DE TREINBOTSING BIJ W.P. Zomerkoelte. Hei Bekutftijksie DE OUDE STAD. 52e Jaargang No. 15679 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 6 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: p. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGE MEE NE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIeN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0 35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, bulten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ000.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM. 6 Augustus. Het Nieuws. Een typische Maandag wat de ongelukken betreft. Na een zonnig weekend zijn er altijd extra-veel. En dan in Augustus! Dan komt het natte element er nog bij. Het stemt pret tig dat dat meisje-van-vijftien, dat te Zand- voort voor de marechausées in zee vluchtte omdat zij alleen een badpak aan had en geen badmantel er over, nog gered is kunnen wor den. Toch zit er iets alarmeerends in het ge val. Hebben wij dit land aan de baren ont woekerd om te vluchten naar diezelfde ba renen dat vanwege zóo'n reden? Wat droegen onze stoere en veelbezongen voor vaderen in den tijd, toen 't ontwoekeren be gon? Ook niet veel! Goed dat ze niet terug komen. anders zouden ze allemaal geverba liseerd worden, vooral de Kaninefaten. want waar vindt men nog een duin zonder een Verboden Toegang-bordje? Er is nog een ongeluk goed afgeloopen. Dat van dien kappersbediende, die zeeziek over de reeling van de Bdtavier II hing en in den prillen morgen omtrent het Maas-vuurschip overboord sloeg. „Omtrent" be teekent dan natuurlijk: eenige zeemijlen er vandaan Hij zwom een half uur, en hij zwom niet best maar net goed genoeg, want toen pikte het volgende schip-op-de-route hem op. Dat zijn van die dingen die je niet tweemaal in je leven probeeren moet. Overigens dient er kend dat nog zelden een kappersbediende voor zóo'n goed nieuwtje gezorgd heeft Twee kano's omgeslagen in het Goereesche Gat. bij den Kwaden Hoek nog wel. Vier man verdronken. De zee blijft onze vijandin. Hoon haar niet met kano's. Dan een heele reeks auto-ongelukken. Eén spoorwegongeluk, dat trouwens een zeldzaam heid is. Geen dooden daarbij. Erkend moet worden dat de trein, ofschoon zoo sterk ver zwakt in populariteit, het veiligste vervoer middel op den grooten afstand is. Althans: geworden is. Een wonderlijke gedachte; ver liezen de vervoermiddelen hun aanhang als zij het tot volkomen of bij na-volkomen veilig heid gebracht hebben? Prefereeren wij, on danks alles, het gevaar? De toenemende popu lariteit van het wandelen (herinner u de Vier- daagsche Afstandsmarschen) schijnt daar ook op te wijzen. Haastig overzie ik het verdere nieuws. Veel narigheid, zoo hier en daar verspreid. Papegaaienziekte in Hengelo, wolkbreuken in Amerika (stad in tweeën gesplitst, 17 dooden), munltietrein bij Charbin in de lucht gevlogen, nachtelijke vuurzee te Dordrecht, geval van gasverstikking te Almelo, dynamiet-explosie in Japanhoeveel menschen in de heele wereld zouden er eigenlijk wel op zoo'n week end een gewelddadigen dood sterven? Zelfs zonder de gebruikelijke paar honderdduizend Chineezen moet het een stevig aantal zijn. Waarom geen Internationaal Bureau voor Sta tistiek?.. Echte Augustus-gedachte: te weinig nieuwe plannen aan de orde, dus teveel nieuwe Ideeën. De Duitschers hebben een nieuw concen tratiekamp in Saksen ingericht. Het is spe ciaal bestemd „voor S.A,-leiders en bekende mannen van rechts". Aardige gedachte, voor al onder een rechtsche regeering. Düsterberg zit er ook in. en Lütgebrune. die in 1923 na den Hitler-putsch diens medeplichtige, ge neraal Ludendorff, verdedigde. Wat is nu eigenlijk een veilig verleden in Duitschland? Niet een marxistisch, da's zeker. Evenmin een pacifistisch, of een liberaal, of een de