RUSSISCHE REISERVARINGEN Fokker veroordeelt de Melbourne-race. VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Japan controleert manufac- turen-export naar Indië. Om de handelsonderhandelingen niet te belemmeren. De wet tot bescherming van den handel, welke 1 Mei 1.1. van kracht is geworden, wordt volgens een V. D. bericht uit Tokio thans voor het eerst toegepast en wel tegen Japansche handelaars, die katoenen manufacturen naar Ned.-Indic exporteeren. Te Tokio wordt verklaard, dat de invoer van Japansche katoenen manufacturen, vooral onbedrukte, zoon omvang heeft aangenomen, dat de regeering van Ned.-Indië de Japanscne regeering heeft verzocht, den uitvoer te con troleeren. Daar Tokio vreest, dat een onge controleerde uitvoer belemmerend zou kun nen werken op de handelsonderhandelingen te Batavia, heeft de Japansche regeering be sloten, de wet tot bescherming van den han del tegen deze exporteurs toe te passen. TIEN JAAR JONGEREN VREDES ACTIE. Op 1 en 2 September a.s. zal de Jongeren Vredes Actie het feit herdenken, dat zij tien jaar geleden werd opgericht. In verband daarmede zal op Zaterdag middag 1 September, tusschen drie en vijf uur een officieele herdenking plaats vinden in het Bondshuis van den Protestantenbond te Soes- terberg. De herdenking wordt gevolgd door een tweedaagsch congres over het on dei-werp „De dreigende oorlog en onze taak". Vader trachtte zijn dochtertje te redden. Beiden verdronken. Donderdag was aan het strand van den Anna Frisopolder de heer G. Flipse, hoofd onderwijzer te Kamperland, met zijn 13-jarig dochtertje aan het zwemmen. Op een gegeven moment verdween het kind in de diepte. De vader trachtte zijn dochtertje te redden. Dit mislukte evenwel, zoodat beiden verdronken. De lijken zijn nog niet opgehaald. Hoofdgeleider door een trein overreden. Van één der wagens gevallen. De hoofdgeleider van een trein, hoofdzake lijk bestaande uit tankwagens die van de Pe troleumhaven te Amsterdam werd gedirigeerd naar de Rietlanden is gistermiddag op den Hemweg van een der wagens gevallen. Hij kwam onder den trein terecht en was onmid dellijk dood. JONGEN WAS DE ZWEMKUNST NIET MEESTER. En verdronk. Donderdagmiddag begaf zich de elfjarige W. P.. wonende aan de Varkensmarkt, te Dordrecht, in het Wantij te water met de be doeling om te gaan zwemmen. De jongen ver stond de zwemkunst echter niet voldoende en verdronk. Proefrit bracht een botsing. Jongeman levensgevaarlijk gewond. Een negentienjarige jongeman uit Ferwerd, die op een motorfiets aan het proefrijden was, werd buiten het dorp door een taxi aangere den. Hij geraakte tusschen den wagen en een boom bekneld, waardoor zijn rechter arm werd gekneusd en hij een ernstige wonde in den rug bekwam. In zorgwekkenden toestand is de jongeman naar het St. Bonifacius Hos pitaal te Leeuwarden overgebracht. DRIEJARIGE TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Donderdagavond is een driejarig jongetje te Gorinchem in een onbewaakt oogenblik in een sloot geraakt en verdronken. In het Vredespaleis. JEen plechtigheid in de Academie voor Internationaal Recht. Men schijft ons uit den Haag: In de Academie voor Internationaal Recht had een eenvoudige, doch tevens indruk wekkende plechtigheid plaats. Een drietal schilderijen werd aan den Raad van Beheer overhandigd, te weten, de portretten van de beroemde volkenrechtsgeleerden Mancini, Renault en Hugo de Groot. In broederlijke eensgezindheid zullen voortaan de beeltenis sen van den Italiaan, den Franschman en den Nederlander, die elk op hun wijze en in hun tijd. hun schitterende krachten in dienst van het volkenrecht hebben gesteld, prijken daar. waar heden ten dage in de zo mermaanden nuttig en waardevol werk in het belang der volkenrechtswetenschap en