De Veiligheidslaan als komische film. Vliegende jeugd. Hei Behutftiikste fela 52e Jaarsrang No. 15696 Verschijnt JagelijKs, Behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 25 'Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Direotie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No#-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De dame die buikpijn had van angst, en de notaris met touw en spijkers. Komt U ook twintig keer? De Veiligheidslaan is geen grapje. Inte gendeel, haar bestaan bewijst dat er een droevige tekortkoming bij automobilisten is in verantwoordelijkhèidsgevoel en kennis van de techniek van hun wagens. Als het goed was zou de Veiligheidslaan geen recht van bestaan mogen hebben, en als we dat in het oog houden dan mogen we ook wel eens aan dacht schenken aan de grapjes, die de Vei ligheidslaan met zich mede brengt. Dan ple gen we geen majesteitsschennis tegenover de Veiligheid met een heele groote V! De heeren, die de wagens keuren hebben reeds heel wat beleefd, ergernis en scherts hebben de 17.000 wagens, die nu de laan heb ben gepasseerd, hun in groote hoeveelheden gebracht en daarvan willen wij u hier en kele verhalen. Zoo kwam er ergens een burgemeester van een plattelandsgemeente, vergezeld van den chef-veldwachter, de Veiligheidslaan op rijden. „Rijden" is eigenlijk niet het juiste woord, hij naderde met aardige tijgersprongetjes, zoo: hup. hup. huppe, hup. Boem. En daar stond-ie stil, voor het apparaat dat zijn lam pen zou keuren. Een der controleurs vroeg: „Wilt u nu even schakelen?" En nauwelijks had de burgemeester het woord „schakelen" gehoord, of hij zette den wagen in de eerste versnelling, gaf gas, reed apparaat en con troleur tegen de vlakte en bleef drie meter verder verbouwereerd staan.... Een dame in Utrecht stuntelde de laan in. Met wonderbaarlijk geluk doorliep zij alles zonder ongelukken. Aan het eind zou haar den wimpel worden uitgereikt. Toen zei haar man: „Ja, nu zal ik den wagen maar verder weer over den grooten weg rijden, want ziet u, mijn vrouw heeft haar rijbewijs pas twee dagenWaarop de monteur fijntjes ten best gaf: „Mevrouw, mag ik u erop opmerk zaam maken, dat de wimpel dus voor uw auto is bedoeld, eneh, niet voor u!" Een juffrouw in Arnhem was eerlijk. Zij zei: „Ach, meneer, wilt u als't u blieft mijn wa gen rijden. Ik heb wel een rijbewijs, maar ik kan heusch heelemaal niet chauffeeren." Toen kwam er een oude, vreeselijk oude rammelkast. Heel erg oud. Het merk doet na tuurlijk niet ter zake. Deze heele oude wagen werd gekeurd en het bleeek dat er een stang van de stuurinrichting volkomen in tweeën was, maar door een wonder der grootsche Voorzienigheid bleef de zaak in elkaar. De controleur verzekerde den bestuurder dat het logischer zou zijn geweest, wanneer de eige naar in het ziekenhuis was gekomen in plaats van op de Veiligheidslaan, waarop de man achter het stuur opsprong en uitriep: „Me neer, ik heb nu 120.000 K.M. met dezen wagen gereden en het is mijn trots dat ik er niet het minste aan heb laten doen1" Sommige menschen worden grof, als hun wordt gezegd, dat er iets aan hun wagen ha pert. Zij beschouwen hun eigendom blijkbaar als iets zóó heiligs, dat er niets aan haperen kan. Waarom zii dan echter de Veiligheids- laan bezoeken blijft een niet beantwoorde vraag. Een meneer, bijvoorbeeld, reed tien keer over het remapparaat heen en remde telkens veel te laat. Hoe dat komt blijft een raadsel, want het is heelemaal niet moeilijk. Wanneer er namelijk geremd moet worden geeft de controleur een teeken. Ten einde raad vroeg deze: „Meneer, staat u me toe, dat ik den wagen even rijd?" waarop de meneer grof ten antwoord gaf: ..Wat denkt u wel, ik rijd al zestien jaar!" Het eenige antwoord daarop was: ..Dan heeft u in zestien jaar nog niet geleerd te remmen