NLAND Boven de daken van Haarlem. DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBL 6 Bloembollensaneerings- plan-1934. Nieuwe teeltoverdrachtbeschikking te verwachten. In het Staatsblad zijn afgekondigd drie koninklijke besluiten betreffende het bloem- bollensaneeringsplan 1934, Gisteren zijn de daarop steunende beschikkingen in de Staats courant gepubliceerd. Het nieuwe saneeringsplan sluit geheel aan bij de regeling van het vorige jaar, behou dens op de navolgende punten. De uitvoering van de besluiten is opgedragen aan de nieuw opgerichte stichting Nederlandsche Sierteelt centrale, gevestigd te 's-Gravenhage. De hef fing op teeltvergunningen is verhoogd van f 0.35 per are (plm. 5 ct. per R.R.) op f 1- per are voor hyacinthen en f 4 per are voor tul- pen en narcissen. Uit het meerdere bedrag zal het sudplus aan leverbare bollen, dat aan het einde van het handelsseizoen niet door den handel is opgenomen, worden opgekocht tegen een prijs van 85 pCt. van den binnen- landsche minimumprijs. De hiervoren ver melde heffingen ad f 12 en f 4 zijn maxima en zoo hoog gesteld, dat vermoedelijk zelfs bij een zeer groot surplus het heffingsfonds vol doende zal zijn om dit surplus te kunnen weg werken De kans bestaat, dat de geheele hef fing niet noodig zal zijn, in welk geval een gedeelte der heffing zal worden gerestitueerd of niet ingevorderd. Overwogen wordt een commissie in te stel len. welke belast zal worden met de uitvoe ring van den opkoop van het surplus. Voor zoover nog niet ten volle voldaan is aan den inleveringsplicht, wordt alsnog ge legenheid gegeven tot inlevering tot 15 No vember a.s. Het z.g. raam, waaraan de handel in voor export bestemde bloembollen gebonden was, is vervallen, zoodat deze handel door aange slotenen bij de centrale voortaan niet meer aan quantiteiten gebonden is. De z.g. exportheffing is uniform op 3 pCt. gebracht. De kleinhandel zal zich dit jaar van bor derellen moeten bedienen, waarop nauwkeu rig de inhoud van het postpakket is aange- geven. Men bericht ons voorts, dat dezer dagen de afkondiging is te verwachten van een nieuwe teeltoverdrachtbeschikking, wavrin de moge lijkheid van overdracht van teeltvergunnin- gen aanmerkelijk is verruimd. Voorts wordt een invoermonopolie voor bloembollen inge steld. Bij invoer zal ter voorkoming van mis bruiken een prijsverschil moeten worden be taald. hetwelk voor enkele nader genoemde soorten en voor bollen, die ter acclimatisee ring naar het buitenland waren gezonden, zeer laag wordt gesteld. MEISJES PLUNDERDEN WARENHUIZEN Twee Ossche meisjes van ongeveer 16 jaar hebben tal van strooptochten gemaakt ln de Bossche warenhuizen. Een bezoek, dat zij aan een modemagazijn brachten, is haar tenslotte noodlottig geweest. Haar boodschappentasch was zoo vol. dat er enkele gestolen voorwerpen uitstaken. Dit maakte de belangstelling gaan de van een der leden van het personeel, die de meisjes eens aan den tand voelde, met het gevolg, dat ze het op een loopen zetten. Ze hadden echter buiten dan waard gerekend, want aan den uitgang werden ze opgewacht. De recherche, die met het geval in kennis werd gesteld, onderzocht de zaak verder en toen bleek, dat in de woning van de ouders der meisjes een groote voorraad gestolen goede ren opgestapeld lag. waaronder zeer vele ma nufacturen. De goederen werden in beslag ge nomen en de meisjes vastgehouden. ZONDER VERGUNNING PASSAGIERS VERVOERD. Autobusondernemer voor den kantonrechter. Voor het Zaandamsche kantongerecht heeft een autobusondernemer uit St. Anna Parochie terecht gestaan, die zonder vergun ning passagiers van Leeuwarden naar Am sterdam vervoerde, waarbij voor een retour tje f 3 moest worden betaald. De ambtenaar van het O. M. achtte het strafbare feit zeer ernstig al zijn de moeilijk heden voor een reis naar Friesland