A Pas opi Oorlogs-Nevrose. DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Voor den Kantonrechter. Winkel of niet? Definieeren is moeilijk. We hebben gele een. dat de Grieksche wijsgeer Plato, wien gevraagd was te zeggen wat een mensch was, antwoordde: een tweebeenig wezen zonder veeren. Een grappenmaker kwam toen met een geplukten haan aandragen en zei: zie hier den mensch van Plato. Zonder ons verder in de vraag te verdiepen of een belastingbetalend burger en een ge plukte haan punten van overeenkomst vertoo- nen kan men toch niet beweren, dat een geplukte haan een mensch is. waarmee we maar willen zeggen, dat het zelfs voor wijs- gceren moeilijk is een juiste definitie te ge ven. en het kan dus niet bevreemden, dat men bij de toepassing van sommige wetten soms met de daarin gegeven definities min of meer verlegen zit. De ambtenaar van het openbaar ministerie laat van die verlegenheid blijken door de laagste boete te eischen vijftig cent daar mee te kennen gevende, dat het hier niet gaat om het geld maar om het principe. Zoo n principieele kwestie kwam Maandag ter beoordeeling van den waarnemend kan tonrechter Mr. v. Löben Seis. Een man had op Zondag haring, zuur en dergelijke delicatessen verkocht, vallende on der het begrip kleine eetwaren. Dat mag onder zekere beperking op straat, maar niet in een winkel. Nu had die man zijn koopwaar op een handkar, doch die kar bevond zich niet op straat maar in een soort schuurtje met open deuren, aan de straat gelegen en waarvan de deuren niet dicht konden als de kar er in stond. In dit schuurtje bevond zich overigens niets wat aan een winkel zou doen denken, geen kisten, bakken, geen planken, zelfs en als de handkar met de genoemde heerlijkheden uit het schuurtje gereden was, bleef er niets over dan een ruimte, die zoo goed voor fietsen stalling als voor kolenbergplaats was te gebrui ken. Geen sterveling zou die ruimte winkel hebben genoemd. Nu was het de vraag: werd die ruimte een winkel, wanneer de man er zijn kar inreed en als hij daar, bij zijn kar staande, een harinkje verkocht? De man dacht van niet en meende, dat het heteelfde was of hij in het huisje stond als daarbuiten want 't was aan den weg. Een politieman had gemeend dat het niet hetzelfde was en had proces-verbaal opgemaakt. De ambtenaar van het openbaar ministerie meende, dat hier sprake was een een winkel, want een win kel is volgens de wet een open of besloten ruimte waar pleegt verkocht te worden. Op dit laatste komt het aan en niet of de toon bank al dan niet op wielen staat. De eiseh was zie boven 50 cent boete. De waarnemend kantonrechter deelde de meening van den ambtenaar, omdat de ver dachte er meer dan eens verkocht had. Hij gaf. waar het om het principe ging, 50 cent boete. De verdachte kon nu weer aanvoeren, dat ..pleegt te verkoopen" niet was er een enkelen keer verkoopen. Misschien zal een hooger rechtscollege zich ook nog eens met de haringkar en het schuurtje bezighouden. Voorzorg nemen en toch aanrijden. Is er familiebetrekking tusschen u en den verdachte? vroeg de kantonrechter aan een getuige en deze antwoordde: „ja. edelacht bare.'' De gemachtigde van verdachte schudde heftig van neen, wat voor den kantonrechter aanleiding was om zijn vraag te herhalen en weer was het antwoord: Ja. edelachtbare. Nog heftiger schudden van den gemach tigde. zoodat de kantonrechter meer van de zaak wilde weten en vroeg waarin die familie betrekking bestond. Getrouwd met zijn dochter, was 't antwoord enn. dat was toch zeker afdoende, zoodat ieder verbaasd naar den gemachtigde keek toen die ook nu nog ontkende en sprak over den leef tijd