NATIONALE nland} ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam IJ Een Koningin Emma-kamer. In het Huis ten Bosch. Naar de „Avp." verneemt, is in opdracht ran de Koningin een aanvang gemaakt met werkzaamheden, teneinde in het Huis ten Bosch een vertrek in te richten, dat geheel overeenkomstig de zitkamer van wijlen de Koningin-Moeder in het Paleis aan het Voor hout zal zijn. Tot dit doel is een gedeelte van het meu bilair uit het Paleis Voorhout waar aan de linkerzijde op de eerste étage de zitkamer van wijlen Koningin Emma was gelegen naar het Huis ten Bosch overgebracht. Gesteunden met een eigen huis In welk geval een toeslag kan worden gegeven. Minister Slotemaker de Bruine heeft de volgende interpretatie gegeven in zake steun regeling voor hen, die een eigen huis bewonen belast met hooge hypotheek. Deze luidt woordelijk: Bewoont een ondersteunde een eigen huis. hetwelk is bezwaard met een hypotheek, welke ongeveer 50 pCt. der waarde uitmaakt, dan kan eveneens huurtoeslag worden verleend. Om dezen te kunnen berekenen, telle men de z.g. vaste lasten (hypotheekrente, assurantie- kosten, straat-, polder- en grondlasten en een bescheiden bedrag voor onderhoudskosten, doch geen aflossingen) over een geheel jaar te zamen. dit bedrag deelt men dan door 52. Geeft de uitkomst hiervan een bedrag, hetwelk hooger is dan het bedrag boven hetwelk huur toeslag wordt verstrekt, dan kan deze ook in die gevallen worden toegekend, uiteraard tot geen hooger bedrag dan het voor huurtoeslag gestelde maximum. Geeft de uitkomst 'n be drag boven hetwelk huurtoeslag wordt ver strekt, dan moet het verschil op den steun worden in mindering gebracht. Thee-invoer in Nederland. Waarde met ruim 40 procent vermeerderd. Aneta seint ons uit Batavia: Blijkens een opgave van het Economisch Weekblad ver meerderde de waarde van de thee in Neder land ingevoerd in het eerste halfjaar 1934 met ruim 40 procent, alhoewel de hoeveelheid slechts met i'/2%i steeg. De vermeerdering' van dien invoer komt vrijwel uitsluitend ten bate van thee uit Ned.- Indië. INBRAAK WELKE WEINIG OPLEVERDE. Voor de vacantiekamer van de rechtbank te Amsterdam hebben terecht gestaan de 50- jarige werklooze kleermaker B. N. de R. en de 31-jarige mandenmaker W. G., verdacht van diefstal met braak. Beide mannen hadden in den nacht van 14 op 15 April p.l. ingebroken in het kantoor gebouw van de N.V, van D. te Bussum. De buit was slechts zeer gering en bestond uit wat kleingeld en zegels. De mandenmaker bekende volledig, de tweede verd. schoof alle schuld op zijn kame raad. De officier van justitie requireerde tegen beide verdachten een gevangenisstraf van V/2 jaar. Als verdedigers traden op mr. J. K. M. Mathuizen en mr. Th. Eskens. De Hoornsche tarweknoeierij. Weer 10.000 boete of 2 maanden geëischt. De molenaar S. te Hoorn heeft thans op nieuw voor den kantonrechter aldaar terecht gestaan in verband met de opzienbarende knoeierijen met tarwe door hem gepleegd. Een vorige maal was hij van rechtsvervol ging ontslagen, in verband met een formeele fout in de dagvaarding Thans was hem ten laste gelegd het niet bijhouden van register no. 1 dat bestemd is voor de aflevering der tarwemeel of tarwebloem. In zijn requisitoir noemde de ambtenaar Mr. de Bruys Fock deze zaak de ergste knoeierij met tarwe, die in Nederland heeft plaats gehad. Tientallen bakkers zijn er de dupe van geworden. Hij eischt evenals den vorigen keer f 10.000 boete of twee maanden hechtenis. De verdediger Mr. van Rij meende dat een eisch van f 10.000 in geen enkele verhouding stond tot de feiten van nalatigheid in de