RUSSISCHE REISERVARINGEN. DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Onderwijskwesties in Ned.-Indië. De concordantie blijft gehandhaafd. Redevoering van dr. Kat Angelino met applaus beantwoord. In een redevoering, die vier uren duurde, heeft de regeeringsgemachtigde voor Onder wijs en Eeredienst. de waarnemend-directeur van het departement, dr. A. D. A. de Kat Angelino, de onderwijsklachten uit den Volks raad beantwoord. Deze eerste redevoering van den heer De Kat Angelino als regeeringsge machtigde werd beantwoord met langdurig applaus van Inlandsche zijde. De heer De Kat Angelino garandeerde dat de Hollandsch-Inlandsche school, ook onder de nieuwe omstandigheden, een aansluiting bij hoogere opleiding zal waarborgen. De concordantie voor de Hollandsch-In landsche scholen en voor het geheele onder wijs blijft gehandhaafd. Concordantie, zoo zegt spreker, is noodzaak, hangt samen met wereld verhoudingen, tijdgeest en eischen des tijds en men kan heir beter spreken over ..twintigste eeuwsche eischen'' instede van over concordantie. Het loslaten van de con cordantie zou tevens een stopzetting van de idianisatie beduiden. Spreker verklaart dat de regeering met voldoening heeft geconstateerd, dat het corps onderwijzers, ondanks de belangrijke salaris vermindering, met groote toewijding zijn taak blijft verrichten. De terugstellingen van onderwijzers in het bezit van de hoofdacte ligt in den aard van den tijd. Tegen overgangsmaatregelen heeft de regeering ernstige bezwaren ,doch zij is bereid de financieele gevolgen van de terug stellingen op 1 September a.s. te doen ingaan om den overgang eenigszins te verzachten. Op het gebied van onderwijs, zoo vervolgt spreker, bevindt de regeering zich thans in de positie van een kapitein, die tot rantsoe neering moet overgaan en daartoe overleg pleegt met de opvarenden. Becker's toren naar de Lutine Zal het goud thans gevonden worden? Naar wij vernemen heeft de heer Beckers, die, naar men weet in overleg met conces sionarissen te Amsterdam een nieuwe, zeer sterke toren heeft doen bouwen in verband met het aan de oppervlakte brengen van dei Lutine-schat, opdracht gekregen dezen toren welke destijds naar Terschelling was ge transporteerd, onmiddellijk ter plaatse, waar het wrak is gezonken, op te stellen. Hiermede zal dus aan het oorspronkelijke plan uitvoering worden gegeven. De plaatsing zal hoogstwaarschijnlijk aan het einde van deze week of het begin van de volgende week geschieden. Aflosbaarheid van gemeente- leeningen. Besluit van Ged. Staten door de Kroon vernietigd. Bij Koninklijk Besluit is beschikt op het beroep van den raad van Hilversum tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Hol land, waarbij goedkeuring is onthouden aan een besluit van den raad dier gemeente tot het aangaan van een geldleening, groot f 89.525, met de vereeniging tot behartiging der belangen van het personeel in vasten dienst der Ned. Gist- en Spiritus-fabriek te Delft. De Kroon heeft het bes-uit van Ged. Staten vernietigd en het raadsbesluit goed gekeurd. Als voorwaarde voor de leening zou o.m. gelden, dat de vereeniging na tien jaar ge rechtigd zal zijn, het niet afgeloste gedeelte van de leening op te vorderen. Ged. Staten achtten deze voorwaarde niet toelaatbaar op grond, dat de gemeente dan te allen tijde zou kunnen worden gedwongen, haar vaste schuld geheel of gedeeltelijk af te lossen. ZEVEN PAARDEN VERDRONKEN. Doordat bij het passeeren de vlotbrug kan telde is te Lemerveld. onder de gemeente Dalfsen. Woensdagmiddag te omstreeks vier uur. een tractor met aanhangwagen, waarin zich acht paarden bevonden, in het water van het Deventersche Kanaal geraakt. De vee handelaar Van Wegel uit Hattum, die met twee andere personen in de cabine gezeten was. kon. evenals deze. met moeite