RUSSISCHE REISERVARINGEN. AARLEM'S DAGBLAD Nasleep der Amsterdamsche relletjes. Vier personen uit Groningen staan terecht. Ten tijde van de onlusten te Amsterdam werden te Groningen eenige arrestaties ver richt in verband met pogingen van net Werk- loozen Strijd Comité om ook in de Noordelijke hoofdstad en omgeving onlusten te verwekken. Dit kwam tot uiting in een pamflet, waarvan ongeveer duizend exemplaren in beslag werden genomen. Maandag stonden in verband hiermede vier personen voor de Groningsche rechtbank te recht. De zaak werd met gesloten deuren be handeld. Het O.M. heeft de volgende straffen ge- eischt: Tegen C. M. M. vier maanden gevan genisstraf, tegen G. L. M vier maanden ge vangenisstraf, tegen De J., vier maanden ge vangenisstraf. Tegen E. P. M. werd vrijspraak gerequireerd. Nederland bezit een twee persoons zweefvliegtuig. Het wordt van Schiphol naar Teriet sleept. Het eerste Nederlandsche en het grootst Europeesch tweepersoons zweefvliegtuig, ont worpen door den Nederlander Hoekstra en mede gebouwd door ingenieur Oyens. beiden te Amsterdam, is gereed gekomen. Het zal op Zondag 19 Augustus achter een moto; vliegtuig gekoppeld worden en tegen ongeveer half twee uur starten van Schiphol te Am sterdam en vandaar een vlucht naar Arnhem gaan ondernemen. Van het vertrek der toe stellen van Schiphol af zal een reportage wor den gegeven. Te Teriet zullen verschil lende demonstraties uitgevoerd worden. HET SPOORWEGONGELUK TE AMSTERDAM. Nog een gewonde opgenomen. Tot de gewonden bij het spoorwegongeluk bij het Weesperpoortstation op Zondag 5 Augustus behoorde ook mevrouw B. G. Rij ff— Koenders. Zij werd naar een der ziekenhuizen gebracht, maar niet opgenomen, omdat zij slechts verwondingen aan den enkel had. He den is zij echter in het Binnengasthuis op genomen, omdat nu gebleken is, dat haar gnkel is gebroken. Nederlandsch tourist in het Berner Oberland verongelukt. Van een 60 Meter hooge rots gevallen. Een Nederlandsch tourist, die te Gstaad lo geerde, Louis Butwies genaamd, is bij Lou- venen van een 60 meter hooge rots gevallen. Onmiddellijk is een hulpexpeditie gaan zoeken, toen bleek dat Butwies niet in zijn hotel terug was gekomen. Het zwaar verwon de lichaam van den ongelukkige is toen ge vonden. De dood schijnt eenige oogenblikken na den val te zijn ingetreden. Geen stakende taxi-chauffeurs meer te Amsterdam. Geschil bijgelegd. Als gevolg van den aandrang der organisa ties, uitgeoefend op de stakende chauffeurs bij het Èntam-Taxibedrijf te Amsterdam is de staking, nadat zich met de ongeorganiseerden nog eenige moeilijkheden hadden voorgedaan, te ongeveer halfzeven Maandagavond opge heven. Er heeft met de directie geen overleg plaats gehad; het door haar aan een der chauffeurs gegeven ontslag blijft gehandhaafd. DUITSCHER MAAKT ZICH AAN „ZEEROOF" SCHULDIG. Op het eilandje Brienenoord in óe Maas heeft de Rotterdamsche Rivierpolitie een Duitscher aangehouden, die daar kampeerde en die zich aan „zeerooverij" bleek te hebben schuldig gemaakt. Zwerver door spiritus-drinkers gedood. Een doodelijk kwantum spiritus ingegoten. In een schuur in een weide onder Voeren- daal (nabij Heerlen) waarin z.g. spiritus drinkers den nacht plegen door te brengen, heeft zich een afschuwelijke misdaad afge speeld. Eenigen van die spiritusdrinkers kwamen bij den veldwachter en deelden hem mede, dat er in de schuur een man te sterven lag. Oogenblikkelijk ging de veldwachter er heen, waar hij een zekere Hoefnagels dood aantrof. Uit den kring der spiritusdrinkers werden als daders aangewezen een bekende van de politie, zekere D. en een 17-jarige jongen v. d. Vdie in arrest genomen en in het gemeente huis opgesloten werden. Omtrent de juiste toedracht van hetgeen zich in de schuur heeft afgespeeld, tast men nog in het