daarmee in dat der volkerengemeenschap wordt verricht. Ook dezen zomer kan men ge lukkig wederom van een groot succes spre ken. Want uit vele landen zijn opnieuw de toehoorders naar den Haag gekomen om daar van de beste volkenrechtskenners van uiteenloopende nationaliteit belangwekkende voordrachten aan te hooren en om te samen, ook m het ongedwongen onderling verkeer, te arbeiden in dienst van de internationale samenleving. Het lid van den Raad van Beheer der Aca demie, Mr. J. A. H. baron v. Zuylen v. Nyevelt, heeft de portretten met een toespraak aan vaard, waarin hij in het kort uiting gaf aan de dank en erkentejjjkheid tegenover hen die den stoot hebben gegeven tot deze nieuwe opluistering van het in den tuin van het Vredespaleis sinds het vorige jaar in gebruik zijnde bijgebouw, waar de Academie haar tenten heeft opgeslagen. Aan het slot zijner rede wees hij er op, dat de overhandiging der beeltenissen van( dit drietal volkenrechtelijke kampioenen uit vroeger dagen (van wie Renault nog tot onze tijdgenooten behoorde en ook een der voormannen was bij het in het leven roepen der Academie voor Internationaal Recht) ons een blik op het verleden heeft doen werpen. Aan ons is het, zoo ging de spreker voort, het onsterfelijke werk van deze groote bevorderaars van Vrede en Recht voort te zetten. In den tijd. dien wij thans be leven en die zich kenmerkt door opvoering van den nationalistischen geest welke zich soms tot in het overdrevene dreigt te ont wikkelen, schijnt dat werk noodzakelijker dan ooit te zijn. En de woorden in herinne ring brengend door Cort v. d. Linden in 1923 bij "de openingsplechtigheid der Academie aebezigd. besloot de spreker met de aanma ning. dat wij den fakkel van het recht een maal aan geslachten die na ons komen mis schien aan een nieuwe beschaving hebben over te dragen. Daartoe dienen wij dien fak kel brandend te houden. IR. BRANDSMA TOT HOOGLEERAAR BENOEMD. Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der werktuigbouwkunde en scheepsbouwkunde aan de Technische Hooge- school te Delft, om onderwijs te geven in de mechanische technologie, dr. ir. W. F. Brandsma, te Eindhoven. Gevaarlijke herstellings- werkzaamheden. Twee personen zeer ernstig gewond. Donderdag is de weilrijder J. Kersten uit Herten op den Rijksweg tusschen Beek en Geule door een vrachtauto overreden. Ten gevolge van de herstellingswerken is de Rijks weg aldaar opgebroken. De wagen reed door een geul, waardoor een veer brak en de wa gen totaal stuurloos werd. Een aanrijding met den wielrijder, die uit de andere richting kwam, was onvermijdelijk. Met zware inwen dige kneuzingen werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Zijn toe stand was zorgwekkend. Ter zelfder plaatse is J. Lenkens, arbeider bij de herstellings werken aan den Rijksweg aangereden door een automobilist uit Maastricht, ten gevolge van het feit dat de automobilist uitweek voor een stoomwals. De arbeider werd tegen het voorwiel van de stoomwals geworpen. Had de machinist niet onmiddellijk ingegrepen, dan zou Lenkens verpletterd zijn. Ook dit slacht offer is met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Luchtvaarttentoonstelling L. U. T. O. Opening 21 September op het Malieveld te 's-Gravenhage. De tentoonstelling L.U.T.O.. waaraan de ge- heele Nederlandsche luchtvaart zal deelne men. zal op 21 September a.s. geopend wor den. Medio October zal de L.U T.O, worden overgebracht naar het ijsclubterrein te Am sterdam, waartoe het ijsclubbestuur in prin cipe zijn welwillende medewerking verleend heeft. De organisatoren hopen in 1935 zoo vroeg mogelijk in staat te zijn met deze ver plaatsbare tentoonstelling de provincie te be reizen. Betalingsverkeer met Duitschland. Genomen maatregelen de weg tot