worden gered. Men slaagde erin nog één paard le vend op den wal te krijgen. De zeven andere dieren zijn verdronken. Het verkeer ter plaat se was Woensdagavond geheel gestremd. Met behulp van een kraanwagen heeft men den wagen en de kadavers uit het water gehaald. De brug hoopte men spoedig te kunnen her- Stellen. NOG GEEN UITSPRAAK IN HET ATALANTA FAILLISSEMENT. Het Gerechtshof te Amsterdam zou heden arrest wijzen in het ingestelde hooger beroep inzake het faillissement van de N.V. „Atalan ta", de drukkerij waar de Tribune wordt ge drukt. Naar wij vernemen zal deze uitspraak voor onbepaalden tijd worden aangehouden, de behandeling zal Vrijdag worden voortgezet! Op verzoek van Mr. Steneker, die voor den Raad van Arbeid de faillissement-aanvrage heeft, ingediend, zal alsdan mr. P. S. Ger- brandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit in het handelsrecht en burgerlijk procesrecht een schriftelijk advies uitbrengen. Onze handelsbalans in Juli. Invoer iets gedaald. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen invoer zonder goud en zilver in Juli f 86 ivjn. f 89. v.j. f 104» millioen en die van den uitvoer f 58 (v.m. f 59. v.j. f 56) millioen. Gedurende de periode van Januari tot Juil bedroeg de waarde van den invoer f 624 v.j. f 6671 millioen en die van den uitvoer f 397 (v.j. f 412) millioen. Het percentage van den invoer gedekt door den uitvoer bedroeg over Juli 67.7 (v.m. 65.7 v.j. f 54.1 en over JanuariJuli 63.6 (v.j. 61.7) De invoer van goud en zilver bedroeg over Juli f 16.757 229 (v.m. f 18.046.515) en de uit voer f 2.435.061 (v.m. f 3.540.304). Transferovereenkomst met Duitschland. Dezer dagen zal de onderteekening plaats hebben. De nieuwe op 10 Juli j.l. met Duitschland gesloten transferovereenkomst, op grond waarvan voor Nederlandsche houders althans tot 31 December een rentevergoeding van 4 of 4 1/2 pet. gewaarborgd is, is nog niet door de regeeringen geteekend Deze onderteeke ning moest door allerlei omstandigheden tot dusver worden uitgesteld doch kan dezer dagen worden verwacht. Zoodra de overeenkomst namens de beide regeeringen is geteekend, kan publicatie van den inhoud worden tegemoet gezien. VIJF JEUGDIGE INBREKERS GESNAPT. De Amersfoortsche politie heeft vijf jongens van 16 tot 20 jaar gesnapt, toen zij inbraken in een pakhuis. Eén der jongens liet zich van het dak afglijden doch kwam juist naast een agent terecht, die hem boeide en aan 'n hek vastzette totdat ook de anderen waren ge grepen. HET VERBLIJF DER KONINGIN IN NOORWEGEN Uit Ulvik wordt aan het Corr. Bureau ge meld, dat de Koningin dagelijks van daar uit verschillende tochtjes per boot of auto maakt. H.M. heeft o.m. een bezoek gebracht aan Odda eveneens aan de Hardangerfjord gelegen. Onder het Tsarenrégime bestond in Rus land feitelijk geen arbeidswetgeving. In dit opzicht behoorde dit land tot de meest ach terlijke landen in de wereld. De Octoberrevo- lutie van 1917 bracht ook voor het sociale en economische leven groote veranderingen. De arbeiders, die de politieke macht veroverden, maakten hunne eigen wetten en bepaalden zelf hun rechten en verplichtingen. Teneinde daartoe te geraken werd voor de geheele Sov jet Unie een wetgevend orgaan geschapen, hetwelk de arbeidsregeling definitief vast stelde. Deze regeling werd op 30 October 1922 goedgekeurd in de 4de zitting van het Cen traal Uitvoerend Comité der Unie. Nadat de Federatie van Sovjet Republieken tot stand onderdeelen der Unie wijzigingen mogelijk was gekomen werden voor de verschillende gemaakt in de getroffen regeling, waardoor aan plaatselijke of districtsbelangen de noo- dige aandacht besteed kon worden. Aanvankelijk werd een 8-urige werkdag en een 46-urige werkweek ingevoerd. Voor het verrichten van gevaarlijken arbeid werd het aantal arbeidsuren per dag teruggebracht tot 7, 6. 