D MEMAC1&VOIMD BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD VERTELLING Een herinnering aan de Haarlemsche kermis. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 H A A R L E M'S DAGBLAD 7 JUnaUsanu-Miinaaksei in yJLaais van hei 10de eeuw dat! En het Chateau de Maubranehes. De Noord-Westelijke zijde vari het Chateau de Maubranehes te Moulins-sur-Yévre (Cher). Onze Parijsche correspondent schrijft uit Bourges (Cher): Wat Prins Auguste d'Arenberg er wel toe kan hebben bewogen om het uit de Xe eeuw dateerende slot, dat onder de regeering van Philips I werd gebouwd af te breken en daar voor in de plaats te zetten een banaal namaak sel van Renaissancestijl, dat is een vraag waar op zijn zoon, thans eigenaar van het kasteel van Menetou-Salen mij geen antwoord heeft kunnen geven. Want toen we, onder het ge not van een port in de enorme bibliotheek zaten liet de prins me tallooze teekeningen en prenten zien van het oude kasteel zooals het nog voor een dertigtal jaren was en hij zelf moest toegeven dat dat oude stamslot héél wat meer cachet had dan de al te witte muren van 't kasteel van thans. Neen, Menetou zou werkelijk niet de moeite van een bezoek waard zijn, ware het niet dat de interieurs wel bui tengewoon mooi en interessant zijn. Daar is eerst de bibliotheek, een zaal van enorme afmetingen, met niets dan oude boeken en folianten langs de muren, waar langs galerijen om op de allerhoogste verdiepingen te kunnen snuffelen en bladeren in de unieke exempla ren. Er zullen niet veel geslachten zijn die over zooveel materiaal beschikken als de Arenberg's Dan is er de eetzaal met een schat van kostbare schilderijen, een Terbergh, een Van Dijck en er is de statiezaal waarin het voornaamste meubel is het pronkbed dat Louis XIV ten geschenke gaf aan Madame de Montespan. Menetou-Salen heette vroeger „Chateau de la Chaintre" en deze naam was volkomen ge rechtvaardigd, want chaintre is het oude woord voor boschzoom en inderdaad leidt de weg, welke naar Sancerre voert door verrukke lijke uitgestrekte wouden. Die tocht op zich zelf is al de moeite waard; het land van Berri is niet buitengewoon boeiend, althans men kan in Frankrijk talrijke andere plaatsen van grooter schoonheid vinden, maar deze weg is wel héél mooi en de burgemeester van het stadie Sancerre had gelijk toen hij ons enkele kilometers tegemoet kwam om ons te wijzen op het panorama. Sancerre is namelijk op een heuvel gebouwd en daarom heen slingert zich statig de breede Loire. En als men eenmaal boven staat, in het stadspark in de schaduw van de oude burcht, een steenklomp van weinig historische waarde maar die 't wel bijzonder goed „doet" in het landschap en men heeft dan naar alle kanten een uitzicht van veertig kilometers dan krijgt men den indruk dat de wereld toch wel héél groot en wij, menschjes maar héél klein zijn Het is een prachtige vlakte daar rondom en de Loire, met de tien tallen eilandjes blijft altijd een prachtige rivier En men is daar in Sancerre niet weinig trotsch op hel heerlijke landwijntje dat rond om wordt verbouwd en de brandweerman in vel ornaat, die bij bezoeken tevens dienst doet als bediende-kellner en bode van den burge meester, had 't druk met 't telkens weer in schenken. De burgervader had op 't programma gezet bezoek aan enkele historische monumenten en gebouwen, maar ..daar de tijd drong" en we voor de lunch op het kasteel van Maubranche moesten zijn, troonde hij ons dadelijk mede naar een soort tentoonstellinkje van verschil lende Sancerre-wijntjes om daar nog eens te proeven. Maar markies de Chaumont Quitry eigenaar van Maubranche was zelf van de partij en genoot al even hard. Het kasteel van Maubranche behoort tot de mooiste bouwwerken van de Berry. Stelt U voor een enorm kasteel opgetrokken in witten steen en geflankeerd door vier hooge torens. Tusschen de torens een groote gaanderij en ter zijde, tusschen uitgestrekte bosschen een enorme vijver. Jacques Coeur. over wien wij hier reeds spraken, was eens eigenaar van deze gronden, maar in 1467 verkocht hij het terrein voor 2 500 goudstukken aan Thomas Scuer. chef van de Schotsche garde van Louis XI. die toestemming kreeg van den koning hier een vesting te bouwen. Zoo kwam het slot tot stand dat in 1589 een eersten aanval, van