DE BILT I Nieuwe Uitgaven DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 H A A R L E M'S DAGBLAD 2 De verschrikkingen van den nieuwen luchtkrijg. Succesvolle afweer onmogelijk geacht. Overal strijd. Ook in een mondaccordeonclub „Heele steden zullen in vlammen en rook opgaan." In een. interview, dat een vertegenwoordi ger van de „United Press" te Amsterdam nee it gehad met den beroemden Nederland- schen vliegtuig-constructeur Anton Fokker heeft deze 'n somber beeld opgehangen van £elroESChenm00rd€nd€n luchtoorlog der Fokker is van meening, dat geen land ter wereld over voldoende verdedigingsmiddelen Descmkt, om moderne luchtaanvallen met succes te kunnen afweren. Daar bovendien de toekomstige oorlogen niet zooals vroeger door de uitwisseling van ultimatums zullen worden ingeleid, maar door onverwachte massa-aanvallen van reusachtige vliegtuig eskaders. dient reeds den allereersten dag ge rekend te worden op een ontzettend verlies aan materiaal en op reusachtige aantallen slachtoffers onder de troepen en de civiele bevolking. „Eskaders van verscheidene honderden vliegtuigen, aldus Fokker, zullen zich op het vijandelijke land storten, om het den eersten en tevens doodelijken slag toe te brengen. Zy zullen ofwel op zeer groote hoogte, ofwel, met voorbijzien van eigen gevaar, laag over den grond vliegen en aldus in beide gevallen een succesvolle bestrijding onmogelijk ma ken Door het afwerpen van sterk geladen explosieve- en brandbommen zullen zij op slagplaatsen van munitie, militaire kazernes, stations, krachtcentrales en andere voor de vijandelijke mobilisatie ernstig belemmeren en den lcvensmiddelentoevoer voor de troe pen totaal stopzetten, Door het afwerpen van bommen boven dioht bevolkte woonwij ken zullen zij bovendien pogen, onder de burgerbevolking een paniek te doen ont staan". „Welk afweermiddel", aldus vroeg Fokker, kan weerstand biederi aan zulk een snel vlie genden tegenstander, die zonder eenige voor afgaande waarschuwing aanvalt en die, zon der acht te slaan op eigen verliezen, slechts de vernietiging van vijandelijke objecten ten doel heeft? Welke afweer Is mogelijk, als de vijand bovendien nog in nevel gehuld aanvalt, waarin de vliegtuigen blind vliegen, mogelijk door een in het vijandige land wonenden spion geleid, die met behulp van een gehei men zender geheelen luchtarmada's den weg kan wijzen?" ..Bij vliegtuigaanvallen". aldus verklaarde Fokker, „zullen vliegtuigen van alle types ge lijktijdig gebruikt worden. Krachtige, snelle jachtvliegtuigen zullen de bommenwerpers vergezellen, om ze te beschermen, met het onvermijdelijke gevolg, dat vele van deze laatste vliegtuigen met hun explosieve lading ook door de sterkste keten van vijandelijke afweervliegtuigen zullen heenbreken. Deze laatste hiervoor komen slechts gevechts vliegtuigen in aanmerking worden boven dien door hun veel te gecompliceerde bouw wijze sterk belemmerd. De overgevoelige en teveel gespecialiseerde motoren en de talrijke nog gevoeligere instrumenten, waarmee de moderne gevechtsvliegtuigen zijn uitgerust, leiden de" aandacht van den piloot veel'te veel af van de hoofdzaak; het waarnemen en het vechten. Daar de gevechten zich bo vendien op zeer groote hoogte zullen afspe len, moet de piloot in een afgesloten ruimte zitten en heeft een gecompliceerde warmte- en zuurstofuitrusting noodig. allemaal din gen, die hem nog