LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN. Nl.V. Italiaansche Opera DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Het Middelbaar Onderwijs. Uit het jaarverslag. Aan het verslag omtrent den toestand van het Middelbaar Onderwijs te Haarlem over het jaar 1933, uitgebracht door de commissie van toezicht ontleen en wij: Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door verschillende ingrijpende maatregelen op het gebied van het Middelbaar Onderwijs, die in verband met den ongunstigen financieelen toestand der gemeente uit bezuinigingsoog punt werden getroffen. In de eerste plaats vermelden wij het Raads besluit tot opheffing van de Gymnasiale en Litt. Economische af deeling van het Gemeen telijk Lyceum en van de aparte Handels- eindklasse van de H.B.S. A. Door dit besluit hield het Gem. Lyceum op als zoodanig te be staan en werd dit veranderd in eene Hoogere Burgerschool B Het behoeft geen betoog dat de noodzakelijkheid tot het doorvoeren van dezen maatregel, uit onderwijskundig oogpunt door onze Commissie ten zeerste wordt be treurd. Een andere maatregel van ingrijpende be- teekenis was het Raadsbesluit waarbij, tenein de het verkrijgen van Rijkssubsidie mogelijk te maken, besloten werd Haarlem te doen treden uit de rij der z.g.n. vrije gemeenten door het aanvaarden van de Rijksregeling. Hierdoor werd, met ingang van 1 September j.l., de Rijksregeling van de salarissen voor de leeraren van toepassing, met verhaal van pen sioenpremie, terwijl het maximum aantal les uren per week voor de leeraren tot 30 werd opgevoerd en het maximum aantal leerlingen voor de eerste 3 klassen tot 30 en voor de bei de hoogste klassen tot 26 werd verhoogd. De Commissie heeft het zeer betreurd, dat tot het toepassen van dezen maatregel moest worden besloten. Het gevolg van een en ander was ook, dat verschillende goede leerkrachten het onder wijs moesten verlaten. De Middelbare School voor Meisjes leed een gevoelig verlies door het aftreden aan het ein de des jaars van hare beminde Directrice, mej. Berdenis van Berlekom. die de school vele ja ren op uitnemende wijze had geleid. In aansluiting op de uitvoerige mededeelin- gen in ons blad van j.l. Vrijdag is te melden, dat door de vijf te Haarlem werkende zieken fondsen een brief aan het College van B. en W. van Haarlem is gericht. Daarin wordt ge zegd: „De vijf te Haarlem werkende ziekenfond sen in vergadering bijeen op 31 Juli 1934, ken nis genomen van het in de couranten ver melde schrijven van den Minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen inzake bij slag ziekenfondspremies, spreken den wensch uit. in het belang van de sociaal getroffenen, dat in Haarlem uitvoering zal worden gegeven aan dit ministerieel schrijven". DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. In de laatste vergadering van het Hoofd bestuur van de Hanze in het Bisdom Haar lem werden, na een kort openingswoord door den voorzitter, behandeld diverse ingekomen en verzonden stukken, o.m. enquête, neven werkzaamheden ambtenaren en de ministe- riëele circulaire over deze kwestie; het doen vertegenwoordigen van het incasso- en infor matiebureau van den RiK. Middenstand op de Almitento. Medegedeeld werd. dat een vast Hanze-adviesbureau was ingesteld voor Volen dam, betreffende de Zuiderzeesteunwet er dat voor bepaalde afdeelingen rekesten wa ren geschreven aan het Gemeentebestuur over kwesties den middenstand