5 of 4. terwijl voor allen onder de 18 jaar een zesurige werkdag werd ingevoerd. Deze zesuren-dag gold ook voor de mijnarbei ders. Deze regeling deed dienst tot op den dag van de herdenking van den tienden ver jaardag der Revolutie. Toen werd bepaald, dat voortaan een 7-urige werkdag en een 41- urige werkweek zouden gelden voor allen, die tot op dat oogenblik een 8-urigen werkdag hadden gekend. Maar ook aan die regeling is inmiddels een einde gekomen. De week van zeven dagen zooals wij die kennen, heeft op gehouden te bestaan. Aan het einde van het jaar 1929 besloot men de werkweek van 5 da gen in te voeren, behoudens voor een aantal uitzonderingsgevallen een werkweek van 6 dagen. Onze Zondag, de rustdag, nadat men 6 dagen gewerkt heeft, bestaat in Rusland niet. De 6de dag is in de Sovjet Unie een rust dag. Aanvankelijk leidde deze regeling tot on- gewenschte toestanden en hadden de leden van het huisgezin dikwijls op verschillende dagen hun rustdag. Daaraan heeft men se dert korten tijd een einde gemaakt en de rustdag is voor het geheele land uniform. Dit beteekent natuurlijk niet. dat alle bedrijven en alle diensten op dier. rustdag stil staan. De spoorwegen, electriciteitsbedrijven. tal van fabrieken en distnbutiezaken zijn doorloo pend in bedrijf en hebben daarvoor een rou leersysteem ingevoerd. Bijzondere feestdagen zijn de 1ste en 2de Mei. zoomede de 7de en 8ste November. De verkorting van den arbeidstijd beoogde een opvoering van de productie. Aan het einde van het jaar 1930 waren circa 67 procent der arbeiders onder de nieuwe regeling opgeno men, terwijl een jaar later de maatregel in zijn geheel was ingevoerd. Overwerk is alleen toegestaan voor bijzon dere gevallen, welke met name in de desbe treffende wetsbepalingen zijn genoemd en kar. alleen uitgevoerd worden, indien de In spectie van den Arbeid daartoe toestemming verleent. Het hoogste aantal overuren per arbeider en per jaar mag niet meer dan 120 bedragen. Het vraagstuk der vreemde arbeiders. Minister Stecnberghe zoekt een oplossing. Op de vragen van den heer Hermans, in verband met de voorbereiding van een wets ontwerp met betrekking tot vreemdelingen, die een zelfstandig beroep willen uitoefenen heeft minister Steenberghe geantwoord: Bij de voorbereiding van het door zijn ambts voorganger in uitzicht gestelde ontwerp eener wettelijke regeling met betrekking tot vreem delingen. die een zelfstandig beroep willen uitoefenen, doen zich verschillende moeilijk heden voor. verband houdende met door Ne derland aangegane internationale verplich tingen op het gebied van vestiging. Minister Steenberghe is thans zoekende naar een op lossing in deze moeilijkheden Hij vertrouwt ter zake binnenkort tot een beslissing te kun nen komen. Zestien jaar en reeds bendeleider. Na een inbraak, welke 4.000.opleverde, gepakt. Eenige maanden geleden is in de Zuivelfa briek te Boekelo ingebroken waarbij een be drag van i 4.000 is gestolen. Thans hebben de drie daders van de inbraak terecht gestaan. Het bleek, dat een jongen van zestien jaar hun aanvoerder was. Volgens den Officier van Justitie gaat hij er nog prat op ook. Misschien koestert hij wel de verwachting zich te kun nen opwerpen als Nederlandsch Staatsvijand numero zooveel, in navolging van Amerika. De eisch tegen den 16-jarige luidde ter beschik king stelling van de regeering ter opname in een gesticht, waarschijnlijk tot zijn 21ste jaar. Tegen de beide anderen werd elk anderhalf jaar gevangenisstraf gevorderd met aftrek der voorloopige hechtenis. Amsterdam heft 41 scholen op. Geen hooger beroep bij de Kroon. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdag behandeld het besluit van Gedepu teerde Staten, om een-en-veertig openbare scholen op te heffen. Door den heer De Mi randa werd voorgesteld van dat besluit in hooger beroep bij de Kroon te gaan. Dit voor stel werd na ampele discussies verworpen met 1714 stemmen. Het besluit van Ged. Staten is daarna voor kennisgeving aangenomen. Overwerk voor jeugdige arbeiders onder de 18 jaar en voor in blijde verwachting ver- keerende of zelf—voedende moeders, is ver boden. Voor de mannelijke en vrouwelijke arbeids krachten. werkzaam in de continubedrijven geldt, dat, behalve de reglementaire rustdag en de vastgestelde revolutionaire feestdagen een jaarlijksche vacantie wordt gegeven van 12 volle werkdagen. Zij, die werkzaam zijn in betrekkingen, welke gevaar opleveren voor de gezondheid, krijgen een vacantie van één maand. In alle gevallen wordt gedurende de vacantieperiode het volle loon betaald. De buitengewone uitbreiding der „zware" industrie in de periode van het eerste Vijf jarenplan en de komende expansie op het ge bied van de licht-industrie gedurende het tweede Vijfjarenplan is oorzaak, dat. werk loosheid in de Sovjet Unie een onbekend iets is. Er is gebrek aan arbeidskrachten, zoowel aan leiders, als aan minder geschoolden. In dat verband zij zijdelings opgemerkt, dat ik mij er meermalen over verbaasde, dat in Rus sische treinen elke coupé twee conducteurs heeft: een voor aanvegen en wat dies meer zij en de ander voor de afdeeling kaartjes. Dit lijkt mij overdreven in een land, waar nijpend gebrek is aan arbeidskrachten. Dit gebrek is ooi-zaak, dat het opleiden van ge schoolde arbeiders in de Sovjet Unie een pro bleem van de eerste orde is. In de periode 19261927 was het aantal beschikbare ar beidskrachten circa 11 millioen, welk aantal geleidelijk steeg en in 1931 ongeveer 18.7 millioen bedroeg. De bron voor nieuwe krach ten wordt gevormd door het gereorganiseerde schoolonderwijs en het daarop aansluitende praktijk-onderwijs. De cursussen, die twee of drie jaren duren, worden gewoonlijk bezocht door de kinderen der arbeiders, die inge schreven staan bij de vakorganisaties. Naast het theoretische en practische onderwijs, het welk wordt gegeven, worden ook algemeene en politieke onderwerpen behandeld. Deze cur sisten (studenten genoemd) worden geduren de hun opleiding betaald. Ook vrouwelijke arbeidskrachten bezoeken deze scholen. De eventueele kinderen dezer vrouwen worden dan overdag verzorgd in kindertehuizen enz. Geen enkele industrieele onderneming mag worden geopend, of mag belangrijke wijzi gingen aan machineriën enz. aanbrengen, of daarvoor moet van de Arbeidsinspectie een bijzondere vergunning overgelegd worden. Al leen ten behoeve van verbeteringen op het gebied van de gezondheid der arbeiders werd :n 1932 een bedrag van 11 millioen Roebels gebruikt in de industrieele- en transporton dernemingen. Van de zijde der Arbeids inspectie wordt daarbij een streng toezicht uitgeoefend. Sociale verzekering is verplich tend. Deze bestaat voor ziekte, het in quarantaine verkeeren. de noodzakelijkheid om een lid der familie te verplegen enz. Voor begrafenis-verzekering is zorg gedragen, even eens voor den ouden dag. Voor gezinnen, die hun kostwinnaar verloren hebben, en voor hen. die totaal ongeschikt zijn geworden, is eveneens gezorgd. De betrokken arbeiders krijgen vrij medicijnen, vrije verzorging in sa- Wie sprak met den stations chef? Vlak voor het spoorweg ongeluk te Amsterdam. Het onderzoek der politie. Het onderzoek, dat op last van de justitie door de politie wordt ingesteld naar de oor zaak van het ernstige spoorwegongeluk, dat Zondagmorgen bij het Weesperpoortstatlon is geschied, vindt intensief voortgang. Zooals is medegedeeld, is vlak voor het tijd stip van het vertrek uit het Weesperpoortsta tion van den Dieseltrein, die zoo zwaar werd gehavend, te 9 uur 35. op het eerste perron een dame even in gesprek geweest met den fungeerenden stationschef, d.w.z. met