dag vaarding genoemd. De uitspraak is bepaald op 15 Augustus. Verbindende kracht onder nemersovereenkomsten. Sterkere sanctie noodig dan de actie uit onrechtmatige daad. De Nederlandsche RK. vereeniging van werkgevers in de textielnijverheid, heeft de Tweede Kamer een adres gezonden inzake het wetsontwerp op de verbindende kracht van ondernemers-overeenkomsten, waarin zij te kennen geeft dit voorstel met groote instem ming te begroeten, aangezien zij een regee- ringsbevoegdheid op dit gebied in de huidige omstandigheden onmisbaar acht. Daarnaast is zij van oordeel, dat. wil een eventueele ver bindendverklaring het gewenschte effect sor- teeren. andere en sterkere sancties noodig zul len zijn dan de actie uit ae onrechtmatige daad. zooaLs deze in het wetsontwerp is voor- lien. De vereeniging verzoekt de Kamer dan ook met aandrang van hare instemming met de beginselen van het wetsontwerp te doen blijken, doch het daarheen te leiden, dat bij eventueele verbind-verklaring van onder nemers-overeenkomsten. zoodanige sancties worden gegeven, dat deze verbindend-verkla ring ook in de practijk het beoogde effect zal lorteeren. Opbrengst vroege aardappelen meegevallen. Het dubbele van het vorig jaar. Toch nog niet loonend. Op 1 Augustus was de vroege-aardappel- campagne feitelijk afgeloopen. De teelt is veel geringer geweest dan vorig jaar, maar dank zij de regenval in Juli is de oogst toch nog grooter geweest dan de raming van 50 pet. zooals eenige weken geleden werd- aangenomen. De totale aanvoer van de groote veiling te Bovenkarspel heeft tot 1 Augustus 1900 wagons bedragen tegen 3000 wagons ge durende het heele jaar 1933. Het omzetbedrag komt aanzienlijk boven dat van 1933 uit. De zuivere omzet aan aard appelen buiten de steungelden heeft te Boven karspel 860 mille bedragen, tegen ongeveer 450 mille over hetzelfde tijdvak in 1933. De resultaten zijn dus beduidend beter dan die van het vorige jaar, al is het bedrijf ook thans nog niet loonend geweest. Dit is niet alleen te danken aan ae grootere vraag van het buitenland tengevolge van de droogte, maar tevens aan de doeltreffende maatregelen van de Groenten- en Fruitcen- trale. Brandstichting in een café te Amsterdam. Er werd juist een N. S. B.- vergadering gehouden. Vermoedelijk werk van politieke tegen standers. Daders nog niet ontdekt. Een ernstig geval van brandstichting is Vrijdagavond ontdekt in de bovenverdiepin gen van een café gelegen aan de Ceintuur baan te Amsterdam, waar juist een N.S.B.- vergadering werd gehouden. De brand is ver moedelijk door politieke tegenstanders ge sticht. Boven het café op de eerste étage dus, is een vergaderlokaal, dat de laatste weken re gelmatig door de NSB wordt gebruikt* voor bijeenkomsten. Het is ook als zoodanig inge richt. en versierd met nationale vlaggen, schilden, het portret van Mussert etc. Ook Vrijdagavond was er een vergadering van de NSB die vrij druk was bezocht, het woord werd door den heer Huygens gevoerd. Juist werd tot besluit het Wien Neerlandsch Bloed gezongen toen men door brandgeroep werd opgeschrikt. Het bleek, dat in alle kamers op de derde en vierde verdieping waar logeerkamertjes zijn, brand was uitgebroken in de bedden. De eigenaresse van het café was naar haar kamer op de tweede verdieping gegaan. Zij meende onraad te hooren, snelde naar be neden om haar zoon en den kellner te waar schuwen, die same neen onderzoek instelden. Zij kwamen tot de ontstellende ontdekking dat zoowel op de derde als op de vierde étage in alle logeerkamers brand was uitgebroken, dikke rookwolken bolderden de trappen af. Onmiddellijk werd de