Een eigenwijze meneer werd gewaarschuwd dat het bij de remproef zou kunnen gebeuren dat de kinderen, die voorin zaten, tegen de voorruit zouden bonsen. Met een intonatie van „waar-bemoei-je-je-mee?' zei die me neer: „Mijn kinderen moeten daartegen kun nen". Hij reed naar de remplaten, remde krachtig, waarop een klap volgde als een paukenslag, geaccompagneerd door ernstig- gemeend gegil. Twee kinderkopjes hadden de voorruit geraakt, pa kreeg het noodige van den controleur te hooren en iedereen v/as ervan overtuigd dat pa de eerste weken niets meer over zijn kroost had te vertellen, na de uitbrander die hij op de Veiligheidslaan had te incasseeren. Erg was het gesteld met de Bredasche da me die buikpijn had van angst, zooals zij zelf vertelde. Zij smeekte of een ander den wagen wilde rijden, want ze was o. zoo zenuwachtig. De auto had radio aan boord, en nadat ze had gevraagd of de controleur muziek wilde heb ben of niet, zette ze het apparaat aan en volgde met gespannen verwachtingen de ver richtingen. Zij slaagde, of beter: de auto was in orde. Over het algemeen echter rijden dames niet slechter dan heeren. Later bleek dat deze dame slechts op twee manieren autorijden kon: of heel langzaam, of heel snel. want een gaspedaal trap je in. of je trapt het niet in, maar niet halverwege... Toen zij eens achteruit de garage verlaten moest, zag zij dat de ruimte tussóhen muur en spatbord te nauw was. Zij reed weer enkele metei-s naar voren en weer achteruit, zonder het stuur te wenden. Resultaat: weer te weinig afstand. Toen weer naar voren, naar achteren, naar voren, naar achteren en steeds bleef de afstand de zelfde. Ten slotte schakelde ze in de achter uit, sloot de oogen en met een gilletje gaf ze gas. De schade was na een week volkomen hersteld. Een notaris van een kleine plaats in het hooge Noorden verliet de laan en zei niets. Maar hij schreef. Een boozen brief. Aan het hoofdkantoor. En daarin stond dat die laan niet deugde, omdat zijn wielen zouden uitspo ren, dat wil zeggen: zij zouden niet evenwij dig loopen. De notaris schreef dat dat onmo gelijk kon. Zelf had hij de zaak gecontro leerd. Van uitsporing was geen sprake. De controle was geschied met een stukje touw en twee spijkers! Plagende kennissen. Een magistraat van de rechterlijke macht, bekend om zijn gestrengheid tegenover hen die slechte remmen hadden of verkeerd ge stélde lampen, had moeten ervaren dat hij den wimpel niet kon krijgen, daar deze beide onderdeelen van de proef niet aan de eischen voldeden. De wimpel bleef op de laan en hij moest zonder wimpel vertrekken, wat dien dag des te erger was, daar de laan den volgenden morgen opgebroken zou worden. „Mijn kennissen zullen me zoo plagen", zei hij, maar de wimpel bleef waar hij was. De volgende week kwam hij ter veiligheidslaan. in een andere plaats, kreeg den wimpel, en kon zijn kennissen weerstaan Een beroepschauffeur had ook reeds eenige malen getracht op het juiste oogenblik te remmen. Het mocht hem echter steeds niet gelukken, hij werd hoe langer hoe zenuw achtiger zoodat hij ten slotte de hulp van een controleur moest inroepen. Dat was een her ademing! De remmen waren prachtig, zóó goed, dat de beroepscauffeur, die even ter zijde uit het raampje keek, met een sneltrein vaart je tegen den voorkant werd gesmakt. Onmid dellijk vertoonde zich een bult als een heu veltje op zijn voorhoofd. Stilte volgde. Dood- sche stilte, die werd verbroken door de zacht jes gestamelde formule: „Mijnheer, ik dank u wel. Een burgemeester overkwam iets dergelijks, met dit verschil, dat niet hij de bult kreeg, maar waarschijnlijk het hondje dat hij op zijn schoot had, Het beestje piepte even, keek verschrikt, en de burgemeester vergat wagen, remproef en omgeving, en had alleen oogen voor het geschrokken hondje, dat liefderijk