Uit Haarlem's Gemeenteraad. TANDHEELKUNDIG INSTITUUT 16 16 MONDONDERZOEK KOSTELOOS DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD (Vergadering van Woensdag 8 Augustus). (Vervolg). Werk voor jeugdige werkloozen. Voortgezet wordt de discussie over het voor- gtel van B. en W. om het sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat te laten verbete ren door jeugdige werkloozen. De heer de Braai (A.R.i sprak tegen dat de gemeente loonroof wil plegen. Het streven Is jeugdige werkloozen, jongens die nog nooit gewerkt hebben, van de straat af te houden Alles zal geheel vrijwillig zijn, alleen de jon gens die er liefhebberij voor hebben kunnen er heen gaan. Mr. van Dam (V.D.) vond het uitstekend dat gestreefd wordt de jeugdige arbeiders aan werk te helpen. De gedwongen ledigheid is zeer fnuikend voor de jongens. Het is geen normaal werkobject, want het zou wegens de moeilijke financieele omstandigheden niet op de ge wone wijze worden uitgevoerd. De jongens zul len zelf voelen, dat zij een nuttig werk verrich ten. De heer Joosten (S.D.A.P.) meende, dat men deze quaestie nuchter moet bekijken. Juist is wat de heer Peper zei over den vorm. Zulke belangrijke voorstellen moeten B en W. niet bij de mededeelingen aan de orde stellen, maar op de gewone wijze schriftelijk voorbe reiden. De poging om de jongens aan het werk te zetten kan worden toegejuicht. Het is even wel de vraag welke objecten moet de gemeen te daarvoor opzoeken. Het object dat B. en W. nu gevonden hebben achtte spreker minder gelukkig. B en W. moeten dit als een inlei ding beschouwen. Er moet evenwel verder ge streefd worden naar andere geschikter ob jecten. Spreker zou gaarne zien, dat de be looning wat hooger gesteld zou worden dan f 2.75, zoo mogelijk als de regeering daar tegen geen bezwaar heeft f5. Bovendien moet de f 0.75 voor kleeding voor rekening der gemeente genomen worden. B. en W. moeten eiken drang op de jeugdige werkloozen nalaten. Ook zoons van werkloozen moeten niet gedwongen worden. De heer Visser tC.H.) voegde zich gaarne bi) degenen die het voorstel van B. en W. heb ben gesteund. Spreker heeft zich verwonderd over de critiek van den heer Castricum. De geesten van de jongens die dit werk moeten uitvoeren worden van te voren vergiftigd door redevoeringen als van de heeren Castricum en Peper. De heer Castricum wordt steeds meer communist (gelach). Spreker is overtuigd, dat de geheele R.K. vakbeweging het niet met den heer Castricum eens is. De heer Oversteegen (comm.) vond het schandalig wat de heer Visser over den heer Castricum gezegd heeft. B. en W. hebben het enthousiasme onder de jeugdige werkloo zen bekild door de lage belooning. Het voorstel is misdadig. De heer Castricum heeft namens de arbeiders gesproken, de heer Joosten niet. De heer van Liemt (R.K.). wethouder, deelde mede. dat de regeering er op aange drongen heeft om bezigheid (geen werk, want dat is er niet) te zoeken voor de jeugdige werkloozen. Er is over geconfereerd tusschen de 5 groote gemeenten en de regeering. De voorwaarden die B. en W. van Haarlem in den Haag bedongen hebben, zijn de gunstigste voor het geheele land. De gemeente mag geen hoo ger zakgeld geven. Geeft de gemeente, op voorstel van den heer Joosten. meer. dan zal het natuurlijk wel bij het gezinsinkomen ge teld worden. Het is schandalig, dat de heer Peper de veronderstelling heeft geopperd, dat Maatschappelijk Hulpbetoon, in strijd met den wensch van de regeering en van B. en W„ de f 2.75 toch bij het gezinsinkomen van werk loozen zal tellen. Er zal geen drang op de Jeugdige werkloozen uitgeoefend worden. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, wees er op, dat aan de jongelui geen loon, alleen een tegemoetkoming, gegeven zal worden. De re geering wilde aanvankelijk f 3 voor een volle werkweek geven, nu is door B. en W. f 2.75 be dongen bij een werkweek van 30 uur. Het is moeilijk andere en beter geschikte werkobjec- ten voor de jeugdige werkloozen te vinden. De raad heeft bij de begrooting voor 1934 een crediet gevoteerd voor werk aan werkloozen. B. en W. hadden het werk dus kunnen laten uitvoeren buiten den raad om, maar dit heb ben B. en W. niet willen doen. Daarom zijn alle stukken voor de raadsleden ter inzage gelegd. De heer Peper (communist): de heer van Liemt moet niet zoo hoog van den toren bla zen. Hij weet welke practijken Maatschappe lijk Hulpbetoon toepast. Zelf heeft hij daar over wel geklaagd en gezegd, dat hij er mach teloos tegenover staat protesten). De voorzitter (Mr. Gerritsz) riep spre ker eenige keeren tot de orde toen hij critiek uitoefende op Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer Peper: men wil de jeugdige werk loozen door dit voorstel van B. en W. al vast wennen aan een bedelaarsbestaan. De motie van den heer Peper om de f 0.75 kleeding voor rekening der gemeente te ne men, werd voldoende gesteund om behandeld te worden. De heer Joosten (S.D.AP.) zou, na de verklaring van B. en W. dat geen hoogere vergoeding gegeven mag worden, geen voor stel Indienen om die te verhoogen. Het heeft spreker leed gedaan, dat B. en W. medegedeeld hebben, dat zij niet verwachten, dat er betere objecten voor de jeugdige werkloozen gevonden zuilen worden. De voorzitter (Mr. Gerritsz) zei, dat als de motie Peper aangenomen zou worden, de regeering daaraan zijn sanctie moet hechten. Het is zeer de vraag of het goedgekeurd zou worden. Bovendien zal het veel oponthoud geven, want niet alleen de minister maar ook de secretaris-generaal is afwezig. Daarom ontraadde hij de aanneming der motie. Deze werd daarop verworpen met 6 stemmen voor. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen met de stemmen der heeren Castri cum Peper en Oversteegen tegen. De ziekenfondsen en de werkloozen. De heer R e i n a 1 d a (S D A.P.) had bij de mededeelingen iets gemist. De heer Groenen- daal heeft in de vorige zitting gevraagd of B. en W. genegen zijn, ingevolge de circulaire van de regeering, maatregelen te nemen om van gemeentewege een deel van de zieken fondspremie te betalen, welke bijdrage dan niet van den steun zal worden afgetrokken. Komen B, en W. met een voorstel? De heer Groenendaal is thans afwezig, maar spreker zou gaarne zien. dat hem toegestaan zal wor den heden de Interpellatie van den heer Groe nendaal over te nemen. De lieer Roo denburg (C.H.i, wethou der, doelde mede. dat B. en W. deze zaak onmiddellijk na de ontvangst der circulaire van den minister ter hand genomen hebben. Hedenmorgen heeft een conferentie met de besturen der ziekenfondsen gehad. B en W. staan sympathiek tegenover de quaestie, maar men moet precies kunnen overzien, wat het aan de gemeente zal kosten. Als men heden de zaak wil behandelen, dan brengt men haar in gevaar De heer Reinalda i S.D.A.P.) meende, dat B en W. wel hadden kunnen zorgen, dat de quaestie nu afgehandeld had kunnen worden. Het is een zaak voor de werkloozen van zeer veel beteekenis. De heer Kuiper (r.