RUSSISCHE REISERVARINGEN. DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 ËÈm Dronken Surinamer steekt Amsterdammers. Een man in hopeloozen toestand, twee anderen ernstig gewond. Vannacht tegen één uur heeft een Surina mer de Korte Nieuwendijk nabij de Marte laarsgracht in opschudding gebracht door een steekpartij, waarbij vier personen gewond werden. De Surinamer, die in een café had gezeten, kreeg nabij de Martelaarsgracht een woorden wisseling met iemand, die waarschijnlijk even eens aangeschoten was. Er dreigde een vecht partij te ontstaan, doch eenige personen trachtten de twist te sussen. De Surinamer wond zich echter hoe langer hoe meer op. Toen een der omstanders hem wederom aanmaande, door te loopen, trok hij plotseling een mes en ging den man te lijf. De man werd ernstig ge troffen en vluchtte naar het politie-posthuis aan de Droogbak. De Surinamer was nu geheel door het wilde heen en stak links en rechts om zich heen. Hij raakte nog enkele personen, alvorens de omstanders erin slaagden, hem te overmeesteren, waarbij hij eenige klappen opliep. Weldra was een groote politiemacht ter plaatse en spoedig verscheen ook een ambu lance- auto van den G.G. en G.D. om de eerste Hulp te verleenen. Ernstig gewond was de 49-jarige chauffeur 'A. de Rooy, die een gapende buikwond had opgeloopen en ter plaatse verbonden moest worden alvorens hij kon worden vervoerd. Ook in den arm had hij een steekwond. De 28-jarige chauffeur H. Licht had een steek- en snij wond in den rechterbovenarm gekregen, waarbij de slagader geraakt werd. waardoor een hevige bloeding optrad, zoodat ook hij ter plaatse moest worden behandeld, waarna, bij aankomst in het Binnen Gasthuis, in beide gevallen operatief moest worden in gegrepen. Het ergst was echter de man eraan toe. aie kans had gezien, nog naar het politie-posthuis Droogbak te loopen. Het was de 39-jarige si garenmaker J. Blankenspoor, die een diepe snijwond in de linkerzijde had opgeloopen, en in vrijwel hopeloozen toestand per auto van den G G.D. naar het Binnen Gasthuis werd overgebracht. De Surinamer, die aan de Droogbak is in gesloten, zal Dinsdag gehoord worden. Gaat niet naar Frankrijk om betaalden arbeid. Doch vraagt inlichtinggen vooraf. De Minister van Economische Zaken brengt ter kennis dat gebleken is. dat zich bij de Ne- derlandsche consulaire ambtenaren in Frank rijk bijna dagelijks werkzoekende Nederlan ders aanmelden, met verzoek op Rijkskosten naar Nederland te worden gezonden. Gezien voorts ook de werkloosheid in Frankrijk en het feit dat. mede als gevolg daarvan, de wet telijke voorschriften op het werkzaam zijn van vreemde arbeidskrachten zeer streng worden toegepast, wordt ernstig gewaarschuwd tegen vertrek naar Frankrijk met het doel er arbeid in loondienst te verkrijgen, zonder vooraf overleg te hebben gepleegd met het plaatselijk orgaan der openbare arbeidsbemid deling. Met nadruk wordt er op gewezen dat werk zoekenden, die zich op goed geluk af, naar Frankrijk begeven, er niet op kunnen reke nen, door de Nederlandsche consulaire amb tenaren te worden ondersteund of op Rijks kosten naar Nederland gezonden. NA DE KERMIS TEGEN EEN BOOM GEREDEN EN GEDOOD. BLOKKER. In den nacht van Zondag op Maandag is de 24-jarige tuinder J. Kreuger, wonende te Binnen wijzend, toen hij, na een bezoek gebracht te hebben aan de kermis te Blokker op zijn motorrijwiel nabij het ge meentehuis van Blokker reed, tegen een boom gebotst. Voorbijgangers droegen den man, die ernstige wonden had, het gemeentehuis bin nen, waar hij spoedig overleed. Dokter werd na botsing uit zijn auto geslingerd. Ernstig ongeluk bij Swalmen dat nog betrekkelijk goed afliep. Een auto die bestuurd werd door een Hil- versumschen dokter botste onder de gemeen te Swalmen, op den rijksweg Roermond— Venlo tegen