BRIEVENBUS. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934 H AARUEM'S DAGBLAD ZWARTKIJKERTJE. Wel bedankt voor die mooie kaart uit Bergen. Heb je in dien speeltuin gespeeld? Wat aardig, dat er een goudvisschenvijver is. 't Ziet er gezellig uit. DE RIJZENDE ZON. Kreeg je mijn kaart nog in Enkhuizen? Prettig jongen, dat jij 't ook zoo naar je zin hebt. Zijn ae neefjes uit Dokkum er nog? En kunnen jullie 't goed sa men vinden? Hebben ze ook de fietsen mee genomen? Nog heel veel plezier toegewenscht. ACACIATAKJE. Ja. 't was hier deze week ook echt zomerweer. Nu zwem je zeker alle dagen. Ik ben het met je eens zoo n groote va- cantie gaat veel te gauw voorbij, maar zoo is het met alle prettige dagen. Je kijkt van de Westerbouwing niet op de Maas, maar op de Rijn. Gelukkig, dat je onderwijzer het niet heeft gelezen. Ben je in Haarlem gebleven? DOORNROOSJE. Wat hebben jullie 't goed gehad in Zandvoort. Nu er maai goed voor zorgen, dat er spoedig nog wat by de drie pond komt. Je was toch zeker ook wel een beetje blij weer thuis te zijn. BORDUURSTERTJE. Dus jij bent ook weer badgast af. Wat ben je flink aangeko men. 't Gaat wel meer zoo: eerst zien we er gens tegenop en als we eraan gewend zijn, valt 't moeilijk er weer afscheid van te moeten nemen,. Je begon maar dadelijk met zoon heerlijk uitstapje. En was het bootreisje ook prettig? Dat was nog eens een aardige beloo- nipÏNKSTERBLOEMPJE. Is je nichtje nog bij jullie? Zwemmen jullie dagelijks samen. Kun je nu al rugzwemmen? Als je dat kunt, zul je vast gauw je diploma krijgen. POESENMOEDERTJE. Ben jij bij je tan te in Bloemendaal? Dan zit je zeker alle da gen in het bosch? Waar heb je het t^h zoo druk mee? Met uitgaan? Dien langen brief houd ik dan maar te goed. ZEEROOSJE. Flink zoo. dat je moeder wat helnt. In de vacantie hebben de moeders het dikwijls nog drukker aan anders. Vorder je met zwemmen? Durf je het al los. Ais t weer goed blijft, kun je je diploma nog wel halen. Is je knie nu genezen? Hoe lang ben je in den Helder geweest? Ik kan me begrijpen, dat t heerlijk spelen was op dat weilana. MTTZI GREEN. Nu is het dunkt me in heel Nederland een echt zomerweekje geweest. Logeer je nu bij grootmoeder? Poes komt ook flink aan. nu het zonnetje schijnt, t Is te ho pen, dat hij nu een beetje schoon blijft, he, want dat wasschen valt nooit mee. ZONNESTRAALTJE. Je hebt het dus in Santpoort maar heerlijk gehad. Je neefje vond het zeker niets prettig, toen jeweer vertrok. Die wandeling door Duin en Kiuid- berg is prachtig hè? Heeft Rina mijn kaart nu ook ontvangen? Dat trof, dat je ook nog op een koperen bruiloft bent geweest. Je hebt al heel wat genoten. THEEROOSJE. Los de raadsels maar op met Zeeroosje. Die kent het klappen van de zweep al. Stuur de verhaaltjes maar eens, dan zal ik ze eens nalezen. MOEDERS TROOST, WIM en VADERS JON GEN. Jullie hebben gelijk, dat de oudste deze keer voor allen schreef. Het mooie va cant ieweer lokt natuurlijk naar buiten. In t logeetje nog bij jullie? Ik zat Zaterdag in De venter eens goed naar jullie uitkijken. Nu zul je het wedstrijdwerk wel vermeld vinden. MADELIEFJE. Ik heb Elten in de verte zien liggen. Als jij daar bent, heb ik al weer afscheid genomen van Arnhem. Dus we zullen elkaar waarschijnlijk niet ontmoeten. Hleel veel plezier toegewenscht. DE* KLEINE ZEEMAN. Gefeliciteerd met Je geslaagd examen. Natuurlijk ging het schoolwerk voor de Rubriek. Nu geniet je ze ker heerlijk van de vrijheid. Je ingezonden