NLANP| 3 DINSDAG 31 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBL „Met één been in het zieken huis." Meening der K. N. A. C. over de nieuwe Motor- en Rijwielwet Weinig bewondering voor het verscherpte strafrecht. In het Clubnieuws der Koninklijke Neder- landsche Automobiel Club heeft een harer juridische adviseurs, mr. C. Schölvinck een be schouwing over het ontwerp nieuwe Motor en Rijwielwet geschreven. Aan zijn samenvatting ontleenen we het volgende: Vele der nieuw-voorgestelde bepalingen zul len door hen. die aan het wegverkeer deel nemen, hartelijk worden toegejuicht Scherper toezicht, scherper selectie op materieel en ge bruiker zijn desiderata, die maar al te lang op zich hebben laten wachten. Te betreuren valt. dat een regeling, die de wettelijke aan sprakelijkheids-verzekering tot plicht stelt niet in het ontwerp is opgenomen. Ik twijfel erf echter niet aan. dat ten dezen het voor beeld, dat het buitenland (o a. Engeland. Zwit serland. Scandinavië) ons geeft, binnen af zien baren tijd zal worden gevolgd. Wat de rigoureuze strafbepalingen betreft: de advocaat, die dagelijks met verkeersdelin- quenten in aanraking komt en die weet, dat autcongevallen meestal het gevolg zijn van tal van hoogst gecompliceerde omstandighe den, waarbij de schuld van den deliquent vaak een zéér geringe rol speelt, kan dit verscherpte strafrecht weinig bewonderen. Indien ergens, dan geldt op verkeersgebied het spreekwoord „La procédure pénale ménace tout 1e monde"; In werkelijkheid staat de automobilist voort durend met èèn been in het ziekenhuis en met het andere in de gevangenis. Veel zal afhangen van de wijze waarop dit ontwerp eenmaal wet geworden door de politie en de justitie zal worden gehanteerd. Ik kan niet nalaten reeds hier groote vrees te uiten voor de niet geringe verantwoordelijk heid, die gelegd wordt in handen van eiken verbaliseerenden ambtenaar, van den dorps veldwachter tot den hoofdcommissaris van po litie toe, die de bevoegdheid krijgen om in be paalde omstandigheden zich onmiddellijk van des delinquents rijbewijs meester te maken, waarbij het hem onthouden kan worden ge durende den ganschen loop van het daarop volgende strafgeding. Ik acht deze bevoegdheid en verantwoorde lijkheid zoo ingrijpend, dat m.i. te wenschen is, dat zij niet aldus in de wet wordt neer gelegd, maar dat er een instantie wordt aange wezen. die op verzoek van den verdachte en na verhoor van dezen en den verbalisant, on verwijld handhaving der inneming of terug gave van het rijbewijs kan bevelen. Als zooda nige instantie ware m.i. de kantonrechter ter plaatse waar het feit is geschied, aan te be velen. Aldus wordt bereikt, dat de verdachte niet in een volkomen rechtelooze positie zich tegenover het staatsgezag zal komen te be vinden. i 'Auto met acht inzittenden tegen een boom. Een persoon zwaar, de zeven anderen licht gewond. Een auto, waarin acht familieleden waren gezeten is op den Rijksstraatweg in de ge meente Liempde, door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. Een der hee- ren werd ernstig gewond. De overigen waar onder vier kinderen, bekwamen slechts lichte kwetsuren. Allen zijn naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd. Na te zijn verbonden kon een der kinderen naar huis terugkeeren. Vier dei- and ere gewonden konden later het ziekenhuis verlaten. Moeder springt haar kind na. Slechts met moeite gered. Te 's-Hertogenbosch geraakte een zevenja rige jongen, die op de zandschuit van zijn va der aan het spelen was, in de Dieze. De moe der sprong het kind na, maar dreigde even eens te verdrinken: zij verdween onder water. Een politie-agent en eenige burgers wisten de vrouw spoedig op het droge te brengen. Het jongetje was evenwel in de diepte verdwe nen en werd pas later opgedregd. Op beide drenkelingen werd kunstmatige