Hei Betougtiiksle Wandgedierte - Vlooien Een mislukking. 52e Jaargang No. 15682 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 9 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ NV. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J/S. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIcN1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-. Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 Augustus. De Luchtoorlog. Het is vijfentwintig jaar geleden dat "Louis Blé.iot over hei Kanaal vloog, en eveneens vijfentwintig jaar geleden dat de eerste vlucht boven Nederland werd gemaakt, door den Franschman graaf de Lambert. Men wil er een monument voor oprichten te Etten-Leur, waar de Lambert opsteeg. Vijf jaar na dien pioniers tijd brak de oorlog uit. We zijn nu nog eens twintig jaar verder, en wie uit die tijdsver schillen niet begrijpt dat het luchtwapen in een thans-uitbrekenden oorlog een oneindig grooter verschrikking zou beteekenen dan in de periode 19141918 is een ezel. De toestel letjes uit den Europeeschen oorlog waren trage prutsdingetjes vergeleken met de blik semsnelle luchtmonsters van thans. Hun aan tal was nietig in vergelijking met de duizen den oorlogsvliegmachines die thans gereed staan. Hun actieradius was klein, hun bewa pening tamalg men maar vergelijkt. Toch maakten ze nog duizenden slachtoffers. De helsche luchtoorlog die thans zou los breken is door den Nederlandschen vliegtuig bouwer A. H. G. Fokker duidelijk genoeg ge schetst in een interview met de United Press, dat wij vandaag citeeren. Fokker bevestigt bo vendien wat de Engelsche minister Baldwin indertijd zoo nadrukkelijk gezegd heeft: dat geen afdoende verdediging tegen den moder nen luchtaanval denkbaar is. Hij spreekt van aanvallen diep in het binnenland, en van zeer groote hoogteja, dat ouderwetsche idéetje van „de grenzen verdedigen" en „huis en haard beschermen" is heelemaal verouderd, al denken zooveel menschen nog steeds in dien trant. Geweldige vernietiging zal het gevolg zijn, verklaart Fokker ook, en pas na dien vol genden oorlog zullen de menschen verstandig genoeg zijn om zich als één man tegen den oorlog te keeren Waarom verwacht hij dat? Moeten wij de zaak dan maar weer rustig naar komende generaties - beter gezegdnaar de poovere res tanten daarvan verschuiven en nu rustig het feit aanvaarden dat de Nederlandsche vliegtuigindustrie (Fokker) bezig is orders te verwerven voor de bewapening van Sovjet- Rusland, dat sinds jaar en dag als een gewel dig gevaar voor West-Europa wordt be schouwd? Fokker pakt uit over de enorme sterkte van de Sovjet-Russische luchtvloot. Ik begrijp zijn logica niet. Laat het hem koud? Kan het hem niets schelen? Kan het de Nederlandsche autoriteiten ook niets sche len, als wij straks misschien nu al met onze leveranties die enorme Russische lucht vloot nog wat meer gaan versterken? Ik ken vele Nederlandsche dagbladen die tallooze malen en op alle denkbare manieren gewaar schuwd hebben tegen Sovjet-Rusland, tegen de verderfelijkheden van het. communisme en de gevaren waarmee het ons bedreigt. Ik ken geen enkel Nederlandsch dagblad, behalve dit, dat geprotesteerd heeft tegen het feit dat wij het door onze leveranties gaan versterken. Wat ter wereld kan men hier anders uit af leiden dan dat alle „heilige" verontwaardiging lamzalig ineen ploft als er ergens voor een Nederlandsche firma wat te. verdienen is? Als dat het standpunt van de Nederlandsche natie blijkt te zijn, dan weten we datmaar laat men dan uitscheiden met de ietwat-belachelijk wordende heilige verontwaardiging, en met het gejammer over gevaren die we zelf helpen versterken! Als „de centen." tóch altijd voor meer tellen, nietwaar? Ik verwonder mij dat Fokker praat over den volgenden oorlog die de menschen einde lijk verstandig zal maken. Hij moet zich toen evengoed als ik herinneren, dat dat van den vorigen oorlog ook verwacht werd. De Engel sche bladen hadden er zelfs een aardig en pakkend „slogan" van gemaakt en noemden hem „The War to End War"De Oorlog om Oorlog te Beëindigen. De een of andere geniale staatsman had dat bedacht. Nu, we