werd gestreeld. Een heer uit Utrecht keek glunder, toen hem werd verzekerd dat zijn eene lamp anders was afgesteld dan de andere. Als de eene ver blindde, was de andere gedimd en omgekeerd, zoodat hij eigenlijk altijd verblindende lich ten had, „Kijk", zei hij, „dat doet me nu ple zier dat u dat zegt. U moet namelijk weten, dat ik daarover nu al zes maanden ruzie heb met mijn reparateur!" Een knappe dame in 't Oosten beloofde den controleur een kus, als hij haar lampen goed keurde. De* arme man weerstond de verlei ding en keurde de zaak af. De dame sloeg om, dat wil zeggen haar houding veranderde, en een beetje boos zei ze, nadat ze zelf de schroe vendraaier had gehaald: „Dat kan niet. ze moeten goed zijn. Mijn broer heeft ze gisteren nog nagezien en die is kleermaker." Zoo bestaan er nog tientallen. Ook Haar lem zal ongetwijfeld eenige aan de reeks anecdoten toevoegen. Doch zooals wij aan het begin reeds zeiden, dit is bijzaak. Hoofd zaak is waarom het begonnen is: veiligheid voor uw wagen en betrouwbaarheid van den bestuurder. Voor het eerste zorgt de Veilig heidslaan, al zou u vijftien keer willen terug komen. En daarvoor hoeft u zich niet te scha men, want er waren er wel die twintig keer kwamen en toenden wimpel nog niet konden krijgen zoodat zij er een een-en-twin tigsten keer bij moesten maken Verlaging van den gasprijs noodzakelijk. Wordt ook te Heemstede overwogen. Eenige dagen geleden plaatsten wij een ar tikel over de noodzakelijkheid te Haarlem te komen tot verlaging van den gasprijs, omdat de omzet van de gasfabriek niettegen staande de bevolking zich geregeld uitbreidt den laatsten tijd achteruitgaat. Dit moet geweten worden aan de concurrentie van de petroleum en vaste brandstoffen, alsook aan de vermindering van de koopkracht der be volking door de economische crisis. Daarbij schreven wij dat de gasprijzen te Haarlem zijn: Gewone meter 11 cent per M3„ muntmeters 12 cent. Vastrecht f 2 per maand plus 6 cent per M3. Wij voegden daaraan toe, dat wij de over tuiging hadden, dat bij de behandeling der gemeentebegrooting van Haarlem voor 1935 het vraagstuk of het gewenscht en mogelijk is den gasprijs te verlagen ernstig onder oogen gezien zal worden. Wil zoo schreven wij met een tariefs verlaging het beoogde doel, wederopvoering van den omzet der gasfabriek, bereikt wor den. dan zal de verlaging voor het gas per gewonen, en muntmeter 2 a 3 centen per M3. moeten bedragen en voor het vastrecht 1 cent. Te Heemstede bedraagt de gasprijs voor den gewonen meter 10 cent per M3, terwijl hetzelfde vastrechttarief bestaat als te Haar lem. Wij hebben aan den directeur van de ge meentebedrijven te Heemstede, Ir. W. J. A. Duynstee, gevraagd hoe hij over deze quaestie denkt. Hij verklaarde volkomen in te stem men met de argumenten die in ons artikel zijn aangewend voor verlaging van den gasprijs. Al is Heemstede wat het gas over den gewonen meter betreft een cent goed- kooper dan Haarlem, het is toch voor Heem stede gewenscht de vraag onder de oogen te zien of de tarieven verlaagd moeten worden Over zijn voorstellen die in het college van B. en W. in behandeling zijn, kon hij ons nog geen nadere mededeelïngen doen. Het ventverbod te Haarlem. Voortaan alleen venten toe gestaan met een schriftelijke vergunning van B. en W. Een overgangstijd. Heden is de wijziging van de Algemeene Po litieverordening van Haarlem afgekondigd die het venten regelt. Artikel 83 luidt thans: „Het is, onverminderd het bepaalde in de hierna volgende artikelen en in of krachtens de Winkelsluitingswet 1930, verboden op of aan den openbaren weg of aan de huizen te venten met andere voorwerpen of stoffen dan gedrukte stukken. Met venten wordt gelijk gesteld het opkoo- pen van goederen van welken aard ook, op of aan den openbaren weg. aan de huizen of in