DE BILT H.D. 1 VERTELLING DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Auto rijdt wielrydster aan. Die naast een ander reed. Woensdag heeft de waarnemend kanton rechter. mr. J. v. d. Vegt, een zaak te berechten gekregen tegen een automobilist, een deskun dige op 't egbied van automobiliste, die in de Grootc Houtstraat twee wielrijdsters gepas seerd heeft, waarbij een der fietsen geraakt werd en beschadigd. Gebleken is. dat op het Houtplein de chauf feur reeds achter de naast elkaar rijdende meisjes reed en tenslotte pas na herhaalde lijk signalen gegeven te hebben kon passeer en. Even verder parkeerde hij zijn wagen om een boodschap te doen en toen hij weer startte, bleken de beide meisjes opnieuw vóór hem te rijden, nog naast elkaar, één tusschen trot toir en tramrails, de andere tusschen de tram rails in. Tenslotte passeerde hij tusschen een links van den weg staande auto en de linker- wielrijdstor. die geraakt werd door den achter bumper. Het meisje kon afstappen en kreeg geen letsel. De chauffeur, verstoord door der gelijk rijden, reed door. doch het nummer is genoteerd door een agent. Ter zitting van het kantongerecht bleek dat de meisjes, die hand in hand gereden hadden, dc signalen allang gehoord hadden. Noch de kantonrechter, noch de ambtenaar van het O M., mr. Semeyns de Vries van Doesburgh vond een dergelijke manier van rijden ver standig. De Ambtenaar, requisitoir nemend vond ech ter de wijze van rijden van een deskundige ergerlijk Hij had achter de wielrijdsters moe ten blijven. De eisch luidde f50 boete. De verdediger, cnr. B W. Stomps vond. dat wel eens meer aandacht besteed kon worden aan de wijze van rijden van wielrijdsters. die zichzelf aan lichamelijk gevaar blootstellen en anderen aan strafvervolgingen. Pleiter noemde het een landelijke idylle, die twee meisjes hand in hand fietsend in het genoe- gelijke laantje de öroote HoutstraatDit riiden vond pi. ergerlijk en tevens een in ge vaar brengen van de veiligheid van het ver keer. Hij vroeg vrijspraak. De kantonrechter achtte het onnoodig dat wielrijders terwille van automobilisten in het gootje tusschen trottoir en tramrails rijden. Zij mochten rijden als zij deden. Hij veroor deelde verdachte tot een boete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis Verdachte gaat van dit vonnis in hooger beroep. Zaak-Spansier met gesloten deuren. Gisteren is de zaak-Spansier voor het Ber- lijnsche Volksgerechtshof met gesloten deuren behandeld. Er waren zeven a acht getuigen opgekomen. Spansier had geen eigen Neder- landschen of Duitschen verdediger, doch den zelfden toegewezen verdediger uit Leipzig, dr. Drieker, die reeds eenmaal zijn belangen heeft •ertegenwoordigd. NIEUWE BURGEMEESTER VAN ARNHEM. Den heer H. P, J. Bloemers is met ingang van 1 September benoemd tot burgemeester van Arnhem onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Gronin gen. VRAAG VAN DEN HEER OVERSTEEGEN. Het raadslid, de heer G. Oversteegen heeft dc volgende vraag gesteld aan den loco- burgemeoster van Haarlem: „Is de loco-burgemeester bereid om in de 'eerstvolgende raadsvergadering een nadere motiveering te geven van zijn weigering aan de communistische partij tot het houden van een anti-oorlogsmeeting en -demonstratie op 1 Augustus hier ter stede?" OUD-MINISTER WAS7TNK ZEER ERNSTIG ZIEK. In den toestand van oud-minister M. A. M. Waszink, is plotseling weer een verslechtering Ingetreden. Zijn toestand is thans zorg wekkend. BESTUUR TREIN 8.28 GEREORGANISEERD. De vereeniging tot uitzending van kinde ren „Trein 8.28" is naar