Dr. H. P. BERLAGE OVERLEDEN. DE GROOTSTE BOUW- MEESTER VAN ONS LAND. MAANDAG 13 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Het begint te lichten te Batavia Misverstanden tusschen Neder land en Japan weggenomen. .Thans spoedig: zakelijke onderhandelingen. Naar Aneta van het departement van Economische Zaken omtrent de handelsbesprekingen tusschen Neder land en Japan verneemt, hebben ge durende de laatste dagen verdere besprekingen plaats gevonden tus schen de voorzitters van de beide delegaties, waarbij ook de leden der beide delegaties tegenwoordig waren. Bij deze beraadslagingen is veel mis verstand uit den weg geruimd en het laat zich aanzien, dat, indien nog eenige geschilpunten worden opgelost, waarop alle kans bestaat, thans spoedig tot zakelijke onderhande lingen zal kunnen worden overge gaan. Beide delegaties zijn geneigd tot dergelijke besprekingen te komen. De twee maanden, gedurende welke reeds onderhandelingen zijn gevoerd, mogen niet als verloren worden be schouwd, daar deze tijd is benut voor voorbe reidende werkzaamheden, zooals confereeren met vertegenwoordigers van den handel en importeurs, alsmede de bestudeering van cijfermateriaal, Crisispostzegels brengen bijna 62 mille op. Volgens de voorloopige cijfers zijn van de crisis postzegels, welke tot ultimo Juli op de post kantoren verkrijgbaar waren, de volgende aantallen verkocht: frankeerwaarde 5 cent, verkoopprijs 9 cent: 685.827; frankeerwaarde 6 cent, verkoopprijs 11 cent: 829.387. De netto-opbrengst boven de frankeerwaarde bedraagt ruim f 61.900. BEGRAFENIS IR. WELLENSTEIN. Groote belangstelling, vooral uit Indische kringen. Op de begraafplaats Oud-Eikenduinen te Den Haag heeft Zaterdagmiddag onder vele blij ken van belangstelling, in de eerste plaats uit Indische kringen, de teraardebestelling - plaats gevonden van het stoffelijk overschot van ir. E. P. Welienstein, directeur van het departement van economische zaken in Ne- derlandsch-Indië. Bij de plechtigheid waren o.m. aanwezig de heeren J. F. W. van der Meulen, waarnemend secretaris-generaal van het departement van Koloniën, vertegenwoordiger van den minis ter van Koloniën; P. de Man, vertegenwoor diger van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië en J. H. van Ketwich, hoofdambtenaar bij het departement van Economische Zaken in Indië, vertegenwoor diger van genoemd departement. Er was een bijzonder groot aantal bloem stukken gezonden, welke werden medege voerd op een hoog beladen wagen achter de lijkkoets. Nadat de groote schare' zich in de rouw kapel had verzameld, hebben hier ettelijke sprekers getuigenis afgelegd van de waar deering, in wijden kring door ir. Welienstein gekoesterd. NEDERLANDSCHE SIERTEELTCENTRALF. De Nederlandsche sierteeltcentrale deelt mede, dat allen, die in voor export bestemde bloembollen handelen, zoowel kweekers als niet-kweekers. volgens Koninklijk besluit van 27 Juli 1934 bloembollen-saneeringsplan 1934 (handel) artikel II en de ministerieele be schikking van 31 Juli 1934 bloembollen- saneeringsplan 1934 (handelsbeschikking) moeten zijn aangesloten bij de Nederlandsch? Sierteeltcentrale, daar de handel in voor export bestemde bloembollen voor niet-aan- geslotenen is verboden.) Aan alle aangeslote nen bij de Nederlandsche Bloembollenkwee- kerscentrale en bij de Nederlandsche Bloem bollen-exporteurs-centrale wordt binnen en kele dagen een formulier van aanmeldinL toegezonden, welk formulier door betrokkenen moet worden ingevuld, onderteekend en zoo spoedig mogelijk aan de Nederlandsche Sier- teeltcentrale, Parklaan 87 te Haarlem worden ingezonden. Zij, die zulk een formulier niet ontvangen en als handelaar in voor export bestemde bloembollen in aanmei'king wen- schen te komen kunnen bovenbedoeld