der dochtei t als iets onmogelijks. Nogmaals vroeg de kantonrechter: „Is u een schoonzoon van verdachte?" Toen ging den getuige een licht op: Ik een schoon zoon? Neen. Familie? Neen. De goede man, niet gewoon voor het tribu naal te verschijnen, was zoo zeer met zijn eigen gedachten bezig geweest en had zoozeer eraan gedacht, dat hij zou zeggen hoe zijn familie geschrokken was en er zonder letsel afgekomen, dat toen hij het woord familie hoorde, hij dacht, dat er naar zijn familie gevraagd werd. Ja. met getuigenverklaringen moet men voorzichtig zijn: vergeet niet. dat vele menschen en dat zijn dikwijls de braafste en onschuldigste hee! niet op hun gemak zijn, als ze daar voor 't hekje moeten ko men. De familiebetrekking aldus opgehelderd, kwam het tot de zaak. Getuige had in een door hem bestuurde auto gezeten en gestopt achter een andere stilstaande auto. Opeens kwam er een auto achter hem, wilde hem voorbij schieten, maar schoot hem in de flank, 't Was de bestuurder van deze laatste auto. die zich deswege had te verantwoorden wat hij bij monde van meer genoemden ge machtigde ook deed door te zeggen, dat hij zeer zeker de auto van den heer, die zich aan vankelijk zijn schoonzoon had genoemd, had aangereden, maar dat hij toch alle mogelijke voorzorg had genomen, om niet aan te rijden. Dat klonk vreemd, want als men een beetje autorijden kan, is het bij goed weer en goed zicht, met zeer geringe voorzorg mogelijk een stilstaande auto. die nog half op de gras berm staat, voorbij te rijden, zonder zijn zij kant open te halen. Dat vereischte dus nadere toelichting en die kwam. Juist toen mijn cliënt, zei de gemach tigde met alle mogelijke denkbare' voorzorg ging passeeren, stormde er een tegenligger langs en van schrik haalde de cliënt wat rechts uit: vandaar de aanrijding. De vermeende schoonzoon had echter geen tegenligger gezien en dat kon best, want er waren vliegers in de lucht te zien. 't Werd niet bevestigd van den razenden tegenligger en de cliënt van den gemachtig de" kreeg f 10 boete volgens den eisch. In 't vervolg dus nog een beetje meer voorzorr Pro Juventute. Uit het jaarverslag. Aan het jaarverslag der Vereeniging ,,Pro Juventute" in het arrondissement Haarlem, ontleenen wij: Ter voldoening aan art. 23 der statuten rust op ons de aangename plicht, om hierbij weder om het een en ander mede te deelen over onze werkzaamheden in het achter ons lig gende jaar. We trachtten weer zooveel mogelijk ons doel: bestrijding en voorkoming van de crimi naliteit onder de jeugd te benaderen, tot be reiking van welk doel ons regelmatig van het Openbaar Ministerie de processen-verbaal, opgemaakt tegen jeugdige delinquenten, be reikten met verzoek om rapport en advies. In totaal werd zoo door ons een onderzoek ingesteld naar 104 minderjarigen, onder wie 100 jongens en 4 meisjes. Konden we verleden jaar een toe neming constateeren, thans is dat niet het geval, doch liep het totaal aantal terug van 122 tot 104. een vrij groote vermindering dus, niettegenstaande het feit, 4at de tijdsomstan digheden met zijn werkloosheid zich niet ten gunste wijzigde, en het bleek, dat jongens, doordat ze zonder werk rondliepen, vaak tot eenig misdrijf kwamen. In 73 gevallen betrof het diefstal, 3 maal verduistering, 1 maal oplichting, 9 maal heiing,. 4 maal strooperij, 2 maal vernie" 1 maal brandstichting, l maal wederspanmg- heid, l maal mishandeling. 