Treinbotsing bij het Weesperpoortstation. Twee kano's gekapseisd. Legioenen trokken voorbij. MAANDAG 6 AUGUSTUS 1934 H AARLEM'S DAGBLAD 7 BINNENLAND Dieseltrein door stoomtrein geramd. Zeven gewonden in ziekenhuis opgenomen. Diesel door onveilig signaal gereden Hechtheid van materiaal voorkomt ernstiger gevolgen. Zondagmorgen zijn bij het Wees perpoortstation te Amsterdam vóór de Blasiusstraat een vertrekkende Dieseltrein naar Utrecht en een stoomtrein, komende van het Centraal Station, met elkaar in botsing geko men. Omwonenden hoorden om even over half tien het geluid of er op ijzer hard werd geslagen en dadelijk daarop een hevig gegil. Men zag dat twee treinen op elkaar gebotst waren en dat van den voorsten wagen van een Diesel trein, die uit de richting van het Weesperpoortstation kwam, de linker- zijwand van de voorste helft totaal was weggescheurd. In dat gedeelte van den wagen waren de reizigers als kegels door elkaar geworpen. Een aantal van hen kon zich niet bewegen, omdat zij bekneld geraakt waren tusschen de in el kaar geschoven deelen van den wagon. Ande ren die beproefden door de deur weg te ko men, werden daarin verhinderd omdat deze klem zat en niet bewogen kon worden. Men vreesde aanvankelijk, dat er behalve ernstig gewonden ook dooden te betreuren zouden zijn. Vanaf het Weesperpoortstation, waar men het ongeluk zag gebeuren, werden dadelijk de Geneeskundige Dienst en de brandweer ge waarschuwd. Inmiddels hadden de niet ge wonden een goed heenkomen gezocht uit den opengescheurden wagen. Nauwelijks vijf minuten na de botsing waren brandweer en Geneeskundige dienst ter plaat se. Dadelijk werd begonnen met de lichtge wonden uit den wagon te halen, waarbij ook het publiek, dat van alle kanten kwam, mee- töêlp. Toen eenlgszins een overzicht van den toestand was verkregen, kon ge constateerd worden, dat er geen doo den waren. Eenige reizigers lagen op den vloer van den wagen, terwijl een viertal beklemd zat. De gewonden werden door den Geneeskundigen dienst naar ziekenhuizen vervoerd, hoofdzakelijk naar het O. L. V. gast huis, omdat dit het dichtst in de na bijheid lag. Van de vier reizigers, die beklemd zaten wa ren twee spoedig bevrijd, ook zij werden over gebracht naar een ziekenhuis. Met de twee laatsten had men meer moeite, om de beenen, die bekleed zaten, vrij te krijgen. De oorzaak daarvan was, dat de Dieselwagen hoofdzake lijk bestaat uit aluminium-staal, en dit metaal was omgebogen en had de reizigers vastge klemd. Na ongeveer een uur werken was ook de laatste man bevrijd. Den aanrijdenden trein had men daarvoor eenige decimeters achter uit moeten zetten, want de buffer van den tender van de locomotief stond tegen het in- elkaar gedrukte aluminium. Door den buffer weg te nemen werd het mogelijk het alumi nium te buigen en kon de man worden be vrijd. Het was de heer Rijff uit Amsterdam: hij had een gecompliceerde onderbeenfractuur. Zijn dochter die ook beklemd had gezeten, had een bovenbeenfractuur. Ook werd zijn echtgenoote, evenals de beide bovengenoem- den, naar het Onze Lieve Vrouwen gasthuis gebracht. Zij had verwondingen aan den en kel, doch behoefde niet te worden opgenomen. Ernstig gewond was ook de heer W. B. Keyer, eveneens uit Amsterdam, die een hersen schudding had, benevens verwondingen in het gelaat. Voorts werden nog drie andere gewon den naar het O. L. V. gasthuis vervoerd. Een gewonde werd naar het Ned. Israëlitisch zie kenhuis gebracht, met een onderbeenfractuur. Vier gewonden, die ook naar het Ziekenhuis werden overgebracht, konden, na verbonden te zijn, weer vertrekken. Onder de gekwetsten bevond zich ook dc heer D. Ewald uit Haarlem, die een hoofd wonde had. Door onvei lig signaal gereden. De botsing van de twee treinen had plaats vóór de Blasiusstraat. De tijd van vertrek van den