de Tel. verneemt thans gereorganiseerd. Als gevolg van het rapport van de raads commissie zijn in het bestuur verschillende wijzigingen aangebracht. De voorzitter, pen ningmeester en secretaresse zijn door anderen vervangen. Er is een directrice-administratice benoemd en een controleerend geneesheer. AARDAPPELSTEUNREGELING 1934. Met ingang van 1 Augustus 1934 Is de aard appelsteunregeling 1934 in werking getreden. Deze steunregeling wordt op ongeveer de zelfde wijze uitgevoerd als voor oogst 1933 het geVal was. Voor alle vervoer, dus ook voor vervoer van land naar bewaarplaats over den publieken weg. zal dus weer een vervoerbewijs (geleide- biljet. vereischt zijn. welke vervoerbewijs bij den plaatselijken kantoorhouder aangevraagd kan worden. Ook de maten der aardappelen, die in con sumptie gebracht mogen worden, (met geleide- biljet) zijn gelijk aan die van oogst 1933 n.l. 35—GO m.M. bij een maximale lengte van 8 cM. De minimumprijzen van oogst 1933 vervallen waardoor tevens het verbod van koopen in de roos wordt opgeheven met dien verstande echter, dat partijen bestemd voor binnen- landsche consumptie op het bedrijf van den teler moeten worden gesorteerd. De heffing voor consumptie ma at zal f 1.- per 100 KG. bedragen zonder meer, terwijl in tegenstelling met de regeling van 't vorig jaar geen inhouding van een gedeelte van den prijs zal plaats vinden. Voor goedgekeurd pootgoed, dat naar het buitenland wordt vervoerd is een heffing van f 0.25 per 100 K.G. verschuldigd, voor goedge keurd pootgoed voor het binnenland behoeft geen heffing betaald te worden. Van ongekeurd pootgoed, dat voor het bin nenland bestemd is bedraagt de heffing f 2 per 100 K.G. Tevens zal op bonken ln bepaalde gevallen een heffing komen van f 2 per 100 K.G. n.l. indien deze bonken bestemd zijn voor: 1. bereiding van patattes frites, echter uit sluitend ten behoeve van inrichtingen, die regelmatig aardappelen tot patattes-frites ver werken. 2. inrichtingen met speciale kook- en schil- apparaten. Voor de gevallen onder 1 en 2 hierboven ge noemd. zal schriftelijke machtiging van de Nederlandsche Akkerbouw Centrale vereischt zijn. Op bonken bestemd voor veevoer behoeft geen heffing te worden betaald, het geleide- biljet wordt dus gratis verstrekt. Wellicht zal een cautie geëtecht worden ter meerdere waar borg voor de naleving der voorschriften. Het zal verboden worden aardappelen te ge bruiken voor veevoerder die niet gedenatureerd zijn. Dus ook de landbouwer, die van eigen oogst aan eigen vee wil vervocderen. is ver plicht vergunning te vragen. Dit geldt zoowel voor het vervoederen van bonken, kriel, als consumptiemaat. Verkoop en levering van aardappelen mag slechts aan erkende handelaren geschieden. De verkooper moet zich bij verkoop en leve ring hiervan overtuigen. De teler-handelaars worden voorloopig voor hetzelfde kwantum erkend als in het vorig seizoen. Voor verdere inlichtingen kunnen de aard appeltelers en handelaren zich wenden tot de plaatselijke kantoorhouders of tot den Krinr secretaris. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. In het maandprogramma over Augustus van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling ontleenen wij. Reeds treft het bestuur de eerste maat regelen voor het winterwerk. In November bestaat het instituut tien jaar. Bij dit jubi leum behoort een geschenk. Dit blijft echter voorloopig een geheim. Over eenige weken beginnen weer de nieuwe cursussen, kader- en arbeidersavondscholen. Het maandprogramma der Natuurvrienden luidt: 5 Augustus: fietstocht omstreken slot As- sumburg met bezoek. 