den heer van Vat an moest weerstaan. Twee dagen lang duurde het bombardement, zoo vertellen de oude chronieken. Twee jaar later deden de Protestanten van Sancerre een nieuwe aanval en daarbij werden twee torens vernield Men kan nog in kuilen rondom het kasteel de over blijfselen vinden van beide torens. Hoewel het slot herhaaldelijk in andere handen overging vindt men nu boven den ingang de vereenigde wapens van Schotland en van Frankrijk. Langs een wenteltrap met tientallen familie portretten geleidde markiezin de Chaumont Quitry ons naar de prachtige bibliotheek die toegang geeft tot de eetzaal waar de lunch werd geserveerd. Er is daar een Rigaud, die het por tret van Claude Dodart, lijfarts van Louis XIV schilderde en tevens een magnifiek portret van markies de Burenlure, geschilderd door Largilière. De eerste geschilderde familie portretten zijn riddqrs en edele vrouwen uit de middeleeuwen, dan volgen de voorouders van markies de Chaumont ten tijde van Fran cois I, van Henri IV, van de statige Lodewijken, dan de coquette markiezinnen Louis XV, ein delijk prinses Tascher de la Pagerie, nicht van keizerin Josephine, eerste gravin van Arenberg en later markiezin de Chaumont Quitry. Drie leuke kleuters kwamen ons even na den maaltijd begroeten en het is niet te verwonde ren dat degracieuse markiezin de Chaumont Quitry en Madonna van Correggie daar nog trotscher op was dan op haar vorstelijk verblijf. De salon de la Tour, is een schitterend XVIIIde eeuwsch verblijf met de eerste tapis- seriëen van Beauvais en medaillons van Boucher. Lodewijk XV zond de werklieden die deze doeken vervaardigden naar Aubussen, dat nu beroemd is. We vinden hier ook in een étui het jachtgeweer van Marie Antoinette toen ze nog dauphine was en een kamerscherm, ge heel geborduurd door de dochters van Lode wijk XV. Maar u hebt de kapel nog niet gezien, zoo lokt markies de Chaumont ons mede. De kapel van Maubranche is beroemd in héél de Berry: het verhaal wil dat daar wonderen zijn geschied. Op de waarheid van die ver halen willen we hier niet ingaan, maar zeker is het dat het prachtige beeldhouwwerk uit het begin van de XVIIde eeuw, ingesloten tusschen zware Corinthische zuilen wel een ongemeen mooi stuk handwerk is. De „fine fleur" van den Franschen adel. al onze gastheeren van deze dagen hebben ons, bij verrassing uitgeleide gedaan. Toen we aan het station Bourges kwamen om terug te kee- ren naar de hoofdstad waren allen daar ver- eenigd om ons nog eenmaal de hand te schud den. en een spoedig tot weerziens toe te roepen. HENRY A. TH. LESTURGEON. HET GEBRUIK VAN AARDAPPELEN. Wat we vroeger niet wisten is. dat de aard appel ook vitamines, n.l. het vitamine C. be vat en daarmee is de aardappel in onze ach ting zéér gestegen. Het zou misschien wel eens prettig zijn. om nog wat anders te kunnen maken van aard appelen. dan de gekookte, gebakken en ge stoofde variatie, die we allemaal door en door kennen. Als variatie zouden we eens aardappelen in den schil kunnen koken: vooral als de aard appelen voor aardappelsla worden gebruikt, is dit in den schil koken véél lekkerder. Aard- appelpurée kan gemengd worden met kaas. niet ham. met restjes gebraden vleesch. met fijngehakte peterselie. In een vuurvast scho teltje of in schelpen, in den oven gebruind, vormt het een aardig gerecht. Wil men aard appelen bakken, dan behoeven net niet altijd juist de overgebleven aardappelen te zijn, die daarvoor worden gebruikt. Van rauwe aardap pelen. in dunne plakjes of reepjes, kan het in mini vet, maar ook in de koekepan met boter gebeuren. Ze zijn niet gezouten en moeten onder het bakken of daarna met wat fijn zout bestrooid worden. Als onderdeel van jachtschotels en derge lijke restverwerkingen hebben we de aardap pel al lang leeren waardeeren Het is echter ook mogelijk om resten aardappel zonder vele andere resten te verwerken, b.v. door ze met een kaassaus in een vuurvasten schotel te stoven, door ze met tomatensaus of met bouillon gestoofd op te dienen. Bij het middagmaal beginnen we met de soep. wij willen er nu mee eindigen de pota- ge Parmentier of aardappelsoep, draagt den naam van een man, die voor de invoering van den aardappel als volksvoedsel hard heelt ge werkt. Die nieuwe methode door TON H. Mijnheer