DE BILT WRK3LEY VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De Nederlandsche Reisweek. Van 20 tot 27 Augustus. Hoe wordt aangemoedigd de vacantie in eigen land door te brengen. Zooals wij reeds eerder medegedeeld heb ben heeft de Nederlandsche Reisvereeniging (in samenwerking met de Nederlandsche Spoorwegen, de A.T.O., de NZ.H.T.M., de K. L. M., de Alg. Nea. Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, het hotelwezen, de stoom bootreederljen, natuur- en sportparken, kunst- en amusementsbedrijven) een Neder landsche reisweek georganiseerd. Deze vastgesteld op 20 tot en met 27 Augustus. A.s. Maandag begint de Reisweek dus. De bedoeling is het reizen ln ons land te bevorderen. Daartoe zijn de tarieven van spoor, tram, autobus en boot belangrijk ver laagd. Verwacht wordt dat door deze bijzon dere aanbieding velen aangelokt zullen wor den hun vacantie in eigen land door te bren gen. Dit wordt gesteund door het feit. dat vele hotels- en pensions voor de deelnemers aan de Reisweek (om te genieten van de reis voordeelen moet men een legitimatiekaart met portret aanvragen, te Haarlem o.a. ver krijgbaar aan het bureau voor Vreemdelingen verkeer op het Stationsplein) reductie geven op de prijzen. Hetzelfde wordt gedaan door verschillende exploitanten van sport- en na tuurparken. alsook van kunst- en amuse mentsbedrijven. De verwachting is dat de Reisweek zal slagen. Reeds nu zijn ongeveer 20.000 legiti- matlekaarten afgehaald, terwijl verwacht wordt, dat nog zeer vele aanvragen zullen binnenkomen Wij laten hier enkele voorbeelden volgen om een indruk te geven van de reducties. Spoorwegen r De vacantiekaarten zijn voor de Reisweek- deelnemers verlaagd. Voor heen en terugreis samen kosten die voor de 3de klasse f 7. Ook de 8-daagsche abonnementen zijn ver laagd. Voor f 11.50 kan men 8 dagen lang kris en kras door het land reizen. Hoeveel Interessante steden en plekjes met mooi na tuurschoon zijn dan wel niet te bewonderen K. L. M. De K.L.M. laat de menschen in de reisweek goedkoop vliegen. Men kan van Schiphol vliegen naar Bov- kutn. Eindhoven, Groningen. Haamstede, Rotterdam, Twente en Vlissingen. Rondritten. De A.T.O. heeft verschillende rondritten georganiseerd, o.a. in de omgeving van Nij megen. door Twente, door Zuid-Limburg (dit is oen 3 landen-tocht) door Utrecht en naar de Zuiderzeewerken. Ook op autobuslijnen der A.T.O. wordt kor ting gegeven. Vele andere autobusexploitan ten die rondreizen houden geven ook reduc tie. De N.Z.H.T.M. heeft de dagkaarten (waar op men net zooveel kan reizen als men wil op de netten der Mij. ZandvoortAmsterdam Haarlem—LeidenDen HaagScheveningen, LeidenNoordwijk, LeidenKatwijk en de tramlijnen boven Amsterdam met de boot verbinding naar Marken) voor de Reiweek- deelnemers i* prijs verlaagd. Wie dus een goedkoop eendaagsch reisje naar Volendam en Marken, of den Haag en Scheveningen wil maken, moet dit aanbod in herinnering hou den. Reeder ijen. De reederijen geven van 10 tot 40 pet. re ductie. Op de lijn Amsterdam—Harderwijk wordt 25 pet. gegeven. Een retour Amster dam—Harderwijk kost dus nu slechts.... 57 1/2 cent! Natuur- en zwembaden geven reducties die tot 50 pet. gaan. Houders van legitimatie- kaarten kunnen goedkoop in de gemeente lijke zweminrichtingen te Haarlem zwemmen. Musea. Ook vele musea hebben voor Reis- week-deelnemers de priizen verlaagd. Het Frans Halsmuseum te Haarlem heeft zich ook bij deze prijsverlaging aangesloten Twintig kinderen onder zand bedolven. Weinig hoop op redding. TOKIO. 