DE BILT DINSDAG 14 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Zandvoort verzamelde film sterren. Het Casino als rendez-vous. Zandvoort was vol filmsterren. Of liever: het casino in Zandvoort was vol filmsterren. Uit alle deelen van de wereld zijn ze geko men en zeiden zijn. naar we meenen, op één plaats en op den zelfden tijd zooveel interna tlonale beroemdheden van het witte doek bijeen geweest. Zelfs in een studio, in een filmstudio, zijn nooit zooveel sterren bij el kander. Bij repetities of anderszins zijn hoogstens enkele grootheden tegenwoordig en de rest zijn maar figuranten. Maar Zandvoort's casino heeft dan kans gezien een maximum aan Internationaal filmschoon te ontvangen. Onbegrijpelijk hoe men dat heeft weten klaar te spelen, al deze beroemde dames en heeren naar Zandvoort te lokken, terwijl het deze dagen juist zoo ont zaggelijk kon regenen. Charlie Chaplin leidde de band en Harold Lloyd had het toezicht op de kellners. Het moge wonderbaarlijk lijken, maar wij geloo- ven dat deze menschen, die eiken dag weer aangegaapt worden als Uebermenschen, om dat specifieke woord nu maar eens te gebrui ken, gelukkig zijn eens een keertje te mogen doen als een gewoon mensch, als een mensch dat hen bekijkt in theaters over de geheeie wereld. Anny Ondra bleek van dichtbij niet zoo on schuldig te kijken als wij vroeger van het doek af meenden dat zij keek, maar wij ge ven de schuld aan het regenweer, dat haar natuurlijk achterdochtig maakte voor Ne derland. Charlie Chaplin bleek een buitengewoon goed musicus te zijn, want hij zweepte zijn mannen zoo op dat alle grootheden ervan onder den indruk kwamen. En als u. zooals dit keer kon, in de gelegenheid bent de beroemdheden van dichtbij te zien, van zóó dichtbij dat u ze heusch kon aanraken, dan weet u wat het zeggen wil: een filmberoemd heid opzweepen, tot de danswoede er op volgt. Het is gelukt, dank zij de medewerking van de harem in Turkschen stijl met Oostersche koffie en een waarzegster, waardoor aan alles een onwezenlijke schijn werd gegeven, die de verwende studioslachtoffers tot echte kin deren maakte en hen weer eens echt geluk, ki? deed zijn. Zij zijn vertrokken, deze helden van de stalles, parterre, balconloge en parket. Zij hebben geen enkele handteekening gezet. Zij waren ook onder elkaar. O, dat is waar ook. Wij vergaten bijna u te vertellen dat de directie van het casino een wedstrijd had uitgeschreven voor hen die het beste een ster kon imiteeren in klee ding en gebaren. Tot vijf uur hebben ze ge danst. de imitatie-grootheden gedachtig de voortvarendheid der vroegere straperlo- eigenaren en gedachtig andere dingen, die niet te benaderen zijn. Het was grootsch. meldt: 765.6 m.M. te 751.6 m.M. te Hoogste barometerstand Scilly en Blacksod. Laagste barometerstand Haparanda. en voorspelt: Zwakken tot matigen Noordelijken tot Westelijken of Zuid Westelijken wind. Ge deeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk weinig of geen regen. Iets warmer Uit het Buitenland AFNEMEND BUIIG EN WARMER. De depressie over Scandinavië vult verder op, terwijl de hooge druk in het Westen zich over de Britsche eilanden uitbreidt. De ach terzijde van de aftrekkende depressie heeft hier te lande nog zware plaatselijke buien ge bracht. Gisteren overdag viel in De Bilt 17, in Groningen 14 