voor velen niet te onderschatten. Verdachte doet met dezen lagen vrachtprijs veel schade aan de bona fide autobusondernemers en niet minder aan de spoorwegen en de stoombootdiensten. Daar deze prijzen een behoorlijke exploitatie van een dienst onmogelijk maken, zal het verkeer, vooral ook de veiligheid op den weg, ongunstig beinvloed worden. Zeer zeker is te verwachten, dat men zal trachten door het maken van z.g. reisvereeniglngen, dit soort be drijven door te zetten. Het betreft hier geen locaal verkeer, dat in een behoefte voorziet, doch een groot verkeer op langen afstand voor zeer lagen prijs. Dergelijke feiten dienen streng gestraft te worden om ze op den duur onmogelijk te maken. Spreker eischt'c een boete van f 75 en voorwaardelijk zes dagen hechtenis met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. Julimaand was droog. Regenval ver onder het normale. In Juli viel te Amsterdam 30 m.m. regen te- 75 m.m. gemiddeld. Vijf maal was de regenval sinds 1910 in Juli meer dan 100 m.m., waarvan Juli 1930 met 183 mm. de kroon spant. De kleinste hoeveelheid was 14 mm in 1916 en 1921. Intusschen is het tekort aan regen in de eerste 7 maanden van dit Jaar weer toegeno men en bedraagt voor Amsterdam 126 mm. De gevallen hoeveelheid in die periode is nl. 260 mm. tegen 386 mm. gemiddeld. Op enkele dagen viel in ons land plaatse lijk wel zware regen o.a. werd te de Bilt op 30 Juli te 8 u. over het afgeloopen etmaal 25. te Den Helder op 15 Juli 23. te Groningen op 15 Juli en te Maastricht op 22 Juli 15. te Vlis- singen op 25 Juli 13 mm. afgetapt, maar ook deze plaatsen bleven ver onder de Juli-nor- maal. Te Amsterdam viel van 29 op 30 Juli de grootste hoeveelheid (6 mm.) B. en W. van Bussum tegen de bedrijfspolitiek van het P.E.N. Beroep op de Kroon? Twee Bussemsche raadsleden hebben aan B. en W. dier gemeente vragen gesteld betref fende de bedrijfspolitiek van het P. E. N. B„ en W. hebben hierop geantwoord, dat het hun bekend is, dat in de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland de eerste suppletoire begrooting van baten en las ten van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland voor den dienst van 1934 is vastgesteld, in welke is opgenomen een crediet van f 1.000 000 voor den bouw van nieuwe laagspanningsnetten met toebehooren in die gemeenten, met welke geen tijdige overeen stemming mocht worden bereikt omtrent de overneming van haar netten met toebehooren, en in welke gemeenten de provincie tot stroom levering rechtstreeks in de huizen wenscht over te gaan. B en W, hebben kennis genomen van het adres van de gemeentebesturen van Naarden, Limmen en Castricum aan de Provinciale Sta ten waarin dezen hun bezwaren tegen het toe staan van het crediet uiteenzetten. Zij deelen de in dat adres aangevoerde bezwaren tegen het verleenen van dat crediet aan het P. E N. Afwijzing van het zoo redelijke verzoek vr>n vorengenoemde gemeenten aan de Provincl. 'e Staten van Noord-Holland om zich, door het verleenen van dat crediet. niet als beroeps instantie uit te schakelen bij het voorkomen van geschillen over de overneming van gemeen telijke laagspanningsnetten door het P. E. N., hebben B en W. betreurd: door die beslissing van de Staten achten zij het rechtsgevoel ge kwetst. De belangen van de gemeente Bussum zijn door de plaatsing van den gewraakten post momenteel niet direct betrokken, omdat het stroomleveringscontract van deze gemeente met de provincie de eerste jaren nog niet ex pireert. Wel heeft de gemeente Bussum groot belang bij de door deze beslissing van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland goedgekeur de bedrijfspolitiek van het P. E. N.. omdat die bedrijfsDolitiek in de toekomst consequenties met zich zal brengen voor andere Noord- Hollandsche gemeenten, voor zoover die stroom leveringscontracten met de provincie, hebben aangegaan. B. en W. overwegen, of tegen de bedrijfspolitiek van het P. E. N de tusschen - komst van de Kroon moet worden verzocht, omdat ook de evenbedoelde gemeenten door de voortzetting zelfs in de tegenwoordige zoo benarde tijdsomstandigheden van de door het Provinciaal bestuur van Noord-Hol land gesanctionneerde bedrijfspolitiek straks in haar vitale belangen zullen kunnen worden getroffen. 