UIT HET BUITENLAND DE POSITIE DER ONTWAPENING NIET HOPELOOS. ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Do politiek van dr. Schuschnigg. Bouw van een chrfs- telijken, autoritairen staat. Dollfuss' richtlijnen worden voor de buitenlandsche politiek gevoerd. Overeen stemming tusschen Schuschnigg en Goemboes. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De Oostenrijksche bondskanselier dr. Schuschnigg is Vrijdag te Boedapest aange komen voor de aangekondigde bespreking met minister-president Goemboes. Vrijdag avond is hij weer naar Weenen teruggereisd. DR. SCHUSCHNIGG. In een Interview heeft Schuschnigg gezegd dat de Oostenrijksche regeering den opbouw van den staat autoritair zal uitvoeren. Deze autoriteit moet echter in het volk zelf gewor teld zijn. Door een autorlteairen. christelij- ken staat wil de regeering komen tot binnen- landechen vrede; vrede beteekent echter geen zwakheid; wie den binnenlandschen vrede aldus Goemboes met geweld wil ver storen zal de regeering hard vinden. In de buitenlandsche politiek zal de regeering den koers van Doellfuss niet verlaten. Do hand having van de volledige zelfstandigheid en onafhankelijkheid van Oostenrijk neemt de regeering als onwrikbare basis van haar bui tenlandsche politiek. De regeering kan zich niet vergenoegen met een theoretische erken ning van de onafhankelijkheid, maar elke poging tot een illegitieme of krachtdadige beïnvloeding bij binnenlandsche zaken moet gestaakt worden. De regeering maakt zich niet de minste zorg over het Duitsche karak ter van het land en niemand dacht er aan het Oostenrijksche volk zijn aard en natio naal wezen te ontnemen. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt het volgende officieele communiqué over de conferentie tusschen Goemboes en Schusch nigg: ..Verschillende aetueele economische en politieke kwesties werden besproken. Hierbij bleek een volledige overeenstemming te be staan. In het bijzonder waren de beide staatslieden het er over eens dat de politiek van Dollfuss voor nauwe vriendschap en sa menwerking ook verder nagestreefd moet worden". Dr. Schuschnigg beea.f zich na de confe rentie nog naar GodÖHös, waar hij door den rijksbestuurder Horthy werd ontvangen. Duitschland. Registermarken niet voor- zakenreizen. Volgens eens in de Engelsche bladen gepu bliceerd bericht zouden de naar Duitschland komende vreemdelingen vanaf 1 October 1934 geen registermarken meer ontvangen tot be strijding van hun levensonderhoud, daar de Rijksbank met het oog op den gespannen de- vlezentoestand niet meer in staat zou zijn deze faciliteiten te verleenen. Naar het „Berliner Tageblatt" mededeelt, is dit bericht niet juist. De buitenlanders, die voor herstel van gezondheid of voor het ma ken van een pleizierreis naar Duitschland ko men. ontvangen verder registermarken. Daar entegen is aan de vreemdelingen, die zich in verband met hun beroep langeren tijd in Duitschland ophouden, zooals b v. diplomaten, journalisten enz. medegedeeld, dat de Rijks bank vanaf 1 Augustus voor hen geen regis termarken ter beschikking stelt. (Tel.) Hoe de ryksweersoldaten Hitier moeten aanspreken. In een legerbevel deelt rijksweerminlster von Blomberg mee. dat de Leider en rijkskan selier bevolen heeft, dat alle soldaten der weermacht hem met „Meln Führer" moeten aanspreken. Buitenlandsche bladen mogen niet aangeprezen worden De directie der Rijksspoorwegen Is er op gewezen dat krantenkiosken aan de sta tions buitenlandsche dagbladen te koop aanbieden, zelfs wanneer er niet naar gevraagd wordt. Een zoodanige handelwijze wordt gelaakt, daar het de taak is van boek en dagbladverkoopers Duitsche denkwijze te propageeren. De pachters moeten gedwongen worden alles achterwege te laten wat het ver spreidon van buitenlandsche bladen kan be vorderen. zooals tentoonspreiden of luidkeels aanprijzen. Kioskhouders die zich niet aan deze voor schriften houden