en in Den Helder 9 m.M. Hedennacht had Vlissingen 16 m.M. Ook in België en Noord-Frankrijk vielen matige regenhoe veelheden. Over het algemeen is de temperatuur slechts weinig gedaald. Van aan voer van polaire koude kan men niet spre ken. De depressie op IJsland, die in bet-eeke nis toenam, onderbrak de koude-aanvoer uit het Poolgebied en brengt aan haar Zuidzijde uit het Westen Oceanische warmte aan. De barometerdalingen in het Noord Westen zullen den wind in onze omgeving wel doen krimpen, waardoor de kans op buitjes verder afneemt. Een lichte temperatuurstijging is te wachten. Over vrijwel het geheeie waarnemingsge bied is het weer thans rustig. Overal is het koel en bewolkt, behalve over Scandinavië en Finland, waar de temperaturen nog ver boven hun normale waarde zijn. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENÏGING. Donderdagavond 16 Augustus a.s. zal de Haarlemsche Orkest Vereemging onder lei ding van haar tweeden dirigent Marinus Adam een volksconcert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem geven. Aan dit con cert werken als solisten mede Annie Hermes (zang) en Eduard Biele cello). Het programma, dat zal worden uitgevoerd, omvat de volgende werken: 3 Stücke (H. Purccll), Aria uit de Opera Mitrane (Fr. Rossi), celloconcert in a-klein (Saint-Saëns) Aria uit Odysseus (Max Bruch) en de Sym- phonie „Aus der neuen Welt (Dvorak). VOORBEURS TE AMSTERDAM. IIOOGER KOERSEN, DOCH NIET MEER HANDEL. (Het herstel, dat gisteren in Wallstreet is Ingetreden, had ook hier ter beurze heden ochtend een verbetering van de stemming tengevolge, maar tot een uitbreiding van de affaire heeft dit niet geleid. Integendeel, het publiek bleef weer geheel uit de markt. Des ondanks werden meerendeels hooger koersen genoemd. Vooral Philips waren vast en stegen tot 210. doch de omzetten bedroegen niet meer dan enkele stuks. Voorts waren Koninklijke Olie en Unilever wat hooger, evenals H. V. A. Amsterdam Rubbers ondervonden eenigen steun van den verbeterden rubberprijs, maar het avance was niet grooter dan ongeveer perc. Amerikaansche fondsen werden in na volging van New York hooger genoemd, maar er ging niet veel om. De Youngleenlng was nagenoeg onveranderd. Op de wisselmarkt is in de algemeene ten- denz geen verandering gekomen. De dollar was wederom lager, niettegenstaande in Lon den voor dit devies vraag blijft bestaan, met als gevolg een daling van het pond. De gouddeviezen waren algemeen lager, vooral de Fransche franc, hetgeen wel ver band zal houden met de terugzending van zendingen goiid, die uit Frankrijk in Amerika zijn aangekomen. INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) (Londen 7.413/4—7.421/4 Berlijn 57.70—57.80 Parijs 9.73 14—9.73 (Brussel 34.63—34.67 Zürich 48.13—48.17 Rome 12.65—12.69 (New York 1.45 1,'4—1.45 1/2 AGENDA DINSDAG 14 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer Klaas Bakker. 8.159.15 uur. Schouwburg Jansweg: Revue ,,'t Is voor me kaar". 8.15 uur. Palace: Jack Payne in „Say it with Music' Op het tooneel: Max Marcelli. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ,Mein Herz ruft nach dir". Op het tooneel: Melachine. moderne wonderen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Pechvogels". 