Het congres danst. Hei BekutftijksU 52e Jaargang No. 15689 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 17 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURBNS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 19122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 175, elke regel meer ƒ0 35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250 -, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Bejaarde tuinbaas overleden na botsing op den Wagenweg. Fietste waarschijnlijk zonder licht en verleende geen voorrang. Noodlottige afloop van oogenschijnlijk onbeteekenend ongelukje. Donderdagavond is een 72-jarige heer het slachtoffer geworden van eigen onvoorzich tigheid en aan de gevolgen van een oogen schijnlijk onbeteekenend ongeluk, overleden. 's Avonds te ongeveer half twaalf kwam de 72-jarige C. van Blankenstein, tuinbaas, wo nende aan de Westergracht 65 rood, per fiets uit het Florapark, Bij de kruising Florapark- Wagemveg-Iordenstraat, wilde hij de Iorden- straat inrijden .waartoe hij dus den drukken Wagenweg moest oversteken. Van de zijde van het Plein naderde een auto die in de richting Heemstede reed en bestuurd werd door een 26-jarige Haarlem- schen reiziger. Daar de auto van rechts kwam had de oude man den wagen den voor-- rang moeten geven. Of hij de auto nu niet heeft zien aan komen, zenuwachtig werd of meende nog wel over te kunnen steken, is onzeker. Hoe het ook zij, hij werd gegrepen en tegen den grond gesmakt. De auto, waarvan de remmen goed in orde waren, stond snel stil. Naar verluid zou de tuinbaas bovendien zonder licht hebben gereden, waardoor de automobilist den man wellicht niet goed heeft kunnen opmerken. De aangeredene werd aan den kant van den weg neergelegd, en scheen af en toe het be wustzijn te verliezen. Van ernstigen aard schen het ongeluk echter niet te zijn: de oude heer zou zich alleen aan het hoofd heb ben bezeerd. Een dokter en de ongevallendienst heb ben hem behandeld, waarna hij per zieken auto naar het St. Elizabethsgasthuis is ge bracht, waar men hem ter observatie zou op nemen. Enkele uren later is de ongelukkige aan de gevolgen van de botsing overleden. De overledene is gedurende 42 jaar werk zaam geweest op het vroegere buiten Spaar en Hout en werkte den laatsten tijd voor zich zelf. Oranje-vereeniging „Haarlem- Noord". Feestviering op Koninginnedag. Gezien de bijzondere wijze, waarop dit jaar het feest van den verjaardag van de Ko ningin moet worden gevierd, heeft het be stuur van de Oranje-Vereeniging .Haarlem- Noord" besloten alle kinderen een prettig, maar sober feestje te bereiden. !s Morgens om 10 uur zullen de kinderen met muziek en met wapperende vlaggen een wandeling maken van 1 1/2 uïir door Haar lem-Noord. Diezelfde kinderen zullen 's middags een grooten autotocht maken onder deskundige leiding naar een nader te bepalen plaats, vermoedelijk Den Haag en omstreken. Zij moeten zich echter voor dezen tocht doen inschrijven en daartoe het bewijs van lidmaatschap medebrengen. Dit kan ge schieden op Maandag 20 en Woensdag 22 Augustus a.s. van 35 en van 79 uur in café „de Bruine Beuk", Rijksstraatweg, hoek Overtonstraat. De kinderen die voor dezen tocht in aan merking wenschen te komen moeten ten minste 7 jaar zijn en den leeftijd van 14 jaar niet hebben overschreden. Bij de inschrijving ontvangt men een voorloopige deelnemers kaart, die na de omwandeling op 31 Augustus tegen een andere moet worden ingewisseld. De deelneming aan. den optocht is dus ver plicht. Leden zonder kinderen, of met kinderen onder de 7 en boven de 14 jaar, mogen twee andere kinderen aanwijzen, die echter bij in schrijving de lidmaatschapskaart moeten toonen. Negentig arbeiders van werk verschaffing uitgesloten. Bij havenwerken te Hengelo. HENGELO. 