meer zullen hinderen". De verliezen van de aanvallende luchtvlo ten zullen naar Fokker's meening reeds na de eerste overvallen op het vijandelijke land zoo groot zijn. dat spoedig na het uitbreken van den oorlog een gebrek aan opgeleid per soneel zal ontstaan. Rusland 'heeft de betee- kenis hiervan reeds ingezien en leidt daar om aanhoudend in grooten getale zeer knap pe piloten en mecaniciens op". „De eerstvolgende oorlog, aldus besloot de Nederlandsche constructeur het interview, zal vele verrassingen met zich brengen en die zul len niet aangenaam zijn. Hij zal verschrikke lijke verwoestingen aanrichten, terwijl de ge vechten veel dieper het land in zullen plaats vinden dan vroeger het geval was. Heele ge zinnen zullen worden uitgeroeid en heele ste den zullen in rook en vlammen opgaan. Juist zijn schrikwekkendheid evenwel zal mogelijk de zegenrijke uitwerking hebben, dat de ge teisterde burgerbevolking voor eens en voor goed den oorlog aan den oorlog verklaart. Maar de oorlog zal duizenden en nogmaals duizenden levens eischen. voordat de mensch- hcld verstandig zal geworden zijn." AGENDA DONDERDAG 9 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer Egbert Vos. 34 uur. Stadsschouwburg: De lachschlager „In Py jama", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Meyer Hamel's Re vue: „Dat doet de deur dicht!" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue ,,'t Is voor mekaar." 8 15 uur. Luxor Sound Theater: Nachtvlucht, 2.30 uur en doorloopende voorstelling van 7 uur af. Rembrandt Theater: Hoera, ik ben een zwerver. Op het tooneel Kanni en Lola, Ha waiian Entertainers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vader Adam, op het tooneel Rulyans marionetten theater, 2.30, 7 en 9.15 uur. Toyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 10 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: Revue ,,'t Ls voor me kaar". 8.15 uur. Stadsschouwburg: De lachschlager „In Py jama". 8 uur. Gem. Concertzaal: Meyer Hamel's revue: „Dat doet de deur dicht!" 8 uun Bioscopen, nieuw programma, Ruzie om instrumenten. Ook in een mondaccordeonvereeniging is het niet altijd pais en vree. In de Indische buurt te Amsterdam bestaat een dergelijke vereeniging met den naam „Oost-Indië" waarvan vele jongens en meisjes lid zijn. Op zekeren dag ontstond er ruzie in het bestuur. De dirigent en zijn vrouw, die als penningmeesteresse optrad moesten wijken. Zij zetten echter „de zaak op den ouden voet" voort en gaven zich uit „voor het herboren Oost-Indië". De instrumenten, die onder be rusting van de penningmeesteresse waren, weigerde zij aan het oude bestuur af te ge ven. Het oude bestuur nu eischte in kort geding afgifte van de instrumenten. De voor eischer optredende advocaat be pleitte de rechten van het oude bestuur en verzocht den president te bevelen, dat de in strumenten zouden worden afgegeven, in af wachting van het vonnis in de procedure in hoofdzaak, die reeds aanhangig is gemaakt. De verdediger van de penningmeesteresse voerde o.m. aan, dat niet het oude bestuur, doch de kinderen recht hebben op de instru menten. Zijn cliënte wil ze daar gaarne aan afgeven. Voorts betoogde pl.. dat de penning meesteresse en haar man de oude vereeni ging hebben voortgezet. Zijn cliënte kon niet •ter zitting aanwezig zijn. daar bij van den strijd in de accordeonvereniging zenuwziek is geworden. Zondag