1 I P.C.H. bouwt in het duin en spreekt met de wereld. DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 LAATSTE BERICHTEN Joden uit 26 landen te Genève bijeen. Herstel der rechten van de Joden in Duitschland geèisclit. GENèVE, 21 Aug. (Reuter). De Joodsche Wereldconferentie, waar vertegenwoordigers uit 26 landen bijeen zijn, is gisteravond ge opend. De dichter Schalom Asch deed een beroep op het Joodsche volk zich te vereenigen en spoedig een Joodsch wereldcongres bijeen te roepen. Goldmann verklaarde, dat de economische boycot pas zou ophouden, wanneer Duitsch land de Joden in hun rechten herstelde Hij verhaalde over den toestand der Joden in Oost-Europa, waar velen tot het pauperisme vervallen. Zware stormen boven Engeland. K. L. M.-vliegtuig gedupeerd. LONDEN, 21 Augustus. Een zware storm heeft gisteren in veie deelen van Engeland groote schade aangericht. Een persoon werd gedood en vele anderen gewond. In Blackpool werd een vrouw die met haar man en eenige bekenden uit wandelen ging gedood door een uithangbord, dat door den wind werd losge rukt. Ook de pas geopende luchtverbinding tusschen een aantal belangrijke Britsche steden heeft van het zware weer te lijden gehad. Twee vliegtuigen die van Glasgow waren gestart hebben niet zonder moeilijk heden Belfast in Noord-Ierland bereikt. Plet weer werd echter zoo ongunstig onderweg naar Manchester dat de verdere vlucht moest worden opgegeven. De post uit Belfast werd toen per trein naar Londen verder verzon den. Ook het K.L.M.-vliegtuig uit Amsterdam dat des middags in Hull was aangekomen, was gedwongen af te zien van doorvliegen naar Liverpool. Aan de kust van West-Cork is een jacht door den storm tegen de klippen geslagen. De opvarenden werden door een reddingsboot geborgen. Twee plezierstoomschepen, die met drie honderd, resp. vijf honderd passagiers uit Liverpool waren vertrokken, moesten wegens den storm terugkeer en. In Morecambe werd een op het open veld staand "'vliegtuig door den wind de lucht in gedreven en tegen een muur geslingerd, zoodat het vernield werd. In vele deelen des lands werden ruiten enz. vernield. Honderden telegraaf- en tel< foonpalen braken. Zestigduizend Chineezen dakloos. En tweehonderd omgekomen. DAIREN, 21 Augustus (V.D.) De staat van beleg is afgekondigd en hulptroepen zijn op geroepen in Antung, waar 60.000 personen dakloos zijn geworden en van levensmiddelen zijn verstoken, tengevolge van wolkbreuken en overstroomingen, waarbij 200 personen om het leven zijn gekomen en vijf bruggen van de Yalu-rivier zijn weggespoeld. ITALIAANSCH ZEILSCHIP NA AANVARING GEZONKEN. MILAAN, 21 Augustus (V.D.) In de nabij heid van het eiland Elba is het Amerikaansche stoomschip „Eochorda" Maandagmorgen vroeg in botsing gekomen, tengevolge van een dikken mist, met het Italiaansche vracht-zeischip „Efisia Sera". Het zeilschip werd zoo zwaar beschadigd, dat het na korten tijd zonk. De acht opvarenden werden door de sloep van het Amerikaansche stoomschip gered en naar de haven van Livorno gebracht. Militair verdrag tusschen Italië en Oostenrijk? Onderhoud MussoliniSchuschnigg vangt heden aan. PARIJS, 21 Augustus (V. D.) Inzake de be sprekingen tusschen bondskanselier Schusch nigg en Mussolini, weike Woensdag zullen beginnen, meldt de naar Florence gezonden correspondent van de Matin", dat er plan nen bestaan tot het aangaan van een mili taire overeenkomst, wellicht in den vorm van een pact tot wederzijdsche