17 Augustus. (V.D.) Een twintigtal Japansche schoolkinderen, dat on der leiding van een onderwijzer een uitstapje maakte in de bergen nabij het dorp Karatoe, wilde in een zandheuvel een hol graven Toen men reeds zeer ver gevorderd was en de kinderen zich alien in het hol bevonden, stortte de zandmassa plotseling in. Reddings brigades werkten koortsachtig aan de uitgra ving van de slachtoffers, doch men vreest, dat geen der kinderen levend zal worden ge red. Ontvoerde brouwer vrijgelaten Is het losgeld betaald? WASHINGTON, 17 Augustus (Reuter). Het hoofd der politie van Toronto heeft medege deeld. dat de ontvoerde brouwer Labatte van morgen om half 5 plaatselijke tijd in vrijheid Is gesteld. Men weet niet. of het losgeld be taald is. AGENDA Heden: VRIJDAG 17 AUGUSTUS Luxor Sound Theater: „Pechvogels" (gepro longeerd) 2.30 en doorloopende avondvoorstel ling van 7 uur af. (In de matinee: Hermas' Oud-Hollandsche Poppenkast). Palace „Fra Diavolo". Op het tooneel: D'An- selmi, Spaansche buikspreker. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Mein Herz ruft nach oir" (geprolongeerd). Op het tooneel: Beeld houwer Karei Hermes met zijn levende schil- de-ijen. 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op weikdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 'Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Treinbotsing te Sneek. Passagiers kwamen met den schrik vrij. Aanzienlijke materieele schade. SNEEK, 17 Augustus. Hedenmorgen is de boemeltrein, welke te 8,13 uur uit Stavo ren alhier binnenkomt, op het emplacement voor een gedeelte uit de rails geloopen. Ter wijl locomotief;! tender en twee bagagewa gens op een verkeerd spoor reden, bleven de personenwagens op het goede. Een der baga gewagens geraakte spoedig uit de rails, ge volgd door den tender en de andere bagage wagens. De locomotief, hoewel terstond geremd, liep nog even door en sleepte de drie andere om gevallen wagens mee, waardoor groote schade aan rails, dwarsliggers en wissels werd toegebracht, terwijl diepe voren in het grind- bed werden getrokken. Tenslotte liep ook ae locomotief uit de rails, doch bleef overeind staanè De ontspoorde bagagewagens zijn ern stig beschadigd, terwijl de locomotief en ten der natuurlijk ook niet aan beschadiging ont kwamen. Wonder boven wonder zijn er geen persoon lijke ongelukken gebeurd. De passagiers wer den in de op het goede spoor gebleven per sonenwagen hevig door elkaar geschud, doch kwamen met den schrik vrij. Ook het perso neel van den trein, dat in het ontspoorde gedeelte aanwezig was, had geen letsel, hoe wel machinist en stoker angstige oogenblik- ken hebben doorstaan, daar het platform van de locomotief door het wrikken van den omgevallen tender geheel was scheef getrok ken. De materieele schade is aanzienlijk. Een hulptrein uit Leeuwarden is ontboden. De oorzaak is vermoedelijk een verkeerden wis selstand tijdens het binnenrijden van den trein. De sneltrein uit Leeuwarden kwam even na het ongeluk binnen en werd over een ander spoor geleid. Het spoor naar Stavoren vrij, zoodat het verkeer geen vertraging ondervind. Pelikaan-comité bracht 100.000 bijeen. Oprichtingsacte Nationaal Luchtvaartfonds. Den 16en Augustus j.l. werd ten overstaan van de notarissen Dénis en Waldorp te 'sGravenhage de oprichtingsacte verleden van de stichting Nationaal Luchtvaartfond. Hierdoor is het bekende Pelikaan-comité aan einde