-k.) zei. dat in vo rige zittingen ook door het college van B. en W. gezegd is. dat het college genegen is om elke gelegenheid aan te grijpen om den steun der werkloozen te verhoogen. Er is nu een gelegenheid en die moet aangegrepen wor den, het kost wat het kost. De heer Roodenburg. wethouder zei. dat de zaak niet 7,0o eenvoudig is als men denkt. B. en W. staan zeer sympathiek tegenover het denkbeeld, maar het college moet weten wat het kost. In de volgende zitting zullen B. en W. met een behoorlijk voorstel komen. Daarmede ging de heer Reinalda ac- coord. Om 3 1 2 uur waren de ingekomen stukken en mededeelingen afgehandeld. Bij de revue van hamerstukken werden nu de volgende voorstellen aangenomen. Voorstel van B. cn W. tot ruiling van grond. a. de Haasstraat. b. Frederikspark Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond: a. Burgemeester Sandbergstraat (gebr. de Vries) b. Maasstraat 'R. Mulder). c. Pladellastraat (v. d. Laan en de Vries). Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond aan het Tuinlaantje. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van wijziging 8 en 9 van het uiitbreidingsn.j. Noord. De gemeente~winkels. Voorstel van B en W. om de toonkamers der gemeentelichtfabrieken voort te zetten en dus niet over te dragen aan de werkgevers-organi saties der gas- en electrotechnische bedrijven. B. en W, zijn evenwel voornemens de provisie regeling te herzien, waardoor aan bezwaren tegemoet gekomen zal worden. De heer Van Te tering (r.-k.) consta teerde. dat de organisaties van installateurs bij de conferentie met B. en W. hun princi- pieele bezwaren tegen gemecntewinkels heb ben opgegeven. Dit vond hij jammer. Hij houdt zijn principieele bezwaren, maar zal zich nu bij het verkregen compromis neer leggen. De heer We ster veld (S.D.A.P.) vond de provisie van 15 pet. die de lichtfabrieken aan de installateurs geven die niets voor den verkoop doen. veel te hoeg. Het zijn fooitjes van de gemeente aan de installateurs. Er wordt algemeen geklaagd over de te groote marge tusschen fabriekskosten en verkoop. Nu gaat de gemeente die nog vergrooten. Het is uitstekend dat de lichtfabrieken toonka mers hebben, maar men moet die provisie aan de Installateurs aanzienlijk verminderen. De heer Van Dam (V. D.) meende, dat de gemeente zich hier toch op het terrein waarop zij zich niet bewegen moet. Het win kelbedrijf moet een vrij bedrijf blijven. Nu de gemeetne zich hier toch op het terrein van het winkelbedrijf heeft begeven, hebben de benadeelde winkeliers recht op schade loosstelling. De gemeente zou bij de toon kamers der verkoopsafdeeling moeten af schaffen. De heer Peper (communist) verdedigde het stelsel van gemeente-winkels. De pro visie voor de installateurs is veel te hoog. De heer Klein (r.-k.) was voor het be houd der toonkamers door de gemeente ge ëxploiteerd. De heer Joosten (S.D.A.P.) herinnerde er aan, dat de opzet van de voorstellers der motie de bedoeling hadden, om B. en W. uit te noodigen met de werkgevers-organisaties der gas- en electrotechnische bedrijven over leg te plegen omtrent de mogelijkheid om zonder financieele schade voor de gemeente de beide gemeentewinkels aan deze organi saties ter exploitatie over te dragen. Wordt deze motie gehandhaafd of inge trokken. De Voorzitter: Wat doen de heeren? De heer Van Dam: B. en W. hebben de motie overgenomen en het overleg met de organisaties gevoerd. De zaak is dus in orde. De heer Roodenburg (C.H.). wethou der. zei dat hij geen voorstander is van ge meentewinkels, maar bij onze lichtfabrieken behooren toonkamers. Die zijn in het belang van de bedrijven en van de winkels. Men moet evenwel in de toonkamers kunnen be stellen. Dit is evenwel in het nadeel van den winkelier. Dit nadeel moet ondervangen wor den. Vandaar de getroffen provisie-regeling. Van een fooitje kan niet gesproken worden, de winkeliers hebben er recht op. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men zonder stemming. Verhaal bij steun. Hierna kwam in behandeling de motie- Meyers (s.d.a.p.) inzake verhaal van steun verleend krachtens crisissteunregeling. De heer Meijers betreurde het praead- vies van B. en W. De minister heeft op ver langen van het gemeentebestuur medege deeld hoe hij over de verhaal-quaestie denkt. Daarbij is duidelijk gebleken, dat de minis ter op het standpunt staat, dat verhaal van steun aan valide arbeiders uitgekeerd, niet op een wettelijken grondslag berust, omdat de steunregeling niet op een wet berust. Toch willen B. en W. dit verhaal blijven toe passen. Wel willen Burgemeester en Wet houders enkel uitgetrokkenen van dit ver haal vrijstellen, maar daardoor wordt de on billijkheid niet opgeheven. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat alle steun die ge- gegeven wordt via Maatschappelijk Hulpbe toon verhaald kan worden. B. en W. willen nu de verhaal-quaestie laten beslissen door den rechter. Daaruit blijkt, dat B. en W. niet zoo heel zeker van hun zaak zijn. Waarom hebben B. en W. hun vragen aan den minister gesteld als zü er zich toch niet naar gedragen? Dit verwondert te meer. om dat B. cn W aan den minister geschreven hebben, dat zij zich zouden gedragen naar het verkregen antwoord. Spreker kan niet gelooven. dat de meer derheid van den raad zich zal neerleggen bij de houding van B. en W. De heer Kuiper (r.-k.) heeft nog nooit een raadsstukje in handen gehad met zooveel scheeve voorstellingen als in dit voorstel van B en W. staan. Werkloozenzorg is geen Ar menzorg. De heeren van Hoeven en Schouten i '-rlTenaren van het departement van sociale zaken, hebben in een boekje dit ook duidelijk gezegd. Dit boekje is uitgegeven met instemming van den minister. Daarom is spreker tegen het onderbrengen van de valide arbeiders onder Armenzorg. De regeering staat op het standpunt, dat, RIJKSSTRAATWEG HAARLEM NOORD, TELEFOON 16728 SPREEKUREN: ALLE WERKDAGEN van 912 u. an van 14 i AVONDSPREEKUUR: MAANDAG, DINSDAG, WOENSDAG cn DONDERDAGAVOND van 7 9 uur. (Adv. Ingez. Med.) werkloozenzorg geen armenzorg is. De mi nister heeft aan B. en W. dan ook met be slistheid gezegd, dat verhaal van steun aan valide arbeiders verleend, geen wettelijken grondslag heeft. Er is in onze stad blijkbaar een macht die zegt „wij gaan toch verhaal toepassen op de valide werkloozen, ook al is de minister daar tegen" Wat heeft het verhaal voor financieel voor deel opgeleverd. Hoeveel is verhaald en hoe veel heeft dit aan controle op de werkloozen en hun familie gekost? B. en W. moeten met cijfers komen. Laten B. en W. hun voorstel intrekken en het verhaal niet toepassen. B. en W. moeten daarentegen de steunregeling voor werkloozen zoo soepel mogelijk toepassen. De heer Klem (r.k.) zei, dat de motie- Meyers in zekeren zin te ver gaat en in ander opzicht weer niet ver genoeg. Er zijn ook on georganiseerden die in dezelfde omstandig heden verkeeren, als de georganiseerden. Alle verhaal afschaffen gaat niet, want er zijn ge vallen waarin verhaal volkomen te rechtvaar digen is. Dit moet zich evenwel tot bijzondere gevallen beperken. Er moet vastgesteld wor den wanneer en hoeveel verhaald mag worden. Kan de raadscommissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon daarover niet advi- seeren? Daarom stelde spreker een motie voor om B. en W. uit te noodigen geen verhaal toe te passen voor de bedoelde commissie daar over gehoord is. De heer Wolzak (A.R.) vond de redactie van het voorstel van B. en W. niet in alle opzichten gelukkig. De motie-Meyers kan niet aangenomen worden, want dan zou elk ver haal onmogelijk worden. Er mag eigenlijk door de gemeente geen steun verleend wor den als de aanvrager uit, andere hoofde in komsten kan hebben. De gemeente kan bij de aanvraag ook informeeren of er familie leden zijn die verplicht zijn om te steunen. Als later blijkt, dat onjuiste inlichtingen zijn gegeven, moet verhaal van den steun