Casprijs-verlaging noodzakelijk Het Betokftiikste Op Stelten. 52e Jaargang No. 15693 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 22 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOCRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame® 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De omzet van de Haarlemsche gasfabriek vermindert. Door concurrentie en daling van koopkracht der bevolking. Naar wij vernemen daalt de omzet van de Haarlemsche gasfabriek nog steeds voor zoo ver het betreft de afneming van gas door particulieren. De daling zweeft tusschen de 3 en 4 pet. per jaar. Oogenschijnlijk is dit niet zoo belangrijk, maar als men bedenkt, dat de omzet juist met eenige procenten moest stijgen door de toeneming van het in woner-aantal. dan wordt de daling toch wel zoo groot, dat het noodig is daaraan aan dacht te wijden. De verminderde omzet heeft twee oorza ken. Allereerst de concurrentie en verder de daling van de koopkracht der bevolking die leidt tot bezuiniging op het gasverbruik. De concurrentie wordt vooral ondervonden van de petroleum. Het is een feit. dat de prijs van de olie in de laatste jaren belangrijk ge daald is. terwijl de gasprijs daarentegen nog verhoogd moest worden om het tekort op de begrooting te dekken. Wij hebben eenige da gen geleden reeds medegedeeld, dat o.a. ver scheidene werkloozen den gasmeter hebben laten weghalen, om in het vervolg op petro leum te koken. Daardoor kregen zij ook den rijksdaalder terug dien zij indertijd als waar borgsom hebben moeten storten. En het zijn niet alleen werkloozen die thans op oliestel len koken. Anderen die niet tot afschaffing van het gas zijn overgegaan, gingen bezuinigen op het verbruik. Natuurlijk is de vraag gas of petroleum niet alleen een quaest-ie van prijsverschil. Al zijn de oliestellen den laatsten tijd verbeterd, de huismoeder zal in het algemeen toch gas verkiezen omdat dit gemakkelijker en zui delijker is. Maardan moet in een tijd, dat velen op de kleintjes moeten letten, het prijsverschil niet al te groot worden. Voorts wordt, waar gas gebruikt wordt voor verwarming, de concurrentie ondervonden van de vermindering der prijzen van anthra- ciet en andere vaste brandstoffen. Het wordt daarom tijd te overwegen of de gasprijs niet verlaagd moet worden. Het is bekend, dat de prijzen-politiek niet een vraag stuk is dat uitsluitend door de economie van het bedrijf wordt beheerscht. maar vooral door overwegingen van gemeentepolitiek. Maar nu blijkt, dat zooveel winst uit het be drijf gehaald wordt, dat de fabriek met haar prijs niet meer aan alle concurrentie- het hoofd kan bieden, komen de zaken toch an ders te staan. Als men te lang wacht met het verlagen van den gasprijs, wordt het la ter veel moeilijker om het verloren terrein weer te veroveren. De gasprijzen te Haarlem zijn thans: gewone meters 11 cent per M3., muntme ters 12 cent. Vastrecht f 2 per maand en verder 6 cent per M3. Heemstede dat hetzelfde vastrechttarief heeft, vraagt voor het gas over den gewonen meter slechts 10 cent. De gasfabriek maakte over het jaar 1933 een winst van f 564.500. Wij zijn overtuigd, dat de daling van den omzet van de gasfabriek natuurlijk de aandacht heeft van de directie en van het gemeentebestuur. De vraag of het noodzakelijk is den gasprijs te verla gen zal ongetwijfeld een punt van over weging uitmaken bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1935. Wil de gemeente met 'n verlaging van de gas- prijzen 't beoogde doel bereiken bestrijding der concurrentie en een stijging van het ver bruik dan zal de prijs niet alleen voor den gewonen en den muntmeter moeten worden verlaagd, maar ook het vastrechttarief. Een verlaging van bijvoorbeeld 1 cent per M3. voor het gas over den gewonen en den munt meter zal wel niet voldoende zijn om de voor gestelde uitwerking te bereiken. Wil men die verkrijgen.dan zal een verlaging van 2 of 3 cent noodig zijn. Natuurlijk zal