Brsndweerjubilé. Hei BeiakQti\ksU 52e Jaargang No. 15685 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 13 Augustus 1934 HAARLEMS DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a' contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 Augustus. Dr. H- P. Berlage. Dat het heengaan van dr. H. P Berlage ons een groot Nederlander doet verliezen beseft niet alleen „de wereld van de bouwkunst" maar ook iedere leek. Berlage, die den hoogen leeftijd van 78 jaar heeft bereikt, was niet alleen een bouwmeester met buitengewone gaven maar ook een man van ongewone geest kracht en moed. Die eigenschappen alleen konden hem, bij zijn gaven, ertoe in staat stel len als vernieuwer van onze bouwkunst, als de profeet en leider van een nieuw tijdperk op te treden. Hij heeft een zoo grooten invloed op ons aller schoonheidsbegrip doen gelden dat zijn beteekenis niet overschat kan worden. Vermoedelijk onderschatten wij allen die. be teekenis nog, en zal pas een latere generatie de revolutie in de Nederlandsche archi tectuur, die hij ingeluid en geleid heeft, ge heel kunnen overzien. Een groote litteraire hervorming als die van de Tachtigers, een groote nieuwe beweging in de schilderkunst, zelfs in de muziek laat nog zeer velen onbe roerd, dringt in haar aanvangsjaren slechts door tot het besef van een minderheid, een élite. Maar de groote architecturale hervor ming openbaart zich veel sneller aan het ge- heele volk, en die snelheid neemt toe naar mate zij zich eerder in groote openbare gebou wen uit. De Amsterdamsche Beurs moet daarom het kardinale beslissende oogenblik in Berlage's leven-als-bouwmeester zijn geweest. Dat hij een ondernemende durver als de latere hoog leeraar en minister mr. M. W. F. Treub in Am sterdam naast zich vond, die hem steunde in zijn projecten, was een gelukkige omstandig heid die hem zijn groote kans bood. Er stak een storm van verontwaardiging op in de eerste jaren dezer eeuw, toen de nieuwe Beurs gebouwd werd, en die storm was allerminst geluwd ten tijde van de opening (1903). Het schijnt nu onbegrijpelijk dat men deze machtige schepping toen als schandalig lee- lijk, als een kazerne, als een gevangenis be titelde. Het wordt toch ietwat begrijpelijker als men zich en de voorbeelden zijn er nog ruimschoots van over, zoodat het niet zoo moeilijk is in herinnering brengt hoe armelijk, saai en duf de overgroote meerder heid van de architectuur der tachtiger en negentiger jaren geweest was. Een reus ver scheen temidden van lilliputters, en zette hun zijn inzichten voor en liet ze verrijzen tot een machtig bouwwerk, dat zij niet ne- geeren konden. Velen hadden Van Deyssel, Kloos, Gorter, van Eeden kunnen negeeren.... maar zij konden de Beurs van Berlage niet over het hoofd zien. Ook deze man kon niet dan door strijd tot overwinning komen. Hij heeft een rijk en zeker een benijdenswaard bestaan gehad door dat die overwinning hem tenvolle gewerd en de volledige erkenning van zijn arbeid hem ten deel viel. In het eeredoctoraat, hem reeds in 1911 door de Groningsche Universiteit ver leend, en in tallooze andere uitingen van respect en bewondering verwierf hij die er kenning. Hij aanvaardde haar met dankbaar heid en overigens met de rust, die hem ook in de dagen van strijd had gekenmerkt. En zette zijn arbeid voort. Berlage heeft kunnen doorwerken tot het allerlaatst. Zijn jongste schepping, het Haag- sche Gemeentemuseum, is op dit moment vrij wel voltooid. Hij was een man van groote algemeene be langstelling, en wellicht was zijn meest groot- sche conceptie die van een zijner onuitgevoer de werken: het „Pantheon der Menschheid dat bewijst dat zijn gedachten een nog veel hooger vlucht namen dan in hetgeen hij ma terieel heeft kunnen verwerkelijken. Even min als andere grooten