for mulier op aanvrage verkrijgen bij de Ne derlandsche Siertèeltcentrale, Parklaan 8' te Haarlem. Reeds drie dames hebben zich aangemeld. Nog Jeen belangrijk resultaat voor het spoorwegongeluk te Amsterdam. Reeds drie dames hebben zich tot nu toe met ae politie van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam in verbinding gesteld als ge volg van den oproep inzake het spoorwegon geval van Zondag 5 Augustus. Een van hen voldeed grootendeels aan het signalement, dat werd opgegeven van de dame, die men op gemelden dag te ongeveer half tien s mor gens met den perronchef van het W. P. Station heeft zien spreken, zij was echter niet in het gezelschap van een heer geweest, zooals in den oproep vermeld stond en ook overigens waren haar verklaringen van zoo weinig waar de, dat de politie op dit kardinale punt van het onderzoek nog niet veel verder is ge komen. Gemeentelijke werkloosheids kosten. Ministerieele beschikking voor 1934. Bijzondere omstandigheden maken ver meerdering of vermindering der bijdrage mogelijk. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen doen toeko men de in uitzicht gestelde gemeenschappe lijke beschikking van de ministers van So ciale Zaken. Binnenlandsche Zaken en Fi nanciën betreffende voorziening ter zake van de gemeentelijke kosten van werkverschaf fing en steunverleening aan werkloozen voor 1934. in deze beschikking is o.m. het volgende te lezen: In de uitgaven wegens kosten van steun- uitkeeringen aan werkloozen en die van ar- beidersloonen, betaald bij werkverschaffing aan werkloozen. kan aan gemeenten uit 's Rijks kas een bijdrage worden verleend De bijdrage vormt een percentage van het bedrag van de bedoelde uitgaven. De ministers behouden zich voor. op grond van gebleken bijzondere omstandigheden in de gemeenten, het bedrag der betreffende bijdrage voor die gemeente te vermeerderen of te verminderen met ten hoogste 10 pet. Deze vermeerdering heeft alleen plaats in dien voldaan wordt aan de voorwaarden, welke de ministers in het belang der finan ciën der betreffende gemeente noodig oor- deelen. Voor toekenning van de in den aanhef be doelde bijdrage komen in aanmerking slechts die gemeenten, welke: a. ten genoegen van den minister van So ciale Zaken aantoonen, dat de uitkeeringen aan behoeftigen in den zin der Armenwet, voor zoover deze geschieden met gelden uit de gemeentekas, niet in onjuiste verhouding staan tot de uitkeeringen, welke door den minister voor werkloozen ds vastgesteld; b. zich geheel gedragen naar de voor schriften, door den minister van Sociale Ba ken gesteld of alsnog te stellen ten aanzien van steunverleening en werkverschaffing. Aan gemeenten kunnen op haar aanvrage, in afwachting dat de bijdrage kan worden vastgesteld, voorschotten op de bijdrage wor den verleend. Ter toelichting van de bij deze beschikking gevoegde bijdragenschaal heeft de minister van Binnenlandsche Zaken o.m. nog aan de gemeentebesturen geschreven: „De in die schaal opgenomen subsidie-per centages vormen ongeveer het 46 75e gedeel te van de gelijksoortige percentages, welke in die schaal, behoorende bij de geemenschap- pelijke beschikking van 23 October 1933 wa ren vervat. Deze verlaging werd reeds in een rondschrijven van 4 November 1933 aange kondigd. Ik vestig voorts uwe aandacht op de wij ziging. welke is aangebracht, in den factor, waarin volgens het stelsel der beschikking de werkloosheidslasten voor de bepaling van het percentage worden uitgedrukt. Uit dezen factor zijn de bedrijfswinsten en -verliezen verwijderd. In genoemd rondschrijven van 4 November 1933 werd u tevens verzocht buiten de meentebegrooting voor 1934 te stellen de uit gaven voor werkloosheidsvoorziening, voor zoover daarvoor op die begrooting geen ruim te aanwezig