Bernard Shaw De Haarlemsche Fin ancien. Imp ressies Noorderbad Zandvoort Het Betaafeiikste Het belastingkohier van Haarlem. De daling. 52e Jaargang No. 15672 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 28 Juli 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele-prijs. Onzs Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abor.nés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger /30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. 78 jaar. (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 28 Juli George Bernard Shaw is juist 78 jaar ge worden. Het is wel bekend dat hij recht van lijf en leden is, levenskrachtig en in het volle bezit van zijn geestelijke vermogens. Het is een benijdenswaardige positie op zulk een leeftijd en het kan geen verbazing wekken dat hem de vraag is gesteld hoe hij het klaar speelt nog zoo frisch in het volle en wel wat verbijsterende leven van den tijd te staan. Het is een van de voornaamste werkzaam heden van Engelsche journalisten honderd jarigen te interviewen en het geheim van hun ouderdom te hooren. De geheimen die wor den onthuld, loepen uiteen. De eene honderd jarige schrijft zijn lang leven toe aan het feit, dat hij altijd matig en voorzichtig is ge weest in drinken en eten; de andere aan het feit, dat hij altijd heeft gegeten en gedron ken waar hij zin in had. Soms heeft hard •werken den hoogen ouderdom gemaakt. In een ander geval wordt het bereiken van een eeuw toegeschreven aan lang en veel slapen. Onlangs vertelde een honderdjarige vrouw dat zij de levenskracht zoog uit haar pijp tabak, terwijl een ander abnormaal bejaard persoon uitlegde dat hij het zoo lang op deze aarde uithield omdat hij nimmer had gerookt. Shaw is in een andere categorie. Hij is nog geen honderd jaar. Maar voor zijn 78 jaar is hij aanzienlijk jonger in denken en doen dan het meerendeel van zijn tijdgenooten, jonge mannen incluis. Misschien ligt 't geheim van zijn- jeugd in het feit dat hij in zijn levensgang niet wordt vertraagd door traditie, dat geen boeien hem vasthouden aan het verleden, dat hij integendeel in al zijn verstandsreacties meer dan up to date is. Wellicht blijft hij •jeugdig, die eiken nieuwen dag aanvaardt met al het nieuwe dat hij brengt. De meeste mensohen van middelbaren en hoogeren leef tijd doen dit niet; integendeel, zij maken be zwaar tegen het nieuwste, veroordeelen veel dat hedendaagsch is en houden den geest niet wakker met het eenige dat daartoe in staat is, levendige belangstelling. Bernard Shaw heeft de levendigste belangstelling voor alles wat hij op den modernen weg ontmoet en hij is zoo snel met zijn waarneming, de mate van zijn appreciatie en depreciatie dat hij bijv. reeds in een tooneelstuk de moderne vacantie- vaarten op den oceaan gewikt en gewogen (heeft. Maar in het persgesprek op zijn 78sten ver jaardag heeft hij aan het feit dat hij altijd aan de spits blijft van zijn tijd niet zijn uit muntende gezondheid en zijn jeugdige ener gie toegeschreven. Voor deze gélegenheid had hij geen verbijsterende en geen paradoxale uitspraken. Hij kon geen recept geven voor een lang en gezond leven maar hij meende, hetgeen vrij algemeen .gemeend wordt, dat erfelijkheid er invloed op had. Hij behoorde tot een geslacht waarin lang leven gewoonte was. Niettemin vond hij een levensregel, wel ke het eten van vleesch en het drinken van geestrijke dank en het bezoeken van dok ters (tenzij het bezoeken waren van persoon lijke vriendschap) uitsloot, de moeite van het beproeven waard. Een vegetarische levens wijze vond hij niet de beste maar wel de beste onder de bestaande omstandigheden. Men wist nog maar weinig van de juiste voedings wijze. Hij gaf voorbeelden van den heilzamen invloed van voeding op mensch en dier. Kin deren in Honolulu leden hevig aan tandbe derf. Een tandarts ontdekte dat hun dieet in t?.ndvormend voedsel tekortschoot en gaf hun een soort brei, die niet alleen het tandbederf deed verdwijnen maar nieuwe tanden deed groeien. Op een modelboerderij