§§f 11 m m s m iffïf s Si s IS in ÉP flül 81 ff i§ Él m 18 fH Él fÜ Hl §8 fjj 181 Uf il 81 18 DE VIJF BESTEN VAN HET SCHAAKTOURNOOI TE ZURICH WIELRIJDEN GYMNASTIEK. DAMMEN WANDELSPORT VOETBALNIEUWS R.K. VOETBAL DAMRUBRIEK Hl up fff «1 Hf 11 S Hf §s Hf 88 e üi Mi i§ m B BILJARTEN SCHAKEN. MAANDAG 30 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD t De Tour de France. ANTON IN MAGNE WINNAAR. Uit Parijs: De 23ste en laatste étappe van den Tour de France, van Caen naar Parijs, is Zondag gewonnen door den individueel S. Maes (België;. In het algemeen klassement heeft de leider Antonin Magne gemakkelijk zijn voorsprong weten te behouden zoodat hij winnaar werd. Einduitslag klassement: 1. a. Magne tijd 147 uur 13 min. 58 sec. 2. Mariano (Italië) 147 uur 41 min. 29 see. 3. Lapebie Frankrijk 148 uur 5 min. 43 sec. 4. F Vervaecke iBelgië) eerste der sndividueelen 148 uur 11 min. 38 sec. 5. Vietto (Frankrijk) 148 uur 13 min. 6 Morelli (Italië) 148 uur 25 min. 7. Geyer (Duitsch- land) 148 uur 26 min. 49 sec.. Landen-klassemcnt: Frankrijk 443 uur 32 min. 41 sec.. 2. Italië 446 uur 52 min. 32 sec 3, Spanje-Zwitserland 447 uur 36 min. 22 sec. 4. Duitschland 451 uur 42 min. 36 sec. Belgie niet geklasseerd. 39 van de 60 getarte renners zijn weer te Parijs gearriveerd. Jac. van Egmond heeft pech te Kopenhagen. Uit Kopenhagen wordt aan ..De Crt." ge meld; De Zondag verreden finale der sprint- wedstrijden om den Grand Prix van Kopen hagen werd gewonnen door den wereldkam pioen J. Scherens. Richter klasseerde zich op de tweede plaats, terwijl de Deen Falck Han sen derde werd. Jac v. Egmond. die eveneens aan ie wedstrij den deelnam en het tot de halve finale ge bracht had. kwam in zijn serie voor de demi finale door een bo .vng mes Anker Meyer An derson te vallen. Hoewel zijn kwetsuren niet van ernstigen aard waren, moes: onze landge noot- van verder rijden afzien. H. S. V. „De Kampioen". Bovengenoemde Vereeniging hield een pele- ton-wedstrijd voor C Klasse 48 K.M. A en B Klasse 48 K.M. met voorgift. Junioren 24 K.M. met voorgift. De uitslag luidt: A en B Klasse: 1. Schaper, Scheldler, Hessels, 2 min. voor gift, tijd 1 uur 22 min. 20 sec. 2. v. Noorden, v. Rooyen, Staphorst, Molen dijk, van meet, 1 uur 22 min. 45 sec. 3. v. d. Meyden, de Vries, de Groot, Drost, van meet. Doordat v. d. Heijden er alleen van door was gegaan maakte deze den kortsten tijd n.l. 1 uur 20 min. 1 sec., maar verspeelde zijn lsten prijs daar elk peleton met 2 renners den wedstrijd uit moet rijden. C Klasse. 43 KM.: 1. Schweitser. de Smit, Eikhof, de Laat, tijd 1 uur 28 min. 5 sec. 2. v. Halem, Zandvoort, Kager, Best, Dalf- sen, tijd 1 uur 29 min. 21 sec. 3. Peters, Basamusca, Blok, Kersen, tijd 1 uur 30 min. 19 sec. 4. Altink. W. Jansen, Kleinhorst, Huig, tijd 1 uur 33 min. 53 sec. Junioren 24 K.M.: 1. Beeldman. Jubi, Schel. Veen. Vijzelaar, de Laat. tijd 45 min. 6 sec.. 2 min. voorgift. 2. Kruid, Drost. Opbroek, Vos, Martens, 45 min. 25 sec., van meet. Achilles. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedstrijd over 60 K.M. met drie klassemen ten voor A en B-klasse en 40 K.M. met 2 klassementen voor C-klasse, waarvoor 25 ren ners aan den start kwamen. De klassementen werden fel betwist, vooral bij de A en B-klassc. Het eerste klassement werd gewonnen door J. Ruiman. 2e Hein Bakker, 3. J. Engel. 4. A. v. d. Hoeven. Het tweede klassement had als resultaat: 1. Hem Bakker. 