den ambtenaar, die de vertrekstaf in een der han den hield. De mógelijkheid bestaat dat deze functionaris tijdens het gesprek een gebaar met dezen staf heeft gemaakt, dat door den bestuurder van den Dieseltrein als het sein tot vertrek kan zijn opgevat. Uiteraard is er de politie veel aangelegen, te weten hoe zich een en ander kan hebben Hollandsche fotograaf in Berlijn in arrest. Hij mocht geen foto's maken van dc plechtig heid te Tanncnberg. Naar de „Residentiebode" eerst thans ver neemt is de in opdracht van dit blad door het Haagsche Persbureau naar Duitschland gezonden fotograaf, de heer Bosman, aldaar in „Schutzhaft" genomen. De heer Bosman is per KL.M.-vliegtuig naar Berlijn vertrok ken om opnamen te maken van de begrafe nis van president von Hindenburg. Bij aan komst te Berlijn werd hij opgewacht door eenige heeren die hem mededeelden, dat hij in verzekerde bewaring was gesteld Eenige reden voor dezen maatregel werd niet opge geven. Pas na afloop der plechtigheid is do heer Bosman in vrijheid gesteld en mocht hij weer naar Holland vertrekken Nieuw K.L.M. stationsgebouw te Haemstede geopend. Luchtlijn op Zeeland een succes. toegedragen en het is daarom dat de waarne mend commissaris van het bureau Linnaeus- straat, de dame in kwestie het gesprek kan ook door een heer gevoerd zijn verzoekt zich tot het geven van inlichtingen ten spoe digste aan genoemd politiebureau te ver voegen. PAN KOKENDE ANDIJVIE OMGETROKKEN. Eenjarig meisje aan brand wonden overleden. Naar het O L. V. Gasthuis te Amsterdam is vervoerd een 1-jarig meisje, dat een pan kokende andijvie van een aanrecht had ge trokken. waardoor de inhoud over haar li chaam kwam en zij ernstige brandwonden op liep. Zij is aan de gevolgen overleden. JHR. MR. E. L. ELI AS OVERLEDEN. Te Utrecht is de secretaris van de directie der Ned. Spoorwegen en chef van den alge- meenen dienst. Jhr. mr. E. L. Elias. na een ziekte van eenige maanden, overleden Dc heer Elias is 56 jaar oud geworden. Sinds 1 Mei 1924 vervulde hij de functie van secre taris der directie. Zijn loopbaan bij de Spoor wegen begon hij in 1903, toen hij als hoofd commies bij de H.IJ.S.M. in dienst trad. DOOR VERKEERD UITWIJKEN AANGEREDEN Zuster Harms, verpleegster aan het Pro vinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bak- kum werd Woensdag op weg van de inrich ting naar haar woning, terwijl zij op haar rijwiel gezeten was, doordat zij verkeerd uit week. aangereden door de auto van den heer C. Schermer uit Castricum, met het noodlot tig gevolg, dat haar de borstkas werd inge drukt. Nadat dokter van der Sluis de eerste hulp had verleend is het slachtoffer naar een in de nabijheid gelegen woning vervoerd. Haar toestand is ernstig. Arbeidswetgeving en arbeidsverhoudingen. natoria en rusthuizen enz. Gedurende de eerste twee jaren van het Vijfjarenplan steeg het sociale Verzekeringsfonds van 980 tot 1.514 millioen Roebel terwijl voor 1931 circa 2500 en voor 1933 ongeveer 1950 millioen Roe bel ter beschikking was. Bedragen voor werkloozenondersteuning zijn niet noodig. Ontduikingen tegen de Arbeids wetgeving worden uiterst streng gestraft en de schuldige komt onmiddellijk met den rech ter in aanraking. Ter oplossing van geschil len bestaan de z.g. Raden. Deze worden ge vormd door de arbeiders der betrokken fa briek zelf en zijn te vergelijken met arbitrage commissies, die uit een gelijk aantal leiders uit het bedrijf en arbeiders daarin werkzaam zijn samengesteld. De beslissingen dezer com missies zijn alleen rechtsgeldig indien beide groepen zich daarmede hebben kunnen ver eenigen. Maar indien dat dan ook het geval is. kan door de Commissie de verliezende partij verplicht worden zich bij de genomen beslissing neer te leggen. Indien geen over eenstemming is bereikt wordt de desbetref fende