vrijwillige clearing? Spoedig nieuwe onderhandelingen. Het Berliner Tageblatt publiceerde Donder dag, naar uit Berlijn aan de N.R.Ct. werd ge meld, enkele uittreksels uit de beschouwingen welke de Nederlandsche pers aan de toepas sing van de clearingwet heeft gewijd. Men krijgt aldus het Tageblatt bij het lezen van de Nederlandsche persstemmen ernstig den indruk alsof de Nederlandsche regeering het parool heeft uitgegeven het clearing-geschil te bagatelliseeren of er al thans in geruststellenden toon commentaar op te leveren. Inderdaad was het ook geen zeer vriende lijke inleiding tot de geprojecteerde voortzet ting van de onderhandelingen, en indien Nederland, hetgeen men dient te veronder stellen, belang heeft bij het uit den weg ruimen van de ontstane moeilijkheden, is het te begrijpen, dat het tracht verdere compli caties te voorkomen. Dat het clea- ringsbesluit tot dergelijke complicaties dreigt te voeren, staat vast. Men had dit moeten inzien voor en aleer men tot der gelijke maatregelen overging. Het DN.B. verneemt uit Amsterdam: In toonaangevende handelskringen wordt de opvatting gehuldigd, dat de inwerking stelling van de deviezen-clearingwet geens zins als een onvriendelijke daad tegenover Duitschland moet worden beschouwd, doch enkel en alleen als een streven van Neder land om een gunstiger basis van onderhan deling te scheppen. Men verwacht hier der halve ook geen Duitsche maatregelen van wederkeerigheid. doch is ervan overtuigd, dat men aan weerszijden in den loop der aan staande nieuwe onderhandelingen alle krach ten zal inspannen om tot een bevredigende oplossing te komen. Uit ambtelijke kringen in Den Haag ver luidt in verband hiermee, dat de Nederland sche delegatie, die al in de eerste weken van Augustus te Berlijn over een nieuwe regeling van het betalingsverkeer heeft on derhandeld. reeds dezer dagen andermaal naar Berlijn zal gaan om er de besprekingen te hervatten. Men schijnt een oplossing te willen bereiken op den grondslag dat aan weerszijden tot een vrijwillige clearing wordt besloten. Directe belastingen boven de raming. De overige Rijksmiddelen bleven er echter onder. Omzetbelasting in Juli 50 procent beneden de geschatte opbrengst. Blijkens den overzichtsstaat ran de Rijks middelen over Juli J1. is over de thans ver streken 7 maanden van 1934 ir. totaal aan di recte belastingen ontvangen f 63 297.200.82 Het vorige jaar werd over hetzelfde tijdvak f 70.415.837.14 ontvangen. Deze daling kom' hoofdzakelijk voor rekening van de achter uit gelooper. Inkomstenbelasting, welke r.u reeds f 7.046.747,66 minder heeft opgebracht dan het vorige jaar. Slechts de grondbelas ting en de vermogensbelasting brachten tot Juli meer op dan in 1933 nl. f 198 279.24 en f 85.146.57. De raming van de opbrengst voor 7 maan den bedraagt f 54 430 541.66. zoodat de op brengst. die f 63 297 200,82 is, de raming met f 8.866.658,16 overtreft. De overige middelen blijven onder de ra ming. die voor zeven maanden bedroeg f 225.468 541,69. terwijl opgebracht werd f 198.636.548,63. of f 26.831.993,06 minder. Van de overige middelen overschreden d'e raming de dividend- en tantièmebelasting, de accijns op geslacht, op wijn, de rechten en moeten van zegel, de rechten en boeten van registratie, de successierechten en de op brengst der loodsgelden. De overige middelen brachten minder op dan de raming De opbrengst der omzetbelasting was per maand geraamd op f 6 791.666,67 De maand Juli bracht evenwel slechts f 3.728.011.27 of circa de helft op. De onpbrengst bedraagt thans over de eerste zeven maanden van 1934 f 26 575 941.14 terwijl 7 12 der raming f 47.541.666.69 be draagt. De couponbelasting bracht Vti de afgeloo- pen maand iets meer op dan de raming', die f 533.333.33 is. bij 'n