2.30 en doorloopende avondvoorstelling van 7 uur af. WOENSDAG 15 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teylcr's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. GOEDKOOPE REIS-MARKEN KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 I (Adv. lngez. Med.) Barometer Stand van heden 759 m.M. Vorige stand 757 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KF.TP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 14 Augustus. Ondertrouwd 13 Augustus: G. K. Water man en H. Renes; H. v. d. Breel en G. C. Frank. Bevallen 10 Augustus: J. W. RoosJedeloo, K. Blansert—Koning, z.; E. M. Daudeij— Stefener, z.: V. A. M. Roemers—v. Rooden, d.; 11 Augustus: J. GreinerSmijtink, z.; M. van SoelenDirks, d.; G. F. J. Glasser Wandscher. d.: W. Bakker—de Vries, z.; J. J. Redeker—Wolters, d.; E. J. van Campen— Hageman. z 12 Augustus: J. Sieraad—Har der, d.; L. M. M. Comans—Schellart. z.; G. Kampkes—Bakker, d 13 Augustus: A. E. MoerbeekPrins, z.; J, J. van PuttenAppel man, z.; H. H. EndertMoonen, z. Overleden 10 Augustus: A. H. C. C. Engel- mann, 74 j., Nic. Beetsstraat; C. C. Haze- kamp, 86 j., Kerkstraat; 11 Augustus: E. A. Struyk. 69 j„ Westerhoutpark; A. van Beuse- komZwanenburg, 55 j., Leidschestraat; J. Serfaas. 68 j.. Spiegelstraat; 12 Auaustus: G. Strop, 62 j., Leeuwerikstraat; G. A. Aalderink. 72 j., Gast- huisvesr. VOETBAL. DE OPENING VAN HET E. D. O.-TERREIN. De voetbalvereeniging E. D. O. zal evenals het vorig seizoen voor de door haar eerste elftal te spelen wedstrijden een belangrijke reductie verleenen op de toegangsbewijzen voor werkloozen. Reeds voor a.s. Zondag bij de opening van het nieuwe E. D. O. terrein zal reductie worden gegeven. De officieele opening van het nieuwe terrein zal plaats hebben te drie uur, waarna door Stormvogels en Hilversum een eere.wedstrijd zal worden gespeeld. Toegangsbewijzen zijn van twee uur af verkrijgbaar op vertoon van het bewijs van inschrijving van de Arbeidsbeurs en con tributieboekje of contributiekaart Niet ge organiseerde werkloozen moeten de uitkee- ringskaart overleggen. ALCMARIA VICTRIX—STORMVOGELS (2—5) Zondag speelde Stormvogels een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Alcmaria Vic- trix. Hoewel spelend zonder Fijen en Haak Sr. wisten de IJmuidenaren met 25 te winnen. Effern (3) en Haak Jr. (2) zorgden voor de doelpunten. Door de slechte weeersomstandigheden kon de wedstrijd niet geheel uitgespeeld worden. ATHLET1EK. Vier wereldrecords gebroken. BREMEN, 13 Augustus (V. D.) Op het vier de sportfeest voor dooven, dat te Bremen is gehouden, zijn vier wereldrecords verbeterd. Thulke liep de 100 M. in 11.9 sec. Röhrig leg de de 800 M. af in 2 min. 9.9 sec., bij het pols stokhoogspringen maakte Höppel een sprong van 2.70 Meter en mej. Salzmann maakte op de 100 M. een tijd van 13.9 sec. CRICKET C. V. H. II—ROOD EN WIT III. Verloren door C. V. H. met 40 runs op de eerste innings. Rood en Wit gaat eerst bat ten. Op het goede bowlen van F. Sevekc. bijgestaan door F. Vogelsang, komen de runs slechts langzaam en van de openingsbatsmen weet alleen Th. Everard eenige runs te ma ken. G. de Vries, inkomende, speelt even wel uitstekend. Zijn innings van 27 runs bevatte 4 vieren. Te zamen met B. Schmeinok wordt de bowlerij onder handen genomen: dan krijgt het totaal een geheel ander aan zien. Het totaal sluit op 91. Vermelding ver dienen nog twee keurige catches