De crematie van dr. Berlaee. Welkom thuis! Ir C. R Stolp, inspecteur van hel Gemeen» telijk £lectriciteitsbedrij< te Amsterdam, die in Juli j.l. bij de relletjes in de Jordaan ernstig werd gewond, heeft Donderdag het Wilhelminagasthuis hersteld verlaten Dr. M van Rhijn Is benoemd tot ge woon hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht ir> de faculteit der godgeleerdheid om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christen dom. de kerkelijke archeologie en de geschiedenis der leerstellingen van den Christelijken godsdienst De kroning van het carnaval-koninginnetje op het kinderfeest dat deze week in Kings Park te Hants onder groote belangstelling werd gehouden De nieuwe Europeesche kampioene 200 meter borstzwemmen, mej Genenger (Duitschland) wordt na haar overwinning te Maagdenburg door haar vader gelukgewenscht Het stoffelijk overschot van wijlen dr. H. P. Berlage is Donderdag op Westerveld gecremeerd. De lijkbaar wordt naar het crematorium gedragen fod.or.v." Donde.B.g ..n groote™ pa.rd.n.portd.g g.org.nl».rd, E.n lr.il. D„ quar,nUkw.tarieMln« Rotterdam I, Dond.rd.g dpor minister sprong van lw.. d^ln.m.r. d.r l.nd.lijt. riiv.r..niglng.n Sloi.m.k.r d. Bruïn. olficl.pl g.op.nd. De bouw der .Volksontvangers" wordt op de groote Duitsche radiotentoonstelling te Berlijn volledig gedemonstreerd FEUILLETON De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG. (Nadruk verboden). 40) „U vermoedt waarschijnlijk den naam Edith Wismuth of Edith Gotron te zullen hooren". zegt Carsten met een veelbeteekenend knip oogje. „Maakt u zich maar niet ongerust. Dien naam hebt u werkelijk nog nooit gehoord. De ware naam van Rakker is Anja Lösch. Een dame, die geen enkele maal uw weg kruiste". „En kent u ook de andere leden van het „Van het syndicaat, zooals zich de bende niet zonder humor noemt", voltooide dr. Cars ten. „Ongetwijfeld! In de eerste plaats hebben wij dan Nora Tilden met wie u reeds persoon lijk kennis hebt gemaakt. Vervolgens juffrouw Spiona Hebt u er eenig idee van wie zich achter dien naam verschuilt?" „Ik dacht juffrouw Schafer zegt Kai serlien aarzelend, „de typiste van mijn vriend Hammer". „Heel goed bevestigt dr. Carsten. „Uitste kend gecombineerd. Juffrouw Spiona was de spion in het bedrijf van het sulfide syndicaat. Aan haar heeft het oplichterssyndicaat de inlichtingen te danken omtrent uw geheime zending naar Palestina, maar zij was het ook. die haar handlangers op de hoogte bracht van uw ontijdige terugkomst. De bende verkeerde namelijk in de stellige overtuiging, dat u nog meer dan een half jaar zou wegblijven. Toen Spiona uit de door u met den heer Hammer gevoerde correspondentie ontdekte, dat u reeds eerder zou terugkomen, veroorzaakte dat na tuurlijk nog al wat consternatie. Men zond toen Nora Tilden naar het heilige land met de opdracht u daar tenminste nog eenige weken op te houden en in dien tijd heeft men de onderneming, als ik het zoo noemen mag, zoo snel mogelijk ten einde gebracht". „En de mannelijke leden?" informeert Kai serlien verder. „Twee daarvan zult u niet eens van naam kennen. De een is Professor die zich voor u uitgaf. Zijn eigenlijke naam is Hans Müller. Zijn bijnaam heeft hij te danken aan de diep zinnige wijze, waarop hij philosofische colleges pleegt te houden. De andere, de Baron is bij ons bekend als George Körber. Hij was het die als Stolzenberg optrad. De derde naam zult u al eens meer hebben gehoord. Ik meen al thans, dat u uit een zeker trouwboekje de naam dr. Hans Körthe bekend is". Kaiserlien kleurt bedenkelijk, doch dr. Carsten schijnt daar geen acht op te slaan. „Die dr. Körthe, die naar den bijnaam Syndicus luistert, was de spiritus rector van de geheele bende", vervolgt hij.. „Een zeld zaam onbetrouwbaar individu. Vroeger was hij advocaat, maar daar hij zich schuldig maakte aan duistere manipulaties werd hij uit de advocatuur uitgesloten. Daarna vestig de hij zich hier en daar als zaakwaarnemer, maar in werkelijkheid is hij niet veel anders dan de organisator van tal van oplichte rijen!" „En zijn die menschen nu allemaal reeds ge arresteerd? „Nog niet!" antwoordt dr. Carsten, blijk baar in de beste stemming. „Maar ik vermoed toch. dat zij binnen