bewijzen, dat zij nationaal bewustzijn ontberen. Hun pac'ntvergunning dient onverwijld te worden ingetrokken. (D. N. B.) Oostenrijk. Amnestie voor de leden van het legioen te München? Het Oostenrijksche legioen is, naar wij ge meld hebben, op bevel van de Duitsche regee ring ontbonden. De ontruiming van de kam pen der nationaal socialisten is reeds In vollen gang. Men verwacht te München, aldus een Uni ted Press telegram aan de Tel., dat de Oos tenrijksche regeering' spoedig een uitgebreide amnestie zal afkondigen, waardoor het den legionnaires mogelijk gemaakt wordt naar Oostenrijk terug te keeren. In tusschen wordt een ondcrstcuningsactie voor de legionnaires op touw gezet. De ontbinding van de te München gevestig de leiding van de groep Oostenrijk der N. S. D. A. P. is reeds zoo goed als geheel voltrok ken. De voormalige leden, o.a. Frauenfeld, Hofer, von Kothen enz. zijn met verlof gezon den. De bureaux in de omgeving van het Brui ne Huis zijn ontruimd. De geheele kantoor inventaris is in kisten verpakt, welke naar een onbekende bestemming zijn vervoerd. Rusland. De critiek van Ehrenburg. De critiek, die Ilja Ehrenburg volgens de Times op het rondleiden van buitenlanders in Rusland uitoefende, dient volgens het Alg. Handelsblad eenigszins aangevuld te worden. In werkelijkheid heeft Ehrenburg een scherpen aanval gedaan op de wijze, waarop de gidsen der West-Europeesche toeristen- bureaux hun toeristen rondleiden langs de traaitioneele cultureele monumenten en be zienswaardigheden en angstvallig de voor het oog en het gemoed van sightseers kwetsende tafereeien mijden. Ehrenburg wilde uitdruk king aan zijn bedoeling geven en er den bui- teniandschen toeristen op wijzen, dat wat zij vaak in de speciaal voor hen ingerichte hotels ervaren, met het werkelijke leven in den Sovjet-staat niets heeft uit te staan. China. Tsang Kai Sjek opent een nieuw offensief. Blijkens een mededeeling uit Foetsjau heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek Vrijdag- krijgsraad gehouden. Na deze bijeenkomst, aldus meldt de Ja- pansche pers, rekende men tegen Vrijdag op Zaterdag op een nieuw Ohineesch offensief tegen de opstandelingen. Er zijn Chineesehe bombardementsvlieg tuigen geconcentreerd. Canadeesche Oceaanvliegers hadden pech. Machine-defect veroorzaakte grooter benzineverbruik. LONDEN. 10 Augtistus. Met de aankomst der Britsche vliegers Ayling en Reid te Heston in Middlesex is gisteravond de eer ste directe vlucht Canada—Engeland vol bracht. Natuurlijk zijn de vliegers teleur gesteld, dat hun poging het lange afstands record te breken, niet is geslaagd. Zij ver klaarden, dat zij moesten landen doordat tengevolge van een defect aan den motor het benzineverbruik vergroot werd. Tijdens de vlucht hadden zij veel last van mist eri koiide gehad. Een radio-installatie hadden zij niet aan boord. Zij hebben het traject van in totaal 5900 K.M. in 30 uur en 51 minuten af gelegd. Hun vliegtuig is de voormalige „Sea farer", waarmee de vlieger Mollison en*zijn vrouw Amy Johnson verleden jaar hun Oceaan vlucht in westelijke richting hebben gemaakt Bij de landing in Amerika werd de machine toen vrij ernstig beschadigd doch later weer gerepareerd en herdoopt tot „Trail of the Caribou". De gisteren volbrachte vlucht is de 24ste Oceaanvlucht in Oostelijke richting. VROUW EN ZES KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN. MADRID, 10 Aug. (Reuter). Nabij Huesca is een tot een rondreizend circus behoorende kermiswagen door het omvallen van een brandende kaars, welke een filmrol deed ontvlammen in brand geraakt. Een zigeuner vrouw en haar zes kinderen kwamen in de vlammen om. De vader, die te laat aankwam om redding te brengen, liep ernstige brand wonden op. POND EN SABEM.