duister. Vast staat, dat men het slachtoffer dat men daartoe vastgegrepen had. een doodelijk kwantum spiritus heeft toegediend. Waarschijnlijk had de man. die in de schuur beschutting voor den nacht heeft willen zoeken en voor de politie een onbekende was, de spiritusdrinkers in hun slaap gestoord, waarna men tot de gruwelijke daad is over gegaan. Verspreiding van opruiende pamfletten. Vrouw te Rotterdam vrijgesproken. Maandagmorgen heeft de Rotterdamsche politierechter schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van de 33-jarige Janna Groeneboom, huisvrouw van J. K. te Schiedam, die terecht heeft gestaan wegens het verspreiden van pamfletten van het W.S.C., waarvan de in houd van opruienden aard zou zijn. Verdachte had op 10 Juli nabij het Volks gebouw te Schiedam de pamfletten van een onbekende gekregen om ze aan de daar ver zamelde werklooze metaalbewerkers uit te rei ken. Op grond van het feit, dat niet bewezen is. dat in het pamflet is opgeruid tot geweld dadig optreden tegen het openbaar gezag, sprak de politierechter haar vrij. Indische pensioenkorting blijft 17 procent. Maar in 1936 misschien grootere aftrek. Geen verdere salarisverlaging in 1935. Aneta uit Batavia: Bij -de beantwoording van de al- gemeene beschouwingen in tweeden termijn deelde de regeeringsgemach- tigde voor de afdeeling financiën, de heer De Leeuw, mede, dat de pen sioenkorting over het jaar 1935 op 17 procent gehandhaafd zal blijven. In 1936 zal men misschien verder moeten gaan. In het jaar 1935 zal voorts geen verdere salarisverlaging plaats heb ben, terwijl het niet in het voornemen ligt om de overgangsbezoldigingen aan te tasten. ARBEIDERSWONINGBOUW MET O VER HEIDSGARANTIE. De besturen van Nationalen Woningraad en Federatie van Amsterdamsche Woningbouw- vereenigingen hebben heden het volgende telegram verstuurd aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland: „Ondergeteekenden verzoeken Uw college dringend goedkeuring te verleenen aan Am sterdamsche Raadsbesluiten van 8 December 1933 betreffende garantieverleening voor Arbeiderswoningbouw door viertal bouwver- eenigingen. Aan geprojecteerde woningen be staat groote behoefte. Uitvoering der bouw plannen is in belang van Volkshuisvesting, toestand woningmarkt en bestrijding werk loosheid uiterst gewenscht. Suikerbietensteun tien gulden. Per 1000 K.G. netto. De Minister van Economische Zaken heeft vastgesteld de „Crisis-Steunbeschikking 1934" xvin (Suikerbietensteun, oogst 1934). Bij deze beschikking is gevoegd een Regle ment Suikerbietensteun 1934. Blijkens dit reglement wordt uit het Land bouw Crisis Fonds ten behoeve van de telers van suikerbieten, voor zoover die bieten op Nederlandschen bodem zijn geteeld en aan de Nederlandsche Coöperatieve fabrieken of aan de Centrale Suikermaatschappij te Amster dam ter verwerking op suiker zijn geleverd steun verleend. De uitvoering van deze steunverleening is aan de Nederlandsche Akkerbouw Centrale opgedragen. Door de fabrieken zal voor bieten, waar voor steun wordt verleend (garantiebieten) geleverd op de gebruikelijke condities aan grootscheepsvaarwater en van gemiddeld suikergehalte f 10 per 1000 K.G. netto wor den uitbetaald. De hoeveelheid garantiebieten per bieten teler voor de campagne 1934 zal hoogstens bedragen 90 pet. van de door hem geteelde en geleverde garantiebieten in 1933. Steunverleening aan de boonenteelt. 