19 Augustus: Natuurvriendendag te „Over- Holland". Samenkomst van alle Natuurvrien den uit het land. Tocht uit Haarlem per auto car en per fiets. 8 en 9 September: Weekend op „Ons Honk" In September begint de actievoor het Na tuurvriendenhuis aan zee. BRITSCH-INDÏSCHE TERRORISTEN UIT GEVANGENIS ONTSNAPT. CALCUTTA, 1 Augustus (Reuter). Gister avond zijn vier inlandsche gevangenen uit de gevangenis hier ter stede ontvlucht. Hun vlucht werd begunstigd door een hevige regen bui, gedurende welke de bewakers in het ge bouw aan het schuilen waren. Zeven gevangenen benutten deze gelegen heid om zich met aan elkaar geknoopte lenden-doeken uit het raam in hun cel op de binnenplaats te laten zakken. Daar aangekomen klommen zij op elkanders schouders en vier hunner kwamen zoo over den muru. De bewakers, die inmiddels weer naar buiten gekomen waren, konden nog drie gevange nen, die zich binnen den gevangenismuur bevonden, grijpen. Deze gevangenen behooren lot een groep van 42 terroristen, die sedert Maart jJ. hun ver oordeeling wegens revolutionaire agitatie, af wachten. HET TAXIBEDRIJF. Nieuwe concessie-voorwaarden. Naar wij vernemen loopen de gemeentelijke concessie-voorwaarden voor het taxi-bedrijf hier ter stede af. De ondernemers hebben aan de autoriteiten kenbaar gemaakt, dat zij wij ziging wenschen in de voorwaarden. Vooral moet men hierbij het oog hebben op het ta rief, waarvan men verhooging wenscht, ter wijl ook wijziging ge wenscht wordt van de arbeidsvoorwaarden door het Invoeren van een loonsverlaging. Dit laatste zal, naar men ons van werk nemerszijde mededeelde op ernstig verzet stuiten. De werknemers meenen, dat eerder verhooging van het geldende garantieloon van 12 gulden noodig is. Het fooienstelsel is namelijk sterk achteruit gegaan, waardoor de inkomsten van de chauffeurs maar even boven het garantieloon zijn gekomen. meldt: Hoogste barometerstand 768.6 m.M. te Vardb. Laagste barometerstand 741.7 m.M. te Holyhead. en voorspelt: Matigen, tijdelijk wellicht krachtigen. Zui delijken tot Westelijken of Noord-Westelijken wind. Zwaar bewolkt met opklaringen. Nog kans op eenige regenbuien. Aanvankelijk iets koeler, later weinig verandering in tempe ratuur. Uit het Buitenland BEWOLKT EN BUIIG. Reeds in de weerkaart van gistermiddag maakte zich een depressiestoring kenbaar, die 's morgens door het ontbreken van scheeps berichten onopgemerkt bleef. Gisteravond had deze storing, toenemend in diepte, zich verder kenbaar gemaakt en thans ligt het centrum over de Ierse he Zee. Vooral aan haar Zuid- en Oostzijde waait het hard. over het Kanaal uit West tot Zuid- West, over de Westelijke Noordzee uit Zuid tot Zuid Oost Ook vielen rond de kern zware regens: op vele plaatsen hoeveelheden van ver boven de 10 m.M. De invloed van dit storlngsgebled strekte zich ook over Frankrijk en onze omgevini uit. Zoodoende verdween de hooge druk over Frankrijk en de verwachte weersverbetering bleef uit. Over het grootste gedeelte van Frankrijk, onze omgeving en Denemarken ls de lucht weer betrokken en het weer regen achtig. In Zweden en Noorwegen blijft de hooge drukking stand houden. Het is er. be halve in het uiterste Zuiden van Noorwegen goed weer, hier en daar zelfs met abnormaal hooge temperaturen. Over Duitschland werd het koeler. Plaatse lijk kwamen in Midden- en Zuid-Duitschland. zware buien voor (München 19 m.M.). Nadat in den komenden avond en nacht eenige regen zal vallen, is de waarschijnlijk heid groot, dat het tegen den ochtend wat op zal klaren, Morgen overdag