1 I De zinker rust op den Kanaalbodem. DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD' 7 LAATSTE BERICHTEN Vermist Amsterdamsch meisje gevonden. Haar lijkje lag in een pakhuis aan het YVaterlooplein. Het acht-jarig meisje dat sedert gisteren te Amsterdam wordt vermist, en waarvoor men in den daa volgenden nacht alle pogingen in het werk lieeft gesteld om op te sporen, is Dinsdagmiddag half een gevonden in een pak huis aan het YVaterlooplein. Het kind was geworgd en is waarschijnlijk het slactoffer geworden van een zedenmis drijf. Een vorstelijke achterstand! Maar Kattowitz e.a. grijpen in WARSCHAU, 28 Aug. (Reuter). De steden Kattowitz, Pless, Nicolai, Schrau en Myslowitz hebben besloten het vermogen en de onder nemingen van den vorst van Pless onder cu- rateele te stellen, aangezien hij een bedrag van bijna elf millioen zloty achter is, in het betalen van zijn belastingen. EEN BIJZONDERE RECLAMECAMPAGNE. Naar wij vernemen heeft de heer Bakker, directeur van het Rembrandt Theater en Palace, Cinema en Variété, het voornemen een bijzondere reclamecampagne op touw te zetten voor een vliegfilm, die in Palace zal vertoond worden. De bedoeling is, vliegmachines boven de stad te laten vliegen, die genummerde biljetten zullen uitwerpen. Bij deze biljetten zijn er dertig, die recht zullen geven op een gratis vliegtocht. Weer een ernstige duinbrand Grooter schade dan Zondagmiddag. Maandagmiddag is in de duinen van de Am- sterdamsche Waterleiding in de Zijp, iets Noordelijker dan de plaats waar Zondag brand was, weer een ernstige brand uitgebroken, waarvan de oorzaak tot heden nog onbekend is. Het vuur breidde zich zeer snel uit en laaide hoog op. Politie, brandweer en jachtopzieners, te za- men wel 30 man hadden minstens vijf kwart- tier noodig voor het blusschingswerk. Er is ongeveer 4 H.A. verbrand. De schade moet nog grooter zijn dan die, welke Zondagmiddag werd aangericht. UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER VERDRONKEN. Het 11/2 jarig zoontje van den bloemist arbeider D. van Oostrum, die met zijn gezin verblijft in een in de Ringvaart nabij Leimui- den liggende woonschuit, is gistermiddag al daar in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Een voorbijganger haalde de kleine uit het water. De uit Aals meer ontboden geneesheer deed nog al het mogelijke om de levensgeesten weder op te wekken, doch kon slechts den dood consta- teeren. GELDSTUKKEN INGESLIKT. Te Nieuwvennep was het 3-jarig zoontje van den heer B. den weg opgegaan om orgel draaiers B. en W. en paar centen te brengen. Het jongetje heeft echter de geldstukken in geslikt. BEKEURINGEN OP GROOTE SCHAAL. Wijl het in den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomt, dat wielrijders het voor het groote rijverkeer bestemd gedeelte van de prim ure wegen in Haarlemmermeer berijden, heeft de politie zich genoodzaakt gezien ingrijpende maatregelen te nemen en Zondag ter* zake menig wielrijder „op de bon" gezet. HILLECOM Bloembollencultuur. Steun aan kleine kweekers. De Coöperatieve Raiffeisenbank, alhier, heeft aan het gemeentebestuur bericht, dat zij. na opnieuw overleg gepleegd te hebben met de Centrale Bank te Utrecht, thans be reid is aan de steunverleening van de kleine kweekers haar medewerking te verleenen. o.m. door de aan de steunverleening verbonden werkzaamheden, zooals het opmaken der con tracten, het uitoefenen van controle, enz. voor haar rekening te nemen. De gemeente zal dan het benoodigde geld van de bank leenen. Deze laatste zorgt vervolgens voor de distributie der gelden, na overleg gepleegd te hebben met den Raad van beheer der bank en de even tueel door den gemeenteraad in te stellen com missie en na daartoe voor ieder geval afzon derlijk de toestemming van B. en W. te hebben ontvangen. Risico aanvaardt de bank echter niet, dit wordt door de gemeente gedragen. De meerderheid van het college