raadsels zijn goed. ZWARTKIJKERTJE. Jouw raadsels zijn ook goed. Is de kiespijn nu over? Daar zou een mensch een Zwartkijkertje van worden. Ben je klaar met het wedstrijdwerk? Ik wensch je nog een heel prettig weekje toe. PRINSES ENGELIENTJE. Je raadsel is goed. W. L. De eerste weken was het hier even regenachtig als in Haarlem. Nu hebben we een mooie slotweek achter den rug. Ik ben vroeger wel eens in Imbosch geweest. Daar zijn hier nog zooveel van die ongeschonden wouden. Aan 't eind van de volgende week kun je me weer op Marnixstraat 20 vinden. WAGHONDJIE. Dat is gezellig, dat vader nu ook thuis is. Ben je al naar IJmuiden ge weest? Blijft 't goed gaan met tante? 't Is prettig, dat ze zoo n goede hulp heeft. Dat is zeker gelukkig, dat jouw moeder nog nooit ziek is geweest. De zweefmolen is nu vast in rust denk ik. De eendjes genieten natuurlijk ook van 't zomerweertje. Ja zeker, dat briefje onder je kussen is een prachtig toovermiddel MOEDERS BLAUWOOG JE. Nu ben je ze ker al eens naar Zandvoort geweest. Mocht je vriendinnetje mee? Als moeder en de twee zussen er ook nog bij zijn, kan 't een vroolijke boel worden. Je kunt best van den zomer je diploma halen, als je eiken dag zwemt. Wan neer is je vacantie om? EEFJE v. W. 'k Vind het aardig, dat jij je zus in de vacantie vervangt. Is Suze alleen naar de Veluwe? En tot hoe lang? Als ze den 22sten niet terug is, kom jij haar prijs dan maar halen. Ga jij verder niet uit? MOEDERS BLAUWOOGJE. Zoo juist je mooie zeegezicht van Zandvoort ontvangen. Hartelijk dank ervoor. W. BLOMBERG—ZEEMAN. RAADSELOPLOSSINGEN. Nagekomen raadseloplossingen van: Gou den regen 5 Prinses Engelientje 5 Waghondjie 5 Zwartkijkertje 5 De kleine Zeeman 5 Made liefje 6 Moeders Troost 4 Wim 5 Vaders Jon gen 5 Theeroosje 2 Zonnestraaltje 5 Zonnefee 5 Zeeroosje 5 Poesenmoedertje 5 Pinkster bloempje 5 Vaders eenigste Jongen 6 Dieren- vriendin 4 Borduurstertje 4 Doornroosje 6 De rijzende Zon 5 Mitzi Green 5. VACANTIE-WEDSTRIJD Inzending ontvangen van: Moeders Troost, oud 9 jaar. POSTZECELRUBRIEK. Saargebied. De eerste zegels uit het Saargebied zijn Duitsche zegels van 1905— 1916 met opdruk Sarre, omdat in het grootste gedeelte van het Saargebied Fransch gespro ken werd. Ook Beiersche zegels werden van de Fransche opdruk voorzien in 1920. Later in dat jaar verschenen weer Duitsche zegels met opdruk Saargebiet. In 1921 verschenen de nieuwe zegels. Servië. Op de zegels hiervan staat C P L N J A, hetgeen Servië beteekent. In 1916 werden Oostenrijksche zegels overdrukt met SERBIEN. Deze zegels werden door het Oos tenrijksche leger, dat in dien tijd in Servië lag, gebruikt. Rustenburgerlaan 23. KUNSTJES MET LUCIFERS. Men legt 24 lucifers op tafel, zooals nevens gaand vierkant aanduidt, Wie kan er nu 8 lucifers afnemen, zoodat er twee vierkanten overblijven? II. Men breekt 5 lucifers middendoor, doch zoo, dat de beide helften nog met eenige dunne spaanders aan elkaar vastzitten. Men legt ze als in nevenstaande figuur. Wie kan nu van deze ster met 10 punten er een maken met 5 punten zonder ze aan te raken. Ik zal jullie helpen. Laat nu eens in 't ge vormde kringetje in 't midden eenige druppels water vallen. Dan zul je eens zien, welk een verrassend resultaat je krijgt. III. Leg van lucifers een rechthoek als fi guur A. Je hebt hiervoor noodig 31 lucifers. Je krijgt dus 12 kwadraten. Neem nu 8 lucifers weg, zoodat er maar 6 kwadraten overblijven. IV. Leg 24 lucifers zoo, dat men in iedere