kunnen bij ge broken lucht nog eenige buitjes voorkomen. Barometer 755 m.M. 759 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 2 Augustus: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 77 F. 62 F. 65 F. BURGERLIJKE STAND Lastige Gevallen. Het Rustdagbesluit in de praktijk. Dat zich in de praktijk tal van gevalltn kun nen voordoen, welke de wetgever niet heeft kunnen voorzien, is j.l. Zondag weer eens ge bleken op den Rijksstraatweg bij Muiden, toen de rijksveldwacht aldaar tegen een drietal wagenbestuurders proces-verbaal moést op maken. wegens overtreding van art. 2 van het Rustdagbesluit voor transportarbeiders te land. Dit artikel schrijft voor. dat „een man of een vrouw op den openbaren weg, op Zondag geen arbeid mag verrichten, bestaande in het ver voer van goederen te land, daaronder mede begrepen het laden en lossen en het besturen van wagens, bestemd voor goederenvervoer". Het eerste geval betrof een groote vracht auto, zwaar beladen met augurken, afkomstig uit Venlo en bestemd voor Zandvoort. De ver voerder bleek de wet op z'n duim te kennen, want hij voerde onmiddellijk aan, dat hij „aan bederf onderhevig fruit" vervoerde, hetgeen inderdaa dtoegesaaan is. Maar de rijksveld wacht dacht er anders over, en stelde zich op het standpunt, dat een augurk géén fruit is, en in ieder geval geen „aan snel bederf onder hevig" fruit, zoodat het transport gevoegelijk tot Maandag had kunnen wachten. „U kan beter schrijven als ik, maar ik heb d'r meer kennis van", verzekerde de wagen bestuurder, er nog aan toevoegende: „Ik moet ze vandaag in Zandvoort nog inleggen." Maar met dit laatste argument maakte hij 't er niet beter op, want de rijksveldwacht bracht hem nog onder 't oog, „dat hij dan heelemaal in overtreding was Het 2e geval was iets meer gecompliceerd. Een passagiersboot, die van Amsterdam op Harderwijk vaart, had zóóveel Zondagsgangers verlokt Veluwewaarts te gaan, dat er geen ruimte meer was. om de vele fietsen te bergen, welke tal van passagiers wenschten te benut ten, zoodra men in Harderwijk aangekomen zou zijn. Teneinde de uitgaansvreugde van die vele passagiers niet te verstoren, werd er iets anders op gevonden. De fietsen werden op 2 vrachtauto's geladen, en zoo zouden de passa giers. bij hunne aankomst te Harderwijk, toch hun karretjes vinden Maarbij Muiden werden de bestuurders dier auto's aangehouden. „Vervoer van goe deren te land op Zondag". Proces-verbaal! En nu het 3e geval. Iemand had Zaterdag een vrachtauto, geladen met fietsen, van Hen gelo naar den Helder gereden. De fietsen wa ren daar gelost. Maarnu moest de wagen weer terug naar Hengelo, waar de bestuurder in elk geval, in verband met de zakelijke be- zighedenweer zoo spoedig mogelijk moest ar- riveeren. Dit nu mocht niet, op grond van art. 2 van het Rustdagbesluit. en de rijksveldwacht óp den rijksstraatweg bij Muiden bracht hem zulks aan het verstand. Te groote ijver liep uit op een proces-verbaal, want al vervoerde de man geen goederen, hij „bestuurde een wagen, bestemd voor goederenvervoer", en ook dat is bij de wet verboden, HAARLEM, 2 Augustus. Ondertrouwd 1 Augustus: A. T. M. Schou ten en E. Keusgen; W. J. Smit en V. Lackner; L. W. F. Kuester en A L. W. Beuns; J. M. v. Spanje en I. M. A. Kiewied; H. Seinen en L. Heinl; A. G. Verberne en C. Terreehorst; M. E. J. Goedemans en A. C. Duijn; A. Barends en M. T. Taling; J. J. Muhren en C. H. M. Klein; J. Bron en E. J. Poel; C. Schouten en J. M. Meijs; J. Broekman en W. A. Kenselaar J. Verton en G. Rooke; G. G. Egas en H. E Sczepan; G. van