STATEN-CENERAAL. VRIJDAG 27 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Utrecht door branden geteisterd De derde in zeer korten tijd. Donderdag te ruim 2 uur brak brand uit op de zolderverdieping van het perceel Maria- straat 41 te Utrecht, waarin gevestigd is een kunstbloemenzaak. De brand liet zich aan vankelijk ernstig aanzien, doch de brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur met vier stralen binnen een uur meester te worden De zolderverdieping brandde geheel uit. De ondergelegen verdiepingen en de winkel, even als de aangrenzende perceelen kregen veel waterschade. Tijdens den brand werden twee kinderen van den eigenaar vermist. Daar men vreesde dat zij nog in het brandende per ceel waren, drong men daar binnen. De kin deren werden echter niet gevonden. Later bleek dat zij bij de afzetting door de politie tusschen het publiek waren geraakt en naar den brand stonden te kijken. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Dit is de derde brand, welke te Utrecht bin nen korten tijd heeft gewoed. MACHINIST KOMT ONDER ZIJN EIGEN TREIN NUTH, 26 Juli. Tegen middernacht heeft zich tijdens het voorbijrijden van den goe derentrein Heerlen-Sittard op het stations emplacement te Nuth een tragisch ongeluk afgespeeld. De 44-jarige machinist J. van der Veen uit Heerlen, die op een locomotief dienst deed. hing buiten het raampje toen hij met zijn hoofd tegen een lichtmast sloeg. Door den schok viel hij van den locomotief en kwam onder den trein terecht. De man was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. Zeven 0. S. P.-ers veroordeeld. Wegens verspreiding van opruiende pamfletten Voor de Dordtsche rechtbank hebben zich zeven O. S. P.-ers te verantwoorden gehad, die tijdens de ongeregeldheden te Amsterdam in de plaatsen Gorinchem, Hardinxveld, Slie- drecht en Papendrecht pamfletten, couranten en brochures hadden verspreid, waarin pas sages voorkwamen, die door het O. M. belee- digend voor de regeering en van opruienden aard werden geacht. Tegen zes der verdachten werd twee maan den gevangenisstraf geëischt, tegen de zeven de drie maanden, met bevel tot gevangen houding. Vier der verdachten werden tot zes weken, twee tot twee maanden en één tot 10 weken gevangenisstraf veroordeeld met aftrek der preventieve hechtenis. Het N.V.V. en de steunverlaging Buitengewoon congres te Amsterdam. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft besloten, naar het Volk meldt, op Zaterdag en Zondag 8 en 9 September te Amsterdam een buitengewoon congres te houden, waar de verslechterde po sitie van de werkloozen zal worden besproken. De voorzitter van het N. V. V., de heer E. Kupers en de Vertoondsbestuurder, de heer H. Lindeman, zullen daar het woord voeren en de steunverlaging, de werkverschaffing en de contraprestatie behandelen. Specialen na druk zal men leggen op den toestand van de werkloozen in den aanstaanden winter. Tabaksartikelen met oude banderolle. Zij mogen in de fabrieken worden ingeslagen. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid IJzerman betreffende het nemen van maat regelen van regeeringswege tot geheele of ge deeltelijke kwijtschelding of restitutie van het door winkeliers in tabaksartikelen verschul digde of rerds betaalde bedrag wegens meer deren accijns, verschuldigd krachtens de ta bakswet, heeft minister Oud geantwoord, dat aan de bezwaren van deze winkeliers tege moet gekomen is op de volgende wijze: Toegestaan is dat fabrikanten van tabaks- artikelen de partijen, welke moeilijk verkoop baar zijn wegens de oude banderolle. met te ruggaaf van den accijns in hun fabriek in