richting 9 telt. bijv. Leg er nu 8 bij, zoodat je toch in elk der richtingen 9 telt. De schikking mag natuur lijk anders zijn. BUFFELS. De Amerikaansche buffel.is een geweldig dier met een woest uiterlijk. Zijn ontzaglijke kop, zijn breede nek en hooge rug. zijn met lange gekroesde wol bedekt, die langs de schouders tot op de voorpooten afhangt. Het achterlijf, met korte wol bezet, loopt schuin af. De pooten zijn betrekkelijk kort, doch krachtig, wat ook wel noodig is, om het ont zaglijke lichaam te dragen. De korte horens zijn schuin naar boven gericht. De buffels of bisons leven in de prairiën van N.-Amerika en trekken altijd, in groote troepen vereenigd. van de eene plaats naar de andere. Voor de Europeanen zich in N.-Amerika vestigden, kwamen de bisons in bijna alle streken al daar voor. De voortdurende jacht, welke op deze dieren werd gemaakt, heeft hun aantal zeer gedund, zoodat dat thans nog voorko mende dieren onder bescherming van den Staat staan en het dooden er van streng ge straft wordt. De Indianen oefenden vroeger de buffel- jacht op de volgende wijze: ze berijden een mustang, die van al het overbodige ontlast is. Alleen een sterk koord van ruw leder ge vlochten en ongeveer 20 Meter lang, wordt om de kaken van het paard gebonden en sleept, over den hals geworpen, in zijn ge- heele lengte op den grond achter het paard aan. Het dient om te sturen, doch ook om, bij een mogelijken val, het losse paard weer gemakkelijk te bemachtigen. De jager houdt in de linkerhand de boog en zooveel pijlen als hij gemakkelijk vast kan houden; in de rechter een zware zweep, door middel waar van hij zijn paard midden onder de kudde buffels drijft aan de zijde van een vette koe of van een jongen stier. Het paard begrijpt het voornemen van zijn berijder en vliegt zoo dicht mogelijk naast de uitverkoren buit, om den jager gelegenheid te geven, den pijl in de zijde van den buffel te zenden. Nau welijks snort de pijl van den boog en dringt het scherpe ijzer door de gekroesde wol in het weeke vleesch, of het paard verwijdert zich met een krachtigen sprong, om ae ho rens van het gewonde dier te ontgaan en een andere stier wordt als offer opgezocht. Zoo gaat de woeste jacht met de snelheid van een storm over de vlakte, tot de ver moeidheid van het paard den jager aan maant een einde te maken aan zijn jacht- lust. De gewonde buffels hebben zich in- tusschen van de kudde gescheiden en liggen uitgeput of dood op den grond. De vrouwen van den jager hebben zijn spoor gevolgd en houden zich ijverig bezig met de gevallen dieren: ze brengen de beste stukken en de huid naar de wigwams, waar het vleesch in dunne reepen wordt gesneden en gedroogd, en de huid op eenvoudige wijze gelooid, Het grootste deel wordt aan de wolven overge laten. Het sterke verminderen der bisons kan ons niet bevreemden, wanneer wij nagaan welk voordeel men van hun lichaam trekken kan. Bisonhuiden maken een gewichtig handels artikel uit, met groote hoeveelheden worden ze in Amerika uitgevoerd. De Indianen be- kleeden daarmee hun hutten en hun vaar tuigen. Ze voeden zich bijna uitsluitend met het vleesch dezer dieren. Het gedroogde vleesch, „Pemmikaan" genaamd, wordt wijd en zijd verzonden. Bovendien wordt van den bison alles gebruikt, wat ons hier te lande door het rund wordt verschaft, tot zelfs de mest, die als brandstof wordt gebezigd. De bisons hebben natuurlijk veel voedsel noodig. om him kolossaal lichaam in stand te houden. Alles wat maar