as. zal op Kattenburg een concours worden gehouden, voor dien moet de zaak dus beslecht zijn. De president zal later vonnis wijzen. GOEDKOOPE MHBnHHHB REIS-JVIARKEIM KEN NEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hgogste La éoruna. Laagste Torshavn. batometerstand 766.4 m.M. te barometerstand 746.8 m.M. te en voorspelt: Eindelijk oplossing in de zaak-Reeser? Een getuige meldt zich aan. Ds. E. Reeser te Winterswijk is door de Algem. Synode der Ned. Herv, kerk uit zijn kerkelijk ambt ontzet wegens onchristelijken wandel. Zooals men zich zal herinneren heeft ds. R. terecht gestaan, verdacht van het verzenden van briefkaarten met beleedigen- den inhoud. Thans moet zich bij zijn advo caat iemand vervoegd hebben, zich aanmel dende uit gewetenswroeging, als de schrijver van de diverse briefkaarten. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de betrouwbaarheid van den persoon, die zich heeft aangemeld Indien dit een gunstig verloop heeft, zal er een hernieuwde revisie-aanvrage van het te gen ds. R. uitgesproken vonnis worden in gediend. Gemeenschappelijke- belange-i van China en Indië. Handel op China zeer toegenomen. Een nieuwe oriënteering. Aan het noenmaal van de Groep Neder land van belangstellenden in de Haagsche Academie van Internationaal Recht werd een beschouwing over het onderwerp China en Ncd.-Indië gehouden door den heer E. D. van Walree, voorzitter van de Vereeniging Pacific Instituut. De heer Van Walree wees er op, dat China en Ned.-Indië ten opzichte van de Pacific wel is waar in de tweede linie zijn gelegen, maar dat beide landen toch in sterke mate zijn betrokken bij de politiek en economische noblemen. welke rond de nieuwste wereldzee 'Ot ontwikkeling komen. Daarom kan het wenschelijk zijn de gemeenschappelijke en onderlinge belangen van China en Ned.-In dië aan een bespreking te onderwerpen. Die onderlinge aanraking is reeds van ouden da tum en zij is voor beide zijden immer van groot voordeel geweest. Er zijn thans in China verschillende Ne derlandsche banken, assurantiezaken, scheep vaart-, ingenieurs- en handelsondernemingen werkzaam, waarbij de zaken met Ned.-Indië veelal als aanknoopingspunt dienen. Onze positie als handelsmogendheid in China vol doet aan redelijke eischen. Omgekeerd is Ned.-Indië een groot en aan trekkelijk terrein geworden voor de ont plooiing van Chineesche ondernemingsgeest. Behalve de vooral in de ommelanden van Ba tavia gevestigde Chineesche landheeren, na komelingen van de oudste immigranten ont moet men overal op en buiten Java nijvere Chineesche kooplieden en ambachtslieden. Volgens de volkstelling van 1930 bedroeg het aantal bewoners van Chineesche landaard Circa 1.200.000. Het kan niet worden ontkend dat deze in strooming van Chineezen een succes is ge weest, in de eerste plaats voor henzelven, maar ook voor de ontwikkeling der hulpbron nen van Ned.-Indië. De hardwerkende en be scheiden Chineesche immigranten hebben er in samenwerking met den Europeeschen handel en de Europeesche cultures veel toe bijgedragen de productie te vergrooten en de werkgelegenheid voor de inheemsche bevol king te vernieuwen. Als tusschenhandelaar spelen de Chineesche kooplieden een voor name rol in het economische leven, een rol waarvan het nut en de beteekenis eerst goed zijn doorgedrongen sedert, zij laatstelijk door de Japansche expansie in gevaar zijn ge bracht. De buitenlandsche handel der Chineezen in Ned.