mocratisch, of een Roomsch-Katholiek. Maar een Hitleriaansch verleden lijkt ook steeds gevaarlijker te worden. Düsterberg. de oude Stahlhelm-mannu ja. die had het kun nen voorzien. Is indertijd tegencandidaat van Hitier geweest bij de verkiezingen voor het rijkspresidentschap, en had beter gedaan al een jaar geleden uit te wijken. Aanslag op Roosevelt voorbereid. Zak dyna miet bij de'spoorlijn gevonden, waarover zijn trein moest passeeren. Een gelukkig toeval heeft ons den tegenwoordig meer-en-meer gebruikelijken moord op een staatsman ditmaal onthouden. Gelukkig, maar hoe lang zal de pauze duren? Ik ben niet optimistisch op dat punt. Eindelijk een vroolijk bericht: We hebben voor de Davis Cup van Monaco gewonnen Gelukkig, gelukkig. Er schijnt heel wat voor „geknepen" te zijn. en met reden, want t staat een beetje gek als je verliest van een land. even groot en met evenveel inwoners a's een goedig Hollandsch provinciestadje. Maar we hebben het gehaald, en voelen ons als „the mar. who broke the Bank at Monte Carlo". Een prettige gedachte in crisistijd. Dan is er een coöperatieve zuivelfabriek in 's Heerenberg bij Zwolle. Daar hadden ze ruzie, en twee man van het personeel kwebbel den rond dat de directeur de boel bestal, en het heele dorp kwebbelde mee. D'r kwam een commissie van onderzoek, de justitie bemoeide zich er ook mee. en het resultaat is dat de directeur zoo onschuldig als een lam blijkt te zijn. Maar hij heeft kwaad bedankt, en de twee employés zijn eruitgegooid, en de voor zitter en de secretaris van het bestuur hebben ook kwaad bedankt. Vraag: wat moet er van de zuivelfabriek worden? Het is over 't geheel weer geen vroolijke niéuws-Maandag. Wat doet de wereld met haar week-einden? Niet veel goeds R. P. DE OVERVAL OP DEN RIJSWIJKSCHEXWEG. De Haagsche rechtbank zal op Dinsdag 21 Augustus behandelen de zaak tegen de beide verdachten van den overval, eenige maanden ge'.eden gepleegd aan den Rijswijkschenweg, op den koopman B'.ancke. De verdachten. G. H. en J. A. O. zullen terecht staan wegens poging tot diefstal en moord. (Aan Prof. de Haas en Dr. Wiersma is het, in het Kamerlingh Onnes laboratorium te Leiden gelukt, op nieuw een laagterecord van tem peratuur te bereiken, namelijk drie honderdste graad). In de kranten komen stukken, Lange stukken over sport, Als er weer een wereldrecord. Waar dan ook. verbeterd wordt. De athleet wordt opgehemeld. Als het kunststuk is geschied. Want wij voelen zijn prestatie En wij lappen het 'm niet. Maar wanneer een prof in Leiden, Na veel arbeid van het brein. 't Wereldkoude record neerhaalt, Is 't bericht er over klein. Daar loopt bijna niemand warm voor, Dat snijdt bij 't publiek geen hout, Dat laat ons. om zoo te zeggen, Haast beneden 't nulpunt koud. Hoogstens mag er iemand zeggen: Nul komma nul drie. nou nou. Dat is knappies frischjes. moeder. Maar wat- doen ze in de kou. Het mag knap zijn, maar wat baat ons Nou dit \vintersche idee. Wintersch dan in deze strekking Wat wint-er de menschheid mee? 't Is geen wonder, dat er weinig Op dit wonder wordt gelet, Ons gewonen stervelingen Gaat dit ver boven de pet. Maar ik mag er wel op wijzen, Ook al ben ik niet in staat, Om den lezer uit te leggen, Hoe, noch ook waarom, het gaat, Dat daar stilletjes in Leiden, Koel. maar nuttig, wordt gewerkt. Dat de roem van 't kleine landje, Zij 't in kleinen kring, versterkt. Daarom wou ik even stilstaan. Bij 't geleerde tweetal, dat D'ergste kou van heel de wereld In ons Holland heeft gevat. P. GASUS. BROER VAN KONING CIIRISTIAAN BREEKT EEN BEEN. KOPENHAGEN, 6 Augustus (V.D.) Prins Harald, de tweede broer van Koning Chris- tiaan van Denemarken, viel gisteren van een trap, tengevolge waarvan hij een been brak. Motorrijdster wordt de dupe van slechte auto-remmen. Zij die maar raak rijden Op den