NOORDERBAD ZANDVOORT CLOWN HALLEY YANN1 ORKEST HANS W1CK. Gewichtige Troost MODERNE VRIJE WONINGEN Hei Beiatiftiikste Tola Uhtfto 52e Jaargang No. 15678 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 4 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, bulten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden ƒ600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-, Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 100.». Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. De bisam-rat. HAARLEM. 4 AUGUSTUS Een Herinnering. Twintig jaar geleden ging ik als jong ver- slaggever naar de Limburgsche grens, om de Duitschers op Belgie te zien losrukken. Maas tricht zat vol journalisten. De ouderen waren onder den indruk der gebeurtenissen, en alles behalve vroolijk gesteld. Wij jonge reporters waren vroolijk. opgewonden, vol van de oor logsroman tie k die ons te wachten stond. Met een Amsterdamschen jeugdigen collega samen charterde ik een ouwe victoria, met een ver moeid Maastrichtsch paard ervoor, en we hobbelden samen in de schoone Augustuszon den oorlog tegemoet. Richting Eysden. Het zware geschut van het Belgische fort Loncin dreunde met regelmatige tusschenpoozen, maar dat deerde onze stemming niet. Wij maakten grapjes met de Nederlandsche pos ten, die ons telkens aanhielden om onze pas sen te controleeren. en lachten om het oude paard, dat schrok van het kanongebulder en vergeefsche galop-pogingen deed. Wij zongen „Malbrouck s' en va-t-en guerre En toen, vlak bij de grens, ontmoetten we plots twee groote auto's van het Nederland sche Roode Kruis, volgepakt met Duitsche ge wonden. Naast den chauffeur op den voorsten wagen hing meer dan hij zat een lijkbleeke officier: de oogen gesloten, het hoofd in een verband gewikkeld, waaronder bloed uitdrup- te en dat al met groote ronde bloedvlekken doortrokken was. Naast ons stopten beide auto's en wij zagen en hoorden. Wij zagen al die gewonden en hoorden het gekreun en de kreten van pijn. Van dat oogenblik af was onze lach bestor ven. Wij lachten niet meer gedurende die week. toen de Duitschers voor de Maas stre den. Wij lachten niet toen we de verwoestin gen zagen van de brandende dorpen Visé en Mouland, en toen de pontonbrug bij Lixhe, vol Duitsche troepen, door de zware granaten van Loncin getroffen werd en in de diepte ver dween. Wij konden geen romantiek en geen heldenmoed zien in het schouwspel van de ge zwollen lijken, die de rivier afdreven. Walging van dezen waanzinnigen strijd had ons allang bevangen. En in het dorp Cannè, waar de Belgische burgemeester door de Duitschers vermoord was, vond ik een stel dronken land weermannen uit Charlottenlburg, in een tuin bezig met den inhoud van de wijnkelders te verzwelgen, en ik had eigenlijk medelijden met hen. Want toen al trachtten zij te ver geten.... Dat was op den vierden dag van den oor log, die vier jaar en vier maanden zou duren. Dat zij, die nu even jong zijn als ik toen was, zich niet kunnen voorstellen wat oorlog ls, kan ik mij begrijpen. Dat is misschien het grootste gevaar van dezen tijd. Als het wa- penindustrieele conflict Bolivia-Paraguay wat dichter bij ons was kon men er jeugd- excursies heen zenden, om er ze iets van te leeren beseffen. Nu gaat dat niet. Maar dat zoovelen die den waanzin 1914 1918 beleefd hebben, na twintig jaar nog niets geleerd blijken te hebben, dat zij zelfs niet eens beseffen hoeveel brutaler, beestachtiger, gemeener een nieuwe oorlog moet zijn met de nog-veeMnfamer strijdmiddelen die thans bestaandaar kan ik geen verontschuldi ging voor vinden. Dit zijn dagen van herinnering aan Augustus 1914. Velen schijnen het als een soort vroolijk jubileum te beschouwen. Tegen een dergelijke matelooze domheid en kort zichtigheid baten geen argumenten. De strijd voor „moreele ontwapening" is wel een zeer zware. Maar we zullen hem toch maar voortzetten uit persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel. Het ..idealisme", en de wensen onze kinderen te zien leven, instede van ze te zien slachten, willen ons nu eenmaal niet loslaten. Ieder mervsch heeft zoo zijn eigenaardigheden. R. P. Ook in onze omgeving gezien? ZATERDAG 4 AUG., nam. 3 en 5 uur: ZATERDAG 8 uur: PRIJSDANSEN ZONDAG 5 AUG.. nam 3 uur: Korfbal SPARTA—SPORT VEREENT. Dagelijks DANS- en STEMMINGS- (Adv. Ingez. Med.) Duizenden cholera-slacht- offers in Britsch-Indië. Epidemie breidt zich uit. WETHOUDER VAN ONDERWIJS AFWEZIG. De wethouder van onderwijs, de heer A. G. Boes is tot 27 Augustus afwezig. Waar is Otto van Habsburg? Tegenstrijdige berichten. PARIJS, 4 Augustus (Reuter». De Parij- sche editie van de „Daily Mail" schrijft, dat Otto von Habsburg zich momenteel niet in België ophoudt Het blad deelt verder mede. dat het gerucht gaat. dat hij de Oostenrijksche grens heeft overschreden. (Volgens een ander deze week gepubliceerd bericht zou Otto von Habsburg zich reeds eenigen tijd in Italië ophouden). PARIJS. 4 Augustus (Reuter). De Parijsche editie van de ..Chicago Tribune" bericht, dat een deputatie van de Oostenrijksche monar chisten, die een week geleden uit Weenen is vertrokken, op het kasteel Steenockerzee! on derhandelt met ex-keizerin Zita en Aarts hertog Otto over de troonsbestijging van den Aartshertog. De onderhandelingen worden vertraagd door de moeilijkheid om met de re geering Schuschnigg in contact te komen. Thans zal men, naar het blad verneemt, be richt hebben ontvangen, dat de bondskanselier onder bijzondere voorwaarden, die nog niet zijn medegedeeld, niet vijandig tegenover deze plannen zou staan. ROME. 4 Augustus (Reuter). Men tast volkomen in het duister aangaande de ver blijfplaats van Otto von Habsburg. Men vraagt zich af. of hij wel in Italië is. zooals kort ge leden gemeld is. Men heeft noch te Rome, noch te Via Reggio. in de villa van de Bour bons een spoor kunnen ontdekken van Otto of zijn moeder. Verder is gebleken, dat hij niet bij den Italiaanschen koning of Mussolini is geweest. BISAM OF MUSKUSRAT (Naar een teekening van Brem) Schaal 1 op 9. Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat in de omgeving van Apeldoorn een bisam-rat was gezien. Nu vernemen wij van een lezer, dat hij ook een bisamrat in de Ringvaart van den Haar lemmermeerpolder, nabij de brug die bereikt wordt over den weg langs de Zomervaart, ge zien heeft. Onze zegsman is een bestuurslid van een hengelaarsvereeniging, die veel aan het water vertoeft en dus de gewone waterrat ten goed 4cent. Natuurlijk bestaat nog geen zekerheid. Wie in de buurt van water woont zal goed doen op de ratten te letten, of hij de Bisamrat ziet. Het beste is natuurlijk als hij het dier kan vangen of dooden, opdat dan afdoende zekerheid verkregen kan worden. Onze medewerker de heer C. Sipkes schrijft ons nog over de rat: De bisamrat. ook wel Muscus-rat of Bever- rat genoemd, kan volgens Brehm omschreven worden als een groote waterrat met langen, dikke staart, breede achterpooten (met korte zwemvliezen), stocnpen snuit en kort behaar de ooren, die gesloten kunnen worden. De staart is plat, behaard en aan de punt be- schubd. De beharing is dicht, glad, fijn en kort. Het dier is van boven bruin, van onderen grijs, de staart donker. De grootste dieren zijn tot 30 c.M. lang waarbij dan nog dezelfde lengte voor de staart komt. Oorspronkelijk kwam deze rat alleen voor in Noord-Amerika o a. in Canada en Aljaska. Waai' langzaam stroomende rivieren, beken en meeren zijn met goed begroeide oevers, voelt de bisam-rat, die in onze taal volgens Dr Thysse beter Muscus-rat kon heeten, zich thuis. In de manier van holen maken, lijkt ze op de bever, en hierin schuilt juist het gevaar van deze rat voor ons land met zijn vele dijken Die holen loopen uit op een onderaardsche ruimte, in noordelijker streken wordt ook