kwestie aan een hoogere instantie ter beoordeeling voorgelegd. De vakvereenigingen spelen een uiterst be langrijke rol bij de organisatie van den ar beid. Zij beschermen eenerzijds de algemeene belangen harer leden, maar anderzijds con- centreeren zij hun aandacht op dc doorvoe ring van de geldende socialistische principes en op de vorming van de z.g. „stootbrigades" De gang van zaken in een bepaalde fabriek wordt met de voormannen der arbeiders be sproken. Herhaaldelijk komt het voor. dat van de zijde der laatstgenoemden verbeterin gen worden aangegeven of wijzigingen aanbe volen, die medewerken om de productie zoo hoog mogelijk op te voeren. Dit stelsel prikkelt den arbeider in hooge mate. Velen stellen er een eer in tot de stootbrigade, dus tot de bes ten te behooren. Zij genieten dan bepaalde voordeelen en ontvangen ook een hoogere be looning. De minder-goeden worden als het ware medegenomen naar het hoogere niveau der besten, de slechtsten en de onwilligen worden op het verzaken van hun plicht gewe zen. Het totaal bedrag aan uit te betalen loon voor iedere industrietak wordt elk jaar vast gesteld door een centraal comité in samenwer king met de desbetreffende vakvereeniging. Daarbij wordt dan bijzondere aandacht be steed aan de relatieve beteekenis van elke tak van industrie en de waarde beoordeeld ten opzichte van de geheele industrie. Daarnaast wordt bij de vaststelling van dit loonbedrag rekening gehouden met de beoogde ontwikke ling dier industrie-tak in het komende jaar terwijl natuurlijk ook rekening gehouden wordt met het feit, of men te doen heeft met één enkele onderneming dan wel met syndica ten. Het loon. hetwelk de fabrieksarbeider in dividueel ontvangt is afhankelijk van zijn pro ductie en van de kwaliteit van zijn werk. Ik vestig daarop in het bijzonder de aandacht en stel mij voor over dit kapitalistische principe nog wel het een en ander op te merken in een der volgende artikelen. De arbeiders, die in staatsdienst werken worden volgens bepaalde loonschalen betaald. Een der fundamenteele grondbeginselen voor de loonuitkeering is voorts: voor hetzelfde werk dezelfde betaling. Dat beduidt, dat vrouwen, die hetzelfde werk doen en op dezelfde wijze als mannen, het loon ontvangen, hetwelk men ook aan den man zou uitbetalen. Wat de jeugdige arbeiders betreft, kan nog opgemerkt worden, dat indien zij permissie gekregen hebben het werk van vol wassenen te vervullen zij ook op overeenkom stige wijze worden betaald Zij mogen evenwel maar zes uur per dag werken, doch ontvangen het loon als zouden zij een vollen arbeidsdag gemaakt hebben. MOLLERUS. Onder zeer veel belangstelling heeft Woens dag de directeur der KI M., de heer A P'.es- man het nieuwe stationsgebouw van de K. L. M te Haemstede geopend In zijn rede wees hij op het succes, dat deze lijn gedu rende de drie Jaar van haar bestaan lr. Zee land mocht hebber. Vervolgens voerde de commissaris dor Koningin in de provincie Zeeland Jhr Mr Quarles van Ufford het woord Z.Exc. bood namens het provinciaal bestuur zijn ge'.ukwenschen aan. aan de K. L M en aan het gemeentebestuur ran Haem stede. De heer Kok. voorzitter van het Lucht vaartcomité Schouwen-Duivelar.d. overhan digde den heer Plesman een gedenktegcl voor het nieuwe gebouw Auto vloog het trottoir op. Voetganger levensgevaarlijk gewond. Op het Frankenslag. hoek Prins Mauritslaan te 's-Gravenhage Is Woensdag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een voetganger levensgevaarlijk werd gewond. Op dat tijdstip is een personen auto door tot nu toe onbe kende oorzaak het trottoir opgereden en tegen de pui van perceel Prins Mauritslaan opge botst. Een juist passeerende voetganger ge raakte tusschen de auto en het perceel be kneld. tengevolge waarvan hij een hersen schudding. een breuk van zijn