BINNENLAND bedenkt bet telkens weer... ook uit zijwegen komt verkeer. WOENSDAG 25 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 I Nederlandsche Mij. voor Havenwerken. Mijnwerkers worden ontslagen In verband met de vijfdaagsche werkweek. Nieuw werk in Turkije? De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders bijgewoond door 20 aandeel houders met 537 aandeelen .recht hebbende op het uitbrengen van 122 stemmen, keurde de jaarstukken met algemeene stemmen goed. Een der aandeelhouders verzoekt bij de be handeling van de balans de post Afschrijvin gen te verminderen en de dividenduitkeering te verhoogen van 3 pet. tot 5 pet. De voor zitter de heer Abram Muller wijst op een der bepalingen der statuten, volgens welke door het bestuur de grootte der afschrijvingen wordt vastgesteld. Een der andere aandeel houders vraagt op welke gronden een zoo groot bedrag voor afschrijvingen moet worden besteed, doch het zich daarna ontspinnende debat geeft geen opheldering. Nog wordt medegedeeld, dat de post van f 752.653 voor het grootste gedeelte bestaat uit het aandeel in de werken te Leixoes, dat vroe ger onder werken in uitvoering werd opge nomen. Daar deze in een aparte N.V. zijn on dergebracht en de nieuwe Wet op de N.V. voorschrijft, dat aandeelenbezit als Deelne mingen moet worden opgevoerd, is deze post zoo sterk toegenomen. Het belang in de Alge meene Beton Cie. maakt maar een klein ge deelte van het bedrag uit. Vervolgens wordt een vraag gesteld, aan gaande de opdracht tot het maken van plann nen voor den bouw en uitrusting van een marinehaven te Güldjük nabij Constantinopel in antwoord waarop wordt medegedeeld, dat het hier uitsluitend het maken van een pro ject betreft, waarvoor de hulp van Stork en de Heemaf is ingeroepen, omdat naast haven werken ook een volledige mechanische instal latie wordt verlangd. Met het maken van het project is een bedrag van 110.000 Turksche ponden gemoeid. De ingenieurs der maat schappij zijn reeds naar Turkije vertrokken. Onder dergelijke omstandigheden worden de kansen, dat de Ned. Mij. voor Havenwerken met de uitvoering van het werk belast wordt, gunstig geacht. De vergadreing wordt daarna gesloten. MINISTER DECKERS TE KOPENHAGEN GELAND. De watervliegtuigen G 2, G 4 en G 6. aan boord waarvan zich minister Deckers en zijn adjudant luitenant ter zee eerste klasse J. E. A. Post Uiterleer bevinden, welke Maandag morgen van het vliegkamp de Mok op Texel zijn gestart, zijn te 11.45 van Esbjerg ver trokken en te 14.15 uur te Kopenhagen ge arriveerd. HOOPVOLLER TOEKOMST HOLLAND SUMATRA TABAK MIJ. N.V. In de Maandag gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der Holland-Su matra Tabak Mij. N.V. werden het jaarverslag en de winst- en verliesrekening 1933 met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer J. G. van den Berg die aan de beurt van aftreden was als Commissaris der Ven nootschap werd bij acclamatie herkozen. De directeur deelde mede. dat dank zij de verbeteringen der rubberprijzen de Maat schappij meer draagkracht heeft gekregen van de tabaksmarkt of de Maatschappij betere jaren tegemoet gaat. De toekomst der Mij. laat zich hoopvoller aanzien dan de laatste jaren het geval is geweest. De 0. S. P. Op bedanken teruggekomen. De Fakkel deelt o.m. mede: Het Partijbestuur dat Zondag 22 Juli bij eenkwam stelde vast, dat de partijbestuurders J. de Kadt en S. Tas hun verklaring d.d. 17 Juli, waarin zij wegens tactische geschillen voor de partij hadden bedankt, hebben inge trokken en dit bedanken als een fout hebben erkend. Het Partijbestuur constateerde voorts dat de tactische geschillen van dien aard zijn dat een kaderbijeenkomst eind Augustus, hierover zal moeten beslissen. Een commissie bestaande uit