wel een nest boven den grond gebouwd, met een doorsnede van 40 a 60 c.M. De meeste gangen loopen naar de wortels van moerasplanten, die als voedsel gebruikt worden, een loopt er naar het water. Voor den winter wordt alles met droog blad tegen de koude beschermd en een luchtgat gemaakt met een afsluiting van los-op^st&pelde plantenresten. Deze rat eet niet alleen plantenresten maar ook de inhoud van schelpen en andere weekdieren als mossels. Ze zijn zeer speelsch, zwemmen uitstekend maar zijn minder bedreven als „waterbouw kundigen" dan de bevers. Ze laten zich zeer gemakkelijk temmen als ze jong gevangen worden. Daar in Canada hun graverijen weinig schade doen, staan ze als nuttig geboekt omdat de huid een gezochte pels oplevert. Wel ruikt het bont lang naar muscus, dat door een klier aan de buik afgescheiden wordt. Ze worden in vallen gelokt, waarin een appel als aas ge daan wordt De Duitschers zijn met hun gewone onderne mingsgeest de eersten geweest die deze rat zijn gaan kweeken om de huid. Het gevolg is geweest dat ze ontsnapten, ver wilderden en op het oogenblik naderen bedenkelijk onze grens want ze zijn reeds tot Osnabruck genaderd Alle middelen om ze gen te houden zijn vergeefs geweest, ieder jaar komen ze dichter bij. Dr Thysse schreef in de Levende Natuur dat er in de streek bij Dcne- kamp op gelet kan worden daar Osnabrück daar slechts 50 KM. vandaan is. Verder kwam er een ongecontroleerd be richt dat ze bij Apeldoorn gezien waren cn het laatste bericht.waarvan de juistheid in onder zoek is. komt uit de buurt van Vijfhuizen aan de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Bewoners van die streek doen goed er op te letten. In Duitschland hebben ze zich reeds als groote dijk vernielers doen kennen en er is geen reden te hopen dat dit hier in ons land minder zal zijn. In de gevolgen en kosten al licht erger. We mogen ook verwachten dat de Duit schers alle bruikbare middelen geprobeerd hebben om de muskus-rat uit te roeien Het eenigst voordeel is ons dichter bevolkt land in de waterrijke streken, zoodat het aantal menschen dat de dieren kan vangen ook groo- ter is. Het premie-stelsel, zooals dat bestaat voor het vangen van zeehonden heeft het na deel dat ook on volwassenen zirh met het niet benaald opvoedend werkje van de rattenvangst zal bezig houden Toch zullen we daaraan wel niet kunnen ontkomen. De lezers zullen oo de hoogt-e gehouden wor den van verdere waarnemingen en van de juistheid van de eerste berichten. CALCUTTA. 4 Augustus (Reuter) In het district Ganjam in de provincie Madras is een hevige cholera-epidemie uitgebroken. Een groot aantal doktoren zijn van hier per vlieg tuig naar het geteisterde gebied vertrokken. De wegen zijn overvol met wagens, waarmede de lijken der slachtoffers vervoerd worden. Volgens een officieele opgave zijn reeds meer dan 1000 personen aan de epidemie ten offer gevallen, doch men vreest, dat het aantal slachtoffers in werkelijkheid veel grooter is. daar vele boeren, uit vrees voor de aanmelding bij de autoriteiten, hun dooden verbranden. De actie der doktoren wordt buitengewoon bemoeilijkt door de afschuw der inboorlingen tegen het inenten, daar zij vreezen. dat een dergelijk ingrijpen de toorn zal opwekken van de Godin, aan wie zij deze epidemie toeschrij ven en dat hierdoor het aantal slachtoffers nog grooter zal worden. Ook de centrale en vereenigde provincies van Indië worden door een cholera-epidemie geteisterd, welke sedert begin Juli reeds meer dan 5500 slachtoffers heeft geëischt. De vori ge week stierven in de centrale provincies al leen 1500 personen aan deze epidemie. Kimberley als diamantstad opgeschreven. Nieuwe industrie wordt gevestigd. LONDEN, 4 Augustus (Reuter). De ..Times" meldt uit Pretoria: De eens welvarende stad Kimberley is de ondergang nabij door het in eenstorten van de diamantmarkt. Na het rap port besproken te hebben van den economi- schen adviseur van de schatkist, die den toe stand op de diamantvelden heeft onderzocht, heeft het kabinet besloten permanent hulp te verschaffen door het oprichten van een nieuwe industrie, daar Kimberley niet kan wachten op een opleving van den diamant handel, welke, zooals deskundigen vreezen. nog wel eenige jaren kan uitblijven. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD MAASTRICHT, 4 Augustus Vrijdagavond is op den rijksweg MaastrichtSittard onder de gemeente Meersen, het 4-jarig zoontje van den landbouwer Couman door den personen auto van den heer Arnold uit Luik overreden Het kind werd op slag gedood. De auto is in beslag genomen. FRANSCH DIPLOMAAT IN BRAZILIë OMGEKOMEN PARIJS. 4 Augustus, vReuter.) De Fransche gezantschapsraad te Rio de Janeiro, Le Ver- dier. wordt sedert 25 Juli vermist. Thans wordt uit Rio gemeld, dat zijn lijk door visschers is opgehaald. Men vermoedt., dat de diplomaat bij een wandeling op de klippen zich te ver in zee gewaagd heeft en verdronken is. (Een Engelsch dokter heeft, na een grondig onderzoek, uitge maakt, dat menschen van meer dan normaal geicicht een grooter physiek uithoudingsvermogen heb ben dan magere menschen.) Hier is een troost, een vette troost Voor min of meer gezette menschen, Ik mag hun, in oprechte toast. Met nieuw gezag, gezondheid! wenschen, Het standpunt, dat de ronde lijn Voor tal van kwalen moet doen vreezen. Dat slankheid slechts gezond zou zyn, Lijkt, achteraf, niet waar te wezen. Wanneer er al in dezen tijd. Bedroevend weinig andere waren. Lijkt dit een teeken, dat ons leidt Naar' 't eind der al te maagre jaren. Wij laten wellicht de natuur Straks weer geheel den vrijen teugel En mijden elke slankheidskuur De dikkerd kan weer door den beugel. Hij krijgt zijn plaats weer in de zon, Twee plaatsen, als hij 't mocht verlangen, Zoodat, zooals ook vroeger kon, Die 't breed heeft, het ook breed laat hangen Toch meen ik, dat het dikke ras, Niet al te zeer in vreugd moet raken, Het komt ons toch niet goed van pas, Ons heden al te dik te maken. P. GASUS. TE HUUR. in prijzen vanaf ƒ37.50 per maand S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90. Telefoon 16290. (Adv. Ingez. Med.) Poolsch-Russische onderhandelingen. Over uitwisseling van politieke gevangenen. Als gevolg van een conflict in de Italiaansche fascistische partij zijn negentien leden ge royeerd. pag. 4 De Oostenrijksche regeering zal volgens Reu ter de volgende week beslissen over Von Pa- pen's benoeming. pag. 4 Twee Oostenrijksche terroristen, die ter dood waren veroordeeld, zijn begenadigd. pag. 4 Het stoffelijk oversehot van Von Hindenburg wordt Dinsdag te Tannenberg bijgezet. pag. 4 Weenen eischt o.m. van Berlijn ontbinding van het Oostenrijksche legioen. pas. 1 In Britsch-Indië zijn duizenden lijdende aan cholera. pag. 1 Dc Troonrede wordt dit jaar wederom door de radio uitgezonden. pa g 3 In een café te Amsterdam, waar de N. S. B. vergaderde, is brand gesticht. pag 3 William Hearst in ons land. pag. 3 Nederlander bij een auto-ongeluk bij Verviers gedood. pag. 3 De Haarlemsche conversieleening is verreweg overteekend. pag. 1 Het uitvoercontingent van bloembollen naar Denemarken zal worden verdubbeld. pag. 1 Nederland staat in den wedstrijd tegen Mo naco om de Davis-Cup met 20 voor. pag. 5 Bioscopen. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een herinnering. pag. 1 Henry A. Th. Lesturgcon: Waar de geschie denis spreekt. pas. 7 L. N. Mensch cn machine in verband met de natuur. pag. 8 J. de Reede: Reisindrukken uit Amerika. pag. 8 De studio der V. P. R. O. pag 8 Financieele kroniek: Eenig herstel van ver trouwen. pag. 5 pag. 5 WARSCHAU. 