ï/kioaksteMik$! Utaam dteeshuutk. Hel Belakftijltste Een afzakkertje. NOORDERBAD - ZANDVOORT 52e Jaargang No. 15686 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 14 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEERFBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72}4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlèN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abor.nés. Levenslange ongeschiktheid 600 -, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250 -, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100,«. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger I 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. Afgraven van duinen te Zandvoort. Tegen: bedreiging van natuur schoon. Voor: werk voor 30 man. Het ls thans noodig dat men voor het af graven van duinterrein te Zandvoort toe stemming krijgt van het gemeentebestuur. Deze maatregel is getroffen om te voorko men dat natuurschoon verloren gaat. Ingevolge de nieuwe verordening is thans door eenige personen die zand afgraven ver gunning aan den gemeenteraad van Zand voort gevraagd. Het eerste verzoek is van de N.V. Zand' voortsduin, gevestigd te Heemstede, die, naar verklaard wordt, reeds twee jaar zand af graaft achter de halte van de Waterleiding. Dat deze zandafgravingen het natuur schoon schaden, is zoo wordt in dit adres opgemerkt een questie van persoonlijke appreciatie. Door het afgraven van hoogduin verkrijgt men dikwijls het uitzicht op een zeer schoon duincomplex, wat daar ter plaat se het geval is. Waar oordeelkundige afgravingen in som mige gevallen misschien nog eenige schade aan het natuurschoon doen, weegt dit niet op tegen de volgende voordeelen: le. op deze zandafgraverij verdienen on geveer 25 man een fatsoenlijk weekgeld. Door stopzetting der werkzaamheden zouden die menschen meerendeels broodeloos worden. 2e. het stop zetten zou een ernstige stag natie veroorzaken in de bouwbedrijven van omliggende gemeenten. De zandafgraver heeft o.a. een contract met de gemeente Heemstede tot het leveren van zand voor de straatmakers. Indien de afgraving wordt gestaakt, men den toestand van vroeger terug krijgen, dat hier en daar op de meest ongeschikte plaatsen een kar metselzand gestolen wordt, want het is niet te verwachten, dat een in woner van Zandvoort naar de zandafgraving in Vogelenzang of Bloemendaal zal gaan om een wagen zand te halen. De terreinen die door „Zandvoortsduhr reeds afgegraven zijn, werden steeds tegen verstuivingen vastgezet, geheel naar het ge noegen van „Rijnland". (Het tweede verzoek is van Getor. Kokkel koren, die toestemming verzoeken voor zand. afgraving bij de halte der Waterleiding over de trambaar waar zij ook reeds eenigen tijd zand mochten weghalen. Doordat de raad thans nog geen nadere toestemming gegeven heeft, zijn 5 a 6 gezin nen buiten werk gesteld. De heer Ir. H. Th. Zwiers te Haarlem, ad viseur der gemeente Zandvoort, deelt mede, dat indertijd met een lid van het college van B. en W. overeengekomen werd, dat voor- loopig nog kon worden toegestaan, dat zand verder werd afgegraven ten W. van de reeds afgegraven terreinen en wel op zoodanige wijze, dat een verbinding verkregen wordt tusschen het terrein dezer afgravingen en de ten Westen en Noord-Westen daarvan ge legen duinpan, echter onder uitdrukkelijk beding, dat het ten Noorden van de reeds uitgevoerde afgravingen gelegen duin en de daaraan verder Noordelijk grenzende toppen niet verder worden aangetast. Daarom adviseert Ir. Zwiers, dat alsnog afgravingen worden toegestaan overeenkoms tig bovengenoemde afspraak. De quaestie der duinafgravingen komt Don derdagmiddag in den raad van Zandvoort- aan de orde. Er is nog geen praeadvies van B. en W. omdat het college door afwezig heid van een lid niet voltallig was. Baders in zee, opgepast! De heer A. J. Meijerink zendt ons een stuk naar aanleiding van de verdrinkingsgevallen in de laatste dagen te Bloemendaal en Zand voort. Hij herinnert aan de reeds eerder ge publiceerde tien geboden voor de baders in zee en schrijft o.a.: „Wat is het heerlijk aan het wijde, breede strand! Het witte zand. de blonde duinen, de diep blauwe zee en daarboven een lachende zon en een stralende hemel. Kalm kabbelt en vloeit het zeewater omhoog er. iaat vlokjes schuim en schelpen achter. Verleidelijk de eerste stappen in het lokkende waterGe vaar is buitengesloten hier in het eerste zwin. Overmoedig gaan we verder, steeds ver der, waar we nu optornen tegen de aanko mende brandingsgolven. We gaan verder We voelen immers nog steeds den stevdgen grond onder onze voeten. Even weifelen we kunnen nog maar heel, heel matig zwem menZeezwemmers zijn we heelemaal niet en toch weer moedig voorwaarts tot de volgende zandbank, daar zullen we zeker te- rugkeeren naar het veilige strand, nog een paar stappen.... De zee zien we goed. ook omkijkend het strand met het vroolijk be weeg. maar we zien niet den onderstroom, wel voelen we hem aan onze beenen rukken een stap in een kuil. die we niet zagen en het ongeluk is gebeurd, de ongelukkige tolt weg door den onderstroom naar de diepe diepe zee en weer heeft de zee haar offer ge- eischt". MOTORDIEN! >T. Bij de Schcolcompagnie van den Motordienst is voor het vervullen va.i herhalingsoef 9- ningen onder de wapenen gekomen de reser ve 2e luitenant J. W. Kuivenhoven. Een langs draadloozen weg overgebrachte foto van de treinramp bij Avignon, die 8 dooden en 55 gewonden eischte. Haarlemsche Hanze. De heer Struycken gaat als voorzitter heen. Aan een artikel van Rector J. F. A. in „De Middenstandskrant" over het heengaan van den heer C. J. G. Struycken als voorzitter der Haarlemsche Hanze ontleenen we het vol gende: „Struycken gaat heen. Sinds den jeugdtijd onzer beweging was zijn naam eraan verbonden. Reeds bijna 20 jaar terug kreeg hij een plaats in het bestuursapparaat onzer vereeni- ging, eerst diocesaan, dan nationaal, tot ten slotte heel de topleiding in zijn handen werd gelegd. Waar de Bond verscheen, verscheen Struyken, zoodat zijn naam en persoon sche nen samengegroeid met de beweging. Den Bond leiden en den Bond vertegenwoordigen zooals Struycken dat deed en zooals Struycken dat opvatte dat beteekende zijn vrijheid van beweging prijsgeven en zijn leven binden aan een zak-agenda, dan hier en zoo laat daar." „Nu gaat Struycken heen. De beste jaren van zijn leven heeft hij aan de beweging' gegeven; hij heeft haar gediend met zijn persoon en dat is het beste, wat een mensch geven kan. Daarom hebben we met vreugde deze ka rakteristiek in ons orgaan vastgelegd als een dankbare erkenning van de groote beteekenis, welke Struycken voor onze beweging heeft gehad." Geen crisisheffing op Indische Voorloopig ingetrokken. Aneta meldt uit Batavia: De korting op de crisisheffing bij invoer van Indische maïs in Nederland is met in gang van 13 Augustus voorloopig geheel inge trokken. Bij eventueele daling der maïsprij- zen op de wereldmarkt zal de korting weder om worden ingevoerd. PERSONALIA. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het exa men Hoogduitsch L. O. mevrouw H. van Klaveren te Haarlem. - Te 's-Gravenhage slaagde voor Duitsch LO. mej. H. van Klaveren, te Haarlem. Voor coupeuse (examen Ned. R.K. School raad) slaagde te 's-Gravenhage mej. W. Bak ker, te Haarlem. Postjager doet mee aan de LondenMelbourne-race. Geyssendorffer gezagvoerder. Naar wij van bevoegde zijde vernemen brengt de firma Pander Zn. thans het vliegtuig PHOST in gereedheid voor deel name aan de in October a.s. te houden Mac Robertson-race (speed-race Londen—Mel bourne). De heer Geyssendorffer en luitenant Asjes zullen het toestel naar Australië vliegen. Aanvankelijk was luitenant Asjes aangezocht ais gezagvoerder van den „Postjager" op te treden. Hij heeft echter, toen ook de heer Geyssendorffer voor deze vlucht ter beschik king kon worden gesteld, zijn plaats als ge zagvoerder aan den ouderen piloot afgestaan. KOOPMANSCHAP EN PHILANTROPIE LEIDEN TOT EEN AUTOTOCHT. „Paar koopmanschap aan philantropie" hadden de winkeliers in Noord-Haarlem kun nen zeggen, toen zij vanmorgen met drie bus sen van de Haarlemsche