in Engeland geven koeien, die worden gevoed met gedroogd gras. dat een zekere kunstmeststof had ge had, melk en boter die ver superieur zijn aan die van normaal gevoede koeien. Kinderen, met zulke melk en boter gevoed, moesten naar Shaw's oordeel physiek en geestelijk su perieur zijn aan het normaal geachte kind van den tijd. Aangezien men weinig wist van juiste voeding vroeg Shaw zich af of er op het oogenblik wel menschen leefden met de best mogelijk constitutie. Hij opperde de ver onderstelling dat er wel heele werelddeelen kunnen zijn, die zekere voor het menschehjk gestel noodzakelijke mineralen missen. In dat geval moesten alle bewoners van zulk een werelddeel „halfbakken" zijn. „Wanneer men daaraan denkt", betoogde Shaw verder, „wordt men wat ongerust. Wellicht moeten alle menschen en dieren van de wereld op het oogenblik wangedrochten worden ge acht". Zijn conclusie was dat wetenschappe lijke voeding een andere mensehensoort zou scheppen. Dat was wenschelijk, want er wa ren zooveel ongewenschte menschelijke ele menten in de wereld. Aan die ongewenschte elementen schreef hij oorlog en bewapening toe en de ontstellende politiek, welke de we reld heeft te verduren. DANCING „GROOT BAOHUIS' ZANDVOORT STERK VERLAAGDE CONSUMPTIE.PRIJZEN ALBERT'S DANS ORKEST (Adv. Ingez. Med.) Het ongeluk bij „De Eendracht" Slachtoffer overleden. De 19-jarige timmerman P. J. van der Ham. die Donderdag op het perceel van „De Een dracht" aan het Donkere Spaarne door een gat van het dak gevallen is en met een zware hersenschudding naar het St. Elisabeths Gast huis vervoerd werd. is Vrijdag aan de gevol gen overleden. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdagmorgen 11.45 uur op de Alge meene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Rekening over 1933 sluit met batig saldo. Resultaten der bedrijven. Reeds thans worden bijzonderheden bekend over de resultaten over 1933 wat de Haarlem sche gemeentefinanciën betreft. Het eindcijfer is nog wel niet definitief bekend, maar er is toch al met zekerheid mede te deelen, dat de gemeenterekening over 1933 met een batig saldo zal sluiten. De rekening over 1932 wees indertijd een tekort aan van bijna f230.000. daarmede werd de begrooting voor 1934 dus belast. Nu -1933 met een voordeelig saldo sluit, komt dit aan den dienst voor 1935 ten goede. De winsten uit de gemeentebedrijven bedra gen over 1933. Electriciteit f818.405 (raming f887.174) Gas f564.446 (raming f540.923) Water f69.571 (raming f53.094) Slachthuis f 125.000 (raming f57.740) De winst uit het electriciteitsbedrijf is dus f 69.000 beneden de raming gebleven, daaren tegen leverde het gasbedrijf f 24.000 boven de raming, het waterleidingbedrijf f 16.000 en het Slachthuis f 67.000. Bij elkaar leverden da be drijven dus f31.000 meer dan geraamd was. De winsten over de 4 bedrijven waren: 1930 f 1.479.089 1931 f 1.517.794 1932 f 1.524.934 1933 f 1.552 423 De vaste schuld der gemeente beliep op 1 Jan. 1934 f47.077.030, met inbegrip van de voorschotten die door het rijk voor woning bouw zijn verleend. Daarvan waren geleend, door de productieve bedrijven f 13.532.700, voor de niet productieve bedrijven f336.500, verder voor het grondbe drijf f 13.481.000. voor het woningbedrijf f4.316.000. voor het onderwijs f6.173.000. Van de overige schuld der gemeente blijft dns f9.237.00 over. De inkomsten uit belastingen hebben be dragen; 1930 f 7 998.400 1931 f 8.060.200 1932 f 9.020.100 1933; f 9.161 100 Terwijl voor 1934 geraamd is f 9.040.200. In de crisisjaren is dus de totaal-opbrengst aan belastingen niet verminderd. Alleen is de opbrengst over 1934 wat lager geraamd, maar dit is te verklaren cmdat. de rijksuitkeering ingevolge de Fondsbelasting voor 1934 slechts f 1.532.600 bedraagt, terwijl die voor 1933 nog f 1.740.7000 was. Soldatenopstand in Mandsjoekwo. Japansche militairen ontwapend; vele dooden. SJANGHAI. 