4 millioen K.G. stroo verbrand. Een schade van 40.000. Tijdens een hevig onweer zijn vier stroo- bergen, staande bij de Strookartonfabriek De Dollard te Nieuwe Schans, in brand geraakt. De spuiten uit Winschoten, Beerta en Drie bosch werden dadelijk gealarmeerd. Evenwel viel tegen de geweldige vuurzee niets uit te richten. Men wist de fabriek en drie schepen, welke in de nabijheid lagen en niet verder konden varen, omdat het water dood loopt, te be houden. Een ooievaarspaar, dat zijn nest op een der bulten had gebouwd, trachtte zijn jongen te redden. Dit kostte één der vogels het leven. Tenslotte heeft men de andere nog voor verbranding kunnen redden. In totaal zijn ongeveer 4.000.000 K.G. stroo verbrand. De schade bedraagt f 40.000. Het zal minstens een week duren voor het geperste stroo geheel zal zijn opgebrand. Drooglijnen onder stroom. Doodelijk ongeluk in Hilversum. Een 42-jarige bewoner van een perceel in de Havendwarsstraat te Hilversum is op het plaatsje achter zijn woning in aanraking ge komen met eenige stalen drooglijnen, welke door een defect aan de electrische geleiding van het perceel naar het schuurtje onder stroom stonden. De man was op slag dood. S. D. A. P. en C. P. H. gaan niet samen. Communistische invitatie afgewezen. De „Tribune" vermeldt het antwoord, dat het partijbestuur der C. P. H. van het partij bestuur der S.D.A.P. heeft ontvangen op haar voorstel inzake het eenheidsfront: ..In antwoord op uw schrijven dato 20 Juli 1934 deel ik u mede dat het partijbestuur der S.D.A.P. zich wenscht te houden aan het be sluit van de executieve der S.A.I.. genomen in haar vergadering van Maart 1933. te Zurich gehouden. Het kan u bekend zijn, dat volgens dat besluit onderhandelingen over een een heidsfront alleen tusschen S.A.I. en de Com munistische Internationale zouden kunnen worden gevoerd en de aangesloten partijen van de S.A.I. zich van onderhandelingen be- hooren te onthouden. „Indien de Frapsche sociaal-democratische partij van wier samenwerking met de com- nunisten gij melding maakt, zich aan dit be sluit niet heeft gehouden. Is dat voor de S D. A. P. geen reden te handelen, in strijd met het besluit van Zürich zoolang dat van kracht blijft. „Afgezien van andere principieele beden kingen. die bij ons tegen uw voorstel bestaan, moeten wij u dus om de hierboven vermelde redenen berichten dat wij niet bereid zijn de S.D.A.P. te doen deelnemen aan de betoogingen tegen fascisme en oorlog die gij op den len Augustus a-s. zoudt willen doen plaats heb ben". De heer Veraart geeft het niet op. Deze maand weer vele proef nemingen. -jucces te Dordrecht? Door den heer A. Veraart is op het terrein der brandweerkazerne te Dordrecht een proef neming op kleinere schaal gehouden voor het neerslaan van wolken, welke in den loop van deze maand door experimenten op grootere schaal zoowel te Dordrecht als in vele an dere gemeenten van Nederland gevolgd zal worden. Doel dezer proefneming was: le. Om door 't krachtig omhoog spuiten van fijn verdeeld water plaatselijk de neerslag te versterken, om daarna meer zonneschijn te verkrijgen. 