2 maal bedrei ging. 1 maal huisvredebreuk, terwijl het 6 maal een delict tegen de zeden betrof. Wat de in bovengenoemde gevallen door ons uitgebrachte adviezen betreft, werd, waar ons dat meer in het belang van de betrok kenen scheen, tot een niet-vervolging gead viseerd. Dat geschiedde zoo 41 maal. In de overige gevallen waren de adviezen als volgt: 34 maal werd een voorwaardelijke veroordee ling gevraagd, en wel 31 maal tot een voor waardelijke veroordeeling tot tuchtschool en 3 maal tot een voorwaardelijke ter beschik king stelling van de Regeering, omdat het ons in die gevallen beter voorkwam, dat de betrokken minderjarigen voor onbepaalden duur aan hun omgeving worden onttrokken wanneer ze eventueel weer in hun oude delicten mochten terugvallen. Verder werd 20 maal tot een ter beschikking stelling van de Regeering geadviseerd, 2 maal tot een tucht- schoolstraf deels onvoorwaardelijk, deels voorwaardelijk gevraagd, terwijl in 2 gevallen ons een gevangenisstraf noodzakelijk leek. In bijna alle gevallen viel de beslissing con form het door ons uitgebrachte advies. Over het geheel genomen, mogen we niet ontevreden zijn over de gedragingen der min derjarigen, met wie we ons vroeger inlieten. Onder ons toezicht stonden 97 voorwaarde lijk veroordeelde minderjarigen, terwijl we 33 nieuwe toegewezen kregen, zoodat onze be moeiingen zich uitstrekten in totaal over 130. In den loop van het jaar eindigde de proeftijd van 26 van hen. Voor 24 van dezen had die proeftijd een gunstig verloop, terwijl daaren tegen voor 2 van hen tot omzetting der vroe ger opgelegde voorwaardelijke veroordeeling moest worden geadviseerd op grond van wangedrag. We kunnen dus over het geheel tevreden zijn over het verloop van deze ru briek. Verder stonden 9 voorwaardelijk ontslagen regeeringspupillen onder ons toezicht. Het jeugdwerk werd ook dit jaar weer op denzelfden voet voortgezet als vroeger. Twee avonden in de week werd er weer clubavond gehouden. Woensdagsavonds werd besteed aan huisvlijt, terwijl Zaterdagsavonds een ge zellige bijeenkomst plaats had, waarop aller- NIEUWE VERKEERSREGELS zijn ingevoerd U vindt ze duidelijk vermeld in een over zicht, dat gratis verkrijgbaar is aan het Bureau van dit Blad. 't Is voor uw eigen veiligheid: vraagt direct zoon GRATIS LEIDRAAD lei spelen als dammen, ping-pong, sjoelbak enz. werden beoefend. Beide avonden werden regelmatig trouw bezocht. Als vorige jaren werd ook nu weer een kampweek georganiseerd. Aan het einde van het verslag wordt nog gezegd: Door de tijdsomstandigheden zijn de sub sidies al belangrijk verminderd en over het volgend (thans loopende) verslagjaar zal zich dat nog meer doen gevoelen. We zullen het dus van het particulier initiatief moeten hebben en het is daarom, dat er een verloting gehouden wordt. Opgewekt wordt om nieuwe leden te werven. De contributie is minstens f 1. Voorzitter van het bestuur is Mr. C. Brlët, secretaris Herm.Hylkema GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Oly, Coltermanstraat 12rood, autoped; Plant, Amsterdamschevaart 78, autoband; van Dijke, Allardstraat 78, broche; Jansen, Leidschevaart 358, ceintuur; v. a. Walle, Geweerstraat 36, hond; de Ruijter, Lingestraat 32, hond; Smal, le Zuidpolderstraat 80, hondje; v. d. Schaar, Cremerplein 9, polshorloge; van Hof, Vooruit gangstraat 131rood, hondenhalsband; Lange- reis, Esschilderstraat 14 rood, halsketting; de Koning. Bosch en Hovenstraat 7, kam; Hom mers, Hofdijkplein 21, kano; de Geus, Midden weg 14, R.K. kerkboek; Horst, Doelstraat 28, kat; van Kampen, L. Heerenstraat 17, kat Klaver, Atjehstraat 5, lantaarn; Willemse, Ban tamstraat 14, muts; Steffers, L. Molenstraat 142-Azw., mantel; Portegijs, Thoi'beckestraat 45, motor gereedschap; Pauw, Wouwermanstr. 39zw., num. plaat auto; Metz, Betje Wolfstraat 12, vischnet;Vroom en Dreesmann, Gr. Hout straat 70, portem. met inh.; Coste, Teylerstr. 