Fonds voor werkloosheidslasten. Vice-versa. 52e Jaargang No. 15592 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 21 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Instelling voor Haarlem voordeeliger dan voor de buitengemeenten. (De Engelschman Temme, die eenlge jaren geleden over het Kanaal zwom, heeft opnieuw deze tocht gemaakt, doch ditmaal in omgekeerde richting). Het is nog niet zoo lang gelee, Ten hoogst een vijf- of zestal jaren, Dat wij voor zwemmen over zee, Vol nieuws en interesse waren. Maar 't lukte allengs wat te vaak Het enthousiasme ging beduren, Het werd weer de normale zaak. Om over het Kanaal te varen, Een van de helden uit dien tijd, Die dezen afstand wist te zwemmen, En deze krachttoer bleef gewijd Is Temme hij is niet te temmen. Hij heeft het nu opnieuw gedaan. Zijn eerzucht gaf hem die verplichting, Omdat hij ook zijn slag wou slaan, In de nu omgekeerde richting. Al was hij dus op zijn retour. Hij heeft, als in zijn beste dagen, Met beide beenen van den vloer. Een mooi golfdansfiguur geslagen. Straks doet hij 't nog eens op zijn rug, En, mooglijk weer een paar jaar later, Doet hij 't in één ruk heen en t'rug. Of heelemaal 't hoofd onder water. Maar wat hij doet op dit gebied, De wind blijft onverstoorbaar waaien, 't Kanaal verliest zijn golfslag niet En d' aarde zal wel blijven draaien. P. GASUS. Werkverschaffing te Haarlem De normalisatie van de Jan Gijzenvaart. Hei Beiauptiikste Hitier heeft naar aanleiding van de verkie zing proclamaties tot het Duitsche volk en de weermacht gericht. pag 4 In Oostenrijk zijn opnieuw twee executies vol trokken. Dag. 4 Amerika is toegetreden tot het Internationale Arbeidsbureau te Genève. Dag. 4 Haarlem zal voordeel hebben van de instelling van een werkloosheidsfonds. pag 1 Bij een inbraak in een reisbureau te Amster dam hebben dieven ongeveer 18 mille buit gemaakt. pag. 1. Intrekking van de aardewerkcontingenteering in Indië zou worden overwogen. Daartegen over zou Japan concessies doen. pag. 1 Tijdens den hengen storm is gisteren een schokker op het havenhoofd te Sclievenin- gen te pletter geslagen. pag. 3 Vóór 20 Augustus is in verband met de de- viezcnclearing reeds ruim 5.5 nv'Moen R.M. bij de Nederlandsche Bank gestort. nag. 3 Australië in de Testmatch all out voor 701. pag 8 Pro Juventutie in 1933. Pag Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Berlijnschen correspondent: Volks stemmingsdag. pag. 4 Van onzen correspondent te Parijs: Oorlogs- nevrose. pag. 8 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Russische reiserva ringen. pag 3 Van onzen Londenschen correspondent: Ne derlandsclïe dichtkunst per gramophoon. pag 4 Schaakrubriek. pag 8 Nivelleering op belastinggebied? Eenige weken geleden deelden wij mede, dat de regeering het voornemen heeft een fonds in te stellen voor de financiering der werkloos heidslasten. De inkomsten van dit fonds wor den gevormd (buiten de 46 millioen gulden uit de gewone rijksmiddelen) uit: 25 opcenten op de hoofdsom der geaneente- fondsbelasting volgens de le klasse. 10 opcenten op de vermogensbelasting. 75 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. 