Batenburg en G. Tjeertes; C. Schiltman en W. J. Louwkamp; C. van Baaren en M. F. Hoepermans; R. Krol en S. H. J. Cats; C. Wester en I. L. Grapendaal; T. J. A. van Rossum en J. F. M. Cornelisse; P. P. Gras en M, Huibers; C. van Hoik en E. M. Schavemakcr; H. Rees en C. Flaschwinkel. Getrouwd 1 Augustus: B. v. d. Ham en H. H. Konings; P. J. van Paradijs en C. de Vries; C. Pannekeet en W Biere; H. Kruse en C. G. Koppejan; H. v. Houten en F. Kollender; J Jordan en S. Wensing; S. P. van Haarlem en A. v. d. Berg; J. M. A. Bewarder en M H. B. Börchers; S. v. .d Schaaf en H. J. Elias; J. Regenboog en E Janse; T. H. Mulder en G. M. Smout; C. Terol en E. J. L. Heusmann: A. J. Smit en A. Boonstra; J. de Reus en P. E. Lazones; J. Negerman en A. Ries; A. C. v. d. Wouwer en A. M. J. M. A. van Ake; J. H. v. d. Work en J H Koekkoek; C. J van Velt- huijzen en T M. Bosman; G. Janssen en H. Rip; J. L. de Zwart en J. Uilkema; F. Hogen- doorn en W. C. van Elferen; B. H. Topper en A. M. Verbeek. Bevallen 30 Juli: G. C. van Leuvenv. Norde. z.; 31 Juli: J. v. d Wal-v. d. Baan, d.; A. M. W. JonckbloedtHoolj, d.; T. J. M. v. d Heijden—Bonnes, d.; 1 Augustus: M. C. Slen- debroek—Vlam, z.; Overleden 31 Juli: B v. d. Welden, 73 j., Saenredamstraat; S. Simon, 64 j., Kamper laan; N. A. F. Horn, 15 j., K. Begijnestraat. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: F. Ch. A. Wiesenhaan en J. Reedeker. Getrouwd: P. L. Oolders en S. Wieczoreh, P. W. Willemse en J. M. Veldt, A. A, C. Janssen en C. Visser, J. B. Gedge en J. Mouton. M. L. Stoel en C. A. M. Kolkman, J. Doodeheefver en M. J. Mulder. Bevallen: S. VedderPortengen d., E. J. P Bakker—Goossens z. Overleden: T. Janssonius 77 j. C. Visser 87 j., wed. A. de Jong. ZWAAR ONWEER IN DE FRANSCHE ALPEN. PARIJS. 2 Augustus. De omgeving van de Galibler-pas in de Fransche Alpen is door een onweer geteisterd, dat een schade heeft aangericht, die geschat wordt op verschei dene mlllloenen francs. Vooral ernstig werd het plaatsje Valloire geteisterd. Hier werder. tien gebouwen volkomen vernield en drie bruggen door hoog water weggesleurd. Voor de bergingswerkzaamheden werden man schappen van een in nabijheid liggend artil lerie-regiment opgeroepen. Naar het schijnt zijn geen menschenlevens te betreuren. Hiel en daar werden alle verbindingen verbroken ERNSTIGE BOTSING MET COMMUNISTEN TE MADRID. MADRID, 2 Augustus (V. D.) Gisteravond is het in een zeer drukke straat alhier tot een botsing gekomen tusschen een groep communisten en de politie. De communisten bleken gewapend te zijn en verzetten zich met krachtig vuur. Twee agenten van politie werden gewond en drie voorbijgangers, waar van één een doodelijke verwonding bekwam. Tijdens het donker kwam het tot samen scholingen cn tot incidenten van minder be lang. Eenige arrestaties zijn verricht. De uitbreiding van de Britsche Luchtmacht. Baldwin praat tegen beter weten in. De opdracht „Ly, luister eens, wil jij iets voor mij doen. dan krijg je dat japonnetje dat je zoo aardig vond", pleitte Jan met een overredend glim lachje. Ly keek haar echtgenoot verwonderd aan. ,Wat wil je dan?" vroeg ze wantrouwend. Nog altijd, glimlachte Jan maai' nu was die glimlach een beetje smeekend geworden. „Kijk, het is niet erg moeilijk, enkel maar of je morgen even naar moeder zoudt willen gaan. Ik had haar beloofd om elf uur bij haar te zullen komen, maar helaas kan ik morgen niet, de directeur van dc Nationaal Bank moet mij dringend spreken. Wil jij dus in mijn plaats naar moeder gaan en haar zeggen dat ik overmorgen, zal komen?" Ly stak haar