DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Zijn Fransche fascisten anti-semieten? Koningin komt 8 September naar Nederland. Naar wij vernemen ligt het in het voorne men van de Koningin om Zaterdag 8 Septem ber uit Noorwegen naar Nederland te vertrek ken. Hun strooibiljetten zouden de Arabieren tegen de Joden opruien. PARIJS. 30 Augustus. Het socialistisch dag blad ..Populaire" maakt melding van geruch ten over een verontrustenden toestand in Tunis. Daar zouden fascisten, de z.g. Fran- cisten, de Arabieren door middel van vlug schriften, aanplakbiljetten en strooibi1 letten tegen de Joden opruien. De betrekkingen tus- schen de Arabieren en de Joden zouden reeds zeer gespannen zijn. Reeds wordt over incidenten gesproken. Zoo zou het voor eenige dagen gekomen zijn tot botsingen tusschen Arabieren en Joden waarbij aan heide kanten verscheidene personen zouden zijn gewond. De dagbladen zou instructie gegeven zijn het stilzwijgen te bewaren ten opzichte van deze opflakkerende onlusten. Van Campana rest slechts een rookende puinhoop. Aantal dooden niet te schatten. BUENOS AIRES. 30 Augustus (V.D.) Het ls nog steeds volslagen onmogelijk ook maar bij benadering te schatten hoeveel menschen- levens bij de ontploffing der olietanks, de daarop gevolgde branden en de paniek onder de bevolking van Campana verloren zijn gegaan. Van de reeds geborgen lijken heeft men er niet meer dan vier kunnen identifi- ceeren! de overigen waren onherkenbaar ver minkt. De eens zoo bloeiende stad Campana is thans niet veel meer dan een groote rookende puinhoop. Tientallen personen worden nog vermist en de brand woedt nog met onver minderde hevigheid voort, hoewel men er reeds in geslaagd is. met medewerking van vrijwilligers en brandweercorpsen, het vuur te beperken tot drie gebieden. Gisteren raam de men de schade op ruim 11 millioen pesos. Onze Haan weer op den toren. De Haan staat er weer, sinds Woensdag De Haan ónze Haan prijkt weer in een nieuw kleed boven op den toren, boven op het ijzeren kruis, dat eenigen tijd geleden zijn stevigheid begon te verliezen en aan den Haan nog slechts een zeer labiel steunpunt bood. De Haan de Weerhaan is er weer. Als Haantje de Bovenste kijkt hij op de oude Bavo-stad neer, met hooge borst, verguld met zijn hooge positie, misschien wel de hoogste in Haarlem. Er is reden toe, dat hij zich ver heven voelt boven al het andere. Want is hij niet opgeschilderd in het Frans Hals-mu seum? Toen men hem van den toren haalde met het kruis, voelde de Haan zich vernederd. Hoorde hij misschien dien straatjongen zeg gen: „De Haan mot een noodlanding maken!"? Óf drong de opmerking van dien anderen jongen tot hem door: ,Ze zijn daarboven bezig een nest uit te ha len!"? De Haan voelde zich toen klein, en toen bij beneden kwam. viel hij ons ook tegen. Hoe groot zou die Haan wel zijn. hadden wij ons meermalen afgevraagd. En dan kwamen er steeds antwoorden van een paar meter hoog. Oe Haan bleek slechts 60 c.M. hoog te zijn en 90 c.M. lang van staart tot snavel, een krielhaan dus. Zoolang hij beneden was. ble ven deze maten zoo. Nu echter staat hij weer heel hoog en de maten zijn weer gegroeid. Want wéér kijken we naar boven en als we vergeten zijn hoe groot de Haan in werke- "ijkheid is, dan zeggen we weer „Zeker wel een paar meter hoog En de Haan zal zijn kop in den wind ste ken en zich niet verwaardigen om ons beter in te lichten. Willy Post's