Starhemberg aan het hoofd der Oostenrijksche regeering. Habicht uit zijn functie gezet. Radio-Procramma VRIJDAG 27 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Ernstige gevechten in de provincie. Von Papen buitengewoon gezant te Weenen? Habicht exit Prins Starhemberg. De Oostenrijksche ministerraad ls gister morgen onder voorzitterschap van dr. Schusch- nlgg bijeengekomen. Het kabinet heeft beraadslaagd over de bij zettingsplechtigheden van den vermoorden bondskanselier, welke plechtigheden door den staat verzorgd zullen worden. Woensdagnacht en Donderdag zijn een zeer groot aantal nationaal-socialLsten gearres teerd. Het aantal der gearresteerden wordt niet bekend gemaakt; men neemt echter aan. dat alleen in Weenen reeds verscheidene hon derden natlonaal-socialisten gevangen geno men zijn. De bij de ontzetting van de bondskanselarij gearresteerde opstandelingen 140 tot 150 man bevinden zich nog onder strenge be waking in een politiekazerne. Een beslissing van de regeering wanneer zij voor het stand- gerechtshof zullen verschijnen, is nog niet ge vallen. Men verwacht, dat de regeering een diepgaand onderzoek zal instellen naar de oorzaken van den opstand. Het aantal dooden te Weenen wordt of ficieel gesteld op twee personen, die bij de be storming van de ..Ravag" gevallen zijn. Om trent het aantal slachtoffers in de bondslan- den zijn nog geen berichten ontvangen. In verband met de arrestatie van dr. Rlntelen zijn naar thans bekend wordt, ook een aantal andere personen in arrest gesteld, zoo onder meer de voorzitter van de Oostenrijksche Luftverkohrs-A.G.. Wagner, voormalig secreta ris van den Christelijk-Duitschen Arbeiders bond in Graz, Hofrat Beehm, voormalig leidend ambtenaar in de bondskanselarij en een der Intiemste vrienden van dr. Rintelen. Een van beide laatstgenoemden zou reeds een einde hebben gemaakt aan zijn leven. Bezwarend materiaal bij Dr. Rintelen gevonden Naar van officleele zijde wordt medegedeeld is dr. Rintelen niet overleden. Er is zelfs eenige verbetering in zijn toestand gekomen Het bericht, dat melding maakte van zijn overlijden is waarschijnlijk in de wereld ge komen door het feit dat Rintelen oor flauwte heeft gehad. De Tel. verneemt dat Rintelen te Weenen persoonlijk door Schuschnigg gearresteerd is. Deze stelde hem de vraag, waarom hij z'n post te Rome had verlaten, zonder daartoe te zijn gemachtigd. Rintelen weigerde op deze vraag te antwoorden. Bij een huiszoeking in zijn kamer vond men o.a. een lijst van het nieuwe kabinet, waarop Rintelen zelf als bondskanselier stond aange geven. In het vertrek waar dr. Rintelen de hand aan zichzelf had geslagen, vond men een briefje waarop in nauwelijks leesbaar schrift stond: „Ik ben onschuldig". Starhemberg neemt Onderzoek naar den moord. te bestormen. Het kwam tot een gevecht met Ileimwehren, waarbij drie Nazi's werden ge dood en 26 gearresteerd. Een heden gepubliceerd officieel communi qué van den staatssecretaris voor de veilig heid Karwinsky meldt: De dag van heden verliep te Weenen en bijna in het geheele Bondsgebied volkomen rustig. De zuiveringsactie in Stiermarken is zoo goed als voltooid. Nadat de opstandelin gen die de Pyhrpas bezet hielden na een zware» strijd, waarbij helaas aan de zijde van het Bondsleger Majoor Johann Charwan en vijf manschappen vielen, en luitenant An ton Dohmdorf zwaar gewond werd. tot den terugtocht waren gedwongen, werd Liezen uit de handen der opstandelingen bevrijd. Naast andere plaatsen hebben ook de op roerlingen te Leoben laat in den middag zich overgegeven. Te Judenburg. Radkersburg. Murcek en Knittelfeld werd de rust hersteld. Ook hier leverden de opstandelingen de wa pens uit. Pogingen der opstandelingen, om zich In enkele dorpen van Kaernten weer te verzamelen en verzet te bieden werden door krachtig optreden verhinderd. Bij zulk een treffen te Annabuehl, nabij Klagenfurt-h, waarheen een legercompagr.ie en twee com- pagniën