was. Ten aanzien van de defini tieve vaststelling dezer z.g. uitgestooten be dragen zullen nog nadere regels worden ge steld. Ik stel mij voor. u bij die gelegenheid mede namens mijn voornoemde ambteenoo- ten nader in te lichten omtrent de wijze van financiering dezer bedragen". WIELRIJDSTER VAN ACHTEREN AANGEREDEN Dooclelijk ongeluk te Geffen. Op den Rijksweg Grave-den Bosch onder de gemeente Geffen, ls een 23-jarige wielrijd- ster aangereden door een auto. Het meisje is kort na het ongeval overleden. De politie heeft den auto, die de wielrijdster van achte ren aanreed, ln beslag genomen. De corruptie bii de graan- centrale. Drie personen op vrije voeten. Naar men ons mededeelt zijn de door de po litie te Groningen gearresteerde J. K. Bko renmeter. D K.. graankleurder. en E. F even eens graankleurder. bij de Graancentrale. alle crie wonende te Groninger., welke in ver band met de corruptie te Westerwolde in de Marechausseekazerne ie Stadskanaal waren opgesloten. Zondagmiddag weer op vrije voe ten gesteld. Drie huizen afgebrand. Heerewaarden door het vuur bedreigd. Toen een aantal feestgangers uit Heere waarden huiswaarts keerden, zagen zij. da' het huis van den heer Th, van Rooyen, da' aan het begin van het dorp aan den Maasdijk staat, in vuur en vlam stond. De lieden waar schuwden den bewoner, die nog rustig in bed lag. De man kon zich gelukkig nog redden Uit het perceel kon men evenwel niets meer van den inboedel halen, daar het vuur zóó snel om zich heen greep, dat er geen red den aan was. Tengevolge van den hevigen wind sloeg het vuur over naar 't huis van B. Brinkman, dat aan de overzijde van den Maasdijk aan de Hoogstraat ligt, Zoowel het huis van Van Rooyen als dat van Brinkman hadden rieten daken zoodat het vuur gelegenheid had zich snel uit te breiden. Van dit huis sloeg het vuur verder over naar het aan de andere zijde van de Hoogstraat gelegen per ceel, bewoond door den heer F. van der Hel den. De families Brinkman en Van der Hel cïen slaagden er in nog een deel van den in boedel tijdig naar buiten te brengen. Hun oerceelen gingen echter, evenals dat van den heer van Rooyen geheel ln de vlammen op. Alles was tegen brand verzekerd. Het per- "eel van Van Rooyen evenwel slechts zeer laag. Een tijdlang heeft het geheele dorp grooi gevaar geloopen. daar tal van rieten daken vlam vatten. Met vereende krachten wist men evenwel erger te voorkomen. Nog een soort geval-Spansier? Nederlander zit al ruim 8 maanden in Duitschland gevangen. Beschuldigd van verraad van militaire geheimen. In de gevangenis te Essen moet volgens ..De Tijd" sedert December 1933 een Hollander verblijf houden, die tot op den huidlgen dag nog niet nauwkeurig weet, voor welk feit hij gevangen zit. De man heet Gerrit Jan Zwiers, werd te Zutfen geboren en stamt uit een gegoede fa milie. De laatste jaren woonde hij te Venlo in behoeftige omstandigheden. Begin December verdween hij plotseling. Sedert dien werd te Venlo niets van hem gehoord. Allerlei geruch ten deden evenwel de ronde. Ongeveer twee maanden geleden bracht de Hollandsche consul te Essen een bezoek aan het huis van Bewaring aldaar ten gerieve van een Hollander, die preventief zat. Nadat de consul zijn zaak afgewikkeld had, werd hem door een der bewakers verteld, dat nóg een Nederlander in preventieve hechtenis gehou den werd. reeds sedert December 1933 De Nederlandsche consul trof G. J Zwiers in deerniswekkenden toestand aan. De man was totaal uitgeput. De gevangene was buiten zich zelve van vreugde voor het eerst sedert langen tijd weer Nederlandsch te hooren. Hij vroeg den consul of deze zijn brieven ontvan gen had. De consul wist van geen enkelen brief. Drie had Zwiers er geschreven. Geen enkelen had de consul ontvangen Ook aan vele