UIT HET BUITENLAND Radio-Procramma DINSDAG 28 AUGUSTUS "1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 De befooging op den Ehrenbreitstein. - Fransche pers geeft haar oordeel. - „De kleinste daad van meer waarde/' Groeiende invloed van het vrijheidsfront. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Naan aanleiding van de rede, welke Hitier op den Ehrenbreitstein ter gelegenheid van de Saarbetooging heeft gehouden, wijzen de Pa- rijsche avondbladen er opnieuw op, dat Frankrijk een afwachtende houding tegenover Duitschland blijft aannemen. De „Intransigeant" zegt, dat Hitler's woor den prachtig klinken, doch dat de kleinste daad van meer waarde zou zijn. Het blad wijst er op, dat het Saarprobleem geen Fransch pro bleem is, want Frankrijk eischt het Saarge- bied niet voor zich op. De „Temps" ziet niet in, hoe Hitler's woor den de houding van Frankrijk in het Saarpro bleem zouden kunnen wijzigen. Deze houding bestaat uitsluitend in het doen eerbiedigen van de bepalingen van het vredesverdrag en de vrijheid der stemming. Frankrijk heeft geen enkel territoriaal oogmerk. Frankrijk zal zoo wel vóór als na het plebisciet vervolgt het blad bereid blijven, te luisteren naar elke vredesbetuiging. maar het zal ze slechts in overweging nemen, indien zij door daden wor den bevestigd. Overigens, besluit de „Temps". heeft de ma nifestatie van gisteren er slechts toe gediend, den Hitleriaanschen ijver in het katholieke Rijnland op te zweepen, in welk gebied, naar het plebisciet van 19 Augustus heeft aange toond, de ijver begon te verflauwen. De correspondenten te Saarbrüken en Ko blenz van de „Paris Soir" zijn dezelfde opvat ting toegedaan. Het gaat niet meer om een stemming voor of tegen terugkeer naar Duitschland, maar voor of tegen het natio- naal-socialisme; hieruit valt de groeiende in vloed van het vrijheidsfront te verklaren, meent de verslaggever, die de betooging te Saarbrücken heeft bijgewoond. De correspon dent te Koblenz zegt: De rede van Hitler was vrij bezadigd. Men kreeg den indruk, dat het Saai-probleem hem eensklaps ingewikkelder toescheen, dan men in de kringen der autori teiten van het rijk gemeenlijk wil toegeven. Uit sommige passages der rede sprak onmisken baar een vage ongerustheid. Ierland, Revolutionnaire plannen van het Republikeinsche leger? Volgens de „Daily Telegraph" zouden de lei ders van het Iersche republikeinsche ieger bezig zijn met het uitwerken van plannen be treffende een geheel nieuwe organisatie van het Iersche republikeinsche leger met het uiteindelijke doel een al-Iersche arbeiders republiek uit te roepen. Het blad meldt, dat men bezig is een militant leger te recrutee- ren. De leiders ontkennen, dat zij communis ten zijn. doch willen wel communisten opne men. Zij zouden voornemens zijn zich zoodra de gelegenheid zich voordoet, meester te ma ken van de regeering, de banken te bezetten, de groote landgoederen en groot-grondbedrij ven te verdeelen, te weigeren annuïteiten aan wie ook te betalen. Te Dublin is men reeds bezig met het voeren van een anti-huurcam- pagne, waarbij hevig verzet wordt gepleegd tegen uitzettingen. O'Duffy in Ulster geweigerd. Generaal O'Duffy. De minister van binnenlandsche zaken van Ulster heeft een verbod uitgevaardigd voor den Ierschen fascistenleider Generaal O'Duffy om het gebied van Noord-Ierland te betreden of zich aldaar op te houden. China. „Zoo weinig mogelijk arrestaties." Volgens het nieuwsagentschap Rengo heeft de regeering van Mandsjoekwo aan het Ja- pansche ministerie van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat de Mandsjoerijsche politie er op uit is. in haar strijd tegen sabotage bij den Spoorweg, zoo weinig mogelijk arrestaties te verrichten. Het communiqué vermeldt 70 gevallen van arrestatie van beambten. Onder hen bevinden zich 40 Sowjet-burgers: de overigen zijn on derdanen van Mandsjoekwo. Amerika. Generaal Johnson krijgt zijn zin. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de jongste bespreking op het Witte Huis tusschen president Roosevelt, den leider van het bureau voor de uitvoering van de National Recovery Act generaal Johnson, de staatsse- cretaresse van Arbeid Miss Perkins en den onderstaatssecretaris Richberg een zeer hef tig karakter heeft gehad. Johnson verzette zich tegen het plan, dat Richberg Roosevelt had voox-gesteld en klaarblijkelijk met het re sultaat, dat de president ervoor gewonnen werd. Toen Johnson echter niet tot toegeven bereid bleek, stelde president Roosevelt voor, dat Johnson een langdurig verlof zou nemen en in dien tijd een economische studiereis door Europa maken. Verontwaardigd wees Johnson dit echter af en verklaarde, in dit geval schriftelijk zijn officieel ontslag als lei der van de N. I. R. A. te zullen indienen. Hiervan wilde president Roosevelt echter niets weten, en tenslotte gaf hij toe aan de wen- schen van Johnson, die volgens sommige in gewijden daardoor geheel de leiding der eco nomische opbouw-politiek in handen zou heb ben gekregen met grootére volmachten dan tot nog toe. Oostenrijk. Krijgen de Habsburgers hun vermogen terug? In politieke kringen te Weenen verwacht men, dat de kwestie der in beslag genomen vermogens der Habsburgers binnenkort zal worden opgelost. Men herinnert in dit ver band aan een rede van den Minister van Buitenlandsche Zaken BergerWaldenegg, waarin deze verklaarde, dat h\j niet zou - ten voordat het onrecht, den Habsburgers aangedaan, zou zijn goedgemaakt. Ambtenaren der Bonds- kanselarij ontslagen. Vijf hooge ambtenaren van de Bondskan- selarij zijn ontslagen, aangezien zij tijdens de nazi-putsch de binnendringende nationaal- socialisten hadden begroet met den uitroep: „Heil Hitier". Permanente uitbreiding der semi-militaire organisaties? Reuter meldt uit Londen: Ofschoon de Britsche regeering dienaan gaande nog niets heeft vernomen, meent men te weten, dat Oostenrijksche regeering zich tot de drie groote mogendheden zal wenden om toestemming te verkrijgen voor de instel ling van een permanent politie-hulpleger, dat een deel van de Heimwehr zou omvatten, be nevens andere semi-militaire organisaties, die de regeering steunen. Duitschland. Ex-S. P. D.'ers voor het Volksgerechtshof. Onder beschuldiging van voorbereiding van hoogverraad hebben zich Maandag voor den tweeden senaat van het Volksgerechtshof te Berlijn 7 personen te verantwoorden gehad, die het illegale blaadje ,.Der Rote Stosstrupp in omloop hebben gebracht De beschuldigden hadden voorts geheime betrekkingen onderhouden met de leiding der SPD te Praag. Zij zouden 1000 M. hebben ont vangen voor de financiering van hun actie. De hoofdbeklaagde Rudolf Kustermeier is, overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf en tien jaren verlies van burgerrechten. De beide andere leden van den „rooden staf" Karl Zinn en Willy Strinz zijn ieder ver oordeeld tot zeven jaar tuchthuisstraf en vijf jaren eerverlies, terwijl de 32 jarige Willy Schwarz tot drie jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld. De overige drie beklaagden zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van anderhalf tot drie jaar. DUELLEEREND ECHTPAAR. ROME, 27 Augustus (V. D.) Dezer dagen heeft in een stadje bij Napels een ongewoon duel plaats gevonden. Reeds maandenlang waren de huwelijksomstandigheden van een echtpaar verre van ideaal geweest. Ten einde raad was nu beslo ten door een duel de kwestie te beslechten. Als wapen werd gekozen de revolver. Het re sultaat was dat bij het duel de manlijke helft levengevaarlijk werd gewond, terwijl de vrouw er met 'n schampschot was afgekomen. Of de man thans door zijn vrouw wordt ver pleegd wordt niet vermeld. MEER SCHEPEN, MEER MANSCHAPPEN. WASHINGTON. Het departement van marine heeft het congres gevraagd om het scheepbouwprogram van 20 tot 24 stuks te verhoogen, en het aantal manschappen met 5500 te vermeerderen. Het Italiaansche bergingsvaartuig „Artiglio" heeft het laatste goud uit de „Egypt", ter waarde van 150.000 pond, in de haven van Ply mouth aangebracht. Het lossen der kisten met goud. Amerikaan met wereldvlucht begonnen. Eerste étappe van Labrador naar Groenland. Uit Kopenhagen. 