eenigszins eetbaar is, wordt door hen genuttigd: bladeren, gras. boomschors, knoppen, enz. Zoo ver ze reiken kunnen, schillen ze de boomen af, jonge boo- men buigen ze om, teneinde de bladeren te kunnen aftrekken. De buffel behoort tot de herkauwers. E. W. WELKE BEROEPEN? Op de onderstaande afbeelding zie je ver schillende werktuigen en hulpmiddeden, die bij een bepaald beroep behooren. De vraag is nu deze: kunnen jullie zien, welke beroepen bedoeld worden? TANTE TINE. GYMNASTIEKLES. We gaan gymnastiekoefeningen maken; maar.... geen gewone oefeningen, nee, we gaan de bewegingen van de dieren uit ,Artis" nadoen. Allereerst zullen we de bewegingen van het haasje eens een beetje nader bekijken De haas zit op zijn achterpooten; wij moeten dus op onze hurken zitten, willen we dezelfde beweging nadoen. Daar hoort de haas een ge luid, dat hij niet kent en met vlugge spron gen is hij weg. We nemen een sprong, waarbij het lichaam gestrekt wordt en komen weer in dezelfde hurkhouding neer. Dat een paar keer achter elkaar. Het is een prachtige oefening om de spie ren van de beenen los en soepel te krijgen. Je zult het zelf wel voelen als je eenige keeren van die hazensprongen gemaakt hebt. Maar het hindert niets; de pijn bewijst juist, dat je spieren nog niet lenig genoeg zijn. MEVR. DE J—VAN Z. WAT ONZE BELANGSTELLING WEKT. Elke dag der week een rustdag. Voor de Christenen is de Zondag de rustdag; voor de oude Grieken was het de Maandag, voor de Perzen de Dinsdag, voor de Assyriërs de Woensdag, voor de Egyptenaren de Donder dag, voor de Turken tot 1920 de Vrijdag en voor de Israëlieten de Zaterdag. Kostbare magen. In de magen van twee struisvogels in Zuid-Afrika vond men on langs 70 diamanten. Koraal. Om een stuk koraal van 45 M. lengte af te scheiden hebben de koraaldiertjes of po liepen minstens 1000 jaren noodig. Wist je dat? In het jaar 1931 zijn er 1784 nieuwe postzegels verschenen en in het jaar 1932 weer 1682. Wist je dat? Olifanten kunnen van 150 tot 200 jaar oud worden en een krokodil wordt zelden ouder dan 100 jaar? Anders dan nu. Nog in 't begin der vorige eeuw was het bij de schouwburgbezoekers der gaanderijen gewoonte allerlei etenswaren waaronder ook noten en appelen mee te ne men en die onder het spelen te verorberen en de afval zooals schillen en doppen naar be neden te gooien op de hoofden van 't publiek in de zaal. Een oud gebruik. Wanneer in LaCamar- que, in 't Zuiden van Frankrijk, een paartje trouwen gaat, begeeft het paar zich, gezeten op één paard, naar 't stadhuis. Die goede oude tijd. Sommige pruttelaars hebben 't altijd over vroeger, toen alles zoo veel beter was dan tegenwoordig. Maai- of het vroeger zooveel beter was dan nu, is nog de groote vraag. Verbeeld je. dat in het oude Rome van vóór onze jaartelling van overheidswege was vast gesteld hoeveel gasten iemand aan zijn tafel noodigen mocht, hoeveel iemands bruiloft of begrafenis mocht kosten en wat voor kleuren de dames mochten dragen. Toch was er wel iets in dien tijd, dat misschien nu door sommi gen nog wel gewenscht werd. Als er in dien tijd een wet uitgevaardigd was, waarvan la ter bleek dat ze meer kwaad dan goeds ge bracht had, dan werd de wet niet alleen afge schaft, maar de maker van die wet werd voor de rechtbank gedaagd en tot kleiner of grooter straf veroordeeld, al naar de schade, die de wet aangebracht had. Nikkel werd in 1751 ontdekt; voor dezen tijd gooide men het als waardeloos metaal, een soort kopererts weg. Een