achter het wicket van keeper J. Roozen. Th. Everard 13, de Vries 27. B. Schmeinek 16 en Kaptein den Bouwmeester 14. Bowlingcijfers C. V. H.: F. Seveke 640, F. Vogelsang 333, W. Rooz-en 010 en G. Goossens 1—2. C. V. H, ingaande, brengt er evenwel door het goede bowlen van G. de Vries alsmede J. Franken, niet veel van terecht. De innings wordt een ware collapse, slechts gestuit door J. Roozen en J. Witkamp. Deze batsmen we ten door voorzichtig spelen een stand van 20 runs op te zetten. Nadat zij vertrokken 2ijn, wordt verder geen noemenswaardige tegen stand meer geboden en sluit het totaal op 51 J. Roozen 19 en J. Witkamp 11. Bowlingcijfers R. en W.: J. Franken 223 (14 overs, waaronder 8 maidens), G. de Vries 7—17 (14 1/2 over 8 maidens) en A. Elf fers 11. Cricket in Engeland. Allereerst maken wij melding van de prach tige score van den Australischen aanvoerder Woodfull, die in den wedstrijd tegen Gla morgan uit een totaal van 440—7 niet min der dan 228 not out voor zijn rekening nam. Deze prestatie zal de Australische spe lers zeer hoopvol stemmen; skipper Wood full, die totnogtoe in testmatches beneden zijn kunnen speelde, heeft thans blijkbaar zijn vorm terug, hetgeen in verband met de 5e en laatste Testmatch, die a.s. Zaterdag op de Oval een aanvang neemt, zeer belangrijk is. Glamorgan werd eerst voor 112 uitge gooid, waarna de regen aan de gasten, de verdiende overwinning ontnam, aangezien met den stand 1985 moest worden afge broken. De leidende clubs in de county-competitie hebben met uitzondering van Yorkshire vrij gunstige resultaten behaald. Sussex verloor weliswaar op de eerste in nings tegen Middlesex in een wedstrijd van lage totalen (Sussex 131 en 2429: Middlesex 148 en 1098) doch herstelde zich in de tweede helft van de week schitterend door Worcestershire te slaan. James Langridge scoorde in de eerste Sussex-innir.gs 149 not out uit een totaal van 417 terwijl zijn broer John in de 2e innings met 86 not out bleef uit een score van 2032. Worcestershire maakte slechts 194 en 157. Lancashire behaalde eenzelfde resultaat, door eerst op de eerste innings van Yorkshire te verliezen (Yorkshire 2916; Lancashire 2731, doch in de .2e helft der week gemakr, kelijk van Derbyshire te winnen. De totalen van deze ontmoeting luiden: Lancashire 240 en 2025, Derbyshire 170 en 137. De Tykes daarentegen kregen op zeer on verwachte wijze een alleszins verdiend pak slaag van het zwakke Leicestershire. Nadat Leicester eerst voor slechts 94! runs aan den kant was gezet, antwoordden de ex- kampioenen met 1965. Dat reeds voor 5 wickets gesloten werd is te verklaren, omdat de regen al zeer veel speeltijd in beslag had genomen en de Yorkshire capt. door een vroegtijdige decla ratie op winst wilde spelen. Oogenschijnlijk kreeg de skipper der Tykes gelijk want op 250 hadden alle Leicesterbatsmen reeds een beurt gehad. Yorkshire stond dus voor de zeer eenvoudige taak om een kleine 150 runs te maken voor de victorie. Doch ziet, de plotseling doorkomende zon. maakte het wicket vrijwel onbespeelbaar. Ondanks de aanwezigheid van alle starbatsmen als Sut- cliffe, Mitchell, Leyland e.a. was het voor zegge negentig runs gebeurd, waardoor de Tykes hun zeer geringe kans op het kam pioenschap geheel verspeelden. Het verdere belangrijke feit in de Engel- sche competitie was