-Indië is uit den aard der zaak op China gericht en deze handel is zeer aanmerkelijk toegenomen, sedert nu 30 jaar geleden door de Java-China-Japanlijn een uitstekende ge legenheid tot ven-oer van passagiers en goede ren tot stand is gebracht. Er zijn tal van pro ducten welke met voordeel kunnen worden uitgewisseld; bij den export uit Ned.-Indië namen suiker en petroleum de voornaamste plaats in, in omgekeerde richting zijn het voornamelijk soyaboonen en Chineesche le- ensmiddelen. Naar het zich laat aanzien, zal de Chinee sche industrie bovendien binnen afzienbaren tijd tal van nijverheidsvoortbrengselen (tot concurreerenden prijs) kunnen uitvoeren, van welke Japan thans de voornaamste leveran cier is. Het wederzijdsch belang van China en .van Ned.-Indië brengt daarom mede, dat ,cieze nieuwe oriënteering zich in rust en .vriendschap zal ontplooien en dat" daarbij ge .legenheid tot medewerking mogelijk zal blij ven voor de zoo verdienstelijke groep der Chi neesche handelaren in Ned.-Indië, Meest matigen wind, uit Westelijke richtin gen. Zwaar bewolkt tót betrokken, later op klarend. Waarschijnlijk eenigen regen. Iets koeler. Uit het Buitenland REGEN EN IETS KOELER. De depressie op de Noorsche Zee overwoe kerde het geheele Noord Oosten en deed den hoogen druk over Scandinavië geheel ver dwijnen. Een secundaire drong door tot onze omgeving en smolt samen met de zwakke minima over Frankrijk, waardoor in onze om geving de Oostelijke winden tot Westelijke omgingen. Aanvankelijk ging de omslag niet gepaard met regen of afkoeling. De afkoeling is alleen te merken op IJsland, waar het gisteren zo mer warm was en, hoewel weinig, in Schot land en Ierland. In het Oosten en Noord Oosten blijft het zeer warm. In Oost-Frank rijk, Zwitserland en Zuid-West-Duitschland vielen nog onweersregens. Verder bracht de depressie zware regen in Torshavn. Het weer heeft door deze veranderingen een mee ronbe- stendig karakter gekregen, zoodat voor onze omgeving bewolkt weer met nu en dan regen en later eenige afkoeling moet worden ver wacht. Barometer Stand van heden Stand van gisteren Neiging: Achteruit. 759 m.M. 762 m.M. Fa. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 9 Augustus: Hoogste gisteren 81 F. Laagste heden nacht 66 F. Hoogste heden tot 12 uur 70 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 Augustus. Ondertrouwd 8 Augustus: A. N. van Rooyen en W. J. Staphorst; T. A. Warmerdam en J. van-Bakel; W. J.-Wolf en C. J. M. Stavenul- ier; J. I. Soetens en J. J. Boogaard; E. R. van; Schothorst G, G. £»oeff; C. Band en H. Assink: P. v. d. Ploeg exi S. Housër; J. C. Eichhorn en F. J. M. de Mooij; J. J. Willemse en J. J. Weisz; P. Geerlings en M. E. van Kessel; T. Speelman en M. A. E. Buur; E. H. Jelineck en G. K. Seethaler; A. M. Micha- lides en A. C. van Dam; H. H. Teeuwen en W. v. d. Goes; Getrouwd 8 Augustus; J. C.. Weber en W. C. Kettmann; H. W. Schornagel en M. C. Duineveld; H. Dekker en J. Schuijff; H. Za- nen en P. J. van Daalen; H. Sieders en J. Teeuw; H. Conijn en E. F. Betz; S. Wijnia en J. M. C. Delgman; G. v. d. Wetering en N. Meijerhof; J. C. A. Bergacker en B. C. Rip- hagen; W. J. Pel en F F. van Es; A. A. Dolron en N. M. Evers; D. T. Jelgersma en G. v. d Steen; W. J. P. van Musscher en L. J. Haack; A. J. Frenaij en C. M. Heesterbeek; F. Slot