van B en, W. (de beide wethouders) was van oordeel, dat steunverleening voor bepaalde kleine kweekers noodig is om ze voor algeheelen on dergang te behoeden. Zouden deze personen niet gesteund wor den met een klein crediet, waarvan mag wor den aangenomen, dat slechts een klein gedeel te gevaar loopt, dan zouden zij hun bedrijven moeten opheffen, dus broodeloos zijn en in de toekomst ten laste der publieke kas komen. De burgemeester als minderheid was van oordeel, dat de toestand der gemeente-finan- ciën zoo slecht is, dat het verleenen van cre- dieten aan kleine kweekers niet geoorloofd is. Verder is het z.i. onbillijk, dat deze menschen wel gesteund worden, terwijl dit niet geschiedt bij kleine middenstanders, kleine ambachts bazen, enz. Bovendien is het zeer de vraag, of deze kunstmatig in het leven gehouden kwee kerijtjes op den duur den concurrentiestrijd zullen kunnen volhouden.Blij kens een inder tijd door een raadscommissie ingesteld onder zoek, zal in eerste instantie eqn bedrag van pl.m. f 3100 voor steun noodig zijn. Aan den raad wordt voorgesteld, behoudens goedkeuring van Ged. Staten een crediet te verleenen van maximaal f 5000 voor deze steunverleening met bepaling, dat de steun op dezelfde wijze zal geschieden als in de ge meente Voorhout. De advies-commissie zal moeten bestaan uit twee raadsleden, benevens een bestuurslid van de Coöp. Raiffeisenbank. van de afd. Hil- legom der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur en der af deeling Hillegom van den Bond van kleine Kweekers. IJMUIDEN. LISSE J UBILEUM-A VOND. Woensdagavond zal in gebouw Rehoboth de jubileum-avond worden gehouden ter .egenheid van het 25-jarig bestaan der af- deeling Lisse van de vereeniging „De Macht van hpt Kleine". HEEMSTEDE KONINGINNEDAG. Zooals wij reeds eerder meldden, zal dit jaar. in verband met de sterfgevallen in'ons' Vorstelijk huis, de viering van den verjaar dag van onze vorstin sober plaats hebben. Als gebruikelijk zullen op een daarvoor af gezet terrein in „Groenendaal, nabij de her tenkamp, spelen gehouden worden voor de kinderen van alle lagere scholen. De ver- chillende muziekcorpsen zullen des morgens tusschen half 3 en 9 uur de kinderen van de scholen met muziek naar het speelterrein brengen. Op het terrein zullen twee consumptie- tenten geplaatst worden. De spelen zullen duren van half 10 tot 12 uur. Het terrein zal zóó afgezet worden dat de ouders en belangstellenden de kinderspelen goed kunnen volgen. GEVONDEN YrOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. van Runs, Borneo straat 27, een paar kousen; J. Heemskerk Iepenlaan 31, een paar dames handschoenen; J. Goossens Cruquiusdijk Haarlemmermeer, een bankbiljet van f 10; M. v. Nugteren, Bin nenweg 11, een kat; Loerakker Raadhuis straat 69 ,een zwempak; J. J. de Maine Iris laan 25, een hondje; Schouten Zandvoort- schelaan 77, een dames armband; Weyers Balistraat 27, een damesjasje; A. J. Opzee- land, Generaal Cronjéstraat 166 Haarlem, een bril; H. Rijngoud Binnenweg 103, een gouden schakelarmband; C. van Schie, Mo- lenwerfslaan 6, een ceintuur; Van Empelen Binnenweg 28. een kinderportemonnaie met inhoud; Bureau van Politie, een huissleutel en kindermanteltje. „DE OORLOG KAN MORGEN REEDS UITBREKEN!" Nadat een schijn-oorlog had gewoed als Italiaan- sche manoeuvre, be klom Mussolini een oorlogstank en zei: „De oorlog kan mor gen reeds uitbreken." Het moeilijke werk had een vlot verloop. De karavaan op het Noordzeekanaal. Velen, die betrokken zijn bij het belangrijke werk, dat gisteren zou worden ten uitvoer gebracht, het leggen van den zinker in de hiervoor gegraven sleuf in den bodem van het Noordzeekanaal, zullen Maandagmorgen met belangstelling hebben uitgezien naar de ge steldheid van het weer. Immers alleen wan neer het weer gunstig was, d.w.z. wanneer er niet te veel wind was, zou dit moeilijke werk kunner\ worden