Ï BEREIDEN DEN TERUG TOCHT VOOR. NAPELS, 10 Augustus (V.D.) De Oceaan vliegers Pond en Sabelli deelen mede, dat hun vliegtuig „Leonardo da Vici" gereed is is om terug te vliegen naar de Ver. Staten. De vliegers denken 15 Augustus a.s. uit Rome te verf trekken en hopen na een tusschenlan- ding te Dublin, rechtstreeks naar New-York te vliegen. Na de droogte zware overstroomingen. LUITENANT-KOLONEL BIJ HET INDISCHE LEGER VEROORDEELD. BAT A VLA. 10 Augustus. (Aneta). De advocaat-fiscaal eischte tegen den lui tenant-kolonel G. H. C. ter zake verduistering een gevangenisstraf van twee jaar met ver vallen verklaring van den militairen stand. Menschen verdronken en vermist. NEW-YORK, 10 Augustus (V.D.) In Co lorado. Nebraska, Indiana en Kentucky heeft het Vrijdag eindelijk sedert vele weken van voortdurende hitte en droogte geregend. De geweldige watermassa's hebben op vele plaat sen groote overstroomingen veroorzaakt, daar tal van rivieren en beken buiten hun oevers zijn getreden. Op de landwegen staat het water hier en daar een meter hoog. Vier personen zijn verdronken, verscheidene ande ren worden vermist. Byrd in goede conditie. Derde poging tot redding wordt ondernomen. NEW-YORK 10 Augustus. (VJX) Hoe wel ook de tweede poging om vice-admi- raal Byrd, die geïsoleerd zit in zijn waar nemingspost 123 mijl ten zuiden van Little America, te redden, is mislukt, is dr. Thomas Poulter opnieuw vertrokken naar het kamp van Byrd. De nieuwe tractor waarmee de reddingspoging wordt gedaan is voorzien van een speciaal verwarmingsapparaat. Bovendien is Byrd er in geslaagd de draad- looze verbinding met Little America zij het ook gebrekkig, te herstellen. Twee dagen ge leden seinde hij, dat hij in goede conditie was. Nationalisatie der zilver- voorraden in Amerika. Opvoering der binnenlandsche prijzen beoogd. Uit Washington, 9 Augustus: President Roo sevelt heeft vandaag een verordening bekend gemaakt nopens de nationalisatie der zilver- voorraden in de Vereenigde Staten. Krachtens deze verordening moet al het zilver, dat zich op 9 Augustus in de Vereenigde Staten be vindt, binnen 90 dagen worden ingeleverd bij het ministerie van Financiën. Buiten deze bepaling vallen de voorraden voor industrieele doeleinden of voor de nako ming van loopende overeenkomsten, voorts zilver voorraden, welke toebehooren aan vreemde regeeringen en buitenlandsche bank instellingen of verwerkt zilver en zilveren munten der Vereenigde Staten en het buiten land. Deze wet. welke ten doel heeft den zilver- prijs te doen stijgen, machtigt de regeering zilver op te koopen tot dat de munt voorraden voor 25"/, zullen bestaan uit zilver en voor 75% uit goud. In een memorandum, welke aan de veror dening voorafgaat, verklaart Roosevelt van meening te zijn, dat het noodzakelijk is om de Zilveraankoopwet van 1934 uit te voeren, ten einde de binnenlandsche prijzen te doen stijgen en te stabiüseeren en Amerika's bui- tenlandschen handel te beschermen tegen de ongunstige gevolgen van de gedeprecieerde valuta's van andere landen. Spanning op de Duitsch Evangelische Synode. Oppositie verzet zich tegen den nieuwen eed. BERLIJN, 10 Augustus (V.D.) In de gis teren gehouden bijeenkomst van de Nationale Synode der Duitsch Evangelische kerk heerschte een gespannen atmosfeer. De Synode bestaat uit 44 Duitsche Christenen en 15 leden van de Oppositie. De Oppositie verzette zich vooral met kracht tegen de nieuwe eed, die de geestelijken voortaan zullen moeten afleggen en die be gint met de woorden; „Ik zweer voor God als prediker van het Heilige Woord in mijn tegenwoordige en in elke andere geestelijke bediening, getrouw en gehoorzaam te zijn aan den leider van de Duitsche natie en staat, Adolf Hitler, zooals een dienaar der Evangelische kerk betaamt en mij te zullen wijden aan de Duitsche natie met alle kraoht en opoffering, die een Duitsche Evangelist betaamt". De Oppositie maakt er bezwaar tegen, dat in deze eed wereldlijke en kerkelijke verplich tingen met elkaar werden verward, terwijl achter den naam Adolf Hitler in werkelijkheid die