beleven de resultaten: een erger bewapenings wedstrijd dan ooit tevoren. Gelooft Fokker heusch nog, dat een oorlog het menschdom verstandig maakt? Laat hij eens even rustig om zich heen kijken en de verstandigheids- demonstratie van dezen tijd bekijken! Toege geven zij, dat vele millioenen vanwege de el lende. waarin zij tengevolge van den oorlog zijn komen te verkeeren, en vele andere mil lioenen die op dit moment geen redelijke toe komst voor zich zien, ook weinig kans hebben om zich op de beoefening van verstandige in zichten toe te leggen Voor het overige ben ik Fokker erkentelijk vanwege zijn openhartigheid over de ontzet tende gevolgen die de nieuwe luchtoorlog zou moeten brengen, en over de onmogelijk heid van afdoende verdediging ertegen. Wij oorlogsbestrijders hebben die dingen her haaldelijk van de daken uitgebazuind, maar velen schijnen dan te meen en dat wij de zaak te erg voorstellen. Nu zien ze dan dat het niet zoo is. Een oorlogsindustrieel valt ons bij. Mochten Fokker en anderen van meening zijn dat wij er ons niet druk over hoor den te maken en de zaken maar rustig op hun fataal beloop te laten, dan. stel ik alleen maar weer de bekende vraag: „Waarvoor brengen we dan eigenlijk onze kinderen groot? Om ze u:teen te zien scheuren door de een of andere bom. van 6000 Meter hoog te geworpen, waarna zij als ..helden" ge sneefd zullen zijn?in „strijd" met den „held" daarboven? R. P. JONGETJE GESTRUIKELD EN OVERREDEN LEEUWARDEN. 9 Augustus. Gisteravond kwam een met zand beladen vrachtauto van Oudkerk de Geraniumstraat inrijden. Het 11- jarig knaapje J. Zondervan wilde meerijden en liep d--n wagen tegemoet Net voor den wa gen struikelde hij over een hoopje zand met het gevolg, dat hij werd overreden. Eenige uren later is de jongen in het ziekenhuis over leden verdelgen wij volgens speciale beproefde methode, onder ge- heimh. en schriftelijke garantie. Zuiverond. Radicaal Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 Haarlem (Adv. Inqer. Meti.) Wijzigingen Motor- en Rijwielreglement. Politie gaat na 16 Aug. proces-verbaal opmaken. Geen driewielers voor het vervoer van goederen meer op de rijwielpaden. De Commissaris van Politie deelt ons mede dat de nieuwe wijzigingen van het Motor- en Rijwielreglement, .welke op 16 Juli j.l. in wer king zijn getreden en terzake waarvan de po litie tot-nu toe nog waarschuwend optrad, langzamerhand bij het publiek bekend mogen worden geacht. Tot 16 Augustus a.s. zal nog waar noodig gewaarschuwd worden. Daar na zullen overtreders bekeurd worden. Eenige der belangrijkste wijzigingen zijn: De stoplichten van motorrijtuigen moeten oranjelicht uitstralen. Wanneer bestuurders van motorrijtuigen, rijwielen of andere rij- of voertuigen het waarschuwingsteeken voor. plotseling snelheid verminderen of stilhouden geven d. m. v. een arm of een stok of ander voorwerp, moet dit geschieden op goed zichtbare wijze en ter lin ker zijde van het rij- of voertuig. Van het voornemen om van richting te ver anderen moet de arm of stok of ander voor werp tijdig, goed zichtbaar, ongeveer horizon taal worden uitgestoken, niet hooger dan ter schouderhoogte, aan de zijde van en in de richting welke zal worden ingeslagen. Bovendien zijn thans bestuurders van rij wielen en andere rij- en voertuigen verplicht ook richting- en stopteekens te geven in ge vallen dat de vrijheid en veiligheid van het verkeer dit niet vereischt. Thans moeten alle motorrijtuigen dus ook motorrijwielen en driewielers met hulpmotor voorzien zijn van een spiegel, waardoor de bestuurder van zijn zitplaats het links achter liggend weggedeelte kan overzien en moeten zij van een rood achterlicht voorzien zijn, zoo- dat met een reflector niet meer kan worden volstaan. De bestuurders van motorrijtuigen en an dere rij- of voertuigen moeten van hun zit plaats voldoende zij-uitzicht hebben. Motorrijtuigen en andere rij- en voertui gen (rijwielen uitgezonderd) mag men in het tijdvak, gelegen tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsop gang niet meer zonder licht laten staan. Het openen of geopend laten van een por tier van een