2. J. Rusman, 3. A. v. d. Hoeven. 4. H. C. v. Staveren, 'J. Engel was door een lekken band uitgevallen) Het derde klassement werd wederom door H. Bak ker gewonnen. 2e H. C. van Staveren, 3. J. Rusman, 4. J. Jansen, zoodat de einduitslag was: 1. H. Bakker 14 punten, 2. J. Rusman 12 pnt.. 3. H. C. van Staveren 6 pnt. 4. A. v. d. Hoeven 6 pnt., 5. J. Jansen 2 pnt. Bij de C-klasse werd reeds in de eerste ronde de wedstrijd beslist, daar J. Klinkenberg er alleen van door ging en zijn voorsprong tot het einde wist te behouden, zoodat hij alle klasse menten won, 2e werd v. d. Lans, 3. B. Croese, 4. H. v. Maris. 5. v. d. Veer. Dinsdagavond half acht hebben wederom de wekelijksche clubwedstrijden op de Heem- steedsche Wielerbaan plaats, waarbij een re vanche-sprint-wedstrijd tusschen H. v. Brug gen, J. Engel en B. v. d. Aart. De spelkampioenschappen van het K. N. G. V. Uit Gouda; Zondag zijn alhier de Nederland- sche spelkampioenschappen van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond gehouden. De finales hadden het volgende resultaat: Sllngerbal: Gymnastiekvereeniging Lijnden (Haarlemmermeer) wint van de Gym. Ver. Excelsior, Gouda met 5l en is hiermede kampioen van Nederlanud. Bij het grensbal werd de kampioenstitel be haald door de Zaandamsche Gymnastiek Ver eeniging Carna, welke een 5—0 overwinning heeft behaald op de Gymnastiek Vereeniging Lijnden (Haarlemmermeer). De vuistbal wedstrijd ging niet door. omdat Slmson (Amsterdam) zich had teruggetrokken. Na afloop van de wedstrijden had nog een propaganda-handbalwedstrijd plaats tusschen de Turnkring Gouda en de gymnastiekvereeni ging Lijnden welke door de laatste met 12-2 gewonnen werd. Wedstrijden van Bato. Bato hield onderlinge gymnastiekwedstrij- den voor zijn adspiranten-afdeelingen onder leiding van den heer C. Th. Smal in het voormalig Zander-Instituut. Door het zomerseizoen was de opkomst niet groot, maar door de kleine verschillen in de prestaties was er veel spanning. De meisjes hadden 7 en de jongens 6 onderdeelen te ver werken. De uitslagen luiden: Jongste meisjes. Eerste gelid: 1. A. v. Essen. 2. T. Prent. 3. M. C. Toepoel. Tweede gelid: 1. C. van Delden. 2. T. Schuurman, 3. F. Wan- maker. Derde gelid: 1. C. Landwehr. 2. E. Jacobs, 3. L. Vierwind. Oudste meisjes. Eerste gelid: 1. B. Wal- brink en P. van Amstel, 2. R. Staphorst, 3. B v Egmond. Derde gelid. 1. A, Blei, 2. R. Boer- rigter, 3. N. Dirken. Jongens. Eerste af deeling: 1. J. Guit. 2. J. Dreijer. 3a H. Philippo. Tweede afdeeling. 1. H. Koelemeij, 2. J. Martin, 3. F. Lennings. Reorganisatie hoofdklasse competitie. ROTTERDAM AANVAARDT IIET BONDS- VOORSTEL. In een buitengewone vergadering van den Rotterdamschen Dambond werd het bestuurs voorstel om tot vermenging der hoofdklasse competitie over te gaan, waarna met ingang van de competitie 1935—1936 een zuidelijke hoofdklasse zal worden gevormd, bestaande uit de vier hoogstaankomende vereenigingen district Rotterdam en de vier hoogstaanko mende vereenigingen district 's-Gravenhage, met 202 stemmen voor. 110 tegen en 30 blan co aangenomen. Zooals bekend, heeft het be stuur van den Nederl. Damibond voorgesteld ook tot vermenging der Amsterdamsche, Noord-Hollandsche en Gooi- en Stiohtsche vereenigingen over te gaan. vormende na afloop der competitie 19341935 de noorde lijke hoofdklasse. Dit bondsvoorstel werd ech ter door den Amsterdamschen Dambond ver worpen. Door deze twee tegenstrijdige