ademhaling toegepast. De moeder kwam weer tot bewustzijn. Bij het jongetje konden de levensgeesten helaas niet meer worden opge wekt. Verspreiding van opruiende pamfletten. Arbeider uit Hilversum veroordeeld. De waarnemend-politierechter te Amster dam. mr. Zwagerman, wees Maandag schrif telijk vonnis in de strafzaak tegen den 33- jarigen arbeider F. C. E. uit Hilversum, ver dacht van het verspreiden van opruiende ge schriften, gepleegd op 7 Juli j.l. te Hilversum in den tijd toen te Amsterdam relletjes plaats hadden. De politierechter achtte de verspreiding van de opruiende geschriften bewezen In het be doelde geschrift werd opgewekt tot geweld dadig optreden tegen het openbaar gezag. Mede met het oog op de algemeene clemen tie veroordeelde de politierechter den man conform den eisch tot drie maanden ge vangenisstraf. Verdachte, die verdedigd werd door mr. Mendels. zal in hooger beroep gaan. KONINGIN TE ULVIK AANGEKOMEN. Naar wij vernemen zijn de Koningin en Prinses Juliana in den loop van den Maan dag te Ulvik aangekomen. Drama te Zaandam. Moeder verwondt zichzelf en haar beide kinderen. Eén van hen overleden. Maandagmorgen heeft zich te Zaandam in de woning van de familie H. in de Menschikoff straat een vreeselijk drama afgespeeld. In een vlaag van waanzin heeft de ongeveer 32-jarige mevr. H. eerst zich zelf met een broodmes ver wond en daarna gepoogd haar beide kinderen een jongetje van zes jaar en een van ruim twee jaar van het leven te berooven. Mevr. H. werd nadat het drama ontdekt was in bewusteloozen toestand en met een open gesneden hals op bed liggende gevonden. Naast haar lag het jongste kind, eveneens met een diepen halswond en hevig bloedend. Het oud ste kind had verwondigen aan hals en vin gers bekomen doch deze waren niet van zoo ernstigen aard. Hij kon na het gebeurde het huis uitloopen om hulp te halen. Omtrent het motief van den daad van de vrouw tast men nog in het duister. Wel staat vast dat de vrouw reeds eenigen tijd in ze- nuwachtigen toestand verkeerde Nader vernemen wij nog, dat het jongste kind Maandag in het ziekenhuis aan de be komen verwondingen is overleden. De toe stand van de moeder was nog zorgwekkend Het oudste kind, het jongetje van zes jaar maakt het goed. Droevig einde van uitstapje. Jongen door een auto gedood. Op den hoek van den Dalhuizerweg en de Arnhemschestraat te Velp heeft Maandag avond 6 uur een doodelijk verkeersongeval plaats gehad, pp dat moment kwam een groep schoolkinderen, welke onder leiding van een onderwijzer een tocht maakte, den Dalhuizer- weg af, die ter plaatse nog al steil naar be neden loopt. Bij de Arnhemsche straat is een der leerlingen, die zijn stuur niet meer kon houden ten gevolge van de steile helling, tegen een juist passeerende auto aangereden. De jongen werd tegen den grond gesmakt. In ernstigen toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het niet werken van de fietsremmen. DE „ANTONIE II" BINNENGEBRACHT Maandagavond is de „Antonie Et", welk schip bij het Kornwerderzand brand aan boord'heeft gehad, door de sleepboot „Tollen" van de reederij Roode Ster te Amsterdam ge bracht. Het voorschip van de „Antonie n" is totaal uitgebrand, terwijl de machinist van het schip gewond is. De „Antonie II" behoort aan de firma T. de Ridder, te Amsterdam. DE VIERING VAN DEN 31 STEN AUGUSTUS. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een nadere circulaire aan de commissa rissen der Koningin gezonden, inzake de viering van den geboortedag van de Koningin. Het is den minister gebleken, dat ook na zijn rondschrijven van 4 Juni j.l., onzekerheid be staat of de wijze, waarop men zich de herden king van den geboortedag van de Koningin heeft voorgesteld, met Haar wenschen strookt. Deze zekerheid wordt nog vergroot, doordat na bovengenoemd rondschrijven het Koninklijk Huis opnieuw in rouw is gedompeld door het verscheiden van Prins Hendrik. De minister heeft gemeend deze onzekerheid te moeten wegnemen en deelt daarom mede, dat de Koningin wenscht, dat zij die dit jaar haar geboortedag willen herdenken, daaraan op ge paste wijze uiting zullen kunnen geven in de ebruikelij ke vormen. Om zich tot enkele dezer vormen te bepalen, waaromtrent in het bijzonder 's ministers meening is gevraagd, deelt de minister mede, dat geen bezwaar be staat, dat vuurwerk wordt afgestoken, dat kinderspelen worden georganiseerd en dat muziek- en zanguitvoeringen plats hebben. JAPANSCHE PRINS MET ECHTGENOOTE NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen zullen de Japansche Prins Kaya en zijn echtgenoote, die in dezen zomer een tournee maken door Europa, heden middag in Den Haag aankomen en in Sche- veningen verblijf houden tot Woensdag. Prins Kaya die in Japanschen militairen dienst is, behoort tot de leden van het Keizerlijk huis. Prinses Kaya is een nicht van de Keizerin- Weduwe. Onze marine in Ned.-Indië. Verbod van de vakbonden bepleit. Aneta meldt uit Batavia: Bij de bespreking van de begrooting van het departement der Marine voor het dienstjaar 1935 in den Volks raad merkt de heer Feuilleteau de Bruin op, dat de tuchteloosheid bij de marine een ern stig maatschappelijk gevaar is. Volkomen ont binding van de marine-vakbonden acht spr. het eenige middel daartegen. Verder wil spr. de kustvaart in Ned.-Indië voorbehouden aan de Nederlandsche koop vaardij, waar Japanners voornemens zouden zijn onder Nederlandsche vlag de kustvaart hier te lande te onderhouden. Dit zou onmo gelijk gemaakt moeten worden. De heer Roep meent, dat van de wezenlijke paraatheid der marine buitengewoon weinig overblijft. Spr. laat hiertegen een woord van protest hooren. INBREKERS HEBBEN SUCCCES. Geldkistje met inhoud gestolen. Een of meer leden van het inbrekersgilde hebben zich door middel van braak toegang verschaft tot een perceel in de Karei du Jar- dinstraat te Amsterdam. Uit een geldkistje is een bedrag van f 2000 tot f 3000 meegenomen. Van den dader of daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Het gebeente van J. P. Coen niet gevonden. Zijn graf moet elders liggen. Naar de „Java Bode" meldt, vond Dr. Bosch hoofd van den Oudheidkundigen Dienst en lid van de Commissie tot onderzoek naar de laatste rustplaats van J. P Coen, eenige ge gevens welke betrekking hebben op het ver moedelijke graf van Coen. n.l. een nota van de hand van een oud-kerkmeester van 1806 met een lijst van graven en een plattegrond van de kerk. waaruit kan worden afgeleid dat het opgegraven gebeente onmogelijk van J. P. Coen kan zijn, omtrent welke conclusie thans een nota bij de Commissie van Onder zoek is ingediend. Het handelsverdrag met Denemarken. Geldig tot het einde van 1934. Op 27 Juli heeft te Kopenhagen de onder- teekening plaats gehad van de regeling, waar toe de onlangs daar ter stede tusschen een Nederlandsche en een Deensche delegatie ge voerde onderhandelingen hebben geleid Volgens de thans getroffen regeling, die tot het einde van 1934 van kracht zal zijn, heeft de Deensche Regeering zich verplicht een be paald bedrag aan deviezen voor den invoer van Nederlandsche producten ter beschikking van de importeurs te stellen. Daartegenover zijn voor Denemarken contingenten vastge steld voor zijn uitvoer naar Nederland voor vleesch. visch. paling, en aal, veekoeken en electrische geleidingen. Twee hoorns op een auto. Geen overtreding der Motor- en Rijwielwet. Tegen een vertegenwoordiger der General Motors te Amsterdam is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van art. 15 van het Motor- en Rijwielreglement, luidende „dat een motorrijtuig behoort voorzien te zijn van een ééntonigen hoorn. Daar de auto van den ver tegenwoordiger