van het vrijwillige afweercorps waren gezonden en moesten optreden tegen een sterke macht der opstandelingen, die op de vlucht sloegen, werden 9 opstandelingen gedood en velen gewond, terwij! twee machi negeweren werden buitgemaakt. WEENEN, 26 Juli 'V. D.) Het politie-onder- zoek naar den schuldige aan den dood van Dollfuss heeft tot dusverre nog geen resul taat gehad, daar. naar medegedeeld wordt, bij den moord geen getuigen aanwezig waren. De eenige aanwezige, de kanselarijdienaar Hedwicek, die Dollfuss had aangeraden de kamer te verlaten, heeft verklaard, dat hij zich niet den man kan herinneren, die het doodelijk schot heeft gelost. De gearresteerde opstandelingen hebben bij het verhoor van h*den geweigerd, eenige mededeelingen :e doen. zoowel over de voorbereiding als over de uitvoering van den putsch, alsook over den man. die het noodlottige schot heeft gelost. Het verdere onderzoek naar de oorzaken en het verband van den opstand ligt in handen van het buitengewoon militair gerechtshof, dat waarschijnlijk Vrijdag reeds bijeen zal komen. Eischen van het vader- heeft in overeenstemming met de desbetref fende verdragen door de gebeurtenissen in Oostenrijk geen verandering ondergaan. Zij blijft zooals ik heb medegedeeld in de ver klaring. die ik namens dc Britsclie regeering in Februari van dit jaar heb afgelegd". Openbare rouw. landsche front. De bondsleider van het vaderlandsche front dr. Stepan. heeft namens de bondsleiding en de landsleiding aan den ministerraad vijf eischen doen toekomen. Daarin wordt verklaard, dat het Vader landsche Front het onmiddellijk vonnissen voor het standgerecht eischt van de opstan delingen, die in de bondskanselarij gevangen zijn genomen. De vooraanstaande staats vijanden. nationaal-socialisten en commu nisten. moeten overal gearresteerd worden. De zuivering van 't ambtenarencorps moet, vooal bij de uitvoerende macht, onverwijld en streng uitgevoerd worden. Geëischt wordt ook. dat de bondsleider van het front tot den ministerraad wordt toegelaten. Tegelijkertijd wordt een bevel van de bonds leiding gepubliceerd, volgens hetwelk het vaderlandsche front gedurende drie maan den rouw zal dragen. Vluchtelingen in Joego-Slavië WEENEN, 26 Juli. Alle gezantschappen hebben ten teeken van rouw de vlaggen half stok geheschen; het Duitsche gezantschap heeft op dezelfde wijze deelgenomen aan den algemeenen rouw van het Corps Diploma- 'oue. De eerste burgemeester Schmitz rich de bevolking de oproep ten teeken van rouw de vlag halfstok te hangen. Ook door het Vaderlandsche Front wordt de bevolking opgeroepen zwarte vlaggen uit te hangen. Mevrouw Dollfuss is gisteren per vliegtuig Weenen gearriveerd. Ravag-gebouw ernstig beschadigd. Het „Ravag"-gebouw heeft door de ge vechten die er gewoed hebben ernstig ge leden. In de verschillende verdiepingen ziet men talrijke plaatsen en deuren, meubelen en muren waar de kogels ingeslagen zijn. Ook vensterruiten en glazen deuren zijn kapot geschoten geïnterneerd. BELGRADO. 26 Juli (V. D.) Uit Avala wordt gemeld, dat Donderdag tegen den middag een honderdtal personen uit Radkersburg in Oostenrijk de Mur hebben overgestoken en vervolgens de Joego-Slavische grens over schreden Zij zijn te Gornja-Radgona ge ïnterneerd. Deelneming van den Paus Dr. Rintelen. Dertig dooden te Leoben Naar van niet-offlcleele zijde verluidt,' zou vooral de strijd om Leoben zeer bloedig ge weest zijn. De stad zou pas zijn ingenomen na een artillerie-beschieting en aan de zijde van de Heimatsohutz zouden niet minder dan 30 dooden zijn gevallen. Von Papen als buitengewoon gezant naar Weenen ROME, 26 Juli. Paus Pius XI heeft den Oostenrijkschen bondspresident Miklas een telegram van deelneming doen toekomen waarin hij zegt, dat hij de bittere smart van Oostenrijk en van de geheele beschaafde wereld innig deelt. Hij noemt Dollfuss een trouw zoon der Katholieke kerk en een emi nente staatsman. Kardinaal-staatssecretaris Pacelli heeft telelegrammen van deelneming doen toekomen aan minister Schnuschnigg en aan mevrpuw Dollfuss, de leiding over. BERLIJN. 