onderlip vooruit wat haar mooi gezichtje plotseling een erg eigenzinni- gen trek gaf. „Het treft ellendig, ik heb hét morgen juist druk en ik moet heelemaal aan den anderen kant van de stad zijn". „Ach Ly ,doe je best, kun je het niet zoo schikken dat het toch gaat?" smeekte Jan en zijn stem was erg gedwee Ly knikte. „Nu, enfin, ik zal het doen. om dat je zoo'n lieve man bent", zeide ze ge nadig. Den anderen dag kwam Ly een kwartier te laat voor het diner thuis. Jan wachtte onge duldig. „Waar kom je in 's hemelsnaam vandaan?" begon hij, „Marie zeide, dat je al den ge- heelen dag weg waart". „Dat is zoo. ik heb mijn japon wel ver diend!", zuchtte Ly en viel in een stoel neer. „Ik heb letterlijk door de stad moeten dra ven en dat allemaal voor jouw plezier". „Voor mijn plezier, daar begrijp ik niets van, ik vroeg je toch enkel om naar moeder te gaan, je moest immers toch uit?" „Ja, ja, jij begrijpt nooit iets!" viel Ly haar man in de rede. „Maak dan geen af spraken als je geen tijd hebt om je er aan te houden. Ik heb mij half dood geloopen. Negen uur sloeg het toen ik de deur al uit ging, stel je voor, negen uur en het nu kwart voor zeven!" Met een theatraal gebaar wees Ly naar klok. „Maar waarom moest je dan zoo vroeg weg?" vroeg Jan ten hoogste verbaasd. „Ik had met den kapper afgesproken, dat ik om elf uur bij hem zou zijn voor het per manenten, dat ging nu natuurlijk niet want ik moest immers om elf uur bij je moeder zijn. Ik probeerde dus of ik om negen uur geholpen kon worden, maar er zat een klant en ik zag dadelijk, dat ik vooreerst niet aan de beurt zou komen. Mijn haar hing bij mijn hoofd, zóó kon ik geen japon passen en bo vendien, je moeder zou gedacht hebben, dat ik je niets gunde. Ik ging dus naar een ander, die kon mij gelukkig dadelijk helpen, maar hij rekende mij tweemaal zooveel Zeg?" viel zij zichzelf in de rede, „hebben wij zuiveringszout in huis?" ..Wat is er lieveling, ben je ziek?" vroeg Jan bezorgd „Neen, ziek niet, maar ik heb mijn maag bedorven met een quick lunch". „Hoe kan dat nu. met een quick lunch?" ..Nou, ik. ben -zuinig. op het gierige af", zeidf Ly en wierp hierbij haar hoofd in den nek. „Wat heeft dat er nu mee te maken, je kunt, toch thuis lunchen?" meende Jan, die de zaak nog altijd niet begreep. „Zoo! moet dus tot half zeven met een leege maag rondloopen?" vroeg Ly veront waardigd. „Maak je intusschen niet bezorgd, ik heb een heel goedkoop slaatje genomen, maar ik kan die rommel blijkbaar niet ver- di'agen. Ik moest dadelijk ergens iets warms voor mijn maag gaan drinken, ontzettend wat zijn die dingen duur en geholpen heeft het ook niet. Ik moest met mijn pijn heele maal naar de Oostlaan loopen, want ik nam natuurlijk geen tram en een taxi was mij te duur „Wat moest je dan in de Oostlaan doen?" „Wel, natuurlijk de japon koopen, die Je mij beloofd had, of was je dat alweer ver geten, dat zou net iets voor jou zijn?" „Je had die japon toch in de stad kunnen koopen?" „Ja, ja, dat had ik ook kunnen doen als ik het dubbele ervoor wilde betalen, maar ik moet helaas ieder dubbeltje omkeeren! Nu heb ik een zwart japonnetje gekocht in- plaats van een groen, hoewel het groene veel mooier was en mij ook veel aardiger stond, maar het kostte vijf gulden duurder. Bah. Ik houd dat eeuwige zuinig zijn niet meer uit!" „Windt je toch niet zoo op. Ly, wie zegt nu dat je zoo zuinig moet zijn?" Jan werd wer kelijk een beetje ongeduldig, hij brandde van verlangen om te weten wat zijn moeder ge> zegd had. Ly praatte alweer door. „Van de Oostlaan moest ik heelemaal naar