Dieseltrein naar Utrecht was 9.35 uur. Op dienzelfden tijd behoort de stoomtrein van het Centraalstation aan het Weesperpoortsta tion aan te komen. De Dieseltrein vertrekt van het eerste perron en de stoomtrein komt aan op het tweede perron. Nu wordt gewoonlijk gewacht tot de stoomtrein binnen is. Zondag morgen is dit niet gebeurd. Om 9.35 uur werd het vertreksein gegeven. De trein moet dan even buiten net station over wissels naar den rechterkant van de baan. Noch de chef. die het vertreksein heeft gegeven, noch de wagenbestuurder van den Dieseltrein schijnen gezien te hebben, dat het signaal vóór den wissel op onveilig stond. Door dit onveilig signaal is door den vertrekken- den trein heengereden. Juist bij het bereiken van den wissel kwam toen van de tegenover gestelde richting de stoomtrein. Deze had een beperkt uitzicht, omdat hij uit den bocht kwam van de baan. die langs de Vrolikstraat loopt. De locomotief stond achteruit voor den trein, dus met den tender voor. Toen de ma chinist den Dieseltrein zag. was een botsing onvermijdelijk. De linkervoorkant van den tender kwam juist achter het stuurhuis tegen den eersten derde-klas wagen van den Die seltrein en scheurde den linkerzijkant van dezen wagen geheel open. De wand werd als het ware opengebroken, terwijl de ruiten aan gruis werden geslagen. Hierdoor werden alle banken, die aan dien kant in den wagen ston den van hun plaats gerukt en tegen elkaar op gedrongen. Vandaar, dat reizigers beklemd ge raakten en anderen door het naar alle kanten wegspattende glas werden gewond. Aan de deugdelijkheid van den Dieselwagen is het zeker te dankert, dat het aantal ongelukken niet veel grooter is geweest. Door de taaiheid van het metaal bleef het dak van den wagen intact en bleef de geheele wagen op het onderstel staan. Wanneer de tender op dezelfde wijze een houten wagen had getroffen, zou deze zeker geheel ver splinterd zijn. Weinig stagnatie in het spoorwegverkeer. Het spoorwegverkeer heeft door dit ongeluk betrekkelijk weinig stagnatie ondervonden. De binnenkomende treinen 107 en 82, die eerst het W. P. station aandoen en daarna vertrekken naar het Centraal Station, zijn da delijk doorgegaan naar het Centraal Station. Twee tremen die het W.P. station als eind station hebben, konden langs een vrije baan hun doel bereiken. Van het Weesperpoortstation naar Utrecht zijn een paar treinen uitgevallen. De reizigers die aan het Centraal Station waren, bestemd voor Utrecht, zijn ten deele over Hilversum en voor het ander gedeelte met den D-trein die het W. P. station niet aandoet, zonder bijbeta ling naar Utrecht vervoerd. De trein van 11.38 uur vertrok weer op tijd van het W. P. station, Het stadsverkeer had groote vertraging, daar de boomen van de overwegen werden dichtgehouden en niemand passeeren mocht. De meening dat het ongeluk klakkeloos is toe te schrijven aan den nieuwen Dieseltrein, is er volkomen naast. Het is immers een ge heel toevallige omstandigheid geweest, dat hier een Dieseltrein bij de botsing betrokken is geweest. Was het een gewone stoomtrein geweest, welke op dergelijke wijze zou zijn aangereden, dan zou het ongeluk, naar V. D. van deskundige wijze verzekerd werd, zeer waarschijnlijk ernstiger gevolgen hebben ge had, omdat in dat geval, naar men aanneemt, een gedeelte van het treinstel zou zijn omge slagen. Men mag derhalve juist van geluk spreken, dat de Dieseltrein uit zoo stevig materiaal be staat. dat bestand blijkt te zijn geweest tegen een schok, als door de botsing veroorzaakt, waaraan het toe te schrijven is dat de trein niet uit de rails is geloopen en op de wielen is blijven staan. Zoowel door de justitie, als door de spoor wegautoriteiten wordt naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek ingesteld. Het on derzoek is nog niet'ten einde. Het is