3.50 per 100 K.G. gedorschte boonen. Voorts is in de Staatscourant een beschik king van den Minister van Economische Za ken opgenomen tot steunverleening aan de boonen. In deze beschikking wordt onder boonen verstaan: hier te lande verbouwde veldboo- nen van den oogst 1934. met dien verstande, dat daaronder mede begrepen zijn de boonen vermengd met andere peulvruchten, afkom stig van gemengd gewas. Uit het Landbouw Crisis Fonds zal aan de telers van boonen steun verleend worden ten bedrage van f 3.50 per 100 K.G. gedorschte boonen. Japan verwacht goede resultaten. De handelsonderhandelingen te Batavia. De zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft, naar V.D. uit Tokio meldt, verklaard, dat er thans goe de vooruitzichten bestaan ten aanzien van de handelsonderhandelingen met Neder- landsch-Indië te Batavia. Verklaard wordt verder, dat. de kwestie van de scheepvaart, die van de Nederland sche maatregelen op handelsgebied en die var. de vereeniging van importeurs in Ned - Indië. we)ke de voornaamste punten van be spreking te Batavia uitmaken, zullen wor den geregeld door wederzij dsche concessies. Vreeselijk drama te Zeist. Maandagavond kreeg een bewoner van den Koppelweg te Zeist oneenigheid met zijn vrouw. Nadat deze het huis was uitgeloopen, heeft hij met een broodmes zijn twee kinde ren de hals doorgesneden en daarna getracht zelfmoord te plegen. De politie wist dit even wel te verhinderen. De man is naar de neu rologische kilniek te Utrecht vervoerd. De lijken der kinderen, die 11 2 en 4 1 2 jaar oud waren, zijn in beslag genomen. TER AARDE BESTELLING MR. A. TAK. Op de begraafplaats Oud-Eik-en-Duinen is gisteren onder groote belangstelling het stof felijk overschot van mr. A. Tak. procureur- generaal bij den Hoogen Raad der Nederlan den, ter ruste gelegd. Tal van sprekers, o.w. de minister van Jus titie en oud-minister Bosboom hebben het woord gevoerd. CREMATIE DR. BERLAGE. Naar wij vernemen zal het stoffelijk over schot van dr. Berlage Donderdag a.s. te Wes terveld worden gecremeerd, na aankomst van trein 11.41 uur. De verdediging der Ned.-Ind oliehavens. Uitbreiding der legerformatie voorgesteld. Het „A. I. D. De Preangerbode" meldt, dat het Indische legerbestuur aan de Regeering voorstelde om over te gaan tot uitbreiding van de formatie ten behoeve van de verdediging der oliehavens. Deze uitbreiding zal hoofd zakelijk het wapen der artillerie betreffen. POOLSCHE KERKDIEF GEARRESTEERD. De politie heeft op het station te Enschede aangehouden een 26-jarigen Pool, die op weg was naar Amsterdam. De man blijkt zich te hebben schuldig gemaakt aan verschillende kerkdiefstallen. Hij heeft o.a. Zaterdag inge broken in de synagoge te Almelo, waar hij de offerbus had meegenomen. De man is ter be schikking der justitie gesteld. DE VOORLICHTINGSDIENST VOOR DE SCHOENINDUSTRIE IN NED. INDIë. Als onderdeel van het algemeen economisch werkplan voor Nederlandsch-Indië is een voor lichtingsdienst ten behoeve van de Neder- landsch-Indische schoenindustrie ingesteld. De leider van dezen dienst is, naar reeds ge meld, de heer W. A. Cavalini, die zich in Ne derland op de hoogte heeft gesteld van de diverse methoden tot vervaardiging van schoenwerk. De heer Cavalini is naar Neder- landsch-Indiè teruggekeerd met eenige kleine machines voor de demonstratie en toelichting van practischer methoden voor vervaardigen en reparatie van schoenwerk. Hij heeft zijn voorlichtingsklasse ingezet met een tiental leerlingen. De Nederlandsche Rondvlucht Op 24 en 25 Augustus a.s. Welke route gevlogen wordt. De definitieve route, welke voor de deel nemers aan de Nederlandsche rondvlucht is vastgesteld, luidt als volgt: Vrijdag 24 Augustus: a. voor de deelnemers uit Waalhaven: Vliegveld Waalhaven, Dordrecht, Gorinchem Leerdam, Buurmalsen, Utrecht, Vliegveld Soesterberg. b. voor de deelnemers uit Schiphol: Vlieg veld Schiphol, Amsterdam, Oranjesluizen. Zaandam, Purmerend. Edam, Monnikenwerf op Marken, Diemen, Bussum, Vliegveld Soes terberg. c. voor alle deelnemers: Vliegveld Soester berg, Amersfoort, Harderwijk, Elburg, Kam. pen, Zwolle, Raaite, Vliegveld Twente, Zut- phen, Arnhem, Nijmegen, Groesbeek, Venlo, Vliegveld