dit aan de gemeente geld kosten, want het is niet te verwachten dat vooral in den eersten tijd de omzet zooveel zal stijgen, dat daardoor de verminderde ontvangst wordt opgevangen. Uit de begroo ting van het gasbedrijf is te berekenen, dat de verlaging van den gasprijs met ongeveer 1 cent voor den gewonen en den muntmeter en een daarmede in verhouding overeenko mende verlaging van het gas bij vastrecht tarief, een derving van ontvangsten van bijna een ton beteekent. Verlaging van 2 cent zou dus neerkomen op een verminderde ont vangst van bijna 2 ton. Daartegenover staat naturlijk de meerdere ontvangsten door de te verwachten stijging van den omzet (en het voorkomen van een verderen achteruit gang). Het streven der gemeente moet er op ge richt zijn, dat de omzet der fabriek zoo hoog mogelijk blijft. De gouden tijd. dat de gasfa brieken veel ontvangsten hadden door den verkoop van de bijproducten zijn voorbij: De ammoniakprijzen zijn den laatsten tijd wel 't sterkst gedaald. De voornaamste ontvangsten kwamen dus uit het verkochte gas. De Haar lemsche fabriek voorziet thans, nu ook Haar- zijn.dat nog geen gas heeft. Er moet dus ge streefd worden naar opvoering van het ver bruik, vooral moet inkrimping voorkomen worden. De bewering dat gasfabrieken uit den tijd zijn, is een sprookje. Voor verwarming is gas nog steeds van zeer veel beteekenis. De om zet van de Haarlemsche fabriek, die voor 1934 op 25.500.000 M3. geraamd werd, is daarvan het beste bewijs. De gasfabrieken zullen, wat de verwarming betreft, voorloopig nog wel niet door de electrische centrales verdrongen worden, want nog steeds geeft 1 M3. gas nog evenveel warmtecalorieën als 3 1/2 K.W.Ü electriciteit. De prijzen van electriciteit zou den dus tot ongeveer 1 12 cent moeten dalen om wat verwarming betreft te kunnen con- curreeren met gas. Om dus de taak over te nemen van de gasfabriek zou de Haarlemsche centrale bijna 90.000.000 KWU. electriciteit extra moeten leveren. De geheele omzet van hét G.E.B. te Haarlem is voor 1934 geraamd op bijna 37.000.000 KWU. Bovendien zou men dan in den winter op de sper-uren dan zoo veel KWU. moeten afleveren, dat men een centrale van geweldige capaciteit zou moeten hebben. In Utrecht is eenigen tijd geleder, zoon plan besproken om het bedrijf van de gasfabriek over te doen aan het electriciteits- bedrijf, maar daarbij is wel duidelijk geble ken, dat dergelijke fantastische plannen niet rijp zijn voor toepassing. Fraude bij den Ned.-Indischen Waterstaat. 80.000 door opzichters verduisterd. Reeds arrestaties verricht. SOERABAJA, 22 Augustus (Aneta). Het dagblad „De Locomotief" meldt: Bij de af deeling Sitoebondo van den pro vincialen waterstaat is een onderzoek gaande naar een omvangrijke fraude, waarvan ver schillende opzichters en onderopzichters wor den verdacht. De fraudes strekken zich uit over een tijdvak van vijf maanden en zouden zijn geschied door middel van vervalsching van loonstaten. Tot dusver is fraude tot een bedrag van f 80.000 vastgesteld, waarvan f 30.000 ten nadeele van de provincie f 50.000 ten nadeele van het gouvernement. Zes opzichters zijn gearresteerd, terwijl meerdere arrestaties worden verwacht. AMY JOHNSON PILOTE OP DE KANAAL ROUTE. De bekende Engelsche vliegster Amy Molli- son Johnson is geëngageerd als eerste pilote op de Hillman-lijn van Londen naar Parijs. Dinsdag zou Amy haar eerste vlucht maken met acht passagiers. Pantserauto met geldtransport overvallen. Bandieten rooven 457.000 dollar. Grootste bedrag, dat ooit in Amerika ontvreemd werd. Zware brand te Amsterdam. Aantal kleine bedrijven een prooi der vlammen. Brandweer werkte met groot materiaal. Aan de overzijde van het IJ te Amsterdam- Noord 'is te zes uur Dinsdagavond een zware brand uitgebroken, aan den Papaverweg. Woonhuizen staan hier niet in de omgeving. Aan de eene zijde bevindt zich een zeer uit gestrekt opgespoten terrein, dat tot den Wa- terlandschedijk gaat, aan de