Kandi MINERVA bonbi GEBA Welkom thuis! Ajax wist Donderdagavond in den laatsten competitiewedstrijd tegen K.F.C. het landskampioenschap te behalen Metselan tijdens het examen der Vereeniglng ter Veredeling van het Ambacht in de Ambachtsschool ?e klisten der Ilaliaansche Opera, die een tournee aan het Schoolplein te Utrecht door onï land en maken; z,jn D°ndarda9 te den Haag aangekomen De overval op het Ravaggebouw te Weenen. De politie doet een aanval op de gebarrica deerde deur, waarachter de nationaal socialisten zich verschanscht hadden RODUKTE AUS DER -7-V7T" i De Johannesgasse K Weenen. FEUILLETON De wondert.j jelevenissen van dr. ^...serllen door WILL AMBERG. (Nadruk verboden 22) Kaiserlien ontdekt eerst thans, dat op de tafel drie couverts liggen. De derde persoon was dus een dame. volgens de bewering van professor Cinon zelfs een jongedame, die men er van kon verdenken in werkelijkheid Edith Wismuth te heeten. Tenslotte echter mocht zij heeten hoe zij wilde, als zij in 's hemels naam maar niet zooveel zwetste als die pro fessor Cinon! Op hetzelfde oogenblik verschijnt juffrouw Gotron aan tafel. Cinon heeft haar zooeven het aardigste meisje van de wereld genoemd. Nu, dergelijke waardeeringen zijn indivi dueel. Tot de schoonheden, welke de heeren op straat aanleiding geven, zich nog eens om te keeren. behoort zij allerminst. Zij valt niet op door een bijzonderen gloed in haar oogen, noch door een temperamentvol uiterlijk. Maar er gaat van haar geheele persoontje een be koring uit, die fijngevoelige menschen fasci neert. Om haar mondhoeken ligt een guitige trek en haar kin welft zich allerliefst tot een teedere ronding. Maar wat Kaiserlien aller eerst, en met een tot dusver nog ongekend gevoel van vreugde opmerkt, dat is het heldere grijs van haar oogen, die rijp en toch on schuldig de wereld in zich schijnen op te nemen. De manier waarop Cinon het tweetal aan :-lkaar voorstelt, is geheel in overeenstemming met zijn, van het eerste oogenblik af betoon de uitbundigheid: „Waarde juffrouw Gotron. dit is dr. kyrmayer, een Duitsch geleerde, Pantserauto's rijden af en aan. boekenwurm en tevens man van de practijk die er allang naar verlangt met een zoo lief tallige jongedame als u kennis te maken". Zij reikt hem de hand, maar slaagt er toch niet in een zekere verlegenheid over de complimenten van den ouden heer te ver bergen en die verlegenheid staat haar aller aardigst. „Waar bent u vandaag geweest, juffrouw Gotron?" vraagt de professor en Kaiserlien constateert eenigszins tot zijn verwondering dat zijn nieuwe kennis na deze vraag even wacht. „Ik was in Vevay en in Lausanne. Schitte rend is het daar. Vooral die oude hoekjes in Lausanne zijn bezienswaardig: dat gelijken nu net opgestelde tooneelcoulissen bij een opera". „Precies!" geeft de professor toe en zich dan oot Kaiserlien wendend: ..En u? Bent u hier om wetenschappelijk werk te verrichten of uitsluitend voor ontspanning?" Het was niet zoo heel gemakkelijk voor deze vraag het juiste antwoord te vinden. „In zeker opzicht voor beiden zegt hij tenslotte ontwijkend. „Nu dan zou ik u willen adviseeren van het natuurschoon te genieten, zoolang u daar toe nog in de gelegenheid ber.t". Dat klonk bepaald dreigend. Kaiserlien kijkt de professor met een gevoel van wantrouwende onbehaaglijkheid, onderzoekend aan. Daarbij bemerkt hij, dat juffrouw Gotron zijn blik zoekt. Hij wendt het hoofd naar haar toe. Om haar lippen ligt een ondeugend lachje, alsof zij zeggen wil: Laat die goeie oude heer zijn theorieën maar verkondigen; doe hem een plezier en luister eens naar hem. De professor blijkt nu niet meer te remmen. Hij heeft slechts gewacht op de eerste de beste gelegenheid om met zijn wereldbeschouwing voor den dag te kunnen komen. Nu doet zich die gelegenheid voor. En zijn systeem van geologische democratie wordt over Kaiserlien uitgestort als een wolkbreuk. Dat juffrouw Gotron's oogen boven deze wolkbreuk, stralend als de zon op Kaiserlien gericht blijven, tem- De politie is gereed om in te pert diens ongeduld wel eenigszins en wekt zelfs, zooals de zon bij een stortbui, een regenboogstemming in hem op. In duizend voudige kleuren vormt zich een brug van hem naar haar, terwijl de professor doceert: „U verwondert u misschien dat ik u raad het na tuurschoon te genieten, zoolang daarvoor nog gelegenheid is. Dat advies betreft natuurlijk niet dr. Kyrmayer persoonlijk, maar dr. Kyr mayer als zoon van moeder aarde, als ver tegenwoordiger van het menschelijk geslacht. Kijk eens hier, jonge vriend: Het heelal be staat reeds sinds millioenen jaren. Maar zoo als het er nu uitziet, heeft het er vroeger niet uitgezien. Als u een beetje aan geologie ge daan hebt. dan weet u. dat vroeger de ri vieren onstuimiger, de dalen dieper en de ber gen hooger waren. Ja, hoe is dat gekomen? Denkt u maar eens terug, jongeman, hoe een millioen jaren geleden de streek er hier uit zag. Denkt