40 opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting. Uit dit fonds zullen de gemeenten dan uit keering voor hun werkloozen ontvangen. De beperking, dat het rijk alleen bijdraagt voor crisiswerkloozen komt dan te vervallen. De heffingen voor het fonds zullen ingaan bij het belastingjaar 1935/1936. De gemeentebesturen hebben reeds de aan maning ontvangen bij het opmaken van de begrooting voor 1935 met de instelling van dit fonds rekening te houden. Naar wij vernemen is op het Haarlemsche Stadhuis een voorloopigè berekening ge maakt van de financieele gevolgen van de in stelling van dit fonds. Uit zeer goede bron vernemen wij. dat de indruk die daarvan ver kregen is, niet ongunstig to noemen is. Haar lem krijgt voor de werkloozen een belangrijk hoogere uitkeering dan op dit oogenblik. Daartegenover staat evenwel, dat de gemeente, wil zij niet voor de noodzakelijkheid staan om aan de burgerij hoogere lasten op te leggen, ernstig moet streven om de begrooting slui tend te maken met lagere ontvangsten op het hoofdstuk belastingen. De gemeente Haarlem heft thans 80 opcen ten op de fondsbelasting. Het volgend jaar moeten 25 opcenten aan 't fonds afgedragen worden, dus zullen de ingezetenen niet meer moeten opbrengen, dan zal de gemeente voor haar eigen uitgaven met 55 opcenten moeten rondkomen. (De gemeenten hebben thans de bevoegdheid 100 opcenten op de fondsbelasting te hef fen. Dis is nu ingevolge de instelling van het fonds verminderd tot 75). Haarlem heft 100 opcenten op de personeele belasting. Er zullen, als de plannen ten op zichte van het fonds doorgang vinden, 75 op centen in da .rijksschatkist vloeien. Dan blij ven er dus slechts 25 voor de gemeente over als men de burgerij in dezelfde conditie wil laten. De gemeente mag in totaal 125 opcen ten op de personeele belasting heffen (75 voor het fonds en 50 voor de eigen middelen). De regeering kan evenwel in bijzondere omstan digheden aan een gemeente toestaan hooger te gaan. Haarlem vorderde reeds thans 50 opcenten op de vermogensbelasting. Dit is het maximum ook voor de toekomst. De gemeente moet 10 opcenten aan het fonds afdragen en moet zelf met de 40 volstaan. 40 opcenten op de grondbelasting moeten aan het fonds afgedragen worden. De ge meente heft er thans 80, zoodat zij, wil de burgerij niet meer moeten opbrengen, voor eigen middelen met 40 moet volstaan. Ons werd verzekerd, dat het- gemeentebe stuur van Haarlem er naar streeft de begroo ting voor 1935 zoo od te maken, dat de nieuwe lasten die op de burgerij gelegd wor den zooveel mogelijk beperkt zullen worden. Het werd evenwel betwijfeld of het mogelijk zou blijken de begrooting sluitend te maken zonder eenige belastingverhooging. Maar er zit zoo zei onze zegsman nog een andere kant aan deze zaak. De buitenge meenten zullen thans ook gedwongen zijn van 25 opcenten op de fondsbelasting, 10 opcen ten op de vermogensbelasting, 75 opcen- op de personeele belasting te heffen en deze aan het rijk af te dragen. Het is te verwach ten, dat de buitengemeenten, die in verhou ding minder werkloozen hebben dan Haarlem, minder voordeel zullen hebben van de ver anderde uitkeering voor de werkloozen. Het gevolg daarvan zal zijn. dat zij minder kans zullen hebben de verminderde belastingont vangst voor eigen middelen te compenseeren. Het gevolg daarvan zal, naar deze zegsman verwachtte, een nivelleering op belastingge bied tusschen Haarlem en de buitengemeen ten zijn. Te Heemstede worden thans de volgende opcenten voor de gemeente geheven: 80 op centen op de grondbelasting, 75 opcenten op de personeele belasting, 25 opcenten op de fondsbelasting, 0 opcenten op de vermogens- belasting, Bloemendaal: 80 opcenten cp de grondbe lasting, 100 opcenten op de personeele belas ting. 15 opcenten op de fondsbelasting en 0 opcenten op de vermogensbelasting. Te Heemstede werd ons van bevoegde zijde verzekerd, dat het inderdaad juist