26 Juli IV. D> Rijkskanselier Adolf Hitler heeft een schrijven gericht aan vlcc-Kanselier Von Papen, waarin, hij hem verzoekt, als buitengewoon gezant in de plaats van den teruggeroepen gezant Von Rieth naar Weenen te willen gaan om zoo mogelijk ontspanning te brengen in den „bui ten Duitschland's schuld" zoo gespannen Euro peeschen .toestand. Rijkspresident Von Hin denburg zou er mee accoord gaan. dat Von Papen dan zijn ontslag nam uit het Rijks kabinet en voorloopig ook als Saar-commis- sarls. Hitier dankt hem tenslotte voor alles, wat hij voor Dultschland gedaan heeft. Dollfuss' teraardebestelling op Zaterdag. WEENEN. 26 Juli. Officieel wordt medege deeld: VIce-Kanselier Vorst Starhemberg, die he denmorgen naar Weenen ls teruggekeerd, heeft zich na zijn ontvangst bij den Bonds president onmiddellijk begeven naar de bij eenkomst van den Ministerraad, waar hij ad- Interim belast werd door den met de leiding der regeering belasten minister Schuschnigg met het voorzitterschap van den Minister raad en daarmede met de leiding der loopen- de zaken. Ernstige gevechten in de provincie WEENEN. 26 Juü. <V. D Twwijl te Wee nen volledlee rust hcerscht. schijnt de strijd op enke-.e plaatsen In de provincien ogvoor Von Papen. Engeland's houding ongewijzigd. niet als een opstand in grooten stijl worden beschouwd. Wel gaat het hier om een zorg vuldig overlegde en volgens een bepaald plan georganiseerde misdaad, die echter op zichzelf staat. Wel komen er gedachten naar beven pver het politieke verband dat er met deze daad bestaat. De moordenaars van onzen kanselier hebben zich tot den gezant van het Duitsche rijk gewend om zijn bemiddeling te verkrij gen. Ik wil echter in mijn rapport over het sterven van onzen kanselier niet direct over politiek spreken. Maar het uur zal komen, dat wij over die dingen zeer luide zullen spre ken en luide aanklachten zullen laten hooren. „Ik wilde sclecMs den vrede'. Volgens een ooggetuige, zoo lezen wij in de N.R.CL.. waren Dollfuss' laatste woorden: .Kinderen, jullie bent goed voor mij. Ik dankje. Waarom zijn anderen niet even zoo. Ik wilde slechts den vrede, ja ik wilde slechts den vrede. Moge God hen vergeven. Zeg mijn vrouw en kinderen, dat ik veel van hen houd". Daarop kreeg hij een bloedspuwing en blies hij den laatsten adem uit. Volgens dezen zelfden getuige had de eene kogel hem ge troffen onder den rechterarm de andere onder het linkeroor. Te laat ontslag. Officieel meldt het D.NB. uit Berlijn d.d i Juli: Reeds in den afgeloopen nacht werd door de rijksregeering nagegaan, of wellicht een of andere Duitsche Instantie zich in verband met de gebeurtenissen in Oostenrijk schuldig had gemaakt aan directe of indirecte deelne ming. Het in den loop van den dag van he den beëindigde grondige en met vertiooren gepaarde onderzoek heeft als resultaat op geleverd dat geen Duitsche Instantie in welk vebband ook staat tot de gebeurtenissen en dat alle na het bekend worden der voorval len gegeven instructies onverwijld en volko men zijn uitgevoerd. Met name kwam het, om elk ongewenscht overschrijden van de grens te verhinderen tot een grondige afsluiting van alle toegangs wegen naar Oostenrijk, terwijl anderzijds den bewoners van de kampen der Oostenrijksche vluchtelingen elk verlaten van hun verblij ven werd verboden. Dientengevolge ls er voor eft na geen en kele grensoverschrijding voorgekomen van eenigerlei persoon die in verband zou kun nen worden gebracht met de gebeurtenissen. Bij een uiterst scherp onderzoek slaagde men er in slechts één geval te constateeren, waar bij door een blijkbaar niet degelijk genoeg zijnde controle van berichten, die uit Oosten rijk kwamen en verdei- werden verspreid, wellicht den indruk van het tegendeel zou kunnen worden gewekt. De landelijke inspecteur van