2e. Om door het neerslaan van wolken in het begin van den namiddag te voorkomen dat later op den avond onweersbuien en voor den landbouw zeer schadelijke hagelbuien zouden optreden. Deze proefneming werd gehouden met twee stralen van de groote brandspuit, die met een druk van 9 atmosferen tot pl.m. 40 Meter hoogte in fijn verdeelden toestand te gen den wind in werden gespoten. De waar nemende generaal-brandmeester de heer H Brand, was met den heer Veraart bij de proefnemingen tegenwoordig. Nadat van 3 uur tot 4 14 uur zonnetijd f Dinsdag) een flinke regenbui was geval len. werd om 4.15 de zon. die den ge he e len middag achter de wolkenmassa's schuil was gegaan, zichtbaar. Terwijl nog eenigen tijd met spuiten werd doorgegaan, brak de zon na kortere tusschenpoozen steeds verder door en klaarde de lucht geleidelijk geheel op. Bin nenkort zullen deze proefnemingen gelijktij dig in verschillende gemeenten worden ge houden o.a. in Den Haag Delft en het West- land, in Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg, waar tal van aaneengesloten gemeenten medewerking hebben toegezegd. Ook zullen deze maand proefnemingen vanuit vliegtuigen der K.L.M. en der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg worden gehouden o.a. boven de Noordzee tusschen Scheveningen en Katwijk. NEDERLANDSCH—DUITSCHE BESPREKIN GEN OVER HET BETALINGSVERKEER. Gisteravond vertrok een officieele com missie onder leiding van dr. H. M. Hirschfeld, den directeur-generaal van handel en nijver heid, naar Berlijn, ten einde imet de Duitsche regeering besprekingen te voeren over de re geling van het betalingsverkeer tusschen Ne derland en Duitschland. De commissie be staat uit de heeren mr. C. A. Baron Bentinck van het departement van Financiën, mr. C. J. M. Schaepman van het departement van Bui- tenlandsche Zaken en den. heer P. P. van Berkunm van het departement van Economi sche Zaken. DE „CHRIS TI AAN HUYGENS" TE AMSTERDAM. Enkele onbeteekenende incidenten. Met het motorschip „Christiaan Huygens" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" zou Woensdag mee komen een gedeelte van de veroordeelde muiters van de „Zeven Provin ciën", die hier te lande hun straf zouden ondergaan. Deze veroordeelden waren reeds eerder van boord gehaald, maar de politie had toch maatregelen genomen als eventueel zich incidenten mochten voordoen. Tegen den middag verzamelde zich een troepje belang stellenden voor de poort van de „Nederland" aan de Sumatrakade te Amsterdam. Toen dat troepje wat roerig werd en er geschreeuw begon in verband met de veroor deeling van de schepelingen van de „Zeven Provinciën" heeft de politie met gummistok deze demonstranten verspreid en van de kade verwijderd. Ook werden van het terrein van de „Nederland" zelf eenige personen verwij derd, die daar rumoer trachtten te maken. Het schip dat door het afhalen van de veroordeelden op de reede van Vlissingen ver traging had gehad, lag tegen twee uur voor den wal. Twee ernstig gewonden. Bij botsing tusschen motor en auto. Woensdagavond omstreeks zeven uur reed op den Rijksweg te Naarden. ter hoogte van ..Meerlust", een motorrijder, de heer B. de V uit Amsterdam, tegen een uit de richting Amsterdam komende auto. bestuurd door den heer B. uit Huizen. De heer de V. werd met ernstige hoofdwonden opgenomen hij is naar de Majella-stichting te Bussum overge bracht. evenals de duo-rijdster, mej. S. uit Amsterdam, die ook met hoofdwonden en in bewusteloozen toestand naar de Majella- stichting is vervoerd. Hun toestand is zeer ernstig. MAN DOOR TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Woensdagavond te ongeveer half twaalf had op het Rokin te Amsterdam tegenover het gebouw van Het Leesmuseum bij de Lan- gebrugsteeg een ernstig ongeval plaats waar bij een circa 42-jarige man het leven ver loor. De man kwam hardloopende van de brug af en wilde nog voor een motorwagen van lijn 4 die vanaf de Munt kwam en in de rich ting van den Dam reed. omloopen, doch de tram had te groote snelheid Hij werd ge grepen en zoo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeval overleed. OUDE MAN ERNSTIG GEWOND. Woensdagochtend werd op het v d. Helst- pleln te Amsterdam een 77-jarige man door een auto aangereden. Ernstig gewond is hij naar het Tesselschade Ziekenhuis overge bracht. IN DEN OORLOG GEVALLEN VISSCHERS GEëERD. Woensdagavond is namens het Nationaal Jongeren Verbond een krans gelegd aan den voet van het monument, dat ter gedachtenis van de in den oorlog gevallen Schevening- sche visschers aan den Scheveningscheweg bij het Frankenslag is opgericht. De voor zitter van de afdeeling Den Haag. sprak een korte rede uit en legde een krans bij het mo nument. In oen aantal visscherspinken werd vervol gens een tocht gemaakt over de Noordzee, Op de plaats waar de visschers in den oorlog hun leven hadden gelaten werd een groote krans in het water geworpen. Geheim distilleeren is verleidelijk. Maar de kans om gesnapt te worden is zeer groot. Onder leiding van een inspecteur uit En schedé hebben rijksambtenaren, geassisteerd door de Haaksbergsche rijkspolitie, een inval gedaan in het pand van den landbouwer J. Lasink, in de buurtschap Boekelo, gemeente Haaksbergen. Aldaar troffen zij in een bijge bouw een volledige installatie aan voor het bereiden van gedistilleerd. De geheele inrich ting, benevens een hoeveelheid gedistilleerd, is in beslag genomen. L. is aangehouden en in arrest gesteld. Neutrale zones in ons land? In verband met de rede, die de Britsche minister Baldwin eergisteren over de lucht- vaartpolitiek in het Lagerhuis heeft gehouden wordt thans, aldus Reuter, bekend gemaakt, dat op de economische conferentie, die ver leden jaar in Londen is gehouden, de Ameri- kaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, op de hoogte is gesteld van een Britsch plan tot het instellen van neutrale zones in Nederland en België, ter voorkoming van luchtaanvallen op de Britsche eilanden. In Washington beschouwt men de rede van Baldwin als een verdere uitwerking van dit denkbeeld en als een openlijk weergeven van de opvattingen, die het publiek in Groot- Brittannië en daarbuiten sedert eenigen tijd heeft. De Haaigsche correspondent van de Tel. heeft ter bevoegder plaatse inllrhtingen in gewonnen. Hier werd hem medegedeeld, dat „wie ook maar eenigszins vertrouwd is met de Nederlandsche regeeringspolitiek. reeds de on mogelijkheid moet begrijpen van de veronder stelling, dat over Nederlandsch grondgebied beschikt kan worden voor de verdediging van een anderen staat". Japan heeft een derde van Indië's import. Maar het neemt slechts een twintigste van den export af. „De Locomotief" bespreekt, aldus een Aneta-telegram uit Semarang. de sympto men van Japansche verstoordheid, welke zich hebben voorgedaan naar aanleiding van de contin gen teering van aardewerk. Het blad meent, dat er niet de geringste aanleiding tot bezorgdheid bestaat. Het blad wijst in dit artikel op de ontzag lijke uitbreiding die aan den Japanschen import tijdens de besprekingen is gegeven en stelt voorts vast. dat Japan een derde krijgt van Indië's totalen import en slechts een twintigste opneemt van Indië's totale ex port. Gedurende 1933 importeerde Japan in Ned.-Indië voor een bedrag van rond 78 mil lioen gulden méér dan het van Indië kocht, welke verhouding niet kan blijven voortbe staan. „Uit deze trits van simpele waarheden volgt slechts een conclusie: nl. de noodzakelijkheid van een vergelijk", schrijft de „Loc." ten slotte. KWAKZALVER VEROORDEELD. „Het boertje van Rinsumageest", dat sinds jaren wordt beschouwd als de man. die alle ziekten op afdoende wijze kan genezen heeft te Leeuwarden terecht gestaan, wegens het ongeoorloofd uitoefenen der geneeskunde. Hij heeft een tijdlang een gediplomeerd ge neesheer bij zich in de kamer laten zitten, doch werd bekeurd, toen hij meende, dat dit niet meer noodzakelijk was. Hij is thans ver oordeeld