TANDHEELKUNDIG INSTITUUT 16 16 MONDONDERZOEK KOSTELOOS ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD STADSNIEUWS. (je dac.lnien(tvee(Kxng.inq. in de. ctuia in ihuis. Wat leerde ons de Haarlemmer Don Silvestro? U gelooft aan gedachtenlezen, telepathie met een uitheemsch woord, of u gelooft er niet aan. In het eerste geval zegt u dat er zooveel tusschen hemel en aarde is dat ons onbekend was en nu nog is, en dan noemt u de aether als voorbeeld. In het laatste geval gebruikt u de een of andere kernachtige Hol- landsehe uitdrukking waarmee u wilt zeggen aal we ons op 't oogenblik wel met betere dingen kunnen bezig houden. Iedereen heeft wel eens gehad dat hij iets wou vertellen en dat een ander hem net voor was. waarop dan de stereotiepe uitdrukking- „Je neemt me de woorden uit den mond, zeg!" wordt geslaakt. De nuchtere man zegt: „Wat een toeval" en de ander meent dat de oorzaak ergens anders moet liggen en gelooft dat sommige mensehen zijn gelijk gevoelige radiotoestellen, die erg fijn op bepaalde tril lingen zijn afgesteld. Zoo n radiotoestel is de heer Don Silvestro. een echte Hollander, maar hij geeft blijk als Hollander de echte Hollanders te kennen en die willen niets van een Hollandschen naam weten als het op bijzondere dingen aankomt. Don Silvestro dan heeft zich in Haarlem ge vestigd en geeft hier voorstellingen. Dinsdag in café Suisse op den Rijksstraatweg en Woensdag in Olympia. Hij vraagt me zijn pols beet te pakken en dat doe ik. Nu moet ik maar wat denken en ik denk aan de aschbak die op tafel staat. ,,De aschbak moet naar die andere tafel, dat fleschje moet naar binnen gebracht worden: dan wil ik graag de perskaart van den fotograaf zien. die onder z'n pochette in de buitenzak van zijn colbert-jasje zit en die moet verdwijnen in dezelfde zak van dien me neer met die bril op, aan gindsch cafétafel tje". En het aschbakje verplaatst zich, de flesch even vlot. de bedoelde kaart verdwijnt ook en komt terecht op de plaats waar ik het me heb voorgesteld en dan zegt Don Silvestro: „We zijn klaar". We zijn echter niet klaar, want het begint pas. Het is net als met de geschiedenis van den vinger en de heele hand. Een auto wordt gerequireerd. Don Silvestro wordt weggeleid en ik schrijf op een papiertje waar we heen zullen rijden. Een lange, lastige route met ge- meene bochten en trucs erin, wordt Don Sil vestro toegedacht. De Hollandsche Spanjaard zit voor naast den chauffeur, wringt zijn arm naar achter door den tusschenruit zoodat ik de pols kan beetpakken en met een auto vol secondanten gaat het duel beginnen. Laat ik u direct vertellen dat we allemaal ontevreden zijn. Silvestro is heelemaal uit zijn humeur. Er zijn fouten gemaakt en wij heb ben twee uur noodig om van den Rijksstraat weg' in Noord Haarlem naar het in aanbouw zijnde Sportfondsenbad te komen. Maar we moeten ook eerlijk erkennen dat Don Sil vestro in een-allerongelukkigste, houding zijn 'arm "óver een richel heeft gestoken, dat de auto allerellendigst heeft geschokt en dat- dit allemaal ongunstigen invloed heeft op een zui vere en rustige gedachtsnoverbrenging. Dat moet men erkennen, mits men de zaak ernstig wil bezien, want anders raken we op het ter rein van: „het-is-wel-echt: het-is-niet-echt". En dat er van „dubbele bodems en bedrog" sprake zou zijn, is ten eenemale uitgesloten. Persoonlijke controle bewijst dat en boven dien de fouten die zijn gemaakt: zelfs als iemand waarmede Don Silvestro veel samen werkt hem geleidt. De telepaath heeft vele uitleggingen voor de fouten, waarop we nu niet willen ingaan. Lastig is het in ieder geval geweest, dat de Haarlemsche politie heeft ver boden. in