evenwel gebleken, dat niet onomstoo- telijk vaststaat, dat de dienstdoende chef het sein tot vertrek zou hebben gegeven. De bestuurder van den Dieseltrein is voor- loopig geschorst. In den loop van den dag waren de directeu ren van de Nederlandsche Spoorwegen, de heeren Van Dijk en Van Manen met eenige hoofdingenieurs op het Weesperpoort-emplace- ment aanwezig. De toestand der gewonden was Zondag avond naar omstandigheden goed. Ir. E. P. Wellenstein. t Man van zeer groote werkkracht. Ir. E. P. Wellenstein, directeur van Econo mische Zaken in Ned. Indië is in het Zieken huis Bronovo te 's-Gravenhage. waar hij sinds eenige weken verpleegd werd, in den ouderdom van 53 jaar overleden. Zooals men weet vertoefde ir. Wellenstein sinds eenige maanden in ons land om bespre kingen te voeren met de Regeering. Toen Mi nister Colijn zijn reisplannen naar Indië moest opgeven, oordeelde hij toch persoonlijk contact met de Indische regeering noodzakelijk en in verband daarmee is de heer Wellenstein toen per vliegtuig naar Holland gekomen. Behalve de tinaangelegenheden, welke een belangrijk deel van den tijd van ir. Wellenstein in beslag namen en waarvoor hij ook eenige malen een bezoek bracht aan Londen, voerde hij algemeen-economische besprekingen met Minister Colijn en met hoofdambtenaren van het Departement. Toen de heer Wellenstein eenige weken in ons land was, werd hij ongesteld, als een ge volg van oververmoeidheid en totale uitput ting. De geweldige lichamelijke inspanning, welke in Indië reeds lang van hem geëischt was. was de oorzaak, dat hij reeds in minder goede conditie de reis naar Holland aanvaard de. In Indië hadden de doktoren hem reeds gewezen op de onmogelijkheid om deze inspan nende en afmattende levenswijze te blijven vootrzetten. De heer Wellenstein zag echter in deze moeilijke tijden de vraagstukken, waar van de oplossing en behandeling aan hem was toevertrouwd, steeds in aantal toenemen en hy kon. met zijn groote werkkracht en toewijding voor 's Lands zaken, geen andere methode vin den Ook in Nederland gunde ir. Wellenstein zich geen rust. De eene conferentie volgde op de andere, terwijl hij dan meestal in de nach telijke uren hetzij per vliegtuig hetzij per auto naar Den Haag terugkeerde of zich naar elders begaf, waar hy den volgenden ochtend vroeg een bespreking moest hebben. Een tragische bijzonderheid is, dat Mevrouw Wellenstein zich eenige weken geleden heeft ingescheept naar Holland, om later met haar man weer naar Indië terug te keeren. Zij be vindt zich thans in de Middellandsche zee en zal Woensdag te Marseille aankomen. „HENDO" PLOTSELING DOOD GEBLEVEN. Gisteren is te Vries (Dr.) het paard „Hen- do". van den heer D. E. Mellema te Reider- wolderpolder. na net rijden van een eere ronde het paard had den eersten prijs ge wonnen plotseling dood gebleven. „Hendo" heeft eenige jaren lang op tal van concourses in het heele land geschitterd en ontelbare malen het oranje-lint gedragen. De vier inzittenden verdronken. Identiteit nog onbekend. OUDDORP. 5 Augustus. Zondag morgen om half elf zijn in de z.g. Kwade Hoek in het Goereesche Gat twee kano's elk bemand met twee per sonen, tengevolge van de ruwe zee gekapseisd. Beide bootjes zijn gezonken en de vier inzittenden zijn verdronken. De identiteit van de slachtoffers is niet bekend. De lijken waren Zondag avond Iaat nog niet gevonden. Ook de vaartuigen heeft men niet aangetrof fen. Men neemt aan dat de kanovaarders afkomstig waren uit Schiedam en op weg naar Oostvoorne. Dat de kanovaarders uit Schiedam afkom stig zijn. is bekend geworden door het feit, dat zij den nacht van Zaterdag op Zondag op het strand te Ouddorp hebben gekampeerd en men aldus van hun plannen kennis had ge kregen. Het ongeluk is gezien door een veehou der, die zijn koeien aan het melken was. An