moge lijk zijn. Door aanneming der motie-Meyers zou de gemeente zich een strop op de hals halen. Spreker voelde veel voor het denkbeeld door den heer Klein aanbevolen. Mevrouw Mr. Scheltema (VjB.) meen de. dat het verkeerd zou zijn elk verhaal on mogelijk te maken. Een ondersteunde kan een erfenis krijgen of in beter doen komen. Zelfs volgens de steunregeling is verhaal ge boden. De onderhoudsplicht steunt niet op de Armenzorgwet. maar op het Burgerlijk Wet boek. De minister heeft zelfs tarieven vastge steld voor de bijdragen die uit- en inwonende kinderen moeten geven voor een werkloozen vader. De brief van den minister aan B. en W. geeft dus zijn standpunt niet zuiver weer, die wekt misverstand. Mr. van Dam (V.D.) meende, dat als de motie-'Meyers wordt aangenomen, het gevolg zal zijn, dat de Haagsche methode gevolgd zal moeten worden. In den Haag zegt men aan een werklooze die familieleden heeft die den plicht hebben bij te dragen, ga eerst maar procedeeren met die familieleden. Met zoo'n gang van zaken zijn de werkloozen niet ge diend. Er zijn welgestelde kinderen die best voor een werkloozen vader kan zorgen en ook wel welgestelde vaders die voor een werkloos ind kunnen zorgen. Zeer velen doen dit al. Ons Nederlandsche familierecht kent eenmaal die moreele ban den. Bij het verhaal moet evenwel soepelheid betracht worden. Daarbij kan het denkbeeld Klein toegepast worden. De heer Peper (communist) zei, dat een werklooze recht heeft op steun van de over heid. Van terugbetaling kan geen sprake zijn. Een werklooea die jaren gesteund is, zou als hij weer werk krijgt nooit van de schuld van het Maatschappelijk Hulpbetoon afko men. B. en W. zullen nu verder gaan dan de minister voorgeschreven heeft, terwijl men oezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres. De vacantietijd komt weer aan en wij wil len niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie- adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik ge maakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. De regeling bestendigende, die wij reeds eer der hebben ingesteld, zullen wij ook dit jaar voor nazending binnen de landsgrenzen gee nerlei kosten van verzending in rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders, Zij, die niet langer dan een week uit- stedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonnementsgeld te vol doen; voor hen die langer wegblijven, begint de betalingsverplichting der verzendingskos ten eerst bij de tweede week hunner afwezig heid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending vooral tijdig op te geven aan onze administra tie, onder vermelding tevens van het ge wone adres. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD anders ode minister steeds als boeman op voert om verslechteringen voor de werkloozen te verdedigen. Dat is onbillijk. De heer Visser (C.H.) sloot zich aan bij het door den heer Klein gesprokene. De heer Mars (s.d.a.p.) achtte het onjuist verhaal toe te passen nadat de minister ge zegd heeft, dat verhaal van steun aan valide arbeiders verleend op grond van de crisis steunregeling, een wettelijken grondslag ont breekt. Daarom moet men ook ni,et ingaan op het denkbeeld van den heer Klein. De crisis steunregeling is juist door de regeering getrof fen om de valide werkloozen uit de handen van de Armenwet te houden. Het gevolg van de houding van B. en W. zal zijn, dat men de werkloozenverzekering kapot maakt. Het on derscheid tusschen verzekerde en niet-ver- zekerde arbeiders zal komen te vervallen en dat is een groot gevaar. De heer Castricum (r.k.) zei, dat men onderscheid moet maken tusschen verzeker de en niet-verzekerde arbeiders. De crisis steunregeling is een verlengstuk der verzeke ring. Als wij met B. en W. meegaan, wordt de verzekering kapot gemaakt. De heer de Braai (A.R.) meende, dat B. en W tot dit voorstel gekomen zijn, geleid door hun ervaringen. Het verschil tusschen werkloozen- en armenzorg, moet behouden worden. Als verhaal toegepast moet worden op crisiswerkloozen moet die regeling niet van Haarlem uitgaan, maar van de regeering. De heer Van Kessel (r.k.) heeft ge tracht een middenweg te zoeken. Hij stelde voor op personen die f 2000 of minder inkomen hebben geen verhaal toe te passen. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, zei dat de toelichting van het voorstel van B. en W. zijn instemming niet heeft. Het is in zijn vacantie uitgegaan. Hij is het wel met de meerderheid van B. en W. eens wat het voorstel betreft om verhaal toe te pas sen op de crisiswerkloozen, maar niet met de toelichting. De heer Kuiper (r.k.): van wie is dan de toelichting. Niet van B. en W.? De heer Van Liemt vervolgde, dat er onderscheid moet blijven bestaan tusschen armenzorg en werkloozenzorg. In het algemeen zal verhaal niet toegepast worden op de gesteunden zelf. Een enkel ge val als iemand in zeer goeden doen komt moet uitgezonderd, (worden. Verhaal moet toege past kunnen worden op welgestelde familie leden, die vrijwillig hun plicht niet willen nakomen, maar het op een proces laten aan komen. Als de motie-'Meyers wordt aangenomen zal de preventieve werking vair het verhaal ver loren gaan. •Het is onrechtvaardig tegenover de gemeen te om geen steun te verhalen op familieleden die op een villa in Aerdenhout wonen. De heer Joosten (s.d.a.p.): wordt alleen in die gevallen verhaald? De heer Van Liemt: het gaat nu niet over normen, maar om het principe. Over de normen kan gesproken worden. De meerder heid van B. en W. wil de motie-Klein over nemen. Ook wil men praten over den norm die de heer Van Kessel wil. Aanneming der motie-Meyers zou tot on billijkheid leiden, omdat dan wel verhaal wordt toegepast op personen die ingevolge de Armenwet gesteund worden en niet op per sonen die gesteund worden ingevolge de crisis regeling. Onlangs weigerde iemand die f 65.50 inkomen in de week heeft f 2.50 steun te geven aan een werkloozen schoonzoon. De werkloozen worden met door het verhaal getroffen. Het gaat over de familieleden die tot steun verplicht zijn. In het boekje der heeren van Hoeven en Schouten wordt ook aangetoond, dat familie leden in de eerste plaats tot steun verplicht zijn. De regeering vraagt herhaaldelijk om haar aandeel dat zij uit het verhaal moet hebben. Daaruit blijkt, dat de regeering het verhaal gewettigd acht. Afzien van het verhaal is een onbillijkheid tegenover familieleden die vrijwillig steun verkenen. B. en W. hebben het verhaal altijd soepel toegepast. Dat zal ook in de toekomst gebeu ren. De kosten van de afdeeling verhaal be dragen nog geen f 10.000, terwijl in totaal f 80.000 verhaald is. Daaronder is een bedrag van f 37.000 aan steun die ingevolge de cri sisregeling is gegeven. Onder die f 37.000 is ook steun aan ongeorganiseerden gegeven en die vallen in elk geval buiten de motie-Meyers. De heer Roodenburg C. H wethou der, wilde zich plaatsen achter den minister en toch de motie Meyers bestrijden. De heer Meyers wil namelijk geen verhaal toepassen op de onderhoudsplichtigen, maar dat stand punt wordt niet door den minister gedeeld. Integendeel de minister staat op het stand punt dat de familieleden verplicht zijn tot steun. Maar dit verhaal kan ten opzichte van de werkloozen die gesteund worden vol gens de crisisregeling niet toegepast worden op grond van de Armenwet, maar wel op grond van het Burgerlijk Wetboek. De Armenwet gaat namelijk'in deze verder