U#t. Biiêaêéikstê De Haarlemsche schuldenlast. Een ventverbod te Haarlem Het Haarlemsche Gemeentepersoneel. 52e Jaargang No. 15670 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 26 Juli 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.72'/2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIcN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame* ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.». Idem Yoor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 Juli. De Moord op Doll fuss. In de geheele wereld is ontzetting gewekt door den moord op den Oostenrijkschen bondskanselier dr. Dollfuss. Dat de nationaal- socialistische oppositie tegen de regeering tot een dergelijke poging-tot-staatsgreep zou overgaan als thans geschied is. had men on danks de voortdurende misdadige aanslagen in Oostenrijk niet verwacht. Dollfuss zelf zag dit gevaar kennelijk evenmin. Nadat hij ge durende ruim twee jaar in dezen vuurhaard van Europa het bewind had uitgeoefend moet zijn waakzaamheid een oogenblik verslapt zijn. Het schijnt onbegrijpelijk dat in dagen ais deze de Bondskanselarij op de Ballhaus- platz niet beter bewaakt was zoodat de auto's vol nationaal-socialisten vermomd in Heim- wehr-uniformen er zoomaar binnen konden rijden. Zélfs nadat kort tevoren de waar schuwing was gegeven dat een complot In voorbereiding was Er zijn gruwelijke bijzonderheden omtrent dit einde van den Oostenrijkschen bondskan selier. Men heeft hem medische hulp en gees telijken bijstand geweigerd, toen hij lag te sterven! Tot welke diepten van babarisme zijn lieden, die dergelijke dingen op hun geweten nemen, afgezakten dat in een der oud ste centra van de Europeesche beschaving, al thans van datgene wat daarvoor tegenwoor dig nog doorgaat! De ontzetting, door dezen laf f en moord ge wekt ik zeg laffe moord, omdat er inder daad niet den geringsten moed in het spel is als men met een bende gewapende desperado's een onverdedigd gebouw binnendringt en een ongewapend man neerschiet wordt ver hoogd door historische associaties. Het is nauwelijks twintig jaar geleden dat de moord op clen Oostenrijkschen troonopvolger, aarts hertog Franz Ferdinand, den helschen Euro- peeschen oorlog ontketende onder welks ont zettende gevolgen de wereld nog steeds lijdt. Toen vertoefde de Duitsche keizer met zijn jacht in de Noorschp wateren. Enkele dagen geleden werd bekend gemaakt, dat de Duit sche rijkskanselier Hitier zich aan boord van een oorlogsschip eveneens naar „de Noorsche wateren" zou begeven om vacantie te houden. Hij is evenwel de rust, na zijn jongste hel dendaden blijkbaar vereischt, in Beieren gaan nemen. Dit laatste vindt men ook verdacht. Ja, wat is er n i e t verdacht in de Duitsche connecties met de Oostenrijksche gebeurtenissen? Maar het bewijs dat de Duitsche regeering den staatsgreep en den moord op Dollfuss heeft voorbereid, of er medeplichtig aan is, ont breekt. Dat de Duitsche gezant bemiddeld heeft ten bate van de plegers van den aan slag, dat in Duitschland berichten zijn ver schenen omtrent „het Oostenrijksche volk, dat zich van zijn onderdrukkers bevrijd had", toen men dacht dat de staatsgreep der Nazi's gelukt washm ja. Die gezant is nu door Berlijn ontslagen. Dollfuss is vermoord, maar de staatsgreep Is mislukt. 