een huurauto. De dokter, die in een open wagen reed en een groote snelheid had werd uit zijn auto geslingerd, die nog twee keer over den kop sloeg. Nadat hij ver bonden was, kon hij de reis toch vervolgen. Een der dames uit de huurauto is met ernstige inwendige kneuzingen in een zieken huis opgenomen. De drie andere kwamen er beter af, evenals de chauffeur. Meer ongelukken in Amsterdam. Men veronachtzaamt de verkeersregels. Volgens de door het Bureau van Statistiek van Amsterdam samengestelde statistiek van verkeersongelukken, waren in het afgeloopen kwartaal 2548 ongevallen, tegen 2373 in de overeenkomstige periode van verleden jaar Er is dus wederom een toeneming, ditmaal van 7.4 pet. Een belangrijke oorzaak is, de onachtzaam heid tegenover de verkeersregels. In 2059 van de 2481 ongevallen, waar van de oorzaak bekend werd, of 83.0 pet., werden de ongelukken door verkeersfouten van bestuurders van voertuigen veroorzaakt, tegen 1899 van de 2341 of 81.1 pet. in het 2e kwartaal van 1933. Het aantal van ernstigen aard 'die den dood, ernstig letsel of zware materieele schade tot gevolg hebben) bedroeg 354 tegen 325 in het 2e kwartaal van verleden jaar en vertoonde een vermeerdering van 9.0 pet. Het aantal met doodelijk gevolg was geringer (12 tegen 18) daarentegen was dat met ern stig letsel veel hooger (199 tegen 142). Inbreken in Twente geschiedt op groote schaal. Er moet een heel legertje insluipers zijn. Te Enschedé en omgeving zijn den laatsten tijd eenige inbrekers aan het werk, die het systeem toepassen van ruiten uit te snijden om binnen te komen. Kerken hebben zij op deze wijze bezocht, o.a. de R.K. kerk in de buurtschap Buurse in de gemeente Haaksber gen en te Lutte, in de gemeente Losser, maar winkels en gewone huizen zijn zij ook zoo bin nengetreden. Groote buit hebben zij nog nooit gehaald. De laatste dagen hebben zij weer een stuk of drie huizen bezocht en nu schijnt het mee- genomene van meer beteekenis te zijn. Eenige dagen geleden heeft de politie twee mannen aangehouden, die juist bezig waren ergens binnen te gaan, zeer zeker zonder de toestemming van den eigenaar. Een slechte ontmoeting, althans voor de po litie, schijnt dat niet te zijn geweest, maar het is wel zeker dat er nog veel meer menschen rondlcopen die op deze wijze toegang wen- schen tot voor hen gesloten huizen. WEIFELING DIE NOODLOTTIG WERD. Te IJsselmonde is de 52-jarige G. v. d. Berg uit Rotterdam dor een uit Dordrecht komende personenauto gedood. De aange- redene weifelde bij het oversteken van den weg. Duitsch journalist verdronken bij kanotocht op IJselmeer. Hij was ondanks waarschuwingen op weg gegaan. Een Volendamsche visscher heeft in het IJsselmeer het lijk opgehaald van een Duit- schen journalist. Volgens de papieren moest hij Hans Becker heeten, gemboren 23 Mei 1900 ergens in Wurthemberg, woonachtig te Miin- chen. Een week geleden ongeveer heeft hij te Enkhuizen gekampeerd en is met een op vouwbare kano met een zeiltje er op. terwijl er een flinke wind stond, naar Kampen geva ren. Dit werd hem sterk afgeraden, omdat de tocht voor de kano veel te gevaarlijk was. Een dag lated heeft men de kano reeds zien drij ven en moet de man zijn verdronken. Het ongeluk moet dioht onder de kust zijn ge beurd Uitte de heer Roelofsen weer beleedigingen? Procesverbaal wegens uitlating over de Tweede Kamer. In een te Colmschate gehouden vergade ring waar de heer Roelofsen, een Rotterdain- sche slager, sprak, is proces verbaal opge maakt tegen dezen spreker, omdat hij zich be- '.eedigend uitgelaten zou hebben tegenover de Tweede Kamer. Iemand uit Arnhem kreeg een proces ver baal omdat hij ter vergadering verschenen zou zijn in het uniform van de N. S. B. Ansilmo loopt op strekdam. En moet naar Terneuzen worden gesleept. HOEDEKENSKERKE. Maandagmiddag