voorzien is van twee ééntoni ge hoorns die door te drukken op een knop gelijktijdig signaal geven, werd de strafbaar heid ontkend en 's Kantonrechters beslissing uitgelokt, omdat deze zaak voor den automo bielhandel een principieele beteekenis heeft. De raadsman van verd. ontkende dat de automobiel niet voorzien was van een ééntoni gen hoorn, daaraan toevoegende, dat er zelfs sprake was van twee ééntonige hoorns. Allereerst werd als deskundige gehoord de inspecteur van politie de heer Cohen, die in strijd met de meening van den verbalisant, meende dat hier geen strafbaar feit was ge pleegd en dat de automobiel wél was voor zien van een ééntonigen hoorn. De ambtenaar van het O.M. besprak in den breede de bedoeling van het wetsartikel en verklaarde niet te kunnen medegaan met de opvatting van den inspecteur. Spr. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen en vorderde een geldboete van 2.— subs. 2 dagen hechtenis. Verdachtes raadsman betoogde dat in het geheel niet is bewezen, dat de automobiel niet van een ééntonigen hoorn was voorzien. Uit voerig stond spr. stil bij het begrip hoorn, daarbij opmerkende dat zulks wat èn door het O.M. èn door den verbalisant was gedaan niet verward mag worden met „signaal". Als de wet voorschreef dat het signaal eento nig moest zijn, dan zou misschien met vrucht een vervolging ingesteld kunnen worden. Bij repliek betoogde het O.M. dat het bewijs wél geleverd was en dat signaal hier samenvalt met hoorn. Met beroep op de jurisprudentie vermeende het O.M. den eisch te mogen hand haven. De Kantom-echter sprak verdachte vrij. JONGEN BIJ HET BADEN VERDRONKEN Een 11-jarige jongen is bij het baden in de haven van Oude Tonge verdronken. Men heeft nog getracht de levensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wekken; dit mocht evenwel niet baten. BURGERWACHTERS ONBEZOLDIGD G EMEENTE - VELD WACHTER. De minister van binnenlandsche zaken heeft in overleg met zijn ambtgenoot van justitie zijn zienswijze inzake de aanstelling van leden van de burgerwacht tot onbezoldigd gemeente-veldwachter ter kennis gebracht van de commissarissen der Koningin. De minister acht het gewenscht bij elke burgerwacht ten aanzien van enkele leden een voorziening te treffen met betrekking tot hun aanstelling als zoodanig en meent dat een zoodanige aan stelling in het onderhavige geval de voorkeur verdient boven een als buitengewoon dienaar van politie daar waar zoodanige aanstelling overigens mogelijk zou zijn. De minister merkt verder op. dat een aan stelling tot onbezoldigd gemeente-veldwachter in het algemeen alleen wordt verleend aan die leden der burgerwacht, welke daarbij een leidende functie bekleeden, zoowel bij de ge wapende als voor zoover noodzakelijk, bij de economische burgerwacht of afdeeling (com mandant. vendel- en groepscommandanten en hun plaatsvervangers, kaderleden enz.) en overigens, indien noodzakelijk aan enkele an dere. bijzonder betrouwbare leden. In het alge meen zal daarbij scherp moeten worden gelet op persoonlijke geschiktheid o.a. in verband met karaktereigenschappen van de aan te stel len personen tot het uitoefenen van politie- bevoegdheiö. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Een Arnhemsch rechercheur heeft gister nacht de hand weten te leggen op een paar gevaarlijke inbrekers. In een restaurant op het Vitesseterrein bemerkte hij onraad. Een ruit was vernield en een raam opengeschoven De rechercheur liet het licht van zijn zaklan taarn naar binnen schijnen en zag twee per sonen. die trachtten zich te verbergen. Hij loste een waarschuwingsschot in de lucht en wist de mannen onder bedreiging met zijn revolver te dwingen naar het raam te komen. Vervolgens commandeerde hij „handen om hoog". Beide inbrekers werden met een zgn. transportbod aaneengeklonken. De recher cheur