heeft Berlage al zij'n iliusies kunnen verwezenlijken, en de groot ste moeten laten varen. Hetgeen niet wil zeggen dat hij als een der pioniers voor een betere, minder-verdwaasde samenleving, waar in de massaslachting althans uitgeroeid zou zijn, geen voorbereidend werk van blijvende waarde heeft verricht. Wij Nederlanders, die hem het naast ston den, hebben alle reden hem zeer dankbaar te zijn voor het zeer vele, door hem in een rijk en lang leven gewrocht. Een leven dat er moge in dezen treurigen tijd aan her innerd worden beheerscht werd door het Ideaal en door den Moed, en dat daarom scheppingen van blijvende waarde heeft voortgebracht en leiding gegeven aan vele andere levens. Een waarlijk groot man is heengegaan. R. P. Pionier der moderne bouw kunst". Times herdenkt dr. Berlage. LONDEN, 13 Augustus (V. D.) Naar aan leiding van het overlijdingsbericht van dr. H. P."Berlage wijdt de ..Times" een artikel aan den beroemden Nederlandschen archi tect en herinnert aan zijn wereldreputatie als pioniier der moderne bouwkunst. Als zoo danig was hij de eerste modernist, die de Ko- mklijke gouden medaille voor architectuur ontving, die de Koning hem in 1932 toe kende voor zijn verdiensten voor de archi tectuur en de stadsuitbreiding. 53 SLACHTOFFERS IN EEN WEEK. NEW-YORK. 11 Aug. De hittegolf in het Westen van Midden Amerika eischte 53 slacht offers. (V.D.) Werkloosheidsbestrijding te Haarlem. De 3-daagschc werkweek. Zooals men weet werden bij enkele gemeente diensten te Haarlem, ter bestrijding der werk loosheid, werkloozen aangesteld om 3 dagen per week te werken tegen een loon van onge veer 15 gulden. Nu de loonen van het gemeentepersoneel verlaagd zijn, moeten deze arbeiders langer werken. Zij moeten nu om bij het verlaagde loon van de 15 gulden te komen den vierden dag gedeeltelijk werken. Dit brengt evenwel eenige moeilijkheden bij de betrokken dien sten, omdat nu twee dagen per week met een dubbele ploeg gewerkt moet worden. De diensten die arbeiders in de 3 daagsche werkweek hadden aangesteld zijn voorname lijk de Reiniging en de Hout en de Plantsoenen Tegen den stank in de grachten. Een proef aan de Zomervaart. Het water in de Zomervaart verspreidde den laatsten tijd veel stank Er is nu van gemeentewege een proef ge nomen met waterverversching. De Zomervaart bij de speelplaats is afgedamd. Een motor zuigt het stinkende water over den dam naar den kant van de Ringvaart, waardoor versch water uit het Spaarne naar de Zomervaart stroomt. De proef moet, voor zoover men er thans over kan oordeelen, wel gunstige resultaten opleveren. Communistische herstel plannen te Hamburg verijdeld. Organisatie van 11000 leden. BERLIJN, 13 Augustus. (V.D.) De „Berliner Börsenzeitung'' meldt, dat een vooraanstaand communistisch functionnaris, Walter Duddins, door het volksgerechtshof te Berlijn tot drie jaar tuchthuisstraf is veroordeeld wegens voorbereiding van hoogverraad. Volgens den procureur-generaal was Duddins een der ge vaarlijkste vertegenwoordigers der K. p. D. in Duitschland en leider van het district Groot- Thüringen geweest. Hij zou in Hamburg de communistische partij illegaal hebben her steld en er in zijn geslaagd binnen korten tijd weer 11.000 leden in deze illegale organisatie bijeen te brengen. Udet landt op het Junkfrau- Joch. Met vliegtuig op ski's. ZUERICH 13 Aug. 