is, dat de werking van het fonds voor die gemeente minder voordeelig zal zijn. Dat is trouwens de opzet van de regeering. Maar er zal naar ge streefd worden de gelden die door de gemeen te minder uit de belastingen ontvangen wer den. op andere wijze te compenseeren zonder genoodzaakt te zijn zwaardere lasten aan te burgerij op te leggen Men hoopte daarin te zullen slagen. De gemeente heeft nog een re servepotje van ongeveer 4 ton. dat aangespro- i ken kan worden cm de begrooting sluitend te maken. Er zal alles gedaan worden zoo be sloot onze zegsman om Heemstede zijn aantrekkelijkheid wat lage belastingen be treft te laten behouden. In Bloemendaal werd ons medegedeeld, dat de zaken daar in studie zijn, maar een besliste meening over de gevolgen is nog niet uit te spreken. Men heeft te Bloemendaal ook wel een reservepotje, maar het is de vraag of daaruit ook voor 1935 geput mag worden. Er is nog wel uitgehaald voor 1934, maar toen is door Ged. Staten medegedeeld, dat voor 1935 daarop niet meer gerekend mocht worden. Te Bloemendaal worden in 1935 in elk ge val voor het fonds 10 opcenten op de vermo gensbelasting geheven (nu 0) en 25 op de fondsbelasting (nu 15). Heemstede krijgt in elk geval ook de 10 op centen op de vermogensbelasting extra. Dit alles natuurlijk, wanneer de nieuwe re geling inderdaad onveranderd tot stand komt. Dronken menschen mogen ook ijden Zij hebben althans een rijbewijs. Een koopman uit Hillegom kwam hier in Haarlem menschenlevens in gevaar brengen. De politie zag hem gelukkig echter nog bij tijds en heeft hem enkele uren opgeborgen, opdat hij zijn roes kon uitslapen. Twee agenten ontdekten namelijk Maandag avond een dronken autobestuurder op het Stationsplein. Veel opmerkingsgave hoeft men daarvoor niet te hebben, want zoo'n schandaal is duidelijk zichtbaar, waarmede wij natuurlijk de prestatie van de agenten niet te kort willen doen. Integendeel: een streng optreden tegen deze categorie mis dadigers zonder eenig pardon, kan bewerk stelligen. dat de straten tenminste van dit soort gevaar worden gezuiverd. Zij die niet begrijpen kunnen of willen, of niet beseffen dat men tegenover medegebrui kers van den weg tenminste verplicht is nuch ter te zijn, moeten dan maar op een andere manier voelen wat de gemeenschap van hen eischt. Een rijbewijs voor hen is in het geheel niet op zijn plaats! Jhr. Mr. Dr. A. Röell 70 jaar. Aanbieding van geschenken. Zooals gemeld bereikt Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Commissaris der Koningin in Noord- Holland. heden den 70-jarigen leeftijd. Een officieele huldiging heeft, ingevolge den wensch van Jhr. Röell, niet plaats. Hedenmiddag zouden de ambtenaren ter Prov. Griffie den heer Röell gaan gelukwen- schen. Om half drie zou een deputatie uit de Staten den heer Röell een klein souvenir een zilveren voorwerp komen aanbieden (waarbij Mr. L. M. De Jong Schouwenburg namens Prov. Staten een kort woord zou spreken» en te half vier zou namens een vriendenkring Jhr. Röell diens door mevr. R. de Balbian VersterBolderhey. te Amsterdam geschilderd portret worden aangeboden. Deze plechtigheden dragen een intiem karakter. Een afbeelding van het aan te bieden schil derij vindt men heden op onze fotopagina. Koninginnedag. Een gondelvaart. De Vereeniging Koninginnedag Haarlem organiseert op 31 Augustus a.s. des avonds een gondelvaart en wekt alle watersportver- eenigingen en watersportliefhebbers op, hier aan deel te nemen. Zij noodigt hen voor nadere inlichtingen uit. voor een vergadering Vrijdag a.s. in