tegenstelling met in andere steden eenige maanden geleden, dat Don Silvestro op de treeplank ging staan. Uiteraard is dat ook wel gevaarlijk. Aan den anderen kant moet men niet ver geten dat de moeilijke opdracht wel uitge voerd is. Een ander rijdt wellicht van den Rijksstraatweg naar den afsluitdijk in plaats van naar het SportfondsenbadEn groote trajecten zijn zonder een enkele aarzeling di rect goed aangegeven. Ondanks fouten dus, heeft Don Silvestro volbracht, wat een ander niet volbrengt en dat is al heel wat. Schier foutloos zijn de andere voorbeelden van gedachtenlezen. die in een rustiger om geving worden uitgevoerd. In een kamer bij voorbeeld of loopend op straat. En als u meent dat de opdrachten, doordat de onderdeelen in logisch verband tot elkaar staan, makkelijk zijn, vergist u zich, want hoe moeilijker de opdracht is des te sterker denkt de geleider eraan, en zooveel te makkelijker is de uitvoe ring ervan. ,,De stoof moet in de prullemand. Prulle- mand en stoof moeten naar het balcon wor den gebracht en onder een tafeltje gezet. Het kopje van de lessenaar in de achterkamer moet naar de voorkamer en daar aar. de vrouw des huizes gegeven worden. Het. theeblad moet naar de achterkamer worden gebracht en daar onder het kussen van een grooten stoel worden geschoven'. Logisch? En al denkende' „links, rechts, hooger, lager" houd ik Don Sil vestro aan zijn linkerpols en met. de rechter hand volgt hij foutloos mijn gedachtengang. Tot we aan het slot zijn en hij het theeblad op den stoel neergooit. „Fout", denk ik. „La ger". Hij pakt het theeblad onmiddellijk op en schuift het onder den stoel. Aarzelend. „Hoo ger". denk ik. Het theeblad zweeft op en neer. Plotseling begrijpt Don Silvestro de bedoeling en schuift het theeblad onder het kussen. Dan binden wij hem een blinddoek om. na dat eerst'zijn oogen met een paar dikke wat ten zijn bedekt. We staan op tien centimeter afstand, binden zelf den doek vast. hebben zelf watten en doek uit de keuken gehaald. En zoo krijgt Don Silvestro voorwerpen in de hand. Een foto. Hij zegt wat er voor afbeel ding op staat, en ziet witte hemden van jongens en meisjes, waarvan er een gehurkt is op den hoek. Hij besluit dat het een kook demonstratie is, want zij staan om een wit voorwerp heen geschaard. Het is geen kook demonstratie, maar de uitreiking van diplo ma's. ..Glad er naast", zou men zeggen, doch inderdaad zijn er jongens en meisjes met witte hemden en is de eene op den hoek ge hurkt. Zij zijn om een groot wit diploma ge schaard en als men niet goed kijkt, kan het inderdaad op een gasfornuis, dus op een kook demonstratie lijken Op een klein papiertje staat een Engelsch adres. Don Silvestro. die een uitheemschen naam draagt, bemoeit zich alleen met Neder- landsch. Hij raakt even in de war. maar zegt dan dat op den bovensten regel met potlood een 8 als eerste teeken staat Er zijn nog meer voorbeelden, maar dat? wordt te eentonig. Bovendien is het overbodig. Wij hebben gezien hoe iemand deed wat een ander dacht. Dat is toch wel het belangrijk ste. Hóe dat nu komt laten we buiten be schouwing, want daarover raakt men voor- loopig niet uitgesproken. Maar dat er nog zoo 't een en ander is, dat wel de moeite waard is te overwègen blijkt eiken dag opnieuw. En wellicht is dat nog wel het allerbelangrijkste van de vertoohingen van den Haarlemmer: Don Silvestro. W. SCH. Halfuurs-autobusritten Santpoort. Beslissing der Kroon. Bij K B. is beschikt op het beroep van de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. te Haarlem tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland, voor zoover daarbij aan de N.V. Haarlemsche Brockwaybus Mij. te Heemstede vergunning is verleend tot het uit oefenen van een autobusdienst van Haarlem over Bloemendaal naar Santpoort en terug. Met handhaving van het bestreden besluit voor het overige is een der voorwaarden zoo danig gewijzigd, dat de dienstregeling niet meer dan één rit per half uur in elke rich ting mag inhouden. MUZIEK IN DEN HOUT. Programma van het concert door de Haar lemsche Orkestvereeniging te geven op Zon dag 5 Augustus 1934 ten 2.30 uur in Den Hout onder leiding van Frits Schuurman. 