6, idem; Vermoest, Nijlstraat 13, idem; Denijs, Boekenrodestraat 3, ansichtkaarten: Willems, Beukenstraat 2, portem. met inh.; Phillipi, Van Vlietstraat 68, Hillegom, pakje voering, enz.; Bilderbeek, Bakenesergracht 52rood, parapluie; v. d. Velde, Middenweg 105, rozenkrans; Hel merhorst, Zomervaart 12c, id.; Nolet, Zwaard straat 25, rijw. bel. merk; Oudman. Kinder huissingel 54, idem; Spoor, Rustenburgerlaan 75f, rijksdaalder; Politiebureau. Smedestraat 9, sleutel; Collegem, Gen. de Wetstraat 16rood, taschje; Schoon, Thorbeckestraat 35, taschje met pas; Koningsbrugge, Borneostraat 24, taschje; De Vogel, Bloemertsteeg 16. beursje met inh.; Van der Lass. Rijksstraatweg 159, badpak; Politiebureau, Smedestraat 9. étui met inh Heiboer, Elzenplein 24. foto; Bakker, Ba- kenessergracht 60, heerenhoed; Kroder, Du- trystraat 19, dameshandschoenen; Oschatz, Vaartstraat 4, kleedje; Van Beem, Graafschap straat 62, portem. m. inh.; Postkantoor, Tem peliersstraat, idem; Rutte, Bakkerstraat 4B, idem: Blanken, Boekenrodestraat 20, idem. Balder, Oranjeplein 29, rozenkrans; Van Boe kei, Wouwermanstraat 81, rijw. bel. merk; Koppen, Mr. Cornelisstraat 13, shawl; Mor- selt, Harmenjansweg 61, staaldraad; Kruijer, Kennemerstraat 19rd., sleutel; Mookhoek, Eem- straat 26, autodop; Koster, Schoterstraat 11, bril; Rovers, Bakkerstraat 6, badpak; Politie bureau, Smedestraat 9, ceintuur en copieboek; Brouwer, K. Lakenstraat 4, hondenhalsband; Schoonebeek, Zaanenlaan 5, hond; Veldt, Ge weerstraat 19, jas; Steen, Kolkstraat 22, jas; Hastreek, Nachtegaalstraat 22, kriek v. vracht auto; Vrolijk, Haarlemmerliedestraat 7, doublé ketting. Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt, 4 katjes, 1 kat; Vrugt, Rozenprieelstraat 36, lorgnet, Stokman, Amsterdamschevaart 52, portem. met inh.; Hogeboom, Zandvoortsche- laan 24, pet (chauffeurs-); Domhof, v. d. Hulststraat 6rood, rozenkrans; Zonneveld, Gr. Willemstraat 54, rijw. bel. merk: Dijkstra, Pe- gasusstraat 85, idem; Politiebureau, Smedestr. 9, zaaelkussen v. motor. Terug te bekomen bij: Van der Horst, Camplaan 9. een regenjas; idem bij Veld huizen. Kadijk 17; P. C. Boutenskade 5, een poes; R. A. Serné Binnenweg 79, een hoofd kussen van een kinderwagen; G. v. d. Nes Eikenlaan 11, een'groene ceintuur; H. Bakker Kruisweg 1885 Hoofddorp een knipmes; C. Humting Berkenlaan 24, een kinderhoed; A. Nieuwenhuizen Balistraat 29 een blauwe ceintuur; Gerbrands, Reir brandlaan 32 een gele regenjas; J. B. Broecherman IJweg 1042 Haarlemmermeeer een Duitsch woordenboek. J. v. Es, Lindenlaaan 3 een riem van een mantel. A. Willemse Groenendaal, een taschje inhoudende geld enz.; J. G. v. d. Meer, Berkenlaan 10 een boodschappen- mandje; Bakker, Schouwbroekerstraat 5 een kinder jasje; L. de Leeuw Teding van Berk houtstraat 25 rood, Haarlem, een boodschap- pentasch; Van Houten, Jacob v. Campen- straat 57, een portemonnaie; Keizer Madoera- straat 17 een hond; mevr. Rinucker, Heeren- weg 192 een poes; Th. v. d. Asdonk. Binnen weg 1, een strok met broche; Gladpootje Kruisweg 1149 Haarlemmermeer, een bruin lederen tasch met inhoud; M. van Houten Vijfheerenstraat 33 een badpak; N. v. d. Put ten Kerklaan 13, een dameshandschoen; Ge meentereiniging een houten onderstel van melkbus; J. v. Es. Lindenlaan 3, een sleu teltje; Mr. Veniet V. de Spiegellaan 16, een Herdershond;; Buggenum Bentveldweg 1 te Bentveld, een portemonnaie met inhoud. V. d. Pijl Iepenlaan 42, een portemonnaie met inhoud; Bureau van Politie, een ceintuur, vulpotlood, kraansleutel, hondenhalsband, en een regenpijp. EIGENAARDIGE ATMOSFERISCHE VERSCHIJNSELEN