andere personen had de gevangene brie ven gericht. Dat hij van niemand antwoord had ontvangen, werd hem nu duidelijk. De brieven hadden geen van alle hun bestem ming bereikt. De man vertelde, dat hij op de Groote Heide te Venlo eind November 1933 door zes of zeven Duitschers is aangevallen. Na een hevige worsteling werd hij daarop in de richting van de Duitsche grens gevoerd. Op Duitsch grond gebied stond een auto gereed. Zwiers werd onmiddellijk naar de gevangenis te Krefeld gereden. Na enkele weken vervoerde men hem naar Essen. Oorspronkelijk was er een tweevoudige aan klacht tegen Zwiers gericht: het smokkelen van revolvers van België naar Duitschland en het verraden van militaire geheimen. Na eenige maanden van vooronderzoek heeft men de aanklacht, het smokkelen van revol vers, laten vallen. Waarin bestaat dit verraden van militaire geheimen? Deze aanklacht grondt zich uitsluitend hier op, dat Zwiers eens ruim één jaar voor zijn arrestatie gezeten in een auto op den weg tusschen Venlo en Nijmegen aan een Duitsche vrouw gevraagd heeft of zij geen militaire ge heimen wist los te krijgen. Hijzelf spreekt dit echter tegen De zaak. waarmede zich thans de Ned. Con sul en Mr. Daub uit Venlo bemoeien, is mo menteel in handen van het Rijksgerechtshof te Leipzig. Duitscher op Nederlandsch gebied beschoten. Duitsche kommiezen kwamen over de grens. Een 31-jarige Duitscher uit Herkenbosch, W. Dohmen, is op ongeveer 50 meter afstand van de grens, op Nederlandsch grondgebied, door Duitsche kommiezen beschoten, die zich eveneens op Nederlandsch grondgebied bevonden. D.. die gewond werd, zocht dekking achter een boom en probeerde later nog weg te komen, maar tegenvolge van het schot dat hij had opgeloopen, was hij daartoe niet meer in staat. Bij de draadafrastering bleef hij liggen, terwijl hij veel bloed verloor. Personen uit de buurt vonden hem daar. Het bleek, dat hij een schotwond in het rechter bovenbeen had. De zaak is ter nader onderzoek in handen gesteld van de marechaussee te Vlodrop. Beweerd wordt, dat op de plaats, waar het geval zich afspeelde, Duitsche grensbeamb ten herhaaldelijk hun bevoegdheid te buiten gaan. Motor tegen auto gereden. Vader gedood, zoon ernstig gewond. Op weg van Groningen naar Nijmegen is Zondagmorgen de 50-jarige heer W. Flik, wo nende te Groningen, nabij Assen met zijn motorrijwiel tegen een personenauto gereden. Hij werd van het rijwiel geslingerd en is ern stig verwond naar het Wilhelmina-ziekenhuls te Assen vervoerd, waar hij korten tijd later aan de bekomen verwondingen is overleden. Zijn 26-jarige zoon die op de duo was ge zeten, bekwam eveneens ernstige verwondingen en een fractuur aan zijn onderarm. Hij werd per auto naar het R K. Ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Hij gaf leiding aan de nieuwe richting. Zondagochtend is te zijnen huize te 's Graven ha ge in den ouderdom van 78 jaar na een langdurige ernstige ongesteldheid, overleden dr. II. P. Berlage, Nederlands grootste bouw meester. Hij heeft jaren lang op het gebied der bouwkunst den toon en de leiding gegeven aan de nieuwe rich ting, welke zich aan het eind der 19e en het begin der 20ste eeuw baan brak. Berlage heeft in het streven om meer en opnieuw schoonheid te brengen in alle voor werpen van dagelijksch gebruik, allereerst in de woonhuizen zelf en andere gebouwen, maar ook in alles wat er in en om de huizen is welk streven omstreeks 1860 in Engeland ls ontstaan en waarbij de naam van den Belg Henry van de Velde, die de uit Engeland over komende „beweging" een belangrijke wijziging deed ondergaan, genoemd moet worden in ons land de leidersplaats ingenomen. On danks duffe en bekrompen spot heeft hij Opkoop van bloembollen. Uitkeering der nota's zoo spoedig mogelijk. De