DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET SAFE-LOKETTEN DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Alg. Vereen, van Leeraren by het M. O. Dr. Straetmans over het middelbaar onderwijs in België. In de voortgezette vergadering van Woens dagmiddag was eerst het woord aan Dr. M. Straetmans, Inspecteur-Generaal van het Middelbaar en Normaal onderwijs in België, voor het houden van een inleiding over het onderwerp: „Een blik op de organisatie van het Middelbaar Onderwijs In België". Eerst heette de voorzitter den heer Herman Snijders, oud-directeur der H.B.S. te Middel burg, welkom. Dr. Straetmans begon met een overzicht te gever, van de verschillende scholen voor mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs in België, waar men de middelbare school van den lageren graad en die van den hoogeren graad kent. Tot voor eenlgen tijd mochten er niet meer dan 100 middelbare scholen voor jongeur. en niet meer dan 50 voor meisjes zijn; thans zijn er ook gemengde middelbare scho len. In de middelbare Normaalscholen ver- kiijgt het onderwijzend personeel zijn be voegdheid. Volgens het lesrooster moeten wekelijks 2 uren besteed worden aan godsdienst of zede- leer. Tot het eerste studiejaar worden toegelaten zij, die een bewijs kunnen overleggen dat zij met vrucht lager onderwijs hebben genoten; hebben zij dit bewijs niet. dan moeten zij een examen afleggen in de moedertaal en reke nen. Aan het eind van het derde studiejaar wordt het eindexamen afgelegd ten overstaan van autoriteiten. Dit alles geldt voor de middelbare scholen van den lageren graad, waarvan de leer lingen van 1215 jaar oud zijn. Op de middelbare scholen van den hooge ren graad worden leerlingen van pl.m. 12 tot pl.m. 18 jaar onderwezen in de Koninklijke Athenaea en in de Athenaeum-afdeelingen. Aan het hoofd staat een studie-prefect. De leeraren hebben academische bevoegdheid. Verder zijn er aan deze scholen z.g. ..Studie meesters" verbonden, die letten op de leer lingen vóór en na de schooltijden en bij het spelen en verder de „stagaires" die een Uni versitair einddiploma hebben, en proeftijd in de practijk doormaken en alleen voor een voorloopige benoeming in aanmerking komen als zij voldoende bewijzen geleverd hebben van aanleg en bekwaamheid, ook wat de practijk van het doceeren betreft. Zij moeten ook aan lichaamsoefeningen doen, zoodat zij actief kunnen deelnemen aan sport en spel der leerlingen. In de Belgische lycea wordt uitsluitend on derwijs aan meisjes gegeven. Over de aansluiting van het M. O. bij het Hooger onderwijs zeide spr. o.m., dat er wel gedacht is aan een eindexamen, dat recht zou geven op toelating tot universitaire studie, maar de hoogleeraren houden liever zelf het heft in handen en belasten zich met de selec tie na het le studiejaar aan de Universiteit. Van de 10 studenten slagen er dan ook maar 3 voor hun eerste academisch examen. En maar weinigen behalen een doctoraat. Er zijn aan het middelbaar onderwijs van den hoogeren graad ook handelsafdeelingen verbonden. Aan de éénige Belgische cadettenschool wordt middelbaar onderwijs van militairen aard gegeven aan zonen van officieren. Deze school, waar een tamelijk strenge tucht heerscht, leidt op voor de Militaire School. Het schoolgeld is zeer laag; het middelbaar onderwijs in België is bijna kosteloos. Een vierde der leerlingen betaalt niets en 3/4 be taalt 100 francs 7.