Eindhoven. Zaterdag 25 Augustus: Vliegveld Eindhoven, Eindhoven, 's Herto genbosch, Tilburg. Bergen op Zoom, Hulst Oost-burg, Vliegveld Vlissingen, Goes, Steen bergen, Breda. Vliegveld Gilze-Rijen, Vlieg veld Waalhaven. Vliegveld Schiphol. Het vertrek van de luchthavens van Rot terdam en Amsterdam op 24 Augustus is bepaald op 9 uur. De deelnemers worden om 10 uur op het militaire vliegveld Soesterberg verwacht, waar ververschingen door het of ficierscorps van de luchtvaartafdeeling zul len worden aangeboden. Om 11 uur gaat de tocht verder naar het vliegveld Twente, waar ieder om 12.30 uur present moet zijn. Het be stuur van de Twentsche Aero-club zorgt voor een Twentsche koffietafel en om 15 uur ver volgen de vliegers hun reis naar het eind punt van den eersten dag, het vliegveld Wei- schat bij Eindhoven. Daar heeft dadelijk na de landing om ongeveer 17 uur een ontvangst plaats vanwege de Noord-Brabantsche Aero- club. Om 17.30 uur vertrekken de vliegers naar hun hotels in Eindhoven en omgeving. De passagiers van de K. L. M. brengen den nacht te Oisterwijk door. Den volgenden morgen, 25 Augustus, heeft de start van 't vliegveld Eindhoven te 9 uur plaats. Om 10.30 uur worden de deelnemers op het vliegveld Vlissingen verwacht. Vliegers en passagiers krijgen dan de gelegenheid zich door een zeebad op te frisschen en gebruiken vervolgens het noenmaal in Hotel Brittan- nia. Te 13.45 uur zetten zij hun reis voort naar het militaire landingsterrein Gilze- Rijen, waar de aankomst op 15,30 uur is be paald. Zij worden daar met muzieik en een folkloristisch volksspel ontvangen. Het ver. trek is op 16.30 uur vastgesteld en de aan komst op Waalhaven op 17 uur. De deelne mers uit Amsterdam vervolgen hun reis een uur later en komen om 18.30 uur op Schip hol aan. In afwachting van de aankomst van de deelnemers aan de rondvlucht op de vlieg velden Twente, Eindhoven. Vlissingen en Gilze-Rijen zullen de instructeurs van de Nationale Luchtvaartschool demonstratie- en kunstvluchten uitvoeren, terwijl tijdens het oponthoud op die vliegvelden de K. L. M. de gelegenheid biedt tegen speciaal voor deze dagen verlaagd tarief aan de gebruikelijke pleiziervluchten deel te nemen. Het aantal personen dat zich aan boord van de onge veer 60 vliegtuigen zal bevinden wordt op 200 geschat. Vladimir Ilyich Ulyanov (Lenin). In iedere stad. in ieder dorp, in alle regee- ringsbureaux. in particuliere woningen, op pleinen en in étalages vindt men óf een stand beeld van Lenin, óf een fotografie dan wel een schilderij. De beteekenis van het Russi sche gebeuren stond en staat nog in het tee ken van Lenin. Wie was hij? Op 22 April 1870 werd in Simbirsk (thans Ulyanovskin het WolgagebUxi gelegen. Vla dimir Dych Ulyanov geboren. Zijn Vader Ilya Ulyanov was schoolopziener in de provincie Somborsk. terwijl zijn moeder de dochter was van een dokter. De ouders namen geen deel aan de revolutionnalre stroomingen in Rus land. Met de kinderen was het Juist andersom gesteld. Van ztfn Jeugd af werd Vladimir Ulyanov sterk beïnvloed door zijn ouderen broer Alexander. Laatstgenoemde nam in 1887 deel aan revolutionnaire woelingen, uitgaande van studenten, met de bedoeling den Tsaar te vermoorden. Hij werd veroor deeld en opgehangen. Dit feit maakte diepen indruk op den jeugdigen Vladimir die reeds de hoogeschool bezocht en een vurig aanhan ger was van het Marxisme. Het is intusschen niet juist, dat Vladimir Ulyanov een revolu tionair werd, omdat hij den dood van zijn ouderen broer wenschte te wreken. Hij werd dit uit overtuiging en beschouwde de arbei ders-revolutie als een onderdeel van de his torische ontwikkeling van het menschdom Voor Rusland was deze revolutie na ernsti ge bestudeering zijnerzijds een onvermij delijk iets en hij besloot zijn leven daaraan te besteden. Zijn