van den Rijksbisschop Müller staat, wiens dictatoriaal regime door ongeveer 7000 pre dikanten wordt verworpen. Deze predikanten zullen ongetwijfeld weigeren dezen eed af te leggen, niet omdat zij geen trouw aan den staat wenschen te zweren, doch omdat zij wei geren zich te onderwerpen aan den maatrege len van den Rijksbisschop. Verschillende kerk wetten werden vervolgens goedgekeurd. Wat zijn haar vooruitzichten Nieuwe hoop door de regionale verdragen. DOOR THE RT. HON. ARTHUR HENDERSON M.F. (voorzitter der Ontwapeningsconferentie). Talrijk zijn de vragen, die mij blijven be reiken. over de toekomst van de ontwape ningsconferentie. Sommige dezer getuigen van een zekere onrust over de kwestie, of de conferentie wel in staat is haar feitelijke doel te bereiken, andere drukken teleurstelling uit omdat de Volkenbond opnieuw moet toegeven niet bij machte te zijn een oplossing voor het ontwapeningsvraagstuk te vinden. Ik wil de positie in beschouwing nemen. In de eerste plaats dient erkend te worden, dat de hoop op en het vertrouwen in de con ferentie verminderd is, maar daarom moet men nog niet denken, dat zij een mislukking is geworden. Deze verandei'de gezindheid kan door verschillende factoren beïnvloed zijn. zooals bijvoorbeeld de Internationale situatie, de langzame voortgang var. de conferentie zelf en de ongunstige behandeling, die de con ferentie gedurende de laatste maanden in woord en geschrift ten deel is gevallen. Bij gevolg heeft de meening spoedig post gevat, dat onder de gegeven omstandigheden be spottelijk is een wereld-overeenkomst te ver wachten, waarin een universeele beperking der bewapening is vervat. Dit standpunt vertegenwoordigd niet de situatie, zooals zij in de jongste bijeenkom sten van de algemeene commissie en het bu reau is bekend gemaakt. De tekst van de re solutie, welke de toengenomen besluiten om vatte, was heel wat meer moedgevend, gelijk de volgende zinnen duidelijk aantoonen: „....overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de conferentie haar werk voortzet met het doel een algemeene conventie voor ver mindering en beperking der bewapening te bereiken", besluit de reeds aangevangen onder zoekingen onverwijld voort te zetten". De conferentie droeg op de bijeenkomst van de algemeene commissie in het geheel niet het karakter verslagen te zijn. Dit be teekent niet. dat de moeilijkheden, waar wij ons constant tegenover bevinden, genegeerd worden. Maar met de meesten van deze moei lijkheden hebben we reeds te maken gehad op den dag. dat wij onze taak begonnen. Wij kregen al dadelijk de donkere wolk van den tragischen toestand in het Verre Oosten bo ven ons. Om succes te hebben moesten de re geeringen met oude tradities betreffende de nationale bewapening breken en de inter-ge- allieerde mogendheden van den wereldoorlog moesten de overwonnen staten losmaken van de ontwapeningsformule uit het vredesver- De arbeid van de conferentie is niet gemak kelijker gemaakt door het algemeen gepraat over oorlog en het groeiend aantal aanvallen op den Volkenbond. Maar hoe verwarrend deze factoren ook gewerkt mogen hebben, zij zijn niet de eenige geweest die de vermindering van het ver trouwen in een mogelijk succes onzer pogin gen veroorzaakt hebben. Het toenemend go- praat over oorlog heeft ongetwijfeld de voor- oordeelen tegen de zaak in de hand gewerk.. zooals het er ook aan geholpen heeft de intei- nationale betrekkingen te benadeelen en wan trouwen tusschen nabuurstaten teweeg te brengen. Wij staan tegenover een paradoxalen toestand. De regeeringen zijn tegen den oor log Zij hebben verklaard, dat zi] haar toe vlucht niet zullen nemen tot den oorlog als Een politiek testament van Von Hindenburg? Er zou een beroep op den ex-keizer in staan. Naar Reuter uit Parijs verneemt, meet er een politiek testament van wijlen president von Hindenburg bestaan. Dit testament, dat den vorm zou hebben van