is het Belgische sleepschip „Ansilmogeladen met papier en bestemd voor Gent op den steenen strekdam geloopen. Het schip heeft zooveel water gemaakt, dat sleepbootassisten- tie moest worden ingeroepen De sleepboot „Mercurius" van de firma Aug. de Meijer Co. te Terneuzen heeft daarop het schip naar deze plaats opgesleept. De „Ansilmo" is eigen dom van het scheepskantoor E. Herrebosch te Antwerpen en werd gesleept door de sleep boot E. H. 10. Naar school gegaan en nu verdwenen. Te Amsterdam wordt een 8-jarig meisje vermist. Maandagmiddag is de achtjarige Sarah Eeugeltasch, die in de Jodenbreestraat 18, te Amsterdam woont, van de ouderlijke woning naar haar school op het Waterlooplein gegaan. Zij heeft zich inderdaad op weg begeven naar haar school en tegen 2 uur is zij daar door het onderwijzend personeel opgemerkt. Het kind is echter niet in haar klas verschenen en sedertdien is de kleine verdwenen. Allerlei geruchten doen in de buurt de ronde en het geval wordt druk besproken. De politie, die van het verdwijnen van het meis je op de hoogte is gesteld, doet alle moeite om licht in deze zaak te brengen. Haar signalement luidt: Lang 1.10 Meter, gezet postuur, donkere oogen. donkerblond kroezend haar,gekleed lichtblauw gebloemd jurkje, beige sokjes met rose randjes, zwart gelakte schoentjes. Zij is blootshoofds. G. M. HEKKELMAN t In den nacht van Zondag op Maandag is na een langdurige ziekte te Huis ter Heide ontslapen de heer G. M. Hekkelman, secre taris van de N.V. Aneta-Holland te 's Gra- venhage. De Koningin is hersteld. Terugkeer op 4 September. Naar de Tel. van bevoegde zijde verneemt wordt er in hofkringen op gerekend, dat, nu de toestand van de Koningin blijkens inge komen berichten aanmerkelijk is verbeterd de Koningin en de Prinses geen verandering zullen brengen in haar oorspronkelijk voor nemen om op 4 September naar ons land terug te keeren. In aansluiting hierop wordt uit Aargaard- strand bericht, dat de Koningin thans ge heel hersteld is. Hedenmorgen om tien uur vertrok zij in gezelschap van Prinses Juliana en zes leden van haar gevolg met een motor boot voor het maken van een uitstapje door het Ooslofjord. Auto vliegt op andere auto. Acht gewonden te Wassenaar. Op den Rijksstraatweg bij het raadhuis .Ge Paauw" te Wassenaar is Maandagmiddag een auto uit Wassenaar tegen een Haagsche auto opgereden, die voor de eerste uitreed en plot seling stopte. Deze botsing had acht gewonden ten ge volge. De bestuurder van den voorsten wagen kreeg bloedende wonden en een armkneuzing en een medereiziger een hersenschudding en beenkneuzingen. Van de tweede auto kregen twee dames won den door brekend glas en kneuzingen en een kind een hersenschudding. Enkele andere kinderen kregen snij- en schaafwonden. Versch brood eten op Koninginnedag. Bakkers mogen eerder bakken. De minister van Sociale Zaken heeft be paald dat ter gelegenheid van den verjaar dag der Koningin op Vrijdag 31 Augustus om drie uur 's morgens met den bakkersarbeid mag worden begonnen. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke een vergunning als bedoeld in artikel 37. eerste lid der Arbeidswet 1919 is ver leend, op dien dag reeds te 1 uur 's mor gens met arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens worden aangevan gen. Hoofden of bestuurders van de betrokken ondernemingen worden er aan herinnerd dat: Aan hoofden of bestuurders van broodbak kerijen in alle gemeenten des Rijks is ver gund, dat Vrijdag 31 Augustus 1934, deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is; le van 7.30 uur des vormiddags af uit het gebouw me: aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd; 2e. van 8 uur voormiddags af wordt ver kocht of geleverd. Moscou Op 3 Juli kwam ik in Moscou aan en heb daar een vijftal dagen gelegenheid gehad de