1. Marsch Schubert. 2. Ouverture Die lustigen Weiber von Windsor Nicolai. 3. Tarantella Napolitana Rossini 4. Fantasie uit The Geisha Sidney Jones. 5. Ouverture Die Fledermaus Strauss. 6. La Voix des Cloches Luigini. 7. Estudiantina. Wals Waldteufel. 8. Potpourri uit La Fille de Madame Angot Lecocq. GEMEENTERAAD. Ei' wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 8 Augustus 1934 des namiddags ten 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Beëediging en installatie nieuw lid J. de Kadt. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Ruiling grond: a. De Haasstraat b. Frederikspark. 4. Verkoop grond: a. Burgemeester Sandbergstraat (Gebr. de Vries) b. Marsstraat (R. Mulder). c. Pladellastraat tv. d. Laan en de Vries). 5. Aankoop grond Tuinlaantje. 6. Wijziging 8 en 9 Uitbreidingsplan Noord. 7. Wijziging no. 15 vervangende no. 1 van het uitbreidingsplan Noord. 8. Motie-Meijers inzake verhaal van steun verleend krachtens crisissteunregeling met prae-advies Burgemeester en Wethouders. 9. Motie-Peper inzake handeldrijven door ondersteunden. Al gedachtenlezend en -voelend gehoor zaamt Don Silvestro aan ae opdracht die zijn geleider, de heer Smit op hem over brengt. De telepaath neemt den hoed van den fotograaf en zet hem op het puntje van de motorkap, zooals van te voren afgespro- ke nwas. RIJKSSTRAATWEG HAARLEM NOORD, TELEFOON 16726 SPREEKUREN: ALLE WERKDAGEN van 9—12 u. «n van 14 u. AVONDSPREEKUUR: MAANDAG, DINSDAG. WOENSDAG eo DONDERDAGAVOND van 7 9 uur. (Adv. Ingez. Med.) Haarlem-Noord. Wijziging van het uitbreidingsplan. B. en W. deelen aan den raad mede. dat het gewenscht is gebleken, om de uitbreidings plannen voor de gronden gelegen ten noorden van de Pleiadenstraat, Mercuriusstraat en Marsstraat, ten oosten van de Delft, ten zui den en ten westen van den geprojecteeröen weg van de Van Nesstraat af naar het punt waar de grens der gemeente Velsen de Jan Gijzenvaart snijdt, te herzien. De naar aanleiding van het vorenstaande ontworpen uitbreidingsplannen, aangeduid met „Wijziging no. 9. omvattende blad 8 ge heel en de bladen 3 en 4 gedeeltelijk" en „Wij ziging no. 8, vervangende blad 7", hebben met de daarbij behoorende toelichtende beschrij vingen en de ontwerp-bebouwingsvoorschrif- ten, overeenkomstig het bepaalde bij art. 37 2. der Woningwet, gedurende 4 weken ter ge meente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Bezwaarschriften zijn daartegen niet in gekomen. B. en W. stellen den raad mitsdien voor ge noemde ontwerp-plannen vast te stellen. De wijziging omvat het noordelijk gedeelte van het gebied, gelegen tusschen den verkeers weg langs de Delft en den weg langs den zuid westkant van het sportpark aan de Jan Gij zenvaart. Langs deze beide wegen is de bebou wing half open: voor het overige is deze geslo ten. De te Stichten huizen zijn gedacht als middenstandswoningen en betere arbeiders woningen. In deze wijk zijn geen secundaire verkeers wegen ontworpen, doch zuivere woonstraten ln het zuiden is een terrein, bestemd voor schooibouw. De gronden, in de wijziging begrepen, zijn gelegen in en nabij het gebied, omsloten door