tapperijen, logementen of de open aanhoorig- heden daarvan. Het bepaalde in het eerste lid is niet van toepassing op hem, die handelt met schrifte lijke vergunning van Burgemeester en Wet houders". „Bij overtreding kunnen de voorwerpen en stoffen, waarmede de overtreding is gepleegd in beslag genomen en, voor zoover zij den ver oordeelde toebehooren, worden verbeurd verklaard". De verordening treedt officieel onmiddellijk in werking. Het is evenwei zoo deelde de Commissaris van Politie ons mede niet de bedoeling onmiddellijk processen verbaal te gaan opmaken tegen elk die zonder schrifte lijke vergunning van B. en W. vent. Er zal een overgangstijd genomen worden. De gemeente-secretaris deelde ons mede. dat de personen die venten willen thans een aanvraag om vergunning aan B. en W. moe ten inzenden. Er is door het college van B. W. een alge meene gedragslijn voor het verleenen van deze vergunning vastgesteld. Overwogen zal worden of daaraan publiciteit zal worden se- geven. De remproef-installatie wordt geprobeerd. (Tot de passagiers van toestellen, die aan de Nederlandsche Rond vlucht deelnemen, behooren ook drie dames van boven zeventig jaar). Het bovenstaande mag wel vermeld, Zou 'k zeggen, als een merkwaardig feit. Wanneer je zeventig jaren telt, Is vliegen al een bijzonderheid: Maar als je het dan als sport nog doet, Oud zeventig en van het zwak geslacht, Dan geef je wel blijk van frisschen moed. Van levenslust en van levenskracht. Als eenmaal een vrouw dien leeftijd heeft, Dan is ze niet erg opvliegend meer, Dan treft het, als ze naar hooger streeft, Naar hooger eer of naar hooger sfeer. Dan gaat haar 't leven reeds al te snel, Dan blijft ze liefst ver van luid gerucht, Dan leest ze nog graag van vliegen wel, Maar gaat toch niet zelf meer op de vlucht. Het mocht wat! dat hebben wij gedacht, Wij jongeren, van onze kracht vervuld, Maar hier wordt de kracht van 't zwak geslacht, Nog eens in een nieuwe les onthuld. Daar snelt de jeugd en de nieuwe tijd. Los van de aard in een snelle vaart, Jeugd, gewijd aan sportiviteit, Met kracht en eerzucht, aan moed gepaard. Zoo ging het niet vijftig jaar gelèe, Wel is het tempo zeer versneld, Maar de jeugd van toen ging met ons mee, En dat mag wel met respect vermeld. P. GASUS. KERMIS TE ZAANDAM van 25 Augustus t. m. 2 September a.s. per N.A.C.O. Autobusdiensten Vertrek uit Haarlem steeds 15 minuten vóór elk uur van het Kennemerplein. Bij drukte extra diensten RETOUR 90 CENT. REIST PER N.A.C.O.! (Adv. Ingez. Med.) Vrachauto doodt gevallen fietser op den Schoterweg. 78-jarige raakte met zijn voorwiel een andere fiets. IJmuidensche wagen mei 5000 K.C. materiaal kon ongeluk niet voorkomen. Wederom is in Haarlem een ernstig verkeersongeluk gebeurd dat weer een ouden man heeft getroffen, die per fiets reed. Dit keer geschiedde het op den Schoterweg bij de Schoterstraat, waar een 78-jarige loodgieter zoo ern stig door een vrachtauto werd ge raakt, zonder dat de chauffeur schuld had, dat de dood kort daarna intrad. De 78-jarige Adr. Blokdijk, loodgieter van beroep, die in de Sumatrastraat 9 woont, fietste Vrijdagmiddag te ongeveer kwart voor vijf van het Frans Halsplein naar zijn huis in Noord Haarlem. In den Schoterweg bij de Schoterstraat begon hij te slingeren, doordat het voorwiel van zijn fiets het achterwiel van een fietser raakte, die voor hem uitreed. Hij kwam op de linkerzijde van den weg terecht, viel, juist op het oogenblik dat een IJmuiden sche vrachtwagen naderde. Zooals bekend is, is op dit weggedeelte één- richtingverkeer. Het rechterachterwiel van den met 5000 K.G. materiaal geladen vrachtwagen over reed den ouden man. Een ernstige hoofd wonde was het gevolg: bovendien brak hij enkele ribben. De ongevallendienst heeft een noodverband gelegd, waarna de ernstig gewonde man naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo werd ge bracht. Een kwartier na aankomst overleed hij. Volgens verklaringen van ooggetuigen was de gang van zaken zóó, dat den chauffeur van de vrachtauto, een 24-jarigen IJmuidenaar, geen schuld treft. Er is trouwens niets in deze richting gebleken, de auto was in goede condi tie, en er was voor de politie geen aanleiding beslag op den wagen te leggen. In korten tijd is dit het zooveelste doodelijke ongeluk in Haarlem. De lijst wordt schrikba rend lang....l Amerika heeft de Russische tegenvoorstellen inzake de schulden afgewezen. Dag. 4 Rede van Mussolini tijdens de Italiaansche manoeuvres. pag. 4 In een Amerikaansche stad heeft opnieuw een brutale overval op een geldtransport plaats gehad, thans zelfs met medewerking van een vliegtuig. pag. 4 De Nederlandschc rondvliegers troffen het slecht met zicht en regen; er deden zich twee ongevallen voor. pag. 4 Legenden over de St. Bavo. pag. 3 De wereldcrisis en de scheepvaart. pag. 3 Hulpmaatregelen voor het visscherijbedrijf. pag- 3 Te Rotterdam is een C'hineesche boekhouder door een landgenoot vermoord. pag. 3 De salarissen van het hoogcre gemeenteper- soneel zourten meer in ovcikenstemming moeten worden gebracht met die van het rijkspersoneel. pag. 3 Venten zal voortaan te Haarlem alleen zijn toe gestaan met toestemming van B. en W. pag. l Op den Schoterweg is gisteravond een. 78- jarige man door een vrachtauto doodelijk gewond. pag. I. De werf van de Haarlcnische Scheepsbouw Maatschappij zal worden heropend. pag 1 De stand van den tenniswedstrijd tegen Zwe den is 11 pag. 10 Bioscopen. pag. 6 Laatste berichten. Pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen correspondent te Stockholm; Scan- dinaafsche samenwerking. pag. 5 Dr. W. G. N. van der Sleen: Twee Haarlemsche jongens als vliegtuigbouwers. pag. 5 J. H. de Bois: Henri Matisse. pag. 6 Fmancieele kroniek: Kleine hausse op. de New-Yorksche beurs. pag. 7 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag 5 Tocht door de radiostudio's. Nico Treep aan het werk. pag. 5. Breestraat 6 Metalen Roltilm Camera 6X9 tl. 2,50 Color-iilms, 8 opn. 23" Schtl. O 40 Soliede metalen statieven v.a. tl. 1.50 Fraaie lederen box-tassohen tl. 0.90 VOOR BEZITTERS VAN 8 m.M. apparaten Gevaert 8 m. M. lilm 15 Meter, ine), «(werken II. 3.25 Fraaie, snelle en billijke afwerking van Uw vacantie-foto's. (Adv. Ingez. MedJ Goed Heropening der Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij. Voorloopig met beperkt personeel. De werf van de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij aan het Noorder Bulten Spaar- ne was reeds eenigen tijd gesloten omdat er geen werk was. Wij vernemen dat deze werf nu heropend zal worden. Voorloopig zal met 17 a 18 man begonnen worden. Er is voor ongeveer 9 weken werk. De directie hoopt evenwel in dien tijd weer een nieuwe opdracht machtig te kunnen wor den. Regeering ondersteunt Spansier's gratie-verzoek. De Nederlandschc regeering heeft den Neder- landschen gezant te Berlijn opgedragen het gratieverzoek van Mr. M. v. d. Goes van Na- ters, namens den heer H. M. Spansier, bij den Ftihrer en Rijkskanselier ingediend, te ondersteunen. STORMEN OVER PORTUGAL. LISSABON, 25 Aug. (Reuter). Geheel Portu gal wordt de laatste dagen door ongekende hevige stormen geteisterd. Zware wolkbreu ken en hagelbuien hebben de gewassen groo- tendeels vernield. Talrijke boeren zijn ge ruïneerd. De riviere nzijn buiten hun oevers getreden. Drie personen zijn door den blik sem gedood. MILITAIR VLIEGTUIG MET TWEE INZITTENDEN VERONGELUKT. HELSINGFORS. 25 Augustus. Reuteri. Tij dens manoeuvres is een Finsch militair vlieg tuig omlaag gestort. Be beide inzittende offi cieren kwamen om het leven. Het toestel werd geheel vernield.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1