dere ooggetuigen zouden er niet zijn geweest. Avontuur dat wonderlijk goed afliep. In volle zee overboord geslagen Na een half uur door een passeerend schip gered. Een jonge man. op weg met de Batavierboot van Londen naar Rotterdam, heeft een be nauwd avontuur beleefd, dat wonderlijk goed is afgeloopen. Hij viel overboord zonder dat dit op de Batavierboot bemerkt werd. De man wist zich. ofschoon hij geen buitengewoon goed zwemmer is, drijvende te houden. Een half uur hield hij dit vol en juist zouden zijn krachten hem begeven, terwijl aan de horizon de Batavierboot verdween, toen redding op kwam dagen. Het Nederlandsche motorschip „Olga" op weg van Londen naar Amsterdam bemerkte In de nabijheid van Haaks vuurschip den een zamen zwemmer. Er werd bijgedraaid en wel dra bevond de uitgeputte jongeman zich aan boord van het motorschip, dat hem behouden op vaderlandschen bodem terug bracht. TWEE AUTO'S BOTSTEN. Dame levensgevaarlijk gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Rijksweg BredaTilburg nabij het land goed Koolhoven een ernstig auto-ongeluk ge- gebeur. Twee personen-auto's zijn daar met elkaar in botsing gekomen, waardoor één der wagens geheel werd vernield. Een dame werd levensgevaarlijk gewond, terwijl haar echtge noot ernstige snij wonden opliep. Embargo op Japanschen aardewerk-uitvoer. Antwoord op dc door Indië getroffen maatregelen. Het Rengo-agentschap deelt mede, dat de Japansche federatie van aardewerk-exporteurs den Nederlandschen maatregel tot beperking van den Japanschen invoer van aardewerk heeft beantwoord met een embargo op den uitvoer van keramische producten naar Ne- derlandsch Oost-Indië. Deze actie wordt door scheepvaartbelangen gesteund. Intusschen oefenen de exporteurs van katoe nen stukgoederen een scherpe controle uit op den uitvoer van deze producten naar Neder- landsch Oost-Indië. De voorzitter van de Japansche vereeniging van Kamers van Koophandel, baron Goh, heeft telegrammen gezonden aan den Neder landschen minister van Buitenlandsche Zaken, den gouverneur-generaal en de Nederlandsche Kamers van Koophandel te Batavia en Soera- baja, waarin hij wijst op de noodzakelijkheid, de invoerbeperkingen op Japansch aardewerk op te heffen, ten einde aldus een vlot verloop der conferentie die zich volgens het Rengo- agentschap nog in een impasse bevindt te verzekeren. NIEUWS IN ENKELE REGELS. Den heeren Dr. Th. E. de Jonge Cohen, privaat-docent aan de Universiteit van Am sterdam en Dr. E. Sanders, eveneens te Am sterdam, viel de onderscheiding te beurt, tot lid der „International Association for Dental Research" benoemd te worden. Een 7-jarig meisje uit Zaandijk, dat bij haar oom te Amersfoort logeerde, is door het scheuren van een gasslang door gasverstikking om het leven gekomen. De filmspeler Roland Varno is geënga geerd door de N V. Fihna om een der hoofd rollen te vervullen in de film; „Het meisje met den blauwen hoed". Door onvoorzichtig oversteken is Zondag middag een 75-jarig heer op de Brielsche Laan te Rotterdam onder de tram geraakt. Het slachtoffer is Zondagavond overleden. Te Zetten is een boerderij en een dubbel woonhuis tot den grond toe afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Zondagmorgen is op den Rijksstraatweg nabij het woonwagenkamp te Heest de 63-jarige Hartogs, die blind is, door een wiel rijder aangereden In ernstigen toestand is de man naar het ziekenhuis te Olst vervoerd. Op den N.Z. Voorburgwal bij de St. Lu- ciensteeg te Amsterdam, zou een 18-jarige wielrijdster den rijweg oversteken. Zij zag dat van den kant van het Spui een motorrijder naderde, en wilde dien ontwijken. Daardoor ontging het haar, dat van den kant van den Dam een tram kwam, door welke zij gegrepen werd. Zij kwam terecht tusschen motor- en bijwagen De bijwagen ging haar over den arm, die