F. van der Goes, J. de Kadt, S. Tas en Stien de Zeeuw zal deze conferentie voorbereiden. JONGEN DOOR EEN AUTO GEDOOD. Maandagavond is de 14-jarige J. v. d. Horst uit De Bilt, toen hij van een vrachtauto wilde springen, met het hofd onder de wielen van den wagen geraakt. De dood trad onmiddellijk in. Einde van een avontuurlijke loopbaan. Internationaal oplichter staat te Rotterdam terecht. Wegens diefstal heeft de internationale avonturier P. J.. zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Rotterdam, zich voor de Vacanbiekamer van de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad. Aan verdachte wordt ten laste gelegd, dat hij op 5 Maart 1933 ten nadeele van een hotelhouder, bij wien J. zijn intrede had ge nomen. een bedrag van duizend gulden had weggenomen. Verdachte bekende thans het ten laste ge legde. Hij zeide, het geld voor zijn levens onderhoud te hebben gebruikt. Na het verhoor van don hotelhouder, die de vermissing pas den volgenden dag had ge merkt. teen verdachte reeds naar Amerika vertrokken was, gaf de inspecteur van politie G. W. Beekman een uitvoerig relaas van ver- dachte's levensloop. Het O.M. wees in zijn requisitoir op het feit. dat verdachte reeds op negentien-jarigen leeftijd driemaal wegens oplichting was ver oordeeld. De Offiicer van Justitie eischte ten slotte acht maanden gevangenisstraf. De verdediger bracht in zijn pleidooi naar voren, dat verdachte veelu berouw heeft ge toond. Het vonnis werd daarop bepaald op 31 Juli. Naar wij vernemen heeft de directie van de Oranje Nassau Mijnen in verband met den aandrang, uitgeoefend om te komen tot een werkweek van vijf dagen, het voornemen om met ingang van 1 September a.s. 350 mijnwer kers op de Oranje Nassau Mijn IV te ontslaan. Tevens ligt het in de bedoeling van genoemde directie om de salarissen der beambten met ingang van 1 September a.s. met drie procent te verlagen. Het conflict op de Domaniale mijn en de Willem-Sophia. Na gezamenlijk overleg hebben de vier mijn werkers organisaties den directies van de Do maniale Mijn en de Willem-Sophia bericht, dat door geen der mïjnwerkersbonden een af zonderlijke loonovereenkomst voor één of meer mijnondernemingen kan worden aangenomen. Ook drie procent loons verlaging bij deze mijnen Minister sfeenberghe heeft namens den mi nister-president de directies van de Domaniale Mijn Maatschapij en de N.V. Steenkolen Mijn Willem Sophia ontvangen, ten einde kennis te nemen van haar standpunt in het hangende loonconflict. De regeering erkende de bijzon dere moeilijkheden, waarin deze mijnen ver- keeren. Nochtans verzocht minister Steen- berghe namens de regeering beiden mijnonder nemingen op dit oogenblik genoegen te nemen met een loonsverlaging van drie procent ge durende drie maanden, van l Augustus af. De directies der betreffende mijnonderne mingen verklaarden zich bereid aan dit verzoek van de regeering te voldoen. Zij wezen er ech ter op, dat zij, gezien de zeer ongunstige om standigheden, waarin de mijnindustrie ver keert binnen twee maanden het geheele vraag stuk opnieuw onder het oog zullen moeten zien. Verdacht van opruiing. Redacteur van communistisch blad in arrest. Ongeveer twee weken geleden is te Assen een inval gedaan in een drukkerij aldaar, waar een communistisch weekblad „De Echo van het Noorden" werd gedrukt. De geheele oplaag van het die week verschijnende nummer als mede de kopij werd in beslag genomen. Het blad wordt alleen in Assen gedrukt. De re dacteur woonde in Groningen en de versprei ding vindt ook plaats van Groningen uit. In verband hiermede is te Groningen aange houden de 23-jarige B. de J„ die het hoofd artikel in het bewuste nummer had geschre ven. In dat artikel werden de onlusten te Amsterdam verheerlijkt en ten voorbeeld ge steld. Bovendien was De J. degene in wiens opdracht de drukker werkte. Deze verdachte had ook de geheele courant in elkaar gezet, Hij wordt als verdacht van poging tot op ruiing ter beschikking van de justitie ge steld. DE OPERETTE-DIRIGENT PROF. GOETZE OVERLEDEN. AMSTERDAM. 