de prachtige innings van den Gloucestercrack en All-England speler Wally Hammond die op den Glamorgan-aan- val 302 runs fabriceerde en daarbij ongesla gen bleef. Het is wel zeer merkwaardig dat Hammond die in countymatches dit seizoen reeds herhaaldelijk zeer hooge scores maak te in Testcricket viermaal achter elkaar ho peloos faalde. ..All is in the game" en daarom zal het niemand verwonderen, indien Engelands beste batsman. indien hij a.s. Zaterdag ge kozen wordt, wederom niet aan het noodlot om dit seizoen in Testcricket te falen, zal ontkomen. Het geweldige totaal van Gloucester (603 6) werd door Glamorgan even krachtig met 3245 beantwoord, waarna de regen er een eind aan maakte en ieder elftal 4 winstpun ten kreeg. De plaatselijke ontmoeting tusschen Mid dlesex en Surrey op Lords is in een verdien de victorie voor de oude club van Jack Hobbs geëindigd. Surrey scoorde 359 en 2189 w.: Middlesex 184 en 292. (Wicket-keeper Price speelde als achtste man ingaande een mees terlijke innings van 87. Tenslotte vermelden wij nog de 10 wickets nederlaag van den hekkensluiter Northamp tonshire tegen Mead c.s. in een wedstrijd waarbij vooral de Hampshire-bowlers de overhand hadden. De totalen luiden: Northampton 146 en 205; Hampshire 2' en 590. UMPIRE. keuring gehecht aan het voorstel der dam club IJmuiden om een vierkamp om den we reldtitel te mogen orgar.isecren tusschen de Hollandsche meesters B. Dukel en R. C. Kei- Ier en de Fransche meesters Marius Fabre en Maurice Rajchenbach. Het is echter zeer waarschijnlijk dat deze vierkamp toch in Oc tober a.s. zal doorgaan, alhoewel hieraan geen titel zal worden verbonden Meester B. Ris t Na een zeer langdurige ziekte is te Wormer- veer in den ouderdom van 42 jaren overleden de bekende Hollandsche meester B. Ris. lid der Amsterdamsche Damvereeniging „Gezel lig Samenzijn". Ris won in 1928 het Olympisch damtournooi, waardoor voor hem de gelegenheid open stond deel te nemen aan het wereldkam pioenschap 1928. Door zijn werkzaamheden kon hij toen echter van dit recht geen ge bruik maken. Met Ris is de eenige Zaansche damspeler heengegaan die erin slaagde den meestertitel te behalen. Haarlemsche Damclub- Aan de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1934,1935 der Haarlemsche Damclub (Hoofdklasse-afdeeling) zullen de volgende, spelers deelnemen: 1. H G. Teunisse; 2. J. B. Sluiter Jr., 3. P. J. van Dartelen; 4. J. W. van Dartelen; 5. A. de Jong; 6. J. P. van Eijk; 7. H. Greeuw; 8 J. v. d. Giessen; 9. J. van Looij; 10. Joh. Fabel; 11. H, van Lunenburg Jr. 12. P. J. Bijrij; 13. Ph. G. Amelung Jr.; 14. D. Kleen; 15. Ph. F. Amelung Sr.; 16. F. W. de Pater; 17, J. Poppen. Deze wedstrijden vangen op Maandagavond 3 September a.s. aan. LAWNTENNIS Tournament „Duijnwijck". Evenals voorgaande jaren wordt ook dit jaar wederom het laatste tournament van dit seizoen gehouden op het tennispark „Duijn wijck" te Bloemendaal van 25 Augustus tot 2 September. De inschryving hiervoor sluit Dinsdagavond 21 Aug. bij den secretaris van het wedstrijdcomité, Groote Houtstraat 123. De wedstrijdleiding berust bij Dr. Th. de Crauw. KRACHTSPORT Worstelen en Gewichtheffen. Kampioenschappen van Noord-Holland le en 2e afdeeling. De Amsterdamsche Athletenclub „Hercules" te Amsterdam heeft van den Ned. Kracht sportbond toestemming