volbracht. En het weer was gunstig. Het kon wel be ter, er was wel wat te veel wind, maar men oordeelde, dat het werk zonder gevaar Kon worden uitgevoerd. Veel belangstelling. Het spreekt vanzelf, dat voor het werk veel belangstelling was, vooral van de zijde van het technisch personeel van het hoogovenbedrijf, welk bedrijf in zekeren zin bij de zaak geïn teresseerd is. als leverancier voor het gas, dat door den zinker zal worden gevoerd en in de tweede plaats omdat men ook bij het hoog ovenbedrijf met dergelijke werken te doen heeft. Reeds Maandagmorgen 9 uur, toen men nog druk bezig was met de voorbereidende werkzaamheden, zagen we op het merk waardige drijvende rivierkasteel, dat we al „zeeslang" hoorden noemen o.a. Ir, A. H. In- gen Housz. directeur" van het Hoogovenbe drijf, Ir. Spies, Ir. Heyning, de heer Koot. assistent van den bedrijfsingenieur, de hoofd opzichters de heeren Ewijk en Gilly enz.; ver der waren ook de wethouders Nijssen en Bos man, de gemeentesecretaris, eenige raadsle den en tal van andere belangstellenden tij dens den loop van het werk langeren of kor- teren tijd aanwezig. Natuurlijk ontbrak ook de filmoperateur niet. Daar hel werk met de grootste voorzichtig heid diende te worden uitgevoerd, het on klaar raken van een of meer dekschuiten zou een breuk van den zinker tengevolge kunnen hebben., werden de voorbereidingen met de grootste zorg genomen. Reeds van 9 uur af was de passage door Zuider- of Midaensluis gestremd. Het meeste ongerief ondervonden hiervan de booten der Alkmaar Packet.voeren reeds van den eersten dienst van Amsterdam af naar het bmnenhoofd van de Noordersluis. Met een zolderschuit werden de passagiers van en naar het haventje nabij de Noordersluis ver voerd, de passagiers moesten te voet van en en naar de boot. Zooals wij reeds eerder hebben medege deeld, rustte den zinker aan stalen tuien tus schen twee rijen van 10 zolderschuiten. Deze zolderschuiten had men paarsgewijze met behulp van balken en bouten stevig aan elkaar bevestigd. Het was als 't waren één groot schip geworden, met voor en achter een houtconstructie, waaraan de omgebogen uiteinden van den zinker waren opgehan gen. Het schip vaart. Tegen elf uur kwam er beweging in het „schip". Twee sleepbootjes der firma Volker en Bos, de Werkendam en de Ingenieur Dirks trokken het gevaarte naar de plaats van be stemming. Langzaam ging het voorwaarts. En zonder ongelukken alleen vermoedt men, dat de zinker even den bodem heeft geraakt kwam de schipbrug ter plaatse; ongeveer 12 uur was de toegang naar Zuider- en Mid- densluis zelfs voor het kleinste roeibootje af gesloten. Alle scheepvaart moest dus door de Noordersluis geschieden. Natuurlijk duurde het nog eenigen tijd voordat de zinker precies boven de 3 M. diepe sleuf in den kanaalbodem hing, maar ook dit kwam voor elkaar. De sleepbootjes, geassisteerd door een onderlos- ser hielden de schipbrug, die door den vrij stevigen Oostenwind in de richting van de sluizen werd geduwd, op haar plaats. Later werd het gevaarte stevig verankerd. Zakken! Het moeilijkste en het gevaarlijkste onder deel van het karwei, het transport, was ach ter den rug; nu moest nog het neerlaten in de geul geschieden. Hiermede begon men direct na schafttijd. Dit was een interessant werkje. De zinker hing nog aan ongeveer 60 tuien en elke tui was aan een lier bevestigd. Dus waren zestig arbeiders noodig om deze lieren te bedienen. Dit ge schiedde op een zeer practische wijze onder de ervaren leiding van den aannemer van het werk den heer J. P. J. Zijlmans. een oud plaatsgenoot, directeur der Mij. „De Toevoer" te Breukelen. Aan alle lieren was een ijzeren schildje be vestigd, welk schildje aan de eene zijde wit, aan de andere zijde, rood was geschilderd. Op een hoornsignaal werden de lieren 14 slag om gedraaid. Bij elk signaal zag men dus het schildje meedraaien. Aan de kleur had men een goede