stad te bezichtigen. Het Hotel Savoy beviel ons beter dan het hotel in Leningrad. De men schen zagen er wat welvarender uit en ik meen zelfs dat de kleeding ook minder te wenschen overliet. Reeds den eersten dag maakte ik kennis met een luidruchtigen Ame rikaan. De man vertelde mij op verschillende wijzen, dat hij zijn einde voelde naderen. Im mers: het eten in Rusland was niet te genie ten, het water ondrinkbaar en dat voor hem, den tourist, die aangenaam wenschte te rei zen! Hij hield het leven volgens zijn eigen mededeeling door iederen dag, in plaats van Russische soep, het zure brood en de on genietbare thee: caviaar te eten, altijd maar weer caviaar. Een stukje geschiedenis Moscou dateert uit de 12de eeuw als een nederzetting van Prins Yuri Dolgoruki, en werd in 1156 omgeven door muren. Tevens werd in dien tijd een sterk fort gebouwd aan de Moscou-rivier. Bij een inval der Tataren werd de stad in de 13e eeuw verwoest en meer dan honderdvijftig jaren achtereen werd zij verplicht aan de Khans. de Tatarenhoofden, schatting te betalen. In de 14e eeuw werd Moscou door eigen prinsen geregeerd en be haalden de Moscouwers vele overwinningen op naburige volksstammen. Eerst aan het einde der 15e eeuw stond de stad weder op tegen de Tataren, waarbij met afwisselend geluk werd gestreden. Geleidelijk vormde zich de staat Moscovi, waarin Moscou de hoofdstad werd. Met groote voortvarendheid werd aan de verdediging der stad gewerkt. Daarnevens was Moscou een administratief en economisch centrum. Aan het einde der 16e eeuw, onder de regeering van Boris Godunov, had de stad drie wallen met torens. Deze wallen omringden resp.: het Kremlin, de Kitai-Gorod en de Witte Stad. In verschillende musea in Moscou zijn oude teekeningen, waarop deze muren duidelijk terug te vinden zijn. Over dat woord Kitai-Gorod nog een enkele verduidelijking. Kitai is het Russische woord voor China; Amerikanen en Engelschen vertalen Kitai- Gorod in China-town", waarbij zij dan den ken aan de „Chinatowns" van Londen en New- York. Maar dat is onjuist. Want Kitai is een oud Tataarsch woord, dat beteekent: bastion en dat hier dus betrekking heeft op de oude wal. welke Moscou omgaf. Behalve deze bo- vengrondsche verdedigingswerken waren er tal Van onderaardsche gangen. Het oude Mos cou was in een 150-tal secties verdeeld, welke zelfbestuur hadden. De huizen waren zeer onregelmatig verspreid, terwijl de straten dik wijls uiterst nauw waren. Vreemdelingen die Moscou in de 16e en de 17e eeuw bezochten, hetzij als handelsvertegenwoordigers, hetzij als architecten of adviseurs der Tsaren, wa ren altijd getroffen door de typische houten huizen en de vieze straten. In 1703 werd onder de regeering van Peter de Groote de nieuwe stad St. Petersburg hoofdstad van het rijk. in plaats van Moscou. Laatstgenoemde stad bleef zich ontwikkelen als handelscentrum en werd de geliefkoosde verblijfplaats voor den Russischen adel. Bij den inval van Napoleon in 1812' werd vier vijfde gedeelte van Moscou door brand ver woest. Na den wederopbouw ontwikkelde de stad zich krachtig en in het midden van de 19e eeuw werd een hoogtepunt bereikt. De in dustrie bloeide evenals het kunstleven In het tweede gedeelte der vorige eeuw ondervond Moscou groot voordeel van de uitbreiding van het spoorwegnet. Bij de vermeerdering van het arbeiderselement groeide ook de revolution- naire beweging. In dit verband zij herinnerd aan de December-revolutie in 1905 en de Fe bruari- en October-revoluties van 1917. In 1918 werd de Bolsjewistische regeering van St. Petersburg naar Moscou verplaatst. Na 1917 zijn de oppervlakte der stad en de bevolking zeer sterk toegenomen. Het nieuwe Moscou. Het „oude" Moscou is in de „nieuwe" stad terug te vinden in den vorm van de spitse torens van het Kremlin, de oude daken