auto mag niet meer op een voor het verkeer gevaarlijke wijze geschieden. De bestuurders van motorrijtuigen en van rijwielen mogen thans alleen dan van hun signaalinstrumenten gebruik maken, wanneer de veiligheid van het verkeer dit vordert. Het onnoodig geven van geluidsignalen ls dus strafbaar. Met rijwielen op meer dan twee wielen, in gericht voor het vervoer van goederen, mag niet meer op rijwielpaden gereden worden. Al deze rijwielen dus ook de z.g. doortrappers moeten voorzien zijn van ten minste één rem waarmede 't ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht. Tenslotte wordt de aandacht gevestigd op het nieuwe artikel 6 bis. waarbij is strafbaar gesteld het inhalen of voorbij rijden van an dere voertuigen, wanneer daarvoor, mede in verband met het uit de tegenovergestelde richting naderende verkeer niet voldoende ge legenheid is (het zgn. snijden). Een gewone, buitengewone wolk. Prachtig schouwspel in de avonduren. Gisteravond stond een wolk boven Haar lem. Een heel gewoon verschijnsel, maar nu toch buitengewoon door de merkwaardige schoonheid, waarin zij zich thans vertoonde en die veler aandacht trok. In majestueuze pracht strekte zij zich. met de ronding van een regenboog van kim tot kim uit. Tegen het heldere diep-blauw stak haar blanke schoonheid scherp af. Een rand. welke geen kartelingen of afwijkingen ver toonde. maar die naar achteren toe in nevel- dampen vervloeide. Een enkele zwaluw, heel hoog in de lucht, teekende bijzonder fraai tegen dit lichte fond. Ongeveer een half uur praalde deze wolk aan den hemel, langzaam wegtrekkend, ver schillenden verleidend tot proefnemingen met fotobostellen. Deskundigen zu-len, ons verklaren, dat het niets ongewoons is geweest, dat een derge lijke wolkformatie zich meermalen voordoet, dat zij zelfs een wetenschappelijken naam heeft: cirrostratus of cirrocumulus. Desniet temin bleef het een apart verschijnsel voor grooteren. die een er.kel oogenblik tijd had den voor het beschouwen van deze schoon heid. zoowe'. als voor kleineren (wij hoorder een kind zelfs vragen, of dit nu een regen boog was. terwijl een ander de veronderstel ling opperde, dat het een luchtreclame zou zijn!) Een gewone maar tevens een bui tengewoon mooie wolk. De werkloozen te Haarlem. Verhaal van steun die verleend wordt aan gesteunden ingevolge de crisis-regeling? In den Raad staken de stemmen. Woensdagmiddag heeft de Haarlemsche ge meenteraad eenige uren gedebatteerd over ae verhaalkwestie. Over de motie Meyers «..de raad, van mee ning, dat geen verhaal mag worden toegepast wegens verleenden steun aan hen, die ge steund worden krachtens een door de regee ring vastgestelde crisissteunregeling, gaat over tot de orde van den dag") staakten de stemmen (1717). In de volgende zitting zal dus opnieuw ge stemd worden. Voor de motie stemden de leden der S.D.A.P. de communisten, Kuiper 'R.K.), Castricum 1 R.K. mevr. Hoekstra iRKJ, van Kessel (R.K.) en de Braai (AR.), 5 raadsleden waren afwezig. Dit waren de heeren Boes (V.D Mr. Bijvoet «R.K.t, mevr Elzinga V.D.)Groenendaal (S.D.A.P.) en de Kadt «O.S.P.) Als de volgende zitting alle leden aanwezig zijn en de 5 die dan voor het eerst aan deze stemming zullen deelnemen zich aansluiten bij de meerderheid van hun fractiegenooten. zou de motie met 20 tegen 19 stemmen verwor pen worden. Het is evenwel vacantietijd, zoodat. het aan te nemen is. dat ook in de volgende zitting dames en heeren afwezig zullen zijn. Daaruit blijkt, dat het zeer onzeker is wat het lot van de motie Meijers zal zijn. Verder is er nog een voorstel van den heer Klein (R.K.) om het bedoelde verhaal alleen toe te passen nadat B. en W. daarover de raadscommissie van bijstand voor Maat schappelijk Hulpbetoon om advies gevraagd hebben en een vooi-stel om den heer Van Kes sel om verhaal alleen toe te passen op pex-so- nen die meer dan f 2000 inkomen hebben. Over die voorstellen wordt alleen gestemd als de motie Meijers verworpen mocht wor den. AMERIKA MELDT HITTE RECORDS CHICAGO, 9 Augustus. (V.D.) Wederom wor den uit het Midden-Westen der Ver. Staten recordtemperaturen gemeld. Te Ottumwa in