lippen waren bevroren. Toch doet hij nog een poging het hoogte record te breken. CHICAGO, 30 Augustus fV.D.) De be kende wereldvlieger Willy Post doet thans proefnemingen ter voorbereiding van een vlucht met een speciaal vliegtuig naar de stratosfeer, teneinde het hoogterecord te bre ken. Zijn bedoeling is zoo snel mogelijk tot zoo groot mogelijke hoogte te stijgen om daarna onmiddellijk weer te dalen. Het hoogeterecord voor vliegtuigen be draagt op het oogeniblik 47.000 voet. De vorige week is Willy Post te Bayton gestegen tot 38.000 voet. Toen hij weer geland was bleek dat zijn lippen waren bevroren. Bisschop Müller hervat zijn anti-Joodsche actie. Joden, of zij die met Joden in verband staan, worden ontslagen. BERLIJN, 30 Augustus CV. D.) Bisschop Dr. Müller heeft in de Duitsche Evangelische kerk die kerkwetten weer van kracht doen worden die door hem in November als con cessie aan de oppositie waren herroepen en waarbij de anti-Joodsche staatswetten van toepassing werden verklaard op de kerk. Predikanten of kerkambtenaren die van Joodsche afkomst zijn, of gehuwd zijn met vrouwen van Joodsche afkomst moeten thans uit hun functie treden. Het aantal personen, dat hierdoor wordt getroffen is niet groot, doch men is altijd van meening geweest dat de zaak principieel van groot belang is. daar hierin duidelijk tot uiting komt de intentie om politieke leerstellingen op de kerk toe te passen. RUSLAND WIL 25 K.M. DE LUCHT IN. HELSINGFORS, 30 Augustus. (Reuter). Een groep Russische geleerden treft voorbe reidingen voor het maken van een nieuwe stratosfeertocht. Zij hopen een hoogte van 25 Kilometer te bereiken. Tot nu toe is de grootste hoogte, welke be reikt is ongeveer 22 kilometer, door de Rus sische ballon, welke omlaag gestort is. GEARRESTEERDEN MOETEN DUITS( LAND VERLATEN. BERLIJN, 30 Augustus (V.D.) De vier Engelsche onderdanen die tezamen met twee Franschen en drie Spanjaarden Zaterdag bui ten Berlijn gearresteerd zijn, zijn weer op vrije voeten gesteld, nadat zij een belofte hadden onderteekend, onmiddellijk uit Duitschland te vertrekken. Japan willigt Indisch verzoek in. En wij trekken de contingenteering van aardewerk in. BATAVIA. 30 Augustus (Aneta). De Ja- pansche delegatie deelde mede. dat de aan leiding tot de uitvaardiging van de contin genteering van aardewerk n.l. de vorming van de Java Pottery Importers Association (die ten doel had de handel in aardewerk uit Ja pan te concentreeren) is ontbonden. Daardoor is voor de Indische Regeer in g de reden voor contingenteering van aardewerk vervallen, zoodat reeds één uur na bovenge noemde mededeeling der Japansche delegatie alle maatregelen gereed waren tot opheffing van de contingenteering van den import van porcelein, welke opheffing nog heden zal wer den afgekondigd om morgen in werking te treden. Men verwacht dat deze stappen, van beide zijden genomen, aanmerkelijk zullen bijdra gen tot opklaring van de conferentiesfeer. VALKENBURG. Woensdagavond bemerk te een rijksveldwachter en een kommies, dat twee bekende smokkelaars uit een personen auto drie zakken suiker haalden en bij een bakker bezorgden. Zij namen direct maatrege len. waarop de smokkelaars de wijk wilden nemen. Een van beiden werd vastgegrepen en onder hevig verzet naar het arrestantenlokaal gebracht. De andere smokkelaar sprong in de auto en reed weg. De kommies sprong even eens op den wagen. Hij greep den smokkelaar bij den keel