van zijn werkzaamheden gekomen thans bezig te liquideeren. Hoewel te Ztj-.er tijd nadere bijzonderheden over de stichtingsacte en over de ingekomen gelden zullen worden gepubliceerd, kan thans reeds worden medegedeeld, dat dank zij de bijna allerwege ondervonden medewerking een to taal bedrag van circa f 100.000 kon worden bijeengebracht. Byrd moet verpleegd worden. Nog niet terug naar het kamp. KLMDN-AIMERIKA, 17 Augustus Byrd is og niet bekomen van de ontberingen, die hij vier maanden lang geheel alleen in de hut heeft doorstaan. Eenmaal was Byrd door de uit de kachel komende rook zoo ongesteld geworden, dat hij aan zijn leven wanhoopte, en op 15 Juni een boodschap schreef aan de andere leden der expeditie, waarin hij hun vertelde, waar zij zijn brieven konden vinden. Later schreef hij een andere boodschap en prikte dit vast op de tafel van zijn hut toen hij gered werd verscheurde hij het weer. Hij maakte slechts zoo weinig mogelijk ge bruik van de kachel, en wist weer op krach ten te komen, maar kort voor dat hij gevon den werd, was hij uiterst zwak geworden en leed hij verschikkelijk onder de koude. Byrd is nog niet voldoende hersteld om de terugreis naar het kamp te ondernemen. Dr. Poulter, die hem verpleegt, verklaarde, dat Byrd tijdens zijn ballingschap, in weerwil van zijn zwakte, nog steeds zijn meteorologi sche waarnemingen heeft geregistreerd. Inbraak in een gemeentehuis. Vermoedelijk niets vermist. DOODEWAARD, 17 Augustus. Hedennacht is ingebroken in het gemeente huis van Kesteren. Vermoedelijk door ge bruikmaking van een valsche sleutel heeft men zich toegang tot de burgemeesterskamer en de secretarie verschaft.. Alle kasten werden ge opend. De kluis was gesloten, zoodat geen geld is meegenomen. Voor zoover men kan nagaan wordt niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Italiaansche waardeering voor „Dood Water". Nederlandsche film behaalt succes in Venetië. VENETEE, 17 Augustus <V. D.) De première van de Nederlandsche film ..Dood Water" te Venetië is een groot artistiek succes gewor den. De bladen schrijven o.a.: .Holland heeft ons met Gerard Rutten een groot regisseur geschonken, die ons met zijn film „Dood Water" meer dan ooit tevoren van de ernstige kunstwil van deze kleine natie overtuigt. De prachtige beelden en diorama's, die het werk toonen van menschen en ma chines in hun zware worsteling tegen de zee, in de proloog op verzen van Simon Koster en en muziek van Walter Gronostay, wekten de bewondering van het publiek. KONINKLIJKE FAMILIE NAAR AASGAARDEN. Naar wij vernemen zullen de Koningin en de Prinses met gevolg hedenmiddag naar Aasgaarden vertrekken. GOEDKOOPE ■BBÜHQOBBHI REI8-/V1ARK EN KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 ■HmmHIHHi (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Scilly. Laagste barometerstand 748.0 m.M. Stensele. ert voorspelt: Zwakken tot matigen meest Westelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland WEINIG VERANDERING. De hooge drukking is in omvang en betee- kenis toegenomen. Zij strekt zich thans uit over Zuid-West-Duitschland. Oostenrijk, Zwitserland, bijna geheel Frankrijk, onze omgeving en het Zuiden van de Britsche eilanden. Overal is het in dit gebied rustig weer. Talrijke stations melden hedenmorgen windstilte. In het Oostelijk gedeelte van het hooge drukgebied is het helder, in het Westelijk be wolkt weer. De depressie over de Noorsche Zee verplaatst haar kern naar het binnen land van