—) in de lagere en 200 francs in de hoogere klassen. Het toezicht op het middelbaar onderwijs wordt uitgeoefend door een Inspecteur-gene raal, 9 Inspecteurs voor de algemeene vakken en 8 Inspecteurs voor de speciale vakken als teekenen. lichamelijke opvoeding, handwer ken, muziek, naaiwerk en huishoudkunde. De Inspecteurs kennen het onderwijzend perconeel cijfers toe voor hun bekwaamheid als docent: 1 is zeer goed, 2 is goed en 3 on voldoende; ook wordt wel 11/2 en 21/2 gege ven: zijn de cijfers niet hoog genoeg, dan komt de betrokkene niet voor salarisverhoo- ging in aanmerking. Voldoet hij in 't geheel niet dan volgt de „beschikbaarheid" met 2/3 van de jaarwedde en moet de leeraar het on derwijs verlaten. Dan wordt in België veel gedaan aan schoolreizen, die ernstig worden opgevat en door den leeraar schriftelijk moeten worden voorbereid. Een speciale vereeniging pleegt, in samenwerking met het Nationaal bureau voor toerisme, overleg over deze school reizen met de bevoegde diensten aan het de partement van onderwijs. Voorts worden ra diotreinen ingericht door de Nationale Spoor weg Mij. Deze treinen maken dagreizen door interessante deelen van het land; gedurende de reis geeft de leeraar, voor de microfoon, les jCaaisit Hlaand Zamcefreifzen o. i I 1.95 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEQ 67 A TELEFOON 18100 (Adv. Ingez. MedJ AGENDA Heden: DONDERDAG 30 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Revue: „Vooruit maar weer!", 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Gebouw „La Gaité". Opening Bodega Astoria begin winterseizoen, 3 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Tarzan, de ontem bare". Op het tooneel: Bennos Brothers, Co medy and Sensation. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace. Cinema en Variété: „Congres der Vagebonden". Op het tooneel: Schiller en Herome. vallende menschen. 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Sound Theater: „Kale Rijkdom". 2.30 uur en doorloopende voorstelling van 7 u. af. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bloemen daal: Ned. Hen'. Kerk, Orgel concert, 8.15 uur. VRIJDAG 31 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Revue: „Vooruit maar weerl", 8 uur. Wilhelminakerk Ged. Gracht: Wijdingsure. 8 urn-. Groote Kerk: Orgelconcert voor Ver. Ko ninginnedag door Hélène Cals (zang) en George Robert (orgel). 8 uur. Bioscopen, rieuw programma. over de streek, waar men doorreist. Zoo wor den alle leerlingen in den trein bereikt.Het „Na tionaal Instituut voor Radio-omroep verzorgt (nog bij wijze van proefneming) bijzondere uitzendingen voor de scholen: muzikale uitvoeringen, opvoeringen van frag menten van tooneelstukken of heele tooneel- stukken en luisterspelen. Die uitzendingen worden ook met de bioscoop geïllusteerd. Tot heden hebben deze proeven goede resultaten opgeleverd. Tenslotte gewaagde spr. nog van de kolo niale propaganda in de scholen vooral voor de kennis van Belgisch Congo, (voor het vlieg- wezen is ook een soortgelijke commissie werk zaam) en voorts van de padvinderij en de jeugdherbergen, waarvan er thans al 30 in België zijn. De voorzitter dankte den spr. voor zijn in leiding, waarop eenige gedachtenwisseling volgde. In den loop van den middag werden nog aanvaard de conclusies van het rapport van de commissie, door de Samenwerkende ver- eenigingen ingesteld, ter bestudeering van het vraagstuk der subsidieering