Iowa steeg de thermometer tot 46 graden Celsius. In de laatste 53 jaar had men nooit hoogere temperaturen en dan nog bij uitzon dering 45 graden Celsius gemeten CONTINGENTEERING VAN VEEKOEKEN. Het Departement van Economische Zaken deelt ons ter zake van de contingenteering van veekoeken het volgende mede: De Meelcentrale zal aanvankelijk voor een termijn van 3 maanden 40% van het vastge stelde contingent ter beschikking stellen van de importeurs van veekoeken, voorzoover deze op grond van hun invoeren in het basistijd vak, althans rechten op invoermachtiging kunnen doen gelden. Voor den afloop van deze periode, dus voor 1 November a.s., zal worden bepaald, welke hoeveelheid in de daarop vol gende periode van 3 maanden ter beschikking zal worden gesteld. Ten aanzien van den invoer van Ned. In dische cocoskoeken wordt deze regeling in zooverre aangevuld, dat van dit artikel uit Ned.-Indië 6300 ton gedurende het 1ste kwar taal van de loopende contingenteeringsperiode zal kunnen worden ingevoerd. Na afloop van deze 3 maanden zal ook hier worden bepaald in hoeverre in een volgende periode van 3 maanden invoer zal kunnen plaats vinden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bovenbedoelde 40%., welke aanvankelijk ter be schikking van de importeurs zal worden ge steld, worden berekend van het minimum- contingent van iederen importeur. De op grond van eventueele overeenkomsten met vreemde regeeringen beschikbare extra contingenten zullen in principe ten goede ko men van diegenen, die over invoeren geduren de de basisjaren beschikken. (Inbrekers, die te Oss een boer wilden berooven, vonden niets anders dan een rolletje pruim tabak in diens geldkistje). Oss is in de laatste tijden In ons landje wei bekend. Echter meest niet tengevolge. Van zoon boertig incident. Deze leden van het gilde Van 't langvingerige vak. Waren uit op „osselapjes"'. Niet bepaald op pruimtabak. 't Boertje had zyn zilverlingen. Zeer verstandig opgeruimd. En toen zijn de kraakbezorgers, Wat je noemt, er in gepruimd. 't Geeft hun. naar ik hoop. te denken. Voor hun rol in het verschiet, Het is niet alleen misdadig. Stelen loont de moeite niet. Toen wij het vooraf bespraken, Leek het wel een aardig plan. Achteraf bekeken echter. Hebben wijtabak ervan. P. GASUS. Luchtdienst op Huil een half jaar stop. Vliegvelden des winters niet vertrouwd. Met ingang van 6 October zal de K.L.M. den dienst op de lijn Amsterdam—Hull—Li verpool stop zetten, daar de toestand der vliegvelden in Hull en Liverpool zoodanig is. dat deze in het najaar geen voldoende vei ligheid biedt. Over het algemeen Ls men niet ontevreden over de resultaten dezer nieuwe luchtlijn. De autoriteiten in Hull en Liver pool hadden gaarne ook in de wintermaan den deze lijn bevlogen gezien, maar de K L. M. wenschte in verband met, het risico der vliegvelden hierop niet in te gaan. In Maart of April 1935 zal op de lijn weer gevlogen worden. DEENSCIIE LEERAREN VOOR AFSCHAFFING VAN BEGINHOOFDLETTERS. KOPENHAGEN, 9 Augustus. (VD.) Een con gres van Deensche leeraarsvereenlgingen heeft gisteren een besluit genomen, dat waarschijn lijk aanleiding tot felle polamieken in «i Deensche pers zal geven. Na een langdurige, vaak levendige discussie werd met 160 tegen 18 stemmen een resolutie aangenomen, die zich uitspreekt voor gedeeltelijke afschaffing der aan vang shoof die tters. In letterkundige krin gen maakt deze kwestie reeds geruimen tijd onderwerp van bespreking uit Van belang wordt daarom een verklaring geacht van den Deenschen minister van Onderwijs, waaruit blijkt, dat de minister voorstander van de be doelde afschaffing is, doch geen overijlde maatregelen wenscht te nemen. DYSENTERIE-EPIDEMIE IN NEW YERSEY. JEiRSEY CITY «New Jersey) 9 Augustus (Reuter). De dysenterie-epidemie neemt grooter omvang aan; tot nu toe zijn 160 personen aangetast, terwijl 6 zijn overleden. De autoriteiten stellen een onderzoek in naar de snoeperijen welke door de straatkoop- ïui worden verkocht. Verpleegsters gaan van huis tot huis om de bewoners te waarschuwen voorzorgsmaatrege len te nemen. KINDEREN DOOR ZANDSTORTING GESTIKT. KOPENHAGEN. 