IN BANDA. BANDA NEIRA, 20 Augustus (Aneta). In de omgeving van Banda zijn eigenaardige at mosferische toestanden waargenomen. Rond de Banda-eilanden heerschte een zware be wolking; een troebele regen viel neer welke vermoedelijk asch bevatte, afkomstig van een vulkanische uitbarsting in het Zuiden. Ceram werd door zware regens geteisterd. Verschil lende ondernemingen leden groote schade. Door bandjirs zijn bruggen en wegen vernield. Een koffieaanplant ter grootte van 25 bouws GOUDEN JUBILé. Zondag 26 Augustus hoopt de heer J. N. Blesgraaf, snelpersdrukker, den dag te her denken waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen. De wijziging der Winkelsluitingswet. De verkoopgelegenheid op Zondag. De wet tot wijziging van de winkelsluitings wet heeft de Kamer van Koophandel alhier aanleiding gegeven, het college van B. en W. in het bijzonder te wijzen op de gelegenheid, welke thans voor een vijftal groepen van win kels wordt geboden om de bestaande verkoop gelegenheid op Zondag eenigszins te verrui men of waarbij een dergelijke verkoopgelegen heid in het leven kan worden geroepen. Deze nieuwe regeling zal echter slechts dan toe passing kunnen vinden, indien en voor zoover de Gemeenteraad heeft verklaard van oordeel te zijn, dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden daartoe aanleiding geven. Be langhebbenden uit het betrokken bedrijf zullen hierover hun advies moeten uitbrengen. De Kamer acht deze zaak voor beiangheb benden van groot belang en zou het in hoog' mate op prijs stehen, indien een en ander voor B. en W. aanleiding zou kunnen zijn. binnen den daarvoor gestelden termijn, den Ge meenteraad in de gelegenheid te stellen, aan de hand van de volgens de meening van B. en W. daarvoor in aanmerking komende advie zen, uitspraak te doen. AANGESCHOTEN OLIFANT VERPLETTERT EEN AGENT. PANGKALANBRANDAN. 20 Aug. (Aneta). - Tijdens het verjagen van een kudde olifanten van de rubberonderneming Pantai Boeaja werd een agent van de veldpolitie door een aangeschoten olifant gegrepen en vermorzeld. RAAD VAN ARBEID HAARLEM. Voordat, in de vergadering van heden, de Raad van Arbeid zijn werkzaamheden aan ving. wijdde de voorzitter, mr. C J. Koch, ge vcelvolle woorden aan de nagedachtenis van Prins Hendrik der Nederlanden. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat onze beide Vorstinnen de kracht zullen vinden om haar groot leed te kunnen dragen. Waarom men in Frankrijk den oorlog haat (Van onzen Parijschen correspondent). Er gaat letterlijk geen dag voorbij of we ont moeten tien, twintig menschen die ons vragen wat denk je er vangaat het regelrecht op een nieuwen oorlog aan?En we hebben dan mooi zeggen dat 't „wel niet zoo'n vaart zal loopen", maar men komt met allerlei ar gumenten. geput uit de couranten aan: ah, hamaar Hitierde dood van Doll- fusshet bezoek van Starhemberg aan Mussolini.... en de verwikkelingen tusschen Rusland en Japanen wat denk je van de mislukte ontwapeningsconferentieen de actie van de nazis in het Saar-gebied etc. etc. Die vrees voor een nieuw onheil komt niet alleen voort uit de feiten van het oogenblik. Het is vooral de herinnering aan de catastro phe van Augustus 1914 die de menschen wakker schudt en we moeten eerlijkheidshalve zeggen dat de overheid in deze droeve her denkingsdagen (twintig jaar geleden begon ons aller ellende) de ongeloofelijk onhaiadigc geste heeft gemaakt om nog eens extra sterk de toch steeds voortlevende oorlogs-nevrose aan te wakkeren. Niet dat men ook maar in 't minst de menschen heeft willen opzweepen, integendeel, maar men is zoo onhandig ge weest om juist in deze miserabele