van middelbare scholen. Een thee in Duin-en-Daal. Na afloop der vergadering begaven de deel nemers zich met autobussen naar hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal. waar de Haarlem sche afdeeling den afgevaardigden een thee aanbood. Ontvangst ten Stadhuize. Des avonds te 9 uur werden de afgevaar digden officieel ten Stadhuize ontvangen door het gemeentebestuur. Ter ontvangst waren aanwezig de burgemeester, de heer C. Maar schalk, de wethouders, de heeren A. G. Boes, W. van Llemt en W. Roodenburg en eenige raadsleden. De burgemeester hield een rede, waarin in de eerste plaats gezegd werd. dat het onder wijs te Haarlem altijd een troetelkind is ge weest van het gemeentebestuur, dat thans helaas ook op dat onderwijs ernstig heeft moeten bezuinigen. Toch heeft Haarlem nog steeds uitstekende en overal gunstig bekende inrichtingen van onderwijs en een uitnemend leerarcorps. Spr. hield zich overtuigd dat over het wezen van het onderwijs in den boezem der Vereeni ging van leeraren bij het M. O. veel zal wor den beraadslaagd en ongetwijfeld zal de be handeling van invloed zijn op de door de autoriteiten te nemen beslissingen. Nu de burgemeester bij deze gelegenheid zoo nauw in aanraking kwam met vakmen- schen kan hij niet nalaten als zijn persoon lijke overtuiging uit te spreken, dat het mid delbaar onderwijs te veelomvattend is gewor den, zoowel wat het aantal vakken betreft als den omvang, dien dat onderwijs in elk dier vakken heeft. Elk laaraar voelt natuurlijk het meest voor zijn eigen vak en wil zijn leerlingen er zooveel mogelijk van onderwijzen, maar de aanleg der leerlingen is verschillend en alle vakken zijn niet even belangrijk voor de practijk van het leven. Hierdoor moeten vele leerlingen zich veel meer inspannen dan goed voor hun ge zondheid is. Het onderwijs wordt zoo voor hen een kwelling; dikwijls zijn extralessen noodig, hetgeen weer verhooging van de kosten, door de ouders aan het onderwijs hunner kinderen te besteden, medebrengt. Op deze wijze worden te drukkende lasten op jeugdige schouders gelegd en wordt de glans der jeugd verduisterd. De opleiding voor het maatschappelijk leven behoort op ecri rustige, geleidelijke wijze te geschieden. De jonge levens zullen daardoor aan schoonheid en waarde winnen en bovendien zullen de leerlingen, als zij op deze rustige wijze stu- deeren, meer voordeel van hun studie hebben en meer belangstelling voor de wetenschap gaan gevoelen. Spr. had deze dingen willen zeggen, al was hij wel overtuigd dat de aanwezigen hem niet met onverdeelde instemming hadden aange hoord. Tenslotte verklaarde de burgemeester, dat het het gemeentebestuur aangenaam was, dat de vereeniging Haarlem voor haar jaarverga dering had uitgekozen. Spr. hoopte dat de deelnemers aangename herinneringen aan onze stad zouden behouden. De voorzitter der vereeniging, de heer L. C. Buurveld, dankte voor de ontvangst. Spr. zei- de o.m., overtuigd te zijn van het groote be lang van samenwerking tusschen overheid en organisaties. De woorden van den burge meester hadden een diepen indruk op hem gemaakt. „Wij hopen" aldus eindigde de heer Buurveld. ..dat de crisis eenmaal zal verdwij nen. Komt het zoover, dan zullen wij het ge meentebestuur van Haarlem nog wel eens herinneren aan het thans door den burge meester gesprokene om dan gezamenlijk het ..troete^ind" der gemeente Haarlem, het onderwijs, waartoe ook het