rakende. Vervolgens werd o.m, gesproken over een specialen vorm van reclame voor de leden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Boom Kruseman, Acacialaan 8 (Bloemendaal), armband; V. Boekhoven, Spaarnwouderstraat 43, blouse; De Graaf, Nieuwe Kerksplein 26, bezem; Pijlstra, Damaststraat 12, badpak; Toepoel, Fabricius- straat 28, ceintuur en kettinkje; E. M. Ave laar, Damiatestraat 44, fototoestel; Drijver, Ein denhoutstraat 12, handschoen; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, kat; Roze- boom, Weverstraat 17, babymuts; Maasen, Oranjestraat 178, muts; Bureau van Politie', Smedestraat 9, voetrust v. e. motor; J. Teeu- wen, Haitsma Mulierstraat 43. gasmunten; Vader, Schotersingel 49, overall; Ramakers, Potgieterstraat 63, portemonnaie m. i.; Vlas veld, Dr, Schaepmanstraat 57, id.; Kenselaar, Leidsche Zijstraat 2, regenmantel; J. Boeru, Nijlstraat 32, ring; J. v. Os, Nassaustraat 1 rd, rozenkrans; Rooze, Schoterveenstraat 3"". riem; Scheffer, Gen. de Wetstraat 66, schroe vendraaiers: B'ureau van Politie, Smedestraat 9. verfkwast en vijl; H. Aukuma, Schneevoogt- straat 1, vulpen: Bismeijr, Marnixstraat 88 rd., autoband met velg; Geus, Nassaulaan 3 L. bad pak en handdoek; Banken. Brouwersplein 39 beurs <m. i.; A v. Koningsbruggen, Reguliers straat 9, broche; Alden. Jan Steenstraat 39 ceintuur; V. d. Berg. Witte Heerenstraat 13 rd., fototoestel; T. Bel. Billitonstraat 39, ge wicht; Bureau van Politie, Smedestraat halsketting; parapluie; D. Donker, Ursula- straat 14 rd.. jas; Harmien, Luitesteeg 17 laars; V. Hoven, Bilderdijkstraat 1 rd., oorbel. G. v. d. Veen, Timorstraat 46. portemonnaie m. i, Huibers, Linschotenstraat 73. rozen krans; Wiersma, Eindenhoutstraat 71, rozen krans: V. d. Woerd, Teijlerstraat 65, regenjas; J F. Boogaard, Barendsestraat 41. souvenirs; B. Buijs, Wagenweg 68. sleutels aan ring; Bu reau van Politie, Smedestraat 9, tasch. De Hofstede OUD-BUSSEM bereidt het voedsel voor Uw zuigelinL volgens het recept van Uw medicus. Filitil te BLOEMENDAAL: Verbinding.weg 59, Telef. 22754 (Adv. Ingez. Med.) De Haarlemsche Zieken fondsen. Over een verlaging der contributie voor werkloozen. Vereeniging Haerlem. Naar het „Huis van Looy". Het bestuur van de Vereeniging Haerlem heeft de leden met hun dames uitgenoodigd tot een bezoek aan het „Huis van Looy". Kleine Houtweg 103. Mevrouw Van Looyvan Gelder heeft medegedeeld, dat zij, nu de officieele opening is geschied, alvorens aan andere aanvragen om toegang te voldoen, eerst de leden van de Ver eeniging Haerlem in de gelegenheid wilde stellen het huis en de tentoonstellingszalen te bezichtigen. De bezichtiging zal geschieden in groepen van 15 tot 20 personen op Woensdag 8. Don derdag 9, Vrijdag 10, Maandag 13. Dinsdag 14 en Woensdag 15 Augustus e.k„ telkens tus- schen 10 en 12 uur des morgens en 2 en 5 uur des namiddags. RIJKSCONCESSIES ELECTRICITEITS- VOORZIENING. Bij Kon. besluit is wijziging gebracht in de voorwaarden van de aan de provincie Noord- Holland verleende concessie voor den aanleg en de exploitatie van inrichtingen en van wer ken tot het voortbrengen, geleiden, transfor- meeren, verdeelen en leveren van electriciteit EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem 1 Aug. Geëxamineerd 8 vrl. candidaten. Geslaagd de dames J. Wildschut. Heemstede; J. J Mul der, Alkmaar; M. J. E. Niesten. Haarlem; J. C. van Putten, Haarlem; C. Schipper, Beverwijk. PERSONALIA. Voor het examen Fransch L.O. slaagde te Utrecht mej. C. Bartstra, te Haarlem. Voor het examen Engelsch LO. slaagde mej. M. S. de Vuyst, te Haarlem. Voor de acte N IXa slaagde te 's-Graven- hage J. Veringa, te Overveen. Voor de acte N XI slaagde mej. J. Sporry, te Haarlem. Wordt het water goedkooper volgend jaar? Gunstig jaarverslag van het waterleiding bedrijf. AGENDA Heden: DONDERDAG 2 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer R G. Crevecoeur. 