24 Juli. In den afgeloopen nacht is alhier in den ouderdom van 74 jaar overleden de componist prof. Franz Goetze, een bekend muziekleeraar, die in vroeger jaren de operettes dirigeerde in het Rembrandt- theater en in Flora. De teraardebestelling heeft plaats Donderdagmorgen 10 uur op Zorg vlied, De sabotage op de Nautilus. Een schepeling gearresteerd. Het onderzoek naar eventueele sabotage op de Nautiius duurt voort. Thans is een marine schepeling gearresteerd, die ervan wordt ver dacht de smeerolie te hebben verontreinigd. ONTSLAGKWESTIE VAN EEN WERKMAN. Gemeente Amsterdam in hooger beroep. Naar wij vernemen is de gemeente Amster dam inzake de bekende ontslagkwestie van der Waay in hooger beroep gegaan bij den Centralen Raad van Beroep. Van der Waay. werkman bij de gemeente gasfabrieken te Amsterdam, was door de ge meente ontslagen wegens ongeschiktheid, De Raad van beroep had de gemeente in het ongelijk gesteld en het ontslag ongegrond ver klaard Evenals in eerste instantie zal Mr, Wilh, Loeb voor van der Waay optreden bij de behandeling voor den Centralen Raad. Amsterdamsche autodieven in arrest. Wagen voor 25.verkocht. De Amsterdamsche politie heeft drie auto dieven gearresteerd, die op 1 Juli 1.1. aan de Ceintuurbaan te Amsterdam een wagen sta len. welke daar eenigen tijd onbeheerd had gestaan. Het geheele gezelschap bestaande uit vier oude bekenden van de politie, vertrok met den auto naar Den Haag, waar de auto aan een kleinen zakenman werd verkocht voor de somma van.f 25. Voor dit bedrag ontving de kooper een keu rige kwitantie, die hij later aan de politie kon overleggen. Kort na den diefstal werd het signalement van den wagen door middel van de politieradio omgeroepen, waarna de Haagsche politie den gestolen auto vrij spoedig terugvond en in be slag nam. Naar den vierden dader wordt nog gezocht. De nieuwe Verkeersregeling. Ongewenschte vreemdelingen Duitsche heelster voor de rechtbank. Een Duitsche vrouw, afkomstig uit Aken, had zich te verantwoorden voor de vacantie- kamer der rechtbank te Amsterdam. Aan de vrouw waren twee gevallen van heling, subs, schuldheiing ten laste gelegd. De vrouw leefde in Rotterdam samen met een vreemdeling, die zich Risto Dokte of ook wel Richard Orloff noemt. Het tweetal ver huisde naar Amsterdam, waar het zijn intrek nam in een persceel in de Van Woustraat. Op Donderdag 29 Maart vervoegden zich twee rechercheurs van den Vreemdelingen dienst aan de woning om een onderzoek naar de passen in te stellen. De rechercheurs waren gewaarschuwd, dat hun werk niet ongevaar lijk zou zijn. Orloff stond ongunstig bekend en zou waarschijnlijk in het bezit zijn van vuurwapenen. Inderdaad bleek de vrouw een geladen re volver bij zich te dragen, ook werd een tasch met kostbaarheden bij haar gevonden. Het bleek dat zij in het bezit was van een kost baar paarlensnoer en een hanger met diaman ten. Voorts ontdekten de rechercheurs nog een bedrag van ruim f 150. Kostbaarheden en geld waren afkomstig van een serie inbraken door Dokic te Rotterdam gepleegd. De man werd onlangs te Rotterdam tot -drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal, meermalen gepleegd. Te Rot terdam had hij zich ten onrechte uitgegeven voor Joodsche vluchteling, later bleek dat hij geen Jood was. Door tusschenkomst van het Comité had hij onderdak gekregen. Zijn verblijf :n Nederland had hij „benut" om inbraken te plegen. De man werd in deze zaak als getuige ge