middelbaar onder wijs behoort, te verplegen en te verzorgen". Hierna werden ververschingen aangeboden in de oude Raadszaal. Huishoudelijke vergadering. Heden. Donderdag, wordt van 10 uur af huishoudelijk vergaderd. Daarna volgt een gemeenschappelijk diner in het Groot Badhuis te Zandvoort. KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 778.4 m.M. te Vardö Laagste barometerstand 742.6 m.M. te Stor- en voorspelt: SCHOUWBURG JANSWEG. Van Maandag 3 September af zal Prof. Me- lachini met zijn assistenten in den Schouw burg Jansweg een serie voorstellingen geven van zijn illusionistische experimenten. Prof Melachlni is zoowel in binnen- als buitenland met groot succes opgetreden en de schouw burgdirectie twijfelt er dan ook niet aan of te Haarlem zal hij een even groot succes oogsten. GEMEENTELIJK MUSEUM. Dinsdagmiddag 4 Sept. zal In het gemeen Lelijk Museum de algemeene vergadering plaats hebben van de Vereeniging tot Uitbrei ding der verzameling van kunst en oudheden in het gemeentelijk 'Museum te Haarlem. DE PARADE OP SCHIPHOL. Naar de commandant van de Burgerwacht ons mededeelt is het tenue voor de leden der Burgerwacht, die deelnemen aan de parade op Schiphol op 31 Augustus: helmhoed met stokje; dus ongewapend. Matigen tot zwakken, Zuidelijken tot Wes telijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waar schijnlijk weinig of geen regen. Weinig ver andering in temperatuur. Uit het Buitenland WEINIG VERANDERING. De depressie bleef vrijwel stationnair. Zij vult in haar kern op. De hooge druk in het Noord Oosten trekt langzaam af; in het Zui den en Zuid-Westen stijgt de barometer. Over vrijwel geheel West-Europa is in de afgeloo- pen 24 uur regen gevallen, terwijl het aller- wege koeler is geworden. Thans is in Midden- Dultschiand, West- en Zuid-Frankrijk en West-Engeland het weer nog regenachtig, Elders is het zwaar bewolkt. Ten onzent blijft weinig verandering in den weerstoestand waarschijnlijk. De regenkansen zijn gering. Barometer Vorige stand 751 m M. Stand van heden 758 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer HAARLEM, 30 Augustus 1934. Hoogste gisteren 65 F. Laagste heden nacht 51 F. Hoogste heden tot 12 uur 65 F De fijnste ongezouten boter levert de Hofstede OUD-BUSSEM Marktprijs. Filiaal te BLOEMENDAAL: Verbindiogtweg 59 Telef. 22754 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 30 Aug. Ondertrouwd 29 Aug.: J. A. Hennevanger en G. Hesseling, J. Droog en C. J. Woerde. M. Scheelings en G. Viege, C. C. Bomhoff en G. P Busé, J. C. van Dijk en D. K. Sandhoff, M. Wolf en F. E. Braun, J. Piets en B. Meijerhof, L. J. de Vos en A. M. Berendregt. H. Rietman en J. M. Koot. H. S. van der Lit en P. J. G. Hagen, D. Beck en C. Peperkoorn, G. van der Veldt en C. van Honschoten. C. Cardol en J M. G. van de Pol. K. Mazereeuw en C. Wester- beek. A. Wassink en E. E. Dielstedt, F. H. Piets en G. H Fichtenhofen. A. C. D'hont en J. F. Mosseveld, J. G. Wiedijk en P. M. Derks, E. J. Wigchert en A. M. Scholzen, A. H. Koning en H. B. W. Terhoeven, P. in de Berken en AL Niemczyk, C. Arink en M. Markus, H. Walgien en L Gooijer. Getrouwd 29 Aug.: J. Vrancken en H. J. M. Meijers, L. M. A. Kemp en J. C. Mudde, J. W. Dams en A. M. Mudde, J. van Nobelen en C. Bergman, S. J. van der Heijden en J. J. van Zwijndrecht, H. van Zanten en A. Opbroek, E. Beuving en A. Röckrath, A. J. de Jong en C. Schouten, J. C. W. Top en K. W. Grewen, J. Bouwens en C. Muylwijk, A. J. Buis en G. E. Sonnemans. P. S. Stokman en J. W. Th. Smits, W. J. Campfens en P. S. M. Smit. Bevallen: 28 Aug. D. P. KlijnWestbroek, d, M. Th. van SchieVoorting, z. 27 Aug.: H. Berghuis—Geursen, z„ 29 Aug.: J. M. de Kra ker—Bloemen, d. 28 Aug. A. M. van Schagen Peters, d. M. van BeemBlankert, z. 27 Aug. J. JongensOudolf, d. Overleden: 28 Aug.: M. Umans. 