'Reuter.) De bekende Duitsche vlieger Ernst Udet is er in geslaagd met zijn vliegtuig, dat van ski's was voorzien, op de hoogste vlakte van het Junkfrau-Joch te landen. Hij heeft aldaar een film ppgeno- men en is na eenige uren weer vlot gestart en naar Bern teruggevlogen. Machado's val „gevierd". Met bomaanslagen en stakingen. HAVANNA, 13 Augustus (V.D.) De eerste ver jaardag van de revolutie, waardoor president Machado werd verdreven, is gisteren begon nen met een algemeene verkeersstaking en talrijke bomaanslagen. Een der bommen ont plofte in de Nationaal Politieke Club. Twee vrouwen werden ernstig gewond. De arbeid Is hielden als sympathiebetuiging met de sta kende verkeersarbeiders een groote betooging. Serie inbraken in villa's opgehelderd? Vermoedelijke dader in arrest. Zaterdagmiddag is van Wassenaar naar Bloemendaal getransporteerd de Duitsche machinist H„ die te Wassenaar door de poli tie is aangehouden, als verdacht van inbra ken in verschillende villa's aldaar, waarbij sieraden ter gezamenlijke waarde van onge veer f 3000 werden gestolen. De Bloemendaalsche politie verdenkt H. van een serie inbraken in eenige villa's te Bloemendaal waarbij eveneens sieraden van groote waarde werden ontvreemd. De man' ontkent, maar de politie meent sterke aanwijzingen te hebben. Het onderzoek is nog in gang. Deel der Amsterdamsche taxi chauffeurs in staking. Geschil over een ontslag. Wegens een aan een der chauffeurs van de Entam te Amsterdam verleend ontslag, zijn aïle chauffeurs van deze onderneming .n staking gegaan De stakenden die gevormd werden door de uit 76 man bestaande nachtploeg van de En- tam hebben Zondagmorgen* te zes uur hun collega's van de dagploeg, een zestigtal per sonen, afgewacht om hen van het gebeurde op de hoogte te stellen. De onmiddellijke aan leiding tot de staking is het feit geweest, dat de directie der Entam aan een harer chauffeurs met uitbetaling van een week loon ontslag had gegeven op grond, dat deze man door middel van pamfletten, die gericht waren tegen de leiding van het bedrijf, on rust teweeg trachtte te brengen onder het rijdend personeel. De dagploeg van de Entam die, toen zij Zondagmorgen opkwam nog van niets wist, werd er van in kennis gesteld dat in „Handwerkersvriendenkring", over het conflict een vergadering zou worden gehou den. Inmiddels was onder de andere chauf feurs van het statlonneercnd taxibedrijf, n.l. die van de Atax en van het kleinbedrijf een pamflet verspreid, waarin zij werden opge. wekt zich met de stakers solidair te ver klaren. In dit pamflet wordt het uitbreken van het conflict, naast gemeld ontslag, vooral aan de politie geweten, aangezien van deze zijde herhaaldelijk aanmerking is gemaakt op de uniformen van de chauffeurs, hetgeen door laatstgenoemden niet wordt geaccepteerd. Na de vergadering in „Handwerkersvrien denkring" is ook de dagploeg in staking ge gaan. Ook bij een andere onderneming ont. stond een geschil, dat echter spoedig werd bijgelegd. Machinegeweren als kinderspeelgoed. Jeugd „opleiding" in Sovjet Rusland. MOSKOU, 13 Augustus (V. D.) Een Mos kovische wapenfabriek heeft een model van een machinegeweer van het systeem Djagte- rew als kinderspeelgoed in den handel "ge bracht. Het model is een juiste* copie van het werkelijke machinegeweer en is bedoeld om de leden der Russische jeugdclubs net bedienen van een machinegeweer te leeren. In den loop van September zullen de Mos- kousche kinderclubs 100 van deze modellen krijgen. SPAANSCIÏE BURGEMEESTER GEARRESTEERD. MADRID. 13 Augustus iV.D.» Wegens deel neming aan de verkiezingen van een Baskische provinciale commissie die door de regeering onwettig was verklaard, zijn gisteren in de provincie Biscaye verscheidene burgemeesters gearresteerd, onder wie ook de burgemeesters van San Sebastian en Bilbao. Twee beelden betrekking hebbende op de haringvisscherij, welke momenteel weer in vollen gang is, (De Amsterdamsche brandweer zal 15 Augustus 60 jaar bestaan). Tóen ik van dit jubileum Van de hoofdstadbrandweer las, Dacht ik dadelijk: die tijding Komt me nu eens goed van pas. Daardoor krijg 'k het buitenkansje. Dat ik eens wat zeggen kan, Aan 't adres, zoo hier als elders, Van den stoeren