Brockway Bus Maat schappij van het Stuyvesantplein vertrokken, naar Amsterdam, Volendam, Monniken dam, Schoon en Alkmaar. Koopmanschap is dan de driehonderd zegel tjes die de klanten ban de winkeliersver- eeniging ontvingen (bij elk kwartje aankoop een zegeltje) en de philantropie het auto tochtje voor de kinderen der klanten, die gra tis meemoehten als moeder drie honderd plakkertjes bij mekaar had. Ongeveer negentig moeders hebben het zoover kunnen brengen. bleek vanmorgen, toen de schare Noord-Haarlemsche kinde ren zich voor de bussen verdrong, in af wachting van het uitstapje onder leiding van .cht geleidsters en vier bestuursleden. Ze zullen een hoop zien vandaag en dus ook veel kunnen vertellen als ze om zeven uur straks weer thuis zullen zijn, na in Schoorl te heb ben gegeten En de Noord-Haarlemsche winkeliersvereeni- ging zal op een mooien reclametocht kunnen terugzien. Roovers plunderen een trein. 150.000 zloty buitgemaakt. WARSCHAU 14 Augustus Op het tra ject ZyrardowWarschau is een roofover val gepleegd op een trein. De postwagen werd geplunderd en de da ders, die onbekend zijn gebleven, ontkwamen met 150.000 zloty. Op de KUNSTAFDEELING 5de étage, exposeert de be kende kunstschilder H. J Wesseling Heemstede eenige van zijn werken. (Adv. Ingez. Med.) (De Amerikaan Beebe is dezer dagen in een stalen kogel met ruiteti en zoeklichten tot een diep te van 765 meter in de zee ge daald j. Sinds Piccard het is begonnen, Streeft de mensch voortdurend meer. Naar de ongemeten ruimte Van de reine stratosfeer. En dit is wel te begrijpen. Want de eerzucht siert den man. Dat hij 't hoogste wil bereiken. Dat zijn kracht maar halen kan. Er is echter ook een streven In de omgekeerde lijn. Door een man, die al sinds jaren. 't Diepst gezonken wenscht te zijn. Zevenhonderdvijfenzestig Meter zonk hij nu weer neer. Dieper dan ooit iemand voor hem, In de contra-stratosfeer. Deze super-onderzeeër. Deze wondre waterkraan, Ging daarmee niet naar de haaien, Daar hij verder is gegaan Eng, maar veilig, opgesloten In een zwaren stalen bal, Zag hij door massieve ruiten Vreemde monsters zonder tal. Hij kon wel geen monster nemen, Om te toonen als model, Maar wie weet het, in de toekomst, Lukt dat misschien ook nog wel. En nu zult u mooglijk denken, Ik ga liever maar niet mee, Bij zoo'n sprong in 'l kille duister Van de diepe wereldzee. Nou. het is ook wel gevaarlijk. Maar er zijn op dit terrein. Van het .onder water blijven", Vormen die riskanter zijn. P, GASUS. De botsingen te Cork. Groot aantal boeren trachtte verkooping te beletten. (Zie ook pag. 4.) DUBLIN. 14 Augustus (V.D.) Het aantal slachtoffers van de botsingen tusschen politie en boeren, die gisteren, zooals reeds gemeld werd, te Cork hebben plaats gehad, is nog niet bekend. Een boer. die door een kogel zwaar werd gewond, is inmiddels overleden Naar verluidt hebben zeven boeren min of meer ernstige kogeiwonden opgeloopen. ter wijl minstens 25 boeren op andere wijze zijn gewond. Ook twee politieagenten werden licht gewond. Aanleiding tot de bloedige incidenten was een veiling van vee, dat in beslag was geno men. van twee boeren, die hun pacht niet hadden kunnen betalen. Honderden en volgens sommige berichten zelfs duizenden boeren hadden zich gewapend met stokken naar de plaats van de verkooping begeven om den ver koop van het vee te beletten. De politie sloot echter den toegang tot het terrein af. waar op 25 jongelui, die in een vrachtauto arriveer den, de hekken indrukte en gevolgd door de boeren het terrein opdrongen en de politie zich genoodzaakt zag van de vuurwapens ge bruik te maken. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Onder leiding van zijn voorzitter den heer P. Stapel Czn.. te Hoogkarspel, vergaderde het dagelij ksch bestuur. Aan de Nederlandsche Federatie van Lan delijke Rijvereenigingen werd een subsidie van f 50 toegekend als bijdrage voor de aan schaffing van het benoodigde onderwijs-ma- ieriaal voor de op te richten Federatie-Rij - school, aan welke school verschillende prac- tische en theoretische cursussen voor boeren zoons en dochters, alle in verband staande met paardenverzorging en rijonderrricht zul- en worden gegeven. Aangewezen werden als vertegenwoordi ger der H. M. v. L. naar de algemeene ver- zadering van den Keuringsdienst Noord-Hoi- and: de heeren B. Biesheuvel Azn.. te Spaarn aam en P. Blauwboer Gzn. te Kolhorn. Viaggenparade bij den aanvang van de Europeesche zwemkampioenschappen te Maagdenburg. EXAMEN HOOFDAKTE. Geëxamineerd 8 ml. candidaten. Geslaagd Je heeren: J. de Boer. Zaandam: N. van Buu- ren. Haarlem: P. H. C. Buys. Schermerhorn F. G. A. Fonville, Haarlem, P. C. van der Grift den Helder. Vier agenten, die aan de nationaal-socialis» tisclie overval te Weenen hebben deelgeno men, zijn ter dood veroordeeld. pag. 4 Bij een ontploffing nabij Moekden zijn 23 personen om het leven gekomen. pag. 4 Gewapende mannen hebben te Michigan City twee negers opgehangen. Dag. 4 Wegens diefstal en staatsgevaarlijke actie zijn in Rusland zes ambtenaren tot den kogel veroordeeld. pag. 4 De tekorten van Zandvoort zijn vrijwel weg gewerkt. pag. 1. Afgraven van duinen te Zandvoort. pag- 1. De Indische pensioenkorting voor 1935 blijft 17 procent. pag 3 Te Zeist heeft een vader zijn beide kinderen, na een twist met zijn vrouw, gedood. pag. 3 Het geschil der taxichauffeurs te Amsterdam is bijgelegd. pag. 3 Japan verwacht goede resultaten van de han delsbesprekingen te Batavia. pag 3 De Postjager doet mee aan de Londcn-Mel- bourne-race. pag. 1 Mooi behaalt een mooi succes bij de zwem- kampioenschappcn te .Maagdenburg. pag 2 Laatste berichten. pag. 5 ARTIKELEN. ENZ. Jhr. dr. J. C. Mollerus: Russische Reiservarin gen. Pag. 3 Morgen Woensdagmiddag 2 uur GROOT KINDERFEEST. GRATIS DEELNAME voor kinderen der gasten. (Adv. Ingez. Med.) De financiën van Zandvoort. Oude tekorten vrijwel weggewerkt Nieuwe regeeringsvoorsteüen een tegenvaller van een ton. Zandvoort heeft wat de gemeentefinan- cién betreft in 1933 niet slecht „geboerd". Men weet. dat de laatste jaren de begrooting gedrukt werd doordat telkens een deel ge dekt moest worden van het zeer groote te kort dat indertijd ontstaan was door een na vordering van het rijk van kwade posten der belastingen. De begrooting voor 1933 begon met een tekort van ongeveer f 123.000, De resultaten van het afgeloopen jaar zijn gun stig. De juiste cijfers van de gemeente-reke ning zijn nog wel niet bekend maar er is al met zekerheid te zeggen dat de rekening sluit met geen grooter tekort dan f 30 000. Dit tekort moet dus overgebracht worden naar de begrooting voor 1935 Dit is voor Zandvoort, dat den laatsten tijd zijn begroo tingen steeds begon met zeer groote tekorten, een gunstige omstandigheid, omdat als in 1935 kans gezien wordt deze f 30 000 weg te werken, de gemeente van deze nasleep der kwade posten geheel af is. Daarom is het voor Zandvoort Jammer, dat de regeering nieuwe maatregelen heeft voor bereid in verband met de dekking van de kosten van de werkloozenzorg. ALs de Kamers deze voorstellen der regeerir.g aannemen, dan is te voorzien, dat dit voor de Zandvoort- sche financiën een nadeel beteeker.t van on geveer f 100.000. Intusschen hoopt men. dat de wet als zij eenmaal in het Staatsblad staat voor Zandvoort minder nadeel<g zal zijn dan nu het ontwerp is. Jongetje door sikkel doodelijk getroffen. Ontzettende ontdekking van een vader. DQKKUM, 14 Augustus. De landbouwer F. Dijkstra uit Kollumerzwaag was hedenmorgen onder Veenwouden bezig haver te zichten. Zijn 11-jarige tweelingzoontjes waren bij hem. Zij hadden zich in het korenveld verstopt, zonder dat de vader het wist. Op een gegeven moment is een der zoontjes door den sikkel van den vader in den hals getroffen, en na enkele oogenbllkken doodgebloed. Gandhi eet en drinkt weer. Honig en sodawater. WARDHA 'Br. Indië) 14 Aug 'Reuter). Gandhi heeft zijn vasten-periode b-ci.?d. en heeft honig en sodawater tot zich geno men. Hij ontving een groot aantal telegr-mmen. waarin hij met den goeden afloop \„r. zijn vasten werd gelukgewenscht.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1