opbrengst van f 624.313.10 Over de eerste zeven maanden van het jaar is de raming f 3 733 333.31 terwijl de op brengst f 2.316.612.01 is. Door de nieuwe belastingen ontving de schatkist in totaal tot Juli f 19.272 786.93 meer dan over de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Wielrijdster viel vlak voor een auto. Zijzelf werd gedood, een kind gewond. Een ernstig ongeluk heeft gistermiddag op de Weesperzijde bij de Kruislaan plaats gehad Een wielrijdster van 23 jaar die achter op haar fiets een kind van 4 jaar had. kwam te vallen Zij werd door een auto gegrepen en overreden Met een schedelbreuk en vermoedelijk nog an dere verwondingen werd de vrouw opgenomen. Het kind bleef ook bewusteloos liggen. Beiden werden overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwgasthuis waar de vrouw bij aankomst reeds was overleden. Het kind werd opgeno men met een hersenschudding Op ongeveer dezelfde plaats had kort daarop een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijder. Deze laatste brak een arm Met een auto is hij naar zijn woning te Hilver sum overgebracht. Naar Leningrad. Vrijdag 29 Juni 1934, 's avonds 18.15. Het Lufthansa-toestel naar Berlijn staat gereed. Met elf passagiers verlaten wij den vaderland- schen bodem. Zuiderzee en Veluwe glijden on der ons door en voordat wij het beseffen wordt om 19.15 de Duitsche grens gepasseerd. In het voorste gedeelte van de cabine de rookaf- deeling zitten eenige Engelschen van hun pijpje te genieten. Geregeld houdt de marco nist met behulp van kleine briefjes ons op de hoogte, waar we ons bevinden. Tegen negenen gaat een transparant met het opschrift; Bitte anschnallen. ons waarschuwen, dat Tempelhof in zicht is. Een uurtje later rusten wij in de pilotenkamers. met het vooruitzicht den vol genden dag in Rusland te zijn. Zaterdag. 30 Juni 1934, 's ochtends om 7.20 wordt de reis voortgezet. Elf passagiers sche pen zich in. De huizenmassa's van Berlijn lig gen weldra achter ons. Na twee uur vliegen bereiken wij de Oostzee-kust. met haar typi sche landtongen De torens van de vrije stad Danzig dienen als baken en verder gaat het over het Friesche Haf naar Königsberg. onze eerste landingsplaats. Wij stappen over en om bij elven wordt de reis voortgezet. Een smakelijke folder van de Deruluft geeft ons een duidelijk beeld van het af te leggen tra ject. Het Kurische Haf. de duinenformaties en het bekende station Rossitten voor zweef vliegers vragen onze aandacht, voordat wij de hoofdstad van Littauen, Tilsit, bereiken. Van daar gaat het over de hoogvlakte naar Let land, waar Mitau ons herinnert aan de vroe gere residentie der Hertogen van Kurland. waarna te ca. 1 uur in Riga wordt neerge streken. 't Is er een zeer bescheiden bedoening op het vliegveld. Een andere machine brengt ons dan in ongeveer anderhalf uur naar Tal linn (vroeger Reval). waar de trein ca. 12 uren voor noodig heeft. De vliegterrein-accomodatie is al uiterst primitief. In een één-motorige machine wordt de reis voortgezet. De cabine biedt maar ruimte voor vier personen, twee aan twee achter elkander. Bij Narwa aan de Finsche kust overschrijden wij de Russische grens en twee uur na ons vertrek uit Tallinn staan wij op het vliegveld van Leningrad. Een ware ontgoocheling. Daargelaten nog, dat de Intouristgids, die ons zou afhalen, niet aan wezig was, kan van een stationsgebouw op het vliegveld nauwelijks gesproken worden. Een houten keet was ons toevluchtsoord. Zoo goed en zoo kwaad als het ging werden onze rela ties in gebroken Duitsch onderhouden met eenige ambtenaren, die onze passen inspec teerden. de koffers, aanteekening hielden van het geld. hetwelk wij bij ons hadden en van de sieraden, waarna wij per eenvoudige auto naar Leningrad reden, naar het