eerste optreden. Vladimor Ulyanov begon zijn activiteit in de beweging door de publicatie van een aan tal artikelen, die hij onderteekende met den naam: Lenin. Gemakshalve zal ik in dit arti kel dezen korteren naam blijven gebruiken. Deze artikelen teekenden den schrijver als een volbloed Marxist. In het laatst van 1893 ver trok Lenin naar Petersburg. waar hij illega len arbeid verrichtte in studentenkringen. In het bijzonder bestreed hij de Russische re volution nairen. die het Marxisme van minder of geen belang achtten voor hun land. In de lente van 1895 vertrok hij naar het buiten land. Daar hield hij zich bezig met het uit werken van een plan om te geraken tot een massale arbeiderspartij in Rusland. Weldra keerde hij weer tot het vaderland terug en was van plan door het uitgeven van een cou rant zijn denkbeelden te propageeren. Zijn gevangenneming verijdelde de uitvoering van dit plan voorloopig De Tsaristische regeering sloot hem in December 1895 op en in Februari 1897 werd hij- voor drie jaren naar Siberië verbannen. Partijvorming. Intusschen werd in Rusland tal van sociaal democratische groepeerlngen gevormd, aan vankelijk zonder samenhang, totdat in Maart 1898 in Minsk een congres werd gehou den waar de Russische Sociaal Democrati sche Arbeiderspartij werd gesticht. Een par tijprogram kwam bij die gelegenheid evenwel niet tot stand, terwijl het gekozen Centiaa'. Comité al zeer spoedig achter slot en gren del verdween. De eigenlijke geschiedenis dei- partij dateert van 1903. Intusschen was in 1900 Lenin uit zijn verbanning teruggekeerd. Hij begaf zich andermaal naar het buiten land. In München, Londen en later In Ge- nève redigeerde hij zijn blad Iskra. De in vloed daarvan op de partij in Rusland is buitengewoon groot geweest en het gaf de stoot tot het bijeenkomen van het tweede Congres in 1903 te Londen. Daar voltrok zich een splitsing en ontstonden de groepen der 'Boljewieken en Mensjewieken, Eerstgenoem- den hadden Lenin als leider. Het principleele verschil schuilde in de eerste plaats in de maatregelen, die noodig werden geacht om het kapitalisme te bestrijden en in de tweede plaats in de functie, welke de leden in de partij innamen. Lenin stond daarbij op het standpunt, dat alleen zij, die daadwerkelijk deelnamen aan het partijleven als lid inge schreven konden worden. De Mensjewieken daarentegen waren van oordeel, dat zij-, die sympathiseerden met de partijbeginselen, of de partij op de een of andere wijze steunden, als lid konden worden aangenomen. Lenin's inzichten zegevierden in Londen, hij ver kreeg de meerderheid. Vandaar, dat zijn •groep zich Bolsjewieken noemde, een woord afgeleid van het Russische woord 'boishinstvo. hetwelk: meerderheid beteekent. tegenover het Mensjewieken, een woord afgeleid van het Russische woord mensninstvo, hetwelk; minderheid beteekent. Verdere ontwikkeling van de partij. In 1905, kort voor de eerste Russische Re volutie. riep Lenin, 'net derde Congres bijeen. De Mensjewieken weigerden hunne medewer king te verleenen. Zij ondersteunden pogin gen om samen te werken met de bourgeoisie en zagen volgens de Bolsjewieken het belang niet in van een samengaan tusschen proletariaat en boeren. In December 1905 volgde daarop de bekende bloedige revolutie in Moskou. Deze werd onderdrukt en was oorzaak, dat in het volgend jaar een poging werd gedaan om de beide groepen te vereeni gen. Zoo kwam het vierde Congres in April 1906 te Stockholm, bijeen waar de Mensjewie ken de meerderheid vormden. Kort daarna In den nacht van 21 Juli 1906, werd door het Tsaristische bewind de Doema ontbonden en als gevolg daarvan ontstond andermaal een verwijdering tusschen de beide groepen. Niet tegenstaande duidelijk bleek, dat er groot verschil van inzicht bestond, kwam men an dermaal