hoord, hij ontkende de kostbaarheden te heb ben gestolen, hij had ze „gekocht". Waar en van wien kon hij echter niet duidelijk weer geven. De verdachte hield haar onschuld vol. Dokic had haar gevraagd de kostbaarheden, het geld en de revolver een paar dagen voor hem te bewaren. Daar een der hoofdgetuigen niet was ver schenen werd de behandeling van de zaak ge schorst tot 21 September. Vervolgens hacl zich de juwelder H. Dr. te Amsterdam te verantwoorden wegens schuld heling. Bij hem was een groot aantal platina en gouden voorwerpen gevonden, eveneens afkomstig van diefstallen door Dokic gepleegd te Rotterdam. Ook deze zaak werd aangehouden en wel tot 19 October a.s. MOTORRIJDER GEDOOD. Een 28-jarig ingenieur uit Ned. Oost-ïndië, die met verlof ten huize van zijn ouders te Bussum vertoefde, is met zijn motor nabij Voorthuizen tegen een boom gereden en ge dood. Een 22-jarige juffrouw u:t Deventer, die op de duo zat, werd levensgevaarlijk gewond. DE FEDERATIE GAAT NIET FAILLIET. Aanvrage ingetrokken. Op 3 Juli is voor het Gerechtshof te Am sterdam het appèl behandeld van de fail lissementsaanvrage. welke door drie oud bestuurders was ingediend tegen den Neder - landschen Federatieven Bond van personeel in Openbaren Dienst. Het Hof heeft toen de federatie in de gelegenheid gesteld om ter garantie van de vorderingen het bedrag daar van vast te zetten, in welk geval de aan leiding voor het faillissement der federatie zou zijn komen te vervallen. Aangezien inmiddels de Federatie aan de gestelde voorwaarde heeft voldaan, is de faillissementsaanvrage inge trokken. Probleem voor de Justitie. Het drama op den Achter burgwal te Amsterdam. Twee zaken worden aanhangig gemaakt. Naar wij vernemen zou de man. die Zon dagavond bij zijn arrestatie door twee agen ten in zijn woning aan den O. Z. Achterburg wal te Amsterdam door een schot in het hoofd werd getroffen, heden het Binnengasthuis ver laten. Wij vernemen verder, dat bij de Justitie twee zaken aanhangig zullen worden ge maakt: een van de beide agenten ter zake van beleediging door M. en poging tot dood slag door middel van een bloempot, die naar hun overtuiging door M. uit het venster is geworpen, ierwij! aan den anderen kant een klacht van M. zal worden doorgegeven, die een der agenten van poging tot doodslag beschul digt, omdat hij door een revolverschot werd getroffen, zonder dat naar zijn meening tot schieten eenige noodzaak bestond. Voor de justitie is met dat al de moeilijke taak weggelegd klaarheid in deze zaak te bren gen. Bij haar onderzoek ziet zij zich. wat de kwestie van de bloempot betreft, tegenover twee verschillende lezingen geplaatst. Volgens de eene lezing is de bloempot- door den hond van M. in een dartele bui uit het venster gestooten; volgens de andere moet M. zelf den bloempot uit het venster geworpen hebben, daar men gezien zou hebben, dat hij zijn arm naar buiten heeft gestoken. Dinsdag zijn ter plmtw in verband met het onderzoek, eenige foto's gemaakt. SPOORBOOMEN VERGETEN NEER TE LATEN. Wielrijder door den trein gedood. Seinwachter bemerkt te laat zijn vergissing. De onachtzaamheid van den seinwachter van blokpost 75 op de spoorlijn WeertRoer mond, die verzuimd had de spoorboomen ter plaatse neer te laten, heeft net leven gekost van een 52-pangcn wielrijder, die op net oogenblik, dat hij den overweg, welke gele gen is in den drukken Rijksstraatweg aldaar, passeerde, werd gegrepen door den met een vaart van 60 a 70 K.M. voorbljsulzenden sneltrein no. 87, AmsterdamMaastricht, welke om 15.44 uur van het station Weert was vertrokken. Omtrent dit ernstige ongeluk, dat doet den ken aan dat van denzelfden aard te Blerik. waar men ook vergeten had de spoorboomen te sluiten, vernemen wij, dat de dienstdoende