herdenkings dagen te wijzen op mogelijke nieuwe gevaren. Men heeft namelijk de tactische fout begaan om nu juist overal reglementen en aanwijzin gen uit te geven hoe men zich het best tegen een eventueelen nieuwen aanval zal kunnen beschermen: handleidingen waar men zich gasmaskers zal kunnen verschaffen en hos men zich daarvan zal moeten bedienen. Ge volg: de menigte redeneert aldus: in het bui tenland spant het en men geeft ons aanwij zingen hoe we ons moeten verdedigen, dus de oorlog is aanstaande. Ongelukkiger kon het al niet. De angst is de slechtste leermeester, kan tot de ergste catastrophen leiden, en daar begaan de autoriteiten de onvergeefelijke onvoorzichtigheid om juist op dit oogenblik de gemoederen in opstand te brengen. We mogen het dan ook niet ontkennen dat er sedert twee weken een zeer zenuwachtige stemming in Frankrijk heerscht. En toch, ge lukkig. is deze opwinding door niets gerecht vaardigd. Het moge dan spannen buiten de landsgrenzen en er mogen zich verwikkelingen voordoen, maar niets wijst er op, wanneer men het hoofd koel houdt, dat een oorlogsgevaar aanstaande zou zijn. Die kunstmatige opwin ding, door niets gemotiveerd, leidt slechts tot excessen, tot opgezweept nationalisme of chau vinisme en vooral tot xenophobie (vreemde lingenhaat) hetgeen een van de gevaarlijkste kenteekenen is. Die heele strijd welke Frank rijk verdeelt, die van republikeinen tegen z.g. „fascisten" is slechts een fictie. In werkelijk heid bestaat die niet. maar men vindt altijd wel politieke uitbuiters, zoowel ter linker- als ter rechterzijde, die het willen doen voorkomen alsof het regime in gevaar is. Doch laten we deze binnenlandsche verdeeldheid even ter zijde stellen om nader vast te stellen wat de algemeene publieke opinie is. Immers, men moge met regeringsverklaringen en officieele communiqué's aankomen, maar men oordeele daarnaar toch vooral niet de mentaliteit van een volk. Hoe meer het in het buitenland spant, hoe meer wordt het volk ervan door drongen dat alles in het werk moet worden gesteld om den waanzin van nieuwe verwikke lingen vérre van zich te houden. Zonder de minste pretentie durven we te zeggen dat we het Fransche volk door en door kennen. Wanneer men vijftien jaar lang te midden van een volk heeft geleefd en al de vreugden en al de misèren van dag tot dag heeft meegemaakt," wanneer men er zoo ver aan toe is" dat men moet zoeken naar een woord in zijn oorspronkelijke landstaal, dan mag men zich wel de illusie maken, dat volk te kennen. Welnu, de gemiddelde Franschman is een heer, die geregeld, eiken dag, zijn zelfde courantje leest. Als dat courantje hem nu eiken dag gaat vertellen dat hij bedreigd wordt te worden aangevallen, dan wordt hij tenslotte zenuwachtig en begint te schelden. Hij zwéért bij zijn courantje en hij gelooft het alles tot op het oogenblik dat zijn heerlijk helder verstand en zijn logisch redeneeren (en dat zijn de twee eigenschappen die den Fransch man alle eeuwen door gered hebben uit de meest hachelijke posities) de overhand nemen. Dan ziet hij in dat men hem „verlakt" heeft en hij slaat ineens om. En daar zijn we op het oogenblik aan toe. Het meerendeel van de dagbladen heeft hem zoo op zijn hoofd geha merd. dat we het regelrecht op een oorlog aan sturen, dat het gezond verstand van den ge middelden Franschman weer boven komt en dat hij zich verontwaardigd afwendt. Hij gaat zich afvragen: zou die Hitier dan toch niet zoo'n weerwolf zijn, die Nog eens een mij persoonlijk van nabij be kend feit (men illustreert meeningen altijd het best met kleine gebeurtenissen uit het da- gelijksch leven); sedert jaren