slaan. Wederuitslag van deze fabrikaten kan dan geschieden met lagere banderolle. Deze maatregel past beter in het systeem der tabakswet 'dan kwijtschelding of restitu tie van het verschuldigde bed ag aan navor deringszegels. daar dit laatste, wilde het doel geheel bereikt worden, gepaard zou moeten gaan met een vergunning deze fabrikaten be neden banderolleprijs te verkoopen. NOODLANDING VAN VLIEGTUIG TE HEILOO Donderdagmiddag te omstreeks vier uur is de wachtmeester J. G. Noest van Soesterberg die met zijn toestel nr. 497 uit De Kooy naar zijn standplaats terugkeerde, gedwongen ge weest een tusschenlanding uit te voeren op een weiland onder de gemeente Heiloo. door dat zijn compas niet functioneerde en het zicht door laag hangende regenwolken zeer slecht was. Bij de landing werd de staart van het toestel licht beschadigd. GOUD CLAUSULE DOLL AR LEENINGEN De vacantiekamer van het Haagsche Ge rechtshof heeft op verzoek van partijen de behandeling van de beide zaken betreffende de uitbetaling op goudbasis van de vervallen coupons der door de Koninklijke en de Ba- taafsche in Amerika uitgegeven dollarlee- ningen wederom 14 dagen, alzoo tot 9 Augus tus, uitgesteld. Steekpenningenkwestie bij de marine. Drie militairen door den Krijgsraad veroordeeld. De zeekrijgsraad te Willemsoord heeft uit spraak gedaan tegen de militairen, die terecht hebben gestaan wegens het aannemen van steekpenningen. Conform den eisch van den fiscaal werd de sergeant-bottelier van Hr. Ms. Vliegkamp „De Kooy" veroordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden (aannemen van een gift). De sergeant-hofmeester T. Sch. had van een winkelier een bedrag van 29 aangenomen als korting op rekeningen. De verdediger wees erop, dat kortingen op de rekeningen zoo oud zijn als de marine zelf. De fiscaal hield zich echter bij zijn eisch van twee maanden gevangenisstraf en zeide zich er aan geërgerd te hebben te vernemen welke toestanden er bij de gamelles heer- schen. Volgens spr. moeten deze ter kennis van den admiraal gebracht worden. In een korte dupliek zeide de verdediger nog. dat verd. uit loyaliteit jegens de Marine niet wil de spreken; toen heeft spr. gezegd: dan zal ik spreken. De Zeekrijgsraad veroordeelde S. tot een gevangenisstraf van een maand. Het derde geval betrof den korporaal-hof meester W. K„ die een firma een kwitantie liet teekenen van 147.09 en slechts 119.67 hoefde te betalen. De rest stak hij in zijn zak Hem werd verduistering en valschheid in ge schrifte ten laste gelegd. Hij werd veroordeeld tot een voorwaardelij ke straf van vijf maanden met een proeftijd van twee jaar. Voorts wordt hij onder toezicht van den reclasseeringsraad gesteld. B.B.N. MAG BELASTINGCARNETS GEVEN. Voor vreemde motorrijtuigen. De minister van financiën heeft den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland <B. BN.) te 's-Gravenhage gemachtigd tot af gifte. voor zooveel Nederland betreft, van in ternationale belastingcarnets, als bedoeld zijn in artikel 3 van het Verdrag van Genève van 30 Maart 1931 nopens de belastingheffing van vreemde motorrijtuigen, goedgekeurd bij de wet van 1 November 1933 (Stbld. no. 560), en in werking getreden met ingang van 16 Juli 1934. GROOTE BELANGSTELLING VOOR DE „GRATO". De belangstelling en de deelneming voor en aan de Grafische Tentoonstelling, welke van 24 October tot 10 November a.s. te Utrecht in de Jaarbeursgebouwen georgani seerd wordt, overtreft de verwachtingen. Bij na al de beschikbare ruimte is nu besproken In het buitenland trekken de Grato en het Internationaal Congres, dat tijdens de ten toonstelling zal worden