een proclamatie aan het volk, is naar het heet in den afge- loopen winter geredigeerd. In dit testament zou worden aanbevolen een beroep te doen op „de dynastie, welke het vaderland groot maakte". Andere bijzonderheden zou het tes tament niet bevatten, terwijl ook de naam van den toekomstigen keizer niet genoemd zou' zijn. Het document moet 15 Juni j.l. ter lezing zijn aangeboden aan een vergadering van hooge rijksweer-officieren. welke onder voorzitterschap van generaal von Fritsch te Nauheim plaats vond. DUITSCHLAND VERBIEDT WEER BLADEN. BERLIJN, 10 Augustus, (V.D.). De Rijksregeering heeft tot na de volks stemming van 19 Augustus a.s. wederom een aantal provinciale Zwitsersche bladen ver boden. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Plet keek eens door de raampjes en zag een smalle kuststrook en een stip op het water, die geleidelijk grooter werd. Dat was stellig een boot, die naar hen toe kwam. Stil liggen op het water, een bootje, dat naar hen toe kwamhij zag alweer kansen op redding en ontvluch ting naderen. Toen het bootje inderdaad zoo dicht mogelijk bij het vliegtuig was gekomen, stapten de mannen uit de cabine en kwamen bulten op een van de drijvers te staan. Ze wenkten Piet om hen te volgen en terwijl de bestuurder achterbleef, gelukte het den anderen vlieger en Piet om na eenige pogingen in het bootje over te springen. instrument van nationale politiek. Zij hebben hun pacifistische bedoelingen uiteengezet in het Briand-Kellogg-pact en het Volken bondsverdrag; en toch aarzelen zij niet al leen om de bewapeningen te verminderen, zelfs bij een wereldovereenkomst, maar zijn zij juist met een nieuwen bewapeningswed strijd begonnen. Een andere moeilijkheid, waarmede de con ferentie van het begin af te kampen heeft gehad is het vinden van een bruikbaar middel om aan den eisch voor nationale vei ligheid te kunnen voldoen Dit is geen nieuw vraagstuk; het heeft Genève vele jaren bezig gehouden. Het nam een belangrijke plaats in bij de besprekingen van de Assemblée in 1924 toen Herrlot en Macdonald trachtten de basts voor een veiligheidsplan te leggen. Het werd opnieuw aangeraakt in December 1932, toen het vijfmogendhedenpact werd geteekend onder voorzitterschap van den Britschen mi nister. Dit verdrag was een poging te voldoen aan den eisch van gelijken status in een systeem, dat in de veiligheid voor alle landen voorzag. Deze principes van gelijkheid en vei ligheid moeten beiden haar uitdrukking vin den in een verdrag, dat een belangrijke ver mindering van de bewapening ten doel heeft. Wat zijn dan de obstakels, die de verwer kelijking van een wezenlijk en practisch we reldverdrag in den weg liggen? Zijn zij té ge weldig om er overheen te komen? Nee, dat ge loof ik niet. Om succes te bereiken is het noodzakelijk, dat de regeeringen van de groote mogendheden, Duitschland inbegrepen, beslui ten om hun bijdrage te leveren tot een reus achtig doel. In het kort, zijn zij bereid, zelfs op dit late uur het collectieve vredessysteem te bekrachtigen of geven zij er de voorkeur aan terug te keeren naar den strijd om natio nale of groepsoverheersching en de overmijde- lijke, dolle race in het verwerven van vernie tigingswapenen? De sleutel voor dit probleem is het vinden van een oplossing, die alle sta ten veiligheid garandeert. Aan zulk een op lossing zou Duitschland in belangx-ijke mate kunnen bijdragen door terug te keeren naai de conferentie Ofschoon ik regionale pacten niet geheel en al bevx-edigend acht, zouden zij toch aangemoedigd moeten worden, mits zij alle staten binnen het bepaalde gebied om vatten en binnen het kader van het Volken bondsverdrag worden gebracht. Op deze wijze moeten wij het gevaar van vijandige groepen vermijden. Het is niettemin noodzakelijk te erkennen, dat, ofschoon regionale verdragen hun waarde hebben, zij toch niet in ware be vrediging van een wereldbehoefte voorzien. De regeeringen