der kerken, alles uit hout vervaardigd en fraai ge beeldhouwd. Het tegenwoordige Moscou is een stad van ijzer-beton, van glas en staal. De rivier, die door de stad stroomt, de Moscowa, is goed bevaarbaar. Moscou heeft een vaste landsklimaat. Bij gelegenheid der congressen met nationale beteekenis heeft de stad een fleurig aanzien. Naast het geborduurde hemd der Ukraïners. vindt men de bonte chalat (lang kleed) der Uzbeken en de karakteristieke hoofdbedekking der verschillende Kaukasiërs. Onbeschrijfelijk mooi is het Kremlin, waar wij uren lang de meest kostbare verzamelingen hebben bewonderd. Een verdieping lager ligt de Roode Plaats met het Mausoleum uit mar mer gebouwd, waar Lenin begraven ligt. Aan een der zijden van dit geweldig plein treft ons de Wassily Blashenny Kathedraal, een prach tig bouwwerk, waarover ik nog afzonderlijk zal rapporteeren. Achter het Lenin-mausoleum is een tamelijk hooge muur. waarin de graven te vinden zijn van de strijders uit de dagen der Octoberrevolutie en andere vooraanstaande revoiutionnairen. Op verschillende andere pleinen en in een aantal parken zijn ten deele op last der Sovjet-regeering fraaie zuilen en beeldengroepen geplaatst. Op het Sovjet-plein treft ons bijv. een obelisk met een vrouwen figuur. die opwekt tot den strijd (1918), op de Twerskoiboulevard staat een standbeeld voor den dichter Puschkin (1880) en den geleerde Timirjasew (1912). De Gogol-boulevard heeft een standbeeld voor Gogol (1910), de Zwetnoi- boulevard een voor den schrijver Dostojewskv (1918i. terwijl ook Tolstoï bij de Dewitchje Pole zijn standbeeld heeft (1930). Beroemde theaters ontbreken evenmin Het oudste is het Staatstheater voor dramatische kunst. Het meest bekende is het Moscousche Kunstenaarstheater, een schepping van Sta- nislawsky en het Wachtangowtheater. Het repertoire der bekendste theaters bevat zoo wel opvoeringen van Europeesche als van Russische meesters, van Shakespeare, Molière Gogol en Oostrowsky. Daarnaast worden tegenwoordig stukken opgevoerd, welke be trekking hebben op de burgeroorlogen en den cultureelen opbouw van het land. Het Opera en Ballettheater op het Swerdlowsky-plein, gebouwd door de architecten Kawos en Beauvais, geeft plaats aan 2000 bezoekers. Het tooneel is het grootste, hetwelk in Europa bestaat. Opvoeringen van werken van Wag ner, Puccini, Gounod en het Russiche Bal let, in oude en nieuwe creaties, hebben er geregeld plaats. Onder de musea zijn er uit het verleden en uit het heden. De Tretja. kow-galerij bevat meerdere duizenden schil derijen en teekeningen van Russische mees ters. Het nieuwe West-Europeesche museum is in hoofdzaak gewijd aan Fransche mees ters, terwijl het Museum voor Schoone Kun sten schilderijen bevat uit de Renaissance èn latere Scholen tot de 18e eeuw. Het Histo risch museum bevat een keur-collectie van alles wat betrekking heeft op de cultuur der vele Russische volksgroepen, van de Paleo- liten tot de 19e eeuw. De geschiedenis dei- Revolutie vindt men terug in het Museum dei- Revolutie. In een afzonderlijken brief zal ik over enkele musea nog eens nader vertellen Het leven van Lenin is terug te vinden in het Museum naar hem genoemd. De politieke rol, welke de kerk in Rusland heeft vervuld, is uitgebeeld in het Anti-Religieus museum. Het Polytechnisch museum, met een opper vlakte van 10.000 vierkante meter, toont den bezoeker de technische reconstructie van het land, het Landbouwkundig Museum, dient den boer ter voorlichting, het Tolstoi- museum bevat alles wat betrekking heeft op het leven van dezen beroemden Rus. Deze opsomming is allerminst volledig, doch geeft wel een beeld van den rijkdom, welke Mos cou op dit gebied bezit. Goed geoutilleerde bibliotheeken, hooge- scholen en andere inrichtingen van onderwijs zoomede uitgebreide sportterreinen