brandweer en de po litie van het bureau Pieter Aertszstraat ge waarschuwd. De brandweer van de Hont- horststraat en de Achtergracht rukten met een motorspuit uit. Het blusschingswerk was niet gemakkelijk Dikke rookwolken noodzaakten de brand- wachts met rookfaskers te werken. Acht bedden 'bleken in brand te staan, terwijl bo vendien nog twee brandhaarden werden aan getroffen onder gordijnen. Een slang werd over den ladder gelegd, een ander binnen door gehaald. Een brandwacht werd onwel van den rook en moest door een collega naar buiten worden gedragen. Hij is in het Tessel- schade Ziekenhuis ter observatie opgenomen. Na een uur hard werken was de brand weer het vuur meester. De kapokbedden wa ren naar buiten geworpen om op het trottoir een nablusschïngskuur te ondergaan. De kamertjes waren uitgebrand. De politie van het bureau Pieter Aertsz straat stelde onmiddellijk een onderzoek in. Het is duidelijk, dat deze brandstichitng op rekening van politieke tegenstanders van de N.SJB. moet worden gezet. De brand zelf is tamelijk onhandig gesticht, het aantal brand haarden dat 9 bedraagt, was in dit geval te groot, de zware rook verstikte de vlammen. Het schijnt, dat de vergadering ook is bijge woond door twee meisjes en een jongen man. die door hun vreemd gedrag de aandacht trokken. Zoo zouden de meisjes tegen elkaar hebben gezegd: ,,'t is de laatste maal dat ze hier Het Wien Neerlandsch Bloed zingen". Toen de man merkte, dat deze uitlating door N.S.B 'ers was opgevangen maakte hii dat hij wegkwam. Wat van dit verhaal juist is. is moeilijk vast te stellen, het is in ieder geval vreemd, dat deze personen de verga dering bijwoonden. Toen de brand een oogen blik later was ontdekt en de zoon van de caféhoudster kwam waarschuwen, werd in allerijl het zaaltje ontruimd. STAKING BIJ DE EERSTE NEDERLAND SCHE NAALDENFABRIEK Aan de Eerste Nederlandsche Naaldenfa briek zijn Vrijdag de arbeiders in staking ge gaan. De oorzaak is een door de directie voor gestelde loonsverlaging van 10%. welke eerst op 31 Juli bekend gemaakt werd. Besprekin gen met de directie hebben geen resultaat gehad, zoodat Vrijdag het werk neergelegd werd. De arbeiders hebben zich tot den burge meester der gemeente gewend die nadere be- besprekingen met de directie zal houden. Volgens de arbeiders stond het loonpeil reeds beneden dat der arbeiders in dezelfde in dustrie in Aken. Bij de staking zijn 43 manlijke en vrouwe lijke arbeidnemers betrokken, waarvan slechts 5 georganiseerd zijn. William Hearst in ons land. Zijn oordeel over de maat regelen van Roosevelt. Hij vreest geen oorlog. Een gezelschap Amerikanen in het Amstel Hotel te Amsterdam is vooral in het reis- seizoen een schier dagelijks voorkomend verschijnsel. Niet altijd echter vindt men, aan den disch om één tafel vereenigd, een Ame- nkaansche krantenkoning en een filmster. Want de forsche oude heer aan de tafel met de nog jeugdig uitziende dames en heeren is de Amerikaasche krantenmagnaat William Randolph Hearst, de opgewekte jongelui zijn zijn drie zoons George. John en William Jr. met hun echtgenooten, en ae licht-blonde, pittige verschijning, die eveneens bij ae fa milie Hearst aanzit, is de filmster Marion Davis. Mr. Hearst is uiteraard niet de man. om een krantenman teleur te stellen, en blijkt niet alleen bereid, iets mede te deelen omtrent de vacantiereis, die hij met zijn uitgebreid gezelschap door een deel van Europa maakt, doch ook omtrent zijn opvattingen over ver schillende Europeesche en Amerikaansche pro blemen. Het gezelschap heeft te Gibraltar Europeeschen grond betreden, heeft Spanje bezocht