34 uur Gem. Concertzaal: Volksconcert van de H O. V. Soliste Annie Woud. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Peggy mijn kind". 2.30 uur. Doorloopende avondvoorstelling. Aan vang 7 uur. Palace: Douglas Fairbanks in „De moderne Robinson Crusoë". Op het tooneel: Mac Car- thy, the great Balancer. 2.30, 7 en 9.15 uur Rembrandt Theater: Chevalier in „A Bed time Story". Op het tooneel: Torino, de mees- ter-jongleur. 2 30, 7 en 9.15 uur. Tevler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Bloemendaal: Orgelbespeling in de Nea. Herv. Kerk, 8-15 uur. Zand voort: Vergadering van den ge meenteraad, 4 uur. VRIJDAG 3 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Kunstcabaret „De Too- verbal8.15 uur. Bioscopen, nieuw programma. Lisse: Raadsvergadering 8 uur. Het verslag" over 1933 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord Holland is ver schenen, waarin wordt gezegd dat de tijdsom standigheden vooral tot uitdrukking kwamen bij de invordering va^i een deel der abonne mentsgelden. De bedrijfresultaten stemmen ec-hter tot voldoening en het jaar heeft krach tig bijgedragen aan de vorming van de als on misbaar beschouwde reserves, zoodat de plan nen over een tariefsverlaging per 1 Januari 1935 vasteren vorm aannamen. De opbrengst van het afgeleverde water steeg van f2.398.846.60 tot f2.445.118.77 (1.93 pet.). Het aantal aansluitingen nam toe van 90.406 tot 92 615 (2.44 pet.). De afgelever de hoeveelheid water steeg zeer aanzienlijk: 12233.498 M3. in 1932 en 13.008.867 M3. 1933 (6.34 pet.) In onderling verband leveren deze percen tages echter een minder gunstig beeld dan die van verleden jaar. deelt het verslag mede, en men meent dat de over het algemeen droge en warme zomer van 1933 daarop invloed neeft laten gelden. Inspectie-maatregelen zijn geno men om het evenwicht zooveel mogelijk te be waren en vooral waterverspilling tegen te gaan. De regenval bleef in 1933 volgens opgave van het K. N. M I. 21 pet. beneden het nor male van 705 m.M. OndanHfc alle klimatologi sche omstandigheden is het P. W. N. er toch in geslaagd de waterlevering overal zonder eenige noemenswaardige storing te doen ge schieden. Wederom wordt gewag gemaakt van het nauwe verband dat er gelegd is tusschen het P. W. N. en het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noord Holland en de toeneming van het aantal kilowatturen door het P. W. N. af genomen.. Van de bedrijfsresultaten noemen wij de exploitatie-reserve die na de laatste beschrij ving van f321.573.81 gestegen is tot f 1.245.007.68. De reserve voor bijzondere af schrijvingen is verminderd tot f 372.146.18 ont- dat ten laste is gebracht het niet afgeschre ven deel van f 108.021.82 als disagio, geleden op wegens conversie vervallen leeningen. De andere onderdeelen van het P. W. N. zijn in verschillende hoofdstukken ondergebracht, zooals de scheikundig-bacteriologische afdee- ling, het hoofdbureau en de verschillende af deelingen in de provincie. JUBILEUM ALBERT KaSER. De bekende gangmaker Albert Kaser die morgenavond deelneemt aan de internationale wielerwedstrijden op de Siadionbaan. zal dien dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden voor het eerst als zoodanig in een wedstrijd is uit gekomen. „PAS OP DE VERF" MET MIE EN KO. Van Zondag tot en met Woensdag geven de bekende Jordaan-spelers Mie en Ko vier voor stellingen van hun nieuwste revue: Pas op de verf. Deze revue wordt heden met veel succes in Den Haag opgevoerd. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantivoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Gewone doos. (Adv. Ingez. Med.) LETTEREN EN KUNST Maurits Dekker. De menschen meenen het goed met de menschen Amsterdam, Querido's U. M. Een nieuw boek van dezen knappen schrijver is zeker steeds belangwekkend. Er is bovendien, naar het mij voorkomt, ook groei in de artistieke beteekenis van het werk ie constateeren. Wanneer wij het. met Brood" dat wij indertijd lazen, in onze her innering vergelijken, dan lijkt dit nieuwe boek bezonkener. en de finale, die bij Dekker altijd het verlaten van het feitenmateriaal voor het trekken van mogelijke conclusies schijnt te beduiden, is ditmaal minder met de waarschijnlijkheid in strijd. Vroolijke lectuur is het niet. Voor geeste lijk onvolgroeiden is het ook geen aanbeve lenswaardige kost. Doch voor wie het nu wel langzamerhand duidelijk geworden zal zijn dat veel wat nog kort geleden was nooit meer terugkomt en dat veel wat komen gaat, nog ..nie dagewesen" is. voor den ern- stigen kijker in het leven, wien de grondige kentering van allerhande waardebegrippen niet ontging, voor dien is Dekker in ieder ge val een auteur die met intelligentie toestan den en verhoudingen in een klaar licht zet; in z ij n licht natuurlijk, dat ondanks een onmisbaar pessimisme, toch door een even onloochenbare menschenliefde in hem stra lend blijft. En wij willen hem onmiddellijk nog een veer op den hoed steken: hij heeft den goeden smaak in beschrijving van zeer gevaarlijke situaties die woorden te kiezen, waarmee alles gezegd is en iedere brutale grofheid te vermijden. Hij bewijst ook zonder brutaliteit navrant te kunnen wezen. Hee- ren vertalers van buitenlandsche viezigheid kunnen daar een lesje aan nemen. De lezer heeft nu al wel begrepen dat de titel een ironie is. Over het algemeen zal een ieder wel als ondervinding hebben opgedaan dat een „ik meen het goed met je" zooveel als een stormsein, een „wees op uw hoede beduidt. Terwijl aan den anderen kant uw eigen goede bedoelingen vaak op misken ning zijn afgestuit. Drie mannen gaan naar de stad en dezelf de drie mannen verlaten haar. Daartus- schen vallen de gebeurtenissen die Dekker beschrijft, waaraan die mannen om beurten deel hebben en die, verweven met de le vens van andere mannen en vrouwen, een bont doch samenhangend beeld geven van de maatschappij zooals die zich thans, in den crisistijd, .die aan het wortelschieten is, aan ons voordoet. De eerste man is de fabrieksvorst en orga nisator die in zijn luxe wagen op de stad, die bijna zijn stad geworden is, toesuist. Deze eerste zal aan het eind met zijn hoofd op zijn schrijftafel liggen, en uit een klein gaatje in zijn slaap zal bloed druppelen. De tweede man is Peter Martin. Hij komt naar de stad om er werk te zoeken. Hij zal dat werk ook vinden en ook weer kwijt raken en zooals hij er met den trein gekomen is, zal hij er ook met den