Stadszijde be vinden zich een groot aantal opstallen, kleine fabriekjes, werkplaatsen, kleine nijverheidsbe drijven van de meest uiteenloopende soorten. Zij zijn meestal niet hooger dan één verdie ping en in steen opgetrokken of van een semi-permanent bouwsel. Aan de achterzijde liggen kanaalerven, waar verschillende ma terialen zijn opgeslagen. De brand is te zes uur ontdekt. Het werk volk was naar huis. Waarschijnlijk is het vuur ontstaan op een 1 klein werfje, waar aan de Kanaalzijde kano's worden gebouwd. De oorzaak van den brand is onbekend. Het vuur vond gretig voedsel in de vele houtwaren, zaagsel, half afgewerkte kano's enz. In minder dan geen tijdnaalden de vlam men hoog op en weldra was het vuur over geslagen naar een nabij gelegen teerfabriekje van den heer Van Willigen, dat in minder aan geen tijd als een fakkel stond te branden. Ook de kuiperij van den heer Rieüijk was spoedig daarop aan de beurt. Zware rookwolken, vuil, wit en zwart, dreven bolderend over het IJ en over het opgespoten land. Ver in den omtrek was het vuur zichtbaar. Veel publiek, vooral uit Amsterdam-Noord, spoedde zich naar de plaats des onheils. De brand liet zich zeer ernstig aanzien. De brandweer was spoedig ter plaatse met drie motorspuiten. Intusschen had ook het Automatenfabriekje van Meijer en Kuntzels en het Bleekpoeder- fabriekje Ozon van L. Kleversteyn en de Houtbewerkingsplaats van Minck en Van Schaick vlam gevat. Van het Bleekpoeöer- fabriekje stortte de kap spoedig in. Hoog sloe gen de vlammen op. De havenpolitie was in middels ook met een boot op het terrein van den brand gearriveerd. Samen met de Jason, de drijvende brandspuit werd het vuur ook van de waterzijde met kracht bestreden. De bevelvoerder, de waarnemend commandant van de brandweer. Lr. J. van Thiel poogde 't vuur van alle zijden in te sluiten, wat weldra gelukte. Na ruim een uur van hard werken was de brandweer het vuur meester. Sommigen van de getroffen bedrijven hebben zwaar geleden. De kanowerf werd geheel vernield. Ook van het Bleekpoederfabriekje is niet veel meer over. Uit een garage konden nog drie auto's worden gered. De Zoutziederij „De Adelaar" bleef vrijwel intact, doch een nabijgelegen gebouwtje, waar vliegenvangers werden gefa briceerd. is er minder goed afgekomen. De aannemerswerkplaats van Van Schaick bleef voor een gedeelte gespaard. De brandweer is met het nablusschingswerk nog den geheelen avond bezig geweest. Enkele bedrijven zijn verzekerd. Honderdvijftig koppelplaten verdwenen. Die spoedig weer terecht waren. Te Brooklyn heeft een rooverbende een brutalen overval gepleegd op een geldtrans port. Vijftien met automatische pistolen gewa pende bandieen omsingelden een pantser auto met bankgelden, toen deze voor een fa briek aankwam om loongelden af te leveren De chauffeur en twee gewapende geleider, werden met de vuurwapenen in bedwang ge houden en de geldzakken met een inhoud van 457.000 dollar werden in een gereedstaan de auto gebracht, waarmee de bandieten zonder herkend te zijn wisten te ontkomen Een geldzakje met 21.000 dollar lieten zij ..bij vergissing" staan. Een achtervolging door d- politie mocht geen resultaat opleveren. NEW YORK 22 Augustus (V.D.) De po litie heeft alle beschikbare hulpmiddelen ge mobiliseerd om de daders van den driesten roofoverval in Brooklyn in handen te krijgen. Op ongeveer 3 K.M van de plaats van de mis daad werd een verlaten auto, in het water staande, gevonden. Deze auto was op 5 Juli ge stolen. Ooggetuigen vertellen, dat twee man nen uit des auto waren gekomen, naar de pier zijn gesneld en daar verscheidene zakken in een wachtende motorraceboot hebben gewor pen, waarop deze met groote snelheid in de richting van New Jersey is verdwenen. Vliegtuigen en politie-motorbooten hebben derhalve instructie gekregen de bocht van New York streng te bewaken. Voorloopig heef: men echter niet het geringste spoor gevonden Uit de manier, waarop de overval is