Staatshotel Europa. St. Petersburg. Eenige algemeene opmerkingen. Ruim twee eeuwen geleden, in 1703 stichtte Peter I aan de oever van de Neva een stad, St. Petersburg. die in 1714 de plaats innam van Moscou. als hoofdstad van het Russische rijk Het „Venetië van het Noorden" trok daardoor vele officieele personen uit regeeringskringen en uit den adelstand, waardoor de stad een voornaam uiterlijk kreeg Bij het begin van de 19e eeuw was St. Petersburg dan ook niet al leen het administratieve middelpunt van het Russische rijk. maar evenzeer een industrieel en handelscentrum. De ligging aan de Balti sche Zee was een belangrijke factor voor de ontwikkeling der stad als uitvoerhaven. Maar daarnaast heeft deze stad zich gekenmerkt door gewichtige politieke gebeurtenissen. Van af de Decemberstrubbelingen in 1825 tegen Alexander I tot Lenin's optreden en de om verwerping van het Tsarenregime heeft St. Petersburg in de politieke belangstelling ge staan. St. Petersburg Leningrad Het in 1924 gehouden Partijcongres der Bolsjewieken veranderde den naam van de stad in Leningrad. De ontwikkeling der stad is buitengewoon snel gegaan. De bevolking be draagt meer dan 3.2 millioen zielen. Maar in enkele maanden is dat getal al weder sterk verouderd. Naar de bevolking is Leningrad in grootte de vijfde stad van Europa. De be volkingstoename per jaar bedraagt ca. 19 pro cent. In dat opzicht neemt deze stad de eer ste plaats in de wereld in. Leningrad is een wetenschappelijk en industrieeel centrum van de eerste orde. Een bewind van twee honderd Tsaristische jaren is in de stad terug te vin den. Ik neem aan. dat alle woelingen, zoowel die onder het oude. als onder het nieuwe re giem veel schoons hebben verwoest Maar in dat opzicht staat Rusland niet alleen! Zeker is het, dat den toerist nog een reeks van mo numenten uit vroeger jaren getoond kunnen worden. Het Uritsky-plein, waar vroeger de „guards" parade hielden is thans met bloem en grasperken bedekt en heeft in zijn midden een verzamelgraf voor velen, die in October 1917 hun leven lieten. Maar bewaard bleef de denkzuil met een engel, het welk van den be roemden architect Montferrand, ter herinne ring aan de overwinning van Alexander I op Napoleon. Het is het grootste graniet monu ment, hetwelk de wereld kent, niet minder dan 50 Meter hoog en met een gewicht van 224 ton. Men vergete verder het Winterpaleis niet, de laatste residentie van den Tsaar. Het mooie paleis in 1762 gebouwd door den beroemden architect Rastrelli, met zijn 1000 kamers en halls, zijn 1945 ramen en 1786 deuren. In een aantal dezer halls is nu het Museum van de Revolutie ondergebracht, hetwelk per jaar on geveer één millioen bezoekers trekt. Toen ik in de troonzaal rondkeek trof mij dat de troon zelf weggenomen was. terwijl op den achter grond een collectie wapens waren aange bracht, zooals die door de boeren worden ge bruikt. In het midden der geweldige zaal waren geharnaste ruiters geplaatst. Het be duidt een symbool van den strijd tusschen Tsarisme en de boeren. Een typische uiting van het huidige bewind. Aan het Winterpaleis is het beroemde Russische museum, de Her mitage. verbonden. Op 25 October 1917 werd het paleis door de Russische revolutionnaire arbeiders bestormd en genomen. De voorloo- pige regeeringen, die van Februari tot Octo ber van dat jaar het Tsaristische bewind had den vervangen en waarvan de laatste onder Kerensky stond, verdedigde er zich. gesteund door cadetten, maar moest wijken, waarna Lenin er zich vestigde. De Hermitage met zijn rijke kunstverza melingen is bewaard gebleven. Het staat op dezelfde hoogte als het Louvre of het Britsche museum. Het bevat kunstschatten vanaf de Egyptische mummies, zes duizend jaren oud. tot scheppingen uit de 20ste