Nederlandsche Sierteelt-Centrale maakt bij dezen bekend, dat zij met alle haar ten dienste staande middelen zal bevorderen, dat de uitkeering der nota's inzake de opkoop van surplus Bloembollen 1933 aan rechtheb benden alsnog ten spoedigste zal geschieden Zooals alreeds vroeger werd medegedeeld zal in dit handels-seizoen ook opkoop van bloembollen plaats hebben. Het surplus van leverbare bloembollen van Narcissen, vroege of late tulpen en Hyacin then zal in het najaar 1934, voor zoover niet door den handel opgenomen, tegen 85 pet. van de Binnenlandsche minimumprijzen, worden opgekocht, onder voorwaarde, dat deze bollen geheel voldoen aan de eischen aan export-bollen te stellen. Er zal gezorgd worden voor een onpartij dige, keuring der bollen. De prijzen, waartegen opgekocht wordt, zijn netto. De nota's worden derhalve zonder eenige korting tusschen den lsten en den 15den Mei 1934 uitbetaald, nuts iedere georganiseerde medewerkt en de bepalingen zoo veel mo gelijk nakom'.. Iedere kweeker is derhalve verzekerd van de vaste minimum-prijzen hij benadeelt zich zelve, om voor een te laag bedrag zijn pro duct van de hand te doen en ontreddert bo vendien de binnenlandsche markt. Hout derhalve iedere kweeker zich aan de tisch in. dat ook op de binnenlandsche markt gesceld laagste limiet, dan sluit dit prac minimum prijzen gelden, waar beneden geen bloembollen verkrijgbaar zijn. EEN GEDENKTEEKF.N OP DE HOLLANDSCHE WATERLINIE. De voormalige Bezetting 1914—1915 van Fort Honswijk. die in haar geheel op He melvaartsdag j.l. de mobilLsatie herdacht, heeft plannen voor haar volgend lustrum. In een vergadering te Zeist heeft de vroe gere commandant van deze bezetting. Overste A. Captijn, het voorstel gedaan het Initiatief te nemen voor de oprichting van een groot gedenkteeken in het Lek-acces van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Als plaats voor zulk een gedenkteeken is het oog gevallen op de gemeente Schalkwijk, Utrecht) alwaar tevens een nieuwe verkeers weg is, welke Noord en Zuid verbindt. Het voorstel ls bij acclamatie aangenomen. Door middel van lezingen met lichtbeelden uit het Waterlinie-leven, welke reeds in No vember a.s. zullen aanvangen, hoopt men ln breede kringen belangstelling te wekken voor dit plan. BRAND IN HOTEL TE HELMOND. Zondagmiddag brak brand uit in Hotel St. Lambert aan de Markt. Aangewakkerd door den feilen wind, stond het hotel in korten tijd in lichter laaie. Naast het gebouw ls Hotel De Korenbeurs gelegen, welk gebouw groot ge vaar zou loopen bij een eventueele uitbrei ding van den brand. De brandweer, die spoe dig met groot materiaal ter plaatse was en haar werk verrichtte onder leiding van den brandmeester Konings wist het vuur spoedig meester te worden De bovenverdieping van het hotel brandde geheel uit. Het overige deel, benevens de geheele inboedel bleef gespaard, doch liep groote waterschade op. De brand weer moest na de blussching gaten in de pla fonds kappen om het water te laten weg loo- pen De waterschade is grooter dan de brand- 1 schade. Holland geleerd wat de moderne bouwkunst was. beteeker.de en moest bedoelen. Door de gebouwen, welke hij durfde neerzetten heeft hij getoond den tijd te begrijpen en in staat te zijn de tendensen van den tijd ln zijn werk tot uiting te brengen. Er zijn in ons land ook nog andere groote architecten geweest, doen zij vonden den weg gebaand door Berlage. Alles moest uit hemzelf komen: hij moest zondei' aanwijzingen en voorbeelden werken; zij hadden in hem hun voorbeeld. Naast en ook tegenover de Haagsche Art- Nouveaubeweging. waarbij Thorn Prikker de eenige man van talent was, heeft Berlage tus schen 1890 en 1900 in Amsterdam een aantal gebouwen gezet, die openbaringen werden. Dat waren: het gebouw