27 Augustus: Volgens een door de autoriteiten van Groenland ontvan gen telegram is de Amerikaansche vlieger Light te Cartwright in Labrador opgestegen met bestemming naar Julianahaab op Groen land. Dit is de eerste étappe van een vlucht om de wereld, die genoemde aviateur wil on dernemen. Van Groenland zal Light naar IJsland vlie gen en vervolgens naar Kirkwall op de Or- kney-eilanden. Aan boord van zijn toestel be vindt zich een radio-instalaltie. Naar voorts uit Gotthaab (West-Groenland) wordt gemeld, is de vlieger Grierson deze plaats gepasseerd. Naar men gelooft, bevindt hij zich op weg naar het eiland Resolution in de Hudsonstraat. (Reuter). Brand in Chicago's dierentuin. Zware strijd tegen het vuur. CHICAGO, 27 Aug. (V.D.) In den beroemden Dierentuin van Chicago is Maandag een reus achtige brand uitgebroken. Zware rookwolken omgaven de geheele omgeving van het park Een groot aantal brandweerauto's verscheen ter plaatse om het vuur te bestrijden en de kostbare dierencollectie in veiligheid te bren gen. De uitbreiding van het vuur wordt bevor derd door den krachtigen Oostenwind. ONTVLUCHTING UIT AMERIKAANSCHE GEVANGENIS Uit Chattanooga in den Amerikaanschen staat Tennessee wordt gemeld, dat elf gevan genen uit de gevangenis te Hamilton wisten te ontvluchten, nadat zij hun bewakers en eenige beambten hadden overvallen en opge sloten. Eenigen hunner konden later weer ge arresteerd worden. DE JOODSCHE WERELDCONFERENTIE IN GENèVE. Prof. Dr. D. Cohen, secretaris van het Co mité voor Bijzondere Joodsche Belangen, schrijft ons: De verslagen betreffende de Joodsche We reldconferentie, welke te Geneve Is gehouden, wekken den indruk alsof deze conferentie, of wel het voortdurend in uitzicht gestelde Joodsche wereldcongres, zou uitgaan van alle Joden ter wereld of althans van de voornaam ste organisaties. Deze opvatting is onjuist. De conferentie is op touw gezet door het Comité des Délégations Juives en het American Je wish Congress en de afgevaardigden verte genwoordigden slechts fracties van de Jood sche bevolking in verschillende (geenszins alle) landen. De representatieve landelijke or ganisaties in West-Europa, als het Engelsche Joint Foreign Committee, het Fransche Co mité National de Secours aux réfugiés alle- mands, het Belgische Comité d'Aïde et d'As- sistance, de Schweizerischer Israelitischer Ge- meindebund, en het Nederlandsche Comité voor Bijzondere Joodsche Belangen nemen er geen deel aan, evenmin als het belangrijke en invloedrijke American Jewish Committee. De Joodsche Wereldconferentie kan dus geenszins geacht worden den wil van de Joden ter wereld uit te drukken, noch nemen de ge noemde Joodsche organisaties eenige verant woordelijkheid op zich voor de door haar ge nomen besluiten. Raie da Costa overleden. Miss Raie da Costa, een van de populairste Engelsche radio- en gramofoonpianisten is dezer dagen in een ziekenhuis te Hove in Sussex overleden. Zij werd. zoo lezen wij in de Tel. een veertiental dagen geleden voor appendicitis geopereerd. Zij was behalve een beroemd jazz-compo- niste een klassiek onderlegd musicienne en componeerde verschillende ernstige werken, behalve de vele arrangementen van populaire muziek in haar typischen gesyncopeerden stijl, dien velen zullen kennen van de B.B.C. programma's en gramofoonplaten. AUTO MET ZES INZITTENDEN IN DE DIEPTE VERDWENEN. Te Livorno geraakte Zondag na het vallen van de duisternis een auto met zes inzitten den aan het slingeren, met het gevolg, dat de wagen in een kanaal stortte. Hij werd on middellijk met inspanning van alle krachten weer boven water gehaald, doch alle inzit tenden, twee mannen, drie vrouwen en een vijfjarig kind, waren reeds om het leven ge komen Ook bij Viareggio is een ernstig ongeluk ge beurd. Twee automobielen zijn hier in volle vaart op elkaar ingereden. Zes personen zijn gewond, van wie twee ernstig. Spoorwegaanslag in Korea. Trein in rivier terecht gekomen. SEOEL. 