ontvangen om boven genoemde wedstrijden te organiseeren in haar clubgebouw le Conradstraat t/o 18 te Amsterdam. De inschrijving is openge steld tot 20 Augustus. Het gewichtheffen zal plaats hebben op 8 September; het worstelen op 9, 16 en 23 September, Volgens internationale bepalin gen zal worden gewerkt. De kampioensprijzen bestaan uit sjerpen met verzilverde plaat; de tweede en derde prijzen uit lauwertakken en medailleSj DAMMEN. OM DEN WERELDTITEL. De match KeilerRajchenbach door den Nederl. Dambond goedgekeurd. Zondag j.l. werd te Amstei-dam een be stuursvergadering van den Nederl. Dambond gehouden. Er werd besloten goedkeuring te ^echten aan den voorgenomen match tus- -chen onzen nationalen kampioen R. C. Kei ler en den Franschen kampioen Maurice Rajchenbach en aan dezen match den we reldtitel te verbinden. In verband echter met de voorbereidende maatregelen en het te treffen overleg met- de buitenlandsche dambonden, zal deze match eerst ongeveer half September a.s. kunnen beginnen. i In yerband niet dit besluit werd geen goed POSTDUIVEN De HOOGVLIEGERSVEREENIGING. Haarlemsche hoogvliegersvereeniging hield een wedvlucht van Lisse. Er werden in- gekorfd pl.m. 100 vogels. De eerste getoonde vogel was van G. Sprokkreeff, met wit Hage naarduif, 2 G. Heinsbergen met uilebaard- doffer. 3 F. v. Gelder met blauwgrijs Trippe- ler-doffer; 4 G. Janes, met zwartroek Ned. Kaalpoot-doffer en 5 G. v. d. Putten met uilebaard-öoffer. SPAARNEVOGELS. Wedvlucht van Soignies, 205 K.M. J. Stap horst 1 8 13 17, J. H. Somers 2 4 5 6 22 28 30 39, G. A. Steijl 3 7 9 10 14 15 21 25 31 33. P. Kerste 11 18 26, A. Visser 16 23 39, H. v. Oldemark 19 20 32 36 39, C. Beilschmidt 24, J. Keijsper 27, P. He ij mei 35 37 38. le Kampioen Fittessen H v. Oldemark, 2e A. Visser. le Kampioen Midde.Fon,d H. v. Oldemark, 2e G. A. Steijl. le Kampioen- Fond J. H. Somers, 2e H. v. Oldemark. le Kampioen Oud H. v. Oldemark, 2e A. Visser. AUTOMOBILISME DE ALPENRIT IS AFGELOOPEN. MiiNOHEN, 13 Augustus (V. D.) Van de 125 te Nice gestarte deelnemers aan den In ternationalen Alpenrit hebben 99 het eind doel te Mtinchen bereikt. Hiervan zijn 57 zonder strafpunten en wel 36 individiueele rijders en 21 teamrijders. Het grootste aan tal uitvallers in het totale klassement be hoort tot de tweede klasse boven 3000 kubie ke c.M., van welke categorie van de 33 rijders, welke de tocht aanvingen, slechts 10 den fi nish hebben bereikt. Beter is de verhouding in de groep van 2 tot 3000 kubieke c.M. waar van de 19 gestarten 14 het einddoeol hebben bereikt. Van de groep 1500 tot 2000 kubieke centimeter hebben 24 van de 29 deelnemers de rit volbracht. In de groep 1000 tot 1500 kubieke centimeter kwamen 18 van de 19 ge- starten aan, terwijl in de kleinste klasse tot 1000 kubieke centimeter 24 van de 27 gestarte wagens tijdig te München aankwamen. SCHAKEN HAARLEMSCHE SCHAAKCLUB. Zomerwedstrijd. In Café-Rest. „Bolwerk" zijn de volgende partijen gespeeld. Hoofdklasse; J. ZoontjesF. Abspoel D. AndréaTh. van den Bos Eerste klasse A: J. E, StrengersJ. H. Kruijt W. A. LindemanJ. E. Strengers Eerste klasse B: S. J. AbspoelJ. Vermeulen G. SuurendonkA. Hinlopen Tweede klasse A: Th. D. HetemW. Geuzebroek Jr. (hangp.) 