uitgevoerd meent de politie te kunnen concludeeren, w: lemmerliede en Haarlemmermeer op ons gas- I de uitdenker en leider van de daad is geweesi buizennet zijn aangesloten, onze geheele Het bedrag van de buit vormt volgens de mede- omgeving (Heemstede dat een eigen fabriekI deeling van de politie een recordsom. De gis- heeft, uitgezonderd) van gas. Op verdere uit- teren geroofde som van een half millioen dol- breiding van het terrein der levering is duslar vormt de grootste ooit in de Ver. Staten niet te rekenen, of het zou Aalsmeer moeten geroofde som aan contante gelden. Een transporteur uit Zaandam heeft aan gifte gedaan dat hij honderd en vijftig ijzeren koppelplaten voor smalspoor miste, die opge slagen waren aan het terrein van de voorma lige Haarlemsche Ijzergieterij aan den Spaarndamschen weg. De recherche heeft toen een onderzoek in gesteld. en vond de platen bij een Haarlem - schen opkooper, waar uiteraard beslag op de voorwerpen is gelegd. Verdacht van den diefstal werd een 30-jari- ge koopman uit Haarlem, die bekende de pla ten te hebben gestolen. (Een Deen is van plan, op stelten van Kopenhagen naar Parijs te loopen, een afstand van 1600 K.M.) Een man die heel van Kopenhagen, Op stelten naar Parijs wil gaan, Is zelfs in deze vreemde dagen, Waarin wij zooveel raars reeds zagen, Een man, om van versteld te staan. Hij zal natuurlek opzien baren, Daar ieder naar hem op moet zien, Hij zal den afstand steeds bewaren, Met ons, gewone wandelaren. Ons, lager bij de grondsche liên. Nieuw schoeisel hoeft hij nooit te koopen. Dat staat niet aan verslijten bloot, Tot wantrouwen kan niets hem nopen, Nietwaar, om ergens in te loopen, Is hij eenvoudig veel te groot. En mocht hij moeilijkheden krijgen, Die kans op reis loopt iedereen, Mocht ergens hem gevaar bedreigen. Dan blijft hij maar verheven zwijgen En stapt er luchtig overheen. Maar al dit voordeel heeft zijn grens en 'k Gun zijne hoogheid graag de pret, Ik hou meer van normale menschen. Daar onze wereld, naar mijn wenschen, Teveel op stelten wordt gezet. P. GASUS. Doodziek rund geslacht. Gelukkig bijtijds In beslag genomen! Door ambtenaren van den Gem. Keurings dienst is. met medewerking van ambtenaren van Invoerrechten en Accijnsen heden, Woens dagmorgen, onder de rook van de gemeente Haarlem, in beslag genomen een frauduleus geslacht rund. Het dier, dat hevig ziek moet zijn geweest, bleek te hebben geleden aan nierontsteking, gewrichtsontsteking en abcessen. Monteur van de tram krijgt een schok op het Stationsplein. En valt van een vier en een lialven meter liooge montagewagen. Vannacht werden er werkzaamheden ver richt aan de bovenleiding van de tram op het Stationsplein. Een 39-jarige monteur stond op een vier en een halve meter hooge montagewagen en moest een spandraad ver wijderen. Bij dezen arbeid raakte hij met een tang aan een. voedingsdraad die onder stroom stond. Een groote vlam volgde hierop en de monteur viel achterover van den wagen op straat. Een politieagent heeft hem geholpen, -waarna hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis is gebracht. Behalve dat hij zijn linkerarm heeft gebroken, klaagde hij over pijn in de dijbeenen. Bij informatie aan het ziekenhuis deelde men ons mede. dat de toestand naar omstandigheden goed is. GANGSTERS ONDER ELKAAR. MONTREAL, 22 Augustus (V.D.) Een lid van de onderwereld-alhier is gisteren door twee gangsters •neergeschoten. De vermoorde was kort geleden opgetreden als kroongetuige tegen de leden van een bende smokkelaars van verdoovende middelen. De daders wisten te ontkomen. Op de conferentie te Florence is ten aanzien van de actueele problemen overeenstemming tusschen Schuschnigg en Mussolini bereikt. pag. 4 Er is kans op een aftreden van de Spaansche regeering-Samper. pag. 4 Mevrouw Piccard wil op 3 September een stra- torsfeervlucht ondernemen. pag. 4 Volgens een bericht uit Carthagena zou op de Spaansche vloot een poging tot muiterij