beslissingen (Rotterdam verklaarde zich voor vermenging en Amsterdam er tegen) is thans een eigen aardige toestand ontstaan. Immers het in stellen van een landelijke hoofdklasse (ver deeld in twee afdeelingen elk van 8 clubs noord en zuid) kan alleen doorgang vinden wanneer alle districten hun medewerking verleenen. Het is dan ook vrijwel zeker dat het bestuur van den Ned. Dambond de afwijzend beschik king van den Amsterdamschen Dambond naast zich neer zal leggen en ook in het noorden tot vermenging zal overgaan. De Vierdaagsche te Nijmegen. Op het parcours van 55 K.M. per dag heb ben o.a. aan bovengenoemde marschen met succes deelgenomen onze stadgenooten Deurloo 4e maal), Kool (3e maal), Willemse (7e maal) en Korte voor de 9e maal. Mej. M. Boerdijk, Brederodeweg 73 te Santpoort heeft wederom met goed gevolg deel genomen aan deze marschen. Door de navolgende leden van de H. W. S. V. „Jan Pastoorswerd met goed gevolg deelgenomen aan de vierdaagsche afstand marschen te Nijmegen: P. Wiedijk, P. Eggink, J. v. d. Wal en W. Vermeer Daar zij voor de eerste maal deelnamen, ontvingen zij het hier voor bestemde kruis, terwijl de leden J. Pa ling. D. v. Kampen en P. Wikke de kroon ont vingen daar zij voor de tweede maal deel namen. Uit Heemstede werd met succes deelgenomen door de dames R. ten Raa en L. Koudijs en de heeren H. J. C. van Beek en D. H. ten Raa. Jan Passtoors. Op 26 Augustus a.s. zal de 3e herdenkings- marsch plaats hebben. Circulaires worden op aanvraag door den secretaris P. Wikke, Pleia- destraat 53, toegezonden. De indeeling van het Westen. Volgens een bericht in het „Dagblad van Rotterdam" zouden de eerste-klassers voor het as. seizoen als volgt zijn ingedeeld: AFDEELING I: Ajax, V.S.V., Feijenoord. D.H.C.. R.C.H., Xerxes, A.D.O., V.U.C., H.F.C.. Overmaas. AFDEELING II: K.F.C., H.B.S., Stormvogels. Z.F.C.. DF.C.. Haarlem. Sparta, Hermes-D.V.S., Excelsior, D.W.S. KennemersS tormvogels. De Beverwijksche voetbalvereeniging „De Kennemers" organiseert als inzet van het sei zoen nederlaagwedstrijden. Aan deze neemt ook „Stormvogels" deel. Zondag as. komen de IJmuidenaren reeds in het Sportpark op bezoek. FINALE BISSCHOPSBEKER. Zondagavond had op het H B.C.-terrein te Heemstede de finale plaats om den Bisschops beker tusschen het Loosduinsche G.D.A. en het Amsterdamsche Wilskracht. Het werd 3—2 voor eerstgenoemde. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende. gelieve men te zenden naar bovenge noemd adres. Onderstaande composities van D. Kleen te Heemstede werd bekroond met een bronzen medaille in den Intern. Problemisten Wed strijd van het Fransche damtijdschrift „Le Jeu de Dames" offiëel orgaan van den Fran- schen Dambond). Probleem No. 2096. Auteur: D. Kleen, Heemstede. Problème le plus caché. ZWART m - w WIT Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 2 4 7 8 9 10 12 14 21 25 31 en 37. Wit 13 schijven op: 13 19 22 23 24 28 30 33 34 38 39 44 en 47. Wit speelt en wint. Voorts geven wij ter oplossing een com positie van den eersten prijswinnaar van bovengenoemd tournooi, Marcel Vasseur te Amiens Probleem No. 2097. Auteur: Marcel Vasseur, Amiens. ZWART mm m M WZ 0 mm. W/ m /v-J WIT Diagram. Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 5 8 10 12 13 14 15 20 en 26 Wit 9 schijven op: 23 25 28 31 33 34 35 39 en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen dezer beide vraagstukken wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag avond 6 Augustus a.s. bij den redacteur dezer rubriek C. Blankenaar, de grootmeester onder de eindspelcomponisten. Toen onderstaande compositie ongeveer twintig jaren geleden verscheen, meenden velen dat de stand niet logisch te verklaren was. Onze grootmeester, die vóór alles er naar streeft om natuurlijke standen samen te stel len, gaf onmiddellijk aan. hoe men logisch tot den diagramstand geraakt. Plaats hiervoor de witte schijf van 10 naar 19 en tevens een zwarte schijf op 9, de zwarte dam van 47 naar 15. Wanneer men zich den oorspronkelijken stand zóó voorstelt, dat Zwart speelt 9—14, Wit 19:10. Dit spel is goed verklaarbaar, want als de zwarte schijf op 9 verloren gaat, is de de partij ook verloren. Daarom speelde Zwart 914 en vervolgens 1547 Op deze zeer lo gische wijze zijn wij tot den diagramstand gekomen. Eindspel No. 2098. Auteur: C. Blankenaar, Rotterdam. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart een schijf op 4 en een dam op 47. Wit een schijf op 10 en drie dammen op 5 30 en 36. Wit speelt en wint. Nu de geniale afwikkeling. Wij aanschouwen een winst-gang, welke ge heel nieuw is en waarvan elke dammer zal genieten. 1. 36—13 Waarom deze dam op veld 13 gespeeld moet worden, kunnen wij pas duidelijk maken bij den 2den zet. 4 15 2. 5—19. In de volgende variant ziet men, waar om vak 13 bezet moet worden, b.v. speelt men de zwarte dam op een der velden van 29 tot 47 dan Wit 1924; 3025 20) en Zwart is verloren. Deze winstgang is alleen mogelijk door dat de witte dam op 13 staat. Ter ver gelijking plaatse men deze dam op 18, dan is het duidelijk, dat deze winst gang niet mogelijk is, omdat de dam langs de lijn 2047 vlucht. 2. 15—20 134; 19—41 30—13 ge- Op 47—36; 36—47; 47 36. wonnen. 3. 13—4 Belet hiermede de zwarte dam te komen op een der velden van 29 tot 47 wegens 19—14. Deze zet heeft nog een beteekenis, die wij straks zullen zien. 20—24. Op 20—25 dan Wit 4—15 en 19—24. Ziedaar de dubbele werking van de witte dam op no. 4. 4. 19—13 24 35 5. 4—15. Gewonnen Het geniale in dit eindspel is de stand, dien wij nu zien. Beide kleuren hebben elk slechts 2 stukken (Wit heeft 2 dammen), zon der schijn van opsluiting en toch is Zwart verloren, bijv. gaat deze op 41 dan Wit 1330 (Zwart 35 2415:36 De zwarte dam kan evenmin op 36, dan Wit 154 en op 3540 volgt 1324. Hoewel slechts zes zetten diep, is dit niet temin een bijzonder geniaal stukje, hoogst leerzaam voor eiken dammer. De groote eind spelcomponist Blankenaar heeft wederom ons spel met een nieuwen winstgang verrijkt. Wij hebben gemeend dit bijzonder leerrijke eindspel dat waarschijnlijk aan weinigen on zer tegenwoordige generatie bekend is, eens in onze rubriek te moeten opnemen. De winstgang is zeldzaam geniaal gevonden en hierin herkennen wij wederom Blankenaar in zijn besten vorm. OPLOSSINGEN. No. 2087. A. Deurloo, Nieuwdorp (Z.) Wit 27—22 (Zwart 17:30) 26—21 (Zwart 12:28) 36:19 (Zwart 23:14) 29:9 en wint. No. 2088. A. Deurloo, Nieuwdorp (Z.) Wit: 45—40 (Zwart 30—35?) 