trein weer uitgaan., naar ver, naar heel ver, om weer ander werk te zoeken en misschien te vinden. Hij zal in- tusschen een deuk hebben gekregen, die de moderne tijd hem geslagen heeft. Hij vond immers liefde en wederliefde in de stad. maai de wederliefde gewerd hem. op moderne wijs gedistribueerd, en daar had hij niet van te rug. En de derde man, die te voet naar de stad kwam, zal per rijtuig die stad weer verlaten, maar niet zooals ge denken zoudt, omdat het hem zoo voor den wind gegaan was. Na zes jaar voor een crime passionel „gezeten" te hebben, wandelt hij met zijn uitgaanskas van honderd gulden en alle goede voorne mens op de stad aan, die hem niet lust en uit stoot. Deze derde man is zeker te zwak om al les dat hij tegen heeft, het hoofd te bieden. Hij is opgeschreven voor een retourtocht met den celwagen, ditmaal veroordeeld wegens oplichting en flesschentrekkerij. Om deze drie figuren heen is een schildering der maatschappij zooals Dekker die ziet, met als motorisch milieu het moderne bedrijf der bloeilicht en radio-industrie, waarbij wel al te zeer een vaderlandsche onderneming als inspiratie gediend heeft. Het is voor dis cussie vatbaar of hierbij het créatieve ver mogen van Dekker niet in het gedrang komt en de ontmoetingen van zijn fantasie met de bestaande werkelijkheid niet voor beide com- promettant zijn. Doch erkend dient, da: het- verhaal levendig gedaan werd en de schrijver zich er voor behoed heeft voor de dragers van een levensinzicht, dat het zijne niet is, be griploos te schijnen. Ook hierin is een belang rijke vooruitgang met vroeger, in het boek Brood" bijvoorbeeld, vast te stellen. Maurits Dekker tenslotte meent het geloof ik. goed met de menschen. en is daar bij van onverdachten err.st. De gruwelen van een volgenden oorlog, die, naar men wel meent. In de laboratoria der chemici zal wor den uitgevochten, zouden geen feller bestrij derkunnen vinden dan dezen wel-onderleg- den verteller. Daardoor reeds is hij sympa thiek en vergeet men gaarne nu en dan zijn eenzijdigheid. Iemand die als Dekker denkt en schrijft, moet geen gemakkelijk leven ken nen of gekend hebben, en toch het leven liefhebben. Het zijn nimmer de slechtste gees ten geweest die bitter werden uit weedom, en ironie is vaak een vorm van verborgen smart. Moge Dekker een lezerskring vinden, die 'nem waardeert en de wereld het hem niet euvel duiden zoo zijn portret van haar niet in teere pastel werd uitgevoerd. Of in de breede houtskoolschets naar individueele portretten zoeken die cr gelukkig niet in te vin den zijn. Het is een knap en een tot naden ken stemmend werk. J. H. DE BOIS. Opera-Concert. De golven van geestdrift die in vroegere jaren bij de opera-concerten der Italianen door de zaal plachten te gaan. waren nu Woensdagavond zeker niet afwezig, maar de afmetingen er van warer. zeer geslonken. Ir. vergelijking van vroeger leken ze niet veel meer dan rimpels die de storm in een vij veroppervlak teweeg kan brengen. De oor zaak der verkleining was met in de presta ties der zuidelijke zangers en zangeressen te zoeken: de pracht der stemmen was niet minder dan in vorige jaren. En het aanwe zige publiek reageerde wel krachtig op het vele dat in den smaak viel. Maar de afwe zigen reageerden natuurlijk niet en die afwe zigen waren helaas verre, verre in de meer derheid. Vergeleken met de beschikbare zaal ruimte leek het auditorium niet veel meer dan een handjevol. En dat in