gehouden, eveneens de aandacht. Bij iedere rechtbank een politierechter. Bij Kon. besluit is bij elke rechtbank één uit één lid bestaande (enkelvoudige) kamer ingesteld voor de vereenvoudigde behande ling van. strafzaken. Verduisteringszaak aan rollen gebracht. het Gewezen procuratiehouder door de politie gehoord. Een tabaksfirma aan den Grimburgwal te Amsterdam heeft eenige maanden gele den haar procuratiehouder, iemand van on geveer vijftig jaar. ontslagen, omdat aan het licht was gekomen, dat hij zich gedurende een tijdvak van enkele jaren aan verduiste ringen had schuldig gemaakt, waarvan het bedrag tot meer dar zestig duizend gulden was opgeloopen. De directie dezer firma deed geen aangifte bij de justitie, zoodat den be trokkene strafvervolging bespaard zou zijn ge bleven, ware het niet, dat dezer dagen een buitenlandsche aandeelhouder van de firma, die met dezen gang van zaken niet tevre den was, de zaak opnieuw op het tapijt heeft gebracht. Dit heeft tot gevolg gehad, dat dit maal wel een klacht bij de justitie werd inge diend. In verband daarmede is de procuratie houder aan het bureau Singel ontboden, waar hem een verhoor is afgenomen. Aangezien het hier een oude zaak betreft waren er geen ter men om hem in arrest te stellen. Vechtpartij tusschen pachter en verpachter. Man levensgevaarlijk gewond. Een verpachter had In de buurtschap Hup pel den pachter Jolink door middel van een deurwaardersexploit gesommeerd het land en het zich daarop bevindende huis te verlaten. De pacht was al eerder opgezegd Er ontstond evenwel een geschil over de te velde staande rogge De pachter meende, dat deze hem toe behoorde, hetgeen door den verpachter werd betwist. Toen nu omwonenden den pachtheer kwa men vertellen dat Jolink en zijn vrouw bezig waren de rogge te maaien, begaf hij zich ver gezeld door zijn twee zoons en den nieuwen pachter naar het land. Zij waren bewapend met rieken mestgrepen. schoppen e.d. In een minimum van tijd ontstond een al- gemeene vechtpartij waaraan alle personen deelnamen en waarbij de pachter chet een schop een hevigen slag op het hoofd werd toe gebracht. zoodat hij zwaar gewond bleef liggen. De man is in levensgevaarlijken toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Verplichte arbitrage op Tholen. Werkgevers moeten er zich bij neerleggen. In verband met het feit. dat op het eiland Tholen door het niet slagen van de bemid delingspogingen van den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. Aalberse een staking dreigde uit te breken van de landarbeiders, heeft de Minis ter van Economische Zaken aan 250 werkge vers op Tholen telegrafisch medegedeeld, dat zich hier een geval voordoet, omschreven in art. 3 van de Crisis-Organisatiebeschikking 1934 II en dat deze werkgevers, aangesloten bij de Provinciale Landbouw Crisis-Organisa ties, verplicht zijn in het aanhangige arbeids geschil arbitrage te aanvaarden van een door den Minister te benoemen arbiter. De Minister heeft voorts de werkgevers herinnerd aan hun verplichtingen in de sta tuten der Landbouw-Crisis-Organisaties neer gelegd met de sancties daarop uit het tucht recht en aan artikel 30 der Landbouw-Crisis wet 1933. waar wordt bepaald da* de Minister bevoegd is bij overtreding van de voorschrif ten bij of krachtens de wet gegeven, degenen die de overtreding plegen, van steun geheel of gedeeltelijk uit te sluiten. De minister heeft prof. mr. P. S. Cerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. verzocht als arbiter op te treden. Prof. Gerbrandy heeft deze benoeming aan vaard. Het feest eindigde met ruzie. Levensgevaarlijke mishandeling te Oss. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan de 28-jarige arbeider P. G. van O. te Oss. ter zake dat hij in den nacht van 18 op 19 Juni aldaar P. van Beul bij een vechtpartij met een mes levensgevaarlijke verwondingen had toegebracht. Verdachte was pas uit de gevangenis ontslagen en daar om werd feest gevierd, waarbij de ruzie ont stond. Het O.M. eischte wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, vier jaar gevangenisstraf. De moord te Waspik. Verdachte krijgt jaar gevangenisstraf. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den 22-jarigen arbeider P. J. van O uit Sprang- Capelle. verdacht op 13 April te Waspik J. Kooien onzettelijk en met voorbedachten rade van het leven te hebben beroofd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaren en zes maanden. De eisch was 10 jaar gevangenis straf. Met 1 Augustus verlaagde loodsgelden. Dan treedt de wet in werking. BID kens een Donderdag verschenen .Staatsblad" zal de wet van 26 Mei 1934 tot nadere wijziging van de Wet houdende be palingen betreffende den loodsdienst voor zeeschepen (verlaging der loodsgelden met 20 pet.) op 1 Augustus a.s. in werking tre den. HET DRAMA IN DE HAARLEMMER HOUTTUINEN Toestand van den dader redelijk. De toestand van den 47-jarigen koopman, die zich in een perceel aan de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam een diepe wonde in den hals heeft toegebi'acht, nadat hij de 57- jarige vrouw, met wie hij samenwoonde, niet ernstig had gewond, was gisteren redelijk. De politie zal hem echter pas over enkele dagen een verhoor kunnen afnemen. Automobilist krijgt f 1000 boete Twee vrouwen doodgereden. Op 8 November jl. heeft een grossier uit Leeuwarden op den Groninger straatweg tus schen Zuidhom en Niezijl twee vrouwen aan gereden. die spoedig daarna aan de bekomen verwondingen overleden. De Gronlngsche rechtbank achtte hier dood door'schuld, na melijk door onoplettendheid, bewezen en ver oordeelde verdachte tot 1000 gulden boete subsidiair 100 dagen hechtenis. In hooger be roep eischte de procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden drie maanden ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. Het hof heeft hem thans veroordeeld tot f 1000 boete subs. 100 dagen hechtenis en een jaar ontzegging van rijbewijs. Bevordering erwten- en boonenexport. Restitutie der binnenlandsche heffing. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling den export van erwten en boonen. waarop krachtens het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934 een binnenlandsche heffing is betaald, mo gelijk te maken door restitutie van de daar op betaalde heffing. Als algemeene regel wordt hierbij aange nomen. dat nimmer de heffing zal worden gerestitueerd voor een grootere hoeveelheid dan blijkens de gehouden inventarisatie op 21 Juli laatstleden bij eiken exporteur in voorraad is geweest. Ook bij een export van spliterwten, die op dien datum als spliterwten tot den voorraad van een exporteur behoorden, wordt een be drag gelijk aan de binnenlandsche heffing gerestitueerd. Bij den export van spliterwten, die als on- gesplitte erwten op 21 Juli 1.1. tot den voor raad van een exporteur behoorden, wordt bij export f 7.15 per 100 K.G. gerestitueerd. Japan overstroomt Indië met goederen. En dan staat het nog verbaasd bij contingentccring! De jongste Japansche bladen bevatten een interessant staatje betreffende den uitvoer van katoenen goederen in den maand Mei. Hieruit blijkt, volgens de „Java Bode", aan welk glad wij eer. en ander ontleenen, dat totaal werden geëxporteerd 265.623.000 vier kante