staan een ieder ter beschikking. Eenige persoonlijke opmerkingen. Moscou is bezig een moderne wereldstad te worden. Naast ons hotel werd een begin gemaakt met den bouw van de eerste onder- grondsche. Tot 's avonds laat werd daar ge werkt. De winkels zijn grootendeels niet In gericht op het trekken van koopers. De uit stallingen zijn bijna altijd sober, dikwijls het aanzien nauwelijks waard. Daar waar de Rus zijn inkoopen doet, treft men meestal lange rijeen gegadigden, die. volkomen berustend, wachten tot zij aan de beurt komen. De straatverkoop is miniem. Hier en daar een schoenenpoetser, van tijd tot tijd een bloe- menstalletje. Op verschillende plaatsen open winkelétalages, waar een koele dronk geno men kan worden, terwijl tegen het uur, dat de couranten verschijnen, een ware bestor ming der kiosken plaats heeft. De trams zijn gewoonlijk over bezet. Het aantal taxi's is klein. Hier en daar ziet men den Russischen, aapjeskoetsier Verkeersagenten gewoonlijk in een wit hemd gekleed, maken gebruik van een fluitsignaal om den fraudeerenden voetgan ger of de weinige fietsers te waarschu wen. Bij feestelijke gelegenheden zijn alle huizen versierd met roode vlaggen. Groote af beeldingen op doek van de Russische leiders en photographieën in allerhande formaat, herinneren den bezoeker aan de uitverkore nen. Nieuwe arbeidershuizen en verenigings gebouwen verrijzen op tal van plaatsen. Een Zweedsch ingenieur wiens naam ik niet noem en met wien ik eenige malen op stap was, twijfelde eraan of de wijze van bou wen op den duur wel degelijk zou blijken te zijn. Hij vreesde, dat de wijze van „voegen' niet zou voldoen. Als zijnde niet deskundig heb ik daarover geen oordeel. Het leek ons of de gelaatsuitdrukking der massa in Moscou iets fleuriger was dan in Leningrad. Opgewektheid, neen. wij na men er zelden kennis van. Slaafschheid even min. Een gemoedsstemming tusschen beide in. Het oog op de toekomst, veel ontberingen op dit oogenblik en benieuwd, ja, nieuwsgierig in hooge mate. Hoe is het in „Europa"? werd mij herhaaldelijk gevraagd. Ik kan mij deze vraag begrijpen want de Rus komt niet in ..Europa", behalve in zeer bijzondere gevallen. Hij weet niet, dat de doorsnee-arbeider in Europa de lust niet heeft met hem te rui len. Misschien dat juist ook daardoor de rust in Rusland heerscht, die wij overal vonden. MOLLERUS. Vragen aan den minister over het ongeluk bij Emmen. De heer Smeenge wil dat autobuschauffeurs uitstappen bij onbewaakten overweg. Naar aanleiding van het ongeluk op den on» bewaakten overweg bij Emmen, waarbij een autobus met arbeiders van de werkverschaf fing is verongelukt, heeft de heer Smeenge, lid van de Eerste Kamer aan den minister van Waterstaat drie vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de berichten in de bladen omtrent het ernstig ongeval met een autobus op den onbewaakten overweg op den Dordschen Straatweg te Emmen? 2 Meent de minister niet. dat. zooal bewa king van deze en andere gevaar opleverende overwegen niet mogelijk is het toch is gebo den maatregelen te treffen, opdat het leven van personen, die in voor publiek vervoer be stemde autobussen plaats nemen soms moe ten plaats nemen, zooals in dit geval, waar het betrof arbeiders geplaatst bij de werkver schaffing, die zoover van huis te werk zijn gesteld, dat zij per autobus naar en van het werk moeten worden vervoerd beter tegen ongevallen als dit zijn beschermd? 3. Zou de minister niet willen overwegeen of aan het verleenen van de toestemming om autobussen voor publiek vervoer te doen rij den niet kan worden verbonden de voorwaar de. dat de chauffeurs gehouden zijn voor iederen overweg te stoppen, en uit te stappen om zich er van te overtuigen dat de spoorweg vrij is? Van de Ned.