er. E. M. Ahlert; J. P. van Es en J. P. Maas; C. Broek en G. A. Tin; C. N. Rusman en A. M. van Zeist; A. W. Grandia en A. M. C. S. Keevel; R. v. d. Voort en G. M. Piorek; J. F. Nijs en J. M. Bilars: T. W. J. Nico- laas en M. A. Schoonebeek; G van Hertzberg en J. van Hemert; P. F. M J. Ingenhuls en H. Bakkenhoven: A. v. d. Pol en J. van Dijk; J. J. Hoeboer en C. I. W. Pronk. Bevallen 6 Augustus: S. Visser—Fenenga, d.; H. Groeneveldvan Brouwershaven, z.; 7 Augustus: A. M. Teeuwenv. Schagen. z.; J. M. A. van DuijnenBrood, d.; E. C. Loo- manEldering, z J. J. van BilderbeekRa- sen. d.; 8 Augustus: H. KanGooijer.z. Overleden 7 Augustus: C„ 3 j., z. v. P. Visser. Kamperlaan; J. H., 1 d z. v. J. W. Jongkind, Teijlerplein; W. Slegtkamp, 57 j., Ged. Schalkburgergracht. Munitiedepot de lucht in! 22 dooden. TSJANGTSJOEN, 8 Aug. Te Sanfin bij Kirin is een Mandsjoerijsch munitiedepot in de lucht gevlogen. Volgens tot nog toe ont vangen berichten zijn bij het ongeluk 22 per sonen gedood. OPMERKINGEN VAN LEZERS BADPAKKENVERORDENING. BIJNA EEN ONGELUK. EN DE VRAAG WIE ER SCHULD HEEFT. Naar aanleiding van de gebeurtenis die ver leden Zondag aan het vrije strand te Zand- voort is geschied, waarbij een 14-jarig meisje uit vrees een bekeuring te krijgen indien zij uit het water kwam en zonder badmantel het strand overliep, zichzelf en drie anderen in gevaar bracht, merkt een onzer lezers op dat niet de badpakkenverordening maar het meisje schuld is aan het ongeluk dat bijna was gebeurd. Hetgeen wij uiteraard volkomen bevestigen. Hij betoogt dat men zich aan voorschriften heeft te houden, ook al is men het er niet volkomen, of in het geheel niet mee eens en dat overtreding, ook al heeft men zich zelf daardoor in gevaar gebracht, in ieder geval gestraft dient te worden. Natuurlijk heeft het kind schuld en niet de gemeente die een verordening heeft uitge vaardigd. Niemand zal dat durven beweren. Wij hebbon laten uitkomen hoe kleine oor zaken groote gevolgen zouden kunnen hebben en hoe een kind in zoo'n geval elke voor- 3*gi$Sj>eid uit het oog verliest, ARROND.-RECHTBANK Postwissel vervalscht uit vrees voor gijzeling Een 30-jarige man uit Hiilegom heeft een postwissel uitgeschreven van 1.15 ten name van iemand die niet bestaat in Zandvoort. Hij is na het uitschrijven van den postwissel naar Zandvoort gereisd om aan het adres waarheen hij den wissel had gezonden te zeggen dat de postwissel naar Noordwijk moest. Later heeft hij den postwissel gehaald en het bedrag van 1.15 veranderd in 191.15. Hij endosseerde den wissel, ging weer naar Zandvoort en de juffrouw van het postkan toor (die het endossement niet eens had ge zien) betaalde zoomaar uit. De verdachte zei uit vrees voor herhaald faillissement (hij was reeds met gijzeling be dreigd en was door de tijclen zeer achteruit gegaan) tot deze daad te zijn gekomen, die de officier zeer ernstig vond en sluw opgezet. De officier zei dat zulke practijken het ge heele postwisselverkeer in gevaar kunnen brengen. Van de 191.15 zijn 150 op hem gevonden. De verdachte, die nog nooit is veroordeeld, bekende volledig. De Officier van Justitie eischte zes maan den gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Briët, stelde de moeilijke positie, waarin verdachte was gekomen, ir het licht en pleitte een voorwaardelijke ver oordeeling. zeer subsidiair uiterste clementie'. Uitspraak op 21 Augustus. Rijwieldiefstal