Leverding in de Brugsteeg enkel omdat die weer een paar kwartjes goedkooper. met hun hoeden zijn". „Bij Leverding. heb je dan soms ook weel een hoed gekocht?" riep Jan uit. „Natuurlijk heb ik een hoed gekocht, ik kan toch geen bruinen hoed bij een zwarte japon dragen. Overigens, hoe vind* je dat hij mij staat?" „Schitterend". Het antwoord was een beetje ironisch. Ly lette er niet op. „En goedkoop dat hij is." Lachte ze. „Weet je wat hij kost? Acht gulden, kant en klaar". „Zoo? Met die versiering erop?" „Weineen". Ly schudde verbaasd haar hoofd over zooveel onverstand. „Die versle- rings is natuurlijk apart, die kostte twee gul den vijftig, maar het is een leuk dingetje, want ik kan het ook als clip of broche op Iedere Japon dragen, zooiets is nooit weg". Jan bekeek zijn vrouw critisch. „Ja. dit hoedje staat je aardig." Ly knikte trotsch. „O, maar je kunt er eigenlijk nog niet goed over oordcelen", zeide ze, „wacht maar tot het manteltje thuis komt". „Wat zeg je?" riep Jan wanhopig, „heb je ook nog een mantel gekocht, dat loopt de spuigaten uit Ly was opgesprongen. „Daarnet zeide je dat ik niet zoo zuinig behoefde te zijn en bovendien, dacht je dat ik bij dit weer zonder mantel kon loopen!" „Je hebt vier mantels en ook nog een bontjas!" riep Jan driftig. Hij beheerschte zich echter, zweeg een oogenbllk en vroeg toen kalm: „Zou je mij nu even willen ver tellen wat moeder gezegd heeft?" „Je moeder? Wou je dan het onmogelijke van mij vergen, hoe kon ik daar nu naar toe, bij alles wat lk te doen had ELSA KAISER. (Van onzen correspondent). LONDEN, 31 Juli. De motie van afkeuring van de Labour- partij tegen de regeeringsplannen voor ver hooging van de luchtmacht werd door de re geering aangegrepen als een gelegenheid voor nadere uitlegging. De nadere uitlegging was voor de officieele Oppositie en voor een aan zienlijk en belangrijk deel der bevolking, die onheil van den maatregel verwachten, niet bijster bevredigend. Het debat in het Lager huis begon niet met een verdediging van de motie door een spreker van de Oppositie maar met de nadere uitlegging en verdediging der officieele voorstellen door Baldwin. Zijn taak was niet benijdenswaardig, want indien men eenige waarde mag hechten aan zijn vroegere uitlatingen over den luchtoorlog, kon hij on mogelijk niet overtuiging de regeeringszaken bepleiten. De beste en de hevigste weerlegging van de argumenten der regeering kan men vinden in vroegere redevoeringen van den heer Baldwin zelf. Hij heeft eenige malen in zeer effectieve oraties getuigd dat luchtverde diging onmogelijk is en dat onze beschaving alleen kan worden gered door een conventie voor beperking van den luchtoorlog. Hij heeft in 1932 geschiedenis gemaakt met een drama- tissche schildering van de onontkoombare af grijselijkheden van een bombardement uit de lucht. Hij gewaagde van den ondergang der beschaving, die moest volgen op mislukking in Genève. Het was een van de redevoeringen in grooten stijl, die hoorders moet bijblijven. De plaats van toen was die van nu en de hoor ders van toen waren die van nu. Voor de nieuwe gelegenheid was Baldwin gedwongen zijn woorden van 1932 licht te tellen. En de Oppositiespreker majoor Attlee had daarom het volste recht den dienstdoenden Premier op den man af te vragen of die speech uit een jong verleden beteekenis had of moest worden beschouwd als de ledige woordenpraal van den politicus. Baldwin gaf er geen antwoord op. De nadere uitlegging van zijn onheilspellende woorden van vroeger was, dat de bombardee- rende machines nog wel door de verdediging