hoek van de Zaanenlaan en den Rijksstraatweg is Zondagmiddag een 23- jarige dame weer het slachtoffer geworden van ae brutaliteit zander deugdelijke remmen te rijden De juffrouw, die op een motor reed kwam bij het kruisiunt op het ooger.blik dat aan haar linkerzijde een auto naderde, die haar dus den voorrang had moeten geven. De bestuurder trachtte! dit ook te doen maar de ondeugdelijkheid van zijn reminstallatie was oorzaak dat het goede voornemen niet ten uitvoer gebracht kon worden. De juffrouw kreeg een bloeduitstorting aan het linkerbeen en moest na behandeling door den ongevallen dienst naar het Diaconessen- huis worden gebracht, vanwaar zij later op den dag naar huis kon keeren. De bestuurder kreeg een proces-verbaal en raakte zijn auto tijdelijk kwijt, want die werd in beslag genomen. Pas als hij nagekeken is. zal de eigenaar er mee naar Castricum, zijn woonplaats, mogen rijden. Zoo doet men hier tegen „raak-rijden". Werk voor jeugdige werkloozen. Aan het Sportterrein bij de Van Oosten de Bruynstraat. Door B. en W. wordt aan den raad voorge steld ter beschikking te stellen een bedrag van f 9800 voor de verbetering van de terreinop pervlakte van het sportterrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat, uit te voeren door jeugdige werkloozen. overeenkomstig het door den Minister goedgekeurd plan. EEN LEGAAT. Door B. en W. wordt aan den raad voorge steld te aanvaarden twee door wijlen Cornelia de Jong, weduwe van Jan Willem van Diemen, aan de gemeente naakte legaten, t.w een som van f 200 ten behoeve van het Stads-Ar- men- en Ziekenhuis (thans genaamd Tehuis voor Ouden van Dagen) en het te haren name staande graf no. 1135 op de Algemeene Be graafplaats alhier, benevens een som van f 400 onder verplichting om daarvoor gedurende twintig jaar dit graf te onderhouden. Een foto kort na de botsing genomen, toen de tender van den stoomtrein nog tegen en in den Dieseltrein stond. De geweldige ravage, welke in het nieuwste treintype der spoorwegen werd aangericht. .Van den zijwand bleef niets over. Badpakkenverordening brengt vier levens in gevaar. Meisje vlucht in zee uit vrees voor een bekeuring. Was zonder badmantel op het vrije strand. Zand voort heeft badpakken verordeningen. Wat zij precies behelzen is moeilijk te ont houden. Wat op de eene plaats mag. mag hon derd meter verder niet. en wat daar toegestaan is hoeft weer voor driehonderd meter verder niet te gelden en dus is het te begrijpen dat er overtredingen geschieden. Dat mag echter allerminst, waartegen dus terdege wordt ge waakt en de Zandvoortsche toezicht-hebbende overheid let scherp op en straft waar gezondigd wordt. Onder andere mag men ter weerszijden van het Noorderbad niet zonder badmantel loopen. Dat is niet uit zedelijkheidsmotieven gedaan, althans niet alleen uit deze overwegingen, maar ook terwille van het Noorderbad. wat zich laat begrijpen. Niet alleen dat de niet-be- zoekers met een boogje het Noorderbad zouden kunnen binnenzwemmen, maar ook opdat de badman, die al zijn aandacht voor zijn bezoe kers noodig heeft, niet afgeleid worde, door menschen, die niets met hem hebben uit te staan. Deze strooken, 300 meter ten Noorden en ten Zuiden van het Noorderbad. heeten het vrije strand, waar het verboden is te zonneba den of zich op te houden zonder badmantel, daarbij veronderstellende dat een bad pa k uiteraard aanwezig is. Zwemmen of baden is er formeel niet verboden, aldus verzekerde de politie ons. maar omdat men zich nu eenmaal ten deele moet ontkleeden wil men gaan zwem men komt men in strijd met de verordening en het bekeuringsgevaar neemt schrikbarend" afmetingen aan. Maar juist doordat zwemmen niet verboden is op dit gedeelte en het zonnebaden wel, heeft een onvoorzichtig meisje van veertien jaar niet alleen zich zelf in groot gevaar