assistentie. Deze reciprociteit zou moeten worden uitge legd als een versterking van de souvereini- teit van Oostenrijk en tevens een eventueel militair intervenieeren van Italië mogelijk moeten maken. MILAAN, 21 Augustus (V. D.) De Italiaan sche bladen publiceeren in verband met de komst op heden van Schuschnigg in Florence hartelijke verwelkomingsartikelen. De „Cor- riere Delia Sera" verklaart, dat de bijeen komst van Mussolini met Schuschnigg een politieke gebeurtenis vormt van het hoogste belang Hierdoor wordt de continuïteit van de vriendschap en de werkelijke samenwerking tusschen Italië en Oostenrijk gewaarborgd. Het onderhoud moet worden beschouwd als een constructief element in den internatio nalen toestand. Heeft Hitier trouwplannen? Winnifred Wagner zou de uitverkorene zijn. PARIJS, 21 Augustus (Reuter). Louis Gillet, van het „Journal", geeft een in omloop zijnd gerucht weer, volgens hetwelk Adolf Hitler voornemens zou zijn te trouwen met Frau Winnifred Wagner, een kleindoch ter van den grooten opera-componist. Nog steeds goud van de Egypt. Artiglio heeft weer succes LONDEN, 21 Augustus (V.D.) Het Ita liaansche bergingsvaartuig .Artiglio" zal heden voor het eerst van dit jaar in Ply mouth aankomen met goud van de lading van de in 192-2 ter hoogte van Ouessant ge zonken „Egypt". Het stoomschip had in totaal één mlllioen pond sterling aan goud in baren in zijn safe. In de laatste twee jaar heeft de „Artielio" goud ter waarde van 800.000 pond st. geborgen. De bergingswerkzaamheden worden thans echter bemoeilijkt door het feit dat het wrak van het gezonken schip lang. tamerhand uiteenslaat.?" Wolventerreur in de Apenijnen MILAAN, 21 Aug. In het Toscaansch-Emi- liaansche gebied der hooge Apenijnen zijn in enkele weken ruim 100 schapen van de daar weidende kudden verdwenen. Later vond men de cadavers verscheurd in het dichte struik gewas. De verklaring voor deze raadselachtige fei ten werd dezer dagen gevonden door eenige herders die her en der verspreid troepen wol ven ontdekten. Men herinnert zich niet dat in dit gebied der Apenijnen tevoren wolven zijn voorgekomen. Wolkbreuk teistert Algiers. Dorp totaal verwoest. PARIJS. 21 Augustus (V.D.) Door wolk- breukachtige regens is de streek van Sidi Aisse in Algiers onder water gezet. Het dorp Sidi Aisse is volkomen vernield. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn tien in boorlingen verdronken en is veel vee in het water omgekomen. Uitspraak tegen O. S. P.- functionarissen. Drie veroordeelingen en een vrijspraak. ALMELO, 21 Augustus. De vacantie- kamer der rechtbank heeft heden vonnis gewezen in verschillende opruiïngszaken. G. A, van O. propagandist der O.S.P. in Vlis- singen, verdacht van opruiing in een verga, dering te Enschedé, werd overeenkomstig den eisch tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. J. S. te Enschedé, die geschriften had ver spreid met opruiende Inhoud voor de C.P.H., werd tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De eisch was vier maanden. G. F. te Enschedé werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, eveneens wegens verspreiding van opruiende geschriften. De eisch luidde twee maanden gevangenisstraf, evenals tegen S. de V. te Enschedé, secretaris der C.P.H., die echter werd vrijgesproken. Ook laatstgenoemde was opruiing ten laste gelegd. TERAARDEBESTELLING J. W. VERKRUISEN Hedenmiddag te 12 uur had op de Algem. Begraafplaats