17 Augustus. Toen hedenmor gen den geschorsten arbeiders in de werkver schaffing van de havenwerken der gemeente Hengelo werd bekend gemaakt, dat hun loon gedurende de eerste vier weken met 5% zou worden verhoogd, waren van de 98 geschors ten slechts echt personen bereid het werk op deze voorwaarden te hervatten. De overige 90 personen werden hierop van het werk ver- W'iiderd. (Te Utrecht is het jaarlijksche congres van dansleeraren ge houden). De leeraren in het aanvallige dansen Verschenen in Utrecht vereend in congres, Zij lazen elkaar, ttheoretisch en practisch, Deskundig bevriend, de toekomstige les. En strakjes, dan dansen wij weer naar hun pijpen, Zooals wij reeds jarenlang hebben gedaan, En als wij de rumba en wals niet begrijpen, Dan dansen wij toch op den wereld vulkaan. Wij botsen in 't leven zooveel op elkander. Kom, laten wij dansen, dan doen wij 't in vreugd, Wij trappen elkaar al zoo vaak op de teentjes. Kom, doen wij 't bij tijden in rhytmisch geneugt. Wij zijn in 't bewegen zoo zelden harmonisch. Wij zetten den voet vaak zoo dwars voor elkaar. Wij zijn al zooveel uit den pas met elkander. De dans brengt dat alles, volledig en klaar. Kom. laten wij dansen, 't zij rumba of tango, 't Zij foxtrot of wals, maar blijf niet aan den kant, Want. om het tenslotte maar eerlijk te zeggen We zijn van natuur niet zoo bar elegant. P. GASUS. De overval op het Ravag- gebouw. Dr. Rintelen wordt niet gehoord. WEENEN, 16 Aug. (V. D In het proces te gen de opstandelingen, die het Ravag-gebouw zijn binnengedrongen, is tegen den middag de kroongetuige, Kauf, gehoord, die als Heim- wehr-soldaat vóór het gebouw dienst deed. De voorzitter drukte hem op het hart. te be denken, dat van zijn verklaringen leven of dood der beklaagden afhangt. Kauf. die bij den overval gewond werd, wees den beklaagde Paul aan als denegene die op hem geschoten had. Als de moordenaar van inspecteur Flug komt naar zijn meening slechts de doodelijk gewonde Schredt in aan merking. Na den middag schetsten de ambtenaren der Ravag allereerst hetgeen zij hebben mee gemaakt gedurende de twee uur. die zij. in het gebouw opgesloten en temidden van een kogelregen hebben doorgebracht. De omroeper der Ravag Theodor Ehren- berger, die door de opstandelingen gedwon gen werd het valsche bericht door te geven, verklaarde, dat hij nog getracht had de brand in het zend- lokaal te blusschen, maar dat hem dit niet mogelijk was, doordat het lokaal, waar zich de waterleiding bevond, reeds door machine geweren werd beschoten. Uit het verhoor dei- getuigen bleek verder dat zich bij de opstan delingen een zekere Cermack had bevonden, die op handige wijze is ontkomen en nog niet is terug gevonden. Verschillende getui gen verklaarden, dat reeds den vorigen dag een der deuren op geheimzinnige wijze ver wijderd was. Daaruit zou blijken, dat onder het perso neel der Ravag personen geweest moeten zijn die de plannen der opstandelingen kenden en bevorderden. De verdedigers van de beklaagden in het „Ravag"-proces hebben volgens het D.N.B. tot de militaire rechtbank het verzoek ge richt. om het beschuldigende materiaal tegen dr. Rintelen ter tafel te brengen, daar de omvang van de schuld der beklaagden slechts Is vast te stellen in verband met verklarin gen van dr. Rintelen en van zijn medeplich tigen. De rechtbank heeft dit verzoek afge wezen. omdat er voor haar geen twijfel be staat aan het feit. dat de opstand van hoo- gerhand is geënsceneerd Het openluchtconcert der H. O. V. Een comité van aanbeveling. Onder Voorzitterschap van den burgemees ter, den heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, hebben de volgende heeren toe zegging gedaan in het Comité van aanbe veling zitting te nemen: van het gemeente bestuur de Wethouders W. J. B. van Liemt en W. Roodenburg; de gemeentesecretaris Mr. Th. A. Wesstra. Verder de heeren G. van Andel, Hendrik Andriessen, Th. Bergman, Jan Booda, G. D. Gratama, Dr. W. Broese van Groenou A. E. von Brucken Fock, J. A. Fontein, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Willem Hespe, Karei de Jong, Jos. de Klerk, Antoon Krelage, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, C. Overbeek. R. Peereboom, H. W. Plenaat, Joh. E. Post. F. Pijlman. Jhr. C. J. A. Reigersman, George Robert. J. H. Sauveur, J. Scheepens. J. Scheffer, Jhr. F. W. van Styrum, J. C. Tadema, J. L. Tadema, E. H. Tenckinck, Mr. J. H Thiel, Mr. M. van Toulon van der Koog. Mr. W. E. Baron van Till, D. J. Weijers, L. M. Weterings en J. Zijlstra Luitenant-kolonel krijgt l'A jaar. Wegens verduistering. BATAVIA. 17 Augustus (Anetaï. Het Hoog Militair Gerechtshof van Ned.-Indië veroor deelde luitenant-kolonel G. H. C. ter zake van verduistering tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met vervallen ver klaring van den militairen stand. De eisch luidde twee jaar met vervallen verklaring. Brand door een knalpistool. Een jongen aan brandwonden overleden. Ander zeer ernstig gewond. Tijdens het verblijf van de familie S. uit Enschede in een hotel te Stad-Rothenfelse (DJ is deze familie door een ernstig ongeluk getroffen. Bij deze familie bevond zich ook het eenigst zoontje van dr, Z. uit Enschede. Dit jongentje en een zoontje van den heer S. hadden zich heimelijk naar de feestzaal van het hotel begeven en zich daar met serpetines en andere papieren feestartikelen omhangen Waarschijnlijk door het afvuren van een knal pistool is in de feestzaal een begin van brand ontstaan, waarbij beide jongens zeer ernstige brandwonden opliepen, zoodat ze in levens gevaarlijken toestand naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Het achtjarig zoontje van dr. Z. is daar overleden. Het zoontje van den heer S. hoopt men in het leven te kunnen houden. Historisch monument in den Achterhoek. Na jaren van moeizamen arbeid is de Mr. Heuvelstichting, door de Oudheidkundige Ver- eeniging „De Graafschap" in het leven geroe pen, er in geslaagd een historisch monument te stichten in den vorm van een boerenhuis- herberg-tolhuis uit het begin der vorige eeuw aan den Ouden Hessenweg, die van West-Duitschland naar Holland leidde. Het eeuwenoude huis „De Lebbenbrugge" reecis bekend uit den Spaanschen tijd. toen Maurits en Frederik Hendrik Grol belegerden, waar de Kozakken op de opkamer gedanst hebben, is thans gerestaureerd en bemeubeld. Het bezit thans nog de tolrechten, verleend in een oir konde van 1679. Dit historische huis bij Borculo wordt op Zaterdag 25 Augustus geopend. Des namiddags zijn er in het stadje belangrijke folkloristische feestelijkheden. Jongetje rukte zich los. En raakte onder een vrachtwagen. De drie-jarige A. Stringer wandelde Don derdag met zijn 7-jarig zusje voor het huis van hun ouders op den Ouden Weg 173. Plot seling rukte hij zich los en stak den weg over, juist toen een vrachtauto met matige vaart naderde. De chauffeur stopte direct maar kon niet voorkomen dat het ventje werd aangereden en onder de auto kwam. De bestuurder droeg het jongetje de ouderlijke woning binnen, waar de ongevallendienst het knaapje heeft behandeld. Hij heeft een vrij ernstige wonde aan het achterhoofd opgeloopen. De remmen van den wagen waren in orde en den bestuurder treft uiteraard geen schuld. Twee jongemannen sprongen het meisje na. Ieder van een kant van de Burgwal. donderdagmiddag reed een 19-jarige dienst bode in het water van de Burgwal. Zij fiet ste daar en werd zenuwachtig door de nauwe doorgang. Twee jongelieden, van 17 en 18 jaar. sprongen te