0—1 Tweede klasse B: P. van WieringenW. J. Jolink 10 Mevr. R. Onvlée-LansJ. A. Hoeben 0—1 Derde klasse A: P. R. ter WeijdeJ. de Vries 1—0 G. L. v. d. Meij-J. F. de Wit 1—0 De wedstrijd loopt thans ten einde. Naar het zich laat aanzien zullen Maandag a s. de laat ste partijen kunnen worden gespeeld. In dat geval zal de prijsuitreiking plaats hebben op Maandag 27 Augustus. De wedstrijd zal worden besloten met een gong-avond. 0—1 afgebr. afgebr. 0—1 1/2—1/2 0—1 De Europeesche kampioen schappen. Csik Hongarijewint de finale 100 M. vrije slag heeren. Mooi vierde in nieuwen Ned. re cordtijd. Scheffer zevende. Hongarije slaat het Ned. poloteam met 91. MAAGDENBURG, 13 Augustus (Vaz Dias). Bij de Europeesche zwemkampioenschappen is heden de eerste beslissing gevallen in het nummer 100 Meter vrije slag voor heeren. De strijd ging tusschen Mooi, Scheffer, Bochenski (Polen), Csik (Hongarije) en de Duitsche zwemmers Wille en Fischer. Fischer maakte de beste start en nam da delijk met een Meter voorsprong de leiding. Csik begon reeds op de eerste baan te spurten, en bereikte in 26 sec. als eerste het keerpunt, met Fischer en Petterson op de tweede en der de plaats. Na het keeren ging Fischer op Csik af, haalde zienderoogen in en op 75 Meter lagen beiden gelijk. Er ontspon zich op de laatste 25 meter een vinnige kop-aan-kop race. Men verwachtte een dead heat, doch de jury besliste ten gunste van den Hongaar. Wille, die op de vijfde plaats lag zette een formi dabele eindspurt in en eingdigde als derde. Mooi en Petterson streden hardnekkig om de vierde plaats, die tenslotte in het voordeel van den Nederlander werd beslist, zij het dan ook met zeer gering verschil. De tijd van beiden bedroeg 1 min. 1.4 sec., hetgeen voor Mooi een nieuw Nederlandsch record beteekent. Het oude record stond met 1 min. 2 sec eveneens op zijn naam. De prestatie van den H. P. C.'er Mooi is wel van bijzonder gehalte. Hij heeft ervoor gezorgd, dat eindelijk ook een Nederlandsch zwemmer zich eens in zulk sterk internatio naal gezelschap flink laat gelden. Men zal niet alieen de Nederlandsche meisjes, maar ook de heeren na zijn prachtige race in deze finale met nieuw respect in het buitenland gaan zien. Moois tijd is bijzondermooi, en ook voor Mooi zeer bijzonder. Het Neder landsch record heeft er een flinken duw mee gekregen, waar het sinds lang geduldig op wachtte. Wij mogen alle hoop koesteren, dat de H. P. C.'er in de toekomst nog beoer prestaties zal kunnen leveren en, wat nog belangrijker is, dat zijn voorbeeld andere jonge zwemmers extra zal prikkelen. Wie weet, wat de volgende Europeesche kampioen schappen dan te zien geven. Scheffer stelde teleur; hij was van het be gin af op de laatste plaats en kon niet mee komen, hoewel hij zijn uiterste krachten in spande. Gedetailleerde uitslag: 100 Meter vrije slag heeren, finale: 1. CsiR (Hongarije) 59.7 sec. 2. Fischer (Duitschland) 59.8 sec. 3 Wille (Duitschland) 1 min. 1.2 sec. 4. en 5. Mooi (Nederland) en Petterson (Zwe den) 1 min. 1.4 sec (nieuw Nederlandsch re cord); 6. Bochenski (Polen) 1 min. 3.3 sec.; 7. Scheffer (Nederland) 1 min. 4.1 sec. Na dit nummer gingen de vlaggen in de masten omhoog, aan de hoogste de Hongaar- sche vlag. Staande hoorden de zes duizend toeschouwers het Hongaarsche volkslied aan. In het klassement voor den Europabeker staan Hongarije en Duitschland thans bovenaan met elk dertien punten. Het waterpolo. Het