eigenaardig testament. Een Schotsch edelman vermaakte aan elk van zijn twee dochters haar gewicht in bankbiljetten van 1 pondsterling. De oudste, die blijkbaar niet de zwaarste was, kreeg zoo 51.000 pond sterling de jongste 57.000 pond sterling. Achterlijk. In de Fransche stad Rijssel gebruikte men tot voor kort ezelwagens om de brievenbussen te lichten. Een eigenaardig meer. In 't Noorden van Rusland in de buurt van de stad Moermansk treft men een meer aan, waarvan de opper vlakte bestaat uit zoet water tot een diepte van ongeveer 5 meter. Hierin leven zoetwatervis- schen. Onder deze zoetwaterlaag staat een laag zout water die 6 meter diep is en waarin zoutwatervisschen leven. Onder dit zoute wa ter ligt een laag water, die tengevolge van de purperen bacteriën bloedrood gekleurd is, en waarin geen enkele visch of ander waterdier leven kan. Een oud graf. Een Noorsch officier heeft onlangs bij het graven in zijn tuin het graf ge vonden var een Noorman uit de 10de eeuw. In de grafruimte lag o.a. ook nog een zwaard, een speer, een schild, een bijl, twee messen en een slijpsteen. Voor postzegelliefhebbers. Tot 1940 wordt in Portugal elk jaar een nieuwe serie post zegels uitgegeven. Te veel van het goede. Indertijd heeft men in Australië ingevoerd de zoogenaamde Indische vijg, een cactussoort, die zich zeer snel verbreidt. Millioenen hectaren zijn met deze plant, die tot een ware plaag geworden is. bedekt en men heeft lange jaren niet gewe ten hoe men van deze woekerplant verlost kon worden. Ten einde raad heeft men uit Amerika insecten ingevoerd, die van deze plant leven en nu vermindert het aantal dezer planten zienderoogen. Dagelijks worden duizenden en duizenden van ze verslonden, zoodat de Australiër hoopt binnen afzienbaren tijd weer gras te zien groeien op deze thans onbruikbare gronden. Het kompas. De Chineezen, die allerlei zaken kenden lang voordat de Europeanen ze kenden, gebruikten ook het kompas vele Als het vacantie is en regenweer, zijn er nog altijd boeken. eeuwen vroeger dan de Europexnen. Deze leerden het eerst in de 12e eeuw kennen. Het bestond toen uit een magneetnaald, die men aan een stroohalm vastmaakte en dan op het water liet drijven. In de volgende eeuw bracht men eerst de windroos aan, waarop de voor naamste windstreken waren aangegeven en eerst in de 15e eeuw raakte de zoo ingerichte kompassen algemeen bij onze Europeesche zeevaarders in gebruik. Vergeetachtig. In een half jaar tijds heeft de politie te Chicago 155 auto's op straat gevonden, waarvan de eigenaars niet kwamen opdagen. EEN NIEUW MUZIEKINSTRUMENT. Hier volgt weer een gezellig knutselwerkje, waarvoor je zelfs in deze heerlijke zomerdagen nog wel even tijd kunt vinden. Want het is heel vlug en gemakkelijk te maken. Je neemt een oud sigarenkistje en slaat langs de beide lange kanten, op regelmatige afstanden van elkaar kleine spijkertjes. Dan neem je een stuk of acht elastiekjes, niet die heel smalle, maar een beetje breedere. Die jeg je nu om vier spijkertjes heen, op de manier, zooals op de afbeelding is aangegeven. Hoe strakker de elastiekjes gespannen wor den, hoe hooger de toon is, die we krijgen, als we er met onze vinger even langs gaan. Door de elestieken nu om de spygertjes te win den, kun je een heelen toonladder afstemmen. Om dit instrument te bespelen, kun je het beste een houtje gebruiken, dat een weinig rond gesneden is. Een oude penhouder is daar toe wel geschikt. De teekening is zoo duidelijk en