73 j.. Scho- terveenstraat. G. van de Lagemaat, 52 j„ Ce derstraat. 27 Aug.: A. M. van Noort, 84 jTer- natestraat. TENTOONSTELLING VOLKSTUINWERK. Het kweeken van bloemen en planten is voor velen een liefhebberij, die vooral door personen, die grond op een Volkstuin hebben wordt beoefend. Veelal met succes. Dit zal blijken, wanneer men a s. Vrijdag. Zaterdag of Zondag langs den Kruisweg komt! Daar zal in het winkelhuis hoek Parklaan tentoonge steld worden een collectie dahlia/s. die door de leden der vereeniging „Eigen Tuin" wer den gekweekt. Geen tentoonstelling waar men binnen komt. maar zóó dat de geheele win kelruimte Is gevuld en van bulten af bekeken kan worden. Allen, die nog nooit met de Volkstuinen fceaiojs maakten, moeten dit eens zien. HET HAARLEMSCH KINDERKOOR. Naar wij vernemen zijn de plannen voor de oprichting van een kinderkoor, alhier, onder leiding van Jacob Hamel, geslaagd. Zaterdag middag 8 September as. zal de eerste repeti tie worden gehouden. De bestuursverkiezing heeft Woensdag F September plaats op een bijeenkomst, die ook door dsn heer Jacob Hamel zal worden bij gewoond, om eventueele vragen te beant woorden. AANBESTEDINGEN. In het gouvernementsgebouw aan de Dreef werd hedenmorgen aanbesteed het maken van een betonnen brug over de Beemster Ring vaart ter lengte van 33 M. en het maken van eenbetonnen brug over de Grosthuizer Gouw, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was de heer H. J.. Brand te Beemster, voor f 47,900. Voorts werd aanbesteed het maken van een onderiDouw van een draaibrug over de Haar lemmerringvaart bij Schiphol met bijko mende werken. Laagste inschrijver was de heer W. Luppes te Haarlem voor f 115.700. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. B. Polak, Schotersingel 13, armband: H. Lips, Voorhelmstraat 60. horloge: S. Beul- kers. Roosveltstraat 17, broche; P. Stoelwin- der. Aelbertsbergstraat 12. bril; J. Wester voorde. Voltastraat 6, badpak: Bureau van Politie Smedestraat; bril; portemonnaie met inhoud, rijwielbeiastingplaatje; schroeven draaier; schoen, sleutels. V. d. Wensch, Maasstraat 24, bos sleutels, Brink. Lotterstraat 35, beenbeschermers, Schweitzer, Zomerkade 145, dop van een ra- diateur; A. v. Dijk, Oranjeboomstraat 183. hondenpenning: K. Wouda, Klein Heiligland 61, idem: B. v. Dijk. Kleverparkweg 219 Jasje; G. Bos: Lange Margarethastraat 48. jas en pet: Klijn, Ged. Schalkburgergracht 35 jek ker; J. Fenger, Graaf Wlllemstraat 8, ketting met slot: Driesen. Borneostraat 17, muts; J. v. Ek, Klokhuisplein 7, portemonnaie met in houd; T. Boot, Gierstraat 56. regenjas; J. v. Waarde. Brouwersvaart 64, riem; Hartendoif. Kloppersingel 195. sleutels aan ring; G. J. Mul der. Iepenstraat 18, sleutel aan ring; A. An- tonisse. Middenweg 71, rijwielbeiastingplaatje L. Polak; ZuidPolderstraat 38, rok; C. Heer- ding, Leidschestraat 20 rood, schoenen; W. ChrLstiaans, Van Loostraat 12, sleutels aan ring: E. Bakker, Engelszstraat 13, tasch met inhoud; N. Th. de Winter, Tulpenstraat 27 b, tasch met