Delftlaan, Orionweg. Planetenlaan en den Parkweg langs de zuid-westzijde van het aan te leggen park langs de Jan Gijzenvaart. De Delftlaan vormt een gedeelte van den aan te leggen verkeersweg Noord-Zuid in het Westen der gemeente. De Orionweg vormt een ge deelte van den Oost-West loopenden verkeers weg, welke Bloemendaal met den Rijksstraat weg naar Amsterdam verbinden zal via Zaa- nenlaan, Zaanenstraat en de geprojecteerde brug over het Noorder Buiten Spaarne. Een wandelweg (verlengde van de Steen bokstraat) doorsnijdt de bebouwing en ver bindt den plantsoen-aanleg Junoplantsoen) en rondom het „Huis te Zaanen" met park aan de Jan Gijzenvaart. In de knik van dezen wandelweg, die het centrum van de woonwijk vormt, is een plein van bescheiden afmetingen geprojecteerd en ruimte voor een te bouwen kerk gereserveerd. De bebouwing is langs de verkeerswegen en den wandelweg meerendeels half open gepro jecteerd, aan de overige straten (zuivere woonstraten) is gesloten bebouwing gedacht. De te stichten huizen zijn gedacht als midden standshuizen en z.g. burgerwoonhuizen. Mocht t.z.t. behoefte ontstaan aan een open baar of ander grooter gebouw in deze omge ving. zoo is het aangegeven gebouw op den hoek van de Planetenlaan en straat No 26 hiervoor geschikt te achten: het ter plaatse stichten van een grooter gebouw moet even wel niet als een eisch worden beschouwd. GEMEENTELIJKE ZWEM- EN BAD INRICHTINGEN. In het tijdvak 15 Juni31 Juli 1934 zijn in de gemeentelijke zweminrichtingen 134987 baden genomen verdeeld als volgt: Houtvaart Mannen Vrouwen Abonné's 11892 11139 25 ets. baden 978 995 10 ets. baden 7346 7322 Vereenigingsbaden 686 360 Schoolbader. 3749 2619 Kostelooze baden 18210 17588 Totaal Delft Abonné's 25 ets. baden 10 ets. baden Ve re e n igingsba den Schoolbaden 42661 40023 Mannen Vrouwen 14549 14579 1469 1464 4297 4289 411 235 6670 4140 Totaal 27396 24707 DIPLOMA COSTl'MIèRE. Bij de gehouden examens, uitgaande van de Alg Nee. Modevakschool Ver. slaagden voor het diploma costumière de dames A. A. v. Hesteren. J. P. Megens. W. J. de Jong. E. Hofstee, allen uit Haarlem. S. v. Beijeren uit Spaamcam en W. M. Einmahl uit Sant poort. leerlingen der mode-vakschool van H. de Braai. Kloppersingel 75. Verder slaagde voor hetzelfde diploma J. Schipper uit Santpoort, leerlinge der mode vakschool van mevr. C. Broekhuizen, Molen straat 19, Santpoort. DEZE WEEK VIER. In de afgeloopen week. eindigende met Donderdag, zijn te dezer stede vier rijwielen ontvreemd. Tegen oorlog en fascisme. Beuzemaker en De Exter spreken. De Communistische Partij had op Vrijdag avond met andere groepen een vergadering belegd in het Concertgebouw, onder leiding van het raadslid den heer G. Oversteegen Voor de gevallen makkers in Amsterdam verhief men zich een oogenblik van de zetels. De heer Ko Beuzeniake r begon met te zeggen, dat de regeering tot voor kort meende nijpende bepalingen te kunnen maken tegen de arbeidersklasse zonder protest. Doch de stem der werkloozen heeft getoond, dat er een grens is. Ook de R.K. Volksbond heeft zich Donderdag tegen steunverlaging uitgespro ken. Opnieuw is bevestigd, dat het proletariaat zich overal opmaakt voor den stormaanval De massale demonstratie was een eerste felle stoot, waaruit blijkt, dat grooter rijen zich op maken. Van socialistische zijde vroeg men waar de communistische leiders waren in de roerige dagen. Waar zij waren, weten de ar beiders en dat is voor de leiders genoeg. Er was geen sprake van een revolutie, doch van een massademonstratie van werklooze en werkende arbeiders. Deze massale beweging heeft een geweldigen slag toegebracht aan het Mussertfascisme. De