tot f 750 boete subs, twee maanden hechtenis. Belangrijke diefstal te Batavia. Chineesch kassier met 11.0 BATAVLA, I Augustus (Aneta). Een Chi neesch kassier van een Europeesch handels huis te Batavia is verdwenen met medene ming van een bedrag van ruim f 11.000. Vrienden der Sovjet-Unie aangehouden. Duitsche douane laat ze niet passeeren. Een uit zeven personen bestaande z.g. ziekendelegatie, welke onder de auspiciën van de vereeniging van vrienden der Sovjet- Unie via Berlijn een reis naar Sovjet Rusland onderneemt voor het ondergaan van een kuur in een sanatorium in de Krim, heeft moeilijkheden ondervonden bij het passeeren van de Duitsche grens. Het. gezelschap Is zonder opgave van redenen door de Duit sche grenspolitie te Bentheim aangehouden en naar het politiebureau overgebracht, waar men de reizigers een nacht heeft vastgehouden Daarna heeft men hen weer over de Neder landsche grens geleid. De V.V.S.U. heeft zich met de Duitsche autoriteiten in verbinding gesteld teneinde toestemming te verkrijgen voor de doorreis van het gezelschap door Duitschland. SLOTÜITKEERING AARDAPPELSTEUN 1933. De minister van economische zaken heeft goedgevonden: ten behoeve van de als producenten van crl- sisproducten erkende, bij de stichting Provin ciale Landbouw-Crisis-organisaties georgani seerde telers van aardappelen uitkeeringen te doen uit het Landbouw-Crisisfonds. overeen komstig het bepaalde in het „Reglement slot- uitkeering aardappelsteun, oogst 1933" van de stichting Nederlandsche Aardappelencentrale, gevestigd te 's Gravenhage. te bepalen, dat, met afwijking van artikel 2 van de crisis-steunbeschikking 1933, de post van de begrooting van het landbouw-crisis- fonds.waaraan de gelden, noodig ter uitvoering van deze beschikking, zullen worden ontleend, nader zal worden aangegeven, zoodra die post van bedoelde begrooting zal zijn vastgesteld; als crisisorganisatie, die deze uitkeeringen zal verstrekken, aan te wijzen, de stichting Nederlandsche aardappelcentrale gevestigd te 's Gravenhage. De lift met haar volle eng-heid heeft me uit het krioelende menschengewoel opgeheven de winkelende menigte, het jachtende straatverkeer, de gestaag-bewegende maga zijndeuren en op het dakterras van V. en D. drink ik met gulzige teugen de lichte wijdte van de wereld vóór me in. Hoog over de daken kijk ik, over de vlakke weiden daar achter tot aan de boomen toe, die mét de vage torens van Amsterdam den horizon vor men en daar gegrepen worden door de vlok kige wolken, waarmee de hemel bezaaid is, grooter wordend en afzonderlijker boven mijn hoofd. Het frissche windje dartelt van héél ver aan, huppelt, zoo stel ik het mij voor, over de stad, springt dan met hupschen sprong tot ons over, stoelend met mijn haren, grijpend het lint van een jurk, en wèg- schietend om den hoek van het gebouw. Licht, lucht, ruimte. Hoog verheven boven het aardsche gewriemel laat ik mijn gedachten meedeinen op de glijdende wolken, los van levenszorgen, vrij van stof en benzine dampen, ongebonden en niet gekneld door de dagelijksche worstelingen, zonder drukkend dak. „Lawe naar binne gaan. Hier waait 'et so". „Goed. Je siet hier eigelijk ook niks as dake en lucht!" Wolkenschaduwen zielen als doffe plekken over het kleurige beneden me. Ik volg een vlucht duiven, die af en toe glinsteren in de zon bij het wenden. Ze kunnen en mogen zich bewegen, waar ze willen, niet gekluisterd aan de benauwde kloven tusschen huizen, die straten zijn. „Daar heb je de Houtstraat", merkte een juffrouw op. Het is als met het riante uitzicht van pensions aan zee in humoristische bla den: als de pensiongast zich uit een dak venster wringt kan hij een klein stukje van de zee zien. En dan moet het nog spring vloed zijn ook, Een vierkante meter Hout straat is zichtbaar, verder is gèèn straat te onderscheiden. Het