inhoud; D. J. Kroes, Pijlslaan 31, tasch met inhoud. Hans Albers byna verongelukt. Paarden werden schichtig. Tijdens de opne mingen voor de film Peer Gvnt in Noor wegen moest Hans ..Albers in een rijdenden wagen springen, meldt de Tel. De paarden wer den op dat moment schichtig en gingen in razende vaart het steile bergpad af Met groote inspan ning gelukte het ten slotte aan Hans Al bers de paarden tot staan te brengen, waardoor op het laatste oogenblik voorkomen werd, dat de wagen, waarin bovendien twee actrices zaten, in een diepe gletscherkloof stortte. De drie inzitten den werden uit den wagen geslingerd en lie pen kwetsuren op, Een der actrices, de Noor- sche Sperati, is met een hersenschudding en wonden aan den rug naar een ziekenhuis overgebracht. Textielstaking niet meer te voorkomen. Half millioen arbeiders in de V. S. in staking. WASHINGTON, 29 Augustus. (V. D.) Nu de werkgevers Woensdag gewei gerd hebben deel te nemen aan een conferentie met de bemiddelaars en de vertegenwoordigers der werkne mers, acht men de staking der tex tielarbeiders in de Vereenigde Staten, waarbij meer dan een half millioen arbeiders betrokken zullen zijn, on vermijdelijk. De werkgevers verklaren ter motiveering van hun weigering, dat het stakingsdreige ment een directe dwang op de regeering is om deze te pressen, de wettelijke codes te wij zigen. Daardoor zou de deur geopend worden voor soortgelijke „afpersingen" in andere be drijfstakken. Men verwacht, dat de va:kvereenigings-lei- ders Donderdag het stakingsparool zullen uit geven en dat Vrijdag na afloop van den ge wonen werktijd het werk zal worden neerge legd. De staking zal dan pas Dinsdagmorgen merkbaar zijn, aangezien Zaterdag' niet ge werkt wordt en Maandag a.s. de nationale Feestdag van den Arbeid wordt gevierd. Morgen zal beslist worden over een sympa thiestaking van 300.000 arbeiders in de zijde- kunstzijde- en wolindustrie. De vakvereenigingsleiders wekken hun le den op, de staking zonder gewelddaden door te voeren, doch tevens beschuldigen zij de ondernemers er van, hun fabrieken van gas bommen en wapens te hebben voorzien. Kinderen bij vliegeropiaten gedood. Metalen draad kwam in contact met hoogspanning. BOEDAPEST, 29 Augustus. Uit het mljn- werkersplaatsje Petrozseniin Zevenburgen, wordt gemeld, dat aldaar een 13-jarige jongen een vlieger opliet, die bevestigd was aan een zeer dun metalen draadje. Deze draad kwam in aanraking met een hoogspanningsleiding'. De jongen en twee makkers, die den draad vasthielden, werden door de stroom gedood. DE KONINGIN MAAKT WEER TOCHTEN. Volgens het Haagsch correspondentiebureau heeft de Koningin een tocht per motorboot gemaakt evenals zij enkele kleine autotochten heeft ondernomen. Moeilijkheden in margarine- bedrijf leidden tot besprekingen. Commissie beziet den toestand in het mengbedrijf. De moeilijkheden, die voor de mengbedrij- ven ontstonden als gevolg der verhoogde hef fing op margarine, hebben den Minister van Economische Zaken aanleiding gegeven, den regeeringscommissarls voor de melkveehou derij uit te noodigen overleg te plegen met vertegenwoordigers van de margarinefabrie- ken en van de belde groote mengersbonden, teneinde te bespreken, op welke wijze deze moeilijkheden zouden zjjn te ondervangen. Bij de besprekingen bleek geen verschil van meening te bestaan over de vraag, of de fa brikanten het tusschen hen en de mengers bestaande contract