een stad als Haarlem, die ir. belangstelling voor en be oefening van vocale kunst steeds vooraan heeft gestaan! In Den Haag en Rotterdam zongen de Italianen dezer dagen voor volle zalen; in Amsterdam moet het Concert-ge bouw zeer bevredigend bezet geweest zijn. Geen wonder dus. dat het bezoek in onze stad voor hen een groote teleurstelling betee- kende. Maar aan den zang was dat niet te be merken: die bezat den gloed dien we kennen en die telkens weer de toehoorders in ver rukking brengt. En de enkele goede bekende onder de optredende de artisten, de tenor Luigi Fort werd reeds bij zijn verschijnen met een applaus ontvangen, dat veel meer dan een beleefdheidsuiting was. Omtrent hem behoefde men geen afwachtende hou ding aan te nemen, zooals tegenover de nieu welingen en zijn zingen bracht geen ontgoo cheling: zijn fluweelen geluid oefende dezelf de bekorende werking uit als in vorige jaren. De „Strofe" uit Massenet's „Werther" in de Romanza" uit Donizetti's ..L'Elisire d'Amore' waren zijn programmatisch vermelde soli: Tosti's „Ideale" kwam daar als toegift bij en met den bariton Saturno Meletti zong hij het duet uit Bizet's ..I Pescatore die Porie' waarin we ook vroeger hem hoorden, maar waarin ditmaal de samenklanken niet im mer harmonieerden. De bas Dario Caselli opende de rij. Een kolossaal volume heeft zijn stem en een tim bre dat haar dieper doet schijnen dan zij in werkelijkheid is: daarentegen wordt de hooge fis met glans gehaald. Ook hij ontkwam niet aan een toegift, dat de Pif-paf aria uit Meyerbeer's ,Les Hugenots" bleek te zijn. Zeer mooien, dramatisch bewogenon. maar beschaafden zang hoorden we van den ba riton Saturno Meletti. wiens succes bij liet publiek niet twijfelachtig was en tot een extra nummer leidde. De lyrische tenor Nino Piccaluga. wiens jabot de opmerkzaamheid trok, schijnt niet jong meer maar de drama tische kracht van zijn zingen imponeerde evenzeer als zijn stemvolume en bij zijn toegift, de aria uit „Rigoletto" ontplooide hij ook een respectabele virtuositeit. De drie dames waren allen nieuwe ver schijningen voor ons. De alt Edmca Limberti pi-esenteerde zich met een .Arioso" uit de in 1902 geschreven opera „Adrienna Lecou- vreur" van Francesco Cilea en met de groote aria uit Donizetti's ..La Favorita". Een uitgesproken altstem die echter het warme en ronde dat we zoo gaarne hooren niet in hooge mate bezit. Voor de opera schijnt zich het timbre wei goed te leenen. Zeer voldeed de lyrische sopraan Olga Brancucci in frag menten uit „Cavalleria rusticana" van Mas cagni en ..Andrea Chénier". de in 189 voor het eerst opgevoerde en met stijgend succes opgevoerde opera van Elmberto Gior dano. Een aria uit Puccini's „La Tosca" vormde haar toegift. De coloratuur-sopraan Hilde Resgiani zong de Romance uit „Rigo letto" en" de klokjes-aria uit Delibes" .Lak- mé": goede techniek, een adembeheerschir.g die de hooge bes twaalf seconden crescendo kon aanhouden, een timbre dat doorgaans beschaafd bleef en alleen in de forte gezon gen hooge tonen het scherpe kreeg dat aar. de Italiaansche coloratuurstemmen eigen is Van dramatisch vermogen, dat bij haar kunstzuster Olga Brancucci sterk ontwikkeld is. is bij een zangeres als Hilde Regglani na tuurlijk wemie sprake, maar de Musette partij uit .La Bohème" zong ze in het kwar tet met- Brancucci, Piccaluga en Meletti toch karakteristiek. De begeleidingen werden uitmuntend pianistisch welluidend verzorgd door Enrico van den Berg. die als Henk van den Borg de dirigent van het Haagsche ..Caecilia' ook in de zangerswereld een voorname plaats inneemt. Van de 16 nummers van het programma waren zes niet in het tekstboek afgedrukt wel wat veel voor een bijgeleverd libretto Men mag daaromtrent wat meer zorg ver wachten. K. DE JONG MARKTNIEUWS GROENTEMARKT. 