Tribune heeft duizenden nieuwe abon né's gewonnen, ondanks de pogingen om haar te verdrukken, met schending van de Grond wet. Spr. zeide, dat de Officier van Justitie in Amsterdam met schending van zijn ambts geheim het faillissement van Atalanta heeft doorgedreven, met materiaal uit huiszoeking verkregen. De schulden werden onmiddellijk betaald, terwijl schulden aan spoor en post. door den officier ter tafel gebracht ten name staan van een aparte onderneming, n.l. de directie van de Tribune. Nog besprak spr. de pogingen van de C.P.H. om eenheid te krijgen in de demonstraties der arbeiders, die echter gestrand zijn behalve ln enkele plaatsen. De C.P.H. wil samen demon - streeren, en is dan bereid zoolang geen cri- tiek op de samenwerkende organisaties uit te oefenen. Zij moet in de vakvereeniglng doordringen voor de eenheid van actie. Na de pauze werden aangenomen een motie tot vrijgeving van de persen der Tribune en één tot protest tegen de weigering tot het houden van een demonstratie op 1 Augustus. Hierna sprak een vertegenwoordiger van den Communistischen Jeugd Bond enkele woor den tot opwekking om mee te strijden tegen oorlog en fascisme. De jeugd van thans zal namelijk dienen om den oorlog te voeren. De heer d e E x t e r schilderde de wijze, waar op de menschen vernietigd zullen worden in den komenden oorlog, waarvoor de bourgeoisie zich gereed maakt. Alle gebeurtenissen in Europa wijzen er op, dat die oorlog komt. ook al meenen sommigen, dat het oorlogsgevaar wegebt. Het is minstens even acuut als in Juli 1914. Ook in het verre buitenland liggen oorlogs haarden. Spr. noemde de handelstegenstellin gen tusschen Japan en andere landen. Ver volgens keerde spr. naar Nederland terug en zeide, dat de keten, die de bourgeoisie in het fascisme moet kluisteren, steeds hechter ge smeed wordt door allerlei knellende bepalin gen. Het geheele proletariaat wordt lam ge slagen als de revolutionnaire vleugel wordt getroffen. De leiding van de sociaal-democratie poogt mèt de regeering dien vleugel te tref fen. Duidelijk toont men in die leiding het standpunt bij een oorlog. De R.K. Volksbond heeft zich scherp uitge sproken tegen de steunverlaging en de voor zitter zei, dat hij het niet erg vindt als hij daarmee hl het kamp der communisten komt. Met een opwekking om saam te strijden en te werken voor eenheidsdemonstraties tegen fascisme en oorlog sloot spr. zijn rede. Conflict H. O. V.Toon- kunstenaarsbond opgelost. De voorzitter van de H.O.V., Mr. A. Beets, deels ons mede, dat een conflict tusschen het bestuur en den Ned. Toonkunstenaarsbond. dat gerezen was naar aanleiding van een salariskwestie met de musici. Vrijdagmiddag' is opgelost in een conferentie met den heer Olman als vertegenwoordiger van bovenge- noemden bond. Jubileum Ir. W. J. Burgersdijk. Amnestie voor gestraften. De directeur van de N.Z.H.T M de heer Ir W. J. Burgersdijk, die deze week zijn 25- jarig ambtsjubileum vierde en op zoo spon tane wijze ook door het personeel werd ge huldigd. heeft zich per dienstorder tot het personeel gericht en daarin dank gebracht voor de wijze, waarop uiting is gegeven van medeleven. De directeur deelt tevens mede. dat. even als in 1931 bij het 50-jarig bestaan der maatschapnii. kwijtschelding wordt verleend van disciplinaire straffen, zoodat ieder thans weer met een schoone lei kan aanvangen. Deze maatregel zal echter geen Invloed hebben op eventueel genomen of te nemen beslissingen in verband met bekwaamheid en geschiktheid. Geen waarschuwingsborden geplaatst. Doodelijk ongeval het gevolg ervan. Tot den minister van Justitie is een verzoek gericht te willen bevorderen, dat door