om hem te dwingen tegen de Ber- kelpoort te rijden. De smokkelaar wist echter te ontkomen, doch de auto bleef achter met een inhoud van 450 K.G. suiker en 140 K G. margarine. Het voertuig werd in beslag ge nomen en naar Maastricht getransporteerd. De arrestant werd naar de gevangenis der marechaussée overgebracht. Elke Haarlemmer gebruikte 47.01 Liter water per dag. Vermeldt het jaarverslag van de Waterleiding Aan het verslag van den toestand der ge meente waterleiding van Haarlem over 1933 is het volgende ontleend: De totale wateropvoer bedroeg 2.165.905 M3. tegen 2.150.304 M3 in 1932. Dit is een vermeer dering van 16.601 M3. water of 0,7 procent, volgens aanwijzing van den watermeter, dus op het pompstation gebruikt: 139.846 M3. te gen 125.126 M3. in 1932. Naar Haarlem is afgevoerd 2.026.059 M3 water. Het gemiddelde dagverbruik per hoofd dei- bevolking te Haarlem was 47,01 Liter tegen 47,35 Liter in het vorige jaar. De bijdragen aan de gemeente van de winst was 69.571.04. VOORBEURS TE AMSTERDAM. NIEUW LAAGTERECORD VOOR HET POND. De zwakkere houding van Wallstreet bleef niet zonder invloed op de tendenz op de och tend beurs, waar de noteeringen bij uiterst beperkten handel meerendeels een fractie lager kwamen. Philips waren daarentegen een kleinigheid hooger in verband met de mededeelingen, dat de Belgische dochtermaatschappij in bedrijf kon worden gesteld, dank zij een belangrijke opleving op de markt aldaar. Ook Aku liepen wat op, daar melding wordt gemaakt van een aanzienlijk verbeterden gang van zaken bij de J. P. Bemberg. Koninklijke Olie ver keerden eenigszins in reactie, evenals Uni lever. Amsterdam Rubbers daalden ongeveer 1 pet. De Youngleening was zwak en kwam beneden 27. Op de wisselmarkt daalde het pond tot f 7,33 1/4, een nieuw laagterecord. De overige koersen waren slechts weinig veranderd. Het 60 millioen-plan. Binnenkort worden de eerste werken voor het 60 millioenplan aanbesteed, die gefinan cierd worden door het ministerie van Water staat. afdeeling Haarlem. Het zijn de werken voor den aanleg van de aardebaan van een gedeelte van den weg no. 7 i AmsterdamWieringen) in de gemeenten Amsterdam en Landsmeer en de werken in Amsterdam en Diemen voor het maken van een verharding op den Rijksweg no. 1 (gedeel te AmsterdamLaren) De uurloonen zijn daarvoor als volgt vast gesteld: grondwerker 55 cent; betonwerker opperman 55 cent; opperman 55 cent; metse laar 60 cent; voeger 60 cent; timmerman 60 cent; betonwerker 60 cent; vlechter 60 cent: steenhouwer 62 cent; straatmaker 60 cent. Indien in tarief wordt gewerkt zal het uur inkomen 10 procent boven dit uurloon mo gen liggen. Indien niet in tarief wordt ge werkt zal het uurloon zijn: metselaar 62 cent; timmerman 62 cent; be tonwerker 62 cent; vlechter 62 cent;voeger 62 cent; steenhouwer 62 cent; straatmaker 62 cent; hulpstraatmaker (opperman) 57 cent. Voor werken in de gemeente Muiden en Weesperkarspel zijn de volgende uurloonen bepaald: grondwerker 46 cent; betonwerker opper man 46 cent; opperman 46 cent: metselaar 54 cent: voeger 54 cent; timmerman 54 cent: betonwerker 54 cent; vlechter 54 cent; steen houwer 64 cent; straatmaker 54 cent: De aannemer is gehouden de bepalingen der geldende Landelijke Collect. Arbeidsover eenkomst voor de Bouwbedrijven, behoudens die betreffende de loonen, na ie leven, als ware hij lid van een der gecontracteerde troonsbonden. DE IJSVOGEL KAN HET NET ALS