eeuw. Rubens, van Dijk, Titian, Leonardo da Vinci, Botticelli Rembrandt. Frans Hals en tientallen andere meesters zijn er vertegenwoordigd door hun kunstwerken. De Russische meesters zijn te zamen gebracht in het fraaie Russische Mu seum. Het gebouw zelf. een schepping uit het jaar 1823 van den architect Rossi, is op zichzelf een kunstwerk In de onmiddellijke omgeving van het Winterpaleis ligt het 530 Meter lange gebouw van den Generalen Staf eveneens een schepping van Rossi uit 1828 en het Admirali teitsgebouw van den architect Zakharov Bij dit laatste bouwwerk begmt de hoofdstraat van Leningrad, de 25 October-boulevard, met een lengte van 4,5 K M In de onmiddellijke omgeving van ons hotel ligt de Kazan-Kathe- draal, een bouwwerk van den architect Voro- nikhin. uit het jaar 1811. thans een museum. Wij bewonderen het prachtige standbeeld van Peter I. een schepping van den beeldhouwer Falconette, hetwelk staat op een granieten blok, hetwelk een bewegende golf voorstelt. Dit groote stuk steen is afkomstig uit de om geving van de Finsche golf en met groote moeite naar St. Petersburg gebracht. Maar ook de St. Isaac's Kathedraal kan ons bekoren. Het 112 M. hooge gebouw wordt door 112 gra niet-kolommen gedragen. Met uitzondering van de Alexander- en Trajanuskolommen in Rome zijn deze de grootste, welke bekend zijn. De hoogte bedraagt ca. 15 Meter, iedere kolom weegt 100 ton. Deze kerk kan 12000 personen bevatten. Het inwendige is versierd met fraai marmerwerk. Tegenwoordig bevat deze kerk het Anti-religieus museum De Academie der Wetenschappen herbergt het wetenschappe lijk leven der Sovjet Unie. Het gebouw dateert van 1787 en is een schepping van den archi tect Guarengui. Het. instituut telt circa 8000 leden. Onder dezelfde groep van belangrijke gebouwen behooren de Openbare bibliotheek, het Simolny Instituut, tal van beroemde thea ters, de „Cultuurhuizen", scheppingen van het huidige bewind, de openbare parken enz. Daarnaast is Leningrad een industrieel cen trum, waarvoor slechts gewezen behoeft te worden op de groote Putilov-fabrieken voor machines van verschillenden aard. Een stad als Leningrad, waar wij meerdere dagen vertoefden geeft veel bezienswaardigs, uit het verleden en uit het heden Over enkele monumenten maakte ik in het bovenstaande eenige opmerkingen. Over het bezoek aan Petershof en aan de Petrus en Pauiisvesting wil ik nog iets meer vertellen. Daarover rap porteer ik in een afzonderlijke Reisherinne ring. MOLLERUS. „De Australische chocolade fabrikant plukt de vruchten", Vliegtuigindustrie noch HandelsluchtJ vaart ermee gebaat. A. Fokker. In een interview, dat een verslag gever van het persbureau Vaz Dias met den heer Anthony Fokker, den vliegtuigbouwer, over de I.onden- Melbournerace heeft gehad, heeft deze een vernietigend oordeel laten hooren De heer Fokker formuleerde zijn meening aldus: „De vliegtuigindustrie, noch de han delsluchtvaart, is gebaat met wed strijden, zooals die van Londen naar Melbourne. Er is maar één, die daar van de vruchten plukt en dat is de Australische chocolade-fabrikant, die de prijzen beschikbaar stelde. De LondenMelbourne Race. aldus vervolg de de heer Fokker, interesseert mij niet bij zonder van het standpunt van den vliegtuig- fabrikant en ik ben ervan overtuigd, dat c« meeste andere fabrikanten deze meening dee- len ondanks het feit. dat de K.L M. met de F. XXXVI en de Douglas voor deze race heeft ingeschreven. Ais vliegtuigfabrikant heb ik steeds het principe gehuldigd, niet financieel of op an dere wijze aan soortgelijke stunts of record vluchten deel te nemen Weliswaar hebben vluchten, zooals die van Colonel Lindbergh en Admiraal Byrd er toe bijgedragen het groote publiek de oogen te openen voor de lucht vaart en zijn blijvende