1 Augustus. Tomaten 4 8 et. per K.G. Heerenboonen 712 ct. per K.G. Sr.ijboonen 10—16 ct. per K.G. Andijvie 3570 ct. per kist Spinazie 1440 ct. per kist. Postelein 1235 ct. per kist. Sla 60—3.00 per 100 krop. Rabarber 3—5 ct. per bos. Wortelen 612 ct. per bos. Prei 3—5 ct. per bos. Pieterselie 25 ct. per bos. Selderij 3—10 ct. per bos. Bloemkool 417 ct. per stuk. Komkommer 24 ct. per stuk. WILHELMUS EN WIEN NEERLANDSCH BLOED. Hooggeachte Redactie, Het zU ons vergund terug te komen op het ingezonden artikel van den heer Dr Selhorst over het Wilhelmus In het nummer van 6 Juli 1934 Gaarne zouden wij naar aanleiding daarvan het volgende opmerken. Het is inderdaad waar, dat nog immer niet met voldoende zekcrhoid is komen vast te taan. wie de dichter van het Wilhelmus Is geweest. Voor de beteekenis, welke het lied voor ons Volk heeft, is dit echter van weinig be lang en evenmin doet deze omstandigheid af of toe aan de schoonheid van het lied. Het is ook waar. dat er parodieën op het Wilhelmus hebben bestaan en dat het lied herhaalde malen misbruikt is. Maar welk lied in Neder land ontsnapte daaraan? Het Wien Neer- andsch Bloed zeer zeker niet! Daarenboven bestaan momenteel wel bekende parodieën op laatstgenoemd lied. maar leven de parodieën op het Wilhelmus thans niet meer onder het volk voort. Hoogstens wordt soms van anti nationale zijde getracht dergelijke parodisti- che bewerkingen ingang te doen vinden, zon der succes echter. De meening van den heer Selhorst. dat het Wilhelmus na het vertrek van den Hertog van Alva en den dood van den Vader des Vader lands geheel in onbruik zou zijn geraakt en tot 1872 slechts een straatdeun met parodieën op den Zwijger zou zijn geweest, moet daaren tegen met allo eerbied voor de autoriteiten, op wie Dr Selhorst zich beroept onjuist geacht worden. De volgende passages uit een Verhandeling over den oorsprong en de lot gevallen van het liedeken Wilhelmus van Nassauwen. gedaan den 2den April 1793 in het Letterlievend Genootschap Doctrina et Ami- citia binnen Amsterdam" 'Uitgegeven te Am sterdam bij W. Wijnands. MDCCXCV» kun nen ter staving hiervan worden aangevoerd. men (heeft) dit Zangstukje het aller eerst gebruikt om op een eenvoudige en gees telijke wijze den bekommerden en raadelooze Nederlander te troosten en op te wakkeren en zijn vertrouwen ondergeschikt aan den God- delijkcn bijstand te vestigen, eenig en alleen op Vader Willem..,, Maar hoezeer dit Lied eenig en alleen, in de beginne bestemd was voor dagen van benauwdheid, angst en kom mer. zoo is het egter In latere tijden, tijden van vreugden, vergenoeging, ja ik weet niet hoe, in een triumf en juichzang verandert. Zoo menigmaal er een Prins van Oranje in de Stadhouderlijke waardigheid hersteld wierd wierd telkens Wilchlums van Nassouwe gelijk een Phenix uit zijn asch herbooren en door gantsch Nederland gehoord". Dit is het oordeel van een man, een ont wikkeld man, die leefde in de periode ge durende welke het Wilhelmus volgens den heer Selhorst dood zoude zijn geweest, of ont aard in een volksdrcun. „Het Wilhelmus, dit