28 Juli (V.D.) Volgens be richten van het agentschap „Tsjetsjiai" zijn 400 man troepen van Mandsjoekwo te Ingkow in opstand gekomen in verband met de ar restatie van hun commandant door de^ Ja panners. De commandant werd beschuldigd van contacthouding met Chmeesc'ne partij gangers. De opstandelingen hebben 100 Ja pansche soldaten ontwapend en een groot aan tal anderen, waaronder officieren, gedood. Fraaie, snelle en billijke Meialen rolfilm-camera's afwerking van Uw vacan- 6x9 beslist goed .11. 2.50 tieopnamen. 's Morgens Soliede metalen statieven fl. 1.50 ^bracht. Color-films 230 Sch. 6x9 's avonds gereed!! .fl. 0.40 8 m.ra. FILMS voor KODAK. STEWART-WARNER e.a. aPPa- raten, nü Per 15 M. (met af werken) fl. 3.25 van Scheveningen Vroege ochtend op den boulevard. (Adv. Ingez. Med.) Möööge meneer, zei het grijze heertje en hij ging zitten op de bank aan den boulevard, waar ik in den prillen ochtend mijn courant had gelezen. Möööge meneer, zei ik. Ik weet niet hoe hij heet. Ik weet alleen, da; hij zooiets als schilder is en in het pension naast het mijne woont; hij ziet er een beetje sjofeltjes uit en wij voeren dikwijls samen een kort en klankloos gesprek. Zoo maar een woord en dan weer wat zwijgen en een zin en een trekje aan onze morgensigaren, waarvan de mijne geuriger lijkt dan die van hem. Is het niet goddelijk hier in den vroegen morgen aan zee, zei de schilder. Kijkt u eens door mijn oogen Mag ik u wel zeggen, hè? Wij schilders hebben dat voor op de ambtenaren, die weer groote voorrechten hebben op ons: een goede woning en een kraakhelder bed en een boterham met iets erop en een biefstukje op z'n tijd. Kunnen wij niet zeggen en daarom hebben wij de gave gekregen, de dingen-die- niks-kosten dubbel zoo mooi te zien als de andere menschen. Ik geloof zoowaar, dat het sjofele manne tje gelukkig is: een beetje arm en een beetje gelukkigArtiesten hebben alevel wat raars. Kijk nu eens door mijn oogen, zei hij, en zie hoe het licht hier over de zee grijs gezeefd is door de wolken en zie de wolken zelf, die groot en vol tusschen den hemel en het water staan. Met de nondaniteit hier rondom hebben wij samen nu niks te maken. Er razen auto's langs den boulevard, melkboeren bellen aan de hui zen en hier en daar draait den luiaard zich nog eens om in dezen verrukkelijken jongen dag. Hier is het stil als in een zuiveren kloos terhof. Alles in de natuur is zuiver. De sche pen die daar drijven op de koelte van het water, het geruisch van de branding en de musch, die hier voor onze voeten scharrelt. En zelfs het meisje dat daar aan komt. Wat een ongedwongen graoie. Ze heeft rood haar ziet u wel, en 'r korenbloemblauwe verschrik- kelijk-scheeve mutsje kleurt daar wonderwel -bij. Dat wéét zoo'n kind. Voelt ze intuïtief, zooals haar loopen, haar lachen en haar kleine denken evenwichtig zijn en mooi.... Meneertje zweeg en deed een trekje aan zijn zuinige morgensigaar. Het blauwe mutsje danste weg. Een auto kwwaa'tte kwaad de stilte in; De grijze lucht stond roerloos op het grijs? water Moet u hier 's avonds komen, zei het schil der tje. Is deze hemel hier een hel geworden, Een zengende, verterende hel, waarin ae hartstocht van de groote stad opbrandt langs de kust. Zoodra de zee een donkere en vorm- looze massa is onder den avondhemel -stijgt de wil tot vermaak langs Scheveningen op. Moeten wij nu maar niet aan denken, zei hij en zeer zorgvuldig stond hij op, we moeten nu alleen dezen verrukkelijken ochtend zien en de stilte inademen en de geur van de zee, die nu zoo zilt en koel is. Scheveningen is prachtig en deze zuivere stilte is het geluk van menschen ,die ander geluk niet koopen kunnen Ik nam mijn courant weer op. Möööge meneer, zei het heertje. Möööge Bedachtzaam schuifelde hij over den boule vard. De zee ruischte. Ik verlangde naar mijn ochtendsherry. Persconferentie. Een enkele maal neemt mijn vriend, de re dacteur van „Het Eerste Nieuws", de heer O. P. Kalker mij mede naar waar zijn beroeps plicht hem voert. Dat is in den zomer dikwijls naar persconferenties met begenadigde kun stenaars. Gisteren was het op het terras van een onzer voortreffelijke