Scandinavië. Zij schijnt thans vrij snel verder naar Finland te trekken. Aan haar Zuidzijde over Denemarken, Zuid- Zweden en hier en daar over de Oostzee waait het hard. Over Scandinavië daalde de temperatuur. Ook viel er regen van beteekenis (Kinn 22 m.M.). Nabij IJsland kondigt zich een nieuwe depressie aan. Groote veranderingen in den weerstoe- stand zijn nog niet te verwachten, 't Blijft rus tig weer, betrekkelijk koel en met geringe kans op regen. Barometer Stand van heden 766 m.M. Vorige stand 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 Augustus. Ondertrouwd 16 Augustus: A. L H. R. Gerla en H. H. Dingemans, J. M. van Aanhout en H. G. Prinsen; F. v. d. Burg en J. E. Kies kamp; W. Pool en A. Kramer; J. A. Vrugt en M. J. van Dijk; D. Bulder en H. Goris. Getrpuwd 16 Augustus: D. J. de Wit en H. de Jeu;H. S. Langerveld en F. Wigchert; P. Otto en S. G. Hesselink; G. J. Eijlders en J. E. Koers. Bevallen 13 Augustus: M. W. H. Boender Hol, d.; 14 Augustus: M. de Mooijv. d. Pie terman. z.; K. KlaassenMiketta, d.; 15 Augustus: M v. d. Putten—v. Eis, z.\ K. KaetzkeLooff, d. WRIGIEY'S KAUWGOM IN OE MONO IS LEKKER EN GE ZON Dl (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe verkiezingen in Japan? Positie van Okada précair. TOKIO, 17 Augustus (V.D.) In politieke kringen in Japan verwacht men een spoedige ontbinding van het Japansche parlement en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen. Men is van meening. dat door de groeiende oppo sitie van de Seijoekai-partij en door het roye ment van drie Seijoekai-ministers uit de partij de positie van het kabinet Okada onhoudbaar is geworden, zoodat nieuwe verkiezingen de eenige oplossing zijn. Ook in sommige natio nalistische kringen keert men zich tegen de regeering Okada. Russische activiteit te Wladiwostok. Concentratie van 200.000 man roode troepen. PARIJS, 17 Augustus (V. D.) De „Paris Midi" bevat een bericht van een specialen correspondent te Wladiwostok. die mede deelt. dat aldaar meer dan 200.000 man troe pen van het Roode leger zijn geconcentreerd, terwijl zich ln de omgeving minstens 700 militaire vliegtuigen van verschillende typen bevinden. Steeds nieuwe militaire treinen met 50 a 60 wagons komen langs den Trans- Siberischen spoorweg naar het Oosten, even als levensmiddelentransporten, munitletrei- nen en ambulance-wagens. Volgens den cor respondent berust de zwakke positie der Rus- en in het verre Oosten echter op het ont breken van een oorlogsvloot, die ook maar eenigszins tegen de Japansche vloot is op gewassen. Weer twee Jordaners „uit visschen". Te Haarlem gearresteerd wegens konijnen diefstal. AMSTERDAM, 17 Augustus. Nauwelijks had Woensdag j.l. het vermeende drama van drie vermiste hengelaars uit de Jordaan zijn ontknooping gevonden in het politiebureau te Arnhem, toen de hoofdstedelijke politie haar ambtelijk apparaat in werking moest stellen, ditmaal opnieuw voor de opsporing van twee Jordaners, vader en zoon, die Dinsdag middag om 2 uur de hoofdstad per fiets had den verlaten en sinds dien niet meer in hun respectievelijke woningen waren teruggekeerd Aan de achter blij venden hadden zij medege deeld in Halfweg te zullen gaan visschen en mede in dit verband bestond er bij de familie ernstige vrees, dat het tweetal niet de vis schen, maar de visschen hen verschalkt had den. Tot vanmorgen aan alle veronderstellin gen een einde werd gemaakt door het aan de politie verstrekte bericht, dat de vermisten in goeden