'Schuschnigg trad gisteren als plaatsver vangend bondskanselier op. Thans schijnt de inmiddels teruggekeerde vice-kanselier. vorst Starhemberg, het bewind te voeren. Hij heeft al de mobilisatie van 300.000 man aangekon digd. De Kabinetsraad heeft dr..Rintelen, den Oostenrijkschen gezant in Rome, vanmorgen laten arresteeren en die heeft al een mislukte poging tot zelfmoord gedaan. Hij is alleen ge wond, maar niet in levensgevaar. Hij, die dooi de Nazi's gisteren als de nieuwe regeeringslei- der geproclameerd werd toen zij het Ravag- radio-station bezet hadden de mededeeling klonk ook in ons redactiebureau, omdat wij door een wonderlijk toeval juist naar dat station luisterden moet dus inderdaad in het complot betrokken zijn geweest. Een stroom van berichten en commentaren, die alle de hevige opwinding toonen die de Oostenrijksche gebeurtenissen in Europa heb ben gewekt, komt vandaag binnen. Opnieuw, evenals na de gebeurtenissen van den 30sten Juni in Duitschland, maken wij reserve. Juist de heerschende opwinding noopt tot koel en critisch oordeelen. Het is gemakkelijk zich door sensaties te laten meeslepen en veel moeilijker er het hoofd koel bij te houden. Onmiddellijk oorlogsgevaar leveren deze Oostenrijksche gebeurtenissen zeer zeker niet op. In Italië kan men zich woedend maken, hetgeenl volstrekt niet onbegrijpelijk is. maar dat beteekent volstrekt geen Duitsch-Italiaan- schen oorlog. Veel waarschijnlijker is een on middellijk optreden van den Vo/kenbond, on der aandrang van verscheidene zijner leden. Dat is niet sensationeel, maar wij mogen van daag opnieuw dankbaar ziin dat er een Vol kenbond is. die ondanks al zijn tekortkomin gen al ettelijke conflicten heeft voorkomen. Laat daar maar eens opnieuw aan herinnerd worden Het gevaarlijke in de gansche historie schuilt in de raadselachtigheid van de Duitsche positie Er is geen absoluut bewijs dat de Duitsche re geering in dezen staatsgreep de hand heeft gehad, maar wel is er zekerheid dat men in Duitschland voortdurend de belangen der Oostenrijksche Nazi's heeft bevorderd, en het ongehoorde optreden van den Duitschen ge zant heeft dat nog eens extra bevestigd. Waarom is Duitschland zich hardnekkig aan het Oostenrijksche avontuur blijven vastklam pen? Waarvoor had het dat noodig.? Hoe is in wezen de huidige interne toe stand in Duitschland? Wat staat daar voor de deur. ais al de middelen der propaganda zullen zijn uitgeput en de'nieuwe economische Ineenstorting een feit wordt? Do mislukking van den staatsgreep in Oos tenrijk waarborgt, dat Oostenrijk een onaf hankelijke republiek zal blijven. Het heeft trouwens Italië. Frankrijk en Engeland.. ja eigenlijk alle mogendheden achter zich. Duitschland staat alleen. Zal het nog bijtijcis van de dwalingen zijns weegs terugkeeren? Pavilion Riche - Zandvoort. Vanaf ZATERDAG 28 JULI: THé DINER et SOIRéE DANSANTE. DANSMUZIEK door ons nieuw orkest. THE HAROLDS BAND. Vervolgens optreden van het phenomenale danscouple DORRIS AND DASSY in hun origineele Parijsche Apachendansen. Vrij entrée - Surprises - Cotillons. Lage consumptieprijzen. (Adv. Ingez. Med.) Dan schijnt dat moment nu wel zéér nabij te moeten zijn. Voor Europa, en voor ons land niet het minst. is het te hopen dat Duitschland ten snelste nieuwe samenwer king met de andere mogendheden zoekt en een beroep doet op de hulp der anderen. Mis schien is er nog hoop op. R. P. Dr. Dollfuss tijdens een van zijn vele diploma tieke reizen, welke hij per vliegtuig ondernam. Oostenrijksche nationaal socialisten hebben gisteren de bondskanselarij overvallen en dr. Dollfuss vermoord. Fey en Karwinsky werden als gijzelaars vastgehouden. Ook het omroepgebouw was korten tijd in han den der rebellen. De regeering is de situatie meester geworden. pag. 3, 2 en 1 Francois Coty overleden. pag. 2 Verslag van de vergadering van den Haar- lemschen gemeenteraad. Conversie van geld