Welkom thuis! Da vlarda etappe van den internationalen Alpentocht. Een der deelnemende wagens op een der vele moeilijke punten van de Stilfser bergrug De uitzetting der Pool- sche mijnwerkers te Leforest (Fr). De mijn werkers wachtend op den trein, die hen naar hun vaderland zal terug brengen met vrouw en kinderen Een gedeelte van den kanaaldijk te IJmuiden is tengevolge van het baggeren voor het aanbrengen van een zinker verzakt, waardoor een groot gat is ontstaan De Engelsche aviateur Rose In de cockpit van zijn toestel .Miles Hawk" gereed voor de start der Londen New Castle-vlucht, welke Zaterdag plaats had De start voor het nummer honderd meter dames bij de Europeesche zwem- kampioenschappen te Maagdenburg, welk nummer door Willy den Ouden werd gewonnen Schafer uit Dresden, die winnaar werd van het skiff nummer bij de Europeesche roti- kampioenschappen te Luzern Het spoorwegongeluk met den sneltrein Geneve-Nice te Avignon heeft verschillende men- schenlevens geëischt. - De eerste foto van het déraillement FEUILLETON De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien Uoor WILL AMBERÖ. (Nadruk verboden). 37) „Halt!" Interrumpeerde hier de Professor. „Ik verzoek de geachte aanwezigen eerst mij nog eenige minuten gehoor te willen verschaf fen". „Aha!" merkte Nora Tilden op. „Oe onver mijdelijke toespraak!" Wie echter onder ons zoo argumenteert, heeft de diepere zin van onze manier van werken niet begrepen. Wij huldigen in onzen kring, als ik het zoo zeggen mag, geen for- meele democratie. „Inderdaad!"' gaf de Professor toe. „De on vermijdelijke toespraak!" En met een vluch- tlgen blik naar den Baron vervolgde hij: „On vermijdelijk, maar niet overbodig Dames en Heeren! In dit gedenkwaardig oogenblik, waarop onder ons even weldoordacht, als wel geslaagd plan de eindstreep zal worden gezet, Ls het mij een behoefte eenige vluchtige op merkingen te maken over het karakter van ons arbeidsysteem en het wezen onzer organi satie. Wij zijn, toen wij destijds onze veldtocht tegen dr. Kalserlien ontwierpen en de rollen verdeelden, met elkaar overeengekomen, dat ieder van ons aanspraak zou kunnen maken op een zesde deel van den winst. Dat was, om zoo te zeggen, niet veel anders dan een ver wezenlijking van het democratische principe in geldzaken. Nadien heeft wellicht deze of gene zich afgevragd of die wijze van verdeelen wel rechtvaardig was. Wellicht is bij sommigen van ons wel eens een enkele maal de gedachte opgekomen, dat hem of haar een moeilijker en gevaarlijker taak was opgedragen dan aan de anderen en dat hij of zij eigenlijk aanspraak zou kunnen maken op een grooter aandeel in de baten van deze onderneming. Elk van ons heeft; het zijne bijgedragen tot het welslagen der onderneming. Het voordeel van onze arbeidsmethode was, dat wij de te verrichten werkzaamheden en het daaraan verbonden gevaar op een bijzondere wijze over de leden verdeelden. Dat klinkt misschien vreemd, maar het zal u allen ongetwijfeld duidelijk worden, wanneer ik het werk van elk afzonderlijk memoreer. Jij, Syndicus, was de man, die het plan uitbroedde. Jouw werk was, om zoo te zeggen, het extract van ons aller taak. En daarom was het logisch, dat jij zelf op den achtergrond bleef om ons slechts in intiemen kring met je aanwijzingen en ad viezen terzijde te staan. Notje en Spiona's taak daarentegen, was in 't geheel niet van misdadigen aard. want ten slotte hebben zij niets anders gedaan dan con tact gezochten gekregen met twee mannen van de tegenpartij. Intusschen waren zij echter de eenigen, die rechtstreeks met die tegen partij in aanraking kwamen en hetgeen zij presteerden mag dan ook zeker niet te laag worden aangeslagen, want tenslotte liepen zij veel meer gevaar om ontdekt te worden dan een van de anderen. De eigenlijke misdadige handeling als ik deze burgelij ke terminologie mag gebruiken is van Baron, van Bakker en van mij uitge gaan. Ik ben bescheiden genoeg om ons aan deel in de onderneming niet hooger aan te slaan dan dat van de zooeven genoemden, want tenslotte zijn wij in het geheel niet met onze tegenstanders in aanraking gekomen, zoodat wij in de laatste plaats bevreesd be hoefden te zijn voor ontdekking". „Zeer