seinwachter, toen hij 't sein voor veilig door kreeg. in de veronderstelling heeft verkeerd dat hij de boomen had neergelaten. Toen het ongeluk gebeurde, bevond hij zich in het vlak bij den overweg gelegen seinhuisje, waar hij rustig de komst van den trein had zitten af wachten. Op het laatste oogenblik viel zijn blik op den overweg en tot zijn groote ont zetting constateerde hij toen zijn verzuim. Het was toen echter reeds te laat. want op hetzelfde moment, toen ce trein nog maar enkele meters van de plek verwijderd was. stak een drietal wielrijders, komende uit de richting Roermond de rails over. Zij reden achter elkaar en een dame, die voorop reed kon nog net veilig wegkomen. De achter haar rijdende fietser, de 52-jarige handelaar M. H Trienekens uit Heitnuizen werd in de lin kerzijde door het voorste gedeelte van de locomotief gegrepen. Het slachtoffer werd onmiddellijk weggeslingerd en tegen het langs de spoorbaan staande hekwerk gesmakt. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. De machinist van den trein heeft, toen hij be merkte wat er gebeurd was. dadelijk gestopt. De trein was toen vijftig meter doorgereden. Na eenige minuten oponthoud heeft de trein de reis voortgezet. De derde wielrijder kwam er gelukkig goed af. Hij kon nog juist bijtijds van zijn fiets springen. Onmiddellijk na het gebeurde heeft de po litie van Weert een onderzoek ingesteld. De seinwachter is buiten dienst gesteld in afwachting van de nader te nemen maatre gelen. Zooals te begrijpen is was de man door het voorval geheel overstuur. Hij was van Dinsdagochtend zes uur in dienst en zou juist na het passeeren van den sneltrein worden afgelost. Hij is veertig jaar oud en is reeds twintig Jaar bij de spoorwegen in dienst en kan bogen op een blanco strafregister. Zooals gezegd heeft hij zijn nalatigheid pas op het laatste moment ontdekt. De opzichter van het station Weert heeft mede ter plaat se de zaak in onderzoek. Omtrent het uitzicht op de spoorbaan kan worden gemeld, dat dit voor wat betreft het spoorwegverkeer vanuit de richting Weert geheel is belemmerd door het seinhuis, het woonhuis van den seinwachter en een paar boomen. De wielrijders hebben dus den trein onmogelijk kunnen zien aankomen. De trei nen. die uit de tegenovergestelde richting ko men. kan men van den weg af wel zien nade ren. Het gedeelte, waar de overweg zich be vindt. behoort tot de z.g Trumpert. Het ver keer op der. Rijksstraatweg, was op het mo ment van het gebeurde, gelukkig niet zeer druk. Het groepje fietsers werd op ongeveer vijftig meter afstand door een vierde wielrij der gevolg. De heer en de dame, die aan het ongeluk ontsnapt zijn en die in eikaars ge zelschap verkeerden, waren, zooals men be grijpen kan, geheel van streek. De reis van de Koningin. Slecht middel om uit moeilijkheden te komen. Diefstal van een auto. Een 27-jarige winkelier te Amsterdam woon achtig zat in geldnood: zijn winkel ging verre van goed en bovendien had hij nog trouwplan nen. Vergeefs had hij een beroep gedaan op „Liefdadigheid naar Vermogen". Een vriend wist echter raad. deze stelde hem voor een auto te stelen, te verkoopen en de opbrengst samen te deelen. In den Zaterdagnacht van 21 op 22 April werd het plan uitgevoerd. Het tweetal had niet veel geluk, zij werden gearresteerd voor ce auto verkocht was. Dinsdag had de winkelier zich te verantwoor den voor de vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank. Hij legde een volledige bekentenis af. De Officier van Justitie requireerde een ge vangenisstraf van zes maanden tegen den man. Vervolgens stond een vriend van den win kelier terecht. Do los-werkman D v. d. W had zich wegens poging tot heling te verantwoor den. Hij ontkende alles, ofschoon hij voor