leeningen. De salarisvoorstellen van B. en W. aangenomen. Een ventverbod. pag. i Verslag van de zitting van Provinciale Staten. pag. 2 Gisteren is te Ouddorp een blazer uit elkaar gevlogen: drie personen zijn erbij om het leven gekomen. pag. 4 De aardewerkimport in Indië is gecontingen- teerd in verband met de oprichting van een Japanschc vereeniging. pag. 4 Bloedige twist tusschen man en vrouw te Am sterdam. pag. 4 De leden der commissïe-Menko en Eccer kecren naar ons land terug. Dag. 4 Het oordeel der Zaangemeenten gevraagd over de kwestie der samenvoeging. pag. 4 De Chicago Tribune contra dr. Goebbels. pag. 11 K. F. C. wint van Willem II. pag 7 Laatste berichten. pag. 10 ARTIKELEN. ENZ R. P.: De moord op Dollfuss. pag. 1 Van onzen Wecnsehen correspondent: De ter reur in Oostenrijk duurt voort. pag. 2 J. H. de Bois: Expeditie kunstzaal Reeker. pag. 8 W. van der Tak: Het buitenlandsche boek van deze maand. pag. 8 Damrubriek. pag. 8 Sport in 't kort. pag. 7 Voor de Vrouw. pag. 4 A pCt. leeningen omgezet in 4 pCt. Rentelast met f ÏOO.OOO.- verminderd. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woens dagmiddag weer een belangrijk bedrag aan 4 1/2 pet. geldleeningen geconverteerd in 4 pet. leeningen. Afgelost werd het restant der 4 12 pet. lee ningen 1917 en 1926, waartegenover aange gaan werd een nieuwe 4 pet. geldleening groot f 6.283.000 met de Incassobank, de Ned. Handel Maatschappij. Mees en Zonen, de Twentsche Bank de Ned. Indische Handels bank en Lippmann Rosenthal. Tevens werd besloten tot aflossing van de 4 1/2 pet. leeningen aangegaan met de Rijks- oostspaarbank. den Post cheque- en giro dienst en de Rijksfondsen, terwijl een nieuwe leening werd aangegaan van f 13.371.000 ren tende 4 pet. Deze leening is op onderhand- sche schuldbekentenis. Tenslotte werd een 4 pet. leening aange gaan van 388.000 met de pensioenfondsen van de Philipsfabrieken. Ook deze leening is op onderhandsche schuldbekentenis. In totaal werden dus 4 1'2 pet, leeningen tot een bedrag van 20 millioen gulden omge zet in 4 pet. leeningen. In de zitting van 3 Juli werd reeds een be drag van f 6.950.0C0 4 12 pet. leeningen In 4 pet, leeningen geconverteerd. Bij elkaar dus f 27.000.000. Dit beteekent yoor de gemeente Haarlem een verlaging van jaarlijksche rentelasten van bruto f 135.000. Wij vernemen dat alleen nog eenige kleine leeningen loopen tegen meer dan 4 pet. Op het totaal heeft dit evenwel zeer weinig te beteekenen. Bijna de geheele Haarlemsche schuldenlast is nu omgezet in 4 pet. leenin gen B. en W. verleenen de ontheffing. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woens dagmiddag zonder stemming aangenomen het voorstel van B. en W. om een ventverbod in te voeren. In het vervolg zullen B. en W. bevoegd zijn om van dit verbod ontheffing te verleenen. waardoor het college het in de hand zal heb ben om op te treden tegen overlast van het publiek en al te veel concurrentie van de venters aan den gevestigden handel. DANCING „GROOT BADHUIS" ZANDVOORT STERK VERLAAGDE CONSUMPTIE.PRIJZEN ALBERT'S DANS ORKEST (Adv. Ingez. Med.) Salaris-voorstellen van B. en W. aangenomen. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woens dagmiddag zeer langdurig gediscussieerd over het voorstel van B. en W. tot wijziging van de salarissen en loonen van het gemeenteper soneel. Men weet, dat B. en W. dit voorstel in het Georganiseerd Overleg aanhangig ge maakt hadden in verband met den wensch der regeering om de salarissen van het ge meentepersoneel in overeenstemming te brengen met de salarissen en loonen van het rijkspersoneel. In het Georganiseerd Overleg is over dit voorstel overeenstemming bereikt. De heer Joosten (S.D.A.P.) had eenige amendementen ingediend die tot strekking hadden om de loonen en salarissen der minst- bezoldigde ambtenaren en arbeiders te ver- hoogen. Deze amendementen verkregen slechts drie stemmen «de voorsteller en de communisten). De soc -democratische raadsfractie stelde zich evenals de andere partijen op hot standpunt dat het resultaat van het Overleg aanvaard moet worden. Het voorstel van B. en W. werd met 5 stemmen tegen aangenomen. Bij het debat bleek, dat de bedoeling van een overgangsartikel is om te maken, dat het tegenwoordige personeel dor gemeente niet meer dan l'j pCt. in loonontvangst achteruit zal gaan. Die 1 1 2 pCt. zijn bij de wet voor geschreven. omdat het verhaal der pensioen premie met 112 pCt. verhoogd is. Alleen als er dus nieuw personeel wordt aangesteld zal dit vallen onder de nieuwe salarisregcling. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat B. en W. de verwacht)n g hebben, dat d-ize nieuwe verordening met inbegrip van do over- gar.gbepaling door Ged. Staten en de Kroon zullen worden goedgekeurd. Eenige zekerheid daaromtrent is er even wel niet. De toestand in Oostenrijk. Starhemberg mobiliseert 300.000 man Heimwehr. Reeds veertig nationaal-socialisten terechtgesteld Zelfmoordpoging van Rintelen bij zijn arrestatie. (Men zie ook pag. 3) VENETIë, 26 Juli. De leider van de Oos tenrijksche Heimwehr, Starhemberg, die gis teravond in verband met het slechte weer niet door kon vliegen naar Weenen, doch een tusschenlanding te Venetië moest maken, is hedenmorgen om 6 uur per vliegtuig naar Weenen vertrokken. Vóór zijn vertrek deelde hij mede dat hij de mobilisatie van alle 300.000 leden Heiwehr in Oostenrijk heeft gelast en volgens door hem ontvangen telefonische be richten zijn 40 deelnemers aan de nationaal- socialistische putsch terecht gesteld. Het verluidt verder, dat. hoewel de Italiaan- sche regeering geen mobilisatie noodig acht, zijv i gisteren in den loop van den dag toch mili taire maatregelen heeft genomen en een aan tal troepen naar de Italiaansch-Oostenrijksche grens heeft gezonden. Uit Rome wordt gemeld, dat mevrouw Doll fuss heden per vliegtuig naar Weenen zal terugkeeren. Mussolini, die eveneens te Riccione vertoefde, zal heden te Rome terug keeren. Het verluidt, dat hij met ae andere groote mogendheden overleg zal plegen over de stappen, welke thans moeten worden on dernomen. WEENEN. 26 Juli (Reuter). De Oosten rijksche gezant te Romé. Rintelen. is na af loop van den kabinetsraad gearresteerd en wordt onder sterke militaire bewaking ge vangen, gehouden in het ministerie van natio nale verdediging. Hij heeft vanmorgen een poging tot zelf moord gedaan en zich daarbij in de borst gewond. Hij is ernstig gekwetst, mar zijn toestand baart geen zorg. Eenigen van zijn naaste vrienden zijn gearresteerd. Ook een groot aantal ex-nazileiders zijn ge arresteerd. Mevrouw Dollfuss naar Oostenrijk terug. LONDEN. 26 Juli (Reuter). Mevrouw Dollfuss. die zich te Riccione bevindt, was voornemens bij het aanbreken van den dag. met een Italiaansch regeeringsvliegtuig naar Weenen terug te keeren. Het ontstellende bericht van den dood vap haar echtgenoot werd haar medegedeeld dooi de echtgenoote van Karwinsky, de Oostenrijk sche onderstaatssecretaris voor Nationale Veiligheid. Toen mevrouw Dollfuss de mededeeling had ontvangen was zij een bezwijming nabij. RIMINI, 2 6Juil (Reuter). Bleek en ge broken van smart is mevrouw Doilfuss per auto alhier vanuit Riccione in gezelschap van Mus solini aangekomen. Met een vliegtuig dat haar doo de Italiaan- sche regeering ter beschikking was gesteld, is zij vervolgens naar Weenen vertrokken. Vrijgeleide voor de rebellen ingetrokken. WEENEN. 