rechterarm, eenige diepe wonden aan keel en achter het cor bekwam en zijn linkervoet boven den en kel werd verbrijzeld. Een In de auto zittende dame vloog door den schok door de voorruit van de auto en bekwam een snijwond aan het voorhoofd. FILM LEERSCHOOL VOOR DE MISDAAD. Door de Centrale Commissie afgekeurd. De Centrale Commissie voor de Filmkeuring heeft niet toegelaten de ter keuring aange boden film „Onkruid van de straat", welke film betrekking heeft op de praclijkeii van autodieven. Aangezien in deze film tal van trucs worden gedemonstreerd, o.a. hoe men auto's moet stelen en wordt aangegeven, hoe men het best de gestolen auto's onherkenbaar kan maken, heeft de commissie haar be schouwd als een leerschool voor de misdaad en als zoodanig afgewezen. Eerste Nederlandsche Cementindustrie. Volgens het jaarverslag van de E. N. C. I. (Eerste Nederlandsche Cement Industrie) over 1933 bedraagt de bruto winst 771,947 tegen 575.118 in het boekjaar 1932. maar er moet rekening mede gehouden worden, dat ten laste v..n het boekjaar 1933 is gebracht ƒ38.000 be- hoorende tot 1932 en 17.750 ter vorming van een reserve voor in i934 uit te voeren beta lingen. In mindering van de genoemde bruto-winst komen de algemeene onkosten en de interest. Eveneens bleek het noodig 35,856 af te schrij ven op debiteuren en 288.985 op voorraden en emballage, teneinde de beide laatste posten ln overeenstemming te brengen met het tegen woordige prijsniveau. Rekening houdende met het overgebrachte saldo van 1932. sluit de verlies- en winstrekening 1933, na deze bui tengewone kosten en afschrijvingen, met een verlies van 114.739. De balans wijst de volgende activa aan: vastgelegde middelen 10,543.065. deelnemin gen 650,000. kas 1.307. bankiers en giro- instellingen 65.421. effecten genoteerd op de Amsterdamsche beurs. 359. vorderingen op ondernemingen, waarin is deelgenomen, 225,130 debiteuren 'f 95.690, voorraden 592.977, uitgaven overgebracht naar volgende boekjaren 54.837. waartegenover als passiva: kapitaal 5.000.000 <100 aandeelen van 50.0001, reservefonds 24.280. afschrijvingen 1.100.000 7 pets. hypothecaire obligatlelecnlng 3.000,U00 diverse leeningen op termijn 1.667.200 te be talen coupons 105.000. bankier 136,815, crediteuren en verschuldigde kosten 996,997, cautiegelden jute zakken 316,254. Evenals in 1932 heeft een afschrijving plaats gehad op de immobilia. Het cementverbrulk ln Neder land. dat in 1932 sterk achteruitgeloopen was. wijst voor 1933 een verhooging van 18 pet. aan De N.V. Verkoopsassociatie Enci-Cemy, die belast is met den verkoop van onze pro ducten en van die der cementfabriek IJmuiden Cemy N.V., waarin wij geïnteresseerd zijn, heeft haar afzetcijfer nog kunnen verhoogen. Leverde zij in 1931 18 pet en in 1932 34 pet van het totale verbruik van Nederland, ln 1933 ls dit percentage tot 41 gestegen. De toestand van buitensporige con currentie. ingetreden in het begin van 1932 tengevolge van het uiteenvallen van het syndicaat, dat den cementverkoop in Neder land regelde, heeft zich in 1933 nog ver scherpt. De verkoopprijzen zijn nog meer gedaald Het buitensporige karakter van de zen toestand is van dien aard. dat het onge twijfeld zal bijdragen tot het welslagen van de pogingen, die ondernomen zijn om de markt te reorganiseeren. De verlies- en winstrekening per 31 Decem ber 1933 wijst aan: algemeene onkosten van 100.303. aan interest 413,789, aan buiten gewone kosten 55.750. afschrijving op embal lage 288.985 en verlies op debiteuren f 35.856. Tegenover een en ander tot een totaal be drag van 894.685 stond als saldo Ao. Po. I )7.998. bedrijfswinst 733.042. winst op ver- I kochte deelneming 38.905. zoodat het na- deelig saldo der verliesrekening per 31 Dec. I 1933 114,739 gedraagt.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5