de Justitie de zaak-Lamme zal worden behan deld. Men herinnert zich het gebeurde. Een dag en een nacht was de 55-jarige Herman Lamme, klokkenmaker en tevens petrole urn venter van beroep, op 16 Januari jJ. reeds zoek geweest. Hij was den vorigen dag van zijn woning in Oud-Over te Loenen naar Nederhorst den Berg vertrokken om daar een klok te gaan halen, doch hij is niet weergekeerd. Bij hen, die zich over zijn uitblijven ongerust begonnen te ma ken. kwam toen het vermoeden op, dat Lamme, onbekend zijnde met de verandering van den weg, in het gat kon zijn geraakt, dat sedert eenige maanden in den weg was gegra ven en waardoor sedertdien het Vechtwater was binnengestroomd. Het vermoeden bleek gegrond" de klokken maker had in het gegraven gat den verdrin kingsdood gevonden. Hij had den gewonen verbindingsweg van Vreeland naar Nederhorst den Berg gevolgd en in de bocht het jaagpad genomen om later weer op den hoofdweg uit te" komen. Even verder heeft het gat in den weg hem verrast. Er was door den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland geen enkel kenteeken op den weg geplaatst. Na het verdrinkingsonge val zijn op den weg verschillende witte hekken ter waarschuwing neergezet. Nadat tenslotte een proces-verbaal was op gemaakt. berichtte de officier van Justitie te Amsterdam, dat hij geen termen aanwezig achtte een strafvervolging ln te stellen. Toen de familie van Lamme zich tot het Hof richt te. werd het verzoek tot het instellen van een strafvervolging tegen hem. die voor het onge val verantwoordelijk kan zijn. afgewezen, om dat het Hof niet is gebleken, dat in deze een strafbaar feit is gepleegd. Thans heeft de familie zich. naar boven ge meld. tot den minister van Justitie gewend. NIEUWS UIT INDIE. Handelszegels tweemaal gebruikt. Vele firma's de dupe. Een Chlneesch lid van den gemeenteraad van Mr. Cornells dat thans preventief zit in verband met een kwestie van tweemaal ge bruikte handelszcgels. heeft nog altijd niet voor het lidmaatschap bedankt. Dl tusschen blijkt uit het onderzoek dat het een zeer wijd vertakte bende was. d:e zich bezig hield niet het verkooper. van gebruik te. doch schoon geradeerde handelszegels. Men heeft de bendeleden, die reeds ontdekt zijn. niet preventief kunnen zetten, omdat op het vervalschen der zegels een maximum van vier jaren staat, terwijl men alleen in voor- ioopige hechtenis gezet kan worden voor fei ten. waarop ten minste vijf jaren staat. Daar om was er wel gelegenheid, het Chineesche raadslid preventief te stellen, omdat deze zich in de eerste plaats aan verduistering waarop vijf jaren staat tegenover zijn firma heeft schuldig gemaakt: hij kreeg im mers de volle waarde voor de zegels, maar kocht gebruikte tegen de helft van den prijs. Bovendien had hij nog een kastekort van f 62.50. Waarschijnlijk zal de zaak te zijner tijd volledig door den raad van justitie te Bata via worden behandeld, omdat het raadslid gelijk gesteld is met Europeanen, terwh! do ver valse hers zelf hoofdzakelijk Inlandsche oppassers voor den raaci zouden komen omdat hun misdrijf samenhangt met die, door den Chinees gepleegd. Zes oppassers, die in verband met het on derzoek een dag of wat aangehouden waren, moesten later weer ln vrijheid gesteld wor den Enkelen hunner zijn opnieuw aange houden in verband met nieuwe ontdekkin gen. bij een Chineesche en een Europeesche firma. Als men weet, dat het vaak gaat om han- delszegcls van f 40. dan begrijpt men dat het in totaal om zeer belangrijke bedragen gaat. Nu de zaak uitgelekt is. ondervindt het land verder geen schade, want het zijn nu de firma's, die de dupe worden. Zij moeten opnieuw zegels