Brinkmann, Groote Markt 's avonds 8.30 uur Voor de versiering der vaartuigen worden lampions beschikbaar gesteld. Opgaven van deelneming en verdere cor respondentie te adresseeren aan H, G. Swa- ving Dijkstra, Kleine Houtweg 79, Haarlem. Indische conversieleening van 400 millioen. Rente 4 koers 100 Naar wij vernemen is het de bedoeling der Nederlandsche regeering 10 September de inschrijving te openen op een Indische lee ning van 400 millioen gulden. De rente zal 4 pCt. bedragen, de koers van uitgifte 100 pCt. Het besluit is, naar onze zegsman mededeelde, nog niet formeel genomen. Het bericht van de leening zal dan ook pas officieel bekend ge maakt worden als minister Dr. Colijn uit het buitenland teruggekeerd zal zijn. De vereenvoudigde spelling. Wanneer invoering te Haarlem? Naar wij vernemen is bij het Haarlemsche gemeentebestuur nog geen aanschrijving uit Den Haag ontvangen over de spelling-quaestie. Wel is in de vacantie bij de directeuren der inrichtingen voor Middelbaar- en Voorberei dend Hooger Onderwijs een mededeeling van den Minister van Onderwijs ontvangen, waarin bekend gemaakt wordt dat het de bedoeling is in de toekomst bij de eindexamens de toe passing van de vereenvoudigde spelling te be vorderen. Een der directeuren die wij daarover spraken, zei ons, dat als de bedoeling is de vereenvoudigde spelling bij het eindexamen in te voeren, deze spelling natuurlijk ook op de scholen moet worden onderwezen. Zoowel op de inrichtingen van openbaar- als bijzonder onderwijs. Het staat evenwel nog niet defini tief vast, of de toepassing al zal geschieden bij het eerstvolgende eindexamen. Als zoo vroegen wij de nieuwe spelling onderwezen zal worden, beteekent dit dan, dat de leerlingen nieuwe boeken moeten aan schaffen? De directeur antwoordde: Dat is een moeilijke zaak. Het zal niet te eischen zijn, dat de leerlingen onmiddellijk nieuwe boe ken koopen. Daardoor zouden de ouders immers voor zeer groote uitgaven geplaatst worden. Ik voor mij denk. dat de eisch tot- de aanschaffing van boeken in de nieuwe spelling slechts geleidelijk zal worden ge steld. Na de vacwntie zullen deze quaes- ties nog wel nader in de leeraarsvergade ring worden besproken. Als de H.B.S. en het Gymnasium de nieuwe spelling gaan invoeren is het natuurlijk ge volg, dat de opleidingsscholen en daarmede ook de gewone lagere scholen hetzelfde doen. Te meer omdat het ook de bedoeling is de ver eenvoudigde spelling toe te passen bij de eind examens van de Kweekscholen voor onderwij zers (essen i. Daar wordt dus ook in de toekomst in de vereenvoudigde spelling onderwezen. De Haarlemsche werkloozen te Egmond. Onderhandelingen over de tarieven. In ons vorig nummer deelden wij op gezag der organisatie mede, dat de 34 Haarlemsche werkloozen. die bij de werkverschaffing te Egmond arbeid verrichtten, de vorige week een gemiddeld loon van 16 verdiend hebben. Van den Gem. dienst voor de Werkloos heidsbestrijding vernemen wij evenwel, dat het laagste loon j 16 was. De loonen varieer den van 16 tot 21. Intusschen wordt door het gemeentebestuur met de Nederlandsche Heidemaatschappij die de leiding bij het werk heeft onder handeld over de vraag of het gewenscht is de tarieven te verhoogen. De gemeenteraad van Haarlem besloot on langs, op voorstel van B. en W. de normalisa tie van de Jan Gijzenvaart in werkverschaf fing uit te voeren. Dit werk is aan een aanne mer opgedragen. Met de uitvoering is thans begonnen. INTERNATIONAAL JAZZCONCOURS Naar aanleiding van ons verslag over het internationaal