tezamen. Dat geschiedde bij gele genheid van het vijfde congres in Mei 1907 te Londen gehouden. Na dien is de klove nooit meer overbrugd en volgens het oordeel der Bolsjewieken gingen de Mensjewieken gedu rende den wereldoorlog geheel over naar de zijide der bourgoisie en steunden het Tsaris tisch bewind. Eerst in 1917 kwamen de Bols jewieken in Congres tezamen. In die tus- schenperiode waren zij in het geheim bezig hun organisatie te versterken. In 1912, ten tijde van de bloedige onlusten in de Lena goudvelden, laaide de revolutionaire beweging op en werd de Prawda als dagelijksche cou rant uitgegeven. De oorlog 1914—1918. In Augustus 1914 brak de wereldoorlog uit. De Bolsjewieken stonden daar volstrekt af wijzend tegenover. Hunne afgevaardigden in ae Doema gingen in de oppositie en werden naar Siberië verbannen. Op 27 Februari (vol gens de nieuwe in 1918 ingevoerde kalen der op 12 Maart 1918) werd het Tsaristische bewind omver geworpen en de provisorische regeering onder Miljokov werd gesteund door de kapitalistische belangen en door de Mens jewieken. Intusschen was Ler.in op 3 April 1917 uit het buitenland teruggekeerd en stelde zich ten doel de provisorische regeering ten val te brengen. Onder de leuze Land. Brood en Vrede begonnen de Bolsjewieken de arbei ders en boeren te winnen. Het Miljokov en later het Kerenski bewind was daarvan volkomen op de hoogte en be zigde weldra alle middelen om daaraan een einde te maken. Op 3 Juli kwam het tot een ernstige botsing in Petersburg. Lenin werd beschouwd als een Duitsche spion en een be vel tot hechtenis werd tegen hem uitgevaar digd. Lenin was genoodzaakt zich te verber- gen. De groote massa bleef onder invloed der Mensjewieken. In Augustus 1917 kwam het zesde Congres der Bolsjewieken bijeen. Lenin zelf was afwezig, maar Stalin, een zijner trouwste discipelen, bracht er rapport uit over de politieke situatie. De invloed der Bols jewieken nam toe. Op 12 September aan vaardde de Petersburgsche Sovjet het gebruik van geweld. Een groep onder Kamenev en Zt- noview waren in de oppositie en werden later uit de partij verwijderd. In October 1917 en. wel op den 25sten barsttte de bom en namen de Bolsjewieken het heft in handen. Hun eer ste daad was het beëindigen van den oorlog. In Brest-Litovsk werden onderhandelingen geopend met de Duitschers. Deze stelden aan vankelijk onaanvaardbare voorwaarden, die ten slotte tegen den zin van Trotsky wer den aanvaard. Na den oorlog. Naamsverandering. In Maart 1918 kwam het zevende congres bijeen, hetwelk de vredesvoorwaarden goed keurde. De naam van de partij werd veran derd in Russische Communistische Partij. Gedurende drie jaren werd een burgeroorlog gevoerd en een strijd tegen Polen en voortJ tegen Amerlkaansche en Engelsche troepen in Murmansk, tegen Engelschen in Baku, te gen Franschen In Odessa en tegen Japanee zen. Amerikanen en Tsjechoslowaken in Sibe rië. Het achtste congres kwam in Maart 1919 bijeen. In het bijzonder werd daar aandacht besteed aan een samenwerken tusschen ar beiders en boeren, terwijl geijverd werd voor de tot standkoming eener Internationale de z.g. Derde: welke reeds in dezelfde maand :e Moscou bijeenkwam. Ruim een jaar later, bij gelegenheid van het in April 1920 gehouden negende Congres, fcieek in de partij zelf een ernstige oppositie te bestaan, waarbij Lenin en Trotskv dikwijls tegenover elkander ston den, Daarbij waren de economische omstan digheden in het land zeif uiterst moeilijk De z.g. Witte Gardisten bestookten het bestaar.de regime. Onder kanongebulder kwam in Maart 1921 het tiende Congres bijeen. Lenin kon digde er de z.g. Nieuwe Economische Politiek iN.E.P aan, welke werd aanvaard, evenals het voorstel om geen partij-groepeeringen in de partij meer toe te laten. De uit de N. E. P. voortvloeiende reorganisatie werd voorbereid tusschen het tiende en elfde con gres. Daarbij werden eenige concessies ge daan aan het zoo zeer verfoeide kapitalist!