DE PELIKAAN. Het Indië-vliegtuig „Ijsvogel", dat gister avond te 8 uur 25 op Schiphol is geland, heeft een recordprestatie geleverd door den afstand Dj ask—Amsterdam, waarover normaal drie dagen gevlogen wordt, in twee dagen af te leggen. Deze snelle vlucht is een gevolg geweest van het feit dat de „Ijsvogel" in Rangoon een dag oponthoud heeft gehad en de heeren te Roller, eerste bestuurder en Abspoel, tweede bestuur der, dezen verloren dag in elk geval wilden inhalen om op tijd op Schiphol aan te komen. Boordwerktuigkundige was de heer Westraten, telegrafist de heer Moulijn. Frankrijk heeft 2891 vlieg tuigen! Meer dan elk ander land GENèVE. 30 Augustus 'Reuter) Volgens het bewapenings-jaarboek van den Volken bond heeft Frankrijk de grootste luchtmacht ter wereld. Dit land telt 2891 vliegtuigen, welk getal bijna gelijk is aan dat van de beide vol gende landen tezamen. Van Italië en Sovjet-Rusland dateeren de laatste cijfers uit 1931, zoodat het aantal leger vliegtuigen van deze landen niet bekend is. Limburgia iJm. 54 500 iv uden Zwaluw IJm. 90 f 1160 Ss. Schoen IJm. 130 465 manden f 2030 Kotters: E 369 f 20: E 238 f 640; E 84 f 190; E 169 f 500 Loggers: KW 74 f 1090 Gewone doos. (Adv. Ingez. Med.) Kommies greep smokkelaar bij den keel. Die toch wist te ontkomen. FLORALLI-TENTOONSTELLING. De plaatselijke afdeeling van „Volksonder wijs" en de promotor van het denkbeeld van van „Volksonderwijs" van het denkbeeld van Floralia-werk voor de jeugd, de heer Bunlng, zal gisteren ongetwijfeld tevreden geweest zijn, want het aantal inzendingen was zeer groot, terwijl de qualiteit er van heel wat beter was dan het vorige jaar. Toen de heer Buning indertijd het denk beeld opperde, was het eerste dat hij kreeg te hooren: ,,'t Zal mij benieuwen, hoe lang 't zal duren". Deze pessimist scheen gelijk te zullen krijgen, want nadat het eerste jaar het aantal inzendingen bevredigend was, liep dit steeds meer achteruit, terwijl de qualiteit daarmede gelijke tred hield, een enkele uit zondering daargelaten. Het vorige jaar was de stand van zaken zelfs zoo. dat er door de vergadering van „Volksonderwijs" ernstig over werd nagedacht om dit mooie jeugdwerk maar te staken. De heer Buning wilde hiervan echter niet weten, en dank zijn beroep op de vergadering werden ook dit jaar weer plantjes aan de jeugd uitgereikt. En, zooals reeds gezegd, het succes is dit jaar groot geweest: Niet minder dan 137 kinderen leverden hun plant in. ter wijl de verzorging ditmaal veel beter was ge weest dan vorige jaren. Bovendien was ook het medeleven der ouders veel intenser, wat bleek uit de geweldige belangstlling, die gis termiddag voor de tentoonstelling bestond. Ook dit jaar had men de heeren Bakker en De Jager weer bereid gevonden de ingezonden planten te keuren. Na rijp beraad kwamen de heeren tot het volgende resultaat: Geraniums: 1 Lex Bouwens; 2 Ali Drijver; 3 Jantje Bastiaan; 4 Sien van den Boogaard; (Betsy Buning kreeg een eersten prijs voor een Garanium In een groote pot). Balsemien: 1 Lia Otto; 2 Rob Tabernal: 3 Jan Noteboom. Begonia's: 1 Alie van Beek; 2 Fenna Lam- beek; 3 Bep Loot; (Elly Mooi kreeg een eer sten prijs voor een Begonia in een groote pot.) Fuchsia's: 1 Rietje Evelijn; 2 Werner Bastiaan; 3 Dientje Biersteker; 4 Victor Bleeker; 5 André van Millingen; 6 Bep Har tendorp; 7 Nel de Vries. INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.32 3 4—3 1 4 Berlijn 