welstand verkeeren, doch dat hun vrijheid aan banden is gelegd, omdat zij zijn opgesloten in het huis van bewaring in Haa: lem. Niet het vangen van onschuldige visschen, maar het stelen van even onschuldige konij nen onder Halfweg had dezen maatregel be werkstelligd. Wie volgt? H. S. V. De voetbalvereeniging „H. S. V." hield haar eerste Jaarvergadering. Uit het verslag van den Secretaris bleek da' de vereeniging in bloeienden toestand ver keert. H. S. V., met 8 leden een jaar geleden begonnen, telt nu reeds 31 leden en 7 Junioren. De Penningmeester had een voordeelig saldo i:. kas.H. S. V. heeft reeds een eigen terrein en kleedhuis. De elftal-commissie bood een stel doelnet- ten aan Eenige heeren boden aan de Ver eeniging een bedrag in geld aan. ook werden eenige prijzen voor de wedstrijden welke op 2 September ter opening van het terrein wor den gehouden aangeboden, alsook een club- vlag en een medaille-kast. Financieele noodtoestand in Frankfurt a. d. Main. Sinds vertrek der welgestelde Joden. BERLIJN, 17 Augustus (Reuter). De historische stad Frankfurt am Main, eens ae rijkste stad van het Duitsche rijk, verarmt hoe langer hoe meer, daar talrijke Joden de stad hebben verlaten. Volgens de jongste statistiek zijn er op een bevolking van 550.000 zielen nog slechts 35.000 Joden. Sedert eeuwen werd Frankfurt be schouwd als het centrum voor de beter ges; tueerde Joodsche families in Europa. De bekende universiteit der stad is door Joden gesticht. Thans voelen zij den boycot scherp en kunnen niet verdragen als burgen tweede klasse te worden beschouwd. Duizenden Joden zijn derhalve naar het buitenland vertrokken. De gemeente-finan- ciën zijn daardoor volkomen in de war. GEVANGENEN OP HET WELFARE-EILAND IN VERZET. NEW-YORK, 17 Augustus. (Reuter). 150 gevangenen in het stedelijk tuchthuis op het Welfare-eiland, weigerden Donder dagochtend aan hun dagelijkschen arbeid te gaan. De reden was, dat zij hadden vernomen, dat de nieuwe staatswet waarbij aan gevan genen voor goed gedrag per maand een zeker aantal dagen van hun straf werd kwijtgeschol den, slechts voor staatsgevangenissen zou gelden De muiters werden in hun cellen opgeslo ten waar zij sindsdien onophoudelijk lawaai schoppen. Minister richt zich tot de crisisorganisaties. De centralisatie van de verschillende crisis diensten. waarover reeds vroeger mededeelin- gen werven verstrekt, zal omstreeks 1 Septem ber a.s. voltooid zijn. Op dat tijdstip zal de minister van Economische Zaken de besturen van de nieuwe crisisorganisaties benoemen. Ten einde er van verzekerd te zijn, dat in deze organisaties de groepen van belanghebbenden zooveel mogelijk vertegenwoordigd zullen zijn heeft de minister thans tot niet minder dan 84 organisaties van belanghebbenden het ver zoek gericht hem een natuurlijk overigens jeheel vrijblijvende aanbeveling te willen doen toekomen van personen, welke naar de meening van deze organisaties in de nieuwe besturen zitting zullen kunnen nemen. Het overleg omtrent de vertegenwoordiging in de nieuwe crisi is-centralen met de cen trale landbouw organisaties is nagenoeg ge ëindigd; vertrouwd wordt, dat het breed opge vatte overleg met de vermelde organisaties tot resultaat zal hebben, dat de vertegenwoor diging van alle groepen van belanghebbenden in de nieuwe centralen tot zijn recht zal ko men. De uitnoodigingen hiervoren vermeld, zijn niet allen gericht tot direct betrokken bij de crisisorganisaties. Ook aan den handel in het