yards, ter waarde van 48.498,000 yen. of 73.276.000 yards en 13.019.000 yen meer dan in de voorafgaande maand. Nederlanasch-Indië spant als importland de kroon met 53,434.000 yards of 11.972.000 meer dan in de maand April. Deze toene ming, aldus zegt de „Japan Weekly Chro nicle" werd hoofdzakelijk veroorzaakt door speculatieve transacties in Januari en Fe bruari, vooruitloopende op de import-restric ties voor sarongs en gebleekte stoffen. De grootste toeneming valt echter te con stateeren voor Britsch-Indië, dat in Mei 45.901.000 yards importeerde of.30.275.000 meer dan in April. Deze toeneming werd ver oorzaakt door de hervatting van de uitgifte van exportlicenties door het nieuwe Export- gilde voor Japansche katoenen goederen Men vreest in Japan, dat deze cijfers opnieuw „rumoer" in Lancashire zullen verwekken. De toeneming van den export naar Egypte met 10.342.000 yards tot 28.270.000 in Mei is eveneens opvallend. Hiervoor wordt geen re den opgegeven. Japan zal protesteeren. Tegen de contingent eer ing van aardewerk. De atmosfeer der conferentie zou vertroebeld worden! Aneta meldt uit Batavia: Naar wij vernemen zal van Japansche zijde een protest worden ingediend tegen de regee- ringsmaatregelen inzake contingenteering van aardewerk, aangezien hierdoor de atmosfeer van de conferentie wordt vertroebeld. Vaz Dias meldt uit Tokio: In officieele kringen heeft men cnet groote bezorgdheid kennis genomen van de dagblad- berichten uit Batavia, met betrekking tot de regeering van Ned. O.-Indië van beperkende bepalingen met betrekking tot den invoer van aardewerk, maar zonder dat daarvan voor afgaand kennis is gegeven. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche za ken verwees in dit verband naar de definitieve overeenstemming tusschen Nederland en Ja pan, volgens welke de invoerbeperking van 55 artikelen zou worden uitgesteld tijdens de handelsconferentie, die thans te Batavia bij een is. Met nadruk verklaarde hij. dat deze thans afgekondigde eenzijdige beperking van den invoer van aardewerk de Nederlandsch- Japansche overeenstemming negeert. De woord voerder voegde hieraan toe, dat stappen zouden worden gedaan. JONGEMAN IN DE MAAS VERDRONKEN. .Donderdag is een 18-jarige jonge man, die met een groote groep jongelui In Noord- Limburg kampeerde bij het zwemmen in de Maas verdronken. Hij was een goede zwemmer en toen hij om hulp riep, dacht men. dat hij een grap maakte. Kort daarop verdween hij in de diepte en toen begreep men, dat het ernst was. Sigarenwinkeliers bijeen. De heer Van der Putt over de geschiedenis der Tabakswet. In de algemeene vergadering van den Ned. Bond van Sigarenwlnkellersvereenigingen. heeft het Tweede-Kamerlid, Henri van der Putt, een overzicht gegeven van de geschie denis der tabakswet. Tenslotte behandelde spreker de kwestie der mechanisatie van het sisaren- en sigarettenfabrlcagebedrijf. Het belang bij export is teruggedrongen tot 20 pet. Men zal een meer actieve handelspolitiek moeten gaan voeren, desnoods met toeken ning van uitvoerpremiën. Spr. meent, dat het wel tijd wordt, dat tot een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid wordt overgegaan. In de eerste plaats moeten de jongemannen aan het werk wor den gesteld Al te snelle omzetting van handenarbeid in machine-arbeid, mag niet- de werkloosheid nog vergrooten; tegen dat gevaar dienen maatregelen te worden getroffen. Het is van groot belang, dat de sociale be langen door "bindende overeenkomsten wor den beschermd; in dien zin heeft de minister trouwens reeds toezegging gedaan. De heer Klooster (Groningen) wees er op. dat te Groningen een