Jonker droomde juist dat er. nadat hij in zijn gemeenletuintje een olie-mijn had aangeboord, een aardbeving kwam, die al zijn graverijen in één slag weer dreigde te ver woesten, toen hij er zich plotseling van be wust werd dat mevrouw Jonker alle mogelijke en onmogelijke pogingen aanwendde om hem geluidloos, maar in geen geval gevoelloos te wekken. Veronderstellend dat de baby het weer noodig gevonden had wakker te worden, bleef hij hardnekkig slapen, doch daar z'n ega haar pogingen niet op wilde geven, deed hij op 't laatst z'n oogen maar open, en brom de: Watisernouweer jSsssttt... siste Julia Jonker in doods angst, „sssstttluisterwat is dat....?" Even hief Jozef zijn hoofd luisterend wat uit het kussen omhoog, dan liet hij het weer met een zucht van verlichting in ae kussens terug vallen, en zei geërgerd: ,.Is 't anders niet ik dacht dat er brand was. ..Maar wat is het dan?' drong zijn ega aan, „hoor jij niks of hoe heb ik 't.... daar..., daar. hoor je 't nou?" Ja, mijnheer was niet doof, ook hij hoorde een gerommel in de eetkamer, was echter niet van plan om zijn bed voor dergelijke onbe paalde geluiden te verlaten, en zei nijdig: .Ik begrijp niet dat je je door een paar muizen ap stang laat jagen". .Muizeninbrekers bedoel Je". sLste Julia hem woedend toe, „als dat muizen zijn ben ik er ook een". „Goeddan ben je er een.mompel de Jozef slaperig, terwijl hij zooveel mogelijk dek over zoo'n hoofd trok en zich met een zucht van welbehagen op zijn rechterzij wen telde. Op dat oogenblik evenwel klonk er eer. geluid van brekend glaswerk uit de richting van de eetkamer en met een schok zaten beide echtlieden recht overeind in hun bed. „Heb ik 't, niet gezegdriep Julia huilend uit ,.'t zijn inbrekers, en we hebben ons niet verzekerd. Jij weet toch net zoo goed als ik dat er den laatsten tijd vier. vijf in braken in de buurt zijn gepleegd. :k begrijp niet dat je zoo ijskoud blijft. Heb je soms angst, Jozef....?" Dit laatste was op zoo n sarcastischen toon gezegd, dat mijnheer Jonker knarsetandend op het zelfde moment naast z'n bed stond, z'n broek aanschoot en eenige oogenblikken later met duizend raadgevingen van z'n vrouw en wat meer waard was een dikken wandelstok zich omzichtig door de dikke nachtelijke 1. Een propagandarede voor de tent-der-krachtmenschen. 2. De oude Bavo in ongewoon gezelschap. 3. De voorlooper van de geluidsfilm? Twintig jaar geleden werd de Haarlemsche kermis afgeschaft. Op den eersten Maandag van Augustus 1914 zou zij volgens de traditie weer op de Groote Markt en de Gedempte Oude Gracht verschijnen. Door den ernstigen toestand, waarin het land verkeerde, werden de feestelijkheden ech ter afgelascht. Ook de uaropvolgende jaren ging de kennis niet door; zij verdween defini tief uit het Haarlemsche stadsbeeld. Een lezer zendt ons van dit eertijds in onze Spaarnestad zoo pupulaire festijn enkele foto's, waarvoor wij gaarne eenige plaatsruimte af staan. Ongetwijfeld zullen zij bij de ouderen onder onze lezers tal van herinneringen wakker roepen. duisternis van het portaal en de stijle trap een weg zocht naar de eetkamer waar het intus- schen doodstil was geworden. Beneden aangekomen nam hij den stok wat steviger in zijn rechter, den deurknop in zijn linker hand en wierp toen met een plotsc- lingen ruk de deur wijd open terwijl hij met ongelooflijke snelheid een ondeelbaar oogen blik later het knopje van het electrische licht had omgedraaid. Profilerend van het onverwachte van den toestand, besloot hij hoog spel te spe'.en en riep bevelend: „Hands up of ik schiet!" Met één oogopslag had hij de situatie over zien. De eetkamer was grondig doorzocht en zag er zoo ongeveer uit als in de eerste week van de voorjaarsschoonmaak. Alle kasten en laden waren uitgehaald en de voorwerpen met nonchalante slordigheid overal ten loon ge spreid. De bewerker van al dat kwaad, een klein en nietig uitziend mannetje, trachtte juist met de vlugheid van een aal door het openstaande venster te ontsnappen. Zijn leven scheen hem echter toch liever dan al het andere, de vrij heid incluis, want bleek als een doode. keerde hij zich om. gehoorzaamde aan het bevel van Jonker en kreunde: „Niet schietenalsjeblieft niet schie ten En Jozef schoot niet want een revolver was in zijn geheele