dan het Bur gerlijk Wetboek. Als wij de motie Meyers aannemen, zou een andere wijze van werken gevolgd moeten wor den om de familieleden te noodzaken de wet telijke verplichtingen na te komen. Mr. Gerritsz (S. D .A. P.), wethouder, zei dat de toelichting op het voorstel van B. en W. ge maakt is naar aanleiding van de discussie in het college van B. en W. over de zaak van het verhaal. Het college was toen voltallig. Spreker heeft steeds de minderheid in het college van B. en W. gevormd die zich tegen het verhaal op de gesteunden ingevolge de crisisregeling gekant heeft. De meerderheid van B. en W. nam toen het standpunt in, dat het verhaal mogelijk was op grond van de Ar menwet. Blijkens de redevoeringen van de heeren van Liemt en Roodenburg heeft de meerderheid van B. en W. dit standpunt ver laten. Het verhaal wordt nu door hen verde digd op geheel andere gronden. Het is steeds het standpunt der regeering geweest om de werkloozensteun niet te verha len. Ook de Haarlemsche raad heeft dit steeds gedaan. Formeel is werkloozensteun ook geen armenzorg. Als de heeren van Liemt en Roodenburg de consequentie aanvaarden van hun gewijzigd standpunt, dan beteekent dat dat steun aan de gesteunden ingevolge de crisisregeling ver leend alleen verhaald kan worden ingevolge het Burgerlijk Wetboek, dat alleen verhaal op familieleden kent. Maar dan wordt verhaal op de gesteunden zelf opgegeven. Maar er wordt thans wel verhaal op gesteunden toegepast. Voor spreker is het een principieele quaes tie. Voor de heeren Klein en van Kessel is het een quaestie van wat meer of minder geld. Spreker stelt zich op een hooger standpunt. Als men nu de familieleden zou gaan ver plichten bij te dragen in den steun aan de valide werkloozen. gaat men er het element van behoeftigheid inbrengen. Dat is verkeerd. 1-Iet voorstel van de meerderheid van B. en W. moet afgestemd worden. Evenzoo de mo ties van Kessel en Klein. De mooie gedachte van de werkloosheidsverzekering moet hoog gehouden worden. i Met 30 tegen 4 stemmen werd besloten ran replieken af te zien. Daarna kwam de motie Meyers in stem ming. Deze luidt: „De raad, van meening dat geen verhaal mag worden toegepast wegens verleenden steun aan hen, die gesteund worden krachtens een door de regeering vastgestelde crisisrege ling, gaat over tot de orde van den dag' De stemmen staakten. 17 voor en 17 tegen. Voor de S. D. A. P., de communisten, Kui per, Castricum, mevr. Hoekstra, de Braai en van Kessel In de volgende zitting zal dus opnieuw ge stemd worden De geweigerde demonstratie. De heer Peper (communist) had de vol gende vraag ingezonden: Wil de heer Gerritsz den Raad meedeelen, waarom hij, als waarnemend burgemeester, aan de afdeeling Haarlem van de Communis tische Partij vergunning geweigerd heeft, om op 1 Augustus j.l. een bijeenkomst in de open lucht, te volgen door een straatdemonstratie, te houden, welke meeting en demonstratie ge wijd zouden zijn geweest aan de bestrijding van het, juist in die dagen zoo zeer ernstiger geworden, oorlogsgevaar. De heer Gerritsz (S. D. A. P.)Ik zal niet op de vragen antwoorden, omdat de Gemeen tewet dit verbiedt. De heer Oversteegen (Communist): U hebt vroeger een ander standpunt ingenomen. De heer Gerritsz: de Gemeentewet is sindsdien gewijzigd (gelach). Tegen 7 uur werd de vergadering gesloten. VACANTIEBEZIGHEDEN De „Vacantiebezigheden voor schoolkinde ren'' zijn in vollen gang. Eiken morgen staan leiders en leidsters op bepaalde punten der stad gereed om de hun toegevoegde vervoer- groep in ontvangst te nemen en te brengen naar het oude E D. O.-terrein in Haarlem- Noord, waar dan de hoofdleider reeds aanwe zig is. De verst afwonenden gaan de fleurig bevlagde tram, de rest gaat te voet. Het prachtige terrein, welwillend afgestaan door het E. D. O.