zoo gerugtbaavend gezang, het geen wij hooren luidkeels opzingen, zoo dikwerf een illuster Personagie uit het Doorluchtige Huis van Oranje door zijne waardigheden aan dit ge- meenebest verbonden, of aan hetzelve al naauwer en naauwer verknogt- werd gelijk een rooze onder de leliën, of gelijk een diamant onder de edelgesteentens, alzoo ls dit Loflied onder de Lofliederen van Nederland", merkt de spreker in Doctrina et Amlcitia op. En hij voegt er aan toe. „dat op den 16den Decem ber van het afgeloopen Jaar dit Lied binnen de Stad Vcnlo. der Roomsche Kerkgezangen op een plechtige wijze is toegevoegd bij de viering der geboorte van den zoon van den Erfprins van Oranje". In de 19e eeuw is het Wilhelmus een tijd lang op den achtergrond gedrongen door het Wien Necrlandsch Bloed. Instede van toe te juichen dat eerherstel voor het Wilhelmus werd verkregen, betreurt dr. Selhorst dit, om datja. omdat hij blijkbaar lijdt aan een ernstig geval van gcrmanophoblc, die hem er toe brengt het weer in gebruik komen van het aloude Wilhelmus toe te schrijven aan niemand minder dan Keizer Wilhelm II. Deze bewering klinkt wel wat fantastisch! Maar indien zij juist ware, indien de Keizer Inder daad zou hebben weten te bewerken, dat het Wilhelmus van Nassouwen de eereplaats in Nederland herkreeg, dan heeft hij daarmede blijk gegeven van zeer goeden smaak en van een zeer juist Inzicht in de beteekenis van de dynastie Oranje-Nassau voor Nederland. Wij zouden zonder veel moeite nog meer feitenmateriaal kunnen stellen tegenover het groote aantal citaten, door den heer Selhorst als argument gebezigd. Wij zullen dit echter nalaten, daar het o.i. zou leiden tot een on- gewenscht misbruik van de historische bron nen. Het is meer tegen den geest van de artikelen van onzen geachten opponent, dat wij ons richten. Het geslacht. Oranje-Nassau ls van Duit- schen bloede. Waarom dit te ontkennen? Ge heel afgezien van de betrekkelijke juistheid der feiten, die de heer Selhorst opsomt spreekt uit zijn betoog o.i. een miskenning niet alleen van het Wilhelmus van Nassouwen. maar ook van den Vader des Vaderlands, ja van het Oranjehuis, die ons pijnlijk aandoet. Gaat het aan, het lied „verouderd'* to noemen, de traditie die er in ligt besloten, de beteekenis van den eersten Oranje, die Nederland diende welke uit het lied spreekt, ter zijde te stellen, omdathot woord ..Duitsch" er in voor komt en de Heer Selhorst Dultschc spoken ziet? Het ware toch al te ongerijmd, indien Nederland een ander volkslied zou aannemen enkel en alleen, omdat ln de laa'ste jaren in DuitM-hland een politieke toestand hcerscht, waardoor het woord ..Duitsch" in het buiten land een minder gunstige klank heeft gekregen dan het voorheen had! Moge het „zoo verheven zangstuk Wilhelmus van Nassouwen. in heerlijk muzljk gebragt", :n Nederland klinken tot in lengte van dagen in tijden van benauwenis en in tijden van vreugde ,want het getuigt op schoone en plech tige wijze van de banden van trouw en aan hankelijkheid. die Oranje en het Nederland- sche volk verbinden. Het Wilhelmus van Nas souwen. loflied onder de lofliederen van Nederland! U, hooggeachte redactie, beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijven wij inmiddels, Namens het bestuur van de Afd. Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond, De Voorzitter, A. F. Haccou. De secretaris, J. Varekamp.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11