderdag 20 3e klassee op andere dagen 30 Verder zijn er natuurlijk nog de kostelooze huwelijken. Het water blijft wassen voor Warschau. De toestand kritiek. WARSCHAU. 24 Juli 'V. D Ruim 10 000 soldaten en burgers zijn ononderbroken aan het werk om de dreiging van het stijgende water zooveel mogelijk te keeren. Intusschen blijft het water in de Weichel voortdurend stijgen. In allerijl opgeworpen dijken bicden thans bescherming aan de voorsteden, doch zoowel deze nooddijken als do geweldige Szezucin-dijk. die het omliggende land meet beschermen, bliiken reeds te laag cn het water stroomt er reeds over heen. Gisteren bedekte het water in het lagere gedeelte van de Weich- sel reeds een onppervlakte van ongeveer vijf mijl breedte. Ailo steden beneden Warschau loopen gevaar. Vandaag zal blijken, of de maatregelen, die genomen zijn om Warschau zoo veel mogelijk te beschermen, voldoende zijn geweest om groote rampen te voorkomen. De eerstedeelnemers der Vierdaagsche op 't pad. OUD-ONDERSTAATSSECRETARIS UIT DE FASCISTISCHE PARTIJ GEZET (MILAAN. 24 Juli (V.DA De voormalige onderstaatssecretaris van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Leandro Arpinati. is uit de fascistische partij gestooten. Ter moti veering wordt bekend gemaakt, dat Arpinati bij verschillende gelegenheden een houding heeft vertona. die niet in overeenstemming is met de richtlijnen, welke de in de rijen der fascistische partij strijdenden moeten volgen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1