de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. W. Ver kruisen. in leven Herder der Hersteld Aposto lische Zendinggemeente te Haarlem, die in zijn gemeente tal van jaren groote liefde en waardeering genoot. Talrijke kransen dekten de baar. Aan de groeve werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren: E. Eichen- berger, Evangelist der gemeente Haarlem, A. de Vries, Herder der gemeente te Vlissingen en C. J. Havelaar, diaken der gemeente te Haarlem, die allen den overledene herdachten als een man, die onverzettelijk optrad tegen hetgeen hij als een gevaar voor het geestelijk welzijn zijner kudde zag, doch daarnaast de barmhartigheid van Christus predikte en een groote plaats innam in veler harten. Zij wek ten op om de nagedachtenis van den ontsla pene te eeren door zijn voorbeeld na te volgen en te gedenken aan het woord, dat hij vele malen de gemeente toeriep: „Zijt getrouw tot in het minste". Daarna dankte de heer V. J. Verkruisen, neef van den overledene, voor de aan zijn oom bewezen laatste eer en in het bijzonder den Evangelist E. Eichenberger voor den steun, dien hij tijdens zijn langdurige ziekte den overledene had verleend. Tenslotte werd door de gemeenteleden en het Zangkoor aan de groeve gezongen. ARCHIVARIS VAN HET BISDOM HAARLEM De Bisschop van Haarlem heeft, als opvol ger van wijlen pastoor Boogmans. tot archi varis van het Bisdom benoemd den zeereerw. heer P. Briigemann, thans econoom van het seminarie „Hageveld" te Heemstede. DE NIEUWE INDISCHE LEENING. Bedraagt 500 millioen gulden volgens Javasche Bank. BATAVIA. 21 Augustus (Aneta). Naar Aneta van de directie der Javasche Bank ver nam, zal het totaal-bedrag der binnenkort uit te geven Ned.-Indische conversie-leening f 500.COO.000 bedragen. AAR D E\V K R K C ONTIN GENTE ER IN G BATAVIA, 21 Augustus. Aneta». Om trent de reeds geseinde verwachtingen inzake de opschorting van de contingenteering van aardewkerk. werd hedenmorgen hier te lande uit Holland bericht ontvanger.. Volgens een nog niet bevestigd gerucht zouden tegenover deze opschorting van Japansche zijde con cessies zijn gedaan. De „Java-Bode" geeft een beschouwing over den gang van zaken der Nederlandsch-Ja- pansche onderhandelingen en constateert hierin dat indien de onderhandelingen ons iets hebben geleerd dit wel is: Hoe en waar deze onderhandelingen niet moeten worden gevoerd. Dit is niet op te vatten als een verwijt, doch is slechts een samenvat ting van de lessen, welke de afgeloopen tien weken ons brachten. De Japansche delegatie is hier onmiddellijk in contact gekomen met duizenden landgenooten, die met hun talrij ke kwesties en met hun, van de onze zoo sterk afwijkende, verlangens langzamerhand een „uit!anders-probleem" vormen. Ten tweede is hier een speciale sfeer ge schapen. aldus vervolgt het blad, door In- landsche nationalisten, welke sfeer den Ja panners zeer welkom is. De balans van de onderhandelingen over de afgeloopen tien weken geeft de overtui ging dat van Japansche zijde van het begin af met groote consequentie een politiek ge volgd is, welke immer gericht was op misken ning en op geringschatting van onze positie en onze economische belangen. De „Java-Bode" wijst er vervolgens op dat weliswaar van Japansche zijde de begane on gepastheden telkens werden teruggenomen, doch daarbij de poging gedaan werd om den indruk te wekken alsof het initiatief bij Japan ligt. Het blad schrijft: „Wij behooren geheel ons eigen