verbrijzeld werd. Nabij Veghel is een luxe auto met twee inzittenden in de Zuid-Willemsvaart gereden. De chauffeur kon worden gered; de andere in zittende verdronk. .Leidt het Verkeersfonds tot- verkeersdictatuur? Vragen van Eerste Kamerleden over het wetsontwerp. Betere verbindingen in het Westen des lands. Volgens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot instelling van een verkeers fonds. geven verscheidene leden der Eerste Kamer als hun oordeel te kennen, dat tenuit voerlegging van de in dit wetsontwerp opgenomen bepalingen de zoo gewenschte coördinatie in het verkeerswezen niet zou verwezenlijken. Ten bewijze hiervan diende hun artikel 4. waarbij wordt voorgesteld de instelling eener centrale commissie tot het geven van advies met betrekking tot de in gevolge de ontworpen wetsvoorschriften te nemen maatregelen, en tot bijstand in de uit voering daarvan. Ontleent de Overheid aan het onderhavige wetsontwerp slechts de bevoegdheid tot het nemen van geenerlei andere maatregelen dan tewerkstelling dier commissie, en vervol gens. op grond van de door deze uitgebrachte rapporten, bevordering der indiening van voordrachten tot coördinatie? Of meent de regeerir.g. dat de ontworpen voorschriften haar het recht geven tot het eigenmachtig treffen van voor het verkeer geldende rege lingen? Dan zou men de vraag willen stellen, waarop dat recht zou steunen. Zulks zou na melijk kunnen leiden tot een soort verkeers dictatuur. waartegen overwegend bezwaar zou rijzen. Deze leden zouden daarom gaarne verne men. welke bevoegdheden met name de mi nister van Waterstaat aan het ontwerp denkt te kunnen ontleenen, ten einde zonder wet telijke machtiging de coördinatie verder dan tot een plan uit te strekken. Vele anderen verklaarden, zich met deze beschouwingen niet te kunnen vereenigen. Zij achtten het geven van uitvoering aan de ontworpen bepalingen wel degelijk het zetten eener schrede op den weg naar coördinatie in zooverre als immers eerst de financieele basis moet worden gelegd voor hetgeen, men in de toekomst op dit stuk hoopt tot stand te brengen. Vele leden vestigden de aandacht op het groote belang van betere verbindingen tus schen de groote steden in het westelijke ge deelte des lands. De vraag werd gesteld wanneer de regeering verwacht, dat de ver bindingen tusschen Amsterdam en Utrecht, tusschen Utrecht en "s-Gravenhage. en tus schen Amsterdam en Rotterdam, ten oosten hetzij van Leiden, hetzij van Bodegraven, tot stand zullen zijn gekomen. Revolutionairen in vertegen woordigende lichamen. Rapport der Staatscommissie- Kooien gereed In twee wetsontwerpen uitgewerkt. De 26 Febr. j.l. ingèstelde Staatscommissie Kooien, welke de opdracht kreeg de noodzake lijkheid en doelmatigheid te onderzoeken van wettelijke en andere voorzieningen met be trekking tot het bekleeden van het lidmaat schap van de vertegenwoordigende lichamen door personen, wier staatkundig streven ken nelijk is gericht op verandering der Staatsin stellingen met toepassing of bevordering van onwettige middelen, heeft volgens de Resi dentiebode dezer dagen haar rapport aan de Koningin uitgebracht. Zij is tot de slotsom ge komen, dat een tweetal gedachten voor nadere uitwerking in aanmerking kwam, t.w.: a. invoering van de mogelijkheid van ver vallenverklaring van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen voor de leden, die in hun werkzaamheid als zoodanig of met gebruikmaking van hun door hun lidmaatschap geschonken macht, gelegenheid of middel een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige mid delen; b. opneming in het Wetboek van Strafrecht als imperatieve bepaling van de bijkomende straf van ontzetting van het recht om te kiezen en de verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uilgeschreven verkiezin gen ten aanzien van leden van vertegenwoor digende lichamen, die zich schuldig maken aan zekere met name te noemen misdrijven tegen de veiligheid van den staat, tegen de Koninklijke waardigheid, betreffende de uit oefening van staatsplichten en staatsrechten, tegen de openbare orde, het openbaar gezag, enz. Deze gedachten zijn in twee wetsontwerpenl uitgewerkt. Kwaliteit van het blikvleesch. Deze is goed. maar er zijn enkele wenschen. Het bestuur van het R.