27 Augustus (V. D.) In de buurt van Gensan (Noord Oost Korea) is waar schijnlijk ten gevolge van een aanslag een personentrein ontspoord. Drie personen zijn om het leven gekomen en 42 gewond. Chineesche bandieten over vallen Japansche toeristen. 13 dooden, 40 gewonden. MOEKDEN, 27 Augustus (V.D.) Een ge zelschap Japansche toeristen, welke per auto van Kirin naar Kesjan reisde, is door Chi neesche bandieten overvallen. Dertien per. sonen zijn gedood, 40 gewond. Het water wast weer in Polen. Rivieren buiten de oevers. WARSCHAU. 27 Augustus (V.D.) Ten gevolge van hevige regenbuien zijn in de districten Janow en Bilgoraj (provincie Lu blin) verscheidene rivieren buiten de oevers getreden. Eenige plaatsen staan onder water Drie personen zijn verdronken. TENTOONSTELLING OVER DE ABDIJ VAN EGMOND. Van 3 tot 30 September zal er in het Ge meente Museum. Korte Vijverberg 7 te 's-Gra- venhage een tentoonstelling worden gehou den van alles wat betrekking heeft op de Abdij van Egmond. Bovendien zullen telkens des namiddags voordrachten gehouden worden. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Ze daalden snel en nadat de bestuurder het landings toestel had laten zakken, rolden ze eindelijk over een groote vlakte, begroeid met stoppelig gras. Toen de machine stil stond, verkende Piet het uitzicht door een der raampjes en zag hij een aantal negers komen aan hollen, in bespottelijk lange witte gewaden, allen met een speer in hun hand. Gelukkig waren de bestuurder en de andere vlieger al uitgestapt en bleef Piet voor alle zekerheid maar achter hen staan. Ze stonden vlak naast elkaar en hij kon net tusschen hun armen doorgluren. Wat konden die kerels rennen. Toen ze zoowat tien meter van hen vandaan waren, vielen ze ineens voorover op den grond en bleven zoo liggen. De vlieger riep iets en een van de mannen kwam al kruipende nader. Oppositioneele Duitsche predikanten gearresteerd. „Uitdagende houding" bij het beantwoorden van vragen. Volgens authentieke berichten heeft, naaf V. D. uit Berlijn meldt, de geheime politie pre dikanten der oppositie in de Evangelische Kerk gearresteerd. Den predikanten van wie bekend is, dat zij tegen de leiding van Ludwig Müller in de Evang. Rijkskerk zijn, heeft men drie vragen voorgelegd, nl.: Hoe is uw houding tegenover Rijksbisschop Müller? Hoe is uw houding tegenover de nat.-soc. re geering? Hoe beoordeelt u het Arische principe? De antwoorden zouden unaniem „uitdagend" zijn geweest, en inhouden, dat Müller het ver trouwen niet waardig wordt geacht, dat zijn dictatoriale positie niet constitutioneel is en dat zijn nationale synode illegaal is. WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934. HILVERSUM, 1875 M. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Onze keu ken door P. J. Kers. V.P.R.O. 10.00 Morgenwij ding. VARA 10.15 Uitzending voor de Arbei ders in de Continubedrijven. Klein VARA en semble o.l.v. Frits Bakels. 12.00 Klein VARA ensemble o.l.v. Frits Bakels. 1.00 de Notenkra kers o.l.v. Daaf Wins. 1.45 Verzorging zender. 2.00 Voor de vrouwen, Suze Groeneweg: ,,De Vrouw en de Sociaal-Democratie. 2.20 De No tenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 3.00 Voor de kin deren m.m.v. VARA tooneel o.l.v. Willem van Capelle. 5.30 De Flierefluiters o.l.v Jan v. d. Horst. Albert de Booy, zang. 6.20 De nieuwe VARA knipcursussen. Mevrouw A. van Blan ken van Kuyk doet mededeelingen. 6.25 Gra mofoonmuziek. 6.40 Orgelspel Oor Steyn. 7.30 Voor het platteland: ,,De boodschap van het Socialisme aan de werkers op het land". Le zing door W. v. d. Sluis. 7.50 Gramofoonmu ziek. 7.57 Herhaling S.O.S. berichten. 8.01 Bloemlezing uit socialistische journalistiek door Ed. Polak. 8.20 VARA orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9.00 Van politieke secte tot volksbewe ging. Lezing door Koos Vorrink. 