den rechter-commissaris een bekentenis had af gelegd. De Officier requireerde wegens poging tot heling een gevangenisstraf van één jaar en vijf maanden. VERMISTE KOTTER WEER TERECHT. Maandag hebben wij gemeld, dat er onge rustheid bestand omtrent het uiblijven van den Nederlandschen kotter „Kapoeas" die Donderdag j.l. van Cowes op Wight naar IJmuiden wsa vertrokken. Aan boord be vonden zich de hceren H. C. N. Munning Schmidt uit Hilversum en J Groenhout eveneens uit Hilversum. De ..Kapoeas" is Dinsdagmiddag in de tweede visschershaver. van Scheveningen binnengeloopen. Er had geen enkele reden tot ongerust bestaan, daar het schip alleen door windstilste wat langer was uitgebleven. Inrichting van dc „Tanimbar" wordt niel veranderd. Naar wij vernemen zal de „Tanimbar" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", aan bcord van welk schip H. M. de Koningin en H K. H. Prinses Juliana zich naar Ulvlk In de Hardanger-fiord (Noorwegen) zullen begeven. Zaterdagmiddag te 12 uur van de Javakade te Amsterdam vertrekken. De ..Tanimbaris een vrachtschip met passagiers-accomodatie: het meet 8170 bruto register ton en behoort tot de z g. T-klasse De leeftijd van het schip bedraagt bijna 4 Jaar. Op uitdrukkelijken wensch van de Koningin worden aan boord voor deze reis geen veran deringen aangebracht, terwijl de gewone scheepsvoeding zal worden gebruikt. Naar alle waarschijnlijkheid zal het doel van de reis Maandag bij daglicht worden bereikt. Zoocira de Koningin en de Prinses de „Tanknbar" met het klein gevolg, dat de reis medemaakt. zal hebben verlaten, zal het schip koers zetten naar Hamburg, waar een gedeelte van de la ding. die het nog van zijn jongste reis in de ruimen heeft, zal worden gelost. In gezelschap van eenige directeuren van de Maatschappij ..Nederland" hebben Dinsdag enkele leden van de hofhouding dc verschillende hutten aan boord van de „Tanimbar" geïnspecteerd. HANDELSAGENT VERDUISTERT GELDEN VAN ZIJN PATROON. Een handelsagent te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan van verduistering van een bedrag van f 417,10. Wij vernemen hier omtrent nader dat een vertegenwoordiger van den handelsagent te Amsterdam en in verschil lende gedeelten van het land bij klanten van zijn patroon gelden heeft geïnd, zonder deze af te dragen. De man is vermoedelijk te Hil- legersberg woonachtig. i 25 JAAR MODE-VAKSCHOOL-VEREENIGING. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Mode-Vakschool-Verceniging is Dins dagmiddag ten huize van de presidente der vereeniglng mevrouw Danckaerts. Piet Hein- straat 103. een receptie gehouden, die door zeer veel leerlingen, oud-leerlingen en belangstel lenden werd bezocht. Mevrouw Krijtenburg, directrice van de modevakschool dezer vereeniging. te Sneek, voerde namens de uit de leeraressen der ver- schilende scholen gevormde feestcommissie het woord. Op het graf van den heer Danckaerts is een krans neergelegd als hulde voor hetgeen hij voor het bereiken van het doel der vereeniging heeft bijgedragen. Thans, na 25 jaar. zijn er reeds 75 a80 scholen in verschillende plaatsen van ons land en 15 a 20 in Ned. Indië door de vereeniging gesticht. Onder applaus werden aan mevrouw Dan ckaerts. die na den dood van haar echtgenoot als presidente het werk heeft voortgezet, een hanglamp en een theemeubel aangeboden. Tenslotte bood mevr. Krijtenburg aan mevr. Danckaerts een oorkonde, bevattende de na men van hen. die aan de cadeaux hebben bij gedragen. aan. Van minister Marchant was een gelukstele gram ontvangen. Hij was verhinderd persoon lijk aanwezig te zijn. Ned. Ind. Escompto Mij. Kapitaal van 40 tot f 13.5 millioen gereduceerd Reorganisatie-voorstel. In 't jaarverslag van de Ned.