water, ieder van een kant van de Burgwal. De juffrouw die op 2 12 M. van den kant lag, werd door een hunner ge grepen en daarna door handreiking op bet droge getrokken. De beide redders zijn op dezeifde manier uit het water gekomen. De eerste drenkelinge is naar huis vervoerd met de motorbrigade. Dronken auto-misdadiger aangehouden. Waarom hebben zulke menschen nog een rijbewijs? De politie heeft in den afgeloopen nacht weer een auto-misdadiger aangehouden. Het is een zachte uitdrukking voor iemand die dronken achter het stuur gaat zitten, zóó dat hij zich zelf niet meer kent en dus van autorijden niet het minste benul meer kan hebbenEr op los rijden"' noemen we dat en dan is dat nog niet sterk genoeg ge zegd. De man is op de Amsterdamsche Vaart aangehouden en daar opgesloten ter ont nuchtering. Wellicht ware er niets gebeurd als hij doorgereden was. Misschien had het ook ettelijke menschenlevens gekost. Op de Amsterdamsche Vaart zijn zulke menschen niet te gebruiken. Zij zijn eigenlijk nooit achter het stuur te gebruiken en een behoor lijke terechtwijzing is hier op haar plaats, een terechtwijzing die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat en die demon streert dat de gemeenschap op zulke auto rijders geen prijs stelt. Waarom hebben zulke menschen zonder eenig verantwoordelijkheidsbesef, eigenlijk nog een rijbewijs? Nederland en Duitschland. De deviezenclearing. Men meldt ons uit Berlijn: De deviezenclearing tusschen Nederland en Duitschland is in Berlijnsche handelskrin gen het gesprek van den dag. Het besluit van de Nederlandsche Regeering kwam blijkbaar volkomen onverwachts. Vooral in Nederland sche handelskringen te Berlijn worden de maatregelen der Nederlandsche Regeering druk besproken. Op de Nederlandsche socië teit in de Friedric'nstrasse gingen de Neder landsche dagbladen en beurskranten van hand tot hand. Op de Berlijnsche groentenmarkt gaven de besluiten van de Nederlandsche Regeering tot een misverstand aanleiding. Enkele im porteurs van Nederlandsche groenten wil den n.l. slechts tegen Nederlandsche guldens verkoopen, wat volgens de Duitsche wet niet geoorloofd is en practisch ook niet mogelijk is, omdat de kleinhandel immers niet over guldens beschikt en er ook niet de beschik king over zal krijgen. In verband hiermee stagneerde de handel. Men hoopt, dat voor September een vriend schappelijke regeling betreffende de betaling van den wederzijdschen export tot stand zal komen, waarmee ongetwijfeld Nederlandsche en Duitsche belangen gebaat zullen zijn. Stakingsgolf over Amerika. Bemiddelingspoging in aluminiumindustric nog zonder resultaat. DE INDISCHE STAD KARACHI werd door hevige stortbuien gedeeltelijk onder •water gezet, waardoor het stadsbeeld een eigenaardige verandering onderging. WASHINGTON. 17 Augustus <V. DJ De verschillende stakingsbewegingen in de Ver. Staten baren den autoriteiten en in het bij zonder hun. die met de uitvoering van de herstelmaatregelen zijn beiast, opnieuw groo- te zorg. Zooals reeds werd gemeld heeft de organisatie van textielarbeiders een staking per 1 Steptember a.s. aangekondigd. Ook de arbeiders in de raffinaderijen te Philaüel phia dreigen met staking, Indien hun eischen tot loonsverhooging en intrekking van ontslagen niet worden ingewilligd. De bemiddelingspogingen ter opheffing van het conflict in de aluminium-industrie hebben nog steeds geen resultaat opgeleverd. Te Chi cago en Minnieapolis wordt de chauffeurs, taking nog altijd voortgezet en ten slotte zijn in den staat Oregon 4000 visschers en arbeiders uit de conserven-industrie evenoens wegens een loonconfllct in staking gegaan. De Roemeenschc havenstad Braila is ernstig door noodweer geteisterd. pag 4 Bij een scheepsramp op de Ganges zouden 170 personen verdronken zijn. pag. 4 Italië heeft de troepen aan de noordelijke en noord-oostelijke grens teruggetrokken. pag. 4 Von Papen heeft gisteren aan den Oostenrijk- schen bondspresident Miklas zijn geloofs brieven overhandigd. pag. 4 Dc heer A. Fokker is van oordeel, dat noch de handelsluehtvaart noch de vliegtuigindustrie met de LondenMelbourne-race gebaat is. pag. 3 Japan controleert den manufacturenuitvoer naar Ned.