ken ik hier een collega, correspondem van een van de grootste Duitsche dagbladen. Hij verdiende als zoodanig tien duizend francs (duizend gulden) per maand, maar waar hij geen echte Ariër was, werd hij gedwongen ontslag te nemen. On middellijk echter werd hem op bevel van „Höchster Stelle" een levenslang pensioen van drie duizend francs per maand uitgekeerd Men moet eerlijkheidshalve alle aangelegen heden van beide kanten zien alvorens zich een afdoend oordeel te veroorloven. En daarop willen we nu juist terugkomen. Waarom, waarom haat de gemiddelde Franschman den oorlog? Omdat hij de volgende cijfers maar al te goed kent (en in de gelukkig steeds toenemen de vredespheer geeft men aan deze statistiek zooveel mogelijk ruchtbaarheid): Verlies in den oorlog 19141918: 10 millioen dooden 19 millioen gewonden 10 millioen verminkten 7 millioen krijgsgevangenen 9 millioen weezen 5 millioen weduwen 10 millioen vluchtelingen 74 millioen gemobiliseerden ln Frankrijk: Gemobiliseerden. Dooden. Infanterie 3.957 000 1.158.000 29,9% Artillerie 1.373.000 82.000 6 Genie 432.000 27.600 6,4% Cavalerie 280.600 21.400 7,6% Trein 210.000 7.490 3,6 Autodienst 203.000 3.500 1,1% Luchtvaart 102.500 3.600 3,5% Luchtvaartdienst 21.000 560 2,7% Diversen (intendance, hospitaaldienst etc.) 533.000 16.250 3 INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranUooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Wat doet Haarlem? Geachte redactie, Het onder bovenstaanden titel opgenomen ingezonden stuk van den heer A. van Weer den in uw blad van 18 dezer geeft mij aanlei ding tot het maken van de volgende opmer kingen. Zonder het met zooveel woorden te zeggen klaagt de heer v. W. over de activiteit van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Evenwel ten onrechte. In de eerste plaats wordt de Reisweek niet door deze vereeniging doch door de Ned. Reisvereeniging georgani seerd. Wei heeft deze de hulp en bemiddeling van de V. V. V. ingeroepen, doch dit ge schiedde in de eerste plaats te laat en boven dien kwamen de kosten van organisatie ge heel ten laste van de V. V. V. Desondanks heeft de V. V. V. aan de daarvoor in aanmer king komende lichamen een circulaire ge richt met als resultaat, dat verschillende dezer (voorzoover zij de beleefdheid hadden te antwoorden) reductie op prijzen e.d. toe stonden. Dat de V. V. V. In dezen niets gedaan zou hebben is dus volkomen onjuist. Wanneer de heer v. W. in aanmerking neemt, dat het Ge meentelijk subsidie der Vereeniging geheel is ingetrokken en derhalve van zijn contributies moet rondkomen, zal het hem duidelijk zijn, dat door de V. V. V. niet méér kon worden gedaan. De vereeniging te Bergen op Zoom verkeert blijkbaar in minder déplorable fi- nancieele omstandigheden. De heer v. W. had beter gedaan wanneer hij. alvorens zijn in gezonden stuk te schrijven, bij de V.V.V. zelf had geïnformeerd. Dan had hij kunnen hooren dat legitimatiekaar ten daar verkrijg baar waren. Hij wenscht een vereeniging die „paraat is en de leiding neemt". Deze vereeniging vindt hij in de V. V. V. Maar indien deze Vereeni ging ook dat wil doen waarop de heer v. W. zinspeelt, zal de Gemeentelijke overheid het belang van dit werk weer moeten erkennen door toekenning van subsidie en de burgerij door lid te worden van de vereeniging. Helaas zijn er nog velen, die wel gaarne zien, dat een vereeniging hun belangen behartigt, maar het belang van de vereeniging onmid dellijk ontkennen, wanneer men hun vraagt deze dan ook daadwerkelijk te steunen. Indien de heer v. W. ons een middel aan de hand kan doen, waardoor dit euvel kan wor den verholpen kan hij er