sigarenwinkelier loten beschikbaar stelt voor hen, die in den winkel komen, op welks loten o.a. rijwielen en be lastingplaatjes gewonnen kunnen worden. Proces-verba al is op verzoek van de Groning sche sigarenwinkeliersvereenlglng opge maakt. doch de belastinginspecteur zou heb ben geweigerd, dit proces-verbaal door te zenden. De winkelier gaat in tusschen met deze manier van wetsontduiking voort. In houding van de tabaksvergunning zou in dit geval een eind aan deze methode kunnen maken. De heer Van der Putt antwoordde, dat ln een dergelijk geval de vergunning zeer zeker geschorst zou kunnen worden, in afwach ting van de uitspraak der Justitie. Ook andere af deelingen hebben dergelijke ervaringen opgedaan, soms worden de loten op straat uitgereikt, nadat men den winkel heeft verlaten. De heer F. L. van der Leeuw, adjunct-di recteur van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond, hield daarop eer. referaat waarin hij er op wees. dat de slechte economische toestand een zeer grooten na- deeüeen invloed heeft op het. middenstands- bedrijf Een actief optreden van de vakor ganisaties is geboden. Slechts door aaneensluiting van de ver schillende middenstandsorganisaties kan de vakbeweging zich tegenover de andere groe pen. b.v. van fabrikanten, staande houden Overeengekomen werd. dat vóór 1 September a.s. van de verschillende onderdeelen van den bond. een besluit omtrent al of niet toetre ding tot der. Middenstandsbond zal moeten worden Ingediend. Besloten werd. de niet-afgeliandelde agen dapunten aan de orde te stellen op de op 12 September te Amsterdam te houden bonds vergadering. EERSTE KAMER. Wijziging Winkelsluitingswet goedgekeurd. Minister Van Steenberghc over land bouwer is ismaatregclen. De Eerste Kamer heeft zonder verzet aan vaard de centralisatie van onze landbouw crisisorganisaties en met groote meerderheid de wijziging van de winkelsluitingswet, waarbij eenige verruiming van den verkoop op den Zondag wordt toegestaan, mits de gemeente raad de belanghebbenden gehoerd, de nood zakelijkheid daarvan uitspreekt. Bij het eerste onderwerp heeft de heer de Ruiter (R.K.) nog eenige punten bespro ken. o.a. de verantwoordelijkheid bij de nieuwe centrales, de verdeeüng van het „zuivelpotje". naar men zegt groot 10 millioen gulden, de prijsverhouding van boter en mareerine en de heffing van accijns op buitenlandsche reuzel. Minister Steenberghe verschilde in zitn voorzichtige beantwoording weinig van rijn voorganger Degenen die van dezen Jeugdigen bewindsman een geforceerd optreden hebben verwacht zullen wel in hem teleurgesteld worden. Zoo gul hij Is met zijn glimlach, zoo schaarsch is hij met toezeggingen. De prijsverhouding van boter en margarine zal hij nagaan: de beslissing over het aanwen den van 't fonds, ontstaan uit een heffing op den export van zuivelproducten naar gacon- tigenteerde landen zal hij nader overwegen, de heffing on oliën waardoor het vet goedkoo- oer werd. zal hij nauwkeurig nagaan of ze hoog genoeg is tot nadere preciseering kwam de minister niet Men moet de uitwer king van de maatregelen goed afwegen alvo rens ze te nemen, verklaarde hij. De boeren ziin getroffen door de droogte, zeide de heer de Ruiter, geef ze nu maar een uitkeering uit het fonds. Zeker antwoordde de minister, doch de landbouwsteun moet ik zien in het r am van het geheel. Slechts als onze geheele landbouwende bevolking solidair is. kan er van steun in de toekomst sprake zijn. Od één punt was de minister positief. Van opruiming rn vee. in casu varkens, door destructie b.v wil hij niet weten. Slechts als geen enkele andere maatregel