standpunt te bepalen ook aan de meest hardnekkige presentatie van goodwill voor den aankweek van een aangename stem ming moet eens een einde komen, ook ter wille van Holland's zelfrespect. Imperiale be langen wegen nog iets zwaarder dan de goed koopte van katoentjes. Men verwaarlooze de lessen dezer laatste maanden niet.". Felle boschbrand woedt in den staat Idaho. Bevolking ontruimt dorpen. NEW YORK, 21 Aug. iReuter). Naar uit Boize in Idaho wordt gemeld, woedt in de om geving een reusachtige boschbrand. die reeds 10.000 h.a. bosch en vele huizen heeft ver woest. Met het oog op den krachtigen wind en de heerschende groote hitte vreest men voor een verdere uitbreiding van den brand. Tal rijke dorpen zijn reeds verlaten. Men vreest, dat ook menschenlevens te betreuren zijn. CRICKET Engeland 211 voor het verlies van 5 wickets. Hedenmorgen was de stand van Engeland van 90 voor 0 gebracht op 211 voor 5. De scores luiden als volgt: Waiters c. Kippax b. O'Reilly G4 Sutcliife c. Oldfield b Grimmett S8 Woolley c. MacCabe b. O'Reilly 4 Hammond c. Oldfield b. Ebeling 15 Wyatt b. Grimmett 17 Leyland not out 40 Ames not out 28 Extra's 5 Totaal 211 voor 5 wickets. ZWEMMEN H.P.C.—ZWEMLUST 8—2. Alhoewel :t vergeleken bij den uitslag van den Zondag te Utreclu gespeelden wedstrijd niet lijkt, hadden de H.P.C.'ers meer tegen stand. dan in den eersten wedstrijd. In de eerste speelhelft konden de H.P.C.'ers een 40 voorsprong verkrijgen, waarvan de doelpunten door Eldermg (twee) en Uitendaal (twee) wer den gemaakt. Na de rust verhoogden de H P.C.'ers de score tot 60. door een doelpunt van Kooyman en Uitendaal, waarna Zwemlust tweemaal on houdbaar voor Kohier Inschoot. Uitendaal en Eldering namen nog leder een doelpunt voor hun rekening, waarmee het einde kwam. Temme's Kanaalrecord wordt erkend. Dat van Emma Faber niet. nige wijze het wereldkampioenschap wist te behalen. Ook vindt een eerewedstrijd plaats, uitge schreven door het Comité 18831893, waar voor door de N. W. U. de zestien beste Neder- landsche renners zijn aangewezen, waar onder de vier naar Leipzig afgevaardigde amateurs Van Vliet. v. d. Linden. B. Leene en Kremers. LONDEN, 21 Aug. (V.D.) In verband met het feit dat er oneenigheid bestaat over het juiste tijdstip waarop Emma Faber gestart is van Kaap Grisnez voor haar zwemtocht over Het Kanaal zal waarschijnlijk de'officieele er kenning van het record, dat zij zegt te hebben gevestigd niet afkomen. Zelf zegt zij om 1.10 te zijn gestart doch van anderen kant wordt beweerd dat zij eerder is vertrokken, zoodat zij het record van Gertrude Ederle van 1926 niet zou hebben gebroken. De tijd van 14 uur en 15 minuten waarin E. H. Temme Het Kanaal overgezwommen heeft in tegengestelde richting, vrijwel tegelijkertijd met Emma Faber, zal als record worden aan vaard. WIELRIJDEN. Leipzigsche renners komen naar Amsterdam. Woensdagavond 22 Augustus wordt op de Stadionbaan de revanche verreden van de in Leipzig gehouden wereldkampioenschappen Voor den sprintwedstrijd zijn ingeschreven: Scherens 'België', wereldkampioen: Richter (Duitschland), Gérardin (Frankrijk). Michard (Frankrijk), resp. 2e, 3e en 4e in het kam pioenschap. terwijl de Nederlandsche kleuren verdedigd zuilen worden door Van Egmond en Van den Heuvel Voor den wedstrijd achter groote motoren over 100 K M. in één rit. zijn niet minder dan acht stayers ingeschreven. n.l Metze (Duitschland), wereldkampioen, Krewer (Duitschland). Severgninl (Italië), Prieto (Spanje) ..resp. 2e, 3e en 4e ln het kampioen schap. Paillard en Lacquehaye. die het in Leipzi: tegen de Duitschers moesten afleggen, zijn eveneens van de partij, en Leddy en Snoek Jr. zullen voor Nederland uitkomen Ter gelegenheid van deze wedstrijden zal een huldiging plaats vinden van den weg renner Pellenaers, die te Leipzig op zoo kra- Scheveningen-Radio komt bij het IJmuidensche kampeerterrein. Worden alle diensten nu vereenigd? In de laatste vergadering van den gemeen teraad hebben B. en W. van IJmuidei/ den Raad medegedeeld, dat een wijziging is gebracht in de overeenkomst met het Rijk inzake de huur van het kampeer terrein. Het Rijk heeft een gedeelte van het terrein te ruggenomen en daarvoor een ander stuk duingrond beschikbaar gesteld. Op het teruggenomen gedeelte wordt nu een gebouwtje gezet voor de vestiging van den kortegolfdienst van Scheveningen-Radio. De volgende bijzonderheden over dit inte ressante bedrijf zullen ongetwijfeld onze le zers interesseeren. Het is bijna niet te gelooven, dat de radio 30 jaren geleden nog zoo ontzaglijk primitief was, ris men thans de verbluffende eenvoud ziet, waarmede het radioverkeer, voorname lijk over grooten afstand wordt afgewikkeld. Practisch bestaan voor den modernen ra diozender geen afstanden meer. Er is in de afgeloopen jaren ernstig gewerkt, hard ge werkt: niet alleen in het buitenland, maar ook hier te lande was men werkzaam en de Rijkstelegraaf niet het minst. Sinds Juli 1926 is de dienst voor het z.g. al gemeen openbaar radioverkeer voor ons land in de noordelijke seinzaal van het IJmuiden sche postkantoor ondergebracht. Van hier uit worden sinds jaar en dag door rappe telegrafisten handen de seinsleutels be diend. welke te Scheveningen in het radio station PCH de verbindingen tot stand bren gen, die de machtige zenders hun morsetee- kens door den aether doen slingeren. De roep van PCH, nu eens lokkend ..Hebt ge nog telegrammen voor mij?" dan weer nijdig „Ik maak u attent op overtreding van artikel zooveel der radio-conventie", wordt op vrij wel alle zeeën gehoord. De zenders op ons rijkskuststation gebrui ken meer dan een golf. De z.g. lange golf (2222 M.) beschikt over circa 8 K.W. antenne- energie. Dit vermogen, gevoegd bij de be trekkelijk groote antennehoogte (100 M. hoog, 270 M. lang, 4 draden) verleent POH een wer kingsfeer van vele duizenden kilometers Dientengevolge kan zij des nachts in den re gel haar telegrammen aan schepen op de Indische vaart tot in de Roode Zee afgeven Behalve de normale verkeersgolven. waar mede het scheepsverkeer op de Noordzee en omliggende wateren bestreken wordt (de 600 M. en 705 M.) is als jongste verkeersmiddel met schepen-op-grooten-afstand de ultra- korte-golf-dienst, kortweg gezegd: de korte golf, ontstaan. Deze dienst werkt met 2 zen ders; een op 22.8 M. en een op 35.3 M„ waar mede PCH verbinding kan houden met de mailschepen op de Indische route, Zuid- en Noord-Amerlka en de West. Men werkt met een z.g. daggolf, '22,8 M.i en de nachtgolf (35.3 M.) Proefondervindelijk is namelijk ge bleken. dat de wisseling van dag en nacht verandering van golflengte noodzakelijk maakt, opdat een zekere verbinding onder alle omstandigheden mogelijk is. Het nut van dergelijke rechtstreeksche verbinding van het Moederland met de Koloniën is meer dan een keer bewezen. Over reserve golflengten kan PCH in geval van nood ook nog beschikken, nl. 36 0 M. en 