behoorlijk hadden nage leefd; ook van mengerszijde werd toegegeven, dat zelfs reeds voor de invoering der verhoog de heffing de fabrikanten bevoegd waren ge weest. de prijzen voor levering aan mengers te verhoogen. Juist het feit, dat dit niet ge schied was, was (met de daling der koop kracht en de verruiming van verstrekking van goedkoope margarine aan werkloozen) een der ooi-zaken van den moeilijken toestand, waarin de mengers waren geraakt. Een door den regeeringscommissaris be noemde commissie, bestaande uit twee fa brikaten en twee mengers, heeft daarop een voorstel tot tegemoetkoming aan de men gers uitgewerkt, waarmede de geheele com missie zich heeft kunnen vereenigen. Dit voorstel heeft een punt van bespreking uitgemaakt in een algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van Margarine- mengbedrijven, die het met 64 stemmen voor. 3 blanco en 5 tegen aanvaard heeft, terwijl in een motie de erkentelijkheid der vergadering werd uitgesproken voor de „keurige wiize, waarop vertrouwensmenschen en bestuur tot nu toe de belangen hunner leden gediend hebben". De vergadering besloot, deze motie ter kennis te brengen o.a, van den minister van Economische Zaken. STAALDRAAD KNELT SCHIPPERSKNECHT HET BEEN AF. Een schippersknecht is bij werkzaamheden op een schip op de Waal met zijn been tus schen een staaldraad bekneld geraakt met het gevolg, dat het been onder de knie werd afge meld. Het duurde gerulmen tijd voor dat een geneesheer ter plaatse was, zoodat de man veel bloedverlies had. Zijn toestand is zeer zorg wekkend. Wielrydster door tram aan gereden. Door weifelen bij oversteken. De 32-jarige wielrijdster Cath. de Haan, wor.or.de Potgieterstraat 24 reed Woensdag namiddag omstreeks 5 uur op den Kleinen Houtweg en wilde het pad kruisen bij den tramovergang. Daar stopte zij om een tram uit Heemstede te laten passesren. Nadat deze voorbij was. stapte ze weer op haar rijwiel en wilde doorrijden, waarbij ze telaat zag. dat een tram uit Haarlem naderde. Deze had de matige snelheid van 7 a 8 K.M. per uur. doch toen de tram de wielrijdster op 3 a 4 M. ge naderd was. weifelde de laatste, in plaats van af te stappen. Zoodoende werd zij aan gereden, zij viel en bleef bewusteloos liggen. Per doktersauto Is zij naar de Mariastich- ting overgebracht, waar een zware hersen schudding geconstateerd werd. Haar toestand hedenmorgen was vrij ernstig. Den trambestuurder treft geen schuld. Door electrischen stroom gedood. Bij gebruik van looplamp. Woensdagavond omstreeks acht uur wilde de 21-jarige metselaar J. P v. d. Putten wo nende Reguliersstraat 31 alhier, licht brengen in een schuur achter de perceelen Klooster straat 76 en 78. waar een auto gerepareerd moest worden. Hij gebruikte daarbij een loop- lanm. waarvan hij de kabel wilde verlengen. Daartoe stak hij een schroevendraaier tus schen den stekker om deze los te krijgen. Hij •dond op vochtigen grond, kreeg den electri- schen stroom door zijn lichaam en viel be wusteloos neer. In perceel Kloosterstraat 76 werd hij binnengedragen en onmiddellijk be gon men kunstmatige ademhaling toe te pas sen. Hoewel de Ongevallendienst en twee doktoren tot tien uur toe reddingspogingen in het werk hebben gesteld, kon slechts de dood worden geconstateerd. Het lijk is naar de Reguliersstraat overgebracht. Leerlingen der zeevaart scholen moeten in de praktijk! Tijdelijke, beperkte hulp toegezegd. Naar wij