door werkloosheid Een rijwieldief die op het Soendaplein een fiets heeft gestolen, hoorde 4 maanden ge vangenisstraf tegen zich eischen. Verd. i; nooit eerder veroordeeld, en zei door werk loosheid tot den diefstal te zijn gekomen. Hij is in een groot gezin, waarvan bijna alle leden werkloos zijn. De Officier vond de voorstelling van ver dachte, dat hij met een rijwiel makkelijker werk zou vinden, onwaarschijnlijk. De verdediger Mr. van Leyenhorst verklaar de psychologisch, hoe de verdachte, nadat hij zijn voeten had stuk geloopen, tot de daad kwam. Straf voor den verdachte treft ook zijn ouders. De verdediger verzocht een reclassee- ringsrapport, wat de rechtbank, na in raad kamer te zijn geweest, toestond. De zaak werd daarom voor onbepaalden tijd geschorst. Nog een rijwieldiefstal Te Assendelft heeft een rijksveldwachter een man achtervolgd en aangehouden die wei gerde zijn belastingplaatje te laten controlee ren. Toen hij werd gegrepen bleek dat er geen plaatje op de fiets was en later kwam uit dat de fiets in Zaandam gestolen was. Verdachte zei de fiets gekocht te hebben, hetgeen volgens de getuigenverklaring van den betreffenden verkooper en van anderen niet waar was. Verdachte is reeds twaalf keer veroordeeld, meerendeels voor diefstal. De officier eischte 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. B. W. Stomps, refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. Oplichting door te zeggen dat „moeder een beroerte had ge had" Een 20-jarige slager heeft in Zandvoort meer malen oplichtingen gepleegd. De huishoudster van den pastoor heeft hij om 10 gevraagd met de mededeeling dat hij telefonisch ge waarschuwd was dat zijn broer in Nijmegen ernstig ziek was en dat hij geen reisgeld had. Bovendien was bijn baas afwezig, zoodat hij hem geen voorschot kon vragen. Ook elders in Zandvoort.. heeft hij dit. gedajuv zeggfndp dat zijn moeder in Nijmegen een beroerte had gehad. De aanleiding tot de oplichting was, dat hij een costuum aan den kleermaker moest beta len en hij dorst niet om het geld te vragen, als uit de verwarde verklaringen nu bleek. De verdachte heeft een voorwaardelijke veroordeeling achter de nrugr heeft na deze gebeurtenis getracht te Waddinxveen een op lichting te plegen en had de schoenen aan van een anderen slagersknecht toen hij Zand voort verliet. „Een jaar geleden", aldus de officier, „heeft men hem de kans gegeven door hem voor waardelijk te veroordeelen. Hij heeft zijn kans echter niet benut, had op alles aanmerkingen en is door zijn oplichtingspoging te Waddinx veen met de justitie in aanraking gekomen. Een strenge straf van 6 maanden gevange nisstraf kan hem wellicht helpen, meende de officier. Mr. B. W. Stomps, de verdediger, schetste den verwarden geestestoestand van verdachte die zich eens als „jonkheer" in een hotel liet inschrijven, die niet de draagwijdte van zijn daden begrijpt, en niet beseft dat een voor waardelijke veroordeeling iemand tot dicht voor de gevangenisdeuren brengt. Mr. Stomps meende dat verdachte geeste lijk niet normaal was en vroeg om een psy chiatrisch onderzoek. Na raadskamer wees de rechtbank het ver zoek af. waarna de verdediger het pleidooi voortzette, waarbij hij de aandacht erop ves tigde dat bij veroordeeling ook het voorwaar delijke vonnis van 6 maanden ten uitvoer zal worden gelegd. 