Kalvers'.raat hoek Spui. toen hij nog zocht naar eigen karakte ristieke vormen, om uit te drukken wat cv in hem groeide en leefde: de „Algemeene" aan het Damrak te Amsterdam; ,de Nederlanden van 1845" aan het Sophiaplein: ..de Neder landen van 1945" aan de Prinsestraat te 's-Gravenhage; een villa in den Haag en een in Bussum; het gebouw van den A. N. D. B. aan de Fransche Laan te Amsterdam, door T. Landré „dat heldendicht ln steen van den modernen vakstrijd, van de omwentelende arbeidersbeweging" genoemd: de villa van Toorop: de bekende villa „Parckwijck" en een kantoorgebouw voor de „Algemeene" te Soe- rabaya. Tegenover de „Arts and Crafts -onderne ming te 's-Gravenhage werd in October 19u0 ,,'t Binnenhuis" te Amsterdam geopend, on der directie van Berlage en W. Hoeker. Be halve directeur was hij ook een zeer belang rijk en ijverig medewerker op het terrein der meubelmakerij. Dit was feitelijk de eerste ernstige moderne nijverheidskunst in Holland. Zijn eerste groote triomf was het bouwen van de veelomstreden Amsterdamsche beurs (1898—1903). Zijn tegenstanders hebben een klein ongelukje aangegrepen om het geheele aesthetisch principe van den beursbouw te kunnen veroordeelen, maar zijn medestanders en hun aantal nam spoedig toe bleven van oordeel, dat de beurs een overwinning was van de moderne kunstbeweging, het grootsche monument van de hoopvolle ver wachting eener nieuw hooge cultuur. Berlage zijn ook meerdere uitbreldings- ontwerpen opgedragen, o.a. dat van Amster dam, den Haag en Purmerend. Het ls Berlage's taak gebleven strenge, ra- tioneele beginselen te propageeren. De om standigheden hebben hem er steeds weer toe gedwongen de organische éénheid van inhoud en vorm in de bouwkunst te prediken. Hij bleef steeds jong en zijn eigen werk is tot op zijn ouden dag toe blijven groeien. De laatste scheppingen van den bouwmeester behooren tot de meest revolutionnaire. tot de nieuwste uitingen onzer architectuur. Hij heeft aange toond hoe het zakelijk realisme met verbecl- dlngswaarden te vereenigen is. hoe het zake lijke tot schoonheid kan worden vergeeste lijkt. Hij heeft ons land een architectuur zon der fraze. vrij van fictie of zelfbedrog ge schonken. Vermeld dient voorts te worden „een der grootste en stoutmoedigste droombeelden, welke ooit een architectenfantasie hanteerde: het Pantheon der Menschheld. Om een ontzaglijken, ccntralen tempel-bouw is een zeer wijde, achthoekige, streng geometrische architectuur van galerijen en hoven ontwor pen, begrensd door acht hooge, minaretvor- mige torens. In het hart van den tempel, on der het open oog van den machtigen (onge ëvenaard wijden) koepel, verheft zich. kolos saal, het monument der menschoneenheid, een zware, op acht leeuwen steunende, door acht vrouwenfiguren opgestuwde zuil, die een wereldbol te dragen heeft Galerijen, hoven, torens: alle voeren allegorische benamingen: de Galerij der Gedachtenis, der Erkenning de Toren der Vrijheid, der Bezieling, der Machtenz. Geen oogenblik kan Berlage aan de realisa tie dezer fantastische illusie geloofd hebben; toch heeft hij de teekeningen niet als ge- improviseerde schetsen op 't papier geworpen, maar integendeel ze volkomen doordacht en, tot in de kleinste onderdeelen van het oma- mentale beeldhouwwerk toe. nauwkeurig uit gewerkt. Hoe diep moet de drang hem be- heerscht hebben, zijn ontgoocheling in een droom van schoonheid om te zetten!" AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. Onder de gemeente Woensdrecht heeft Zaterdagmiddag een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij één persoon zwaar en één licht gewond werd. Een auto. bestuurd door den heer G. Keesing uit Amsterdam, komende uit de richting Zeeland reed door nog onopgehelderde oor zaak in een