ge daan zijn- pag. 4 Tegen twee personen, die aan de relletjes, welke in het begin van Juli te Amsterdam hebben plaats gehad, zouden hebben deel genomen is zes cn negen maanden gevan genisstraf geëischt. pag 3 De Haagsche Officier van Justitie cischte 12 jaar gevangenisstraf tegen de twee daders van den roofoverval te 's Gravenhage. pag. 2 Gisteravond heeft te Amsterdam een zware braftd gewoed. pag. 1. Een opzichter bij den Nëd. Indischen Water staat heeft een bedrag van 80 mille vei*-' duisterd. pag. 1 De 70ste verjaardag van jhr. dr. A. Röell. pag. 1 De gasprijs in Haarlem. pag. 1 Engeland maakte in de eerste innings tegen de Australiërs slechts 321 runs. pag 6 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Parijschen correspondent: De nood der tijden. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus; Russische reiserva ringen. pag 3 Damrubriek. pag. 8 Het fonds voor werkloosheidslasten. Haarlem en de grondbelasting. In ons vorig nummer namen wij uitvoerige mededeelingen op over den Invloed van de uit voering der plannen der'regeering om een fonds voor de werkloosheidslasten te stichten op de financiën van Haarlem en de omliggen de gemeenten. Het blijkt, dat de quaestie van de opcenten op de grondbelasting iets anders is dan door ons werd aangegeven. Het rijk keert thans 75% van de hoofdsom der grondbelasting aan de gemeente uit. In het vervolg zullen als het plan der regee ring doorgaat 40% van de opcenten in het fonds gestort worden. De gemeente krijgt dus die 40 opcenten der hoofdsom minder. Voor 1934 was voor die 75% op een bedrag van f 360.000 gerekend. Voor 1935 zou dus slechts 35 75 ontvangen worden of f 168.000. Een ver mindering dus van f 192.000. De 80 opcenten die de gemeente thans op de grondbelasting heft staan hier geheel buiten. Jhr. Mr. Dr. A. Röell 70 jaar. Een druk bezochte receptie. Aan den overkant van het IJ te Amsterdam heeft Dinsdagavond een zeer felle brand gewoed, waardoor groote schade werd toegebracht aan een groot aantal werk- en opslagplaatsen. Het blusschingswerk. De receptie, ate de Commissaris der Ko ningin. Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in dit gewest. Dinsdagmiddag hield ter gelegenheid van zijn 70en verjaar dag, was zeer druk bezocht. Zij droeg :n hoofdzaak een particulier karakter en werd bezocht door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, vele andere Statenleden, het Gemeentebestuur van Haarlem, het be stuur der Vereeniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers, den Bond van Provinciaal Personeel, het bestuur der afaee- iing Noord-Holland van de Vereeniging van Gemeente ambtenaren, het bestuur der Ver eeniging St.-Lucas te Amsterdam, directie en commissarissen van de Stoomvaartmaat schappij Nederland. Persoonlijk kwamen voorts, naast de mees te hoofdambtenaren van de Provincie, velen hunne gelukwenschen aanbieden. Wij noemen Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amster dam, een aantal andere burgemeesters uit de provincie; Jhr mr. J. w. G. Boreel van Hoge- landen; Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem; mr. Wendelaar, oud-burge meester van Alkmaar. Mr. W. Dijckmeester, ook als vertegenwoordiger van het Corps Con sulaire te Amsterdam, den heer E, H. Krclage; Jhr. Mr. R. de Marees van Swlnderen. oud- vice-president der Arr. Rechtbank te Haar lem; Mr. J. C. A. Everwijn oud-directeur der Ned. Handelmaatschappij; den heer J. A. Fontein, ook voor de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen; Mr. W. G. A. van Sonsbeek. Curator der Universiteit van \msterdam, Jhr. F. Teding van Berkhout n tal van andere dames en heergn. Namens het provinciaal personeel voerde de griffier. Mr. S H. Vening Meinesz, het woord. Onder de vele bloemstukken was er een van het geheele provinciale personeel. C -- zond Mr. De Wilde, minister van Binne; e Zaken, een schriftelijken gelukwensen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1