had echter de voorzorg genomen, dat usschen beide personen een raamlijst aanwezig was: daardoor was alle kans op ontvluchting verkeken. Inmiddels was een inspecteur van politie ter plaatse gekomen, waarr- bdde inbrekers naar het politiebureau werde.. overgebracht. De zaak-Spansier. Woensdag voor het „Volksgericht" te Berlijn. De Nederlandsche ingezetene H. M. Span- sier, die zich zooals men weet in Duitschland in hechtenis bevindt, op beschuldiging van verspreiding van de „Freie Presse" en wien in dit verband landverraad is ten laste gelegd, zal hoogstwaarschijnlijk a.s. Woensdag te Berlijn voor het „Volksgericht" terechtstaan. De besprekingen te Batavia in kritiek stadium. Tokio wenscht opheffing der aardewerk-contingenteering. TOKIO, 30 Juli (V.D.) De woordvoerder van het Japansche departement van Buiten- landsche Zaken heeft, in een verklaring toege geven. dat de Nederlandsch-Japansche confe rentie te Batavia in ernstige moeilijkheden is geraakt, doch hij voegde daar aan toe, dat Japan al het mogelijke zou doen om de con ferentie tot een succes te doen worden, wan neer Nederland slechts de beperking van in voer van aardewerk uit Japan op wil heffen, daar volgens Japansche opvatting de desbe treffende bepalingen zijn afgekondigd in strijd met de afspraken tusschen beide landen. Naar ons ter oore komt heeft de Japansche gezant in den Haag Zaterdag een bezoek ge bracht aan den minister van Euitenlandsche Zaken om zooals reeds werd gemeld, de bezwa ren van Japansche zijde tegen de aardewerk- contingenteering uiteen te zetten. Voorts ver namen wij, dat het bezoek van den Neder- landschen gezant te Tokio aan het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken geen verband houdt met het Japansche bezoek in Den Haag. Het bezoek van den heer Pabst be trof het scheepvaartprobleem, dat volgens den wensch van onze regeering een onderdeel moet vormen van de besprekingen te Batavia. Japansche handelsvereeniging vraagt boycot. Van Japansche zijde verzocht men te mel den dat de Japansche handelsverenigingen te Batavia, Soerabaja, Semarang en Bandoeng aan de Japansche regeering verzochten om geen goederen meer naar Ned.-Indië te zen den, zoo lang de contingenteering van aarde werk nog niet is ingetrokken. Aneta verneemt dat noch de Nederland sche handelsdelegatie, noch het Departement van Economische Zaken iets afweten van dit verzoek. Voorshands moet dan ook weinig waarde aan dit verzoek worden gehecht, aangezien kan worden aangenomen, dat de Japansche Regeering op dergelijke verzoeken, die slechts kunnen dienen om de goede verstandhouding te schokken, niet zal ingaan. Bovendien zal een dergelijke boycot weinig practisch effect sorteeren, aangezien Ned.-Indië in den laat- sten tijd met Japansche goederen is over voerd. Japansche gezant verwacht een compromis. Naar aanleiding van het feit, dat de Japan sche gezant Zaterdag j.l. een bezoek aan den minister van Buitenlandsche Zaken heeft ge bracht, teneinde de moeilijkheden van de han delsconferentie te Batavia te bespreken, heeft het Ned. Corr. Bureau zich tot den Japanschen gezant, den heer Taketomi, gewend met het verzoek eenige nadere inlichtingen daarom trent te mogen ontvangen. De gezant zeide, dat hij de kwestie van de contingenteering van aardewerk in opdracht van zijn Regeering met den minister besproken had. Aangezien dit onderwerp thans gebracht was in de sfeer der diplomatieke onderhande lingen, kon de gezant uiteraard over deze ma terie geen nader mededeelingen doen. Gevraagd naar het aspect der handelscon ferentie in verband met deze aangelegenheid zeide de gezant, dat men zich daarover niet al te zeer moest verontrusten. Toen de conferen tie begon, wisten de beide Regeeringen, dat de moeilijkheden vele en velerlei zouden zijn. En inderdaad zijn er dan ook verschillende kwes