12—8 (Zwart 2:22) 37—32 (Zwart 26 :28) 48—43 (Zwart 39:37)41:14 (Zwart 35:44) 50:17 en wint. De problemen Nos. 2087 en 2088 werden correct opgelost door de volgendp heeren: A. Russ. H. G. Teunisse, J. v. d. Vlugt, A. de Jong. W. C. Groenings, J. van Looij, A. P. de Zwart. W. J. A. Matla. Ph. Amelung Sr., H. Greeuw, Jac. Fr. van Garderen, J. Wielenga en H. van Lunenburg Jr., allen te Haarlem; D. Kleen, F. H. Kluën en Nicolaas Knopper, allen te Heemstede, J. B. Sluiter Jr., te Aer- denhout; Chr. Gerritsen te Bennebroek; W. J. v. Voort te Nieuw-Vennep; S. van Duijn en J. C. Hobo, beiden te Abbenes; J. H. Hilders te Lisse; J. van Steenwijk te Ede (Gelderl.); A. Fischer te Amsterdam: G. J. A. van Dam te Wassenaar (Z. H.): W. Hoek stra te 's-Gravenhage en Ph. Ham te Rotter dam. No. 9 van den wedstrijd, 28e ladder) Stand der stukken: 1. Db4b8. enz. OPLOSSING PROBLEEM No. 753. (No, 10 van den wedstrijd, 28e ladder Stand der stukken: 1. Lb2f6, enz. Beide problemen goed opgelost door: H. J, S. Beck, H. de Rui.iter, J. Vermeer en M. H. Wiersema, allen te Bloemendaal; E. G. van der Kaay, te Driehuis—Velsen; M. D L. Artz, H. J. Bakker. J. J. H. Bauer. J. Derogee, C. van Dort. H. W. van Dort, A. W. FaceTw. Geuzebroek Jr.. F. F. Groos, J. Hillebrand. J. Hoeksema. P. A. Hoogendoorn. F. W. Hooger- beets, J. Hoogeveen. J. ten Hove. K. Koedoo- der, C. A. Lukaart Jr.. J. H. Meilink. K. II. R. PluimMentz. H. Postuma. P. Rotteveel, J. Schippers, mevrouw Spoor. H. J. Steenbergen, C. Warlé, C. F. Waber. D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem: J E. Baalbergen en L. A. Patoir, beiden te Heemstede; H. F. Antonisse, J. Germeraad, B. van Rossem en K. Siegerist, allen te Santpoort (allen twee maal twee punten). CORRESPONDENTIE. Haarlem. A. J. M. Dank voor uw mooie prentbriefkaart van ons schoone Valkenburg. A. L. S. 1. Db4bl faalt na 1. Kd7—e6. Federatie van Biljartbonden. Een voorloopige commissie uit verschillen de biljartbonden in Nederland, niet aange sloten bij den Ned. Biljartbond, hield te Den Haag onder voorzitterschap van den heer J. H. IJzendoorn een vergadering tot het op richten van een Federatie van Biljartbonden en het eventueel invoeren van een gelijk luidende competitie. Op deze bijeenkomst waren de plaatselijke bonden uit den Haag. Rotterdam en Leiden tlsmede de provinciale bond uit Utrecht, ver tegenwoordigd. Een ontwerp-competitie van de heeren J. J. de Bruyn en H. Otten werd besproken. Volgens dit systeem zullen de verschillende klassen spelers dier bonden tegen elkaar uit komen en daaruit de kampioenen der fede ratie aangewezen worden. Een definitief besluit zal genomen worden na de najaarsvergadering van bovengenoem de bonden. Het tournooi te Zurich. De uitslagen van de partijen in de laatste ronde luiden als volgt: D. Henneberger verliest van dr. A. Aljechine Dr. O. S. Bernstein wint van G. Stahlberg. E. Bogoljubow wint van F. Gygli. S. Roselli del Turco remise met H. Grob. A. Nimzowitsch remise met S. Flohr. H. Johner verliest van ar. M. Euwe. Dr. E. Lasker wint van dr. H. Joss. Miiller verliest van prof. dr. O. Naegeli. De eindstand luidt: I. Aljechine 13 p '2 en 3 Euwe en Flohr, bei den 12 p.; 4. Bogoljubow 11 1 2 p.; 5. Lasker, 10 p.; 6 en 7 Nimzowitsch en Bernstein, beiden 9 p.; 8 Stahlberg, 8 p.; 9. Johner, 7 1/2 p.; 10. Henneberger, 512 p.; 11. Gygli, 5 p 12. Ro selli del Turco, 4 1 2 p.; 13 en 14 Grob en Mul ler. beiden 4 p.; 15. Naegeli 3 p. en 16 Joss, 2 p. Onze landgenoot Dr. Euwe heeft het er dus wel buitengewoon goed afgebracht.Met slechts één punt verschil plaatste hij zich No. 2 ach ter den wereldkampioen Aljechln. Lasker bracht de eenige nederlaag aan Euwe toe. Een paar dagen geleden was het niet twij felachtig meer, wie den eersten prijs zou be halen. De wereldkampioen moest nog met een paar „zwakke" tegenstanders