en zich toen per vliegtuig naar Lon den begeven. Donderdag is men in Den Haag aangekomen en Vrijdag te Amsterdam. Per auto heeft men een deel van den dag in Noord- Holland doorgebracht, en o.a. Haarlem. Alk maar, Volendam en Marken bezocht. Voor Mr. Hearst is dat alles vieux jeu, want hij is vroe ger al eenige malen in Holland geweest, maar de jongelui kennen het nog niet. en vooral de dames moesten en zouden Volendam zien. hoe wel Mr. Hearst zelf graag de Afsluitdijk en de Zuiderzeewerken had bezichtigd, zaterdag zal Amsterdam zelf en vooral het Rijksmuseum bezichtigd worden, en dan gaat het den Rijn langs, over Keulen, en daarna over Munchen en Zwitserland naar Italië, o.a. naar Venetië. Mr. Hearst vertelt erbij, dat hij graag ook Weenen had bezocht, doch dat hij daarmee liever wacht tot rustiger tijden. En dan zitten we opeens midden in de Europeesche politiek. Mr. Hearst geeft toe. dat de toestand er verre van rooskleurig uitziet, maar toch gelooft hij, dat wij Europeeërs de zaken te pessimistisch bekijken Het afbreken van de Ontwapenings conferentie en de uitbreiding der bewapenin gen zijn inderdaad ernstige verschijnselen, maar dat men het inderdaad tot een oorlog zal laten komen kan de krantenmagnaat zich niet voorstellen. Europa zou zich finaal rui neeren. Waar moet men het geld vandaan halen? En bovenal, de herinnering aan den vorigen oorlog zal zijns inziens blijken een veel grooteren invloed tegen het uitbreken van een oorlog te zijn dan men, gezien de omstandigheden, aanneemt. „En als er iets gebeurt, waardoor er in Europa toch oorlog uitbreekt, wat natuurlijk altijd mogelijk is. zal Amerika er niet aan meedoen", zegt Mr. Hearst zeer beslist. De crisis in de Vereenigde Staten is naar de meening van Hearst over haar dieptepunt heen, Zijn meening over de Amerikaansche regeeringsmaatregelen is verdeeld. Vooral in het begin hebben deze maatregelen een gun- stigen invloed gehad. Ook zonder de regee ringsmaatregelen had de crisis haar diepte punt overwonnen, maar zij hebben den begin- nenden opgang heipen bevorderen. Vooral de opheffing van het drankverbod en de uitge breide werkverschaffingsplannen hebben een gunstige werking gehad. Over de N. R. A. en de toepassing der ,,C0' des" is Hearst echter minder te spreken. „Kijk eens" zegt hij „als de regeering gelegen heid schept voor de industrie om zich te ont plooien is dat heel mooi, en als de industrie daardoor meer menschen aan het werk kan zetten draagt ze bij tot vergrooting van den werkelijken welstand, doch als de regeering de industrie gaat beschoolmeesteren en zich gaat bemoeien met details waar ze geen ver stand van heeft, komt ze tot allerlei buiten sporigheden en gaat ze me zeggen, hoe ik den werktijd moet verkorten en de loonen verhoo- gen, wat, indien dat onoordeelkundig wordt voorgeschreven, integendeel een belemmering voor de industrie en dus voor de welvaart blijkt te zijn." Mr. Hearst toonde zich ervan overtuigd, dat ook ten aanzien van de economische crisis al thans Amerika het ergste achter den rug had en de nog bestaande moeilijkheden zou over winnen. „Ik ben 71 jaar en heb al heel wat de pressies meegemaakt, de ergste onder Presi dent Cleveland, die in vele opzichten aan de tegenwoordige depressie doet denken. Ook toen hadden we ernstige stakingen, ook toen werden er radicalen naar het Congres gezonden, en we zijn er tenslotte doorheen gekomen zooals we er ook nu doorheen zullen komen." We wagen op te merken, dat deze crisis toch wel een ander karakter draagt, en een wereldcrisis is. die geen plaats op aarde ge spaard heeft. „Natuurlijk' zegt