-K. Werkliedenver bond heeft bij de plaatselijke besturen een onderzoek ingesteld om te vernemen, hoe zii en de leden over de kwaliteit van het vleesch in blik en den gar.z van zaken bij de distri butie oordeeien. Uit 423 plaatsen zijn ant woorden voor deze enquête ingekomen. Het resultaat van net onderzoek resumee- rer.de. stelde men vast: a. dat de kwaliteit van het rur.dvleesch in blik over het algemeen goed werd geacht, behoudens in enke'e gevallen, waarin ?e- klaagd werd over het aantreffen var. vellen en zeen in de bussen. De oorzaak van deze klachten is met goeden wil echter gemakke lijk weg te nemen: b. dat toevoeging van vet aan het vleesch zeer noodig is: c. dat de distributie van het blikvleesch bijna algemeen vlot geschiedt: d. dat de medewerking van de slagers aar de vleeschdistributie bevredigend geacht mag worden: e. dat de afneming van het blikvleesch in derdaad terug liep. waarvoor als voornaam ste oorzaak kan gelden, dat de belangheb benden het voor het vleesch noodige bedrag niet kunnen missen, dus dat zelfs ook het vleesch in blik voor hen te duur moet wor den geacht, zoodat overwogen, zal dienen te worden den prijs van het blikvleesch z'ch te doen aanpassen bii de verminderde koop kracht van de gesteunden: f. dat de overige redenen, die tot vermin derde afneming hebben geleid, eenerzijds slechts van tijdelijken aard waren en ander zijds zeker zijn op te heffen. LANCS DE STRAAT. Zondagmorgen. Ze trekken in schier elndelooze rijen langs de wegen naar zee, naar Zandvoon of het Bloemendaalsche strand, ontvluchtend de hitte van het kokende asfalt in Haarlem en Amsterdam. Onafgebroken rijen zijn het. reeds in den prillen ochtend begonnen en zich uitstrekkend tot laat in den morgen. Ze gaan den komenden dag tegemoet, die warm zal worden. Ilij i s al warm. deze Zondag. Maar de boomen aan den Zijiweg duwen hun frlssche kruinen nog krachtig omhoog en het is nog helder in de lucht en licht en luchtig. Lange rijen fietsers, bij tweeën. In groepjes, aan slierten Iedereen is mee Achter aan een rijwiel schommelt een karretje, waaruit vier lachende kinderhoofden kijken. De vader trapt zijn kroost naar zee. die nog ver is. Maar de dag is jong en het strand en het bui ten-zijn lokken en als Pietje om een ijsco vraagt, zegt Moeder kalm-sussend: „Strakkles, asserne an de see benne!" Motoren met duo-engelen sulzen voorbij, auto's van velerlei vormen en leeftijden, eigen wagens, bussen, taxi's volgeladen. een enkel paard-en-wagentje ratelt met hoefge kletter over de klinkers. En wandelaars er zijn er nog! stappen stevig, breedge- schoeid. fototoestellen aan bandoulière Alle kleuren schieten langs, strandpyjama's, mouwlooze jurken, witte schoenen, schotsch- geruite bioesjes. blauwe brillen. Koffertjes worden meegenomen ..Gerrit. hêjje nou an 't brood gedacht?" pakjes in badmantels en handdoeken gewikkeld zijn op de fiets gebon den. zware rugzakken hangen van schou ders af. Naar zee!! Opgewekt en levendig, soms zin gend, de dag ligt nog geheel vóór lien Zondagmiddag. De legioenen keeren. Het begint tegen half vijf en tot laat in den avond houdt de terug tocht aan. De rijen zijn ook niet meer zoo ge sloten als 's morgens. De dag was heel warm. Aan de overzijde staan de boomen niet fier meer: zij hebben tenslotte de overwinning aan de zon moeten laten, die hen verschroeide en deed verslap