afrekenen, maar in de laatste ronden van een zoo sterk bezet tournooi kunnen nog wel eens onver wachte uitslagen vallen, omdat alle deelne mers dan vrijwel doodop zijn. Maar er ge beurde niets bijzonders, zoodat de einduitslag precies volgens de normale berekening was. zelfs het deelen van den tweeden en derden prijs door Euwe en Flohr, onmiddellijk gevolgd Dr. A. Aljechin door Bogoljubow en Lasker, die de 5de plaats innam. Dr. A. Aljechin heeft een doorslaand be wijs geleverd, dat hij nog steeds de beste spe ler ter wereld is en de titel van wereldkam pioen bij hem in goede handen is. In den laat- sten tijd is er nogal wat geschreven in bui- tenlandsche schaakperiodieken, naar aanlei ding van den uitslag van het Kersttournooi te Hastings 1933. Maar de schrijvers of cri tici verzwegen daarbij, dat het een klein tour nooi was (10 deelnemers), zoodat er minder gelegenheid was om zijn score tc verbeteren. Eén remise meer dan Flohr (in laatstgenoemd tournooi) was de oorzaak van Aljechin's twee de plaats aldaar, zelfs gedeeld met den in den laatsten tijd op den voorgrond tredenden Hon- gaarschen, echter te Parijs wonenden, meester Dr. M. Euwe. A. Lilienthal, die eveneens Gr< punt behaalde. Noch Aljechin. noch Flohr. hadden een partij verloren te Hastings. Daarbij kwam, dat Al jechin in enkele partijen van zijn match met Bogoljubow niet superieur gespeeld had. zoo dal zelfs de vraag werd gesteld of hij niet meer de „oude" krachtige speler was. Maai de oplossing zal wel eenvoudig deze zijn. dat Aljechin zoo sterk (slecht?) gespeeld heeft als het spel van Bogoljubow toeliet. De schaakwereld kan nu rustig zijn, Dr. Al jechin neemt nog steeds terecht de hoogste plaats in. En wij. Nederlandsche schaakspe lers. kunnen trotsch zijn op onzen nationalen kampioen, Dr. M. Euwe. die getoond heeft, dat zijn komende match (1935) met Dr. Alje chin, om het wereldkampioenschap, een ernstige uitdaging is en Aljechin's volle mees E. Flohr. E. Bogoljubow terschap zal vereischen. Flohr begint nu meer en meer de derde „im Bunde" te worden, die recht heeft op een match om het wereldkam pioenschap. In de toekomst zal in de schaak wereld dus geen gebrek zijn aan buitenge woon interessante matches. Trouwens ook niet aan wedstrijden van be teekenis. In de tweede helft van Augustus zal Sovjet-Rusland het tooneel zijn van een be langrijke schaakgebeurtenis, omdat Dr. Euwe en Hans Kmoch aldaar een tournée zullen houden. Op 18 Augustus begint te Leningrad een tournooi. waaraan die meesters zullen deelnemen. Bovendien spelen mede: Botwin- nik. Alatorzew, Lissitzin. Löwenfisch, E. Rabi- notwitsch. Romanowski. Tschechower, Juda- wiisch. Kalm en Rjumin. Dr. E. Lasker. Ook Bogoljubow heeft zijn ouden roem ge handhaafd. Ten slotte moet iedere schaakspeler met groote bewondering opzien naar den ex- wereldkampioen. Dr. Emanuel Lasker. Negen jaren lang heeft hij het schaakspel laten rusten voor het bridgespel. Het ergste is daar van, dat hij negen jaren ouder is geworden en in de tweede plaats buiten tournooi-oefe- ning bleef. Toch neemt de 65-jarige meester de vijfde plaats in onder de 16 deelnemers. Zoo'n prestatie kan alléén door een waar achtig schaakgenie geleverd worden. Zijn score, 10 punten is zeer mooi. Daarbij is het winstpunt tegen onzen kampioen! Een der interessantste touniooien uit de laatste jaren behoort weer tot het yerledeat

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 8