belangstelling daar voor te wekken, maar overigens zijn deze prestaties van weinig direct belang, aange zien hun propagandistische waarde niet in verhouding staat tot de daarmede verbonden onkosten en de risico's. Zes en zestig millioen kilometer, alleen al met Fokkervliegtuigen gevlogen door de Euro- peesche luchtvaartmaatschappijen, jaar in jaar uit, met de regelmaat van een klok. zeg gen meer dan het winnen van een enkelen wedstrijd. Hiermede wordt een duurzame re- putalte van een product en de naam opge bouwd, het eenige waarop een gezonde en succesvolle luchtvaartonderneming kan wor den gefundeerd. „Hoe denkt U over dc deelname van do K.L.M.?" vroegen wij. „De K.L.M., over wier geregelde route het grootste gedeelte van den wedstrijd zal wor den gevlogen, verkeert natuurlijk in een bij zonder gunstige positie, dank zij de grooto ervaring van haar personeel en haar uitmun tende grondorganisatie. Het kan natuurlijk zijn. dat de K.L.M. uit een commercieel oog merk of om de geregelde Indiè-lijn te propa- geeren. voor de race heeft ingeschreven. Mis schien is het ook een prestige-kwestie. Het is echter nog steeds twijfelachtig, of zij inder daad aan den wedstrijd zal deelnemen". „Welke kans geeft U de Douglas?" „Technisch gesproken, maakt de Douglas een zeer goede kans met het oog op de buiten gewone snelheid van dit bij uitstek commer cieel vliegtuig, dat echter in geen geval een racemachine is. Men heeft beweerd, dat de vertraging in af levering van de Douglas voor de K L M haar oorzaak vond in technische moeilijkheden. Het tegendeel is waar; de vertraging Ls een voudig te wijten aan het feit. dat de Douglas- fabriek meer dan negentig machines van dit type in bestelling heeft, waarvan een groot aantal bestemd is voor Amerikaansche lucht lijnen. die vóór de K.L.M. aan de beurt komen. De eerste Fokker F. XXXVI zou waarschijn lijk op tijd klaar kunnen zijn voor de race, aangezien de proefvluchten en de verdere af werking van de technische Installatie een zeer bevredigend verloop hebben. De ervaring over de geheele wereld heeft echter geleerd, dat voor het au point brengen van een nieuw type vliegtuig, speciaal van een toestel van zulke groote afmetingen, zoodat het in alle opzich ten aan de hoogste technische eischen beant woordt, steeds vele maanden noodig zijn. Dit werk is noodzakelijk voor de veiligheid der luchtdiensten op langen afstand, waarvoor zij tenslotte gebouwd zijn. De ontwikkeling van nieuwe types, zelfs als er reeds een toestel daarvan gebouwd is, neemt meestal een jaar of nog meer in beslag Iedere snelheidswedstrijd van deze soort ls een groot risico; de meesten der deelnemers zijn waaghalzen, die het geld van anderen en hun eigen nek op het spel zetten. Voor den vliegtuigfabrikant beteekent het winnen van de race maar zeer weinig. De eenige, die beslist zijde spint bij het heele zaakje is Sir MacPherson Robertson te Mel bourne, die de prijzen uitloofde als reclame voor zijn stad, zijn zaak of voor zijn naam. Hij weet wat het hem kost en hij kent de waarde aan propaganda, die hij ervoor terug ontvangt Ls het wel de moeite waard om zoo veel materiaal en zooveel menschenlevens voor zulk een doel op het spel te zetten? NIEUW QUARANTAINE-STATION TE ROTTERDAM GEOPEND. De minister van Sociale Zaken, professor Slotemaker de Bruine, heeft Donderdagmid dag in tegenwoordigheid van tal van autori teiten de nieuwe quarantaine inrichting aan de Heyplaat officieel geopend. Dit quaran tainestation, dat een van de modernste en het best ingerichte stations van Europa en waarschijnlijk wel het fraaiste van de geheele wereld is. beteekent opnieuw een belangrijke verbetering van de outillage van de Rotter- damsche haven.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5