brandweerman. Eigenaardig, dat hun vak maakt. Dat zij steeds in 't brandpunt staan En, hoewel het dichtst bij 't vuur zijnd, Ongemerkt hun wegen gaan. In hun strijdvuur bij den vuurstrijd. Gunnen zij zich weinig rust, Als zij nog zoo vurig blusschen, Blijft hun ijver ongebluscht. Ook al krijg ik (in vertrouwen) Hen niet gaarne op mijn dak. Ook al wensch 'k hun voor de toekomst Louter slapte in hun vak: Ook al zijn zij steeds de oorzaak, Van een massa nattigheid, 'k Voel behoefte aan een loflied. Aan den brandweerman gewijd. Aan die brave slangenmenschen Die steeds vaardig moeten staan, Om ons uit den brand te helpen En voor ons door 't vuur te gaan. 'k Weet niet of er feestgevierd wordt Bij dit brandweer jubilé. Maar als ik de regisseur was. Wist ik wel, hoe ik het dée. 'k Gaf hun brandewijn en vuurwerk En sigaren in den zin, Steek er. voor de variatie, Nu den brand ook maar eens in. P. GASUS. „Men verniele de natuur niet". Beroep van den heer Bergsma in de A. N. W. B.-vergadering. Zaterdagmorgen hebben de deelnemers, on geveer 100 in getal, aan de jaarvergadering van de A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land een wandeltocht door Zwolle gemaakt, welke georganiseerd was door de V.V.V. i i In de Harmonie werd daarna namens dt V.V V. het gezelschap een kopje koffie aange boden. Mr. Camper Cremers heeft namens het Dagelijksch Bestuur van de A.NAV.B. de V.V.V. dank gebracht voor de ontvangst en het ge leide. Het gezelschap werd vervolgens per autobus naar het Katerveerhuis gereden, waar de lunch werd gebruikt. Na afloop van deze lunch is het bestuur van de A.N.W.B. Toeris- tenbond voor Nederland door het gemeentebe stuur op het stadhuis ontvangen en daarbij toegesproken door den loco-burgemeester, den heer Tellegen, die met groote waardeering ge tuigde van het groote en veelzijdige werk van den A.N.W.B. i De heer Edo J. Bergsma, voorzitter van de A.N.W.B. heeft daarna een woord van dank gesproken en de aangename samenwerking tusschen de A.N.W.B. en de autoriteiten ge memoreerd. waarbij hij tevens gewaagde van het werk, dat door den Bond in de laatste jaren vooral ook op het gebied van het behoud van het natuurschoon, is verricht. Aan het slot van de algemeene vergadering heeft de voorzitter de heer Edo J. Bergsma een rede gehouden, waarin hij er op aan drong de A.N.W.B.-historie vast te leggen. Voortgaande zeide de heer Bergsma. dat de A.N.W.B. reeds lang de aandacht heeft gege ven aan het luchttoerisme, dat een snellen groei en een grootsche toekomst kent. Tenslotte besprak de heer Bergsma nog het toerisme te voet. dat toch altijd nieuw is. altijd goed en nu meer noodig dan ooit, meer waard behartigd, vooruitgebracht, gemakkelijk ge maakt. verzorgd te worden. Toerisme per rij wiel, toerisme te paard, vooral toerisme te water, maar boven alles toerisme te voet geeft rust, sterkt lichaam en ziel, verkwikt, geeft nieuwe denkkracht, gemoedsrust, verlichting van zorg. Spr. deed een beroep op allen in den lande mede te werken opdat de natuur niet worde besmeurd en vernield, maar worde gemaakt tot een zuivere, tot de nobelste genieting van ons volk. Spr. deed een beroep op de vergadering samen, te werken voor den bloei van den Toe ristenbond, voor den bloei en groei van den A.N.W.B. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 11 Aug. Geëxamineerd vrouwel. cand. Geslaagd de dames: J. C Herstel, St. Maarten; J. Meyers. West-Terschelling; A. M. Nelis, Alkmaar; A. M. L. van Os, Wijk aan Duin; W. H. Postema. Ouderkerk a. d. Am- stel; D. Bakker, Abbekcrk. AFGEKEURD VLEESCH AFGELEVERD. Wegens het invoeren en afleveren van af gekeurd vleesch is de vrachtrijder J. F. H. uit Beemster bekeurd. De voorraad is in beslag genomen. EEN ECHTPAAR SLAAGS GERAAKT. In de Popelingstraat kreeg Zaterdagavond een man ruzie met zijn vrouw. Bij deze tw I liep de vrouw.een kleine wonde op, die in het Sint Elisabeth's Gasthuis is verbonden. Starhemberg; zou met Mussolini besprekingen voeren over reorganisatie van de Heimwehr, waarvan de kosten door Italië gefinancierd zouden worden. pag. 9 De vroegere Oostenrijkschc Nazileiders Ila- bicht en Fraucnfeld zouden in Duitschland gearresteerd zijn. pag 8 Millioenen Chineesche boeren door den hon gerdood bedreigd. pag. 8 De reddingsexpeditie van Klein Amerika heeft Byrd bereikt. pag. 8 Bij een spoorwegongeluk te Avignon, zijn 8 personen gedood en 55 gewond. pag. 8 Een spoorwegongeluk bij Hallc eischte twee dooden en 160 gewonden. pag. 8 De groote Nederlandsche bouwmeester dr. H. P. Berlage is te Den Haag op 78-jarigen leeftijd overleden. pag. 7 Duitsche kommiezen hebben op Ncderlandsch gebied een Duitschcr beschoten. pag 7 Bij de handelsbesprekingen te Batavia zijn een aantal misverstanden tusschen Nederland en Japan weggenomen. pag. 7 De crisispostzegels brachten volgens de voor- loopige cijfers 62 mille op. pag 7 Het Nedcrlandsch Cricket-Elftal wint van de Harrow Wanderers. pag. 5 Een super-athletiekdag in het Stadion. pag 6 De wereldkampioenschappen wiclrijden te Leipzig. Van Egmond stelt teleur. Scherens kampioen der profsprinters, Poïa der ama teurs. pag. 4 Laatste berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. Een tweede soort geval-Spansicr? pag. 7 R. P.: Dr. H. P. Berlage. pag 1 Ter voorkoming van verkeerde gevolg trekkingen deelt de Directie van do Winkelvereeniging „EIGEN HULP", Haarlem en Omstreken mede, dat zij in geen betrekking staat tot eenige elders gevestigde zaak, die den naam „EIGEN HULP" draagt. De Directie voornoemd. (Adv. Ingez. Med.) Faillissement der N.V. Atalanta nietig verklaard. Raad van Arbeid in de kosten veroordeeld. AMSTERDAM. 13 Augustus. Het ge rechtshof alhier vernietigde in zijn arrest van heden het faillissement van de drukkerij N.V. Atalanta, waar „DeTribune" werd gedrukt hetwelk door de rechtbank was uitgesproken. De Raad van Arbeid, de aanvrager van het faillissement, mist. aldus overwoog het hof, de bevoegdheid het faillissement aan te vra gen. De vordering betrof deels de uitvoering van de ongevallenwet- en deels de uitvoering van de invaliditeitswet. Voor de beide respec tievelijke vorderingen geeft dc ongevallenwet, respectievelijk de invaliditeitswet, de midde len van executie aan en onder deze middelen vermeldt de wet niet het aanvragen van fail lissement. De Raad van Arbeid werd veroordeeld in de kosten, begroot op f 200. Het salaris van den curator werd bepaald op f 350, eveneens te betalen door den aanvrager. AMSTERDAM, 13 Augustus. Naar wij ver nemen heeft de Raad van Arbeid besloten in cassatie te gaan tegen het arrest van het ge rechtshof te Amsterdam, waarbij het faillis sement van de N.V. Atalanta werd opgeheven. PERSONALIA. Voor het examen boekhouden van de Ver- eeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen slaagde onze stadgenoot de heer C. Zwart. AANBESTEDING WERKPLAATSEN GEMEENTEREINIGING. De directeur van Openbare Werken alhier heeft heden, Maandagmorgen, ten Stadhuize aanbesteed: Perceel I: Het maken van werkplaatsen ten behoeve van de Gemeentereiniging op een terrein aan den Oudenweg te Haarlem. Perceel II: Het verrichten van glas- en veld werken ten behoeve van in perceel I genoemd gebouw. De laagste drie inschrijvers waren: Voor Perceel I: N.V. Aannemersmaatschappij Noord-Hol land te Heemstede 10987. Firma P. Box en Zn. te Haarlem f lil 10. N.V. W. Geens Aannemersbedrijf te Aerden- hout 114*40. P- ceel II: J Lucas te Spaarndam 604,—. Firn P. H. d. Bosch te Haarlem 619.— en J. In t Veld te Haarlem 65u.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1