lang den weg loopende sloot. De naast hem zittende Jongeman Laman, even eens uit Amsterdam werd bij het ongeluk ern stig gewond. Hij is in het ziekenhuis te Bergen op Zoom in zeer ernstige toestand opgenomen. Tengevolge van verwondingen aan het aange zicht heeft de heer Laman veel bloed verloren. BROEDERSCHAP DIER VERZOENING Op 10, 11, en 12 Augustus hield bovenge noemde groep een goed bezochte conferentie in het gebouw van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers te Bentveld. Vrijdagavond sprak de heer Anton Hoyink van Amsterdam over het Wezen der Broeder schap, waarin spr. erop wees, dat dit ligt in het gericht zijn der persoonlijkheid op God, in het voelen der verantwoordelijkheid jegens den naasten. Zaterdagmorgen en -avond sprak Mr. P. J. de Kanter uit Den Haag over De ontwikkeling der Democratie en de Democratie als Geeste lijk Probleem. Spr. formuleerde het begrip de mocratie als een bestuursvorm van een groep op die wijze, dat de groep zichzelf bestuurt en ontwikkelde hieruit verder de rechtsstaat, zooals die door de eeuwen gegroeid ls. De-ze heeft natuurlijk fouten, maar daarmee is ze niet geoordeeld. Haar zwakte moet verbeterd, doch haar kracht is in het geloof. Spr. toonde verder de geestelijke waarde der democratie aan en wekte op tot trouw in den strijd voor behoud der verkregen vrijheid. Zondagmorgen ging Ds. F. v. d. Wissel van Kampen voor in een wijding&samenkonist. Hendrik Petrus Berlage werd 21 Februari 1856 te Amsterdam geboren, waar hij de gewo ne lagere school, hoogere burgerschool en ambachtsschool bezocht. Daar hij deze scho len niet heeft afgeloopen. is hij op 19-jarigen leeftijd naar Zürich gegaan, waar hij drie jaar heeft gestudeerd. Toon hij weer in ons land terugkwam heeft hij in de Nieuwe Gids een artikel over dr P. J. H. Cuypers geschre ven, dat nogal stof heeft doen opwaaien. Ber lage ls geen leerling van dr. Cuypers geweest, doch laatstgenoemde heeft waarschijnlijk bij den jongen Berlage de hartstocht voor het bouwvak doen ontstaan. Tot 1880 heeft hij kunstreizen in Italië, Duitschland en Oosten rijk gemaakt, Na gedurende eenigen tijd op het architectenbureau van Th. Sanders te Amsterdam als employé te hebben gewerkt, en later associé te zijn geworden, vestigde hij zich als architect. Zijn groote verdiensten zijn in 1924 door de Technische Hoogeschool te Delft erkend door zijn benoeming tot doctor (honoris causa) in de Technische Wetensohap- pen. In 1932 ontving hij de koninklijke gou den medaille voor architectuur. Voorts dient nog zijn lidmaatschap dqr afdeellng B. van de Rijkscommissie voor de monumentenzorg te worden vermeld. Van zijn voornaamste bouwwerken willen wij behalve de hierboven genoemde nog ver melden: de Amstelbrug (1906); winkelgebouw der fa Meddens te 's-Gravonhagr '1914): het kantoorgebouw der firma W. II. Mlillcr en Co. te Londen (1914); boerderij „De Schipborg" te Zuidlaren (1914); Jachthuis te Hoenderloo (1915); bebouwing Mercatorplein te Amster dam (1925); Christian Sclence-kerk tc 's-Gra venhage '1928); Gemeente-museum. 's-Gra venhage, nieuwe Amstelbrug en Amsterdam- sche Bank, te Amsterdam. Zijn ontwerpen voor bouwwerken, welke een hoog cultureel doel vertolkten, 'net Vredespa leis, het Beethovenhuis, het Wagnertheater, het Volkspaleis bleven onuitgevoerd Van zijn hand zijn ook verschillende ge schriften en artikelen verschenen, waarvan de voornaamste: Over stijl in bouw- en meu belkunst '1904); Gedanken über Stil '1905'; Grundlagen und Entwlcklung der Architek- tur (19 8); Studies over bouwkunst, stijl en samenleving '1910); Beschouwingen over bouwkunst en haar ontwikkeling '1911); Schoonheid in Samenleving (1919) en Mijn In- dische reis (1931),

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9