blijven dit vraagstuk niet van het standpunt eener wereldcoöperatie bekijken, maar uitsluitend van dat der nationale defen sie. Met.het oog op de sinds lang gangbare tradities en de betreurenswaardige onzeker heid in de internationale situatie is dit niet verrassend. Want de ondervinding met den oorlog, thans verschrikkelijker dan ooit te voren in de menschelijke geschiedenis, drijft de regeeringen er toe haar heil in kracht te zoeken en bijgevolg maken zij complete voor bereidingen tegen het gevaar van een aanval. De regeeringen verklaren alle, dat zij geen oorlog willen; zij verdenken er evenwel andere regeeringen van oorlogsplannen te koesteren. De regeeringen dienen zich het geweldige doel te herinneren, dat de conferentie zich gesteld heeft een universeel toegepaste overeenkomst onder internationale controle en toezicht. Onder zulk een wereldovereenkomst zou de georganiseerde veiligheid zoo doeltreffend zijn, dat zij iedere staat zou afschrikken zich schuldig te maken aan een aanval of de dwaasheid een internationale misdaad te wil len begaan. Wanneer bovendien de conferen tie uitvoering aan haar eigen beslissingen geeft en een conventie aanneemt, die in een ingrij pende vermindering en beperking der wereld bewapening voorziet, zal dit een krachtige bij drage tot de nationale veiligheid beteekenen. In Juni benoemde de conferentie een com missie, die de algemeene lijnen ontwierp, vol gens welke regionale veiligheidspacten zouden worden opgesteld teneinde het collectieve vredessysteem, dat de politieke ondergrond van de ontwapening uitmaakt, te versterken. Volgens desbetreffende berichten doen de Fransehe en de Sovjetregeering een opmerke lijke poging deze algemeene aanbevelingen te vervatten in wat omschreven is als het „Oost Europeesche Locarno". Wanneer deze poging met succes mocht worden bekroond en tot Rusland's toetreding tot den Volkenbond zou leiden, is er kans op een nieuw en meer hoop vol begin der ontwapeningsconferentie. Terzelfdertijd hebben andere commissies te Genève gedurende de laatste twee maanden eenige veelbelovende voorstellen uitgewerkt, die betrekking hebben op diplomatieke, econo mische en financieele garanties en die ver strekkend systeem van internationale controle op de wapenfabricage en -handel beoogen. De luchtvaartcommissie heeft order gekre gen zoo spoedig mogelijk bijeen te komen ten einde een oplossing te vinden voor het drin gende vraagstuk der luchtbewapening; dien aangaande zijn ter conferentie verschillende voorstellen behandeld, welke ten doel hadden een soort internationale organisatie en con trole zoowel voor de gevechtstoestellen als voor de civiele vliegtuigen in het leven te roepen en waarbij het feit in acht werd genomen, dat een nationale luchtbewapening slechts voor aanval of wraakoefening en niet tot doel matige verdediging in staat is. Samenvattend kan gezegd worden, dat de machinerie der ontwapeningsconferentie blijft doorwerken aan de perfectioneering van het materiaal, waarvan de ontwapeningsconventie gebouwd moet worden. De regeeringen zijn verplicht het ontwapeningsfundament te ver sterken door Duitschland te bewegen opnieuw zijn plaats in het collectieve vredessysteem in te nemen, sommige hunner trachten dat sy steem in Oost-Europa hechter te maken en het ledental van den Volkenbond uit te brei den. De toestand is ernstig, omdat de bewa peningsrace is begonnen en de regeeringen en de publieke opinie blijken geven den moed te verliezen. Maar de wil tot het bereiken van re sultaten is zoo ernstig, dat ik niet alleen ge loof, dat de conferentie voortgang zal vinden, maar dat zij zich naar de politieke noodzake lijkheid zal moeten schikken een voltooide conventie te ontworpen voor vermindering en beperking der bewapeningen, welke ter beslis sing aan de regeeringen zal worden voorge legd. .(Nadruk verboden).,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6