koopen. Men vraagt zich af. hoe het mogelijk is dat deze zaak jaren haar gang kon gaan. zon der dat ooit iemand van het hoogere perso neel der betrokken firma's of de con trolee ren de ambtenaar van financiën die de contractenboeken moet parafeeren iets bemerkt heeft van de vervalsohing. Het Bat. Nbl„ waaraan wij het bovenstaan de hebben ontleend, vernoemt echter dat hot wegradeeren der data over het algemeen met zorg is geschied, zoodat er met het bloote oog meestal niets aan de zegeLs te zien was. Onder de kwartslamp kwam de oude datum' echter direct tc voorschijn. Natuurlijk zijn er ook zegels, die minder handig bewerkt zijn maar daar het inplakken der zegels ln den regel aan het lagere personeel toevertrouwd was dat mceknoeide is het begrijpelijk dat ook in dat geval geen ontdekking door het hoogere personeel is gevolgd Er zijn geen bepaalde aanwijzingen, dat bijv. kleinere firma's zelve geknoeid hebben. Ook Is nog niet gebleken, dat de bende ook buiten Batavia heeft gewerkt, Over heel Indië wordt echter thans een on- derzoek ingesteld. De resultaten daarvan zijn nog niet bekend. Het is wel merkwaardig dat deze zaaK door een spionnenbericht aan het licht moest komen. Liefdesdrama van huisjongen. Vijfvoudige aanslag. Drie dooden. Tc Bandoeng is Zaterdagmorgen 20 Juli op Kebon Klappa een lugubere ontdekking ge- Vrijdagnacht moet iemand het huls binnen gedrongen zijn van de familie van een kort geleden overleden Palembanger. die zeer ge fortuneerd was. Een buurman bemerkte on raad en waarschuwde twee wijkagenten die de woning binnendrongen. Tot hun ontzetting vonden zij daar vijf ernstig gewonde personen: vier vrouwen en een jongen van zestien jaren. Drie vrouwen zijn kort daarop gestorven. De lijken en de gewonden zijn naar t ziekenhuis gebracht. Men denkt aan wraakneming of aan het werk van een krankzinnige. Alle deuren en vensters waren zorgvuldig gesloten en alles wijst er dan ook op. dat men hier te doen heeft met een vijfvoudlgen aan slag met voorbedachte rade. De dader is kalm zijn gang gegaan. Er moest feitelijk een bediende in huis zijn, maar die was er niet toen de wijkagenten op traden Naar dezen bediende wordt thans ge zocht. Er wordt niets vermist in de woning, zoodat er wel aan een wraakneming gedacht moet worden. Nader meldt het Bat, Nbld.. waaraan ook het bovenstaande ontleend is: Wij vernemen thatts uit Bandoeng, dat de huisjongen reeds Zaterdagmiddag om één uur gearresteerd kon worden Hij heeft onmiddel lijk een volledige bekentenis afgelegd. T. liep in de buurt van dc plaats des onhells te wan delen. toen hij door een politieagent herkend werd. Deze arresteerde hem en bracht, hem naar het bureau der eerste sectie. Daar legde de zeventienjarige jongen een volledige be kentenis af. Hij vertelde, dat hij met een der vier vrouwen in betrekking stond. Toen hij nu 's avonds de vrouwen onder elkaar erover hoorde praten dat de vrouw, op wie hij verliefd was. een huwelijksaanzoek had gekregen, dat zij waar schijnlijk zou aannemen, was hij „panas hati" (woedend, letterlijk: warm van hart) geworden en had later op den avond het mis drijf gepleegd. Hij heeft daarbij een stuk ijzer een soort koevoet gebruikt die in zijn bed werd aangetroffen. De jongen was reeds bij de familie in be trekking. Het huis werd bewoond door twee weduwen van den ongeveer een Jaar geleden overleden rijken Palembanger Asip, bijgenaamd „Aslp- diamant". een 16-jarlgen zoon. die ziek was, een vrouwelijke bediende en T. De verwondingen van het zoontje en de eenige vrouw, die nog in leven is. zijn van dien aard, dat zij wel zullen herstellen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9