- sche stelsel, maar in Maart 1922. bij gelegen heid van het elfde congres, verklaarde Lenin, dat daaraan een einde behoorde te komen. In datzelfde jaar werd Lenin ziek. Hij was overwerkt en feitelijk ook nog niet de emoties te boven van een aanslag, welke in 1919 in een fabriek door een contra-revolutionnaire vrouw op hem was gepleegd. Een en ander was oorzaak dat Lenin het twaalfde Congres, gehouden in April 1923 niet kon bijwonen. In de herfst van dat jaar werd Trotsky's activi teit weer beduidend grooter, in hoofdzaak als gevolg van de economische crisis, waaronder het land te lijden had. Lenin's dood. Op 21 Januari 1924 stierf Lenin. Hij werd begraven in een mausoleum op de Roode Plaats in Moscou. Na het congres van Mei 1924 stond de partij voor de beantwoor ding van de vraag: kan het socialisme ver wezenlijkt worden in een enkel land? Kame nev en zijn medestanders antwoordden: neen, de meerderheid der partij: ja. Eerstgenoem- den vormden toen een nieuwe oppositie. In de congreszitting van December 1925 werd dit vraagpunt andermaal behandeld en was het Stalin, die het nieuwe economische program ontwikkeldeindustrialisatie in snel tempo en voorbijstreven der kapitalistische landen. Aanvankelijk kwam van de doorvoering dezer denkbeelden weinig, omdat Kamenev c.s. zich met Trotsky hardnekkig verzetten tegen de zienswijze van het Centraal Comité. In 1926 en 1927 werd van de opppositiczijde in het ge helm gewerkt in de richting van een eigen Centraal Comité. Men ging van die zijde zelfs zoover, dat op 7 November 1927. ter gelegen heid van de tienjarige herdenking der Octo- berrevolutie, een demonstratie in Moscou's straten plaats had. in hoofdzaak recht streeks gericht tegen Stalin. Stalin. Stalin (Djugashvili) is een Georgiaan. de zoon van een arbeider in een schoenenfabriek In 1897 deed hij zijn intrede in de politiek en speelde o m. in Tnflis een rol. De Geheime Politie kreeg in 1901 opdracht hem gevan gen te nemen, waarna hij meerdere malen verbannen werd. In 1905 ontmoette hij Lenin en zeven jaren later werd hij lid van het Centraal Comité. Bij de voorbereicf.ng van de Octoberrevolutie speelde hij een leidende rol. In de jaren 19141918 was hij een der hoofdfiguren van het Roode leger. Hij was een der meest agressieve tegenstanders der Mens jewieken en contra-revolutionairen. Bij ge legenheid van het vijftiende Congres in De cember 1927 bevestigde hij zijn positie, de oppositie leed de nederlaag. Haar leden kon den geen lid meer van de Partij zij". Trotsky werd verbannen. Kamenev es. scheidden zich van hem af en keerden tot de partij terug De industrialisatie en de vorming der collec tieve landbouwbedrijven, zoomede het ont werpen van een Vijfjarenplan werden ander maal aanbevolen. Het eerste Vijfjarenplan. Eenige algemeenc opmerkingen. Aan het einde van 1928 was het eerste Vijf jarenplan ontworpen. Met het kapitalisme diende radicaal afgerekend te worden. Daar tegen ontstond oppositie onder leiding van Bukharen, Tomsky en Rykov. Zij meenden, dat de krachtproef van Stalin c.s, tot mis lukken gedoemd zou zijn en dat met name de uitvoering over langeren termijn diende te geschieden. Maar evenals Trotsky leed ook ceze oppositie de nederlaag. Dit geschiedde op het zestiende Congres van Juli 1930, waar men zich zelfs uitsprak voor de bekor ting van den termijn. In den winter van 1931 was het derde jaar van het Plan ten einde. Het parool was en bleef: doorzetten. Het :weede Vijfjarenplan kwam weldra aan de orde en werd bij gelegenheid van het laatst gehouden het zeventiende Partijcongres behandeld. MOLLERUS.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5