9 Augustus 'Reuter) T< Holbaek op Seeland speelden drie kinderen in een zandgroeve. Plotseling kwam het zand in beweging en werden de kinderen bedolven Toen het ongeluk ontdekt werd, waren zij reeds gestikt. op de havenstad Foetsjau in de Zuid-Chineesche provincie Foekien, r heftige gevechten tusschen r?g. :ingstroepen en communistische op«:.?.n:--: geveerd. Bij de gevechten in Foetsjau zijn tienduizen den dooden en gewonden gevallen. pag. 4 Von Hindenburg's laatste beschikking was Von Papen's benoeming te Wccncn pag. 4 Bij een autobus-ongeluk in Polen zyn 18 per sonen om het leven gekomen. pag. 4 Transferovereenkomst met Duitschland zal dezer dagen ondertcekend worden. pag. 3 De nieuwe bergingstoren zal zoo spoedig mo gelijk naar het wrak van de Lutine worden gebracht. pag. 3 Wie heeft met den stationschef van W. P. ge sproken vlak vóór de treinbotsing aldaar? pag. 3 Anthony Fokker over de Verschrikkingen van den nieuwen luchtoorlog. pag- 2 Bij een feilen brand te Zaandam is een vet- smelterij door het vuur vernield. pag- 1 De Haarlemsche politie zal met ingang van 16 Augustus a.s. proces-verbaal opmaken bij overtreding van het Motor- en Rijwielregle ment pag. 1 Haarlemsche gemeenteraad Nog geen beslis sing over de verhaal-quacstie wat de werk loozen betreft, die gesteund worden volgens dc crisisregeling, gevallen. Een werkob- Ject voor jeugdige werkloozen. - De toon- kamers der lichtfabrieken blijven in exploi tatie bij de gemeente. pag 6 N. C. B.-elftalHarrow Wanderers. pag. li Laatste berichten pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. pag. 1 leisel It. P.: De luchtoorlog Jhr. dr. J C. Mollerus: Russische reiserva ringen. pag- 3 Van onzen Londensche correspondent: Bank- vacantie. pag. 4 J H. V. Bergen viert zijn blocmcnfcest. pag. 11 Van onzen Londenschen correspondent: Bijge loof in Engeland. pag. 4 Sport in 't kort. pag. 9 Schaakrubriek pag. 9 Hevige brand te Zaandam. Vetsmelterij door het vuur vernield. ZAANDAM, 9 Augustus (V.D.) Alhier is hedennacht om half twee een felle brand uitgebroken in de technische vetsmelterij van den heer R. van Enter aan het eind van het Sluispad. Wegens den hinder, dien de om wonenden ondervinden van de onaangename geur, die het vetsmelten veroorzaakt, wordt het bedrijf in de avonduren uitgeoefend. Toen om 12 uur het personeel was vertrokken, had men ais gewoonlijk het vuur gedoofd, zoodat omtrent de oorzaak van den brand niets be. kend is. Het terrein van den brand was zeer slecht te bereiken, aangezien het Sluispad door een zeer hoog en smal bruggetje met den Zulddljk is verbonden. Ten einde het vuur te bestrijden waren vele honderden meters slang noodig. De hoog opslaande vlammen waren ver in de omgeving te zien. De vet smelterij ging zoo goed als geheel verloren, zoomede een belangrijke partij grondstoffen Het vet diende voor de bereiding van zeep. De heer Van Enter was verzekerd. VRACHTAUTOBESTUURDER ERNSTIG GEWOND. SOESTERBERG. 9 Augustus. Gisteravond heeft op den Rijksstraatweg te Soesterberg een auto-ongeluk plaats gehad. Een stil staande vrachtauto van de firma Van Soest uit Zeist stond voor het Hotel Huls ter Halve stil met voldoende verlichting. Op een ge geven moment naderde een personenauto, welke een snelheid had van ongeveer 70 K M. en reed van achteren op de stilstaande auto met het gevolg, dat de bestuurder van deze auto, Van Rooy, ernstig gewond achter het stuur vandaan werd gehaald en naar de Rijksklinieken to Utrecht moest worden over gebracht. De politie stelt een onderzoek in.v OTTO VON HABSBURG NAAR SCANDIN.WIë KOPENHAGEN, 9 Augustus. 'Reuter) Kroon prins Otto van Habsburg is alhier per auto. vanuit Esbjerg aangekomen. Hij reist onder den naam van Graaf Polaveslng Vandaag zet hij zijn reis voort naar Zwe den en Noorwegen, om vervolgens naar Bel gië terug te keeren Men gelooft dat hij deze reis onderneemt op raad van de Oostenrijksche Monarchisten en van Mussolini, die wenschen. dat Otto zich op neutraal gebied bevindt, tijdens de be sprekingen over zijn terugkeer op d- Costen- rijksche troon.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1