21 Augustus uitspraak. SCHEEP VAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochkatrine Vancouver naar Rotterdam 7 te Los Angeles. Lochmonar Rotterdam naar Vancouver 7 van San Francisco. Volendam 7 Aug. van Oslo naar Noorwegen. Rotterdam 8 van Rotterdam naar New-York Nebraska, Rott. n. Vancouver 7 te Cristobal. HALCYON LIJN. Maasburg, Melilla n. Rotterd. p. 7 Gibraltar. Stad Arnhem Oran n. Bilbao p 7 Gibraltar. Vredenburg 7 van Lulea te Emden. Flensburg 7 van Rotterdam te Narvik. Stad Zwolle 8 van Kalmar naar Riga. Rozenburg 7 van Antw. te Lissabon, voor Setubal. Stad Vlaardingen 7 v. Rott. n. Pto Ferrajo. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 8 te Melbourne. HOLLAND—BRITSOH-INDIë LIJN. Kota Agoeng (uitr.) 8 te Kurrachee. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arendskerk (thuisreis) 7 Aug. te Singapore. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (uitr.) 8 Aug. van Mombassa. Nijkerk (thuisreis) 8 Aug. te Marseille. HOLLAND—WEST-AFRIK^ LIJN. Maaskerk (thuisreis) 7 Aug. van Port Bouet. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjikandi 7 Aug. van Yokohama te Macassar. Tjisondari 6 Aug. van Batavia te Hongkong. Tjinegara 6 Aug. van Shanghai te Hongkong. Tjiaroea 4 Augustus te Shanghai. JAVA—NEW-YORK LIJN. Prometheus. N.-York n. Java p. 6 Gibraltar. Talisse, Batavia n New-York 6 te Singapore Clytoneus 6 Aug. van New-York te Batavia. JAVA—MAURITIUS—AFRIKA LIJN. Roggeveen Manilla n. Lor. Marq. 6 v. Réu- KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon 7 van Pto Barrios te Baltimore. Aurora 7 Aug. van Catania naar Venetië. Bacchu 7 Augustus van Malaga naar Huelva. Bennekom, Chili n. Amsterdam 9 (11 n.m.) te Liverpool verwacht. Ceres, Bourgas n. Antw. p. 8 (1 v.m.) Oues- sant. Colombia 8 van Amsterdam te Barbados. Deucalion 7 Aug. van Rotterdam te Gij on. Hermes 7 Aug. van Piraeus naar Salonika. Merope 7 Augustus van Malaga te Alicante. Orpheus 7 Aug van Kopenhagen te Stettin. Rhea 7 Aug. van Amsterdam te Kopenhagen. Simon Bolivar 7 v. Barbados n. Amsterdam. Tiberius 7 Aug. van Savona naar Livorno. Triton 6 Augustus van Izmir te Lefkandi. Vesta 7 Augustus van Ceuta naar Genua. Ganymedes, Rott. n. Tanger 7 (7.58 v.m.) 52 mijl O. van Niton. Hebe 8 v. Amst. n. Hamburg. Berenice 8 v. Amst. n. Kopenhagen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zeelandia 8 v. Amst. n. B -Ayres. Waterland (thuisreis) p. 8 (6 v.mOuessant, 9 Augustus (6 v.m.) te IJmuiden verwacht. Maasland (uitreis) 5 Augustus te Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD Indrapoera (thuisr.) 8 (8 v.m.) te Marseille. Siantar 8 Aug. van Rotterdam te Batavia. Modjokerto 8 v. Rotterdam n. Soerabaja. Palembang 8 v. Hamburg te Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alwaki (thuisr.) 6 van Montevideo. Alcyone 8 van B.-Ayres te Rotterdam. Aldabi 8 van Antwerpen te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Johan van Oldenbarnevelt (uitreis) 8 v. Suez Tajandoen 8 Aug. van Batavia te Amsterdam Marnix van St. Aldegonde (thuisreis) p. 7 Augustus Perim. Mapia (uitreis) passeerde 7 Augustus Perim. Tanimbar (uitreis) 8 te Antwerpen. SILVER—JA VA-PACIFICLIJN Saparoea 8 van Calcutta naar Vancouver. Tosari, Calcutta n. Vancouver 5 te Singa pore. Silvermaple, Vancouver n. New-Orleans 5 v. Los Angeles. STOOMVAART MIJ OCEAAN City of Winnipeg, Dairen n Rott. p. 8 Gibr. Sarpedon, Japan n. Rotterd. p. 8 