4 Augustus (Reuter) Binnen kort zullen tusschen Polen en Rusland de on derhandelingen worden hervat voor het uit wisselen van politieke gevangenen. De Sovjet- regeering heeft zich bereid verklaard het aantal katholieke priesters, die sedert tal van jaren naar Siberië verbannen zijn, vrij te laten. Daarvoor zal Polen Russische communisten, die in Polen tot langdurige gevangenisstraf fen veroordeeld zijn, naar Rusland terugzen den. De onderhandelingen zullen vermoedelijk zonder moeilijkheden verloopen. aangezien beide mogendheden in principe bereid zijn tot uitwisseling. Mandsjoekvo contra Rusland. Verbreking der betrekkingen? PARIJS. 4 Augustus. 'Reuter.) Volgens hier uit Harbin ontvangen berichten zou de regee ring van Mandsjoerije voornemens zijn alle betrekkingen met Sovjet-Rusland te ver breken. Breestraat 6 Metalen RoHilm Camera 6X9 fl. 2 50 Color-films, 8 opn. 23° Sch fl. O 40 Solide metalen statieven v.a. II. 1.50 Fraaie lederen box-tasschen tl. 0.90 VOOR BEZITTERS VAN 8 m.M. apparaten Gevaert 8 m M. film 15 Meter, ind. afwerken tl. 3.25 Fraaie, snelle en billijke afwerking van Uw v a c a n t i e - f o t o's. (Adv. Ingez. Med.) De Weensche eischen aan Berlijn. O m. ontbinding van het Oostenrijksche Legioen en beëindiging der wapensmokkclarij LONDEN. 3 Augustus (Reuter) In een hoofdartikel keurt de „Times" het denkbeeld goed. dat Oostenrijk, in verband met Hitler's voorstel om Von Panen als gezant naar Weenen te zenden, aan Duitschland zal verzoeken het Oostenrijksche legioen in Duitschland te ont binden. de vijandelijke propaganda en wapen smokkelarij te doen staken en de belasting van R.M. 1000 voor Duitschers. die een bezoek aan Oostenrijk willen brengen af te schaffen. Zonder twijfel, aldus de „Timeszou Britsche regeering dergelijke voorstellen van de Oostenrijksche regeering goedkeuren. Of schoon de „Times" erkent, dat Hitier reeds eenige blijken van zijn vredeswil heeft gegeven, verklaart, het blad. dat de niets ontziende po gingen van Duitschland om aansluiting met Oostenrijk te krijgen, haar tot een verontrus tend element in Europa mak&n. W. Sch.: Via den pols tot de daad. K. de Jong: Radiomuziek der week. J. B. Schuil: Tooneelstukken. II. G. Cannegieter: De Tooverbal. J. II. de Bois: A. L. Koster 75 jaar. Ton II.: II. D. vertelling: „De nieuwe me thode". pag 7 Het Haarlemsche Stadsbeeld. De Anthonie- stra.it. pag. 8 Haarlemsche Conversieleenu verreweg overteekend. Belangrijke reductie op de vrije inschrijving noodzakelijk. Het eiland Haiti heeft na een 19-jarige bezetting door de Vereenigde Staten zijn zelfstandigheid yerkregeu. Dit is ojj 1 Augustus mei feestelijk vertoon geschied. Ingevolge een eenigen tijd geleden genomen besluit heeft de gemeente Haarlem een lec- ning uitgeschreven tegen den koers van 100 1 4 procent, ter converteering der 4 12 procent lecningen van 1917 cn 1926-1. Dc nieuwe leening bedroeg f 6.283.000 tegen 4 procent, waarvan dc inschrijving Vrijdag was opengesteld. De houders van de leeningen van 1917 en 1926-1 heben een dergelijk gebruik gemaakt van hun voorkeursrecht, dat op dc vrije in schrijving een belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. Uitvoer van Bloembollen. Contingent voor Denemarken. Naar het Weekblad voor de Bloembollen cultuur verneemt, is er een zeer groote mate van waarschijnlijkheid, dat het contingent voor invoer van bloembollen in Denemarken, dat op 300.000 K.G. was gesteld, zal worden verhoogd tot 600.000 K.G. GROOT AANTAL HUIZEN EN PAKHUIZEN AFGEBRAND. LANGSA, 4 Augustus fAneta). In Goe- noengapi op Koeta Radja is brand uitgebro ken. 128 huizen en 28 rijstpakhuizen zijn in de asch gelegd. Persoonlijkp ongelukken von den niet plaats. De slachtoffers worden van overheidswege gesteund. BOLIVIA MELDT SUCCES. LAPAZ. 4 Augustus (Reuter). Het Boli- viaansche ministerie van oorlog deelt mede, dat de Boliviaansche troepen in den sector CanadaChili een hevigen aanval van de Pa- raguanen hebben afgeslagen. Het schijnt, dat de Paraguanen een nieuw offens.-i willen ondernemen,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1