op rekenen, dat de V. V. V. zich niet onbetuigd zal laten. Met dank voor de plaatsing, Mr. J. H. VAN GELDEREN. Secretaris. Het terrein aan den Kinder huissingel. Mijnheer de Redacteur, Nu de terrein werkzaamheden aan de Ga- renkokersvaart en Kinderhuissingel voor- loopig een einde hebben genomen, kunnen de bewoners van de Garenkokerskade z'r.h een beeld vormen van wat hen te wachten staat als te eeniger tijd de snoode plannen tot uit voering zullen gekomen zijn en een groot gebouw gezet is tegenover de Garenkokers- vaart. Dit gebouw zal de stad moeten „afsluiten" wat naar men zegt, uit een stedebouwkundig oogpunt gewenscht is. De bewoners van de genoemde kade, die wat practischer zijn aangelegd, vreezen een achteruitgang van de waarde hunner huizen, omdat zij zich gaan voelen als afgesloten van het centrum der stad en beroofd van de frissche winden, die thans de niet altijd wel riekende geuren, die uit het water van de vaart opstijgen, wegblazen. Zou men hen niet schadeloos kunnen stel len door, zoolang de Gemeente de geldmidde len mist om dit gebouw te zetten, het ter rein, dat thans nog braak ligt, wat te egali- seeren en hen daardoor, zoolang dit nog mogelijk is, een bruikbare gelegenheid te geven den Kinderhuissingel zoo vlug mogelijk te bereiken? Ik denk aan doortrekking van beide trot toirs. zoowel aan de Zuid- als aan de Noord zijde van de vaart, niet met klinkers, die toch wel in het water terecht komen, doch door een eenvoudige verharding van de strook grond, die ligt in de verlenging van de nieuwe trottoirs. De kosten zullen wel geen bezwaar ziin, omdat het werk door werkloozen kan worden uitgevoerd en geen uitgaven voor grond stoffen behoeven te worden gedaan. U dankend voor Uwe medewerking door plaatsing van deze regelen, teeken ik, EEN GARENKOKER. De Geaillieerden Aantal dooden: Frankrijk 1.391.000; Enge land (met Dominions) 869.000; Ver. Staten 70.000: Italië 750.000; België 41.300; Rusland 1.700.000; Servië 380.000; Roemenië 250.000 Portugal 8.370. De ex-vijanden; Duitschland 1.950,000; Oos- tenrijk-Hongarije 1.542.000; Turkije 350.000 en Bulgarije 100.000 dooden. De oorlog heeft gekost tien trillioen francs waarvan 1.126.594.000 000 alleen aan Frankrijk Met het geld dat de oorlog heeft gekost zou men een keurig gemeubileerd huisje ter waarde van tien duizend gulden kunnen cadeau geven aan alle huisgezinnen van de navolgende lan den: Vereenigde Staten, Canada. Engeland, Frankrijk, België, Duitschland en Rusland en in alle steden van meer dan 200.000 zielen zou men voor dat geld een hospitaal ter waarde van twaalf en een half millioen guldens, een bibliotheek voor twaalf en een half millioen en een universiteit voor 25 millioen guldens hebben kunnen stichten. Is het niet logisch, wanneer het volk zulke schrikbarende cijfers leest, dat het zich met afschuw afwendt van een mogelijke herha ling?.... HENRY A. TH. LESTURGEON. AGENDA Heden: DINSDAG 21 AUGUSTUS Groote Kerk, Orgelbespeling 8.15—9,15 uur. Luxor Sound Theater: „Pechvogels' «gepro longeerd) 2.30 en doorloopende avondvoorstel ling van 7 uur af. (In de kindermatinee: Her- mas' Oud-Hollandsche poppenkast en Pech vogels). Palace „Fra Diavolo". Op het tooneel: D An- selmi, Spaansche buikspreker. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Mein Herz ruft nach dir' (geprolongeerd). Op het tooneel: Beeld houwer Karei Hermes met zijn levende schil derijen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 22 AUGUSTUS. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Bloemendaal: Concert in het Bloe- mend'aalsche Bosch. 8.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10