hotels, waar Fluffv Flapper, de wereldberoemde lady-jazz-croo- ner, rendez-vous verleende aan de Koningin der Aarde, vertegenwoordigd door een zestal harer kamerjonkers, representeerende de openbare meening van het volk van 's-Gra- venhage cum annexis. Fluffy Flapper (pseudo von Irmgard burg gravin Liszenska—Cantacuzene) ontving ons allerminzaamst: how d'ye do.. Low a've dohow d'ye do. mister Kelker, mister Dzjornelist, mister Klodderer - Wat denkt u over Einstein? - Sings marvellous. - Hebt u Elizabeth Schumann al eens ge hoord? Zij zou bij ons in Amurrika een over weldigend succes in de revue behalen. En Louis Davids? Very interesting. Hebt u Melle Weersma. de jazzist al ge hoord? Otto Panetta (links) de moordenaar van Dollfuss. Hans Holzweber (rechts) die aan het hoofd der nazi's in de kanselarij de onder handelingen voerde. He 's the first and last of all red ho' poppa's Bent u al eens meer in Europa geweest? In den tijd dat ik zes maanden alléén van melk heb geleefd, in het begin van mijn eerste jaar, nu" al weer twintig jaar geleden. Ik reisde toen mee met mijn vader, die gezant van Liberia aan het hof van Boris I, vors: vaü Andorra, was. Hoe vindt u Scheveningen? Very interesting. Wat denkt u van Freud? Sings marvellous, that fellow. Wat denkt u van het Nederlandsche volk1 Ik heb nog nimmer zulk een intelligent rustig, ik zou haast zeggen aristrocratisch volk ontmoet. Het heeft een glasheldere ziel. Ik ben nu drie uur in uw land en ik gevoel mij er geheel thuis. Het is of ik hier nooit weg ge weest ben. U bewoont een prachtig land. Zoo even kwam ik den minister-president tegen. Hij had zwarte klompen aan. Bij ons hebben wij geen minister-president. Morgen ga ik Brussel, uw hoofdstad, bezoeken. Ik stel mij er héél véél van voor om daar te gaan gondel varen en er de Volendammer kleederdracht te gaan bezichtigen. En de Nederlandsche letterkunde? Henri van Wermeskerken is uw grootste schrijver; Bontens, Clinge Doorenbos en Je anne Horsten zijn uw belangrijkste dichters. Maar schrijft u vooral in uw blad, dat ik dol ben op Wiener Schnitzel, topazen en diese len De impresario mengde zich in het boeiende onderhoud: „Mevrouw Flapper is zeer ver moeid heeren. Zij moet vanmiddag haar White Hot Doggy of Mine nog repeteeren en gaat daarna op audiëntie bij Kees Pruis. Willen de heeren nog een sherry? Nadat wij sherry's hadden gedronken en Fluffy Flapper gefotografeerd was voor „De Vrouw en haar Huis" verlieten wij het zonnige terras, nog geheel onder den indruk van deze geniale vrouw, een der allergrootste figuren van onzen aan genieën toch reeds zoo rijken tijd. Mr. E. ELI AS. ZEEMIJL WEGENS RUWE ZEE AFGELAST GROOT NACHTFEEST GAAT BESLIST DOOR (Adv. Ingez. Med.) MODERNE VRIJE WONINGEN TE HUUR in prijzen vanaf f 37.50 per maand. S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90 Telefoon 16290. (Adv. Ingez. Med.) Dorschmachine uit elkaar gesprongen. Vijf jongens in brand geraakt. Drie hunner ernstig gewond. ROERMOND, 28 Juli Gistermiddag heeft bij den Landbouwer R. onder de gemeente Echt een ernstig ongeluk plaats gehad. Ter wijl men bezig was in het open veld rogge te dorschen, is de ruw-oliemotor van de dorsch machine uit elkaar gesprongen. Een vijftal jongens, die in onmiddellijke nabijheid van de dorschmachine stonden, geraakten in brand. Drie hunner, jongens van 5. 8 en 12 jaar. liepen vrij ernstige brandwonden op. De beide laatsten konden na verbonden te zijn ter verdere verpleging naar huis worden gebracht. Het 5-jarig zoontje van den land bouwer R. echter moest naar het ziekenhuis te Roermond worden vervoerd. De belde andere jongens, alsmede eenige volwassen omstanders kregen slechts lichte brand wonden. Drie woningen te Bemmel afgebrand. Brandweer vermocht niets uit te richten. Aanzienlijke schade. EL-ST. 28 Juli. Te Bemmel is hedenmorgen in de dicht bewoonde buurt De Moienwei een ernstige brand uitgebroken, waarbij drie groote panden in de asch zijn gelegd. Omstreeks 8 uur bemerkten bewoners, dat het pand