controle, dat de arbeiders niet te veel of te weinig „gaven". En bij elk signaal zakte de zinker eenige millimeters dieper in het water. Zoo ging het voorzichtig-aan. Nu en dan werd even gestopt om te controleeren of de tuien behoorlijk gespannen bleven. Omstreeks kwart voor twee was men begonnen; twee uur later lag de zinker reeds 9 M. onder water. Zonder verder oponthoud werd het werk voortgezet en tegen half zes lag de zinker op den bodem. Hierna werd begonnen met het dichtmaken van de sleuf en werden natuurlijk ook zoo spoedig mogelijk de zolderschuiten verwijderd. En reeds vóór zes uur was de hinderlijke ver sperring verwijderd. Het spreekt vanzelf, dat het werk In nauwe amenwerking zoowel met den havenmeester van het Noordzeekanaal, den heer J. Seyffert, als met het technisch personeel van den Rijks waterstaat geschiedde. De heer Seyffert was steeds bij het werk aanwezig, verder o.a. van den Rijkswaterstaat de technische hoofdamb tenaar de heer A. G. F. Kerkkamp en de tech nische ambtenaren de heeren J. v. d Bos en J Boomstra. Tragisch ongeval in de Visschershaven. DE VICTORIA REGIA BLOEIT. In verband met den vermoedelijken bloei der Victoria Regia zullen de kassen der ge meentelijke kweekerijen van Bloemendaal aan de Veldlaan te Bentveld heden en mor gen avond van 8 uur af verlicht en voor het publiek geopend zijn. GEVONDEN VOORYVERPEN. Terug te bekomen bij: W. Tullenaar, Zijlweg 10. Overveen. een ta bakspijp; Claus, Lorentzkade 80, Haarlem, een gouden manchetknoop en een zilveren broche; De Veldt, Geweerstraat 19. Haarlem, een lodenjas; O. Kempe, Prins Mauritslaan 128. Overveen, een kinderportemonnaie; Pie- terse. Alb. Thijmiaan 59. Bloemendaal. een autoped: R. de Vries. Waldeck Pyrmontlaan 1, Overveen. een hond; G H. Hagen. Kerk hofstraat 13. Haarlem, een horlogeketting; Bartels. Hoogen Duin en Daalscheweg. stand tent Kopje, een fluweelen tasch met inhoud; e endamesjapon; H. van Leeuwen, tent 2, Bloemendaalsche strand, een gouden ringe tje; tent 4. Bloemendaalschestrand, een paar damesschoenen: J. van Haren, tent 105, Bloe mendaalsche strand, een bril: W. Hendrik- sen. Kleverparkweg 55. Haarlem, een bal: aan den politiepost te Aerdenhout: een paar dameshandschoenen: aan het bureau van politie te Overveen ,een huissleutel, een da- mesportemonnaie met inhoud, een steeksleu- tel; een zakmes, twee flesschen en een glas; aan den politiepost Noordzeestrand: 2 kinder schopjes; 6 badschoenen; een nikkelen bro che, 2 badpakken, een R.K, Kerkboek, een ceintuur, een bal. een sportriem, een tent beugel. een bril. een badschoentje. een hang slot, een sleutel, een halssnoer, een hand schopje, een bos sleutels, een dames-ceintuur. BURGERLIJKE STAND Bevallen; E. M. J, van den BergLeeuwe, d.;' J. van Galen—Zwart, d.; C. Th. Nlehorster— Keizer, z.M. A. J. BouwmanWitlox, d. Getrouwd: C. van Roon en M. A. van Amersfoord; C. Kroone en C. Metselaar. Knaapje van een kolenlichter overboord gevallen en verdronken. Gistermiddag is in de Visschershaven een tragisch ongeval geschied. Het 3 12-jarig zoontje van den heer H. schipper van een in de Visschershaven liggenden kolenlichter, is terwijl het op dek speelde, te water geraakt Reeds eenige oogenblikken nadat het jonge tje overboord was gevallen, slaagde men er in. het uit te water te halen. Daar het ventje reeds bewusteloos was, werd de hulp van dr. Rutten ingeroepen, die spoedig ter plaatse was. Met kunstmatige ademhaling werd ge tracht de levensgeesten weer op te wekken, helaas zonder succes. Vermoedelijk had het jongetje reeds veel water, dat ter plaatse sterk verontreinigd is, binnen gekregen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.90—f 0.75. Griet per K.G. f 0.27—f 0 13. Tongen per K.G. f 1.70—f 0 80. Groote schol per 50 K.G. f 25. Middelschol per 50 K G. f 27—f 17.50. Zetschol per 50 K.G. f 24—f 13. Kleine schol per 50 K.G. f 14—f 2.70. Schar per 50 K.G. f 9—f 2.30. Tongschar per 50 K.G. f 27. Y/leet per stuk f 1.28. Groote schelvisch per 50 K.G. f 18f 15. Middelschelvisch per 50 K.G f 13.50—f 11. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 11 f 6 40. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 8f 3.60. Kabeljauw per 125 K.G. f 46r—f 23,50- Groote gullen per 50 K.G. f 7.50—f 3.70. Kleine gullen per 50 K.G f 4—f 1 70. Wijting per 50 K.G. f 3.10—f 1 90 Makreel per 50 K.G. f 6.60-f 3.50. Heilbot per K.G. f 1.15—f 0.70. Leng per stuk f 0.67f 0.43. Koolvisch per stuk f 0 48. Versche haring per kist f 3.80f 2.90. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 43—f 36. Kléine hake per 50 K.G. f 31f 4. ZAND VOORT Gezondheid in de Grafische Vakken. Collecte op YY'oensdag 29 Augustus. Op Woensdag 29 Augustus as. hoopt de afd. Haarlem en Omstreken van de Vereen, tot be vordering der gezondheid in de grafische vak ken in Nederland te Zandvoort een collecte te houden. Bovengenoemde Vereeniging verpleegt man nen, vrouwen en kinderen in een Herstellings oord of Sanatorium. Zij exploiteert een Sana torium te Eerbeek en een Herstellingsoord en Kinderhuis te Zeist (Petrus Werthweynstich- ting). Zij verstrekt versterkende middelen aan zieke en zwakke mannen, vrouwen op dok tersadvies. De Vereeniging geniet geen subsidie en moet geheel van eigen middelen in stand worden ge houden. De groote werkloosheid als gevolg der heerschende slechte tijdsomstandigheden is oorzaak dat genoemde Vereeniging in zeer moeilijke en financieele zorgen verkeert. De collecte wordt dus in de welwillende offervaar digheid der Zandvoortsche ingezetenen aan bevolen. Nog eenige flinke jonge dames die bereid zijn op Woensdag 29 Augustus een paar uur tjes hun medewerking te verleenen, kunnen zich daarvoor opgeven bij den heer J. Egel man. Koninginneweg 26 a te Zandvoort. Of Woensdagmorgen half tien in „Ons Huis" te Zandvoort. AMSTERDAMSCHE BEURS OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM BLOEMENDAAL CONCERT IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Het programma van het concert in het Bloemendaalsche Bosch op Woensdag 29 Augustus a.s. om 8.15 uur, te geven door de R.K. Harmonie „Euphonla", dir. J. W. Lefeber, luidt: 1. L'ami Victor, Marsch, J. Chaillet 2. Après l'orage, Ouverture. P. Clotomir 3. Les Gitanos. Mazurka de Concert. De Baeremacker. 4. Dans le jardin d'un Monastère, Ketèlbey. 5. Fantasie uit de Opera De Zigeunerbaron, Joh. Strauss. 6. La Fronnelle fleurige, Ouverture, M. Millot. 7. Versmahte Liebe, Walzer. P. Lincke. 8. Le Trouvère (potpourri uit de opera). Verdi. 9. Unter dem Siegesbanner, Marsch, F. v. Blor. 1.30 2 30 Staatsl. Blnl. 4 1/2 pCt, Nederl. 1917 4 pCt. ld. 1933 11 i 112 pCt, Nederl. Indlë 1930 11 Staatsl. Bulten!, 5 1/2 pCt. Dultschl. 1930( Youngleen.) 27 4 pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankr. Schatk. 1932 Scheepv. MIJen, - Stoomv. MIJ. Ned 35* Industr. Binnen!. Alg. K.zijde Dnle... 36*-* A. N. I .E. M. (Nat 200 v. Berkei's Patent - Gert Cal ré Delft —ft 199* Ned. Ind, Gaa (Nat Gem. Bez. Philips 215-6* 06 *-* Industr. Buitenland. Anaconda Copper 1% Am. Smelting - Bethlehem Steel 19% 18* 6 pCt. Cities per 19 66 Am, Glanzstoff (gew.) General Aviation 15* North Amer, Cy. - Standard Brands 12* 4* 21* Banken Blnnenl. Koloniale Bank Cert. Handel MIJ. 44* Banken BultenL Deutsche Relchsb. I. MIJ. Blnl. Kon. Petroleum 154 156 89 Petrol, MIJ. Bulten). - Shell Union 4* Cultuur MIJen. H. V. A i«2* 173* 8b* N. I. S. U 76 Vorstenlanden Mijnbouw MIJen. Alg. Exploratie 128 Billlton II - 158 - Tabak 51ijen. Dell Batavia Tabak 160* 140 138 Boeton Rubber Mjjen. A'dam Rubber 103* 101 Dell Bat. Rubber.... 80* Ned, Ind, Rubber Koffie Ver. Ind. Cult. Ondern. Spoorwegen Bultenl. Atch. Topeca Comm Milwaukee 5 pet. AdJ. Milwaukee Missouri Kansas Texas Prolongatlekoers

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9