de afdeeling Oostenrijk der nationaal-socialistische partij, Habicht die verantwoordelijk is voor de be richten, welke via den zender te München zijn uitgezonden, werd daarom hedenochtend 10 uur van zijn functie ontheven en ter be schikking gesteld. (Dit ontslag komt natuurlijk te laat. Dr. Habicht heeft na zijn uitwijzing uit Oosten rijk de Oostenrijksche Nazi's systematisch tegen de regeering Dollfuss opgeruid. On danks de protesten, die overal in de wereld tegen zijn onverantwoordelijke redevoeringen opstegen, liet de Duitsche regeering dezen man rustig zijn gang gaan. Thans, nu de ter roristen blijkbaar voor niets meer to"'«- schrikken, thans wordt Habicht functie gezet, Red.) Italië. Oud-staatssecretaris Arpinati gearresteerd. Leandro Arpinati, de voormalige staats secretaris, die uit de fascistische partij gezet was, is vannacht op zijn buiten te Malacappe, bij Bologna, gearresteerd. CD .NB.) Wervelstorm boven Texas. Vele dooden; enorme schade. NEW YORK, 26 Juli. (V.D.) Naar uit Houston wordt gemeld bedraagt de schade, die door den wervelstorm is aangericht, naar schat ting meer dan een millioen dollar. Meer dan dertig personen worden vermist, waarvan te Bay City alleen 17. Men vreest dat zij verdronken zijn De vloedgolf, die zes mijl het land indrong, en de storm hebben enorme schade aange richt. In de stad Morelos zijn vijf personen ge dood. China weer geteisterd. Deels door overstroomingen, deels door droogte. De Chineecshe bladen melden, dat onder de heerschende droogte ongeveer 31 millioen men- schen ernstig hebben te lijden. Daarentegen wordt de provincie Sjensi bijzonder zwaar ge teisterd door overstroomingen. Ongeveer 12 millioen menschen worden met den honger dood bedreigd In deze provincie is de oogst door een groote overstroom in g verwoest—In ,de provinciën Sjensi en Sjansl staan 112 steden en dorpen onder water. Chineesche weldaclig- heidsvereenlgingen hopen op een steunactie uit het buitenland. terug- uit zijn Officieel wordt medegedeeld, dat de begrafe nis van dr. Dollfuss ls vastgesteld op Zater dagmiddag te vier uur. LONDEN. 26 Juli (V. D.) De Britsche mi nister van buitenlandsche zaken. Sir John Simon, heeft vanmiddag in het Lagerhuis een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de ge beurtenissen In Oostenrijk. Daarna bracht hij rapport uit over zijn bezoek bij den Oosten rijkschen gezant te Londen, wien hij de deelneming der Britsche regeering bij den dood van den bondskanselier had betuigd. Slmon zelde vervolgens: „De houding van Engeland ten aanzien van de onafhankelijk heid en de onaantastbaarheid van Oostenrijk Dollfuss' einde. „Eenzaam temidden van zijn vijanden." Het Oostenrijksche Correspondentie Bureau meldt uit Weenen d.d. 26 Juni: De bondscommissaris Adam heeft in den afgeloopen nacht nog een radiorede gehouden waarin hij de tragische gebeurtenissen schil derde. Na er op te hebben gewezen, dat de opstan delingen slechts een kort onderhoud tusschen de Oostenrijksche ministers en den sterven den kanselier hebben toegestaan, vervolgde hij: „Wij weten dus tot nu toe niet hoe laat de kanselier den laatsten adem heeft uitgebla zen. maar wel weten wij, dat men den zwaar gewonde niet alleen alle medische hulp heeft geweigerd, maar dat ook zijn verzoek om bij stand van een priester in zijn stervensuur niet werd ingewilligd. Een van de terroristen heeft namelijk medegedeeld, dat de kanselier om een priester had gevraagd, doch dat er geen gehaald ls. Zoo ls de bondskanselier Dollfuss eenzaam gestorven. Slechts zijn vijanden hebben zijn laatsten ademtocht gehoord. In tegenwoordig heid van onmenschelijke misdadigers heeft zijn Oostenrijksch hart voor het laatst gesla gen. De onheilspellende gebeurtenissen kunnen ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Hiilliiiiii de zuiveringsactie In Stiermarken goed<vor deringen maakt: in het Zuiden hcerscht Teeds volledige rust. De plaatsen Stalnz en Llnz zijn