26 Juli (Reuter). Het vrijge leide dat aan de rebellen was toegestaan, is wederom ingetrokken, daar niet aan de voor waarde is voldaan, dat geen bloed zou worden vergoten. Een vannacht gehouden kabinetsraad be sloot. dat de moordenaars van Dollfuss op de strengst mogelijke wijze zullen worden ge straft. Een communique in dien geest werd uitgegeven. Dollfuss door twee kogels gedood. WEENEN, 26 Juli (Reuter) Het Corr. Bu reau deelt nog mede, dat de terroristen de ka mer van Bondskanselier Dollfuss, welke altijd gesloten is, met geweld hebben opengemaakt, waarna de aanvoerder der bende van onmid- delijke nabijheid twee schoten on den Kanse lier loste, die hem doodelijk troffen. Na des avonds 8 uur was de Bondskanse larij geheel ontruimd. De terroristen werden tijdens het vervoer door de menschenmenigte met kreten van afschuw ontvangen, en het viel moeilijk een lynchpartij te voorkomen De terroristen werden in politiewagens weg gebracht. De regeering is den toestand volkomen meester. „Nazi-propaganda moest tot moord leiden." Aldus Italiaansche pers. ROME. 26 Juli (Reuter) Stefanl meldt De Italiaansche bjaden keuren in hun commen taren den moord op bondskanselier Dollfuss ten sterkste af en merken op dat de aanslag der terroristen geen enkele weerklank vindt in het hart van het Oostenrijksche volk. De het niet zonder grond is. Ook de correspon dent van de „Daily Herald" meldde Woensdag dergelijke berichten aan zijn blad. Hij weet er bij te melden, dat het Oostenrijksche legioen geconsigneerd was en de barakken niet mocht verlaten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het opvalt dat de eerste berichten, welke van Duitsche zijde over den putsch werden gepu bliceerd. in het geheel niet spraken over een putsch van nationaal-socialisten. Onder den Dollfuss' moordenaars gearresteerd? Hitier naar München. Reuter verneemt, dat tot nog toe geen en kel Oostenrijksche nationaal-socialist over de Duitsche grens gevlucht Is. Alle rebellen zouden op Oos'enrljksch gebied zijn gearres teerd. ook de drie personen, die beschouwd worden als de moordenaars van Dollfuss. Voorts verneemt Reuter, dat Hitier te Mün chen. waar het Oostenrijksche Legioen zich bevindt, is aangekomen. Over dr. Rintelen wordt gemeld, dat men er aan twijfelt hem in leven te kunnen hou den. titel ..Het volksgericht in Oostenrijk" werd ln den loop van den avond een mededeeling ge publiceerd. welke heette van Oostenrijksche zijde afkomstig te zijn en waarin werd mede gedeeld. dat over de regeering Dollfuss in Oostenrijk het volksgericht was uitgebroken. „Wat men eigenlijk in de geheele wereld, wan neer men niet opzettelijk blind was. en wan neer men niet het natuurlijkste gevoel van bladen wijden woorden van mededoogen met den bondskanselier en roemen zijn kwali teiten als verdediger van Oostenrijk's onaf hankelijkheid, terwijl zij de verantwoordelijk heid voor de gebeurtenissen op de schouderen leggen van het nationaal-socialistische Duitschland. De bladen voegen eraan toe. dat- de Italiaansche pers reeds lang gewezen heeft op het gevaar van de anti-Oostenrijk- sche propaganda welke slechts kon uitloopen op dc zwaarste misdaad waarnaar deze pre paganda streefde. Verder leggen de bladen er den nadruk op, dat de interventie van den Duitschen vertegenwoordiger te Weenen ten gunste van de terroristen haar precedent in de diplomatieke geschiedenis niet kent, en