juist!" viel Syndicus den spreker in de rede. „Uitstekend!" De professor vervolgde: „Het doet mij ge noegen van zoo beproefde zijde instemming te mogen ontvangen met mijn theoretische be schouwingen. Ik achte deze beschouwingen noodzakelijk om er nog eens de aandacht op te vestigen, dat het de juiste weg was, welke wij gekozen hebben en dat ons syndicaat on getwijfeld in groei en bloei zal toenemen wanneer wij op dezen weg blijven doorgaan. Ik vertrouw dan ook dat wij in de toekomst de tot dusver gehuldigde arbeidsmethode zul len blijven volgen en clat de beslaande colle gialiteit tot in lengte van dagen zal mogen worden bestendigd. „Bravo!" riep Nora Tilden. „En daarom dames en heeren, ledig ik dit glas met de wensch: Leve de collegialiteit, leve onze eenheid, leve het syndicaat!" Gerinkel van glazen, bravo-geroep en gelach Men dronk op den Professor. Maar daarna werd men weer ernstig. De eigenlijke ceremonie werd voortgezet. „Waarde bondgenooten!" zei Syndicus, ter wijl hij het paket weer ter hand nam. „Ik voel mij gedrongen den Professor mijn dank te betuigen voor zijn hartverkwikkende woorden, waarmee wij ons ongetwijfeld allen zonder on derscheid hebben kunnen vereenigen, Gij zult mij echter toestaan, dat ik thans onmiddelijk overga tot het eigenlijke doel van deze bij eenkomst. Dit paket bevat het vermogen, dat wij dr. Kaiserlien afhandig hebben gemaakt". Hij wierp een korte blik op een stukje papier dat hij uit zijn portefeuille nam. „De zuivere opbrengst van den verkoop van de villa bedroeg, na aftrek van alle kosten, vier- en tachtigduizend tweehonderd en vijftig mark. Het geld ligt op mijn naam bij de Dresdener Bank. Ik zal derhalve elk van de vijf aanwezigen een chèque, ten bedrage van veertienduizend twee en veertig mark over handigen. Dit paket echter bevat alle effecten, die Rakker ons als Edith Kaiserlien heeft be zorgd. Ik wil er nog op wijzen, dat Edith Kai serlien een en ander na afloop van het echt scheidingsproces bij haar advocaat, dr. Arn- heimer, in ontvangst heeft genomen en het paket ongeopend, in tegenwoordigheid van den Baron, in de Dresdener Bank in dépot heeft gegeven, waar het tot nu toe heeft ge legen. Daar nu ook Nora Tilden weer in ons midden vertoeft ..De schoone dagen van Aranjuez zijn voorbij interruppeerde de professor met een knip oogje in de richting van Notje, maar dat be zorgde hem een bestraffende blik van den voorzitter. „Daar nu ook Nora Tilden van haar Pa- lestijnsche missie is teruggekeerd, zeg ik", ver volgde Syndicus, „is thans het oogenblik aan gebroken het paket te openen en den inhoud te verdeelen". Met een plechtig gebaar knipte hij het touw door om daarna het papier af te wikkelen. Het bleek echter, dat daaruit weer een nieuw paket te voorschijn kwam. „Secuur is hij, die dr. Arnheimer", consta teerde hij meesmuilend. Het volgende oogenblik meesmuilde hij ech ter niet meer, want boven op het pak lag een brief, weliswaar niet onderteekend, maar met een inhoud, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. De brief luidde als volgt: „Geachte Mevrouw 1 Ik kan mij de teleurstelling begrijpen, die zich van u zal meester maken, wanneer u bijgaande effecten bekijkt. Het zijn n.l. allen waardelooze aandeelen uit den inflatietijd. Op de aandeelen en obligaties, welke u dr. Kaiserlien afhandig maakte, heb ik voorloopig beslag gelegd. Op grond van bepaalde obser vaties. ben ik er achter gekomen, dat u een zwendelaarster ben en met het oog daarop leek het mij, mede in verband met de vrij ongunstige omstandigheden, waarin ik mo menteel verkeer, wel zoo gewenscht een en ander zelf te behouden. Wanneer u echter meent dat u daarmee te kort wordt gedaan, kunt u een aanklacht tegen mij indienen". Er was niet zoo heel veel intellect vooi noodig om te combineeren, dat deze brief afkomstig van den advocaat dr. Arn heimer. „Wij zijn er ingeloopen!" zei Syndicus, knar setandend. Daarop zwegen allen vol ontzetting, over rompeld door den onverwachten loop der ge beurtenissen. „Wat moeten we doen?" vroeg eindelijk Notje. „Ons heele plan la in duigen gevallen", klaagde de Professor. (Wordt vervolgd! I

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 8