9.20 VARA orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.00 Vaz Dias en Varia. 10.15 VARA orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HUIZEN, 301.5 M. N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst door Ds. G. Laarman. 11.00 Bespeling van het studio orgel door G. Snijders. 12.00 Leger des Heils- kwartiertje. 12.30 Het Ensemble van der Horst. Van der Hurk. 2.00 Orkestplaten. 2.30 Het Dames- en Kinderkoor „Excelsior o.l.v. Mej. Francina C. Boor te Heek van Holland. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Concert. 5.00 Kin deruurtje door G. Westra Gzn te Hoogeveen, 6.00 Orkestmuziek. 6.00 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 6.58 Zenderoverschakeling. 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonmuziek, of een greep uit het Dagelijksch Gebeuren. 7.30 Concertorgelplaten. 8.00 Orgelconcert door Jan Zwart, uit de Lu- thersche Kerk, Kloveniersburgewal te Amster dam. 9.00 Prof. Dr. A. v. d. Veldhuizen: „De Haagsche Flora op dit moment". 9,30 Concert. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 6.30 Oostenrijksche avond. Gevarieerd con cert. 7.35 Gevarieerd concert dooi het omroep orkest o.l.v. Henri Pensis. 8.20 Gevarieerd Weensch concert door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis. 8.40 Vervolg gevarieerd Weensch concert. 9.05 Concert. 9.30 Pianorecital door René Delport. 9.50 Zangrecital door Alice Pef- fer. 10.20 Dansmuziek (gram.pl.) BRUSSEL, 484 M. 12.20 Populair concert. 1.30 Gramofoonmu ziek. 6.35 Populair concert. 8.20 Symphonie concert o.l.v. A. Meulemans. 10.30 Gevraagde gramofoonplaten. BRUSSEL, 322 M. I.30 Populair concert. 6.20 Gramofoonmu ziek. 6.50 Sonates door mevr. HussonMi- cheaux, piano en Adolphe Frézin, cello. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Dansmuziek. 10.30 Het Lionel's Club orkest. KALUNDBORG. 1261 M. 12.20 Arnold Nielsen's ensemble. 3.20 Popu laire gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler. 9.50 Het koor van de Mat- theuskerk o.l.v. C. H. Debois 10.15 Vioolduet ten. 11.10 Heinz Jaath's dansorkest. BERLIJN. 357 M. 6.50 Susanne Fischer speelt piano. 7.20 Cor- nelis Bronsgeest, banton zingt uit Die Mül- lerin van Schubert. 12.20 Dansmuziek. HAMBURG, 332 M. 6.05 Concert. 8.20 Reclame- en gramofoon muziek. 11.50 Operettemuziek. 12.35 Het Nera- Montiorkest. 1.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Nieuwe gramofoonplaten. 10.55 Muzikaal tus- schenspel. 11.50 Het omroepoi'kest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 12.30 Concert door een harmonie orkest. 4.20 Concert door het kamerkwintct en de Sechs frohe Sanger. 7.20 Het groote omroeporkest o.l.v. Otto Julius Kühn. 9.20 Het kamerorkest o.l.v. Rolf Hart- mann. DAVENTRY, 1500 M. II.05 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert door Reginald Foort. 3 20 Pianospel door Er- nest Lush. 5.05 Gramofoonmuziek. 7.50 Viool recital door Alfredo Campoli. 8 20 Het B.B'.C. orkest o.l.v. Joseph Lewis. 10.50 Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. PARIJS, 313 M. 7.10 Gramofoonmuziek. 8 05 Het orkest Ro bert Renard. 8.10 Gramofoonmuziek. PARIJS (Radio) 1648 M. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoonmu ziek. 10.35 Populair concert uit Vichy. 9.05 Orkest door het orchestre National o.l.v. Roger Désomière. MILAAN, 369 M. 5.30 Populair concert. 6.15 Gramofoonmu ziek. 9.50 Symphonie orkest o.l.v. Bernardino Molinari. MOME. 421 M. 5.30 Populair concert. 6.15 Gramofoonmuz. WEENEN. 507 M. 5.00 Solistenconcert door Edith van Aust. 5.55 Gramofoonmuziek. 11.40 Orkestconcert o.l.v. Adolf Pauscher. WARSCHAU, 1345 M. 4 20 Weensche muziek. 5.35 Kamernuriek door het Lwow-trio 7.35 Din?i muzie* uit café „Gastrcuomia". 8.32 Dansmuziek van 50 jaren. BEROMUNSTER, 540 M. 4.20 Omroeporkest. 8.20 Omroeporkest van Lausanne m.m.v. mej. Graf, sopraan.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6