meer te nemen is. valt hieraan te denken. Hij verdedigde de nieuwe organisatie van de crisis-centrale, waarin de minister tenslotte^ de beslissing houdt. Er werd niet ger^nliceerd en ook een stemming was niet noodig. Dit was wel het- geval bij de wijziging van de winkelsluitingswet. De heer Van C i 11 c r s (A R.) ontwikkelde bezwaren van princlnieelen en practischen aard Hii lichtte het bekende standpunt van de Antirevolutionairen toe. Ook de heer Janssen (R K had eeniee bezwaren, in het bijzonder betreffende de tank die aan de gemeenteraden wordt toegekend, doch dit verhinderde hem niet. zijn stem aan het wetsontwerp te geven. Hij en ook de heeren Sasse van IJ sse 11 (R.K en De Zeeuw (S.D.) drongen er on aan. dat de termijn van twee maanden waarin de gemeenteraden hun verklaring over de noodzakeliikheld van lan gere verhoopgelceenheid on den Zondag moe ten geven, practisch verlengd zou worden door den datum van afkondiging eenlgermate naar den herfst te verschuiven Ook vroegen ze richtlijnen door den minister aan de gemeen teraden te geven. De heer de Sa vomln Lobman (C. H.) kwam verklaren, dat hoewel »Hn fractie emote bezwaren had tegen de vemi'm'ng van de vr- koopeelegcnheld on Zondag, de meerderheid in dit stadium niet tegen het wetsontwerp zou stemmen. De Minister ontweek de netelige kwpetio en zeide toe aan de gemeenteraden een cir culaire te zullen zenden betreffende de uitvoe ring van de wet. Met 355 stmmen werd het wetsontwerp goedgekeurd. Nadat nog eenige naturalisatie-ontwerpen o.a van Dr. Borms. waren aanvaard ging de Kamer tot begin September uiteen. OBSERVATOR. Wanneer ontslag van mijnwerkers? Vermoedelijk medio Augustus een beslissing. Het accoord. getroffen tusschen de directies der mijnen en de arbeiders-organisaties, be rust zooals wij gemeld hebben, mede op de toezegging, dat ook op de particuliere mijnen zoo spoedig mogelijk tenminste vijf dagen per week gewerkt zal worden. Daar een verder verhoogen van de produc tie onder de gegeven omstandigheden nog niet verantwoord zou zijn, zullen de Oranje Nas sau Mijnen zeer binnenkort tot ontslag van een vrij groot aantal mijnwerkers (meestal buitenlanders) moeten overgaan. Deze feiten hebben dezer dagen aanleiding gegeven tot het gerucht, dat met ingang van 1 September aan 350 man op de O. N. Mijn IV, ontslag zou worden verleend. Naar de Limburger Courier verneemt, staat echter omtrent den omvang der ontslagen bij de O. N. IV zoowel als omtrent het tijdstip, waarop die ontslagen zouden moeten Ingaan, nog niets vast. Vermoedelijk zal medio Augustus in dezen een beslissing worden genomen. ALTIJD WEER DE SCHIETWAPENS. Toen de 22-jarige J. te Ho'.kerveen (gem. Nijkerk) bezig was met het laden van een oud Jachtgeweer, ging het schot plotseling af. De 12-jarige jongen H. Kas werd in de rechterdij getroffen. Hij is aan de gevolgen overleden. GOUDSCHE BEGROOTING AL VIERMAAL TERUGGEZONDEN. God. Staten van Zuid-Holland hebben de bcgrooting van Gouda voor de vierde maal teruggezonden Na de eerste behandeling in den raad bleef op de begrooting een uitge- stooten bedrag van f 290.000. waarmede Ged. Staten geen genoegen namen. Na de herzie ning door ingrijpende bezuinigingen restte een ultgcstooten bedrag van f 30.000. waarmoe Ged. Staten geen genoegen namen. Nogmaals werd het uitgestooten bedrag verminderd, nu tot f 11.500, doch ook nu kwam de begrooting terug. In de laatste raadszitting werd dekking ge vonden voor dat resteerende bedrag, maar nu maken Ged. Staten bezwaar tegen de wijze waarop de begrooting sluitend is gemaakt,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5