57.8595 Parijs 9.744 1/2 Brussel 74.61—65 New-York 1.45 1 2—3 4 INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Een hinderlijke asphalt- machine a. d. Westergracht. Geachte redactie, Bewoners van de Westergracht te Haarlem verzoeken u het volgende in uw blad op te nemen. Eenigen tijd geleden werd aan de Wester gracht, op het terrein van de Spoorwegen, een schuur geplaatst, waarbij eenige machine rieën. In het begin dachten wij aan een tij delijke opslagplaats, zooals daar wel meer voorkomt. Niemand zal er over denken, om over zoo iets te klagen, ofschoon het geen fraai ge zicht is. Nu echter verandert de zaak. Thar.s blijkt dat er een asphaltmaohine geplaatst is, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat z'n bedwelmende damp, rook en stof de buurt in jaagt, zoodat de menschen geen raam open kunnen hebben of hun woningen worden be smeurd met de vuile, bruine walm en stof. 't Is zelfs zoo erg dat de walm bij gesloten ramen nog naar binnen dringt. Daarbij komt nog het luidruchtig water tappen uit een brandkraan aan de gracht, wat zoo onge veer half vier in den nacht begint, waardoor men in z'n nachtrust wordt gestoord. Wij vragen ons af. of het niet ongehoord ls. dat voor zulke werkzaamheden in de kom der gemeente, door de overheid vergunning wordt gegeven zonder dat de bewoners uit den pmtrek daarin gekend worden. Wij hebben toch zooiets van een Hinderwet meenden wij, of is die niet geldig voor dit ge val? Wat hier nu gebeurt, is gewoonweg een bespotting van de leer der hygiëne. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, De bewoners van de Westergracht en omliggende straten. Haarlem', 28 Augustus 1934. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: M. Kragt—A. H. Broers; A. C. J. GrootenboerF. M. v. d. Meer; A. P. 3pekR. M. Lechs. Getrouwd: J. v. d. HeydenM Cornet; J KroonM. J. J. Vollaerts; E. de MoorC. M Rhee: Dr. W. J. Muller—J A. Lefebre; P D. VallenduukJ. P. Munsterman. Bevallen: H. W. LemmersHubbers, d.; C. J. Happév. Dam. z. Overleden: T. Wallenburg, 85 j„ wedn.; G. Figee, 79 j., wedn., J. G. v. Houten 3 j. ongeh. SANTPOORT BEVERWIJK MARKTBERICHT. Spinazie per kist f 0.40—0.80. Postelein per kist f 0.16—0.26. Andijvie per kist f 0.501.30. Wortelen per K.G. f 0.08—0.10. Komkommers per 100 f 2—3. Augurken per slof f 0.20—0.50. Aardappelen, klei per K.G. f 0.060.08. Capucijners per K.G. f 0.24. Raspers per K.G. f 0.26. Snijboonen per K.G. f 0.080.12. Heerenboonen per K.G. f 0.080.14. Roode kool per 100 f 5. Savoyekool per 100 f 7. Bloemkool per 100 f 718. Uien per K G. f 0.04. Sla per kist f 0.40—0.80. Pieterselie per bos f 0.03. Selderie per bos f 0.03. Appelen per K.G. f 0.05—0.14. Peien per K.G. f 0.04—0.16. Pruimen per K.G. f 0.080.12 Aardbeien per doosje f 0.20. IJMUIDEN Doodelijk ongeluk op een stoomtrawler. Matroos over boord geslagen en verdronken. Aan boord van de alhier binnengekomen stoomtrawler Zwarte Zee IJm. 27 is gisteren op de Noordzee een tragisch ongeluk ge schied. Bij het uitzetten van het net is de 45- jarige matroos J. Krab, wonende te Egmond door een golf over boord geslagen. De trawler stopte direct, maar de ongeluk kige was reeds in de diepte verdwenen. Krab was gehuwd en vader van eenige kinderen De Zwarte Zee was vijf dagen geleden ter vis- scherij uitgevaren. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.90—f 0.66. Griet per K.G. f 0 30—f 0.14. Tongen per K.G. f 1.80—f 0.80. Groote schol per 50 K.G. f 32. Middelschol per 50 K.G. f 28. Zetschol per 50 K.G. f 23.50—f 22. Kleine schol per 50 K G f 19—f 2.70. Groote schelvisch per 50 K.G. f 20—f 18.10. Middelschelvisch per 50 K.G. f 14f 12. Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. f 16.50- f 7.20. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 10.50f 3.20. Kabeljauw per 125 K.G. f 31—f 13. Groote gullen per 50 K.G. f 4.50—f 3 10. Kleine gullen per 50 K.G. f 4.50—f 1.30. Wijting per 50 K.G. f 4—f 1.40. Makreel per 50 K.G. f 16—f 8.50. Leng per stuk f 0 80—f 0.39. Koolvisch per stuk f 0.16. Versche haring per kist f 3.40—f 0.35. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 42—f 36. Kleine hake per 50 K.G. f 25, BESOMMINGEN. Trawlers: Gloria IJm. 37 530 manden f 2390 Derica 7 IJm. 417 500 manden f 2440 Invirno IJm. 158 135 manden f 1670 IJsselmor.a IJm. 78 430 manden f 1850 Zwarte Zee IJm. 87 21 manden f 410 Alkmaar IJm. 31 330 manden f 2280 AERDENHOUT KONINGINNEDAG TE AERDENHOUT— BENTVELD. Programma van het concert te geven door de H. O. V„ op Vrijdag 31 Augustus a.s. om 8 uur op het terrein aan de Catslaar. onder lei ding van Marinus Adam. 1. Volkliederen. 2. Uit Siegespalmen, Blankenburg Si j'étais Roi, A. Adam. Ein Albumblatt, R. Wagner. 5. Fragmenten uit de Opera „Cavaleria Rusti- cana, Mascagni. Pauze. (In de pauze heeft het eerste deel van het vuurwerk plaats.) 6. Ouverture „Leichte Cavalerie", Fr. v. Suppé. 7. Walzer uit de Operette „Zigeunerliebe", F. Léhar. Fantasie ut de Opera „Lohengrin", R. Wagner-Luigini. Hierna tweede deel van het vuurwerk. In de middaguren wordt een rondrit met autocars voor schoolgaande kinderen in Aer- denhout en Bentveld gemaakt. Op het terrein is een gedeelte voor kinderen gereserveerd. Toegang tot het terrein uitsluitend op ver toon van de uitgereikte Oranjekaarten. AMSTERDAMSCHE BEURS DONDERDAG 30 AUC-1934 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREEN1GING KANTOOR HAARLEM StaalsL Blnl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 pCt, ld. 1933 II 1/2 pCt. Nederl, Indië 1930 11 Staats], Bultenl. 6 1/2 pCt. Dultschl. 1930(Toungleen 4 pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankr. Schatk. 1932 Scheepv. Mljen. Oude Boot Scheepv. Unie Stoomv. Mij. Ned. Indnstr. Binnen!. Alg. K.zijde Unie.,.. A. N. I JS. M. (Nat Bezit) v. Berkei's Patent Cert Calvé Delft Nederl. Ford Ned. Ind. Gas (Nat. Bezit) Gem. Bez, Philips Unilever Indnstr. BnitenlandL Anaconda Copper Am. Smelting Am. Enka Bethlehem Steel Cities Service 6 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) General Aviation Intern, Nickel North Amer. Cy, Standard Brands U. S. Leather U. S. Steel Banken BlnnenL Koloniale Bank Cert. Handel MIJ. Indische Bank Banken BnitenL Deutsche Relchsb. •I. MIJ. Blnl. Kon. Petroleum Perlak Petrol, Mij. Bultenl, Continental Oil Shell Union Cultuur Mljen. Java Cultuur N. I. S. U Vorstenlanden Mijnbouw Mljen. Alg. Exploratie Bllliton II Redjang Boeton 27»/,-H 218-7* 67*-* 7 H~% 1S1A m 15* 4 307, 156*-7 91 10»A 174 76 Tabak Mljen Dell Batavia Tabak Dell Mij Besoekl Senembah Boeton Rubber Mljen. A'dam Rubber Dell Bat. Rubber.... Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind, Cult. Ondern. Spoorwegen Bultenl. Atch. Topeca Coram Milwaukee 6 pet. AdJ. Milwaukee Missouri Kansas Toxas Union Pacific Prolongatlekoers 160 140 138 - 1387»

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11