vernemen is de aandacht van den minister van Sociale Zaken gevestigd op de moeilijkheid voor de leerlingen der Zeevaart scholen, dat zij na hun theoretische opleiding niet in staat 2ijn practisch zich te bekwamen omdat de Koopvaardij geen behoefte heeft aan hun kracht. Bij een eerste onderzoek is gebleken, dat inderdaad het aanbod van opge leiden belangrijk grooter is dan de behoefte, zoodat de minister geen maatregel zal kun nen nemen, waarvan het gevolg zou zijn, dat de bezetting der Zeevaartscholen wellicht nog zou toenemen. Intusschenzou een maatregel.met betrek king tot degenen, die in 1934 hun theoretische opleiding hebben voltooid, zoodanig ongun stig gevolg niet hebben, wanneer tevoren vaststaat, dat deze maatregel tot dit ééne jaar beperkt blijft. Na overleg met de Zeevaartscholen en met de Koopvaardij heeft de minister een com missie Ingesteld, die de zaak voor dit Jaar ter hand neemt. De bedoeling is dat, wanneer de medewer king der ouders wordt verkregen, door een bescheiden toelage vanwege het Departement het mogelijk gemaakt wordt, dat ongeveer 100 jongelieden eerlang zullen kunnen gaan va ren om zich practisch te bekwamen. JIIR. MR. DR. A. RöELL OPENDE DE ALMITENTO. Heden middag is de Algemeene Midden standstentoonstelling. de Almitento door den Commissaris van de Koningin in Noord-Hol land, jhr. mr. dr. Röell geopend. Vóór jhr. Röell het woord werd verleend, hield de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer C. F. J. Verbeek, een inleidende rede. De Almitento zal demonstreeren. waartoe een goed georganiseerde Middenstand in staat is en zal den gezonden ondernemingsgeest en durf bij den middenstand aanwakkeren. De heer A. Röell zei, dat hij het als een voorrecht beschouwde de poorten te ontslui ten van deze tentoonstelling, die tot stand kwam door samenwerking van alle tot den Nederlandschen middenstand behoorende li chamen. „Ik twijfel geen oogenblik aan de uitkomst. Ik ben verzekerd, dat alles wat onze aandacht zal vragen, de bewondering zal wekken. Het is toch geen geringe zaak om in een tijd als dien waarin wij leven, een tijd. die van allen, en niet het minst van den Middenstand telkens nieuwe offers vraagt, waartegen geen evenredig baten opwegen, een tijd waarin de koopkracht tot een minimum is gedaald en de materieele zorgen een zwaren last leggen op de bevolking in al hare geledingen, een grootsche onderneming als deze tweede al gemeene middenstandstentoonstelling op touw te zetten. Moge de bezieling zich verder voortplanten en zich ook medcdeelen aan hen, wien de moed ln de schoenen is gezonken. HAVENARBEIDER ONDER EEN LADING BLIK GEKOMEN. Naar het Binnengasthuis is vervoerd een havenarbeider, die aan boord van het s.s. „Orania", aan de Oostelijke Handelskade, een lading blik op het lichaam kreeg. Hij bekwam inwendige kneuzingen. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT HAARLEM. HAARLEM, 29 Augustus 1934. Tomaten f0.04— f0.06 per K.G. Snijboonen f 0,14f0,22 per K.G. Heerenboonen f 0,12—f0 20 per K.G. Spinazie f 0.25—f 0.55 per kist Postelein f 0.12—f 0,35 per kist Andijvie f 0,90—f 1,20 per kist Komkommer f 0,02f0.04 per stuk Bloemkool f 0,15—f 0.25 per stuk. Rabarber f 0,03—f0,06 per bos. Wortelen f 0.07f 0.12 per bos Prei f 0,03—f 0,07 per bos. Pieterselie f 0,02f 0.05 per bos. Sla f 2,60f 4,25 per 100 krop. Selderij f 0,02—f,5 per bos.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2