Dungeness. Memmon, Japan n. Rotterdam 5 van Osaka. City of Roubaix, Taku Bar n. Rotterdam 5 van Shanghai. Perseus Japan n. Rott. 8 v. Port Said. Calchas Japan n. Rott. 7 te Hongkong. Deucalion Japan n. Rotterdam p. 7 Perim. IJzer gestolen te Bloemendaal of gekregen te Hillegoni?. Een 42-jarige Haarlemmer stond terecht verdacht van diefstal van ijzer, moeren, een laschpLaat en een bout van de Nederland sche Spoorwegen. De diefstal zou te Bloemen- .daal zijn geschied. De Bloemendaalsche re cherche heeft het gestolene te Haarlem opge spoord waar de verdachte het had verkocht aan iemand met wien hij meermalen handel dreef. Een ploegbaa* van de Spoorwegen kon het ijzer dat hij bij de Bloemendaalsche politie zag en wat ter zitting aanwezig was, perti nent herkennen als eigendom van de Spoor wegen. De verdachte zij dat dit ijzer overal ver handeld wordt, niet alleen bij de Spoorwe gen en dat het onmogelijk is bij zulk mate riaal een bepaald exemplaar te herkennen. De officier zij dat het voor oud-ijzerhande- Jaren zeer goed mogelijk is oud-roest te .herkennen: hij meende dat dit ijzer (dat door de spoorwegen ten deele afgekeurd was) het door verdachte verkochte ijzer moet zijn. De groote onbekende uit Hiilegom van wien het ijzer gekocht zou zijn is een veeg teeken. De 19 veroordeelingen waren volgens den officier eveneens een aanwijzing ten nadeele van den verdachte. De verdachte zei dat hij het ijzer gekregen had van iemand in Hiilegom, wiens naam hij nnet kon noemen, omdat die persoon anders wellicht ontslagen zou worden. Bovendien meende de verdachte dat zijn vroegere ver oordeelingen nu niet als bewijs mogen gel den. De verdediger Mr. Pliester vond het onnoo- dig aan verdachte's verdediging iets toe te voegen. Hij meende dat de identiteit van het ijzer niet vaststaat en dat ook nergens bewe zen is dat verdachte op het terrein is geweest. Uitspraak ook hiervan op 21 Augustus. Bestrijding van radiostoringen. De N.V. Uitgevers Mij. v.h. N. Veenstra, te 's-Gravenhage, geeft uit: „De bestrijding van radiostoringen", door H. Veenstra.. Het is een practische handleiding hoofdza kelijk voor de bestrijding van radiostoringen aan de bron de meest afdoende methode. Er wordt o.m. in meedegedeeld, op welke wijze verschillende apparaten kunnen worden inge richt, zóó dat zij geen hinder veroorzaken voor radiotoestellen in de buurt. Verschillende illustraties verduidelijken den tekst. De economische grondslagen van het fascisme. Bij N.V. Leopold's Uitgevers Mij., te 's-Gra venhage is verschenen: „De economische grondslagen van het fascisme", door den Engelschen financieelen journalist Paul Einzig, uit het Engelsch vertaald en bewerkt door Dr. J. F. Otten. Achtereenvolgens worden behandeldde corporatieve Staatsindustrieele vrede, mone taire politiek, het bankwezen in den fascis- tischen Staat, fascisme en socialisme, de crisis en hoe haar te overwinnen, de toekomst van het fascisme. Geschiedenis van den Neder- landschen stam. In de Nederlandsche bibliotheek van de N.V. Mij. tot verspreiding van goede en goed- koope lectuur is, in de serie „Encyclopaedie in Monografieën" verschenen het tweede deel van „De geschiedenis van den Nederlandschen stam", door Prof. Dr. P. Geyl. In dit deel worden behandeld de jaren 1609—1688. Het omvangrijk werk is rijk geïllustreerd en van kaarten voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2