gebracht, maar wat nog erger is, drie anderen ook. Wat was het geval? Op het verboden strand ten Noorden van 't Noorderbad zwom Zondagmiddag omstreeks half vijf een veertien jarig meisje. Zwemmen is de uitdrukking eigenlijk niet, want dat kon zij nog niet erg goed. Baden dus. of ploeteren. Ondertusschen kwam de marechaussée die spoedig op het verboden strand dingen ont dekte, die niet door den beugel konden. Er la gen menschen in het zand en in den zon, met een badpak maar zonder badmantel. De boek jes kwamen te voorschijn en de prettige zon- Zondag werd bekroond met een bekeuring. Het veertienjarig kind schrok daarvan zóó. dat zij het beter oordeelde niet aan land te gaan. weshalve zij maar een beetje in het wa ter bleef drijven. Waarschijnlijk door een plot selinge stroom, en door haar onkunde van zwemmen terwijl zij bovendien te lang in het water was gebleven, werd zij in zee getrokken. Er gebeurde toen een allerellendigst schouw spel. zooals dat steeds het geval is. wanneer een zwemmer in nood verkeert. Eenige leden van de Reddingsbrigade schoten te hulp. ook zij kwamen in moeilijkheden en de duizenden aan het strand hebben oogenblikken doorleefd, zooals zij zich ongetwijfeld niet gaarne weer zouden wenschen. Vier menschen waren in groot levensgevaar. De zee was hoog. er was een sterke golfslag, op verschillende plaatsen waren stroomingen. De boot van het Noorderbad moest er bij te pas komen en de vier uitgeputte menschen konden daarin in veiligheid worden gebracht. Deze hulp had echter niet lang meer moeten uitblijven! Wederom leert dit geval hoe gevaarlijk en onverstandig het is om te gaan zwemmen, als men niet kan zwemmen. En dat nog op een plaats waar geen toezicht is. De aanleiding van dit ongeluk kan men uit drukken met het spreekwoord: „Kleine oor zaken Werkloozensteun Haarlem. te Verzoek steun te verhoogen met van de Ziekenfondspremie. Door de vier Bestuurdersbonden, den Haar- lemschen Bestuurdersbond, den R.K. Volks bond. den Chr. Besturenbond en den Bestuur dersbond ..Haarlem" van de Ned. Vakcentrale, is eer. gemeenschappelijk adres aan B en W. van Haarlem gericht, waarin in verband met de circulaire van den Minister van Sociale Zaken aan de Gemeentebesturen betreffende de contributie van werkloozen aan ce Zieken fondsen, gevraagd wordt de crisisuitkeeringen te verhoogen met een bedrag gelijk aan 1 3 der betreffende contributies. Aan dit verzoek verbinden adressanten tevens de vraag te willen bevorderen dat de gezins premie voor de Gemeente Zlekcnhulsverzcke- ring voor de crisiswerkloozen met 50 pet. wordt verlaagd en dus wordt gebracht van 16 cent per week op 8 cent per week. Zij zijn van meening. dat het behoud van het lidmaatschap der Ziekenfondsen, alsmede dat van de verzekering tegen Ziekenhuisver- pleging, voor de werkloozen van groote moreele waarde is. maar ook. dat de Gemeente zelve daar ten zeerste bij gebaat Ls. Bij noodgedwon gen beëindiging van bovenbedoelde verzeke ringen toch. zullen de crisiswerkloozen. zooals thans reeds bij meerderen het geval is ge weest. geheel ten laste van de Gemeente komen. Voor de verkiezing in Duitschland op 19 Augustus zal een groote campagne worden gevoerd. pag. 8 Driehonderd personen zijn bij overstroomin gen in Perzic omgekomen. pas. 8 Nieuwe wrijving tusschen Mandsjoekwo en Rusland pag. 8 Volgens een Reuterbericht uit Spokane zou een aanslag op den trein van Roosevelt voorbereid zijn. pag. 8 Zondagmorgen zijn bij het Wccspcrpoortsta- tion te Amsterdam een stoomtrein en Die seltrein met elkaar in botsing gekomen. Twaalf personen zijn gewond, zeven van hen zijn in het ziekenhuis opgenomen. pag 7 In de z.g. Kwade Hoek in het Goereesche Gat zijn twee kano's elk bemand met twee per sonen omgeslagen. De inzittenden zijn allen verdronken. pag. 7 Een jongeman, die van een Batavierboot over boord is geslagen, is na een half uur in volle zee te hebben rondgezwommen gered. pag. 7 Leidt het Verkeersfonds tot verkeersdictatuur? pag. 7 Ir. E. P. Wellcnstein is te 's Gravenhage over leden. pag. 7 De cricketwedstrijd Nedcrlandsch elftalFree Foresters eindigt in een draw. pag. 4 Nederland wint den Davis Cup wedstrijd van Monaco. pag. 4 De atletiekwedstrijden om den P. H. beker zijn gewonnen door A. A. C. pag. 5 Verschenen is het jaarverslag van den K. N. V.