u dat het meer toen zoo klein was als nu? Denkt u, dat de bergen toen niet hooger waren? Wat is er nu gebeurd? Het meer is kleiner geworden en de bergen lager! En over eenige duizenden jaren bestaat het meer heelemaal niet meer. Begrijpt u. wat ik bedoel?" Bepaald origineel was tot dusver de Cinon- sche wereldbeschouwing niet. maar Kaiserlien was te beleefd om dat hardop te zeggen. Bo vendien kwam het origineele eerst nu: ..En welke conclusie valt daaruit te trekken waarde doctor? Deze: dat moeder natuur een zeer grillige onrechtvaardige, laten wij zeggen ondemocratische dame is. Want wat heeft zij gedaan? Hier op dit plekje van de aarde heeft zij de fraaiste bergen en de mooiste dalen ge vormd en boven in de Noordduitsche laag vlakte is zelfs geen heuveltje te bekennen. Is dat rechtvaardig? Is dat democratisch, waarde Kyrmayer? Maar Kaiserlien kan met den besten wil niet verontwaardigd worden ov?r deze stief moederlijke handelwijze van de natuur. Even min echter verveelt hem het gezwets van den proffessor. want juffrouw Gotron. die deze litanie reeds van buiten schijnt te kennen. i °ok waar het noodig is bri besluit eiken zin met een schelmschen blik, waarvan hij telkens weer geniet. „Maar, m'n waarde doctor", vervolgt de pro fessor, als gewoonlijk zonder antwoord af te wachten, „gelukkig heeft de natuur haar eigen onrechtvaardigheid ingezien door de eene landstreek te bevoor- en de andere te bena- deelen. En nu tracht zij die onrechtvaardig heid weer goed te maken. Over eenige mil lioenen jaren hebben wij geen Alpen meer, begrijpt u? De natuur corrigeert de fout, die zij gemaakt heeft. Zij neemt het voorrecht, dat zij dit land aanvankelijk geschonken heeft weg. in den letterlijken zin van het woord Heb; u wel eens nagedacht over wolkbreuken en hagelbuien?" Ongetwijfeld heeft Kaiserlien daarover nage dacht, zij het dan niet in dien zin, welke Cinon waarschijnlijk bedoelt. Dike wolkbreuk is een kleine revolutie, elke aardbeving een geweldige omwenteling. Be grijpt u dat? Een experiment, waarmee de natuur het proces der democratie bespoedigt. Weet u, waar ik vandaag geweest ben, doctor? Ik was in het boven Simmendal" Kiserlien heef; er geen idee van waar het boven Simmendal ergens uithangt. Nu ja, hij kon wel nagaan, dat het geen dagreis van Montreux verwijderd zou zijn. ,En weet u waarom ik daar heen ben ge weest? Omdat ik eens met eigen oogen wilde zien. hoe het onweer daar heeft huis ge houden. Als u gezien had. hoe de storm de rotsblokken in het dal heeft geslingerd en hoe de Simme onophoudelijk het losse gesteente van de bergen meesleept, dan zoudt u begrij pen. wat ik met geologische democratie bedoel" Dat duurt zoo ongeveer een half uur. Kaiser- ien ontdekt al spoedig hel voordeel van een gesprek, zooals Cinon dat voert: men behoeft niet te luisteren, en kan zijn gedachten intus- schen tot iets anders bepalen. En Kaiserlien doet dat in ruime mate. want zijn aardige tafelgenoote vereischt inderdaad alle aan lacht. n handgranaten werd door de Weentche politie g*. gemaakt bij de herovering van het Ravaggebouw VII. Als het diner geëindigd is, staat juffrouw Gotron op. „Ik loop nog even langs het meer", licht tij toe, terwijl zij beiden heeren de hand reikt. Wellicht is dat een duidelijke wenk voor Kai serlien haar zijn gezelschap aan te bieden, maar deze vergeet ook in Juffrouw Gotron's aanwezigheid niet, waarom hij hier is. Hij heeft een stille hoop. dat Cinon straks, wan neer hij aan het einde van zijn voordracht over geologische democratie is gekomen, nog wel uit te hooren zal zijn. En daarin wordt hij niet teleurgesteld, want nauwelijks heeft juffrouw Gotron de zaal ver aten of Cinon verandert van onderwerp. Hij heeft haar met onverholen bewondering na gekeken en tegenover Kaiserlien maakt hij van deze bewondering geen geheim. „Een allercharmantste jongedame, die Juf frouw Gotronverklaart hij openhartig. M'n waarde doctor, grijpt u die kans met beide handen aan en tracht dat hartje te ver overen". Hij laat den ander wederom niet aan het woord komen. „Neen. neen spreekt u mij nu eens niet tegen.. Ik mag dan een beetje een eigenaardige kerel zijn jawel, dat weet ik maar aan menschenkennis ontbreekt het mij gelukkig niet. Ik heb onmiddellijk gezien, dat u hier bent om u een vrouw te zoeken en daarom verzeker ik u met de hand op het hart: dit is de ware! Overigens wil ik u geens zins de mogelijkheid ontnemen ook met de andere dametjes in het hotel wat nader ken nis te maken. Als u zich daarmee kunt ver eenigen. gaan wij eens een uurtje in de hall zitten om te zien, wat daar zooal voorbij komt. Maar dat doe ik uitsluitend om u ad oculos te demonstreeren hoe Juist mijn bewe ring is. Wacht eens even, ik zal u 'n voorbeeld geven. Ziet u die zwarte dame daar achter in de zaal aan het laatste tafeltje? Kijkt u maar eens onopvallend dien kant uit". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9