dat alle commentaar hierbij overbodig is. De bladen wijzen erop dat de politieke toestand in Oostenrijk geen wijzigingen ondergaat, beschermd als zij wordt door de wil van het volk en de waarborgen der groote mogend heden die de verplichtingen welke zij met de beschaafde wereld zijn aangegaan, zullen weten te handhaven „Italië kan niet werkloos toezien". ROME, 26 Juli (V D.) Ofschoon de gebeur tenissen in Oostenrijk alhier groote sensatie hebben gewekt, wordt er toch op gewezen, dat de verrassing niet overweldigend ge weest. aangezien men had kunnen verwach ten, dat de nazi's een desperate poging zou den doen iiun macht te vestigen, nu de ve- geering zoo uiterst strenge maatregelen ter onderdrukking van de terreur heeft genomen. De ontwikkling van den toestand wordt echter in officieele en militaire kringen met de grootste aandacht bestudeerd en het lijdt geen twijfel, dat de kloof, die reeds begonnen was te ontstaan tusschen Duitschland en Italië, thans zeer breed en diep is geworden. Algemeen acht men den toestand zeer ern stig. In niet-officleele kringen wordt er met klem op gewezen, dat Italië niet werkloos kan blijven toezien, hoe de Duitschers Oostenrijk blijven teLsteren met terrorisme en anarchie. Wat van Italiaansche zijde ondernomen zou zijn, wanneer de putsch was gelukt, daar over laat men zich over het algemeen niet uit. Men acht het onder de gegeven om standigheden echter waarschijnlijk, dat Italië een collectieve stap van alle mogendheden in Berlijn zal voorstellen, waarbij zal worden ge- eischt. dat alle pogingen om onrust in Oos tenrijk te wekken zullen worden gestaakt. Een dergelijke demarche zou dan waarschijn lijk worden versterkt door een afzonderlijke stap van den Italiaanschen ambassadeur, die Hitler in kennis zou stellen van den vasten wil van Mussolini om in ieder geval Oosten rijk's onafhankelijkheid te waarborgen. „Duitsche nat.-soc. partij was op de hoogte." Engelsche meeningen. LONDEN, 26 Juli (V.D.) Langzame.* hand worden meer bijzonderheden bekei:l omtrent den mislukten putsch der nazi's in Oostenrijk en de relaties- welke in verband hiermede met Duitschland bestaar.. Zoowel uit de eigen informaties van de correspon denten van verscheidene Engelsche bladen in Duitschland als uit de berichten, welke door het officieuze Duitsche nieuwsbureau tijdens den putsch werden gepubliceerd, blijkt duide lijk, dat zooal niet de Duitsche regeering, dan toch de hoogc instanties van de Duitsche nationaal-socialistische partij volkomen op de hoogte moeten zijn geweest van hetgeen in Oostenrijk ging gebeuren.In dit verband wordt ook gewezen op het feite dat de Rijkskanse lier Hitier niet, zooaLs oorspronkelijk de be doeling was. een reis aan boord van een Duitsch oorlogsschip naar de Noorsche wa teren is gaan maken, doch zich op het laat ste oogenblik voor zijn vacantie naar Beie ren heeft begeven. De correspondent van de ..Daily Telegraph" te München wist Woensdag te melden, dat aldaar verluidde, dat het le gioen der Oostenrijksche nazi's in Duitsch land gereed stond om Oostenrijk binnen te rukken. ..De intensieve activiteit van de Oos tenrijksche sectie van de nazipartij gedu rende de afgeloopen vier dagen heeft be langrijke onrust veroorzaakt. Gemeld wordt, dat 3000 Oostenrijksche nazi's onder de wape nen zijn en wachten om van verschillende punten langs de Oostenrljksch-Bciersche grens Oostenrijk binnen te rukken'. De correspondent van het blad voegt hier aan toe. dat. hoewel dit bericht niet r- den bevestigd, men er van overLu^d dat

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1