-B. Het bestuur voor een gesloten seizoen. pag 6 Laatste berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P. Het nieuws. pag. 1 Van onzcii Londcnschen correspondent: Uit spraken van prof. Elliot Smith over de Ari sche kwestie. pag. 8 Langs de Straat: Legioenen trokken voorbij. pag. 7 Mr. E. Elias: De oude stad. pag. 1 Ik heb deze week-end mijn oude woonplaats een$ bezocht. Dat Is óók toerisme, gij beklim- mer van Zwltsersche bergtoppen, gij fietser langs de wegen, duiker in den blauwen golf slag van exotische zeeën. Gij kunt het heerlijk vinden in gansch onbe kende streken te verwijlen en onder te gaan in de massa der nameloozen. bedevaarten langs de windende wegen der wereld, ik. bur german, gezelligheidszoeker en knusheids aan bidder. ik vind het heerlijk wanneer men mij verwelkomd met een glimlach van herkenning en een „jij weer eens bij ons in de stad da's aardig!" De kruier op het station tikt aan zijn pet. houdt een oogenblik op met zijn rooden zakdoek het zweet van zijn glimmend door groefde gelaat te wisschen en zegt: „ik dacht dat meneer ons vergeten was" De portier van het kleine, kille hotel met de biefstukken-als-werelddeelen en de koffie zwart als Braziliaansche oogen, glimlacht en zegt; „Wij hebben de mooie kamer met de vaste waschtafel voor u gereserveerd". En op hot terras zit de wethouder. „Er is hier héél véél veranderd", zegt hij. „er is op standigheid in den raad en het werk eischt wel drie uren per dag. Men moet tegenwoordig op zijn teller» passen met al die vitters en bet weters en de nieuwe burgemeester Is ook niet mak". En dan loop ik zoo maar wrat door de straten en zie bekende gezichten en groet vele verraste groeten terug. De groenteboer op nummer 16 is weg. Het is niet prettig, dat daar nu een onbekende rij wielhandelaar is gevestigd. In het huls van den notaris is nu het bijkantoor van een groote bank en in het plantsoentje voor het stadhuis staan rozen li> plaats van geraniums. Iemand zegt „Ja. ja. ik zie het. je bent het toch; ik dacht wat komt die nu heelemaal hierheen, wat zoekt die nog in onze kleine stad?" En ik denk: ..Ik zoek hier wat oude genegen heid, vriend, wat oude warmte, een bekenden blik en sfeer van vroeger". Maar ik zèg dat niet. Want deze man mag niet denken dat ik sen timenteel en oud geworden ben. En ik zeg: „Och, zoo maar; ik moet hier even wezen". En 's avonds heb ik buiten aan het markt plein gezeten en de klanken van het carillon weer gehoord. Die hebben mijn vroege vreug den vergezeld en zijn, leder uur. gebuiteld over mijn verdriet, zonder dat ik het hoorde. Doch hun klank is mij vertrouwd. En ik weet niet meer welk verdriet het is gewerst en welke vreugde het was en langzaam drink ik mijn biertje en zie de menschen slenteren door den zomeravond en zie hun stille, rustige gezichten en hoor den lach van een jolig meisje en zie den vrede in de oogen en de handen van oude menschen. En 's avonds in het breede. weeke bed in de kamer met de vaste waschtafel lig ik willoos on stil en denk aan alles van deze oude stad. Aan de vreugde, die ik er had en het verdriet en alles waaraan menschen in het leven hun geluk en hun smart beleven en het carillon stamelt nog het zelfde wijsje van boven door de zelfde stilte.... Mr. E. ELIAS.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1