oog weidt over grillige roode en grijze daken, over vele groene boo men, waaruit men de Gedempte Oudegracht kan lezen wat zijn er een booren in Haar lem! heeft even houvast aan een kerk, aan een schoorsteenpijp, maar dwaalt dan verder over iets onbekends. De menschen achter en naast me buigen zich over den breeden steenen rand en zoekenzoe kennaar aanknoopingspunten met de hun bekende wereld, die laag is en druk en smoezelig. Waarom? Willen ze dan niet, och slechts éven maar, genieten van dat zwe vende, gezonde, zuivere oogenblik? Juist dat zich moeilijk kunnen oriënteeren werkt mede aan dat heerlijk-vrije gevoel van er-niets-mee-te-maken-te-hebben, aan dat loszijn van de wereld, aan der menschen sleur en vastgeroestheid aan de gewone, hopeloos-telkens terugkeerende dingen. „Zoo komt Jantje niet op het kiekje. De jongen moet even meer naar linkszoo. let op het vogeltje.... Daar gaatie....". „Ohhh, heb je 'm al genomen? Ik zit nét aan mijn haar en ik kijk nét om. „Hier, Pietje, blijven zitten op deze stoel...." „Ik wil een ijssie!" jengelt Pietje. „Waar wonen wij, vader?" „Daarginder ergens. Strakjes as je weer thuis bent, kun je net zoolang naar ons huis kijken als je wilt. En niet zoo op die stoel heen en weer schuiven: denk an je nieuwe broek!" „Wat een klein ijssie!" „Nee, niet met je handen deran, hier, met het lepeltje!" Hoog en helder komen de tonen van het ca rillon naar me over door de klare onbezoedel de lucht een Spaansche dans van Mosz- kowski. De klokkenklanken zingen boven het verwijderde stadsgeruisch uit, tinkelen hun lied alleen voor ons. Ik hoor geloof ik voor het eerst een lied op ons carillon geheel, ononder broken door tramgerinkel of autogetoeter. „Wat gek, hè, een café boven op een dak! Kom, ik ga naar binnen, daar heb je tenmin ste nog muziek." Ik mijmer gedragen op de vluchtige vleu gels der klokketonen voort, eindeloos ver, droom over de torens van de hoofdstad, waar een Haarlemmer zijn logé op attent maakt. ,,'t is nou wat heiïg, anders zag je ze mooier," zegt hij enthousiast. „So? Nou, ik vin d'r niks an." „Die boomen daar, dat is de Hout en ver derop Heemstede" „Je siet niks as groen." „De nieuwe Bavo ligt daar. om den hoek, en de oude daar houdt de gastheer stug vol. „Hoe oud is die oude wel?" vraagt de logé. „Ja, dat weet ik niet precies „Nou, in elk geval wel so oud as Methusa- lem, ga je mee naar beneden?" Het werkelijk genieten van wat ook, zélfs van de kleinste kleinigheden, is een kunst, die nog zéér velen niet verstaan Ik verlaat de eindelooze ruimte achter en duik in de lift, terug naar de dingen van den dag. Als ik op straat kom passeer ik twee juf frouwen, waarvan de eene tegen de andere zegt: „En me man is gek op natuur. Altijd sit ie in s'n tuintje te werreke. A. J. C. VL. Koffiehuisbedrijf vreest hoogere personeele belasting. Door andere verdeeling der werklosoheidslasten. De Nederlandsche bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en slijters heeft er in een adres aan den minister van financiën zijn vrees over uitgesproken, dat het voornemen der regeering. om te komen tot de andere verdeeling van de lasten der werkloosheid over de gemeenten tot gevolg zal hebben een opdrijving van het aantal opcenten op de personeele belasting. In verband hiermede heeft de Bond nog eens uitvoerig gewezen op de buitengewoon onbillijke en onrechtvaar dige werking dezer belasting ten aanzien van koffiehuis-, restaurant-, en dergelijke zaken, welke voor deze bedrijven een~ ver kapte bedrijfsbelasting beteekent en den mi nister verzocht van deze gelegenheid ge bruik to maken de personeele belasting voor genoemde bedrijven op te heffen, althans ze niet hooger te doen zijn dan voor den han- deldrij venden middenstander in het alge meen,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10