van de molenaar A. J. Derksen in lichte laaie stond. Spoedig daarna sloeg het vuur over op een pand. eveneens toebehoorend aan den heer Derksen. dat bewoond werd door den bakker en winkelier Huisman. Tengevolge van den hevigen wind nam de brand steeds in omvang toe. Door gebrek aan water konden de brandweren uit Bemmel en Eist niet veel hulp verleenen. Het gevolg was. dat spoedig ook de schuren en hooibergen van de kapitale boerderij De Leemkuil van den heer A. W. Costerman cn vervolgens diens woning door het vuur werden aangetast. Uit de woningen vrm de heeren Derksen en Huisman kon slechts zeer weinig worden gered. Bij den heer Costerman kon een gedeelte van den boerderij-inventaris alsmede i van den inboedel in veiligheid worden ge- j bracht. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. Omtrent cie oorzaak van den brand is niets bekend. Deze brak uit, terwijl de vrouw van den heer Derk sen alleen thuis was. Maarschalk Lyautey. oud-resident-generaal van Marokko, is overleden. pag. 4 Bij de vliegramp niet het Zwitsersohe toestel zijn 12 personen om het leven gekomen. pag. 4 Berlijn heeft Oostenrijk's toestemming ver zocht voor Von Papen's benoeming te Weenen pag. 4 Volgens de verklaringen van den afgezetten Oostenrijkschen gezant Von Ricth zou Fey om zijn komst naar de bezette bondskansc- larij gevraagd hebben. pag. 4 Veertigduizend man Italiaansche troepen blij ven aan de Oostenrijksche grens liggen. Dag. 4 In Roemenie is een opzienbarende corruptie affaire aan het licht gekomen. pag- 4 Bij de Staten-Gcneraal is een wetsontwerp ingediend, waardoor de mogelijkheid wordt geopend dwergpartijtjes uit de Kamer te weren en vrijgestelden uit de lagere verte genwoordigende lichamen te weren. pag 3 Te Wellerlooy heeft een vrachtauto een stoom tram geramd; een vrouw is gedood. pag 3 De financicele verwachtingen der A. V. R. O. over 1934 zijn reeds verre overtroffen. pag 3 Er zou een wetsontwerp te verwachten zijn tot betere verdceling der werkloosheidslasten. pag 3 Onze onderhandelingen met Japan. pag. 3 Het belastingkohier van Haarlem is met f 9 millioen gedaald. pag. 1 De gemeenterekening over 1933 van Haarlem sluit met een batig saldo. pag. 1 Het slachtoffer van het ongeluk bij „De Een dracht" is overleden. pag. 1 Moeilijkheden in het betalingsverkeer met Duitschland. pag. 15 Te Ililvarenbeek is een schoenfabriek afge brand. pag 15 De Int. Vierdaagschc Afstnndsmarsch. pag. 12 Bioscopen. pag. 9 Laatste berichten. pag 2 ARTIKELENs ENZ. Mr. E. Elias: Impressies van Scheveningen. pag. 1 Van onzen correspondent te Genève: De Ge- ncefsche oiulerwijsconferentic. pag. 15 Van onzen Londenschen correspondent: Ber nard Shaw 78 jaar. pag. 1 Van onzen Bcrlijnschcn correspondent: Aller lei uit Duitschland. pag. 4 J. H. de Bois: Een Van Loo.v-museum. pag. 9 Van onzen Parijschcn correspondent: Waar de geschiedenis spreekt. pag 7 C. Sipkcs: Het hoogste bergland van België. pag. 7 J. de Reedc: Reisindrukken uit Amerika. pag. 8 W. Sch. Zandvoort aan den binnenkant. nag 5 Financicele kroniek: Politieke cn economische rust remt den fondsenhandel. P*8 11 K. dc Jong: Radiomuzick der week. pag 9 A. J. C. VI.: 11. D. Vertelling. „Vergeten sleu tels". pag. 8 Het Haarlemsche Stadsbeeld: 't Spaarne. pag 8 Vier en twintig dagen langs dc Fransche grens pag. 12 Het vastgesteld belastbaar vermogen te Haar lem bedroeg op 1 Januari van het belastingjaar 1931—1932 f 231 577.000 en van het belastmg- Jaar 1932—1933 f 186.005.000. Per aangeslagene was het vermogen in ronde cijfers in dat Jaar van f 75.000 tot f 65.000 gedaald. Het belastbaaar inkomen was; 1931—1932: f 86.600.000. 1932—1933: f 77.200.000. DRIE DOODEN BIJ AlTOBUS-ONGELIK IN SPANJE. BURGOS, 27 Juli (Reuter) Op een spoor wegovergang bij Briviesca heeft de sneltrein uit Madrid een autobus gegrepen, die den dienst onderhoudt tusschen Madrid en Irun. De autobus werd geheel vernield. Drie inzit tenden werden gedood en zeven zw ->r ge wond.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1