reeds door de troepen gezuiverd. Ook de spoorweg bij Salztal ls herald- En Karlnthie hcerscht rust, Gemeld wordt dat nog gevochten wordt in Groebning, Lonawitz, Bad Aussee en Leoben. Bij den strijd te Al- tenberg zouden aan belde zijden verliezen zfjr. geleden. Uit Neder-Oostenrljk zijn troepen naar Stiermarken gezonden Te Sint Peter bij Graz hebben de opstan delingen getracht het concentratiekamp, waarin Natlonaal-Sociailsten zijn opgesloten, Pedro stond het eerst op zijn beenen en trok Piet over eind en nam hem den gedeukten punthoed van het hoofd. „Wat is het hier glad," zei Piet. „er lag zeker een bananen schil!" „Lailike banaan, jaiz.elf." siste Pedro en pakte Piet opnieuw in zijn kraag, waarbij hij hem nu naast zich liet loopen,"* Ze klommen een steil trapje op en stonden nu boven op een hoog dek. Thans kon Piet het schip geheel over zien. Hoewel hij van schepen wel verstand had, kon hij dit soort toch niet goed thuisbrengen. Het leek wel een groot plat dek. zonder mast of hut er op. Hij wilde aan Pedro vragen wat dit beteekende.... ZATERDAG 28 JULI 1934. HILVERSUM, 1875 M. 8.00 VARA Gramofoonmuziek. 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Trio Fa voriet o.l.v. Willem Drukker. 12.00 Eddy Walls en zijn ensemble. 12 45 Gram.muziek. l.Oö Eddy Walis en zijn ensemble. 1.45 Verzorging van den zender. 2.00 Klein VARA Ensemble o.l.v. Paul Dunchant. 2.30 Th. J. Thijssen: Het voor bereidende onderwijs. 2.50 Klein-VARA en semble o.l.v. Paul Dunchant. 3.15 Filmkwartier tje door M. Sluyser. 3.30 Klein VARA-Ensem ble o.l.v. Paul Dunchent. 4.00 Overschakelen naar den zender Kootwijk. .15 VARA Mandoline- Ensemble o.l.v. Joh. B. Kok. 4.45 Gram. muziek. 5.00 Cello-recital door Bram van Zanten, a. d. vleugel Lily van Spengen. 5 40 Letterkundig overzicht door A. M. dc Jong. 6.00 Klein VARA-Ensemble o.l.v. Paul Duchant. 6.30 Alb. de Booy zingt met pianobegeleiding van Jo Kickhefer. 6.50 Klein VARA-Ensemble o.l.v. Paul Duchant. 7.15 Alb. de Booy zingt met pianobegeleiding van Jo Kickhefer. 7.30 KJein VARA-Ensemble o.l.v. Paul Duchant. 8.00 Her haling van S. O. S. berichten. 8.03 Gram. mu ziek. 8.20 „Gaat dat zien".Rldo's nieuwste revue. Regie Henriette Davids, kapelmeester: Henk Neef. Medewerkenden: Henriette Da vids. Isidoor Zwaaf. Berry Klevlts. Fred, Pa to. Bobby Lamont, Tim Telby en anderen. 10.15 VARA-orkest o.l v. Hugo de Groot. (Vioolsolo: Harry Wiggelaar). Tooneelopvoerlng door het VARA Tooneel o.l.v. Willeen, van Capellen. 11.00 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot' 11 GO Vaz Dias. en varia. 11.30 Accordeon draaiorgel harmonie-orkest (gram.platen). 12.00 Sluiting. HUIZEN, 301. 5 M. 10.30 Muzlekuitzendlng voor fabrieken 11 00 8.00 KRO Morgenconcert 10 00 Gram muziek. Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L H. Perquin. 1200 Politiebe richten. 12.15 Lunchconcert op gram.platen. 1.45 Verzorging van den zender. 2.00 Halfuur]te voor de rijpere jeugd. 2.30 Gram.muziek. 3.00 Kinderuurtje door mevr. Sophie Nleuwen- huis van der Rijst en mevr. Corrie Marres van der Ven. 4.00 Gram muziek 5.30 Esperanto- nieuws door P. Heilker. 5.45 De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.20 Journalistiek week overzicht door Paul de Waart. 6.45 Gramofoon muziek. 7.00 Politieberichten. 7.15 Causerie door J. van Hellenberg Hubar. 7.35 Gram mu ziek. 7.45 De Kampioenschappen van de R K. Ned. Athletiek-Unie door Leo G. H. de Vrede. 8.00 Gram.muziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Het KRO-orkest o.l.v. Pierre Reinards. 9.15 De Bos sche Revellers. 9.30 Microfoonvertelsel door Wim Snietker. 9.5 KRO-orkest. 10.15 De Bos sche Revellers. 10.30 Vaz Diks. 10.35 KRO- orkest. 11.00 Gram.muziek en sluiting. BRUSSEL. 484 M. 12.15 Max A'exys' orkest. 6.35 Gramofoonmu ziek. 6.50 Populair concert o.l.v. Karei Walpot. 9 05 Gramofoonmuziek. 10.10 Het Chass Remu© orkest.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6