Mr. Hearst „Maar de Amerikaansche industrie werkt slechts voor 5 procent voor den export. Als we erin slagen, de binnenlandsche markt te saneeren. komen we er wel overheen als we deze vijf procent desnoods geheel verliezen." Praatje met Marion Davis. Het gesprek met William Hearst is eenigszins zwaar geworden, en als we. met onze blocnote in de hand, den kant van Marion Davis uit kijken, zegt ze een beetje angstig: .Als u mij maar niets van den Volkenbond en zoo vraagt, want daar weet ik niets van." Wij stellen haar gerust, en, naar wij aan nemen uit dankbaarheid, haast zij ons te ver zekeren. dat zij Holland zoon prachtig land vindt, de Hollanders zulke charmante men schen. en dat ze in haar hart een zwak plekje voor Holland heeft. Wij schijnen een gezicht te trekken van „Nou ja. dat weten we nu wel, we hebben al vaker filmsterren geïnterviewd", maar Marion schijnt dat te merken en vraagt lichtelijk ver ontwaardigd over ons ongeloof: „Waarom dacht dan, dat ik al voor de vierde maal Holland bezoek? Inderdaad is deze reis met de familie Hearst haar vierde bezoek aan Holland. Op 1 October a s. moet Marion Davis in de Metro-Goldwyn studio's te Los Angeles terug zijn. Wat voor plannen men met haar heeft, weet ze nog niet. Buiten haar werk houdt ze zich vooral bezig met haar orchideeen-kwee- kerij. Ze heeft prachtige exemplaren bij haar huis, vertelt ze trotsch. En bescheidener ver telt ze. dat ze ook niet slecht tennist; ze speelt tenminste dikwijls met Helen Wills, en als ze al te slecht speelde, zou deze vast geen geduld voor haar hebben. Maar haar werk acht ze toch het belangrijkst. „MAASBODE" IN DUITSCHLAXD VERBODEN De ..Maasbode" is voor het tijdvak van 1-75 Augustus in Duitschland verboden. Motivee ring van dit verbod is aan het blad onbe kend. betaalt f 10.000 na 35 jaar of bij Uw eerder overlijden - r indien gij van Uw 30*™ jaar af, gedurende hoogstens 35 jaar. jaarlijks 211.- stort (Adv. Ingez. Med.) Woonhuis en twee schuren afgebrand. Vrijdagavond te ongeveer 12 uur ontdekte men dat brand was uitgebroken in de groote landbouwschuur van den veehouder De Bruin aan den Zuidendijk te Dordrecht. De vlam men breidden zich met groote snelheid uit en tastten spoedig het achter de schuur gelegen woonhuis aan. De gewaarschuwde brandweer rukte aan met alle beschikbare materi>len en gaf in korten tijd met 12 stralen water. Zij slaagde er in een naast de schuur gelegen woonhuis te behouden, doch kon niet voor komen dat de landbouwschuur, het er achter gelegen woonhuis en een in de nabijheid ge legen tuinhuis geheel verbrandden. Na een half uur was men den brand meester en kon de nablussching worden begonnen. Hooibroei is de vermoedelijke oorzaak van den brand. Verzekering dekt d» schade. HET CONGRES VAN HET N. O. G. In tegenstelling met andersluidende berich ten in verschillende bladen inzake de behan deling van het advies van het Hoofdbestuur van het N. O. G. omtrent eventueele fusie van dit Genootschap met den Bond van Neder landsche Onderwijzers, deelt de voorzitter van het N. O. G., de heer H. J. Bon te Amsterdam ons nog het volgende mede: Omtrent den uitslag der besprekingen op de Algemeene vergadering van het Ned. On derwijzers Genootschap te Alkmaar ten aan zien van de mogelijkheid eener fusie van N O. G. en den Bond van Ned. Onderwijzers, kan worden medegedeeld, dat de algemeene vergadering van het N. O. G. met zeer groote meerderheid accoord is gegaan met het advies van het Hoofdbestuur om fusie met den Bond op het door de speciale commissie ontworpen fusie-program, af te wijzen. Er zal dus thans geen fusie van Bond en