-Ind. conversie- leening rest 312.876.800. Tot 14 September inschrijving. Er zal worden overgegaan tot de uitgifte van een 4 pet. door het Rijk gegarandeerde Ned. Ind. Conversieleening ten bedrage van nominaal f 485.000.000 tegen een koers van uitgifte van 100 pet. Aan houders van niet uitgelote per 1 Octo ber 1934 aflosbaar gestelde schuldbewijzen der Ned.Ind. Leeningen 1915, 1916, 1917, 1923 A. 1926 A B. 1929 en 1932, wordt recht van voorkeur verleend. Van dit bedrag ad. f 485.000.000 is reeds geplaatst f 172.123.200, terwijl door openbare instellingen een bedrag van ten hoogste f 67.834.000 vast is toegezegd. De inschrijving op het resleerende bedrag ad f 312.876.800 ad 100 pet. kan geschieden tot op Vrijdag 14 September. Praatjes maken en gappen. Bij een juwelier te Amsterdam. In een winkel In de Vijzelsctraat vervoeg, den zich twee dames, die het Duitsch beter machtig waren dan het Nederlandsch. Zij waren deftig gekleed en voerden mei den winkelier en onder elkaar een levendig ge sprek over gouden horloges en andere luxe voorwerpen, die aanvankelijk naar haar ga ding waren. Het slot was, dat de dames niets kochten, maar toen zij de winkel hadden verlaten bleek, dat zij niet alleen rad van tong, maar ook vingervlug waren geweest. Twee gouden dameshorloges, samen ter waarde van f 300 waren verdwenen. De politie speurt nu naar deze dames, die vermoedelijk de stad reeds hebben verlaten. WEEST VOORZICHTIG MET KAMPVUREN! Om het eten klaar te maken zouden eenige kampeerders op de Leusderheide een vuurtje stoken. Een twaalf-jarige jongen is daarbij ln brand geraakt en met ernstige wonden naar het ziekenhuis De Lichtenberg vervoerd. NIEUWS UIT INDIE. Wat Indië in- en uitvoerde. Rubberrestrictie duidelijk merkbaar. BATAVIA, 27 Augustus (Aneta). In het overzicht van den economlschen toestand over Juni 1934 wordt medegedeeld: De rubberuitvoer werd voornamelijk be ïnvloed door de inwerkingtreding van de rub berrestrictie welke leidde tot een gevoelige daling van den rubberuitvoer. Algemeene uitvoer daalde zoowel in verge lijking met Me: 1934 als met Juni 1933. Deze vermindering komt Ln hoofdzaak vor reke ning van aardoliën, aardolieproducten, copra, suiker en rubber. Daartegenover staat een hoogere uitvoer van koffie, thee, peper, tin en tinerts. Berekend naar de waarde valt, in vergelij king met Juni van 1933, een stijging waar te nemen. De invoer was. zoowel wat de waarde als wat de hoeveelheid betreft, geringer dan in Mei 1934, doch hooger dan over Juni 1933. De invoer van meststoffen, ijzer, metalen, mineralen, machinerieën, werktuigen garons, manufacturen, aardewerk en chemische voort brengselen is toegenomen. Hiertegenover nam de import van rijst, aardolie en aardolieproducten af. Het tegoed van de inleggers bij de Post spaarbank vermeerderde over Juni 1934 met f 79.585. OVER ENKELE DAGEN WEER EEN UITBARSTING VAN DE M ERA PI? DJOOJA, 25 Augustus (Aneta). Nadat dr. Stehn, hoofd van den Vulkanologischen Dienst in Ned.-Indië, een onderzoek naar de werking van de Merapi had ingesteld, zei hij dat. indien de lavaprop met dezelfde snelheid blijft stijgen, binnen zes tot acht dagen een bres zal zijn bereikt waarop de lavastroomen zich wellicht een weg naar de vlakte zullen banen. JAPANSCH JOURNALIST UIT NED.-INDIë VERWIJDERD. BATAVIA, 27 Aug. (Aneta). De immigra tiedienst te Soerabaja heeft, nadat reeds eenige malen waarschuwingen waren gegeven, thans uit Ned.-Indië verwijderd den Japan- schen journalist Takei. die zich schuldig maakte aan het schrijven van artikelen die tegen de Ned.-Indische Regeering gericht waren. Hij deed deze artikelen publiceeren in het te Batavia verschijnende Japansche tijd schrift de „Java-Nippo". Tevens verschenen van zijn hand dergelijke artikelen in andere elders verschijnende Japansche bladen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5