pen. De hitte ligt als het ware zichtbaar op de straten en de frlschheld is vertroebeld, mede door de laagstaande zon. De terugkeerende legioenen zwijgen, warm en moe van de buitenlucht en de zon en de houdingen zijn niet meer zooals ze dezen mor gen waren, minder opgewekt, meer gelaten. In de fietsmandjes slapen de kinderen. Schuin aan den overkant knapt een band: het gezelschap stopt, rood-verbrand. zoodat het loopen zelfs pijnlijk is. De gezichten staan nijdig en ruw wordt de fiets op den kop ge zet en de band gerepareerd. Vrachtwagens gaan voorbij, beladen met menschen en fietsen. Vele jongelui, die Zater dag reeds naar het strand getrokken zijn, ko men nu ook terug met tentstokken en kam- peergerei zeil. dekens, pannen op de fietsen. Een motorbakfiets vervoert een heele familie met stoelen en een tafel. De legioenen zijn moe en nat van de warmte en kribbig daardoor: „Merie, niet so sllngere met je fiets! En as je nou je mond nie houdt, Wimpie Er zijn in de terugkeerende rijen groote ga pingen, die vreemd-stil aandoen in den val lenden avond en slechts een enkele autohoorn in de verte doen hooren. Maar plotseling stuiven ze weer aan, de strandbezoekers met zonnekleppen, en gummiringen, speelgoed voor het bad, aan de sturen. De kleurige kleeren hebben haar frischheid ingeboet; het liggen in het zand maakt ze kreukelig en smoezelig. Meer jassen zijn los over het stuur geworpen, meer bretels en minder boordjes zijn zichtbaar. Achter de rug gen van de fietsende en transplreerende vaders dreinen kinderen en Jantje laat zijn schopje vallen „Da's de laatste keerl" snauwt vader, die af moet stappen. ..Ik neem je nooit weer mee als je 't nog één maal laat vallen!" Jantje drenst door en trekt zich van het dreigement niets aan. Hij is in een toestand, dat hem het strand gestolen kan worden. Ze kwamen verbrand van het zeestrand weerom. Met waaiende haren, hun houdingen krom. Ze zagen de zon bij het zinken Op den rug van hun voorgangers blinken. Langs den ouden weg naar de Oost. Vier jongelui in een kleine zeilboot. Vier jonge Nederlanders hebben het plan opgevat, zzeilend volgens de route der oude zeevaarders, van Amsterdam, om Kaap de Goede Hoop. naar Indië te gaan. Een Belgische visscherskotter uit Ostendc is daartoe aangekocht, omgebouwd en onder meer, voor zien van een stalen hut. De ondernemende jonge mannen, D de la Haye, eigenaar L. van der Vliet, nautisch leider. D. P. Keiser en J. Tjade, bootsman, ge nieten met dit plan de volle sympathie der Amsterdamsche havenautoriteiten. Het ligt in de bedoeling de reis te verfilmen, artikelen te schrijven en lezingen te houden, teneinde in de verschillende havensteden op deze ma nier eenlgermate de kosten te dekken. Dc 34 ton metende ..Batara Bajoe zoo genoemd naar den Javaanschen zeegod, blijft 14 dagen in de Amsterdamsche haven liggen en za'. in den loop van Augustus de ..groote reis" onder nemer. met als eerste eindpunt Madeira. De motor is uit den kotter verwijderd zoodat de reizigers geheel op het zeivermogen van het scheepje zijn aangewezen. De stuurman rekent ongeveer 10 maanden te doen over de reis naar de Oost ;daar zal het scheepje een half jaar tusschen de ver schillende eilanden kruisen, om dan via het Panamakanaal naar Nederland terug te keeren. Gemeenteloonen op Rijksbasis. Zoo niet dit jaar. dan toch in 1935. De regeering zou thans aan verschillende gemeentebesturen, naar de Tel. meent te weten, den wensch te kennen hebben gege ven. dat de loonen en salarissen van het ge meen tenersoneel zuhen worden gebracht op rhksbasis en dat hiermee rekening zM wor den gehouden bij het opmaken der beeroo- ting %-oor 1935. Aan sommige gemeentebe sturen zou zelfs gevraagd zijn te bevorde ren. dat de verlaging nog dit jaar zal in gaan.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9