53.0 M. De zenders werken met 1015 KW energie. Een ander onderdeel van de kortegolf, welke nog niet zoo lang bestaat, is de z.g. eenzijdige uitzenddienst. Deze is bestemd voor scheper- welke wel over een kortegolfontvanger be schikken. doch niet over zoo'n zender. De te legrammen worden dan door PCH op bepaal de uren van den dag (2 maal in de 24 uur) op 35.3 M. „in den blinde" uitgeseind. Latei- wordt dan via andere schepen recu van dit telegram ontvangen. Afstandbediening. Reeds geruimen tijd ondervond de dienst tijdens het luisteren op deze golven storing, zoodat de ontvangst vaak onmo gelijk was. Passeerende auto's, apparaten, stofzuigers, ja zelfs in de Zuidersluis lig gende botters veroorzaakten door hun motoren sterke ratelstoringen. Men heeft sinds eenige maanden toevlucht gezocht tot z.g. afstandontvangers. In het duin terrein ten Zuiden van de Zuidelijke pier werden in een houten gebouwtje twee kortegolf ontvangers opgesteld. Naast elke ontvanger staat een kleine, zeer langzaam loopende electro-motor die door middel van een drijfriempje de condensator; van het desbetreffend apparaat kan afstem men. In de plaats van het snoer voor de kop telefoon treedt nu de telefoonkabel. In de seinzaal aan het Sluisplein drukt de telegra fist nu eenige contacten in en de motor zet zich in beweging. Tegelijkertijd is het toestel in de duinen ingeschakeld, zoodat wanneer de bedienende ambtenaar de koptelefoon opzet, hij de signalen op den kortengolfband welke het toestel bestrijkt, kan hoorer.. Hoort hij nu een signaal, dat voor PCH be stemd is. dan stopt hij met een handbewe ging den motor naast den ontvanger. Zoo worden dus de apparaten over een grooten afstand bediend. Hoe ingenieus dit ook gevonden mag zijn (Prof. dr. Koomans. onzen Hollandsche radio-expert komt de eer van dit ontwerp toe) deze toestand is verre van ideaal. Reeds lang koesterde men plan nen om dezen zoo uiterst belangrijken dienst te verbeteren. De nieuwe huisvesting. Thans zal de techniscch dienst der P.T.T. op het vrijgekomen gedeelte van het kampeerterrein een (voorloopig) hou ten gebouw plaatsen, waarin deze tak van het bedrijf geheel zal worden onderge bracht. Men hoopt met October klaar te zijn, zoodat PCH de honderden Kerst- en Nieuwjaarstelegrammcn voor en van hen, die verre zeeën bevaren, tijdig venverken kan. Tevens zal in dit station de berichten dienst met de trawlers ondergebracht worden. Zooals onze lezers weten geschiedt het eigen lijke draadloos-telefonische verkeer met de visschersvloot thans van Amsterdam uit. De „juffrouw in Amsterdam" besprekt den tele fonie-zender te Scheveningen. Deze z.g. PDN- zender werkt op ongeveer 160 Meter Dit zal voortaan van IJmuiden. van de Zuidelijke pier geschieden. Ook zal de ontvangst van de gesprekken van deze trawlers (thans te Noordwijk-Radio) daar verzorgd worden. Zoo wordt- de ideale toestand: concentratie van alle werkzaamheden, vereischt voor een vlot scheepsverkeer op de kortegolf, steeds meer benaderd. De IJmuidensche radio-luisteraar make zich niet bezorgd voor storing van PCÏI! Dit is niet mogelijk! Geheel ideaal zou natuurlijk de huisvesting van den geheelen postalen radiodienst in „eigen huls" zijn. Thans tracht de bedienende ambtenaar zelf een telegram, wanneer het in de lage regionen niet erg vlot, nog wel eens snel op de lange golf door te krijgen. Dit zal in de toekomst over meer dan een schijf moe ten gaan. De bezuiniging is ook