jazzconcours. wordt ons uit den lezerskring de opmerking gemaakt, dat het geringe aantal der deelnemende bands een gevolg was van het feit, dat de organisatoren de deelneming, met het oog op den tijd, tot 8 mededingers als maximum hadden beperkt. Mysterie rond inbraak in een reisbureau. Bij de Amsterdamsche politie werd Maandag een mysterieuse vermissing van een belangrijk bedrag aan bankpapier gedaan. Toen Maandagmorgen het personeel van het Reisbureau Lissone aan den arbeid wilde gaan. kwam men spoedig tot een zeer vreemde ont dekking. Het bleek n.l., dat de brandkast op een kier stond. Men kan zich de schrik van het personeel indenken. Onmiddellijk werd de directie en de politie op de hoogte gesteld. Er bleek een bedrag van ruim f 17.000 te zijn ver dwenen. Het vreemde van het geval is, dat dit „vak werk" op een dusdanige wijze werd verricht, dat nergens sporen van braak werden aange troffen. Geen enkel slot is krachtdadig ver broken, geen ruit is ingedrukt. Vermoedelijk heeft (hebben) de dader(s) gewerkt met goed nagemaakte sleutels, want ook de sloten zijn volkomen in tact. De eenige aanduiding, dat er vreemde, onwelkome reizigers zijn geweest, was het feit, dat de brandkastdeur openstond en de contanten verdwenen waren. De dieven hebben voldoende tijd gehad oni rustig en zonder overhaasting hun slag te slaan. Zondag wordt op het kantoor niet gewerkt. Het personeel is Zaterdagavond om half acht vertrokken. Het, is het meest waarschijnlijke, dat de inbraak gepleegd is in den laten Zater dagavond of in den nacht van Zaterdag op Zondag. De inbrekers zullen waarschijnlijk kalm met een sleutel door de voordeur naar binnen zijn gegaan. Tot nog toe heeft 2ich nog niemand bij de politie aangemeld, die iemand na half acht 's avonds naar binnen heeft zien gaan. Een speciale bewakingsdienst is er niet en uit het feit. dat er goed-passende valsche sleutels zijn gebruikt en de inbrekers hun weg gemakkelijk hebben gevonden, mag worden afgeleid, dat de daders uitstekend van de si tuatie op de hoogte zijn geweest en dat zij hun voorbereidselen goed hebben getroffen. Ook is het natuurlijk niet onmogelijk, dat het hier een gewone diefstal zonder braak betreft. Het gestolen bedrag bestaat uit bankpapier en zilvergeld. Het personeel is aan een uitvoerig verhoor onderworpen, zonder dat dit nog veel licht op deze mysterieuse zaak heeft geworpen. De contingenteering van aardewerk in Indië. Intrekking overwogen. BATAVIA, 21 Augustus (Aneta). Naar verluidt wordt intrekking van de contingentee ring van aardewerk thans overwogen, waar tegenover concessies zouden staan van Japan- sche zijde. A. F. C. BÜCKMANN OVERLEDEN. Hedenmorgen is te IJmuiden na een lang durige ernstige ziekte in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer A. F. C Bückmann, lid der N.V. Vischhandel A. F. C. Bückmann en Pool te IJmuiden. De overledene was ge durende geruimen tijd lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken: hij was ook bestuurslid van de Nutsspaarbank te IJmuiden en bestuurslid der IJmuider Vischhandel vereeniging. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Vrijdagmiddag 2 uur op de Bijzondere Be graafplaats te IJmuiden. De heer Bückmann was te IJmuH-n en Omstreken een zeer bekende en ec guur. f De schokker Sch 177 is Maandagavond ter hoogte van het Noordelijk haven hoofd te Scheveningen, door een zware grondzee gegrepen en tegen den kop van dit havenhoofd geworpen. De uit 4 koppen bestaande bemanning is gered.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1