Genootschap plaats vinden. Stenografen te Amsterdam bijeen. Het voordeel van machines. Vrijdag is te Amsterdam een internationaal stenografencongres begonnen onder leiding van den heer E. d'Oliveira. Daar minister Marchant, eere-voorzitter van het congres verhinderd was aanwezig te zijn sprak prof. dr. G. A. van Poelje, secretaris-generaal van het departement van Onderwijs de openings rede uit. Vervolgens voerden de heeren d'Oli veira en dr. I. H. J. Vos het woord. Na de opening stelde de voorzitter aan de vergadering voor den heer Dr. Van den Ent, die tot voor kort voorzitter van het Neder landsche Comité was, maar door zijn benoe ming tot inspecteur van het Middelbaar On derwijs Amsterdam metterwoon moest ver laten. Met enkele woorden herdenkt de voor zitter de buitengewoon aangename samen werking van de afgeloopen jaren. Als herin nering aan deze samenwerking biedt spr. den heer Van den Ent namens het Neder landsche Comité een legpenning aan. Dl*. Van den Ent dankt voor dit blijk van waardeering en spreekt zijn spijt uit, dat hij zijn opdracht niet tot het einde heeft kun nen vervullen. Tenslotte hoopt spr. dat dit congres zal bijdragen tot een voortdurende internationale samenwerking. Voortgaande herdenkt de voorzitter eenige overleden stenografen van naam, welke woorden dooi de vergadering staande werden aangehoord. Als slot van de ochtendvergadering werden door afgevaardigden van verschillende lan den begroetingsredevoeringen gehouden. In de middagvergadering kwam de „ma chine-kwestie" aan de orde. waarbij verschil lende der aanwezigen voorstanders bleken to zijn van het gebruik van machines Eén der congressisten deelde mede een machine te hebben samengesteld, die slechts 4l< K.G. weegt en geen stenograph ische teekens schrijft, maar voor iedereen leesbare aaneen schakeling van lettergrepen. TE WEINIG RUIMTE OM TE PASSEEREN. Vrijdagavond kwam op den weg Den Bosch— Grave een personenauto, afkomstig uit Rot terdam. in de nabijheid van Nuland in botsing met een anderen wagen, afkomstig uit Zwolle. In de eerste auto zat de heer Wilson uit Rot terdam. de andere wagen werd bestuurd door den heer Rozema uit Zwolle. De wagen van den heer W. werd totaal vernield, de andere auto werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwa men wonder boven wonder niet voor De oor zaak moet gelegen zijn in het feit. dat bij het passeeren van een derde auto de ruimte voor de andere wagens niet voldoende was. waar door een botsing van de twee elkaar tegemoet- rijdende auto's niet meer te vermijden was. GESCHIL TUSSCHEN CHINA EN RADIO CORPORATION OF AMERICA Prof. van Hamel voorzitter der Arbitragecommissie. Partijen in een tusschen de Chineesche re geering en de Radio Corporation of America gerezen geschil hebben op haar verzoek, ten behoeve van de uitoefening van de met de beslechting daarvan belaste rechtsmacht, de beschikking gekregen over de lokalen en de inrichting van het Internationaal Bureau van het Permanente Hof van Arbitrage. De door partijen benoemde leden van deze bijzondere arbitrale rechtbank waren: dr. Fürrer, direc teur-generaal der Posterijen en Telegrafie te Bern en ir. Auguste Hubert, gedelegeerd com missaris van de Int. Mij. voor Draadlooze Te legrafie te Brussel. Deze leden hebben onzen landgenoot prof. mr. J. A. van Hamel, oud- hooge commissaris van den Volkenbond te Danzig, tot voorzitter gekozen. Troonrede wordl weer uitgezonden. De Koningin heeft toestemming ver leend om, evenals vorig jaar. ook dit maal de Troonrede, welke zij ter ge legenheid van de opening van de zitting der Staten-Generaal zal uit- spreken, per radio uit te zenden. De uitzending zal plaats hebben door de beide Nederlandsche omroep- zenders. terwijl de uitzending naar de overzeesche gebiedsdeelen des Rijks zal geschieden door den Phohizender en door de Rijkszenders te Kootwijk. De verzorging van de technische Installatie in de Ridderzaal is in han den van den technischer, dienst van het Staatsbedrijf der P. T. T. De onderhandelingen Batavia. te Mr. Van Buttingha Wichers uit de delegatie. Aan mr. dr. G. G. van Buttingha Wichers. president van de Javasche Bank. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de delegatie voor de onderhandelingen, welke te Batavia gevoerd worden over de regeling der handelsbetrekkingen tusschen Ned.-Indlë en Japan, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. In zijn plaats is als zoodanig benoemd de heer K. W. J. Michielsen, directeur van de Javasche Bank. Nederlander gedood. Met een vrachtauto tegen een boom gereden. Twee andere inzittenden gewond. Vrijdagavond reed op den weg bij Verviers een vrachtauto, bestuurd door den Neder lander R. Besman, die vergezeld was van zijn broer en een vriend. Bij een kruispunt moest de vrachtauto sterk naar rechts uitwijken om een botsing met een Nederlandsche auto-car te voorkomen. Daarbij reed de vrachtauto met groote vaart tegen een boom. De chauffeur werd met verbrijzelden schedel opgenomen, hij moet onmiddellijk dood zijn geweest. Zijn broer werd slechts licht gewond, doch de derde Nederlander moest met ernstige kwetsuren in het ziekenhuis te Verviers wor den opgenomen. Het auto-ongeluk te Eerbeek. Dc auto was gestolen. Omtrent het auto-ongeluk dat in de ge meente Eerbeek is gebeurd, en waarbij twee personen ernstig werden gewond, vernenum wij nader dat de slachtoffers zijn W. Libber en Fr. Pril. beiden uit Enschedé, waar zij den wagen hadden ontvreemd. Hun is een voorloopig verhoor afgenomen. Bij onderzoek bleek, dat de remmen niet in orde waren en tevens, dat zij nog slechts twee liter benzine in voorraad hadden, zoodat zij de reis spoedig zouden hebben moeten onderbreken. De auto is thans vrijgegeven. De bestuurder L. is er het ergst aan toe, hij heeft ernstige inwendige kneuzingen opge- loopen. SAMENSTELLING BANKA-. BÏLLITON-, SINGKEP-TINBEDRIJVEN. Aneta meldt uit Batavia: Naar de Java-Bode meldt, overweegt de regeering samenstelling van een commissie voor de taxatie van de waarde Banka-, Billi- ton- en Singkep-tinbedrijven. Zooals men weet. Ls de Banke-tinwinning een staatsbedrijf, de beide andere maat schappijen zijn particuliere bedrijven. In de Billiton Maatschappij deelt het gouvernement voor 5/8 deel in de netto winst. PROF. FéRON PRESIDENT VAN HET GROOT-SEMINARIE TE ROERMOND. Aan Mgr. Dr. G. A. H. Bauduln. president van het Groot-seminarie te Roermond is op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag ver leend en is benoemd tot president de zeer- eerwaarde zeergeleerde heer dr. F. J Féron, thans hoogleeraar aan genoemd seminarie. ARBEIDSCONFLICT GEèINDIGD. Bij de N V. Katoen Mij v.h. Gebr. Scholts is een conflcit geëindigd, dat ontstaan was doordat de directie een werktijdverlenging van een kwartier per dag voor elke ploeg wilde in voeren. Het bestuur van ..De Eendracht" advi seerde zijn leden aan het werk te gaan, welk advies thans ls opgevolgd. NEDERLANDSCHE AUTO IN ITALIc VERONGELUKT. Op den weg van Como naar Milaan is een auto. waarin de echtparen Visser en Sinch waren gezeten, geslipt en tegen een metaltn telegraafpaal gebotst. Alle vier inzittenden werden gewond, de beide eeren, het ernstigst.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5