ties geweest, welke door de beide delegaties niet tot een oplossing gebracht konden worden, maar welke dan overgedragen werden aan de Regeeringen zelf. Zoo is het verscheidene ma len gebeurd, aldus de heer Taketomi. dat ik besprekingen op Buitenlandsche Zaken heb gevoerd om bepaalde kwesties langs vriend- schappelijken weg op te lossen. Dit is een aangelegenheid zooals de vooraf gaande en ik verwacht, dat wij ook in deze kwestie zoo spoedig mogelijk tot een compro mis zullen komen. Komt de nieuwe spelling er wel met 1 September? Het wachten is nog op verschillende adviezen. Men weet. dat op 10 Juli de ministerraad besloten heeft algemeene maatregelen van bestuur te bevorderen, waarbij zoo mogelijk, met ingang van 1 September as. de nieuwe schrijfwijze zal worden voorgeschreven voor het openbaar onderwijs, het lager onderwijs daaronder ook begrepen, in de hoop en ver wachting. dat het bijzonder onderwijs, waar over op dit punt de regeering geen zeggen schap heeft, het nieuwe spellingsysteem zal volgen. De wijzigingen zullen opgenomen en nader omschreven worden met de uitvoeringsbepa lingen in de te verwachten Kon. besluiten. De Tel. verneemt, dat de or.twerp-besluiten thans toegezonden zijn om advies aan den Onderwijsraad en den Raad van State. Wan neer de maatregelen afgekondigd kunnen worden is thans nog niet te zeggen, wijl de adviezen nog niet ten departemente va;. On derwijs ontvangen zijn. Me; stelligheid is dan ook nog niet mede te deelen. dat het nieuwe spelling-systeem voor het openbaar onderwijs reeds op 1 September een feit zal zijn. In alle geval is er vóór 15 Augustus, den datum, waarop minister Mar- char.t van verlof teruggekeerd zal zijn, geer beslissing inzake vaststelling der bestuurs maatregelen :e verwachten. LANGS DE STRAAT. Kinderspeelgoed. Drie man op een fiets. Of eigenlijk waren het geen drie mannen, maar drie jongetjes, die de voor hen zoo broodnoodige zakdoeken vergeten hadden en wier truitjes vol zand en vuil zaten. En eigen lijk was het ook geen fiets meer. want op de plaats, waar vroeger het zadel had gezeten, was nu een oude zak tot een prop gebonden, 't voorspatbord lag vermoedelijk op een vuilnis belt. het achterdito was vervangen door een plank, één trapper was verdwenen en een stuk ijzerdraad nam zijn plaats in. een bel zou vruchteloos gezocht worden, en een rijwielbe- lastlngplaatjesdief zou met leege handen dit stuk oud-roest hebben moeten achterlaten. O, ja, om de wielen zaten nog banden, leeg ert zonder lucht, want het waren om zoo te zeg gen a jour-banden. Het was geen fiets meer, dcch een prachtig stuk speelgoed voor de drie knaapjes. Ze ..reden" in een dier Amsterdamsche stra ten. waar op de gedeelten blinde muur met kalk gestreken staat: kiest.... en dan een door politieke tegenstanders onleesbaar ge- maakten naam. benevens: hop AJax en weg met Ajax. met krijt, waar op de trottoirs htnk- parken geteekend zijn. en waar aan den voet van armetierige boomjes-met-een-nekje- eromheen koude aardappels en graatjes voor poesen neergeworpen liggen. De jongens genoten Ze zwierden over de straat, van links naar rechts, boem!, over de stoep, rakelings langs een lantaarnpaal De grootste hield zich moeizaam in evenwicht oo de zak. de kleinste zat op de plank en klemde zich krampachtig aan den rijder vast en de derde, achter op de plank, fungeerde voor rem en verzorgde de slingerbewegingen van het vehikel „Sit nou es stil!" hiigde de fietser. ..Noppes! 