-Ind. Escomp to Mij. zegt de directie, dat het tijdstip is ge komen tot een aanpassing van balans en be drijf aan de werkelijkheid. De thans voorgelegde balans is het resultaat van een nauwgezette her-waardeering der activa, waarbij de mogelijkheid Lot verdere daling tot een stabiliteitsniveau niet is voor bijgezien. De hoogst onzekere factor, gelegen in de toekomst der suikerindustrie, is voor de ba lans van de Ned.-Ind. Escompto Mij. van geen rechtstreeksche bctcekenis. Met de vermindering van de stillhaltevorde- ringen is in het loopende jaar voortgegaan De boekwaarde van het restant der belangen hierbij bedroeg op ultimo Juni 1934 2.533.706. De mij. heeft geen vorderingen op andere landen met een beperkt betalingsverkeer. In het verslagjaar is de liquiditeit aanzien lijk verbeterd. He: niveau, dat op ultimo December 1933 is bereikt is sedertdien gehandhaafd gebleven, niettegenstaande een verdere vermindering van verplichtingen aan derden. De directie is er van overtuigd, dat de ba- lanswaardeeringen als veilig kunnen worden aangenomen, welke overtuiging gebaseerd is op de conservatieve wijze waarop alle activa getaxeerd zijn en op de bijzondere veiligheids marge voor onverwachte teleurstellingen, welke daarbij in acht is genomen. In verband met de aanpassing van 't bedrijf aan de gewijzigde omstandigheden zijn reeds verschillende maatregelen getroffen als net sluiten van kleinere agentschappen, inkrim ping van den staf en verlaging van salarissen en onkosten. Op verdere versobering is men bedacht. De directie acht zich niet gerechtigd In het huidige overgangsstadium tot het doen van stellige uitspraken omtrent winstmogelijk heden die zich na voltooiing van de bedrijfs- reorganisatie zullen voordoen. Niettemin kan de verwachting worden uitgesproken dal eer lang over het verkleinde kapitaal een matig dividend zal kunnen worden uitgekeerd. Indien de algemeene vergadering zich veree- nigt met de reconstructlevoorstellen van het bestuur zal het uitgegeven aandeelen-kapitaal dat ultimo December 1932 40.000.000 bedroeg verminderd worden tot nominaal 33.750.000, door intrekking van nominaal 6.250.000 aan ingekochte aandeelen. terwijl op het aldus ge reduceerde kapitaal 60 procent zal wroden af geschreven tot dekking van geleden en te ver wachten verliezen, waarna als uitgegeven ka pitaal nominaal f 13.500.000 resteert. De voorgestelde mutaties zijn in dc balans verwerkt, hierbij vooruiïloopende op dc beslui ten in de algemeene vergadering te nemen en op de bewilliging van de daardoor noodzake lijk gewaakte wijziging der statuten. De directie is voornemens om zoodra de be williging op de statutenwijziging is verkregen de oude aandeelen inwisselbaar te stellen tegen opnieuw uit te geven aandeelen aan toonder ad nominaal ƒ200.zoodat voor elke f500. nominaal aan oorspronkelijk kapitaal een nieuw aandeel ad f 200.— in de plaats treedt. De bestaande kwart-aandeelen ad nominaai 250 kunnen worden omgewisseld in nieuwe onder-aandeelen ten bedragen van nominaal In de toelichting op de winst- en verlies rekening wordt medegedeeld dat de vermin dering van baten, welke reeds in het vorig verslag werd gesignaleerd, uit interest en pro- visiez zich in het afgeloopen jaar voortzette. Ter gedeeltelijke dekking van het totaal ad 28.507.444 wordt voorgesteld dc bedrijfswinst over 1933 ad 1.464 378 aan te wenden, be nevens het voordeelig verschil ontstaan door de intrekking voor f 2.466.302 ingekochte nominale bedrag van 6.250.000 aan eigen aan deelen ad 3.783.697 en van de statutaire reserve 3.009.367. of totaal f 8.257.444. terwijl het restant ad 20.250 000 kan worden aan gezuiverd door afschrijving van 60 procent op het overgebleven ao.ndeelenkapitaal ad nom. 33.750.000,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5