voor zich zelf sprekend, dat ik hier geen verderen uitleg meer behoef te geven. En nu maar aan den slag jongens en misschien ook meisjes. OOM KEES. EEN DOOFSTOMMEN-LEERAAR SPREEKT: Jullie hebt allemaal wel eens doofstommen gezien, die met elkaar spreken met behulp van vingertaai. Jullie denken zeker, dat een doof stomme dom is. Daarin vergis je je heusch; want in het doofstommen-instituut leeren ze dezelfde vakken als jullie op school; alleen niet zingen. Ook spreken kunnen ze, al is het niet zoo mooi als jullie. Al kunnen ze niet hoo- ren, ze kunnen je toch wel verstaan, want ze lezen de woorden van je mond af. In het ver volg niet bang zijn voor doofstomme kame raadjes, maar vriendelijk en ze net zoo behan delen, als je gewone vriendjes. Dat vinden ze erg prettig! Afgesproken!!!? UIT DE NATUUR. OORWORMEN EN SPRINKHANEN Oorworm Wie dahliaplanten in den tuin heeft, heeft bijna zeker ook oorwormen daarop aangetrof fen. Maar je hoeft niet bang te zijn voor je eigen ooren, want ze laten die heusch wel met rust. Zoo gezien lijken het vlugge roodbruine insecten met een paar flinke voelsprieten, zes pooten en een soort tang aan het achterlijf en je zou niet zeggen dat ze ook kunnen vlie gen. De voorvleugels zijn slechts korte drie hoekige schildjes. De achtervleugels kunnen toch bijna geheel daaronder opgeborgen wor den, niet alle engeplooid, maar ook nog om gevouwen. De tang zorgt dat dit werkje nauw keurig geschiedt. Het achterlijf, waaraan dit orgaan is vast gegroeid krult dan zoover naar boven om, dat de punten van de tang de vleugels kunnen beetpakken en op hun plaats brengen. Ook als verdedigingsmiddel dient deze tang. Dat een oorworm vliegt zal je ook niet tzoo gauw te zien krijgen, want dit doet hij alleen 't nachts en dan maakt ook de vleermuis jacht op deze insecten. Oorwormen voeden zicht met vruchten en zoete plantendeelen en in het stukbijten van dahlias zijn ze erg knap. Het zijn zindelijke dieren, je moet maar eens opletten hoe ze b.v. na een maaltijd hun sprieten en voorpoo ten weer reinigen, met de voorpooten brengt hij de sprieten met het ondereinde in den bek bek en met de tasters haalt hij ze daar lid voor lid van beneden naar boven door. De 506ó eieren worden trouw door het wijfje bewaakt als ze die meestal in oude gan gen van regenwormen heeft gelegd en ook als ze reeds zijn uitgekomen wordt nog voor de kleine diertjes gezorgd. Sprinkhanen behooren tot de rechtvleugeli- gen en het achterste paar pooten is zeer sterk ontwikkeld tot springpooten. Het z.g. hals- schild. de eerste borstring, is zeer stevig en breed en vormt met den harden kop een waar pantser. De sabelsprinkhanen danken hun naam aan den sabelvormigen legboor, waar mede de wijfjes haar eieren in den grond brengen. De sprinkhanen maken muziek, door het over elkaar schuiven van de dekschilden, de linkervoorvleugel over den rechter. De rij kleine tandjes, welke zich aa de onderzijde van den linkervoorvleugel bevindt doet het strak gespannen vlies van den anderen vleugel tril len. De veldsprinkhanen behooren tot de bestg springers. Zij maken sprongen van wel twee- honderdmaal hu nlichaamslengte. In Zuid-Afrika komen wel sprinkhanenpla gen voor, die geweldige schade aanrichten. In groote zwermen vliegen ze dan door de lucht, verduisteren zelfs het licht der zon, strijken dan op het land neer en verwoesten envernielen de gewassen. Door inlanders wor den deze dieren gegeten.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14