heen zouden komen maar dat ze in minderen getale zouden slagen indien de eigen lucht strijdkrachten werden verhoogd. Men kreeg geen her-uitlegging van andere passages van die gedenkwaardige redevoering, de passages over de vernietiging van onze beschaving in dien men terug zou keeren naar wedijver in bewapening. Op dit punt zweeg hij. Het debat bracht geen nieuwe argumenten. Het reeds vroeger gehoorde argument dat de versterking het land beter in staat zal stellen zijn verplichtingen tegenover den Volkenbond en Locarno na te komen, werd zoowel door de Liberalen als door Labour bestreden met de opmerking dat deze internationale verplich tingen geen eenzijdig Engelsch maar een col lectief optreden eischen, waarbij Engeland zijn deel aan kracht voegt bij de krachten van alle andere naties, die een aanvaller onder cove nant of pact moeten straffen. Aangezien Bald win zelf erkende dat er voorloopig geen ge vaar voor den vrede is en dat oorlog in dit stadium onmogelijk is. was hij in het debat een bestrijder van zijn eigen argument dat men niet kon wachten op het eindresultaat van de ontwapeningsconferentie. SCHEEP VA ARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, Philadelphia n. Rotterdam 31 (v.m.) te Norfolk. Drechtdijk 1 v. Vancouver te Rotterdam. Lochgoil Rotterdam n. Vancouver 31 (n.m.). v. Londen. HALCYON- LIJN. Maasburg 31 v. Pto. Ferrajo. Rozenburg 31 v. Antwerpen n. Lissabon p. 1 (v.m.) Vlissingen. Stad Zaltbommel 31 v .Lulea n. Rotterdam- Vlaardingen. Stad Zwolle 1 v. Vesteras te Rotterdam Stad Haarlem, Almeria n. Emden p. 31 Dungeness. Stad Dordrecht 1 v. Vlaardingen n. Bagnoli. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (uitreis) 31 v. Lor Marques. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Maaskerk (uitr.) 31 van Duala. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) 31 van Manilla. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjibesar 31 v. Macassar n. Miike. Tjisadane 31 v. Macassar naar Java. JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Baroe 30 v. Philadelphia te Jackson ville. Eurybates Java n. N.-York 30 v. Pt. Sudan. Djambi Batavia n. New-York 31 v. Belawan. Clytoneus N.-York n. Java 31 v. Belawan. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Amor 31 v. W.-Indië te New-York. Aurora 31 v. Malaga naar Oran. Bacchus 31 v. Barcelona n. Tarragona. Costa Rica Barbados n. Amsterdam 31 (9 v.m.) v. Pta. Delgada. Hebe Venetië n. Amsterdam p. 31 (4 n.m.) Ouessant. Perseus 31 v. Kopenhagen n. Stettin Triton 31 v. Jaffa n. Beyrouth. Ulysses 31 v. Stamboul n. Bourgas. Venus 31 v. Amsterdam te San Juan (P.R.) Orpheus 1 van Amsterdam naar Kopen hagen. Vulcanus 1 van Anftterdam naar Hamburg. Telamon 1 van Amsterdam naar Rotterdam KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Orania (thuisr.) 31 v. Rio Janeiro. Zaanland 31 v. Amsterdam te B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Palembang 1 v. Batavia te Rotterdam. Slamat (thuisreis) 1 (12 midd.) te Marseille. Baloeran 1 Aug. van Rotterdam n. Batavia. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Poelautello (thuisreis) l van Napels. Chr. Huygens 1 v. Batavia te Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 31 van Algiers. Johan de Witt (uitr.) 31 van Belawan. Poelau Bras (uitr.) l van Suez. Tajandoen (thuisr.) p. 30 Gibraltar. Tanimbar l v. Ulvlk te Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Eumaeus. Batavia n. Liverpool 31 te Havre. City of Bath Rotterdam n. Dairen 31 te Hankow.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2