hier de fac tor, die de totale concentratie nog tegen houdt. Concentratie van alle diensten? Binnen afzienbaren tijd zal men echter aan de zuidzijde van het kampeerterrein het ge bouw zien verrijzen, waarin alle draden van Nêerlands bekendste radiostation Scheve ningen-Radio, PCH, zullen samenkomen. Iedere scheepsmarconist. onverschillig wel ke nationaliteit hij bezit, kent als hij „beva ren" is, PCH. Ons kuststation behoort tot de beste in Europa. Een staf van radio-telegra fisten onder leiding van hun chef, den heer Keizer, zorgt voor een zorgvuldige bediening der zenders en ontvangers. Uit. ver af gelegen oceanen worden dikwijls telegrammen „opgevischt" van kleine, zwal kende stoomertjes. Ieder Hollanasch schip, waar het zich op den aardbol ook bevindt, is voor het Moeder land bereikbaar. PCH hoort den roep der mailschepen en der zwalkers en antwoordt. VOORBEURS TE AMSTERDAM. ZEER WEINIG HANDEL. In de situatie ter beurze is hedenochtend geen verandering gekomen. Wallstreet heeft gisteren een vrij kleurloos verloop gehad en daarbij waren de omzetten aldaar wederom buitengewoon gering. Waar bovendien geen nieuwe factoren voorhanden waren, was er vcor het publiek geen aanleiding een grootere belangstelling te toonen. De handel was vanochtend dan ook weer van zeer kleine afmetingen. In de meeste fondsen is niets omgegaan. De stemming was over het. algemeen aan den gedrukten kant. De koersen, die werden genoemd, waren mee- rendeels ongeveer 1 pet. lager dan gisteren. Alleen Amsterdam Rubbers waren niet ver anderd. ondanks den iets lageren rubberprijs. Amerikaansche fondsen gaven eveneens niet veel wijziging te zien. Op de wisselmarkt is de handel van klei nen omvang geweest. De vaste stemming voor de rijksmark hield aan en het devies steeg tot ongeveer f 58.50. De dollar en het pond waren lichtelijk gedrukt, terwijl de overige deviezen geen verandering ondergingen. INFORMATIE KOERSEN (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.42 1/4—7.42 3/4 Berlijn 58.60—58.80 Parijs 9.73—9.73 1 2 Brussel 34.66—34.70 Zurich 48.16—48.19 New York 1.45 3 4--1.46 1 4 AMSTERDAMSCHE BEURS DINSDAG 21 AUC. 1934 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVERF ENIO ING KANTOOR HAARLEM 1 30 2 30 Staats!. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. Id. 1933 II 1 l 2 pCt. Neder). Indlë 1930 II Staatsl. Buitenl. 5 1/2 pCt. Duitschl. 1930(Youngleen i 27)4 4 pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankr. Schatk. 1932 - Seheepv. M IJen. 5 - Stoomv. MIJ. Ned 33* Industr. Binnen!. Alg. K.zfjde Onle... 3^-34 A. N. I .E. M. (Nat 194 v. Berkel's Patent - Cert Calvé Delft Nederl. Ford Ned. Ind. Gas (Nat Gem. Bez. Philips 06*-207 63)4 Vi Industr. Buitenland. Anaconda Copper 7* 12 Bethlehem Steel 16% 5 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) Genera] Aviation North Amer, Cy. Standard Brands - U. S. Steel 207» Banken Binnenl. Koloniale Bank Cert. Handel MIJ. Banken BuitenL Deutsche Reichsb Mij. Binl. Kon. Petroleum -OH 150* 90 Petrol. Mij. BuitenL 4* Cultuur MIJen. H. V. A 167 81 N. I. S. U 74* Vorstenlanden Mijnbouw Mijen. Alg. Exploratie 127 Tabak Mijen. Dell Batavia Tabak 150* J 355-4 137 Itnbber Mijen. A'dam Rubber 97* 97* Dell Bat. Rubber..., Ned. Ind. Rubber Koffie 7 Ver. Ind. Cult, Ondern. - Spoorwegen Buitenl. Comm. Milwaukee 5 pet. Adj. Milwaukee Missouri Kansas Toxas 57* Prolongatlekoere

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7