't Gaat faan so!" oordeelde de derde „We falie schreeuwde de kleinste en de fiets, den trottoirband rakend, kantelde om. ..Blaaf dan ouk rustig sitte!" snauwde de ganemaker. ,.'k Hepput je nog sö eeseg'" ..Wa's hier an 't handje?" vroeg nieuwsgierig een iongetje. dat kwam toeloopen ..Ka'j dat niet sien? Me doene een afval race. me sijn alle drie d'r af gefalie1" merkte de rem oo. het woord race nadrukkelijk als: raasse uitsprekend. Geen van drieën had noemenwaardig letsel opgeloopen en het drietal kroop dan ook weer lustig op het wrakke voertuig. „Ha. die Paaneburregriep het toeschou- wertje hen na. met een ietwat afgunstlgen klank in zijn stem. „Jij mag so ouk es 'n keir!" beloofde de trap per toen ie weer terugkwamen. Het hoefde echter niet meer. In volle vaart schoot de fiets met luid gerammel van velgen over keien de stoep op tegen een huis aan bang! Even een rommelig rumoer toen stonden de jongens met treurige gezichten bij de on bruikbare resten van hun fiets. ,,'k Heppen kapotte hand!" Jammerde de kleinste. „De fiets hep nog veel meer", kwam de oud ste ruw. „We kenne d'r niks meer mei doen Voor deze ramp week elke lichamelijke pijn. Want de fiets, hoe oud ook. had voor de knnao- jes een kostbaar stuk speelgoed beteekend. Ze wrikten nog wel even aan de verwrongen wielen en het gebroken plankje, maar er was werkelijk niets meer aan te doen. En ik weet, dat het den jongens op dat oosenbllk trof als een eigenlijk onoverkomelijke slag. Toen trad het toeschouwertje on, wiens Jn- louzie omgeslagen was in een gevoel van meer derheid, dat zich uitte ln een geslaagde troost poging. „Selle me met deze bal gaan spelle?" vroeg hij schuchter en haalde een ouden tennisbal te voorschijn. Twee minuten later trapte het viertal, dat het een lust was. Naar de kapotte fiets keek niemand meer. Want teleurstellingen en verdriet mogen voor de jeugd veel heftiger zijn dan voor ouderen, de jeugd vergeet ook veel sneller. A. J. C. VL. Oude beroovingszaak eindelijk opgelost. Drie mannen aangehouden. De marechaussée heeft drie personen uit Biervliet aangehouden, in verband met een nog steeds niet opgehelderde berooving van een landbouwer uit IJzendijke in het najaar van 1929. De landbouwer was door drie per sonen aangehouden, die hem onder bedrei ging met den dood dwongen zijn beurs met veel geld af te geven. De drie mannen hebben bekend. Proces verbaal is opgemaakt. CONTINGENTEERING VAN KACHELS EN HAARDEN. Op schriftelijke vragen van den heer Van Dijker., heeft minister Stecnberghe geant woord. dat hij bereid is te bevorderen in ver band met de belangen van importeurs van kolenhaarden, -kachels en -haardkachels, dat uiterlijk 15 Augustus a-s. vastgesteld wordt, welke bijzondere contingenten zullen worden verleend boven het bij artikel 2 van het Kon. besluit van 9 Juli 1934. no. 11, bepaalde con tingent van 40 ten honderd. CONTINGENTEERING VAN TOUW. De aandacht van belanghebbenden bij derf invoer van touw wordt er op gevestigd, dat de minister van Economische Zaken gebruik heeft gemaakt van zijn bevoegdheid om kan toren voor den invoer van gecon tingen teerde goederen aan te wijzen en als zoodanig heeft aangewezen de kantoren te: Wemhout. Sas van Gent. Roosendaal. Lobith. Zevenaar. Ol- denzaal. Ven lp. G'.anerbrug, Amsterdam. Rot terdam en Utrecht. Langs andere kantoren zal dan de invoer van dit gecontingenteerde artikel zijn verboden. BISAMRAT WEER GECONSTATEERD. Men zal zich herinneren dat laatst te Apel doorn in de Grift een beest werd waargeno men dat gelijkenis vertoonde met de beruchte bisamrat. die ln Duitschland veelvuldig voor komt. maar tot dusver hier te lande nog niet is aangetroffen. Naar wjj vernemen heeft nu een inwoner, van Apeldoorn, aldaar ln de Grift ter hoogte van den gashouder ook een donker bruin beest zich zien voortbewegen, dat recht opstaande haren had. Dit is werkelijk een indi catie van de bisamrat. Het dier was ongeveer 30 c.M. lang en leek veel op een marmot. Later heeft men nog eens ter plaatse een onderzoek ingesteld en de sporen van het dier kunnen ontdekken. Dit geval is wederr ter kennis gebracht van degenen, wien bet aangaat,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5