Nederlandsche poloteam speelde heden tegen het Hongaarsche zevental en heeft met 7—1 duchtig klop gekregen In dezen wedstrijd speelden de onzen bijzonder slecht. Dat wij verliezen zouden, was een feit, dat reeds van te voren vast stond, doch deze cijfers waren niet noodig geweest, indien Van den Bosch beter gespeeld had. Onze achterhoede ver richte weliswaar goed werk, doch veel invloed had dit niet op het eindresultaat. In de tweede helft slaagde Daatselaar er in een tegenpunt te scoren. Vertessy maakte het eerste doel punt, waarna Halassy twee maal achtereen den bal in het Ned. doel liet verdwijnen. Voor de rust scoorde Keserue het viercle doelpunt der Hongaren. Na het wisselen voerden Ver tessy uit een voorzet van Nemeth, Keserue en Nemeth (tweemaal), den voorsprong op tot 8—0. Een doorbraak van Vertessy leidde tot het negende doelpunt door Hommenay. Toen laatstgenoemde wegens een overtreding het water verlaten moest, maakte Daatselaar het eenige Nederlandsche doelpunt. Scheidsrechter was de Belg Delahaye, die over het algemeen weinig had in te grijpen. De resultaten van de overige waterpolo- wedstrijden luidden: JoegoslaviëFrankrijk 21 (21). ItaliëZweden 11 (10). Duitschland—Tsjechoslowakije 4—1 (3—0). Heden, Dinsdag, heeft de fnale plaats van het nummer 100 meter vrije slag voor dames. Deze wedstrijd zal van 18.40 tot 19.00 uur door den Deutschlandsender worden uitgezonden. Het congres van de Zwemliga. Uit Maagdenburg: Onder voorzitter schap van Fern (Engeland) begon Zaterdag het Congres van de zwemliga. De vergadering herdacht president Von Hin denburg. De toelating van de zwembonden van Noor wegen, Letland en Turkije werd goedgekeurd. Besloten werd dat de vijfde Europeesche kampioenschappen in 1938 in Engeland zullen worden gehouden, waar dan ook het volgende congres zal plaats hebben. Tot voorzitter werd herkozen Fern (Enge land), tot adjunct-voorzitter Drigny (Frank rijk) en Hauptman (Tsjecho-Slowakije). Als leden zijn gekozen A. S. Sirks (Nederland), Brewitz (Duitschland), Barbacci (Italië) en De Raeve (België). Een merkwaardig zwemmer. ZWEMMEN Nieuwe wereldrecords van jeugdig Japansch zwemmer. TOKIO. 13 Augustus. (V. D.) Tijdens de wedstrijden om de Japansche zwemkam pioenschappen won de jeugdige Japansche student Hiroshi Negami het nummer 1500 meter vrije slag in een tijd van 19 minuten, 16 3/5 seconde. Tegelijkertijd vestigde hij een nieuw we reldrecord op de 800 meter met een tijd van 10 minuten 4 1/5 seconde en een op de 1000 meter yan 12 minuten 41 4/5 second^, De Engelschman Paul Radmilovic. Na 18 jaar zijn eigen records verbeterd. De Engelsche snelzwemmer en waterpolo- speler Paul Radmilovic komt niet meer in wedstrijden uit. Hij is nu hotelhouder en be heert het Railway Hotel te Weston-super- Mare (Somerset). Zijn loopbaan als snelzwemmer was aller merkwaardigst. In 1925, toen men hem als „passé" veteraan beschouwde, won hij plot seling weer het Er.gelsche lange afstands kampioenschap, dat hij de vorige maal ge wonnen had in1907! Hij moderniseerde zijn slag, ging crawl zwemmen, zette zijn successen in 1926 en verbeterde in 1927 de records die sinds 1909 op zijn eigten naam stonden. In 1928 was hij eerste afgevaar digde van de Engelsche zwemsport naar de iOjympi§che Spelen te Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2