-bestuur, leent zich uitste kend voor het doel: eenige honderden kinde ren in de open lucht bezig te houden met spel en handenarbeid onder veilige en deskundige leiding. Als de vacantie aangebroken is, is het zoo natuurlijk, dat elk kind iets anders verwacht, iets mooiers dan het gewone. Voor vele kin deren zijn er mogelijkheden: bezoek aan fa milie, een verblijf aan zee of in boschrijke streek, badplaats of zelfs in het buitenland. Voor enkele categorieën staan ten dienste een tuintje, een vrij ruim huis entoezicht, soms een dag-uitgangetje. Er zijn echter ook kinderen die niets behoeven te verwachten, zij zijn aangewezen op de straat, zonder toe zicht. En voor deze kinderen is het deelnemen aan „Vacantiebezigheden"' een zegen. Het bestuur zou het zeer ou prijs stellen als het terrein door belangstellenden eens werd bezocht (eiken dag van 95 behalve Zater dag en Zondag) het is zoo noodig, dat dit mooie werk in ruimeren kring bekend wordt. Misschien kan een bezoek tot gevolg hebben, dat de bezoeker mee zal willen werken deze instelling door zijn hulp tot grooteren bloei te brengen. BAZAR VOOR „ZONNESTRAAL". Het plaatselijk Comité voor den „Zonne- straal"-dag heeft in samenwerking met het „Zonnestraal"-busjes-actie Comité te Haarlem besloten, tot het organiseeren van een bazar voor „Zonnestraal welke zal worden gehou den 19, 20, 21 en 22 October a s. in het R.K. Volksgebouw St. Bavo, Smedestraat. Het werk-Comité voor deze bazar is bezig met het samenstellen van een Comité van aan beveling, waarvoor nu reeds van bekende Haarlemsche ingezetenen toezegging is ont vangen, Voor deze bazar zijn ook vele medewerkers- (sters) noodig, welke zich kunnen aanmelden bij Mevrouw A. de Vries-Sieverts, Damaststr. 13 of bij Mevrouw Broekman-Meynsbergen, Spaarnoogstraat 18. PERSONALIA De heer A. Brouwer te Haarlem, slaagde voor het examen Engelsch L. O. Voor Engelsch M. O. A slaagde te Utrecht mej. H. J. P. Bettink, te Haarlem. Te Utrecht zijn geslaagd voor het examen Esperanto (B) mevr. A. H. M. Veringa-Beek, te Overveen en de heeren G. I. B. Bontje en G. A. O. Soeteman, beiden te Heemstede. EXAMEN HOOFDAKTE Haarlem, 8 Augustus. Geslaagd de heeren B. C. Betzema, Haarlem, C. Prinsen den Helder GESLAAGDEN VOOR HANDENARBEID - EXAMEN. Geslaagd voor het examen handenarbeid de dames: B. C. M. Hessling, C. H. F. Dher- signy, A. B. Suverijn, H, W. ten Tuynte, C. E. Meijer, E. S. Blits, S. Hellinga, A. Grau- welman, Haarlem, W. Mulder, E. J. C. Kern, J. E. van Dijk en J. B. Voets. ZOMERKAMP .TONGE REMONSTRANTEN. Het zomerkamp van de Jonge Remon stranten zal van 27 tot 30 Augustus gehouden worden in het Hooge Huis te Putten op de Veluwe. Op 27 Augustus vertrekken de deel nemers per fiets naar Amsterdam. Vandaar gaat het per boot over de Zuiderzee naar Harderwijk. Dan per fiets naar Putten, waar na den maaltijd Ds. Haentjens zal spreken over „De beteekenis van ons leven". Op den tweeden dag zal 's avonds Ds. Nien- huis het word voeren over het onderwerp „Dienen" Op den derden dag is er 's avonds Kamp vuur en op den 30sten Augustus wordt via Harderwijk en de Zuiderzee de terugtocht aanvaard. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT Tomaten 48 cent per kg. Heerenboonen 611 cent per kg Snijboonen 1220 cent per kg. Spinazie 2040 cent per kist Andijvie 30—70 cent per kist Postelein 1245 cent per kist Wortelen 69 cent per bos Rabarber 35 cent per bos Prei 2—5 cent per bos Selderij 210 cent per bos Pieterselie 310 cent per bos Bloemkool 716 cent per stuk Komkommer 2—4 cent per stuk Sla 0.70—/ 4 per 100 krop

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10