algemeen is ruimschoots vertegenwoordiging toegedacht, terwijl daarnaast eveneens in de voornaamste centralen een of meerdere plaatsen voor ver tegenwoordigers der industrie beschikbaar zijn gesteld. Hieromtrent wordt door den minister overleg gepleegd met den nijverheidsraad. Ten slotte heeft de minister, ten einde te gemoet te komen aan het in de Staten-Gene- raal tot hem gerichte verzoek besloten in de besturen van alle provinciale landbouwcrisis- organisaties een vertegenwoordiger van den handel ..p te nemen. Een aanbeveling hier voor is aangevraagd aan den Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw. Verschil tusschen grasmaaiers en grasbetreders. Voor den Kantonrechter te Amsterdam hebben weer twee „grasmaaiers" terecht ge staan. die begin Juni j.l. het gras van een ge meentelijk plantsoen hadden gemaaid, daal de gemeente h.i. haar taak verwaarloosde. Evenals de vorige week verklaarde de Kan tonrechter de maaiers schuldig, doch hij legde geen straf op. Een andere delinquent had, omdat hij het grasperk toch verwaarloosd vond, over het gras geloopen om zijn weg te bekorten. In dit geval legde de Kantonrechter 50 cent boete op. Wil men dus voortaan ongestraft over een ietwat verwaarloosd gemeentelijk grasveld loopen, dan neme men een schaar mede. om hier en daar een grassprietje te knippen. I DRAAD VAN DE TRAM BREEKT OP DE AMSTERDAMSCHE VAART. In den afgeloopen nacht te ongeveer twaalf uur. brak een voedingsdraad van de tram op de Amsterdamsche Vaart Het tramverkeer moest geheel worden stilgelegd en pas te ruim half vijf 's nachts was de reparatie gereed. 1 Het conflict in de Amerikaan- sche textielindustrie. I Dreigende staking van 50.000 arbeiders. WASHINGTON. 17 Aug. (Reuter). De bond van textielarbeiders heeft besloten dat de 50.000 leden in algemeene staking zullen &aan indien niet vóór 1 September de loonen zijn verhoogd en de werktijden verminderd. Te Columbus staken reeds 2000 arbeiders. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam vérhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad WENSING'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. (Adv. Ingez. Med.) AMSTERDAMSCHE BEURS VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM 1.30 2-30 Staatsl. Blnl. 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. ld. 1933 II 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 11 Staatsl, Bultenl. 5 1/2 pCt. Duitschl. 1930(Youngleen.) 28H 4 pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankr. Schatk. 1932 Scheepv. Mijen. 6 Stoomv. MIJ. Ned. 35 Industr. Binnenl. Alg. K.ztfde Unie.... 33 H A. N. I ja. M. (Nat. Bezit) 197 v. Berkei's Patent Cert. Calvé Delft.... 201 Ned. Ind. Gaa (Nat. Gem. Bez. Philips 209 65 H Indnstr. Buitenland. Anaconda Copper 7Vs Bethlehem Steel 16% IVs 6 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) General Aviation Intern. Nickel 15H North Amer, Cy. Standard Brands 11% 4 Banken Binnenl. Koloniale Bank Cert. Handel Mij. Banken BnitenL Deutsche Relchsb. •1. Mij. Blnl. Kon. Petroleum 152V* 90 Petrol. Mij. Bultenl, 4% Cultuur MIJcn, H. V. A 169 84V* N. I, S, U 77 Vorstenlanden - Mijnbouw Mijen. Alg. Exploratie 129 Tabak Mijen. Dell Batavia Tabak 1474* 135 136 Rubber Mijen. A'dam Rubber 99 Deli Bat. Rubber..,. Ned. Ind. Rubber Koffie 105 Ver. Ind. Cult. Ondern. Spoorwegen Bultenl. Comm. Milwaukee 6 pet. Adj. Milwaukee Missouri Kansas Texas - Prolongatiekoers

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2