-Indië, om de handelsbesprekin gen niet te belemmeren. Pag. 3 De directe belastingen hebben over de maand Juli meer opgebracht dan de raming was, de overige middelen zijn er onder gebleven. pag. 3 Te Wissekerke zijn een vader en zijn dochter tje bij het baden verdronken. Pag- 3 Bejaarde tuinbaas overleden tengevolge ran een botsing op den Wagenweg. pag- 1. Onze Nederlandsche stayers zijn te Leipzig uit geschakeld. pag- 11 Puck Oversloot en Rie Mastenbroek winnen haar serie 100 meter rugzwemmen. pag. 8 Laatste berichten. pag- 2 ARTIKELEN. ENZ. Jhr. dr. J. C. Mollerus: Russische reiservarin gen. pag- 3 II. L. Warnier: De taak van de Lichamelijke Opvoeding. pag. 6 1 an onzen Bcrlijnschen correspondent„Vcr- kiezings" campagne in het Derde Rijk. pag- 4 Van onzen Londcnschcn correspondent: Croy don ligt te ver van Londen. pag. 4 K. de Jong: Het Concert der II. O. V. pag 8 Sport m 't kort. pag. 8 Voor de Vrouw. pag. 9 Felle brand in hotel te Oosterwijk. Gasten vluchtten in nachtgewaad naar buiten. OOSTERWIJK, 17 Augustus. Vannacht om ongeveer 3 uur is door tot nu toe onbeken de oorzaak een zware brand uitgebroken in het bekende hotel „De Zwaan" van den heer G. Sanders, gelegen aan De Linde. Dc brand ont stond op de tweede verdieping, welke geheel is uitgebrand. De gasten, ongeveer twintig, konden nog bij tijds worden gewaarschuwd, doch hadden nauwelijks den tijd om hun kleeren aan te trekken, zoodat de meesten in nachtgewaad moesten vluchten. De brandweer, die met groot materiaal ter plaatse was. kon tegen de hevige vuurzee op de tweede verdieping niets uitrich ten. Wel kon zij voorkomen, dat de brand zich verder uitbreidde De eerste verdieping van het hotel werd door het water in een ruïne herschapen. Om onge veer 5 uur was men den brand meester en is met de nabiussching begonnen. De gasten heb ben een onderkomen gevonden bij de buurt bewoners Het grootste deel van hun bezit tingen zijn zij kwijt geraakt. Cosijns morgen naar de stratosfeer. BRUSSEL, 17 Aug. (Reuter». Cosijns zal morgen opstijgen vijn stratosfeertocht. Leerfabriek in vlammen. Machines en materiaal verwoest. TILBURG, 17 Augustus. In den afgeloo pen nacht heeft een felle brand gewoed in het fabrieksgebouw van de leder- en drijfriemen- fabriek der firma W. Vos Co. aan de Goirke- straat alhier. Even voor middernacht brak door onbeken de oorzaak brand uit op de bovenverdieping van het fabrieksgebouw. Dit gedeelte van de fabriek is van hout opgetrokken. Het duurde niet lang of het vuur had zich over de geheele bovenverdieping verspreid. De brandweer tastte het vuur met veel materiaal aan en slaagde er in den brand tot de bovenverdie ping te beperken. Om half drie in den nacht was de brandweer het vuur meester. De ge heele bovenverdieping, waar de leerfabriek is gevestigd, is uitgebrand. Veie machines en materiaal zijn verloren gegaan. De benedenafdeeling, waar de leer looierij is gevestigd, bleef behouden, doch heeft veel schade van het bluschwater De na biussching duurde den gehelen nacht en ook hedenochtend voort. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die zeer aanzienlijk is. wordt door verzekering gedekt. In de fabriek wer ken ongeveer 50 man. Verwacht wordt, riat het werk in de looierij spoedig zal kunnen worden hervat,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1