enkele uren gearresteerd zullen worden. Dr. Körthe kwam n.l. pas een uur geleden met Nora Tilden terug van een reis naar Italië. Op het oogenblik zit de bende in Hotel Hamburg, waar de overwin ning met een goed diner wordt gevierd". „Maar dan wordt het toch tijd, dat zij in gerekend worden!" „Dat zal ook gebeurenstelt dr. Carsten hem gerust. ..Ik verwacht elk oogenblik een telefoontje. Als u lust hebt, mag u mij zelfs vergezellen". Het scheen, dat dit het wachtwoord was geweest, want op hetzelfde oogenblik ratelde de telefoon. ni. Syndicus en zijn kameraden nuttigden de rest van hun feestmaal in een stemming, welke de keuken van het restaurant bepaald onrecht aandeed. Daarop verscheen de ober gevolgd door eenige assistenten, die de tafel begonnen af te ruimen. Eigenlijk was er voor het gezelschap wel eenige reden geweest om zich te verbazen over het feit, dat voor de bediening van zes personen vier kellners noodig waren, maar de waardige leden van het syndicaat waren nog dusdanig onder den indruk van de verrassing, hun het laatste half uur bereid, dat zij vergaten op te mer ken wat er om hen heen gebeurde. En zoo kwam het, dat de arrestatie snel en pijnloos kon geschieden. Plotseling stond de man die tot dusver voor oberkellner had ge fungeerd, bij de deur hij commandeerde: „Alle aanwezigen de handen omhoog of ik schiet!" Zijn hand omklemde een revolver, welke dit ultimatum de noodige kracht bijzette. Zes paar handen gingen langzaam omhoog. Tegenstand was nutteloos en die werd dan ook niet geboden. Een onaangename gewaar wording was het tenslotte nog slechts, dat de omhoog geheven handen door de pseudo kellners in boeien werden geklonken. Maar dat moest bij het gevaarlijke beroep op den koop toe worden genomen. Het behoorde, om zoo te zeggen tot de risico van het vak. Ove rigens ontbrak het dezen rechercheurs niet aan galanterie, want de dames bespaarden zij deze armbanden. Kort daarop verscheen dr. Carsten in gezel schap van Kaiserlien. „Mag ik de dames en heeren vorstellen?" vroeg hij spottend. „Dr. Kaiserlien heeft er recht op te weten, wie tijdens zijn afwezigheid zijn plaats zoo keurig heeft ingenomen. Welaan dus, waarde Professor", wendde hij zich tot dezen, „komt u eens een paar passen dichter bij en laat u zich eens bekijken!" De Professor had op dat oogenblik weinig zin voor humor. Hij ontweek, schuldbewust, Kaiserlien's verachtelijken blik. „En deze jongedame", vervolgde de commis saris. terwijl hij op Anja Lösch wees. „was u als fictieve echtgenoote toegedacht. Be schouwt u haar maar als een afschrikwekkend voorbeeld hoe een vrouw er uit ziet, die u niet moet trouwen!" Hij wendde zich nu tot juffrouw Schafer. ..Van u was het nog een persoonlijke laag heid, juffrouw Spiona", voegde hij haar toe. .,U hebt van uw vertrouwenspost bij den heer Hammer misbruik gemaakt en verraad ge pleegd tegenover het syndicaat, waaraan u werkzaam was. En u, meneer Körthe", wendde hij zich tot den leider, „moet de wijze waarop u uw vrouw hebt verraden in het bijzonder worden aan gewreven Ik heb ongetijfeld gevoel voor humor, zelfs bij spitsboeven als u, maar dat u er niet tegen op hebt gezien op een schande lijke maneir misbruik te maken van het trouwboekje van uw echtgenoot, overschrijdt} toch werkelijk de grenzen der betamelijk heid". Niemand antwordde hem. Daarna gaf hij den rechercheur een wenk om het gezelschap weg te leiden. Zes menschen werden achter slot en gren del gezet. Dr. Carsten nam daarop plaats op een der verlaten stoelen. „Wacht u nog op iemand?" vraagt Kaiser lien. Hij zou graag nog even met dr. Carsten naar diens bureau zijn gegaan om hem nog een paar vragen te stellen. „Ik verwacht nog twee dames", antwoordt dr. Carsten. „Zij kunnen elk oogenblik hier zijn". Kaiserlien werpt hem een vragenden blik toe en Dr. Carsten geeft hem onmiddellijk ophel dering: „Edith Wismuth en Ina Heldt". U bent natuurlijk benieuwd, welke rol Edith WLs- muth in deze affaire heeft gespeeld? Welnu, laat ik beginnen met te zeggen, dat die vriend Hasenstab u niets op den mouw heeft gespeld. Edith Wismuth is Inderdaad de echtgenoote van dien dr. Körthe, dien u zooeven gezien hebt". (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9