huis niet te vinden. In de eene hand de stok, de andere met het vermeende revolver op den rug, schreed hij langzaam en dreigend op den indringer toe en na hem be reikt te hebben schoot zijn vrije hand als vanzelf uit In de richting van des inbrekers kauwwerktuigen. Toen hij zijn vuist terug trok, was de duirelijk zichtbare wanorde in de tan den van cien kleinen man en de .ctwat afwij kende richting van zijn kaak het bewijs dat Jonker niet in de lucht had gegrepen. Om de toestand een beetje opwindender te maken, viel de Inbreker iets flauw met het gevolg dat een zevenbladige clivia den geest gaf en met kletterend geweld op den grond terecht kwam. waarna hij niets beters wist te doen dan het voorbeeld van de bloemlooze plant te volgen en gezeten tusschen de scherven den heer des huizes angstig als een voorwereldlijk monster te bekijken. „Nou... vroeg Jozef met opgetrokken wenkbrauwen, „wanneer kom je hier"nog eens inbreken „Ik:k ben geen inbreker", hakkelde het mannetje, zenuwachtig en veeibeteekenend over zijn mishandelde kaak strijkend. .Neen. natuurlijk niet. neem mt niet kwa lijk', zei Jozef zoo sarcastisch mogelijk, je bent natuurlijk een oude schoolvriend die eens komt kijken hoe de baby het maakt, niet waar?" „Alsals u me gelegenheid geeft om te vertellen, zal ik alles duidelijk maken. bibberde het kleine mannetje. „Alles duidelijk makenherhaalt Jozef, van het geopende venster naar de uitgehaalde kasten kijkend, ik moet eerlijk zeggen, vader, dat je me nieuwsgierig maakt, heusch". ..Als u alles na wil kijken zult u zien dat er niets vermist wordt", zoo begon het mannetje, bij het spreken pijngezichten trekkend. „Neen. en dat komt omdat je niets gevon den hebt, of door mij bij je werk gestoord bent", zei Jozef Jonker bijtend. „Neen", sprak het mannetje, „zegt u zelf hebben ze de vorige week Donderdag bij Jacobs in de van Merlestraat iets gestolen bij het inbreken.En voor tien dagen bij Ver hoevenen twee weken geleden bij Breu- kel Met open mond keek Jonker den man aan, en zei dan ten slotte: ,Ahawas Jij dat heb jij de buurt onveilig gemaakt, goed dat lk 't weet. En die inbraak bij Deiirnik ook jouw werk. „Elija gaf de lnbreer aarzelend ten antwoord. „Daar vermiste men toch wel iets", smaalde Jozef. „Dat was een vergissing", begon de ander, doch werd voordat hij verder kon gaan in de rede gevallen door Jonker, die zei: ..Mooie vergissing, die noemt 't een vergis sing als-ie inbreekt en „per ongeluk" wat in z'n zakken stopt, ik moet zeggen, fantasie heb je wel!" „Ik breek niet In", stoof het ventje veront waardigd op", en de familie Deurnik heeft tegenover de verzekering gelogen. Er was niets gestolen, maar ze wilde toch graag geld zien. Ik wist niet dat ze verzekerd waren, anders had ik m'n moeite niet gedaan. Tusschen haakjes, mag ik me voorstellen, mijn naam is Bootmans. •Je liegt!" riep Jonker woedend uit, daar hij genoeg van de middernachtelijke ver tooning begon te krijgen, „ik geloof geen steek van alles wat je zegt, en lk zal de politie maar eens opbellen, 't wordt tijd". „Neen, neen, In vredesnaam niet!" riep het mannetje uit, „ik zal alles uitleggen en dan „Man. houd op met je uitleggerij". zei Jozef woedend. „Jeliegt alsof het gedrukt staat. Wil je soms beweren dat Je je zakken niet vol gepropt heb met dingen uit mijn kasten en Kijk", viel de man hem in de rede. „dat heb ik in m'n zakken.. en bij deze woor den '.iet hij de kamer overstroomen door pro- spectl in allerlei kleuren. „Ja. ik heb u al gezegd, dat lk geen inbreker ben", vervolgde hij. terwijl Jozef met een stomverbaasd ge zicht toekeek, „ik breek 's nachts bij de men- schen in. steel echter niets maar ga den vol genden morgen terug om hen verder te bewer ken BIJ deze woorden had h(j mijnheer Jonker een prospectus ln de handen gedrukt en op hetzelfde oogenblik las Jozef het vetgedrukte hoofd: ALGEMEENE VERZEKERING TEGEN INBRAAK, en daar onder: - .konden wij u maar bewijzen hoe nood zakelijk het is dat u zich tegen Inbraak ver zekert. Kapitein: Niets te klagen jongens? Smaakt het eten goed? Soldaten: Best kapitein. Kapitein: Wordt alles eerlijk verdeeld' Krijgt de een geen grooter portie dan de ander? Soldateni Neen kapitein, allemaal even kleiq

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13